'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1338 Zaterdag 12 December 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 6 m. Onderg. 3 a. 44 m. Zondag 13 Maandag 14 Eerste kwartier. Dinsdag 15 Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 11 Dec. 1885. Men schrijft van Terschelling dd. 7 Deeember Heden kwam bier het telegrafisch bericht, dat weder twee zeelieden van dit eiland door het vergaan der stoom boot »Hecla", in de golven bun dood vonden. Beiden waren vaders van ge zinnen de een laat een weduwe met zes, de andere met vier kinderen achter. Door den commissaris van po litie te Alkmaar is aangehouden en ter beschikking van den heer officier van justitie gesteld zekere P. S., ver dacht van diefstal ten nadeele van A. de W. te Schoorl, gepleegd met geweld en bedreiging, op den open baren weg onder Warmenhuizen. De Russische ingenieur Tolstoi, die verleden week te Haarlem werd gearresteerd en naar Amsterdam was overgebracht, om van daar door tus- scheukomst der justitie over de gren zen e worden uitgeleid, is echter ter beschikking van den officier van justitie gesteld, als verdacht van in 1882 in het hotel De Oude Graaf te Amsterdam diefstal van een ef fect zonder couponblad te hebben gepleegd, toebehoorende aan een be diende in dat hotel. Gemeld effect was bij zijne aanhouding bij hem gevonden. Den 29 Dec. e. k. zal bij het gerechtshof te 's Hage in behande ling komen de zaak van den hof- meestersbediende J. J. A. V.be schuldigd van moedwilligen manslag. Op 14 Septemb. jl. heeft bedoelde persoon zich aan boord der mail boot Prinses Elisabeth der maatschap pij Zeeland in een woordentwist ge mengd, en daarbij in woeste drilt zulke schoppen en slagen aan den kwartiermeester Siegers toegebracht, dat deze een paar dagen later aan de gevolgen is overleden, nalatende een weduwe met 6 jonge kinderen. Ongeveer 3 maanden heeft deze beschuldigde reeds in voorarrest door gebracht. De 18-jarige C. E. N. die den lOden Nov. te Oud-Beierland ge schaakt werd en op verzoek van haren vader werd aangehouden, is thans met haar ontvoeder in ondertrouw opgenomen. In de R. K, kerk te Dreumel had Dinsdagnamiddag een treffend voorval plaats. Onder de godsdienst oefening bleef een meisje, nog in den bloei der jeugd, plotseling dood. Voor het hof te Amsterdam stond Dins dag terecht J. E. N. Van der Pels, oud 61 jaar, schoenmaker, wonende in de Gooiersteeg 180 te Amsterdam, in hechtenis onder be schuldiging van moedwilligen doodslag. Een getuige, in hetzelfde huis als beschuldigde woonachtig, verhaalt het volgende: De be schuldigde en zijne vrouw waren beiden aan den drank verslaafd en als gevolg daarvan waren huiselijke oneenigheden niet zeldzaam. Besch. mishandelde zijne vrouw dikwijls, gewl. des nachts, dewijl zij over dag uit wer ken ging. Van de opbrengst van dien arbeid leefde besch. grootendeels. In den nucht van 20 Jnli jl., omstreeks half twaalf, werd de getuige verschrikt wakker. Boven hare bed stede, op den vloer der woning van besch., hoorden zij een harden slag, alsof een mensch aldaar in den hoek werd neergegooid. Om streeks een uur later werd getuige weder wakker, doordien zij besch.'s vrouw hoorde roepen: O, Jezns! help me. Een half uur later hoorde zij eerst op het boventrapportaal, en even daarna in het benedentrapportaal, twee doffe slagen, alsof iemand eerst de bo ventrap en daarna de benedentrap afgewor pen werd. Daarna werd alles stil en hoorde men niets meer. Wat er geschied was P Dit bleek spoedig. De getuige nl., uit wier mond wij het bovenstaande vernamen, werd om half vier van dienzelfden nacht gepord. Na dat zij had te kennen gegeven, dat het gepor haar gewekt had, riep de porder haar toe: „schrik niet, er ligt een vrouw in 't portaal." Zij opende nn haar kamerdeur en bemerkte dat de vrouw van den beseh. voorover met de kin tegen de borst in het portaal lag, het eene been uitgestrekt, het andere onder het lichaam, de armen lang uitgestrekt en met het bovengedeelte van het hoofd tegen ge- tuige's kamerdeur aan, zoodat, toen zij de deur opende, dat hoofd binnen de kamer te recht kwam. Eindelijk nog bemerkte zij op den drempel voor hare kamer en daarnaast in het benedentrapportaal een plas bloed. Get. ging onmiddellijk de straat op en gaf van hare bevinding kennis aan een ageni van po litie, welke, gevolgd van een paar andere agenten, met getuige naar haar woning ging. De politie bevond dat de vrouw van besch. dood neerlag in het beneden trapportaal. Hare handen waren recdB geheel koud en blauw. Aan de linkerzijde boven op het voor hoofd had het lijk een groote bloedende woud, het gezicht was zeer bebloed, uit den neus vloeide bloed en het linkeroog was geheel op- geloopen. De besch. zelf was gedurende dien tijd inx zijne kamer boven gebleven, doch toen een der politieagenten naar boven ging, ten einde hem te spreken, opende hij uit eigen be weging zijne kamerdeur. Hij werd terstond naar den commissaris van politie der 2de sectie gebracht en door dezen ondervraagd. Op de opmerking dat zijne beide handen bloedvlekken bevatten, gaf hij op, dat deze door muggenbeten veroorzaakt waren, terwijl de bloedvlekken, die de commissaris op het boezeroen waarnam, slechts het donker ge kleurde uittreksel van een tabakspruim zou den zijn. Op denzelfden dag bracht nog de rechter commissaris een bezoek aan het nuis en bij die gelegenheid werden een paar voch tige dweilen gevonden en waargenomen, dat een klein gedeelte van de dakgoot onder het raam van besch. kamer nat was, terwijl het grootste gedeelte het was midden in den zomer droog was. Al het hier medegedeelde werd door meer getuigen bevestigd. De deskundigen die het lijk onderzochten, garen te kennen, dat zij onderscheidene verwondiugen en bloedstor tingen hadden waargenomen, doch dat deze niet belangrijk genoeg waren om den dood te veroorzakendat de inwendige organen in een toestand verkeeren, waardoor eveneens de dood niet gemakkelijk te verklaren is, doch dat de vetontaarding dier organen bewijst, dat de vrouw gedurende langen tijd een over matig misbruik van sterken drank heeft ge maakt; dat het meermalen is voorgekomen, dat personen, met een niet belangrijker vet ontaarding van het hart als hier werd aange troffen, door kleine oorzaken van bniten het leven verloren, als wanneer hartsveriamming voor de naaste oorzaak van den dood werd gehouden; dat zij mogen aannemen, dat de voorhoofdswonden en de bloeduitstortingen rondom de oogen belangrijk genoeg zijn, om bij personen met dnsdanige hartsafwijking den dood te veroorzaken. Uok de in beslag genomen dweilen werden door deskundigen onderzocht. Deze verklaar den, dat die dweilen inderdaad bloedvlekken bevatten, maar of het nu meuschen- dan wel dierenbloed was, kouden zij niet zeggen. Nu de besch. zelf. In de instructie ver klaarde hij, dat hij meermalen met zijne vrouw ruzie had; dat hij ook in den bewusten nacht met haar gevochten heeft; dat na af loop van die vechtpartij zijne vrouw nog wat jenever is gaan halen, en dat zij daarna niet meer is teruggekomen; dat hij gedurende die vechtpartij met zijne handen aan zijne vrouw, waar hij haar maar raken kon, slagen heeft toegebracht; dat het wel mogelijk is, dat zij bij die gelegenheid door hem op de kamer tegen den grond is geworpen; dat zijne vrouw ten gevolge der slagen bloedig verwond is; dat het wel mogelijk is, dat hij haar ook met het ten processe aanwezige groene jenever- flescbje op het hoofd heeft geslagen. Voorts bekende de besch. dat het wel mogelijk is, dat hij den vloer zijner kamer met de ten pro cesse aanwezige dweilen heeft opgedweild, ten einde het bloed weg te ruimen, doch dat hij zich dit niet zeker herinnert. Hoe zijne vrouw daar beneden kwam, weet hij niet. Op te merken valt, dat besch. reeds twee maal wegens mishandeling is veroordeeld. Ter terechtzitting werden 11 getuigen en 4 deskundigen gehoord. Het O. M. werd waargenomen door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, de verdediging gevoerd door den advo caat mr. E. Van den Bogaert. Na afloop der getuigen verhooren kwam, in den namiddag, het O. Maan het woord. Mr. Op ten Noort meende dat de besch., na dat zijne vrouw boven overleden was, het lijk van de trap heeft geworpen en daarna op de kamer de sporen van zijn misdaad heeft uit- gewischt, door het bloed op te dweilen. Uit voerig trachtte de spr. de schuld van den besch. te staven. Het requisitoir strekte tot schuldigverklaring aan moedwilligen dood slag en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van twaalf jaren. Daarop was het woord aan den verdediger. Mr. Van den Bogaert gaf toe, dat bewezen was dat beschuldigde aan zijne vrouw de ten laste gelegde verwondingen had toegebracht. Maar aan moedwilligen doodslag viel hier z. i. niet te denken, daar de dood niet kon ge steld worden op rekening van de toegebrachte verwondingen, maar slechts toevallig was in getreden, tengevolge der bij de rerslagene geconstateerde hartsgebreken. In een uitge breid betoog trachtte de pl. aan te toonen, dat hier slechts aan eenvoudige mishandeling ▼iel te denken. Op dien grond concludeerde pl. tot de oplegging eener lichte straf. Meijer. De Amsterdammer" schrijft: De bekende straatzanger Meijer is niet meereen beroerte maakte een einde aan zijn weinig benijdenswaar dig leven. De man was door zgn zucht om verzen te maken langzaam aan. bet slachtoffer geworden van die manie. Het denkbeeld stond bij hem vast, dat hij een geboren dichter was en dat bet stempel van het genie op zijn voorhoofd was gedrukt. Gewone bezigheden werden hem alledaagsch hij liet daarom zijn zaken loopen zooals ze wilden en met artistieke nonchalance behandelde hij alles wat geldzaken of handel betrof. Hij ge loofde aan zich zelf, aan zijn talent als kunstenaar, en menigmaal liet hg zich uitdrukkingen ontvallen, als Wanneer ik eenmaal dood ben zul len de menschen mg eerst waardee- ren." Hij was steeds in de ver beelding, dat zijn dichtwerken waarde hadden, kunstig gevormde en geni aal gedachte verzen waren. Wel- ligt heeft de guitigheid van de spes patrise, die te Leiden studeerde, toen hij aldaar als kok goed, ja dubbel zijn brood verdiende, er niet weinig toe bijgedragen om den grootheidszin te voeden, die hem tot een vagebond maakte. De studenten noemden hem Hun dichter, hun onsterfelgken Meijer," en de ongelukkige geloofde hethg begon allengs zich zei ven wijs te maken dat hg te hoog stond voor de keuken-atmosfeer waarin hg ver toeven moest. Ik ben een dichter ex-natura, maar men kent en waar deert mij nog niet genoeg" was zijn gewone klacht. Hij gevoelde zich steeds miskend als dichter, gehoond als kunstenaar, gehinderd in de uitingen zijner fan tasie en gedachtenvlucht vandaar dan ook de menigvuldige aanrakin gen, die hg later met de politie had zijn vrijheid van tong bezorgde hem herhaalde malen de gelegenheid dat hij, volgens zgn eigen woorden tot de straatjeugd, Brood van den Ne- derlandschen Staat" moest gaan eten. Wanneer hg dan weer als vrij man langs de straten slenterde en sotto- voce zijn liedjes opdreunde, gevoel de hij zich een martelaar, een mis kende, die vergetelheid zocht in het glas. Of hg ze vond? De straatjeugd en ook het volk zag hem niet ongaarne, al namen ze ook voortdurend een loopje met hem want goedhartigheid was hem niet vreemd altijd wanneer hij niet onder den invloed van de Lethe verkeerde en menigmaal gaf hij een armen stumperd of een kind dat blauwe handjes had van de kou, een paar van zijn opgehaalde centen, wel is waar met een hartig woordje, dat meestal den dichter onwaardig was maar hg was nu eenmaal zoo poëtisch ruw maar niet kwaad. Over de dooden niets dan goeds," zegt het spreekwoord. Wie daaraan ook maar eenigszins getrouw wil blijven, moet zich tot den dichter" Meijer bepalen. Eenige tijd geleden had te Arum in Friesland, bij gelegenheidj van de inwijding van een nieuw orgel in het NedHerv.kerkgebouw, een school feest plaats, 's Morgens begonnen, werd het 's avonds door mannen en vrouwen op de bovenzaal van den heer M. voortgezet. Nu begonnen evenwel de poppen spoedig te dan sen. Een orthodox lidmaat begon te smalen op de toespraak van domi- né, die, evenals de meeste lidmaten, liberaal is. Een twist volgde, die ten laatste in handtastelgkheden over ging. Het was een vrij woest tooneel: een paar honderd menschen, mannen en vrouwen, raasd en en tierden door elkander. Eindelijk slaagden domi- né en de burgemeester er in, de orde te herstellen, en toen bleef men nog tot drie uur in den nacht tamelijk vredig bgeen. Eenige dagen geleden werd te Parijs de bedelares Louise Martin door politieagenten gearresteerd. Zij zat op de stoeptreden van de Nötre- Dame kerk en had een bordje aan haar hals gehangen, waarop geschre ven stond Ik heb woning noch voedsel en ben honderd jaar oud." In werkelijkheid is de vrouw ech ter eerst vijf en zestig jaarde com missaris van politie Breton voegde haar toeGe hebt bedrog gepleegd daar het echter voor de eerste maal gedurende mijne carrière geschiedt dat een vrouw zich ouder maakt, en dat nog wel ongeveer de helft, zal ik u voor ditmaal maar niet straffen." Kapitein Poleman, gezagvoer der van het Amerikaansche schip Oregon, rapporteert dat zgn vaartuig, toen het zich op vgf mijlen west zuid-westelijk van Point-Tilamook bevond, met een walvisch in botsing kwam. De kapitein dacht, dat het schip op een rots had gestooten, want de schok was zeer hevig ge weest en hg liet dus achteruitslaan toen bemerkte men, zonder dat men kon nagaan hoe de zaak zich had toegedragen, dat een walvisch met zgn kop in de ruimte was vastge raakt, waartusschen de schroef zich beweegt; het dier was ongeveer 12 meters lang. Er waren 5 uren noodig om het schip van het zeemonster te bevrij den, hetgeen eerst geschieden kon nadat door het rondslaan der schroef de kop van het dier vermorseld was. Doordien gezagvoerder en officieren een verklaring hebben afgelegd om trent het voorval, staat de waarheid ervan, volgens de Weekly Commer cial News van Francisco boven twijfel. Kapitein Poleman heeft het zelfs noodig geacht om een schrijven aan zgn agenten te richten, aangezien hg vreest, dat de walvisch, bij zijne pogingen om zich los te maken en door de daardoor veroorzaakte schok ken en door zgn zwaarte, schade aan het achterschip kan hebben teweeggebracht. New-York, 8 Dec. De zooge naamde spoorwegkoning" W. H. Vanderbildt is heden ten zijnen huize alhier plotseling overleden. Op de werven te St. Nazaire staat een schip op stapel, dat den naam draagt van Le Tage. Dit schip, dat 19 knoopen moet loopen, zal geheel electrisch verlicht worden. Yoor seinlichten en andere toe stellen aan dek wordt het systeem Mangin gebruikt, terwijl verder bin nen 300 gloeilampen het noodige licht zullen geven. In den nacht van 6 op 7 dezer werden (naar een particulier tele gram aan het Berl. Tagebl. vermeldt) bij de juwelier Granichstaedten, am Graben te Ween en, de ijzeren brand kasten opengebroken. Uit die kasten en uit de winkel kasten werd voor een bedrag van vierhonderdduizend gulden aan goud en jnweelen gestolen. De daders van het feit zjjn niet bekend te oordeelen naar hun wijze van werken houdt de politie hen voor Engelschen. De winkel van den heer Granich staedten was Zondag tot 's middags 12 uur open geweest. Men vermoedt dat de dieven tegen den avond hun arbeid aanvingen, toen er wegens den aanhoudenden regen bijna nie mand op straat was. Blijkbaar zijn zij den ganschen nacht bezig ge weest. De winkel had een deur aan de gracht en een achterdeur, waar door de dieven binnenkwamen. Daaruit blgkfc wel dat zij goed be kend waren met de plaatselijke ge steldheid. Zij boorden een gat in de houten deur, schoven de grendels weg, openden de deur en waren spoedig in den winkel. De kost baarste juweelen werden bewaard in ijzeren kistenwelke volgens de nieuwste uitvinding waren gesloten, maar deze werden allen opgebroken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1