'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL DE BLIJDE BOODSCHAP. No. 1342 Vrijdag 25 December 1885. Dertiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BnreamSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vortentien van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaateruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur afin de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVER TENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 Cent per Advertentie. Men wordt vrien delijk verzocht tij dig in te zenden. Aan onze geabon- neerden buiten de gemeente, wordt ver zocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 4e kwartaal, te willen over maken in postzegels of per postwissel vóór 5 Januari 1886, zullende anders daarover met 10 Cents ver hooging beschikt worden. DE UITGEVERS. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 13 m. Onderg. 3 u. 53 m. Zondag 27 Laatste kwartier. Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 JANUARI, (Louwmaand); 31 dagen. Vrijdag 1 Nieuwjaarsdag. Zaterdag 2 NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 24 Dec. 1885. Naar aanleiding van achter staande advertentie vestigen we de aandacht onzer lezers op de voorstel lingen, Zaterdagavond en Zondag avond door 't café concert-gezelschap van den heer Stroober in Tivoli te geven. Afgaande op onze vroegere herinneringen, verwachten we dat de bezoekers een aangenamen avond zullen doorbrengen. Te Maastricht kreeg Zondag avond een man twist met zjjne weder helft. Daar de woordenwisseling nog al hoog liep, had zich een hoopje voor bijgangers voor de woning verzameld. De man, die dezen wilde verwijderen, snelde met een emmer water naar bo ven om die over de menigte uit te gie ten. Door de onbesuisdheid, waar mede hij te werk ging, verloor hij het evenwicht en viel op straat. De verschrikte omstanders haalden spoe dig een geneesheer, die gelukkig slechts onbeduidende wonden consta teerde. De commissaris van politie in de 2e sectie te Amsterdam brengt ter algemeene kennis, dat aan zijn bureau ter herkenning aanwezig zijn meer dan twee karrevrachten nieuwe winkelgoederen van den meest uit eenloopenden aard als: manufacturen, schoenwerk (49 paren), huishoudelijke artikelen, parapluies, vrouwen- en manskleederen en sieraden, al het welk, voor het meerendeel hoogst waarschijnlijk van diefstal afkomstig, in het bezit is gevonden van een vrouw, die Zaterdag op heeterdaad bij het plegen van diefstal in arrest is genomen. Zaterdagavond 10 uur vond men achter de kerk te Harderwijk een vrouw liggen, die in verre- gaanden staat vau dronkenschap bleek te verkeeren. Door een groote menigte begeleid, werd zjj naar het politie-bureau vervoerd, waar zij den nacht moest doorbrengen, 'sMorgens werd zij dood gevonden, waarschijn lijk tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank. Men schrijft uit Rotterdam Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat een stadgenoote, P. A. Snelli, geb. Akkerman, heden haar lOlen verjaardag viert. De oude vrouw is volkomen ge zond, maar verkeert in behoeftige omstandigheden, zoodat giften en gaven van weldadige stadgenooten haar zeker niet onwelkom zouden zijn. Te Goes heeft zich het zeker zeer zeldzame geval voorgedaan, dat een dame, die door zenuwlijden reeds een paar jaren geheel en al haar spraakvermogen miste, dit op eens terwijl zy aan hevige benauwheden, gevolg door braking, leed, terug- Eenige dagen geleden stierfin het krankzinnigengesticht te Ham burg een man, die er vijf en vijftig jaren had doorgebracht. De ongelukkige was er in het jaar 1830 gekomen; hij wilde toen, naar hij voorgaf, naar Amerika ver trekken, maar men bemerkte dat hij waanzinnig was. Aangezien bij geen papieren bij zich had en nooiu her stelde, heeft men nooit geweten wie hij was en waar hij vandaan kwam. Soms liet lip er zich over uit, dat hij Levy of Benjamin heette, maar nimmer kwam een zijner bloedver wanten opdagen. Schaatsenrijders, die aan de wedstrijden te Hamburg wenschen deel te nemen, worden verzocht zoo spoedig mogelijk aan den heer De Salis, te Amsterdam, kennis te geven. lo. in welke af deelingen zij wil len mededingen; 2o. of zp dit wenschen te doen voor eigen rekening of voor rekening van het Bond, Wenschen zij voor eigen reke ning naar Hamburg te gaan, dan is het inleggeld bij de aanmelding te voegen. Willen zp in aanmerking komen om voor rekening van het Bond ge zonden te worden, dan moeten zij zich aan een keuring van het be stuur onderwerpen, dat hen zoodra er ijs is, zal oproepen om een baan van 1600 meter op tijd af te leggen, en zullen die vier rijders gekozen worden, welke daarvoor den minsten tijd noodig hebben gehad. Voor dit proefrijden looft het Bond tevens f 100 uit, Indien daarvoor geen gelegenheid is, behoudt het bestuur zich een andere wijze van keuring voor. Te Arnhem kreeg een bede laar aan een woning een weigerend antwoord. Uit boosheid nam hij een steen op en verbrijzelde een der spie gelruiten. De politie te Scheveningen heeft een dertienjarigen knaap gear resteerd, die zijn patroon een gou den horloge-ketting ontvreemd had. Het gestolen voorwerp is door de politie terruggevondeu de knaap had het verborgen onder in een bloempot, waarin een plant stond. EEN MOORD IV IERL1VD. In de jaarboeken der justitie zijn weinig misdaden opgeteekend, zoo afschuwelijk als die, welke acht jaar geleden te Casteletownrocke (in Cork, Ierland) gepleegd werd. William Sheeman vermoordde toen zijne moe der, zijne zuster en zpn broeder, en bleef al dien tijd ongestraft. Is het te verwonderen, dat die moordenaar zoo lang aan zpn straf kon ontgaan, nog merkwaardiger misschien is de wijze hoe de moord is aan het licht geko men. In 1877 woonde William Shee man met zijne moeder, zijne zuster Hanna en zijn broeder Thomas op een hoeve, het eigendom der moeder. William wilde de dochter van James Brown, zpn buurman, tot vrouw heb ben, doch de pachter, de wed. Shee man en de andere familieleden waren tegen dit huwelijk en verklaarden dat miss Brown niet haren intrek op de hoeve zou nemen. Op zekeren och tend in de maand October, bevond zich het gezin Sheeman als naar ge woonte in de gemeenschappelijke wo ning en het was niet hekend dat een der huisgenooten het voornemen had zich elders te vestigen; ook was er blijkbaar geen reden waarom men zou verhuizen. Allen waren gezond en wel. In den namiddag van denzelf den dag was William Sheeman de eenige bewoner der hoeve. Wat was met de anderen gebeurd? Niemand wist het. William Sheeman, wien men vroeg waar zij gebleven waren, ant woordde dat zij naar Amerika waren vertrokken; doch van hunne afreis was geen spoor merkbaar. Zp waren eenvoudig verdwenen. Brieven van hen werden niet ontvangen, hoewel de wed. Sheeman gewoon was ge weest geregeld aan hare gehuwde dochters te schrijven. De tijd verliep, William Sheeman huwde miss Brown en bracht haar op de hoeve. In Juli 1883 werd hij door zijn landheer van de hoeve gezet en toen vertrok lip naar Australië. Allerwaarschijnlijkst zal men nu nooit meer iets van Cha- tharine, Hanna en Thomas Sheeman hooren. In Augustus 1884 kwam een pach ter, Broderik genaamd, wiens land paalde aan dat waar vroeger het gezin Sheeman woonde, tot de ont dekking, dat zijn waterput, zeventig voet diep, opgedroogd was. Hp liet den put schoonmaken en op den bodem vond men de lijken der ver miste Sheemans. Hunne kleederen werden herkend en er viel niet aan te twijfelen of zij ware het Bij een geneeskundig onderzoek bleek, dat zij een geweldigen dood gestorven en niet verdronken waren. Het water uit die bron was als drinkwater gebruikt geworden zeven jaren, ge durende welke de lijken er in hadden gelegen. Een dagloouer, Dunne ge naamd, was met zijne vrouw en zijn zoon, in October 1877 aan 't werk voor Sheeman. Hij werd na het ontdekken van de lijken op vermoeden gevat, en door angst gedreven, gaf hp eenige inlichtingen. William Shee man werd uit Aucklan(Nieuw- Zeeland) naar Ierland overgebracht en gevangen gezet. Op reis legde hij tegenstrijdige verklaringen af over het lot zijner bloedverwanten. Johan Duane was de Toornaamste getuige tegen hem en gaf aan de rechtbank een verhaal, zooals misschien nog nooit door de rechters was aange hoord. Hp beschreef hoe hp op de ochtend der verdwijning van de wed. Sheeman en hare twee kinderen ge zien had, dat William Sheeman, vergezeld van David Brown, Tho mas Sheeman door een doodelijken slag met een ijzeren werktuig op den grond wierp. Daarna zag hp de twee mannen in huis gaan, waar zij in koelen bloede de twee vrou wen vermoordden. David Brown is de broeder van haar, die Williams vrouw werd. Duane (de getuige) hielp toen de lijken in den veestal brengen en sloot dezen digt. Intusschen was de melkmeid van William, zonder dat er reden toe bestond, gelast de koeien te drenken op eenigen afstand van de schuur. Toen zp terugkwam vertelde hij haar, dat de anderen waren heengegaan en dat er nu plaats was voor zijn vrouw. Den volgenden avond gaf William Shee man een muziekpartptje, waarbij miss Brown en haar broeder te genwoordig waren. David Duane, zoon van John, door de muziek aan getrokken, kwam ook en nam onder het venster plaats. Te 11 uur werden de lichten uitgedaan, maar David zat nog onder het venster en toen zag hij hoe William Sheeman met David Duane en nog een man dien hij niet kent, de lp ken uit de schuur namen op een kar naar de put brach ten en ze daarin wierpen. Toen zeven jaar later de misdaad ontdekt was geworden, trachtte James Brown, Williams schoonvader, zich het leven te benemen. De bedrijvers van de moord zijn ter dood veroordeeld. INGEZONDEN. Geachte heer Redacteur! Van uwe welwillendheid verzoek ik in uw geacht blad een plaatsje voor 't onderstaande: Voor een drietal onzer medeburgers name lijk de zeeloodsen Schol, Edcius en Dorlijn eindigt 't jaar 1885 op een treurige wijze. Bij eeu gezichtskeuring, onlangs door 't gou vernement bevolen, zijn die mannen wegens onvoldoende gezichtssterkte afgekeurd en znllen nu met Maart op pensioen gesteld worden. En was 't nog maar 't volle pensi oen, maar neen't zal berekend worden naar hun dienstjaren. Wat moet nu een gezin met zulk een armzalige som in't jaar beginnen P 't Pensioen wordt gebaseerd op 't denkbeeld, dat een loods te oud geworden is voor zijn be drijf en dan tevens op een leeftijd is geko men, dat hij geen kinderen meer ten zijnen laste heeft. Ik hen geen deskundige, maar toch weet ik wel, dat een loods geen letters aan boord behoeft te lezen en zijn gezicht in de Terte meer dan voldoende kan zijn, al laat zijn leeftijd niet meer toe op eenigen afstand ge schreven of gedrukte volzinnen te lezen. Waar zou 't heen, als ieder gezagvoerder of stuurman moest gekeurd worden in dit op zicht, en toch vaak is er geen gelegenheid een loods over te nemen en komt de verant woording van 't binnenbrengen op bovenge- noemden neêr. Zou 't niet billijk zijn, dat 't gouvernement, aangenomen dat die loodsen niet in dienst kunnen gehouden worden, hen aan de een of andere betrekking hielp P Ware de scheepvaart als voorheen, dan zou den mannen van hunne ervaring niet be vreesd behoeven te zijn, dat ze geen brood voor hunne gezinnen zouden vindenmaar u zult wel evengoed weten als ik, dat 't tij op dit pnnt tamelijk verloopen is. De bedoelde loodsen toch staan bekend als brave huisva ders en knappe zeelieden en ik twijfel niet of, wanneer men ernstig wil zoeken, zal er wol iets voor hen te vinden zijn. Overtuigd dat u gaarne de behulpzame hand biedt, waar zulks in uw vermogen is, zeg ik u bij voor raad dank voor de opname van mijn sohrij- ven, dat ook voorzeker onder 't oog der be trokken autoriteiten zal komen en misschien aanleiding kan geven, dat er een helpende hand gereikt wordt aan medeburgers, die buiten hun schuld uit eene betrekking gera ken, waar ze totnogtoe een goed stuk brood verdienden. Uw trouwe lezer X. Een blijde boodschap ruisohte reeds voor eeuwen) Langs 't wereldrond als schoone hemel- (poëzie „E e r e z ij God! eer zij Hem in den (Hoogen," Zoo was de grondtoon van de reine (profetie. Zoet volgde dan het lieflijk: vrede op (aarde; God heeft in mensohen wel behagen. Hij Ziet als een vader neer op al Zijn (menschenkind'ren. Die boodschap stemt ons nog op ieder (kerstfeest blij. Weer klinkt die toon in elke streek der (aarde, Ruischt pleohtig over zee en strand Nog roemt het menschdom luid zijn (waarde, En bidt met saamgevouwen hand, Dat meer de profetie vervulling moge (vinden, 't Wacht die niet uit zich zelf van (buiten slechts alleen. Maar straks, als het Kerstfeest weder is (verdwenen, Vliedt ook meestal de geest der blijde (boodschap heen. Zal ooit de schoone profetie vervulling (vinden, Zoo niet de mensch zijn zelfzucht va- (ren laat? Hij zelf zoeke eerst in menschen welbe hagen, En toone dat hij het hoogst gebod (verstaat. Niet enkel bidden of sleohts psalmen (zingen Brengt ons het Vrede op aarde. (Niet slechts op dit feest Vervuil' de blijde boodschap onze harten; Zij wone staag in elk, met onverflauw- (den geest 320"« STAATS LOTERIJ. 3e Klasse. 2e Lijst. No. 13228 f 1500. No. 5667 f1000. No. 10259 f400. No. 4253 7904 13517 f200. No. 98C9 11549 f100. 3de Lijst. No. 1933 f25000. No. 1073 f2000. No. 15320 f1000. No. 4231 10782 14757 f400. No. 2840 f200. No. 4486 12820 14361 15226 f100.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1