Advertentiën. Ds. Ter Haar Romeny, Ds. Van Schelven, Ds. Ter Haar Romeny, Vrije Geref. Gemeente, ,11 Burgerkring Harmonie. 3e Lijst. No. 5657 f 1500. No. 840 5226 en 10553 ieder f 1000. No. 4914 f 200. No. 3062 9187 12330 13585 16804 en 20808 elk f 100. Stoomvaartberichten. Hek stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Dec. Kaap St. Vincent. Het jStoomschip Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde den 22sten Dec. te Maraeille. Het stoomschip Prins Alexander vertrok 23 Dec. van Amsterdam naar Ned. Indië. Het stoomschip Prins Hendrik is 23 Dec. van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma is 21 Dec. te Padang aangekomen van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje is 22 Dec. van Port-Saïd vertrokken naar Batavia. Markt-Berichten. PüBMBREND, 22 Dec. Aangevoerd 31 Paarden, 153 Melk- en vette Koeien, prijs- hondend, handel stag, 116 vette Kalveren f0,60 a 0,80 per P., handel stug, 88 nucht. dito f10 a 21, handel vlug, 1775 Schapen en Lammeren, vette Schapen hooger in prijs, handel stug. 156 vette Varkens f0,42 a 0.48 per P., 140 Biggen f5 a 7, beiden handel vlug, 1233 Ganzen f 1,75 a 2,10, 130 Zwanen f4,50 a 6, Kipeieren f 5 a 6 per 100,1241* P., Boter f 1 a 1,10 per P. Kleine Kaas f 29,50, Middelbare f 25, aangevoerd 200 st. Arrondissements-Rechtbank. Correctioneele Terechtzitting van 22 Dec. J. H. en A. G. R., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, de eerste 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht, de tweede 14 dagen gevangenisstraf. J. B., Wieringen, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoon, f 2 boe te, subs. 4 dagen gevangenisstraf. W. d. V., Schagen, diefstal, vrijgesproken. M. M. M. en G. M. C., huisvrouw van J. M., beiden Helder, diefstal en medeplichti gen, de eerste vrijgesproken en de tweede 3 maanden eenzame opsluiting. J. d. W., Zijpe, niet aangeven van schurf tig vee en niet afzonderen van bet andere vee, drie boeten, ieder van f 5, subs. 2 dagen gev., voor iedere boete. Burgerlijke Stand Helder. Van 22 tot 24 Dec. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDB. Cazemier en T. van der Woldt. BEVALLENW. Blom, geb. van Nie, d. A. Zwaan, geb. Hopman, z. D. de Ruiter, geb. van Ree, z. K. Knol, geb. Buijs, z. OVERLEDENH. van Rees, 22 j. J. Groen, 5 m. N. de Nooij, 4 m. POLITIE. Gedeponeerd aan ons bureau No. 2, een op de straat gevonden BOA. Afloop verhuring van gebouwen, ten overstaan van Notaris HORDIJK in Tivoli, dd. 23 Dec. '85. De perceelen zijn te zamen gebuurd door den beer Jb. Gouwenberg te Helder, voor f 538,59 per jaar. Vervolg1 der Berichten. Naar wij vernemen, zal op Zondag 10 Januari a. s. de jaar- lijkscbe algemeene vergadering van bet Artillerie-Vrijkorps in »Musis Sacrum" albier, plaats hebben. Na afloop van die samenkomst zal een schietwedstrijd worden gehouden. De alsdan te behalen prijzen en getuig schriften zullen in een feestelijke bij eenkomst op 13 Januari d. a. v. worden uitgereikt. De Volksbijeenkomsten, die op a. s. Maandag en Woensdag in Tivoli alhier zullen plaats hebben (zie achterstaande annonce), zullen worden opgeluisterd door kinderge zang. Niet minder dan ruim 100 meisjes en knapen vormen, onder de leiding van den beer W. Kuijk, een kinderkoor, dat een 7tal liederen met accompagnement zal ten gehoore brengen. De besteller aan 't spoor v. d. H. is gisteren avond op het perron, bij aankomst der trein 7,15, plotse ling nedergestort. Spoedig geroe pen geneeskundige hulp kon al leen den dood van den ouden man constateeren. De marinier 3de kl. K. alhier, heeft zijn mes getrokken tegen den sergeant-majoor zijner compagnie en zal zich voor den krijgsraad moeten verantwoorden. By kon. besl. van 18 Dec is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de majoor H. T. Schalken, van den staf der genie, eerstaanwezend-ingenieur te Amsterdam. Bij bet dezer dagen te 's Hage gehouden examen voor de betrek king van commies der posterijen, zijn geslaagd L. H. Bartelink, te DeventerJ. H. Ackerte LeeuwardenF. van Twisk, te TexelJ. van Wieringen Borski, te Meersen M. W. L. J. Aerthuijs, te Eindhoven B. J. Bou- ricius, te Harderwijk A. W. Van Oordtte HarderwijkP. N. L. Feltzer, te 's Gravenbage P. M. A. van Wijk, te SchiedamJ. Moulijn, te Nijmegen J. G. van Bruggen, te MeerenA. M. Willinger, te Assen. Van deze beeren werden bereids tot commies aangesteldL. H. Bar telink, J. H. Acker en F. v. Twisk. Men verneemt dat een voor dracht van den minister van marine, inhoudende een nieuwe regeling der arbeidsloonen van de mindere ge ëmployeerden en werklieden van 's rijks werven door Z. M. den koning is goedgekeurd. Hierdoor wordt aan de mindere geëmployeerden de gele genheid gegeven om van een vaste aanstelling voorzien te kunnen wor den, waardoor zij aanspraak op pen sioen bekomen. De Min. van W. H. enN. brengt ter algemeene kennis, dat overeen komstig het Kon. Besl. van 19 Dec. 1885, op den a. s. Nieuwjaarsdag ge legenheid zal bestaan tot overbren ging per telegraaf van nieuwjaars- wenschen in den vorm van naam- kaarten. Deze nieuwjaarskaarten worden uitsluitend bij de rijkstele- graafkantoren aangenomen en kun nen alleen gericht zijn aan geadres seerden in plaatsen waar Nederland- sche rijkstelegraafkantoren zijn ge vestigd. Bezorging buiten den ge wonen bestelkring der kantoren van bestemming vindt niet plaats. De aanbieding van nieuwjaarskaarten zal, behalve op 1 Januari, ook kunnen geschieden op 31 Dec. aanst. De kaarten mogen alleen den naam van den geadresseerde en diens woon plaats, alsmede den naam van den afzender bevatten, zonder toevoeging van de letters p. of dergelijke. Aanduidingen van den afzender of afzenders, zooals >Smit en fami lie" »de beer en mevrouw Prins," Willem en Mina" alsook de bijvoe ging van den zooveel mogelijk ver korten titel des afzenders, zoo dit verlangd wordt, zijn geoorloofd. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve mede geseind. Formulieren voor bet schrijven der kaarten zijn ten dienste van het pu bliek bij de rijkstelegraafkantoren beschikbaar. Aanbieding op de ge bruikelijke naamkaartjes of op losse minuten is intusschen niet verboden. De prijs van elke nieuwjaarskaart is tien cent, onafhankelijk van het aantal woorden. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 Dec. aangeboden kaarten, ge schiedt indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari, zonder omslag en zon der ontvangbewijs te vorderen. Bij de Tweede Kamer is inge komen een wetsontwerp tot wijzi ging van bet tarief van invoerrechten. Het strekt om rechten te beffen op petroleum, gezaagd hout en Zuidvruch ten en tot verbooging der rechten op thee. Voorts is ingekomen een ontwerp tot uitbreiding der vrijstellingen van patentrecht. Het Hof te Amsterdam deed Woesdag uitspraak in de zaak tegen den makelaar Gerrit Visser en ver oordeelde hem tot negen maanden celstraf, Het Hof oordeelde dat bet O. M. niet ontvankelijk was in zijne aanklacht ter zake van enkele bank breuk. Het sub 3°. ten laste geleg de feit ("verduistering van penningen eener verzekeringmaatschappij) werd gequalificeerd als bedriegelijke bank breuk, niet als misbruik van ver trouwen. Een vrouw te Langeveen(Over- l) beviel dezer dagen, doch daar in die streek op geen uur afstands een geneesheer of vroedvrouw te krij gen is, overleden moeder en kind, voordat men in staat was, hulp fe bieden. De Rechtbank te Leeuwarden in corr. zitting, gepresideerd door den beer jhr. mr. O. De Marees van Swin- deren, beeft gistersn uitspraak gedaan in de zaak van H. B 34 jaren, ont slagen vader van bet Claerkampster weesbuis te Franeker, thans schoen maker te Leeuwarden, beschuldigd van onzedelijke handelingen tegen jonge meisjes in gemeld weesbuis. In de zaak waren 18 getuigen geboord. De Rechtbank veroordeel de hem tot twee jaren celstraf en f150 geldboete, overeenkomstig den eiscb van bet Openb. Ministerie. Een groote menigte woonde de uitspraak bij. Maandag voormiddag verliet een vrouw bare kamer, gelegen in een pand aan de Lange Warande, te Rotterdam, om in de buurt een boodschap te gaan doen. Twee kin deren, één van 3 jaar en één van 16 maanden, bleven alleen achter. Terugkomende, vond de vrouw baar vertrek vol rook, het oudste kind (een jongetje), met brandwonden bedekt en waarschijnlijk door den rook gestikt, dood op den grond, en het jongste kind, dat eveneens lichte brandwonden bad bekomen, in een boek van de kamer ineengehurkt. Uit het onderzoek viel af te leiden, dat bet oudste kind met een pook in den brandenden kacbelbak beeft gewoeld, tengevolge waarvan de klee deren in aanraking zijn gekomen met het vuur, en de kamer verder met rook is gevuld. De toestand van het jongste kind is niet gevaarlijk. Een 86-jarige vrouw te Am sterdam beeft den moed gehad, zich aan een oogoperatie te onderwerpen, en dr. Juda is zoo gelukkig geweest de naderende blindheid van de vrouw weg te nemen, die nu weder wel varend is en goed zien kan. Londen, 23 Deo. Hedennamid- dag heeft in een steenkolenmijn te Mardy bij Pontypridd (Wales) een ontploffing plaats gehad; 400 mijn werkers bevonden zich in de mijn en men vreest dat 200 hunner zijn omge komen. Dezer dagen is in Frankrijk een hoeveelheid oude wijn verkocht, die een aardig sommetje beeft op gebracht. Voor Cbateau-Lafitte van 1848 werd 51 fr. per flesch betaald dito van 1834 61 fr. en 21 flesschen van het vermaarde jaar 1811, het zoogenaamde komeetjaar, werden toegewezen tot 2541 fr., dat is 121 fr. per flesch. In Londen i vier uur een beer, die rustig lag te slapen, gewekt doordien bij gedruiscb hoorde in zijn kamer. Hij springt uit bed en grijpt een dame bij de rokken. Het was een vrouwelijke inbreekster, 35 jaar oud, en Mason geheeten. Zij rukte zich los en ont snapte langs een touwen ladder, die ze onder baar rokken verborgen scheen te hebben eer ze de inbraak begon. Op den grond gesprongen viel zij in handen van twee toege snelde agenten. Bij zonder op baar reputatie ge steld is deze dame blijkbaar niet. Generaal Bonnemain, de bevel hebber der Franscbe kurassiers, in den bekenden aanval in den slag bij Reicbsbofen, is te Parijs overleden. Men herinnert zich hoe na Mac-Ma- bons nederlaag bij Wörth de kuras siers door een wanhopige charge de terugtocht der Fransche troepen mo gelijk maakten. Door dit wapenfeit werd Bonnemain een der meest popu laire generaals van bet Fransche le ger. Hij bereikte den leeftijd van 71 jaren. Is een rot een zwaardvisch Lord-Justice Lopes had dit 1.1. Za terdag in Londen uit te maken. In een schip, beboorende aan de heeren Hamilton, Frazer Co. van Liver- pool, is een lading rijst beschadigd, doordien rotten een gat geknaagd hadden in den bodem, waardoor zee water was binnengestroomd. De ree- ders verklaarden dat tegen bet kna gen van rotten binnen bet schip even weinig te waken was als tegen het stooten van een zwaardvisch buiten bet schip. Rotten bebooren tot de ge varen der zee. De rechter stelde de reeders in bet gelijk. Rotten zijn dus minder slim dan men dacht. Zulk een afkeer van water schreef men bun toe, dat een spreekwoord hun zelfs bet vermogen verleent, om een zinkend schip bij tijds te verlaten. Over den dienstijver van een R'ussischen rechter, wordt 't volgende vermakelijke verbaal gedaan. De vrederechter Kurganowski in bet gouvernement Pema was onlangs bezig een rechtsquaestie te onder zoeken, toen de deur, die tot zijne particuliere woning leidde, open ging en zijne vrouw met de mededeeling »het eten is klaar baar man ver zocht de zitting te sluiten of baar een uur te staken. De rechter vond bet niet aangenaam gestoord te worden en zeide zijne vrouw, dat bet storen van een rechtszitting strafbaar was. De eebtgenoote scheen dit minder belangrijk te vinden dan bet koud worden van het eten en verscheen daarom vijf minuten later weder bij baar man, om hem aan tafel te noodigen. Deze gevoelde thans alleen, dat hij man der wet was, staakte de zitting alleen om in den behoorlijken vorm een resolutie neder te schrijven, krachtens welke bij zijne vrouw tot een boete van 3 roebels veroordeelde, baalde vervol gens zijn portemonnaie voor den dag, legde de 3 roebels op tafel en zette de rechtszitting voort. Op den 26sten December f 1885, hopen wij den 79sten Geboortedag te berdenken van onzen be minden Behuwdvader, der J kinderen hooggewaardeerden Grootvader en door allen, I die hem kennen, zeer geach- ten en beminden Vriend, den Heer JAN JONKER. Amsterdam, 24 Dec. 1885. J H. J\ WINKEL, en Eebtgenoote. Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heden overleed zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoote GRIETJE VOS, in den ouder dom van 44 jaren, mij nala tende drie kinderen, waarvan een te jong om het 'smartelijk verlies van mijne dierbare Eebt genoote te beseffen; doch wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. 's Hage, 22 Dec. 1885. P. MONTFOORT. M. MONTFOORT. L. MONTFOORT. Mede namens verdere Familie. Algemeene kennisgeving. Heden overleedtot diepe droefheid vau mij, mijoe kin deren en verdere familie, na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Eebtge noote ADRIANA HOOGER- DUIN, in den ouderdom van bijna 46 jaren. Fort „Spion," gem. Loosdrecht, 21 December 1885. W. SCHAAP. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt zijn har- telijken dank aan den Officier van Gezondheid Dr. JANSEN, voor de uitstekende hulp en beleidvol optre den bij de ziekte zijner vrouw be wezen. Helder, ("fort Erfprins) den 24 December 1885. R. A. DE VRIES. lSVs-jarige Echtvereeniging PIETER GERSEN, M MAARTJEnZEEMAN. Amsterdam, 26 Dec. 1885. Uit naam der $11 Familie ZEEMAN. Ondertrouwd Petrus Johannes Groeneweg en van Schiedam, Maria Magdalena Borgart, dgemeene kennisgeving. van Helder. Helder 24 Dec. 1885. Wij betuigen onzen oprechten dank aan allen, die ons zoo wel willend by dragen hebben toever trouwd voor de Wed. E. JONKER te Schiermonnikoog. De ingekomen giften bedragen te zamen f 304.75. Helder, 24 December 1885. R. FENENGA. M. RITSMA. te HELDER (Palmstraat.) lste Kerstdag, des voorm. ten 10 ure zal, D.V. als Spreker optreden deWelEerw. Heer Emeritus Predikant te 's Gravenbage. 8de Kerstdag: van Beverwijk. Zondag 87 December: Emeritus Predikant,te 's Gravenhage. HOOGSTRAAT. ZONDAG a. s., voormiddags 10 en 's nam. 5*/^ uur, 33s. Versteeg. DE Die iets te vorderen hebben van de Vis- scherij - Maatschappij »DEN HELDER," gelieven vóór Januari a. s. de rekeningen in te zenden bij W. C. M. VAN BRUGGEN, Directeur. Helder, 22 December 1885. Ten gerieve der be langhebbende nering doenden, zal Zaterdag a. s. (2e Kerstdag) bet ONTVANG KANTOOR Havenplein, geopend zyn, van 's middags 12 1/8 tot ll/t Oragersfonds. VERGADERING op Dinsdag den 89 December a.s., des avonds ten balfacbt uur, op de Bovenzaal der Vereeniging. De leden worden verzocht voor zien te zijn van Insigne. HET BESTUUR. GEWONE VERGADERING op Dinsdag 89 December a.s., des avonds 8 ure, in bet bekende lokaal. Trouwe opkomst wordt verzocht. HET BESTUUR. Medebewoners van den Kanaalweg, tusscben de Zoutsteeg en Poststeeg, worden in bun belang of voorname lijk in dat hunner Huisdieren ge waarschuwd voor J. NAS, ook in die streek woonachtigdaar ge noemde J. N A S onder die beesten opruiming gaat houdendoor ze moorddadig dood te ranselen, zooals bij mijn beest gedaan heeft. J. M. RIPPENS.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 2