't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1355. Woensdag 10 Februari 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 9 Februari 1886. Naar men verneemt, is door Z. M. den koning een gratificatie toegekend aan den baas der ernstvuurwerkers A. van Dam bij 's-Rijkswerf te Willemsoord, als belooning voor de buitengewone diensten door hem bewezen bij de vervaardiging en uitzending van ernst vuur werken, ten dienste van de Marine in Nederlandsch- Indië. Ter gelegenheid van 's Konings veiv- jaardag zal door den vice-admiraal W. K. van Gennep, Directeur en Commandant der Marine alhier, den aanwezigen hoofd officieren der marine, benevens eenige verdere militaire en burgerlijke autoriteiten, een diner worden aangeboden. De sterkte van bet korps marinier» was op 1 Jan. 11. als volgt: Sterkte aan wal 44 offic., 190 onderoffic. en minderen, sterkte aan boord 10 offic., 1267 onderoffic. en minderen. Gezamenlijke eterkte 54 offic., 2157 onderoffic. en min deren. Aan de bepaalde sterkte ontbreken nog 2 offic., 64 onderoffic. en minderen. Onze vloot bestond op 1 Jan. van dit jaar uit A. Schepen tot verdediging'van kusten, zeegaten, reeden en stroomen, als: lo. gepantserde schepen4 ramschepen, 2 rammonitors le kl., 5 idem, 2e kl5 monitors 2e kl., 5 stoomriviervaartuigen 2o. ongepantserde schepen 31 stoomka- nonneerbooten, 3 torpedo-booten, groot model, en 20 torpedo-booten, klein model. B. Schepen voor algemeenen dienst, als lo. gepantserde schepen: 2 ramtorenscbe- pen; 2o. ongepantserde schepen, 8 schroef- stoomschepen le kl., 1 schroefatoomschip 3e kl., 4 schroefstoomschepen 4e kl., 1 raderstoomicbip en 1 zeilscbooner. C. Schepen bestemd voor bijzondere diensten, als: lo. wacht-en kostscbepen 2 fregatten, 1 korvet en 1 oud-schroef- stoomscbip 4 kl.2o. instructie- en exer citievaartuigen 3 fregatten, 2 zeilkor- vetten, 1 scboonerbrik, 2 brikken (ijzer), 1 scbroefstoomscbip 2e kl., 1 zeilkorvet (ijzer), 1 kanonneerboot, 1 oud-schroef- stoomscbip 3e kl., 1 drijvende batterij, 1 flotilleraartuig en 1 kanonneerboot. D. Schepen der Indische militaire marine2 korvetten, 1 oud-scbroefstoom- schip le kl., 2 raderstoomscbepen 2 kl., 2 raderstoomschepen 3 kl., 5 raderstoom scbepen 4e kl., 14 schroefstoomschepen 4e kl. en 3 opnemingsvaartuigen. Het dezer dagen in onderscheidene dagbladen opgenomen bericht, als zou door den Minister van oorlog de last zijn ver strekt, om voortaan alleen onderofficieren met een zeer gunstig gedrag voor zes jaren te reëngageeren, en de zoodanigen die in bun laatste dienstjaar politiekamer- straf hebben ondergaan, voor reëngage- ment af te wijzen, blijkt geheel uit de lucht te zijn gegrepen. Wij zijn verzocht, ten stelligste bet bestaan van zulk een lastgeving tegen te spreken. (V»d.) Naar men verneemt, bestaat het voor nemen, om de jaarwedden van de mindere geëmplooieerden bij 's rijks werven, die eene vaste aanstelling verlangen, ten einde in bet genot te kunnen komen van pen sioen, maandelijks te doen uitbetalen. Namens de plaatselijke afdeeling van de Mij. »Tot Nut van 't Algemeen" al- bier, is de belangrijke som van f250 aan de commissie tot ondersteuning voor werke- loozen afgestaan, om in den nood der hulpbehoevenden te voorzien. Daaruit blijkt ook dat die commissie niet ter ver geefs gerekend heeft op een krachtdadig steunen van haar edel en menachlievend streven. Twee schippers, Jb. Keizer en P. van Es, beiden tehuis behoorende te Nie- wediep, hadden zich met bun tjalkschip., geladen met steenkolen, begeven naar de Nieuwesluis, nabij Wieringerwaard. Van daar maakten zij hedeu een tochtje per vlet naar bet eiland Wieringen. Op den_ terugtocht bekwam de vlet eenige averij aan bet blokwerk van den mast. Een der schippers klom onder het zeilen in den mast, om dit verhelpen, waardoor de vlet topzwaar werd en onmiddelyk omsloeg. De kloeke zeeliedenB. N Pe- kelaer, A. O mis, J. Rotgans, J. B. Rot gans en P. Rotgans, alle woonachtig te Wieringen, hadden dit op den wal bespeurd, ze stellen terstond alle pogingen in het werk om hulp te verleenen, en hadden het geluk, de in hoogen nood verkeerenden van den dood te redden. liet stoomschip Windsor is Zondag morgen bij het inkomen teIJmuiden, bij de Noorderpier aan den grond gevaren, doch later met eigen kracht vlot gekomen. De gemeenteraad te Alkmaar heeft besloten, om aan artikel 19 der instruc tie van het onderwijzers-personeel de vol gende bepaling toe te voegenonderwij zeressen, die in het huwelijk treden, zijn verplicht ontslag aan te vragen, uiterlijk op den dag, waarop haar huwelijk voltrokken wordt. De geheele kerkeraad van Kootwijk, waar de heer Houtzagers, cand. der Vrije Universiteit, eerstdaags als predikant zijn intréepreek zou houden, i» door het class. bestuur vau Harderwijk geschorst. Eene vrouw te Barneveld, die in geen al te beste verstandhouding met haar man leefde, wist dezen over te halen, inet eene koe naar de markt te Nijkerk te gaan. Toen hij weg was, liet zij al het huisraad op wagens laden en ver kocht het vee, waarna zij zich verwijderde. Men kan zich voorstellen, hoe vreemd de man stond te kijken, toen hij 's namiddags terugkeerende, het huis zoo goed als ledig vond. Visschery op de Zuiderzee. Jelle Kleyn, een Zuiderzer-visscher, schrijft den volgenden, uit Zaandam ge- dateerden brief aan het Haagsche Dag blad". Vergun mij een klein plaatsje in uw geacht blad, ter bespreking eener zaak van algemeen groot belang. De zaak geldt de visscherij op de Zui derzee, en daar ik maar een eenvoudig visscber ben, wil ik ook op eenvoudige wijze mijne meening zeggen, t. w. Voor mijn visscbersbedryf heb ik vier schuiten, en zal ik met vele anderen ver plicht worden, die te moeten laten stil liggen, dan zal mijn volk broodeloos worden, als een gevolg van de wanorde, die tegenwoordig op de Zuiderzee heerscht. Verbeeld u, M. d. R.de zoogenaamde wonderkuil is niet verboden; er mag mede gevisebt worden langs en dwars maar den landman is het vergund, twee paarden voor den ploeg te spannen, wan neer die voor één te zwaar wordt, en wij vissehers mogen geen twee vaartuigen bezigen om het net te trekken, dat voor één schuit te zwaar isdan wordt ons visebwant door de opzichters op de Zui derzee vernield of afgesneden. Des zomers mag met den kuil gevisebt worden van lo. Mei tot 15 Juli, wanneer de spiering volstrekt geen waarde beeft en voor bemesting gebruikt wordt, of tot bederf wordt weggeworpen en nu, ter wij die visch een lekkernij is en een bron van bestaan kan zijn, gaat men de netten afsnijden en ons van ons gereedschap en bestaan berooven. Wanneer ik u zeg, dat des zomers met p. m. 2000 en nu met ruim 200 vaartuigen, op de Zuider zee wordt gevisebt, zal u mij wel toe geven, dat die handelwijze een aantal menschen van hun bestaan zal berooven, en daar de toestand voor den arbeider al zeer treurig gesteld is, zal men het op die wijze nog erger maken en daar door een toestand in 't leven roepen met beklagenswaardige gevolgen. Aan wien dan de schuld? Ik wilde deze zaken alleen publiek ma ken, opdat de Regeering eens ga toezien, aan wie de inspectie op de Zuiderzee is opgedragen en hoe die wordt uitgeoefend, opdat zij, die door den Staat worden be zoldigd waartoe de visscberman ook het zijne bijdraagt niet langer met moedwil of uit brooddronkenheid onze netten vernielen en- ons alzoo ons bestaan ontnemen." Toen Donderdagavond te Amsterdam de lezing van prof. Van Hamel in de Vrije Gemeente was afgeloopen,trok een troepje socialisten, die deze samenkomst hadden bijgewoond, onder het zingen van het zoogenaamde vrijheidslied" van daar door de Leidscbe straat tot op den Heiligen- weg, waar zij eenige politieagenten ont moetten, die hun bet zingen verboden. Men maakte rechtsomkeert en troklanSs den Singel de stad in. In de Kalyejstraat onstond wederom een botsing. T/^.-igent van politie der 1stesectie, Bolle, ver- aande de menigte om uiteen te gaan, aan welke vermaning echter niet werd voldaan, zoodat de agent een der aan voerders trachtte te arresteeren. Hij ont ving bierbij echter een hevigen slag met een stok in) het gelaat, waardoor zijn neusbeen zoö goed als verbrijzeld werd. De man moest van de verdere vervulling van ziju dienst afzien en onmiddellijk naar het gasthuis worden vervoerd, waarin hij opgenomen werd. r De commissaris van politie der le sectie, mr. E. van Raalte stelde onmiddellijk een gestreng onderzoek iu en naar aan leiding daarvan werden Vrijdagmorgen 2 personen in hechtenis genomen en ver boord. Onder hen is de bekende colpor teur voor Recht voor Allen De Zwart, die op de Prinsengracht door drie recher cheurs van het Hoofdbureau werd aan gehouden en onmiddellijk wegens zijn verzet naar het bureau werd gebracht- Beide gearresteerden ontkennen hun schuld en zijn voorloopig op vrije voeteu St. Helena, 15 Jan. Het Oostenr. schip Aurora J, kapt. Ivancich, van Java met 1375 ton suiker naar Cadix, is 1 dezer, terwijl de kapitein aan wal was lot op de waterlijn afgebrand. Alle pogingen om bet vuur meester te worden waren vruchteloos. Het wrak is voor 75.19 verkocht. De brand is ontstaan doordien de le stuurman, in de proviandbut een kan met olie gevuld hebbende, met deze in de eene en een brandende lamp in de andere band gestruikeld is, waardoor de in die hut aanwezige voorraad parrafin, terpen tijn, verf enz. vlam vatte, de brand zich snel verspreidde en zulk een ongelukki- gen afloop had. Het volk is gered Dezer dagenis te Renkum een kind behekst. Nadat de moeder met eenige der naaste buurvrouwen het beddegoed der kleine bad onderzocht, kwamen daar uit eenige rozen en eeu dobbelsteen te voorschijn, maar geen kransen; de heks werd intusschen niet gevonden. Op raad der buurvrouwen begaf zich toen de moe der naar een duivelbanner te Huizen, die het kind onttooverd beeft. Uit bet verslag van kapitein Shaw, kommandant der brandweer te Londen, over 1885 blijkt, dat er in dit jaar te Londen 2270 branden hebben plaats ge had, waarvan 160 ernstige schade hebben aangericht Bovendien kwamen er 2364 schoorsteenbranden voor, terwijl de brand weer 1239 maal werd gealarmeerd, zonder datzulks noodig was; 201 personen kwamen door brand in doodsgevaar; 154 er van konden gered worden, en 47 personen stierven. Van deze laatsten overleden 24 tengevolge van de bekomen wonden, terwijl 23, 9 mannen en 14 vronwen, in de vlammen omkwamen. Een vrouw te Keulen heeft drie jaar onschuldig in 't tuchthuis gezeten. De hoofdgetuige tegen haar stierf onlangs, en veiklaarde op het sterfbed een valschen eed afgelegd te hebben. Het ongelukkige offer is den volgenden dag in vrijheid ge laten en de zaak wordt weer opnieuw onderzocht. Het Engelscbe pantserschip Resi- stance, een der oudste schepen van de Engelscbe vloot, wordt thans voor eene belangrijke proefneming ingericht. Het schip krijgt namelijk een caoutchouc-pant- sering, volgens door een kapitein ter z»e uitgevonden systeem, waarvan de uit vinder beweert, dat de gaten, die er door projectielen in geschoten worden, zich van zelf weer sluiten. Bij de proeven met dit nieuw pant- sermaterieel zal eerst met snelvuur-ka nonnen geschoten worden, en ten slotte znllen vischtorpedo's met langzamerhand vergroote springladingen tegen het schip worden gericht. St. Helena, 18 Jan. Den 11 en Jan. arriveerde hier een boot, waarin zich be vonden kapt. Clark met vrouw en kind, benevens 14 man, uitmakende een deel equipage van bet Amerikaamche schip Frank M. Tbayer, groot 1600 ton, te Bos ton thuis behoorende en bestemd van Ma nilla naar New-York met een lading ben- nep. De gezagvoerder rapporteert: dat den 2de Jan.op 25° ZBr. en 0° 29' WL. des nachts twee man der equipage, inboor lingen van Manilla, oproerig werden, de beide stuurlieden, den timmerman en twee matrozen om bet leven brachten, én den gezagvoerder, vier anderen der equi page zwaar verwondden en de overigen in de- hutten en het volkslogies opsloten. Den 4en: slaagden de gezagvoerder en de equipage er in onr-zich te bevrijden en nadat een der oproerlingen,^-ern»tig gewond door een revolverschot van dènv gezagvoerder, over boord was gesprongen, stak de andere den brand in de lading hennepwaarna hij insgelijks gewond over boord sprong. De equipage beproef de vruchteloos den brand te blussehen en was zij ten laatste genoodzaakt het brandende schip in één boot te verlaten, dewijl een andere bij bet overboord zetten omsloeg. Na zes dagen in de boot door gebracht te hebben, slaagden zij er in St. Helena te bereiken. In de straat Touzet teParijs woonde sedert eenige maanden het echtpaar H. De dertigjarige man, die in een fa briek was aangesteld, verteerde nagenoeg al het geld dat hij verdiende buitenshuis, terwijl de negen en twintig-jarige vrouw hard werkte om haar beide kinderen van zeven en twee jaar brood te kunnen ver schaffen. Door het slecht gedrag van den echtgenoot, heerschte voordurend ellende in de woningals de arme vrouw baar man, die bijna alle dagen dronken te huis kwam, verwijten deed, schold bij baar uit en sloeg hij haar. Veertienda- gen geleden had de ongelukkige en baar kinderen in drie dagen niet gegeten, en zij verkocht baar bed om voedsel te kun nen koopen. Den 18 Jan kwam de man des nachts te twee uur dronken te buis en schopte met kracht tegen de deurzij ne vrouw deed hem open en zoodra hij haar ontwaarde sloeg de ellendeling haar hevig in het gezicht. »Ik heb genoeg van het leven", riep de beklagenswaar dige vrouw snikkend, >ik wil liever dood zijn!" Zij ging naar de kamer, nam haar twee kinderen op en voegde haar man toe:» Ik ga'me met de kinderen verdrin ken De man deed geen poging om haar terug te houden; twee uren later echter, toen zij nog niet terug was, kreeg H., die nuchter was geworden, berouw, suelde als een krankzinnige zijn huis uit en riep dat hjj zich van kant ging maken. Sedert dien tijd heeft men van de geheele familie niets meer gehoord. Heldersche Moppen. Aan een klein mei«je wordt in een gezel schap gevraagd: Wat doet uw papa? Alles wat mama wil, antwoordde de jeugdige Eva. „Ik was dezer dagen op bezoek bij een rijk grondeigenaar," vertelde een jongmensch aan eene jonge dame, „en verbeeld u dat het eerste dat hij mij liet zien, zijn stal met vee was." „Och," was het antwoord, «de buitenmenschon hebben eigenaardige gewoonten, maar wy stadsmenschen hebben die ook; als iemand ons pn bezoek brengt, laten wij hem bij- voo. ueeld het eerst ons photographiealbum Yader tot zijn dochter: „Marie, hier heb je twaalf zakdoeken. Je moet die nu eens gauw merken en dan ongemerkt morgen by moeder op tafel leggen. o DE SNUGGERE SOLLICITANT. Een vorige directeur van een der departe menten van bestuur van Oost-Indië, kon, aldus vertelt de Java-Bode, toen liij aan het bewind was, zijn bureau niet binnentreden of verlaten, zonder steeds een zelfden man op zijn weg te vinden, die naar een betrekking solliciteerde en door geen weigering af te schrikken was. Dat begon den directeur ten slotte zoo gewel dig te vervelen, dat hij den vrager toeduwde „Indien er vier sollicitanten waren zoo als gij, had ik reeds langs mijn portefeuille neer- De sollicitant keerde zich zonder een woord te spreken om, en wilde heengaan. De di recteur, vreezende dat hy te ver gegaan was, hernam „Waar gaat gij nu weêr zoo plotseling heen „Ik ga de drie andere halen!" zei de solli citant, en vertrok met een beleefde buiging. Kantongerecht, gem. Helder. Zitting van 3 Februari 1886. Overtredingvvet op den ijk-en herijk: C. K.; A. Z.; E. O.; D. B.; J. A. M.; W. B.; D. M.; S. W. S., ieder een geldboete. H. B.; P. D. L.; ieder twee geldboetensH. R., drie geldboetens. A. B., vijf boetens van ;»nt. J. d. J^ vrijfff sproken. Veiheünï en gewich" ten. Al de veroordeelden subsidiair' nisstraf en in de kosten. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Zou ik voor het onderstaande een plaatsje mogen verzoeken in uw veelgelezen blad. In de jongste Raadsvergadering heeft de Voorzitter een toezegging gedaan, die vele ingezetenen met schrik zullen ontvangen heb ben n.1.dat door het sluiten van de geld- leening de ingezetenen zullen verhoogd moeten worden in den hoofdelijken omslagdus een nieuwe druk te meer in dezen bcnarden tijd, want laat het ons maar niet ontkennen, de zaken gaan hier ter stede over het algemeen niet gunstig, en dan nog verhoogd te worden in de belasting, dat drukt dubbel. Maar hoe dan in het nakomen der ver plichting, omtrent de rente en aflossing, te voorzien Door bezuiniging; en dat laat hier wel wat te wenschen over, want waarom moesten de oudste onderwijzers verhoogd worden in hun traktement, daar het in andere plaatsen wordt verminderd waarom zoo'n sterke politiemacht, zooals wij nu hebben, daar dit toch zoo noodzakelijk niet was waarom het Molenplein beplant, als de fi nanciën het niet toelaten waartoe dient het gas-laboratorium, daar de ingezetenen toch blijven klagen over duur en slecht licht? waarom heeft de gemeente de levering van het gas niet op zichzelve genomen, toen het daartoe in de gelegenheid was wat in elk geval voordeeliger zou geweest zijn, dan nu de reinigingsdienst en zooveel andere zaken, die niet gedaan moesten worden, als de ge meentekas het niet toeliet. Nu doe ik een beroep opde leden van tien raad. Helpt de ingezetenen niet op nog zwaarder lasten, want zij hebben al genoeg te dragen. Helder, Februari 1886. t.t. N. N. 320ste Staatsloterij. 5de Klasse. 12e Lijst. No. 7671 10794 20151 f 1000. No. 968 2771 4887 6053 17102 20901 f400. No. 7870 12253 13191 16527 f200. No. 3569 8104 8290 8470 9644 10767 10901 11919 12282 1305213581 13997 14195 f100.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1