'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Tialti Ms a Tengel. No. 1335 Woensdag 2 December 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. FEUILLETON. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 s> franco per post.75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauxSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Beleefd verzoeken we den inzenders van advertentiën, deze op den dag der uitgave, uiterlijk vóór 10 uren in te zenden. De Uitgevers. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Deo. 1885. De Raad dezer gemeente zette jl. Vrij dag zijne werkzaamheid voort, die hij jl. Woensdagavond, tengevolge van het verge vorderde uur, had geschorst. Rekening houdende met den financiëelen toestand der gemeente, werd, op voorstel van B. en W., besloten tot het aangaan eener geldleening ten laste der gemeente, ten bedrage van f 80,000 a f 100,000. Deze leening zou als dan vervangen de alsnog bestaande schuld der gemeente. Tot voorbereiding van 't uit schrijven dier leening werd eene commis sie benoemd, bestaande uit de heeren Maal- steed, voorzitter, Hordijk, Groen, Hoogen- bosch en Over de Linden. 't Besluit werd genomen om adressanten ter zake van be strating en rioleering te antwoorden, dat eerst dan, wanneer de staat der geldmiddelen zulks toelaat, gedacht kan worden aan de vervulling van dé door hen uitgedrukte wen- ochen. Tengevolge van de wijzigingen, die de wet op den kleinhandel in sterken drank heeft ondergaan, werd de verordening tot heffing van een vergunningsrecht herzien. Voor iedere f 50,huurwaarde werd het recht per half jaar op f 12,50 bepaald. Dit besluit werd genomen op voorstel van den heer Korver. B. en W. hadden voorgesteld, dat recht op f 10,te bepalen. Supple- toire kohieren werden vastgesteld voor den hoofdelijken omslag en voor de hondenbelas ting, beide voor den dienst van 1885, respec tievelijk ten bedrage van f188,23 en f23, Benoemd werden tot leden des bestuurs van 't algemeen weeshuis mevr. Stakman Bosse en de heer W. Bakker Hz., tot leden der oom missie van Toezicht op 't lager onderwijs de heeren G. E. Bron, dr. Bakker en A. van Voornveld, en tot leden der commissie voor de gemeentewerken de heeren C. A. Benken- kamp, J.C.Jansen, H. Janzen Ez. en J. Th. Tinkelenberg. Een voorstel van den heer Korver, strekkende om het terrein van de z. g. Vischmarkt aan de Spoorgracht voor bouwterrein te verkoopen, werd met 8 tegen 5 stemmen verworpen. In eene zitting met gesloten denren wer den eenige bezwaarschriften tegen den hoof delijken omslag onderzocht. De bezoekers van de Molière- voorstelling hebben Zaterdagavond in Tivoli werk tig k kunstgenot ge smaakt bij de opvoering van de blijspelen »L'avare en Le medecin malgré lui". Uitmuntend werden de hoofdrollen in beide stukken »Har- pagon en Sganarelle" weergegeven door den heer Talbot. Ook de beer Masset deed zich als een degelijk acteur kennen. De overige rollen vormden met de hoofdacteurs een goed geheel. Molières blijspelen hebben 't eigen aardige dat de ondergeschikten zich groepeeren om de hoofdrol. Wat die stukken bij 't leven van den auteur de grootste aantrekkelijkheid gaf, was, dat de typen zijn genomen naar destijds algemeen bekende personen, zoodat men als 't ware met den vinger kon aanwijzen, wie er bijv. met »Harpagon, Sganarelle" of »Le Bourgeois gentilhomme" bedoeld werd. Ook moet men niet uit 't oog verliezen bij de beoordeeling, dat de stukken in de lijst van hun tijd moeten beschouwd worden en men tegenwoordig aan een goed blijspel andere eischen stelt. Zij, die met onze eigene letterkunde op de hoogte zijn en bijv. de werken van Breederöo en Langendijk kennen, zullen voor zeker dat gevoelen deelen. Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand October jl. verongelukt 88 zeilschepen, als van Duitschland 12, Amerika 6, Enge land 33, Oostenrijk 2, Spanje 1, Frankrijk 6, Griekenland 3, Neder land 5. Italië 3, Noorwegen 11, Rus land 2, Zweden 4; onder dit getal zijn 5 vermisten. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, als: van Duitsch land 1, Engeland 11, Denemarken 1, Zweden 1. Van de zeilschepen verongelukten door stranding 51, door aanvaring 3, door brand 2, gezonken 11, ver laten 7, 9 zijn afgekeurd en 5 vermist. Door stranding verongelukten 9 stoomschepen, 4 zonken door aanva ring en 1 werd door brand ver nield. Zaterdag is alhier binnengeko- de Engelsche sleepboot Ben Lomond. Volgens rapport van den kapitein was bij met bet Engelsche schip Here- ward (groot 1600 ton) op sleeptouw, van Bremerhaven vertrokken met be stemming naar Antwerpen, toen men, op 10 KM. afstand van Tessel ge naderd, in den vroegen morgen van 27 dezer door een zwaren storm werd beloopen. De sleepboot, die hierdoor in groot gevaar verkeerde, liet de Hereward slippen en zette alléén de reis naar hier voort, doch is na van steenko- voorzien te zijn, weder vertrokken om de Ben Lomond op te sporen. Te Leeuwarden is Donderdag avond bij de aankomst van den laatsten trein de onder-chef, de heer De Vries, doordien hij, wegens den opgekomen hevigen ijzel, van het perron op de rails uitgleed, door dien trein overreden. Beide beenen en de linker arm werden nagenoeg verbrijzeld. In het Stadsziekenhuis werden deze lichaamsdeelen afgezet. Wat het treurige van deze zaak nog ver hoogt, is, dat deze even ijverige als voorkomende ambtenaar op dien dag juist pas een jaar was gehuwd. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. Een weldadig beer te Rotter dam heeft aangeboden aan leerlin gen der kostelooze scholen aldaar, die er gebruik van willen maken, gedurende den gebeelen winter van tijd tot tijd een maaltijd te be reiden. De arr. rechtbank te Zutfen beeft afwijzend beschikt op bet requi sitoir van den officier van justitie bij die rechtbank, om de beklaagden mevr. de 'wed. Bulkley, Kloppers en mej. Scbliugemann, ter zake van de bekende kinderontvoering te Apel doorn, te verwijzen naar de eorrec- tioneele terechtzitting dezer recht bank, en verstaan dat er uit de instructie geen voldoende bezwaren tegen beklaagden zijn geresulteerd, en bevolen, dat de beide eerste be klaagden, die zich te Zutfen in hech tenis bevinden, onmiddellijk zullen worden in vrijheid gesteld. Sedert eenige weken wordt te Groningen oplichterij gepleegd op groote schaal ten nadeele van win keliers, door een jonge vrouw, als juffrouw gekleed. Zij koopt op eigen naam, doch op krediet allerlei zaken, als meubelen, beddegoed, manufac turen, kinderwagens etc., en laat die goederen bezorgen in bare woning in de Nieuwe Kijk-in-'t jatstraat. Terstond na aflevering zet zij die goederen tegen contante betaling ver beneden de waarde van de hand, en de ^bedrogen leveranciers kunnen hunne goederen nazien. Zij is een vrouw van 23 jaar, van beroep naaister. Axel Paulsen heeft een nieuwe soort van schaatsen bedacht, waar van bij zich veel voorstelt. Een goed geslepen, dikke glazen schijf is in bet schaatsijzer gevat, welks on derste gedeelte dus een glazen op pervlakte uitmaakt, waarop hij vooral bij sterke koude meent gemakkelijker vooruit te komen dan op staal, dat zich in bet ijs als bet ware vast zuigt: Hij is bezig met het aanleggen van een baan, waarop hij met zijn broeder Edwin, des avonds bij elec- trisch licht voorstellingen zal geven, welker opbrengst tot een weldadig doel zal gebezigd worden. Omtrent den sterrenregen meldt de Veend. Ct. De hemel was reeds vroeg in den avond tamelijk helder, zoodat men de vallende sterren, die zich overal aan het firmament vertoonden, zeer duidelijk kon waarnemen. Onophou delijk schoten vuurballen door het luchtruim, hier en daar gedurende een korten tijd lange lichtstrepen ach ter latende. Vooral tegen halfzes was het in werkelijkheid een sterrenre gen." Elke seconde telde men er 10 a 12 op zijn minst, die zich aan vankelijk meest in westelijke richting bewogen en voor het meerendeel uit het gedeelte van den hemel tusschen den Grooten Beer nu Cassiopeia sche nen voort te komen. Later zag men ze echter overal, zich bewegende naar alle streken van den horizon. Te gen half acht ongeveer werd de lucht betrokken en was dus het verschijn sel niet verder waar te nemen. Tal van ingezetenen van Kwa- dijk waren in een herberg vergaderd om een rederijkers-uitvoering bij te wonen, toen er in de zaal hevige ruzie ontstond. Een paar bezoekers verweten aan een der wethouders de verbooging van hunne belasting Het ging er geftig toe, en de 70 jarige veldwachter schroomde klaar blijkelijk om de vergadering uiteen te jagen. Dat mag een kostwinner hee- ten, bet renpaard, 't welk zijn mees ter in één seizoen 287.000 fr. kan doen winnen, behalve bet bedrag der grove weddingschappen in den loop van dit jaar in diens beurs gevloeid Plaisanterie, zoo beet het wonder dier, door zijn tegenwoordigen ei genaar, den beer Bauy voor een bagatel aangekocht, is eensklaps ver maard geworden, 't Is een Fransch renpaard en niettemin noemen zelfs de Engelscben het de beste renner die er bestaat. Zoo triomfeert de waarheid voor de eigenliefde. Men moet dan ook erkennen, dat Plaisan terie eenmaal op de renbaan, zijn taak ernstig opvat en glansrijk vol voert, want sedert 1840 beeft er in Engeland slechts één paard geloopen, namelijk »Raby", die hem in snel heid overtrof. Met den 1 sten Januari van het volgende jaar zal de vergunning" van meer dan 80.000 drankwinkels vervallen in Rusland, Als regel is aangenomen, dat geen brandewijn of andere bedwelmende dranken mogen worden verkocht in lokalen of ge bouwen, waar niet gelijkertijd spij zen van verschillenden aard worden toebereid en verkrijgbaar zijn. Moge bet zijn gebleken dit leest men in de wet waarbij de genoemde maat regel wordt voorgeschreven, dat dronkenschap door wettelijke veror deningen alleen niet kon worden uitgeroeid, deze groote kwaal der maatschappij zal althans beteugeld kunnen worden, indien de gevaar lijkste drankwinkels worden opge ruimd. De kabeljauwvangst bij de Lo- fodden is dit jaar bijzonder gunstig geweest. In alles wordt de vangst aan geslagen op 27 millioen kabeljauwen, van welke 216/io millioen rot klip- visch is aangewend. De nettowinst is desniettegestaande niet aanzien lijk geweest, aangezien de vischprij- zen sedert het vorige jaar sterk ge daald zijn, namelijk van 24.4 Kr. tot 15.2 gemiddeld per 130 stuks. De reden van het dalen der prijzen wordt daaraan toegeschreven, dat de Fran- schen deelnemen aan de kabeljauw vangst bij IJsland en Newfoundland. Een telegram van den gouver neur-generaal der Philippijnsche ei landen aan de regeering te Madrid, vermeldt de volgende bijzonderheden omtrent de plaats gehad hebbende cycloon. De storm woedde bet hevigst in de provinciën Camarines. Alhay en Principe. In Zuid-Camarines wer den 22 menschen gedood, terwijl 6 vermist werden8000 buizen, 24 ker ken, 19 kloosters. 31 scholen en 28 gerechtsgebouwen werden verwoest. In Noord-Camarines zijn evenzeer vele gebouwon en bebouwde velden vernield. Te Principe zijn kerken, regeeringsgebouwen, een klooster, bet gerechtshof, twee scholen en onder scheidene woningen verwoest. De gouverneur had maatregelen ge nomen om den nood der bevolking te lenigen. Op zee beeft de storm ook groote schade aangericht; tus schen de eilanden drijft zeer veel wrakbout. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Heb de goedheid 't onderstaande in uw veelgelezen blad op te nemen. Ik heb in uw verslag van den gem.-raad, voorkomende in 't vorig nummer uwer courant gelezen dat: aan een viertal onderwijzers met hoofdacte eene verhooging van hunne jaarwedde, ten bedrage van honderd gulden wordt toegekend en wel aan hen, die de meeste dienstjaren tellen. Mag ik u beleefd onder de aandacht brengen, dat deze zinsnede on juist is en de zaak anders voorstelt dan ze werkelijk isP Een toch der bevoorrechten telt heel wat minder dienstjaren, dan een paar anderen, die niet tot de gelukkigen be- hooren. De bedoelde begunstigde heeft on geveer zestien jaren een particuliere school gehad, was voor dien tijd als ambtenaar der gemeente hij 't onderwijs geplaatst en is op nieuw, nadat hij zijne school had opgeheven in dienst der gemeente getreden. Nu vragen we„Op welken grond kan iemand als amb tenaar worden beschouwd, die geen tracte- ment van de gemeente trekt, van haar geen voorschriften behoeft te ontvangen en die voor de jaren, welke hij als particulier onder wijzer werkzaam is geweest, geen pensioen genietP" Daar de wet hem gedurende dien tijd, niet als ambtenaar erkent, doet de be voorrechting van den bedoelden onderwijzer denken, dat philantropie er toe geleid heeft zijn naam op de voordracht te plaatsen. Is dit 't geval, welnu, 't zij zoo maar dan moet men niet onder de vlag van anoienne- t e i t willen zeilen. Voor philantropische denkbeelden heb ik grooten eerbied, mits ze niet ten koste van anderen in practijk worden gebracht. Na dankzegging, Uw bestendige lezer X. Vierde Winterconcert, op Dinsdag 1 Dec. 1885, 's av. te 8 ure. 1. Ouverture zu Prometheus. L. von Beet hoven. - 2. Symphonie No. 4 (Jupiter) C. Dur. W. A. Mozart. - a. (Adagio. - Allegro spiritoso). - b. Andante poco Adagio. - c. Meuuetto. - d. Finale Presto. - 3. Ouver ture de 1'opéra: „La Sirene. D. Auber. - 4. Deux petite Valses: Opus 28 I, II (Streich- quintett). A. Henselt. - 5. Humoristische Fantasie: „über die Kutsohke Polka." L. Stasny. - 6. a. Mijosotis Walzer. C. Low- thian. - b. The Turkiach Patrol. Miohaëlis. Een roman uit den tegenwoordigen tgd van 7. H. WIGHART. Een wondervol mengsel van vrees en spijt lag in hare trekken uitgedrukt. Zij trachtte hem niet in de rede te vallen, maar het was moeielijk te onderscheiden of deze kleine vuisten samengeperst werden door verdriet of hartstocht en of de op wellende traan zijn oorzaak vond in toorn ■JL "oerouw. Mannel Goldstein stond op zij bewoog bare lippen niet om hem tegen te houden, wel havende zij zenuwachtig het bouquetje tot de arme sneeuwbloempjes verdaan op den grond lagen en van de blauwe viool tjes nog maar enkele blaadjes Olga'a schoot bedekten. Zegt ge my niet goeden dag, liofateP hoorde tij haar man zacht aan het oor zeggen. Wilt gij werkelijk uwèn zoon ge legenheid geven u door zijne stomme blik ken te verwijten, dat ge uwen besten vriend boos hebt laten vertrekken. Het vrouwtje kampte zichtbaar met hare tranen, haar borst bewoog zioh snel op en neder. Bedwing n, liefste, vroeg bij vrien delijk. Is mijn gedrag totnntoe van dien aard geweest, dat gij aarzelen moet mij een kas tot afscheid te geven f Kom dan zeide zij zacht en zijn hoofd naar zioh toehalend, gaf zij hem wat hij verlangde. Derde Hoofdstuk. Mevrouw Mina Meyer, Manuel Goldsteins tante, vierde haar vijftigsten geboortedag. In haar smaakvol, maar eenvoudig gemeu beld vertrek, zat een klein gezelschap aan de theethafel. De vrouw des huizes zat als jarige op de sopha, aan hare rechterhand zat haar eenige zoon, een onlangs gepro moveerde arts, aan haar linkerhand, maar zoo dat er eene plaats vrij bleef, Manuele broeder. Twee jonge meisjes, ieder met een handwerkje bezig, zagen slechts nu en dan op, wanneer hun broider de onaange name stilte -aoor de een of andere grap af brak. De theepot stond wel goed bedekt op den rooster en Jenny's eigengebakken koeken lagen opgehoopt in zware zilveren schalen, maar nog steeds gaf tante Mina hare jongste doohter het teeken niet om in to schenken. Na znllen tij toch wel ieder oogen- blik komen, denkt ge niet, Willem P De aangesprokene trok zijne schouders op. Misschien, als het onze schoonzuster behaagt Zooals hij nu op zijn horloge keek, geleek hij sprekend op zijn beroemden broeder, de professor, zijn haar, hetzelfde hooge voor hoofd en hetzelfde donkere oog; alleenzijn gestalte was teerder en kleiner. De uit drukking van zijn gelaat was echter geheel verschillend met die van Mannel, evenals zijn karakter, dat zeer van dat zijns broe ders verschilde. Hield deze zeer veel van hem, Willem droeg zijn broeder een niet minder liefdevol hart toe; hunne genegen heid was zoo sterk, dat zelfs Maunels huwelijk met eene Christin, slechts een voorbijgaanden storm tengevolge had en de vrede zou zeker niet weer gebroken zijn, als Olga zich de moeite had gegeven om den zachten band nanwer toe te halen. Zij was nog te onervaren om zichzelve te bekennen, dat de deelneming, welke men haar bewees, voorloopig slechts een vriend schapsbewijs ten opzichte van Mannel was, maar zij had die toch gemakkelijk op haar eigen persoon kannen overdragen, als zij- zelve meer blijken van toenadering gegeven hadzij verbeeldde zich echter dat zij met den nek werd aangezien en daar zij zich van hare macht over Manuel Goldstein be wust was, gaf zij zich weinig moeite om hare indrukken te verbergen. Het drukke verkeer, waaraan men zich in den beginne gewend had, ontaardde weldra in een gedwongen bezoek op Zon en feestdagen. Toen echter Olga bemerkte, dat juist die Zondagavonden het aange naamste in haar eigen hnis waren, liet zij ook dit na en bepaalde meu zich tot eene enkele stijve visitie. Dat Manuel door dit alles zijne schoonste hoop in rook zag ver vliegen, hinderde 't mooie vrouwtje volstrekt niet, daar zij zich niet kon voorstellen dat hij voor zijne betrekkingen meer gevoelde dan zij en het verwonderde haar zelfs, dat hij dit alles niet maar blauw blauw lieten maar steeds moeite deed om den band weder aan te knoopen. Hij wilde zelf dat zijn zoon neutraal tusschen de beide par tijen zou staan. Dit laatste vooral ergerde haar zeer, zij begon haren echtgenoot par tijdigheid te verwijten en Manuel moest al zijn overredingskracht aanwenden, om haar te bewegen aan tantes verjaarfeest deel te Moeder, zeide Jenny Meijer na eene nieuwe pauze, als u nog langer wacht, dan wordt u onrechtvaardig tegenover onswij hebben dorst Stil kind, Mannel mag niet zeggen, dat wij hem vergeten hebben. Als hij vrij was, zon hij reeds lang bij ons zijn. Mannel, ja Mannel wel, lachte het jonge meisje, terwijl zij haren neef Willem een steelschen blik toewierp; maar wil hare hoogheid het hebben P De oude vrouw schudde ernstig 't hoofd. Ik verzoek u allen, en n Jenny vooral, uwen neef niet te bedroeven gij moet het meisje niet zoo opstoken, Willem Weeat er van overtuigd, dat wij nog steeds onze plaats in zijn hart innemen en dat hij, hoe onbegrijpelijk het ons ook schijnen moge, nooit eene keuze had kunnen doen die zijner onwaardig was. Goed gesproken, moeder, zijne oogen heeft hij tenminste goed den kost gegeven, dat mag gezegd worden. Rosalie zag haren broeder boos aan. De oude geschiedenis, sprak Willem Goldstein, alleen zon ik wel eens willen weten wat er van ons arme menschen ge worden zon zijn, als de freule von Lindheim bloedverwanten hier in de stad gehad had. Weet ge dat niet, Jenny P Ach wat, nn is toen niet, na hoadt Manuel haar tegen. De blauwe oogen, waarin mijn broe der als een ware minnaar, slechts 't beeld des hemels meent te zien, herinneren mij aan verterende vlammen. Mij lekken zij echter tevergeefs en hoewel er steeds ge legenheid is om ze op te doen flikkeren, kunnen zij bij mij geen voedsel vinden. Ik merk het wel hoe deze trotsche schoone trilt van het hoofd tot de voeten, zoodx» zij mij vertrouwelijk met Mannel ziet spre ken zij ziet instinctmatig in mij haren tegenstander. Ik heb haar doorzien en zij weet heel goed, dat hare schoonheid op mij geen invloed heeft, zij weet Willem, wat is dat nu weerver maande tante ongeduldig, gij zondt ons allen den lust benemen en Manuel een onaangenaam uur bereiden. Zij gevoelt heel goed, dat ik eenigen invloed op haar man kan uitoefenen en tante, bet is omdat ik weet, dat Dwaasheid, Willem Dat zij Manuel ongelukkig zal maken! Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1