«'t Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1347. Woensdag 13 Januari 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentian van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOHGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn HELDER, 12 Januari 1886. De groote mast van Zr. Ms. schroef- stoomschip Aruba" is uitgenomen, ten einde op 'g Rijks werf alhier vervormd te worden, aangezien dat schip van barks in driemastschoenerstuig wordt veranderd, in navolging der schroefstoomschepen 4e kl. der Indische militaire marine. I)e officier van gezondheid der 2de kl. bij. de zeemacht J. Idzirda wordt met 1 Februari a. s. geplaatst aan boord van Zr. Mj. wachtschip alhierom tevens dienst te doen in het hospitaal der ma rine alhier. Eerstdaags zijn tal van verplaatsin gen, ingaande 1 April, te verwachten onder het personeel der opzichters bij 's rijks waterstaat. Naar men uit vertrouwbare bron verne«mt, zal nog dezen winter voor door gei, 3 treinen de verwarming in de 3e- lezmg, er-rijtuigen op de Staatsspoorwegen baar, teg,n ingevoerd. - - - jJellevoetsluis, 9 Jan. Op—de ribben van den Hinder is ge strand, de Fransche barkOlivier Madeleine, kapitein Perthuis, van St. Mare naar Rot terdam bestemd en geladen met Campe- chehout. Het water. De equipage, Kpsi»-" dertien koppen, gemeente voor de lichting der nationale militie van 1886 ingeschreven 224 personen. In 1885 zijn in deze gemeente ge boren 413 jongens en 412 meisjes, totaal 825 kinderen; overleden: 164 personen van het mannelgk en 161 van het vrouwe lijk geslacht, totaal 325. Levenloos aan gegeven 25 van het mannelijk en 26 van het vrouwelijk geslacht, totaal 51. Er zgn gesloten 167 huwelijken, als144 tusschen jonkmans en jongedochters, 6 tusschen jonkmans en weduwen, 9 tusschen weduwnaars en jongedochters. 7 tusschen weduwnaars en weduwen en 1 tusschen een gescheiden man en een weduwe. Bjj de infanterie ontbreken volgens de Naam- en Ranglgst der officieren van het leger niet minder dan 75 luitenants en bij de artillerie 80. Het zonderling verschijnsel doet zich dus voor, dat in de burger maatschappij, waar iedereen hard moet werken voor zjjn brood, werk kracht te veel is, terwijl in de militaire wereld, waarnu, laat ons zeggen voor 't dageljjksch stukje brood iets miu- der hard gewerkt moet worden, voor dat mindere werk nog werkkracht te kort komt. Het regiment grenadiers en jagers telt nu reeds 800 als vrjjwilligers dienende onderofficieren, korporaals en manschap pen, een cjjfer dat sinds vele jaren niet zoo hoog is geweest. De gevolgen van den slechten tijd" ondervinden de soldaten nietwegens de goedkoopte der levensmiddelen is hun reeds eenige malen meer dan 35 pet. bo ven het minimum aan zakgeld uitbetaald. In de Staatscourant van 12 dezer is opgenomen een lgst van personen of hun- n.e er%enam®u, die worden uitgenoodigd zich bjj ongezegeld adres tot het depar tement van koloniën te wenden, ter be koming van uitkeering van de hun toe komende buitgelden enz.onder over legging van de noodige stukken tot sta ving van hunne aanspraak. Yoor zoover die gelden aan overledenen toekomen en niet meer bedragen dan vjjf- en-twintig gulden, kan worden volstaan met de inzending van een door een bur gemeester afgegeven verklaring op ongeze geld papier,waaruit bljjkt wie, volgens diens gemoedelijke overtuiging, met uitsluiting van alle anderen, tot de ontvangst van die gelden zjjn gerechtigd. Bjj de Haagsche rechtbank is een strafrechterlijke vervolging aanhangig De rails waren als bezaaid met ge- doode varkens, sommigen zoo vernield, dat er geen dier meer uit te herkennen valt. De rails zaten vol met reuzel, terwijl de weg binnen de rails geel is van honderden gebroken eieren. Vaten boter, tonnen, ledige kisten, flesschen, laarzen, zakken, kazen, spaken der raderen, klompen, alles ligt er alsof er een ontploffing heeft plaats gehad. De trein zelf stopte toen de schok gevoeld werd, doch reed ook na verloop van een kwartier weder door. Gelukkig heeft het materieel geen schade geleden en ook de weg is hoegenaamd niet be schadigd, zoodat er geen enkele trein op onthoud door heeft gehad. Vanwege de maatschappij is reeds een onderzoek in gesteld en ook de justitie is met de zaak in kennis gesteld. Mogen 's-Gravenhage en Rotterdam kunnen wijzen op een inwoner vau een eeuw oud, nog eenige dagen en Woud send (Fr.) zal evenseens dit voorrecht ten deel valien. Op den 20n dezer zal nl. de wed. J. D. Huistra, R. J v. d. Hoek, al daar het genoegen mogen smaken, haar lOOsten verjaardag te vieren. In de gemeente Wouw doet zich een merkwaardig geval van overtrediug der drankwet voor. Een raadslid hield verkooping en bepaalde, dat de hoogste bieder een borrel als str jjkgeld zou hebben Hiertegen werd proces-verbaal opge maakt, omdat de borrel hier het crewone. ou uegcu ueu g ...ugen prgs yaiFTw-- beschikbaar te stellen. 2o. een zendbrief te richten tot alle matigheidsgenootschappen, met uitnoo- diging zieh bjj het op te richten internati onale bond aan te sluiten. Die vereenigingen worden daarbij uitge noodigd, mededeeling te doen van hare in richting, het doel dat meer in 't bjjzonder nagestreefd wordt, het aant 1 leden enz., zoomede inlichtingen te geven omtrent het bestaan van andere vereenigingen van ge- ljjken aard, maar aan de commissie onbe kend gebleven, opdat ook deze tot toetre den uitgenoodigd kunnen worden. Eindeljjk worden de vereenigingen op gewekt, zich tot de, op een nader te be palen tijdstip, in 1887 te houden, tweede bijeenkomst voor te bereiden. Betuigingen van instemming of ver zoeken om inlichtingen worden ingewacht bjj dr. Moelier, secretaris van het centraal permanent comité, Rue Montoyer 1, te Brussel. vreemd, en aan de bronzen verzilverde medailles, waarop de naam H. Kuhn voor komt eu waarvan afbeeldingen aan alle parketten aanwezig zijn. Op de ontdekking van de daders van eerstgenoemden diefstal is een premie ge steld van f500. Voornoemde officier van justitie zal hare uitkeering regelen Men heeft nu naast het vleeseh-ex- tract ook visch-extract. De ingenieur Sahl- ström vervaardigt preparaten uit verschil lende vischsoorten, o. a. een visch-extract, uit kabeljauw en zeekreeft, dat, in warm water opgelost, en met groenten en krui den smakelijk gemaakt, een goede visch- soep geeft. Dit extract kan ook met erwtenmeel in besehuitvorni worden ge bracht, om erwtensoep van te maken. Zulke beschuiten kunnen tot provian deering van troepen en schepen dienen. In de Vereenigde Staten maakt men sinds een paar jaar voedings-extracteu uit vis- schen, die gereeden aftrek vinden. „Tijger," dus vertelt het „Neue Wiener Fremdenbl.." is een prachtige doghond, met glad en mooi grijs vel en een allerstevigst gebit. Verder is het dier tegenover zijn baas, een koop man te Weenen, en diens familie, zoo gedwee als een lam, maar mordt zeer onpleizierig, wan neer iemand de kamer van zijn baas wil verlaten, wanneer bet niet de overtuiging heeft, dat die daarmede genoegen neemt. Onlangs moest de koopman naar Belgrado en hij nam Tijger mede, die de eer genoot met zijn heer in hetzelfde vervrek van een hotel verblijf ..Mo é'nax ntniw v- - - 'X1C' Maandagmorgen Op de hoofdvaart te Assen waagden zich Maandag reeds verscheidene personen om een tochtje op schaatsen te maken. Twee heeren en twee dames zijn er echter tegelijk doorgezakt. Met behulp van ladder en touw het gebeurde in een bewoonde buurt te Kloosterveen zijn zij tijdig gered kunnen worden. Zondag hebben velen op overstroomd land gereden, doch ook daar maakten o. a. vier dames kennis met het natte element, door in een diepe sloot te zakken. De boekhouder De G. van de Haag sche Tramwaymaatsehappij, is uit Londen teruggekeerd en heeft zich vrijwillig aan gemeld aan het parket. Uit de kas moet voor ongeveer f3000 door hem ontvreemd zijn. Uit Lochem meldt men 12 Januari De personentram van Deventer pas seerde heden middag zonder ophouden het station alhier in vliegende vaart, naar het scheen zonder machinist. De tram liep, gelukkig zonder persoonlijke onge lukkeu, op een dood punt op twee goede renwagens, die verbrjjzeld werden, terwijl de machinist stomdronken werd bevon den en onmiddellijk in arrest werd gesteld. Dinsdagavond had te Werkendam het volgende ongeluk plaatsIn de woon kamer van P. van Berchen viel een staande petroleumlamp om. De vrouw wilde haar opvangen, doch werd daarbij overdekt met petroleum, die oogenblikke- ljjk vlam vatte en hare kleederen in vlam xwaiü' „e justitie terug, en begaf zich eerst naar Brielle, alwaar zij met den kantonrechter en den commissaris van de rijkspolitie een onderhond had, en vertrok toen opnieuw naar Heenvliet. Daar komende, vond zij juist den dader, door den burgemeester gearresteerd. Wat was er gebeurd P De dader, oudste zoon van den genoemden bedrijf boer, Bevaart genaamd, was 's avonds naar een oom geloopen, die op eenigen afstand in den polder woont. Hij was zeer ontdaan en gaf, als reden daarvoor op, dat buurvrouw met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De houding van dien jongen 22 jaar oud kwam dien oom toch zoo verdacht voor, dat hij, hoorende dat de jnstitie onverrichter zake ver trokken was, zich naar den burgemeester begaf, om hem op dien jongen attent te maken. Nie mand had op deze nog presumptie gehad, omdat toen de justitie de ouders ondervroeg, deze van 't „bestaan" van den jongen zelfs niets afwist. De burgemeester liet hem terstond halen, en had h6m juist tot bekentenis gebracht, toen de justitie aankwam. Het verdere onderzoek heeft toen geleerd, dat deze onverlaat met het voornemen om de vrouw tot ongeoorloofde gemeenschap te bewegen, naar haar woning was gegaan, en voor alle zeker heid het broodmes had meegenomen, vast voornemens om haar, indien zij dit niet wilde toestaan, te vermoorden, daar hij anders de wraak van haar echtgenoot vreesde, dien zij dit zeker zon mededeelen. Toen de vrouw weigerde, was zoo verklaarde de ellendeling de zaak in 10 minuten beslist. De toestand van het lijk doet dit zien. Het hoofd is niet alleen letterlijk van de romp ge scheiden, maar nit den toestand van haar han den blijkt bovendien, dat zij herhaalde malen het mes heeft heet gehad, en hij haar dit als 't ware door de handen heeft gesleept. De onverlaat schijnt thuis gekomen dadelijk aan zijn ouders het feit te hebben ver teld. De moèder heeft zóó is een „moeder" den vader niet alleen gebeden en gesmeekt, om de zaak niet uit te brengen, maar heeft haar zoon zijn sterk bebloede kleeren uitgetrok ken en verbrand. Op baar aanwijzing is de asch dier kleeren van de mesthoop gehaald en door de justitie in beslag genomen. „Niets" dan de klompen was over„alles" is verder verbrand. De ouders hebben dit alles later bekend, als mede, dat de dader zich in een bedstee in een naburige kamer bevond, toen de justitie het eerste onderzoek instelde. De dader is Maandagmiddag per stoomboot, zwaar geboeid en onder geleide van twee rijks veldwachters, naar Rotterdam vertrokken. Te Nieuwersluis, waar hij aan boord moest, was een ontzaglijke menigte op de been. Ofschoon de verwenschingen aan zijn adres niet weinig waren, liet men den dader ongemoeid en bezorgde de justitie geen overlast. „Het recht moet zijn loop hebben," zoo hoorde men zeggen tegen enkele heethoofdigen, die hem te lijf wilden. Het pleit voor ons volk, dat men hiervan doorbrongen was. De justitie is gebleven, om haar onderzoek ten einde te brengen, Omtrent de redding van de beman ning der bark »01wiere Madelaine," kapt. voor da jonge weduwe van een acteur werd ingeroepen, die door een waarlijk tragisch noodlot in ellende en tegenspoed was gekomen. Een joug Engelschman, die zich toe vallig te Parijs bevond, wist zijn kerst avond niet beter te besteden dan door met een goed gevulde portemonnaie naar de woning der ongelukkige te wandelen. Toen hij eindelijk bij de weduwe van den artfst kwam, voegde zij hem melancho lisch lachend toe: »Ik heb geruimen tijd gevreesd het bezoek van hen te ontvan gen, die mij een aalmoes zouden komen brengen, maar die vrees was overbodig, want gij zijt de eerste die mijn drempel overschrijdt De heer Bedfort trachtte de vrouw te troosten en haar moed in te spreken, en beloofde dat hij voor haar zoude zorgen. Ten einde die belofte niet te vergeten trad hij, op nieuwjaarsdag, met de jonge vrouw in het huwelijk; twee redac teurs vau het blad, waariu de mededeeling had gestaan, waren getuigen vau den bruidegom. Volgens een mededeeling uit Weenen is de Oostenrijksche politie de bedrijvers vau den grooten juweelendiefstal op het spoor. Te Pest werd op zeer geheimzin nige wijze een vrouw vermoord. De politie heeft nu bewijzen gevonden, dat in haar huis een bende dieven bijeen komsten heeft gehouden Het schijnt dat 0_K^0jlcXj',,Yvr ver^rouw<i heb- den weg ruimden, met gebriïïïw ~ich sedert l"W zag, alsof het weiSd en wied afkomstig was en bezorgd--- een drankje dat werkelijk door den ^,1- ter was voorgeschreven bij eene zieke vrouw. Voor het doosje pillen vroeg en ont ving de jongen bij het bezorgen to za- men met het drankje ruim 25 stuivers: daarvan hield hg ongeveer 50 cents voor zich. Voor dit feit had hij zich voor den rechter te verantwoorden, die hierin op lichting zag en den jongen overeenkom stig den eisch van rar.Moens tot 1 maand gevangenisstraf met een geldboete, ver oordeelde. iu geslaagd een gat te boren in den muur der kamer, waartegen zijn bed geplaatst wasvan daar is hij in de politiezaal der onderofficieren geraakt, die zelden bezet is en waarvan de deur bijna altijd open staat. Vervolgens begaf hij zich naar de stallen, waaruit hij een der beste paar den nam, toebehoorende a/d kapiteinna het dier gezadeld te hebben, verliet hij de kazerne en reed in volle vaart in de rich ting der Belgische grenzenhij is in Bel gië aangekomen zonder het minst veront rust te worden. Een hoog bedaagd afgeleefd moe dertje, Anny Girton, sedert een lange reeks van jaren als een armoedige ziel, die den kost met bedelen verdiende, be kend bij de bewoners van Seven Dial, te Londen, en de op dat plein uitloopcnde straten, werd dezer dagen gemist. Waar zij eigenlijk woonde, wist schier niemand, maar haar woning strikt genomen verdient het muffe hol, waar licht noch frissche lucht toegang had, dien naam niet, werd met behulp der politie toch ontdekt Een treffend beeld der diepste ellende, was hetgeen men daar aanschouwde. Het lijk werd door tusschenkomst der politie begraven en de muffe rommel op geruimd. Bij dien onaangenamen arbeid kwam een morsige buidel te voorschijn met 8000 pond st. in goud en bankbil jetten. Men vernam bij die gelegenheid de volgende bijzonderheid uit haar leven. Eenige maanden geleden had zij tot een der buren het volgende verzoek gericht Houd een oog in 't zeil. 'k Ben oud en zwakdraag zorg dat zij me niet be- ^firmaak ik je 500 pond." bad dit voorstel Ingezonden. Aan de mindere geëmployeerden en werklieden aan 's Rijks Marine werf te Helder, na 1854 in dienst getreden en niet voorzien van eene vaste aanstelling! Aan u wensckte ondergeteekende liet woord te richten, omdat anderen die vóór 1854 in dienst zijn getreden en recht op pensioen hebben, daar minder belang bij hebben. Toen in 1854 door de Tegeering bepaald werd, dat zij, die na 1 Juli 1854 aan de werven in dienst kwamen voortaan aan niemand van bet werfpersoneel der mindere geëmployeerden en werklieden pensioen zou worden toegekend ten laste van den staat, beging de regeeriug tegen over dat personeel geen onrechtvaardigheid, immers een arme brievenbesteller, een veldwachter en meer anderen, van dat soort menschen in 's Rijks dienst, moeten van hun karige bezoldiging mis sen en zich in de toekomst een pensioen hoe ge ring dan ook verzekerd te zien. Had de toenmalige regeering dan niets voor den werkman kunnen doen om zijne toekomst te verzekeren, dat bij bij eventueel ontslag door ouderdom, zich niet genoodzaakt zag de toevlucht tot kerk- of armbestuur te nemen? Zeker, de regeering bad direct moeten bepa len, dat alle mindere geëmployeerden en werk lieden verplicht waren 1 ik 2 percent van hun weekgeld te laten staan, dat geld had hun weke lijks op de betrokken bureaux ingehouden moe ten worden; er bad uit die gelden een pensioen fonds moeten belegd zijn geworden, dan bad men nu voor een rijk fonds gestaan, waardoor voor velen de toekomst niet zoo duister zou zijn als zij nu maar al te zeer is. Veel is er reeds over lotsverbetering met het oog op de toekomst van mindere geëmployeerden en werklieden gesproker, zelfs de lieer Heldt heeft in de 2 Kamer der Staten-Generaal, Zijne Excellentie den Minister van Marine er over onderhouden en de belangen van bet mindere per soneel aan 's Rijks werven met het oog op den ouden dag, dringend aanbevolen en hoe gaarne Zijne Excellentie de Minister van Marine, die zoo als men weet, als zeer humaan bekend staat, zou willen helpen, kan Zijne Excellentie met het oog op den niet rooskleurigen toestand van 'a Rijks schatkist, niet veel voor den werkman doen. de tue„.i."*"* toe: richt een eigeu-p^ zinspreuk „Draagt elkauTt^^iL'^tS^- In dat fonds zal iedere minde^J,^1^- en werklieden deel moeten nemen van zijn weekloon moeten laten staan;*? -j dat, dan hebt ge in één jaar tijds pl. m. f üuv, beschikbaar. Wanneer Z. Exc. de heer Minister van Ma rine en andere hooge autoriteiten uwen goeden wil zien om te trachten u zelf te helpen, wie weet hoe of dat op te richten fonds op onder steuning kan rekenen, zelfs maak ik me sterk, dat het gemeentebestuur van den Helderen meer gegoeden in deze gemeente wel iets zouden wil len bijdragen tot stijving van dat fonds; immers alles heeft belang bij de groote maritieme in richting en men zal (daar is schrijver dezes zeker van) zich niet onbetuigd laten. Mocht nu, hetgeen ik hoop en wensch, zulk een fonds tot stand komen, dan zou aan allen zonder onderscheid, wanneer zij door ouderdom vau de werf zonder pensioen ontslagen worden, een pensioen van 4 6 gulden per week moeten uitgekeerd kuunen wordenbij overlijden de weduwe en kinderen niet onverzorgd laten, maar ook voor deze te waken, dat zij niet direet zon der eenig middel van bestaan zijn en blijven. Ook zij die vóór 1854 aan dc werven ziju ge komen en derhalve recht op pensioen hebben, zouden door eene kleine bijdrage de toekomst van hunne vrouw en kinderen kunnen verzeke ren daardoor zoudt ge bewaard blijven, dat er een armbus aan de werf geplaatst werd, waar uit de weduwen ter uauwernood een dozijn gul dens wordt toegeschikt. Naar gelang het fonds in bloei toenam, zou men 't uit te keeren pensioen kunnen vermeerderen. Men houde evenwel wel voor oogen de zinspreuk, waaronder dat fonds opgericht wordt: „Draagt elkanders lasten", d. w. z. ouden van dagen neemt ge voor uw risico. Wie helpt nu verder dat fonds tot stand bren - gen P Beleefd verwijs ik u naar de hecren E.Faber, P. Meijneke en P. J. Rijkers, sedert jaren be stuurders van het ziekenfonds op 's Rijks werf alhier, die het volle vertrouwen, bezitten om als bestuur op te treden; in eene te beleggen ver gadering zou eene gedachten wisseling kunnen, plaats hebben om genoemd fonds tot stand te brengen, en wanneer er sprake is van eene menschlievende inrichting, zal het zeker het op te richten fonds zijn, dat ten doel heeft ouden! van dagen een pensioen te bezorgen cn wedu wen en weezen niet onverzorgd achter te laten.. Komt dat fonds werkelijk tot stand, dan raad ik n ten zeerste aan de reeds genoemde hecren! tot bestuursleden te kiezen, die reeds jaren lang! getoond hebben niet hun belang, maar dat van het fonds in het oog te hebben en zulk een be-j stuur is noodig zeer noodig, wil men op dc goed. inrichting en instandhouding van het fonds rekc-j nenzij zijn ten volle bekend met de werftoe-! standen, omdat ze direct met het mindere perso-j

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1