'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP El TEXEL No.' 1343. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Woensdag SO^Deccmber 1885. Dertiende Jaargang. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. BureauSPOORSTRAAT ca ZUIOSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Weeens den Meuw- juarsdsir z»l ons rol lende Vommer a. s. Donderdarnrond worden nitgeseven. ADV ERTEA TIËK kunnen tot des morgens ELF uur worden uange- nomen. DB UITGEVERS. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVER- iTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Be kenden, tegen 25 Cent per Advertentie. Aan onze geabon- neerden buiten de gemeente, wordt ver zocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 4e kwartaal, te willen over maken in postzegels of per postwissel vóór 5 Januari 1886, zullende anders daarover met 10 Cents ver hooging beschikt worden. DE UITGEVERS NIEUWSTIJDINGEN™ HELDER, 29 Dec. 1885. Ten Raadhuize alhier is Don derdag aanbesteed 1. de levering van steenkolen voor de gemeente-inrichtingen, ge durende 1886. Minste inschrijver P. Van Es fl.031/, per 100 K.G. 2. de levering van schoolbehoef- ten, gedurende 1886. Minste in schrijver A. P. Staalman, f 1885.86. 3. de levering van benoodigd- hedén voor het onderwijs in de nut tige handwerken, gedurende 1886. Minste inschrijver G. De Barbanson, f 559.50. 4. het onderhoud der gemeente gebouwen, bruggen, riolen, enz., gedurende 1886. Minste inschrijver A. Korff, f5515. Naar het »Hbl." verneemt, is door mevr. de wed. J. E. Teixeira de Mattos en dr. Mendes de Leon en Echtgenoote, ter beschikking van Parnassim der Port. Israël. Gemeente te Amsterdam, gesteld een som van honderdduizend gulden, als bijdrage voor den bouw van een nieuw Zieken- en Oude Vrouwen huis, waaraan de gemeente sedert lang behoefte heeft. Deze som schenken zij naar aanleiding van en ter voldoening aan den wensch van hunnen echtgenoot, vader en be- huwdvader, die zich had voorgeno men dit bedrag tot bedoeld einde te schenken, doch daaraan door zijn overlijden geen uitvoering heeft kunnen geven. Door wijlen den heer A. Stel- lingwerff, voor eenigen tijd te Am sterdam overleden, zijn bij testamen taire beschikking onderscheidene legaten vermaakt, waaronder voor komen aan de Vereeniging tot aanleg van een Rij- en Wandelpark te Amsterdam tot uitbreiding en verfraaiing van het Vondelpark, een kapitaal van f 115.000 2l/9 p Ct. inschrijving Grootboekaan het Kinderziekenhuis aldaar, een kapitaal van f 15.000 3 p.Ct. inschrijving Grootboekdeze beide legaten be last met vruchtgebruik. Aan het Oudheidkundig Genoot schap aldaar, heeft de erflater een bijbel, afkomstig van den admiraal Tromp, geschonken. Voorloopig zullen de jongens die te Amsterdam en te Willemsoord worden aangenomen, evenals die, af komstig van de overige kantoren van aanneming, in stede van naar het opleidingsschip Admiraal van Was- senaer" naar het opleidingsschip An na Paulowna" worden gedirigeerd. De reden daarvan is, dat de toevloed uit de noordelijke provinciën meer be draagt dan uit de zuidelijke, en dus de bevolking aan boord van eerstge- noemden bodem sterker werd dan aan boord van laatstgenoemd schip. Aan de beide spoorwegstations in den Haag heerschte Vrijdag buiten gewone drukte. Was de circulatie op het ruime Rijnspoorstation daardoor echter niet belemmerd, op het Hol- landsche station verdrong men zich letterlijk in de nauwe vestibule en wachtkamers. Bjjnaal de ruiten dezer laatste lokalen werden verbrijzeld, en menigeen veroverde zich slechts een plaatsje in een der treiuen ten koste van een half gekneusde rib of een blauw oog. Als een bewijs welk een aan zienlijk reizigersvervoer gedurende de feestdagen over den Rijnspoorweg plaats had, kan dienen, dat op de ge zamenlijke kantoren der maatschappij den dag vóór Kerstmis en den lsten Kerstdag niet minder dan f 41584, of f 4000 meer dan het vorig jaar ont vangen werd. Uit Andijk wordt bericht Nadat Vrijdag avond te vergeefs op zijne tehuiskomst was gewacht en vruchteloos nasporing was gedaan, vond men heden morgen, bij het krie ken van den dag, het lijk van den arbeider H. v. S. in eene sloot op kor ten afstand van zijne woning. Men vermoedt, dat hij door de duisternis misleid het pad bijster is geworden. Mijnontploffia? in Engeland. De gasontploffing jl. Woensdag middag tusschen 2 en 3 uur, in de steenkolenmijn by Mardy, in Wales, ontstaan, en waardoor, zooals de telegraaf reeds meldde vele menschen het leven verloren, is wel een der ijselijkste rampen van dien aard, welke in zeer langen tijd zijn voor gevallen. De onptloffing gebeurde op het oogenblik dat de hoofddirecteur der werkzaamheden uit de groeve was opgestegen. De slag was allerver schrikkelijkst. De mijn is in twee schachten verdeeld. Het aantal werklieden, die daar arbeiden is niet minder dan 1293, nl. 773 in schacht No, 1 en 520 in schacht No. 2. In laatstgenoemde ontplofte het gas; er waren toen 1100 man aan het werk. Onbeschrijfelijk is het schouwspel, dat zich boven aan de opening der groeve vertoonde. Tal- looze vrouwen en kinderen, door wanhoop gedreven, jammerden, schreiden en baden, de handen wrin gende, om hulp. Deze werd dan ook zoodra en zooveel mogelijk ver leend, en het beleid, waarmede dit geschiedde had ten gevolge dat binnen ongeloofelijk korten tijd 308 arbeiders levend werden opgehaald; na verloop van drie uren waren 900 Het juiste cijfer der omgekomenen is nog niet bekend, maar het getal verwonden is schrikbarend groot en velen hunner zullen óf sterven of voor immer onbekwaam tot werken zijn. Onberekenbaar is voorts de materieele schade, welke de eige naars der mijn lijden en de verwoes tingen der oppervlakte boven de mijn aangericht strekte zich zeer ver uit. Naar de oorzaak van het onheil is een onderzoek ingesteld Men zegt, dat pas kort geleden de mijninspecteurs alles in goede toestanden bevonden hebben. Het bovengedeelte der mijn is 300 en het benedengedeelte der mijn is 375 yards diep. De kool, die er uit komt is van de beste qualiteit voor stoom werktuigen. De ontploffing is sedert 1869 de derde, welke in dit district zooveel jammer en ellende veroor zaakt. De eerste en de tweede, in 1869 en 1877 waren ontstaan in de Ferudale-mijn, op zeer korten afstand van de Mardy-mijn. Fernambuco, 7 Dec. In den nacht van 30 Nov. heeft er ongeveer 100 mijl van hier eene aanvaring plaats gehad tusschen de schepen Ben Douran, van Oalifor- nië naar Queenstown en de Magician, van Cardiff naar Californië. De Ben Douran wierp 100 ton lading overboord kwam 3 Dec. hier ter reede ten anker en werd gisteren in de haven gesleept om te repareeren. De Magician zonk kort na de aan varing. De geheele equipage van de Magician op de 2den stuurman na is hier aan land gekomen. Men leest in de London and China Telegraph van 21 Dec. jl.: »Een correspondent meldt ons met de laatste mail, dat de stand van zaken in Atjeh ongunstiger is dan ooit. Niets en niemand is meer zeker tegen de aanvallen der over moedige Atjehers. Er wordt des nachts geschoten binnen de meest beperkte linies rondom Kotta-Radja en Oleh-leh, welke plaatsen thans nog slechts in naam door de Hol landers bezet zijn. En dit alles na een oorlog van meer dan twaalf jaren en ten koste' van meer dan 200,000,000 guldens, zegge meer dan 16,000,300 pond sterling. Geen wonder, dat de schatkisten van Ned. Indië en van Nederland zijn uitge put en dat tekorten op het Budget chronisch zijn geworden. Het gebied in naam bezet, is zeer beperkt en nu het getal der troepen nog ver minderd is, biedt de plaats geen veiligheid meer voor dagelijksch leven. De tramlijn van Kotta-Radja naar Oleh-leh wordt voortdurend bescha digd, terwijl de rails worden opge broken. Inderdaad schijnt de ge heele zaak verder van een oplossing verwijderd te zijn, dan zij het eenige jaren geleden was. Wel moet men eenige sympathie gevoelen voor de Hollanders in hun strijd, nu beri beri, deze in Straits zoo vreeselijke ziekte, op hevige wijze onder de troepen is uitgebroken. De geneeskundigen weten van deze ziekte al even wei nig als van de cholera en zij heeft reeds groote verwoestingen aange richt." Men moet erkennen, dat er op de juistheid van dit alles behalve roos kleurig bericht weinig is af te din gen- Gisteren nog deelden wij uit de Sumatra-Courant een verhaal mede, omtrent een aanval door Atjehers op den stoomtram, nauwe lijks duizend meters van Kotta-Radja. Hunne pogingen om den tram te doen deraillleeren mislukten. Ook het bericht omtrent het heerschen der beri-beri is maar al te waar. Het hospitaal ligtover vol met lijders.'' Het eenig lichtpunt is, dat die ziekte niet toeneemt, en het aantal sterf gevallen vermindert. Inmiddels heeft de Tweede Kamer op een drafje de begrooting voor koloniën afgehandeld, ze is er bijna overheen gesprongen om den laten avond nog aan de middelen wet te besteden. De heer Keuchenius begon met te constateeren dat de tijd waarop (Hoofdstuk X) koloniën aan de orde werd gesteld, zoodat discussie zoo goed als onmogelijk is, de overzee- sche bezittingen in Oost- en West- Indië het bewijs levert van den hoogen ernst en de diepe belang stelling, die nu het moederland aan de koloniën wijdt. En inderdaad, de toestand waarin Atjeh verkeerd, het door ons over genomen bericht uit de London and China Telegraph werpen een eigen aardig licht op, de spoed die de Kamer bij haar werk gemaakt heeft, om Donderdag voor Kersttijd in rust te kunnen doorbrengen. Omtrent den onlangs overleden Amerikaanschen millionair Vander- bilt, komt het volgende verhaal voor in de Frankf Z. Mevr. Vanderbilt droomde eens een akeligen droom. Zij zag hoé het rijtuig, waarin haar man gezeten was, in volle vaart tegen de scher pen hoek van een huis aanreed en verbrijzeld werd, haar man er uit werd geslingerd levenloos ter aarde lag, terwijl de koetsier ongedeerd aan den naastbij staanden lantaarn paal bleef hangen. Hoogst ontdaan over dezen vree- selijken droom, liet mevr. V. den koetsier roepen, een der beste van New-York, die reeds uit zijn spaar penningen een buitentje aan den Hndson had kunnen aankoopen. Zij vroeg hem opgaaf van alle scherpe hoekeu, waar het rijtuig gewoonlijk een bocht had te maken. De koet sier, die den weg nauwkeurig kende, wist slechts een hoek te noemen die inderdaad gevaar kon opleveren. Daar stond een groot hotel, vlak bij de Sociëteit die Vanderbilt dage lijks bezocht. Nu liet mevr. haren makelaar ont bieden. Deze kon haar mededeelen dat het hotel aan een maatschappij behoorde, welke nog twee groote hotels bezat te Baltimore en te Bos ton, en een aandeelenkapitaal had van 2 millioen dollars. Daarin zag de dame geen bezwaar. »Koop on der de hand alle aandeelen voor mij op," zoo luidde de order, »mijn man mag er niets van weten". De makelaar ging en deed volgens de opdracht Groote verbazing ter beurze, waar men spoedig bemerkte, dat er met die aandeelen wat gaan de was. De prijs steeg met den dag tot het dubbele der waarde, maar de makelaar kocht alles. Mevr. V. vond het wel erg duur, maar haar man liet haar vrij uit zijn kas put ten en zoo waren weldra de drie hotels haar eigendom. Terstond werd aan een bouwmeester opgedra gen den lastigen hoek te doen ver dwijnen een derde gedeelte van het terrein werd opgeofferd, maar de hoek leverde nugeen bezwaar meer op. Nu eerst was mevr. gerust en ver telde zij alles aan haren man. Deze hoorde haar met ^tijgende verbazing aan en barstte toen in een uitbundig gelach uit. Toen hij wat bedaard was en zijn vrouw hem naar de oorzaak van zijn vroolijk- heid vroeg, luidde het antwoord Dat plan hadt gij veel goedkooper kunnen uitvoeren, me lieve! want bijna alle aandeelen waren van mij. De Fransche Marine is zeer geteisterd in de laatste dagen. De »Mytho," een groot transportschip, moet uit de Roode Zee terugkeeren wegens groote averij aan de machines; de kanonneerboot »Chanois" is te Toulon door een verkeerde manoeu vre bij het herstellen gezonken. Thans komt bericht, dat de »Thétis," die als vlaggeschip naar de Stille Zuidzee op weg was, te Madera is moeten binnenloopen, daar 't ach tergedeelte van het schip lek is. De »Thétis" was van een verouderd model. De admiraal zal thans per pakketboot naar Lima gaan om het eskader te bereiken de >Thétis" zal naar Cherbourg terugkeeren en de bemanning overgaan op een ander schip, de »Duquesne." Wi| we!ge&«> Als naar den doodenakker Een lijk wordt heengebracht, Dan gaan de bloedverwanten En vrienden, stil en zacht De sombre lijkbaar volgen, Vaak met betraand gelaat. Dat volgen van den doode, Wel hem, die bet verstaat. 't Is of er uit de woning Waarin de doode rust, Een stemme tot ons fluistert Zijt gij u wel bewust, Gij allen, volgelingen, Die mij nu grafwaarts leidt, Dat gij eenmaal moet volgen Zijt gij daartoe bereid P" „Nog voelt gij door nw leden Gezondheid, levenskracht Nog kunt gij 't nauw gelooven, Dat ook een graf u wacht. Toch zal het eens gebeuren; Ik ben u voorgegaan, Maar zeker zult gij volgen; Wilt gij dat woord verstaan P" Mijn vrienden, ja, wij volgen Elkander in den dood. Een3 dalen onze lijken In 's aardrijks killen schoot. Maakt u bereid tot volgen Volvoert met liefde eu lust Het goede, zoo lang tot ook Uw fakkel wordt gebluscbt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1885 | | pagina 1