Een Schietgebedje. Advertentiën. Kom, oude heer, ga nu toch heen; Wat stelt g\j ons te leur. De liev'ling kan niet binnentrêen Zij wacht reeds aan de deur. Maak u reisvaardig, neem uw staf'; Reis af toch, oude vriend, reis af! Heeft u een enk'le soms gesmaald. Gespot met uwe macht, Dan zegt hij nu: «ik heb gedwaald, U niet genoeg geacht!" Gij hebt getoond, gestrenge heer, Dat ge even kras waart als weleer. Maar laat het u genoeg nu zijn, En toef niet langer meer Wij hunk'ren thans naar zonneschijn, Naar lied en bloemen weer. Zeg ons vaarwel, wij groeten u En wachten uw vervangster nu. Kom, Lente, lach den norschen vrind Eens blij en vriend'lijk aan Misschien is hij dan eer gezind Om van ons heen te gaan. Ga, Winter, ga toch, oude heer, En keer wat vroeger tot ons weer Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Emma, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Maart te IJmuiden. Het stoomschip Burgemeester den Tex is 9 Maart te Batavia aangekomen van Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhclmina is 9 Maart van Port-Said vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Maria is 9 Maart van Marseille vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prins Alexander is 9 Maart van Padang vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik is 10 Maart van Southampton vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje is 10 Maart van Port-Said vertrokken naar Ara sterdam. Marktberichten. Purmerend 9 Mrt. Aangevoerd 28 Paarden, 112 Melk- en vette Koeien, handel stug, la ger prijs, 124 vette Kalveren f0,70 a 0,90 per P., handel vlug, 501 nucht. dito f4al4, handel stug, 579 Schapen en Lammeren, over- houders lager prijs, handel stug, 69 vette Varkens f 0,46 a 0,56 per P., handel vlug, 192 Biggen f6 a 9, Kipeieren f3 a 3,75, Eenden dito f 4,50 per 100, 1291 P. Boter, fl,10 a 1,20 per P. Kleine Kaas f27,50, Middelbare f 18, aange voerd 51 st. Schagen, 10 Maart. 2 Paarden f 140 a f 160, 3 Ossen f 130 a f 150, 2 Stieren f90 a f170, 17 Geldekoeien f 70 a f 240, 76 nucht. Kalveren f4 af 12, 440 Schapen f 13 af22, 19 magere Varkens f 11 a f 17, 24 Biggen f 6af9, 40 Kippen f 0,40 a f 1,50 Boter per kop 85 tot 90 cent, Kaas per kilogram 25 tot 40 cent, Kip- Eieren per 100 stuks f 2,50 a f 3. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 8 tot 12 Maart. ONDERTROUWD: C. Visser, timmerman, en A. Wiegman. R. Agema, werkman, en N. Spanjer. GEHUWD: J. de Wijn en G. Rijst. G. Gernaat en B. M. van Egmond. BEVALLEN: G. de Haan, geb. van Sloo- ten, z. J. Alexander, geb. Bomhoff, d. M. Kraan, geb. Keesman, z. M. S. Romenij, geb. Koen, z. J. C. Koopman, geb. Huurman, z. G. Waagmeester, geb. Baken, z. A. G. de Haan, geb. Kragt, d. OVERLEDENA. Korper, 5 m. J. L. Mai- gret, 2 j. L. Tielrooij, geb. Wielix, 45 j. H. Liotart, 4 j. Burgerlijke Stand, gem. Texel, Van 4 tot 10 Maart. ONDERTROUWD: Pieter Vonk en Dieu- wertje Bakker. GEHUWD: Willem Bakker Tz. en Guurtje Zijra. GEBORENKlaas Anthonie, zoon van Gerrit Platvoet en Jantje Kuijper. Dirk, zoon van Jan de Jong en Wilhelmina Boslaud. OVERLEDEN: Geene. POLITIE, Gevonden een Boezelaar. Informatiën aan het Bureau No. I. Vervolg der Berichten. Gisterenavond werd door «Zondags rust" een algemeene vergadering gehouden in 't Tehuis voor Militairen. De opkomst was niet groot. Na opening der vergadering door den heer Bach als voorzitter, las de heer J. P. v. d. Vegte, als secretaris, 't jaarverslag voor. Daaruit bleek o. a., dat er in 't afge- loopen vereenigingsjaar 2 buitengewone win tervergaderingen waren gehouden, waarop de heeren W. Thie en Buitendijk als sprekers waren opgetreden, en twee gewone vergade ringen, alsmede dat 't aantal leden, thans 99 bedragende, was achteruitgegaan. De heer J. H. Schmidt, als penningmeester, las de rekening en verantwoording voor, die in orde werd bevonden en sloot met een ba tig saldo van f 0.785, echter onder restrictie, dat alle posten nog niet betaald waren. Men besloot een lijst te laten rondgaan bij de leden, tot vrywillige bijdragen, waarop door de aanwezigen dadelijk werd geteekend. In plaats van de aftredende bestuursleden G. E. Bach en J. H. Schmidt werden uit de dubbeltallen, C. de Boer en S. Schellinger en J. Korver en P. Meijneke gekozen C. de Boer en J. Korver. Als afgevaardigde voor de Alg. Verg. werd de heer J. P. v. d. Vegte en als plaatsvervanger de heer T. Mooy. Na rondvraag bedankte de heer v. d. Vegte de afgetreden bestuursleden. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. De luit.-kolonel H. W. van Marle is alhier aangekomea om het hem opge dragen commando over het 4e reg. ves ting-artillerie te aanvaarden. Met ingang van 1 Mei a. s., is de kapt.-ter-zee H. D. Guyot eervol onthe ven van de waarneming der betrekkingen van chef der afdeeling personeel bij het departement van marine en van lid der commissie tot het examineeren van zee- officiereu, en de waarneming dier betrek king opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee F. K. Engelbrecht2o. met ingang van 16 April a. s. voor speciale diensten bij gemeld departement gedetacheerd de kapt.- ter-zee G. Kruys. Naar wij vernemen zullen dezen zomer oefeningen van de Marine op groote schaal' in vereeniging met de landmacht plaats hebben in het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee en het Pampus, aan welke oefeningen deelgenomen zal worden door zes kanonneerbooten en twee monitors. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat in den loop van dit jaar, behalve de schietoefeningen bij de ves ting-artillerie, zullen plaats hebbenlo. veldoefeningen op groote schaal met de drie wapens2. oefeningen van cavalerie en rijdende artillerie 3. oefeningen met de drie wapens, zooveel mogelijk in de nabijheid der garnizoenen4. oefeningen in den vesting-oorlog5. gecombineerde oefeningen van land-en zeemacht6. kader manoeuvres het kamp bij Laren te be zetten door het 7e regiment infanterie. Uit een particulier schrijven verne men wij dat Zr. Ms. stoomschip Atjeh, gestationeerd te Cura9ao, in het begin van Februari 11. te Colon, is geweest, en dat de officieren de doorgravingswerken van het Panamakanaal, en voornamelijk het gedeelte door de Hollanders uitgevoerd wordende, hebben bezichtigd. De groote gastvrijheid en welwillendheid der aldaar werkzame chefs en ingenieurs gaf hun daartoe ruimschoots de gelegenheid, het geen door het état-major op hoogen prijs werd gesteld. Een droevig onheil heeft Woens dagavond weder in Amsterdam plaats gevonden. Te ongeveer 9 uur ontstond in de Egelantierstraat bij de Baangracht, in een woning door vele gezinnen be woond, vermoedelijk door het omvallen eener petroleumlamp, brand op de voor kamer der tweede verdieping. Het vuur breidde zich in een oogenblik tijds naar alle kanten uit. De bewoners vluchtten overal heen, en een der buren, zekere Broesman, gelukte het langs de trappen vau de bovenste verdieping een vrouw met een kind te redden. Te veel ontroerd, om te kunnen spre ken, had deze vrouw geen woorden om mede te deelen, dat zich nog meer kin deren op de kamer bevonden trouwens het vuur had een dergelijkeu omvang aangenomen, dat het waarschijnlijk toch onmogelijk zou zijn geweest ze te redden. De brandweer trad intusschen spoedig en met kracht op. Met 3 stoomspuiten en 3 handspuiten gelukte het haar de vlam te bedwingen en den brand tot de twee bovenste verdiepingen te beperken. Toen zij echter, ondanks de felle vlam en den verstikkenden rook, de bovenste kamer binnendrong, vond zij daar de lijken van Antje en Pieter Willem van Wieringen, het meisje oud 12 jaar, het jongetje 16 maanden. Zelfs, volgens de buren, werd nog een derde kind, Dirk van Wieringen oud 10 jaar, vermist. Hoe men echter zocht, men vond daarvan geen spoor, zelfs niet de overblijfselen. Men stelle zich de wanhoop der moeder voor; nauwelijks tot bezinning gekomen, vernam zij, dat hare kinderen in de vlam men waren omgekomen, terwijl de vader nog aan ziju werk was. Toen deze tehuis kwam was het onheil reeds voldongen en had hij twee, misschien drie zijner lieve lingen op noodlottige wijze verloren. Het Handelsbl. meldt, dat later ook het verkoolde lijkje van den 10-jarigen knaap is gevonden. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in onzekerheid. Een der bewoners van het verbrande pand, be vindt zich tot voorloopig onderzoek in hechtenis. Binnen één jaar tijds zijn nu hier ter stede 14 personen verbrandzeven op Wittenburg, vier in de Warmoesstraat en nu drie. New-York, 8 Maart. Heden hebben alhier 4000 schrijnwer kers en timmerlieden het werk gestaakt. Sommige patroons hebben reeds toege stemd in de eischen der werkstakers. Ook onder de steenkolenwerkers in Maryland kan een werkstaking in ver schillende deelen der Vereenigde Staten gemeld worden. De Wiener Alg. Zeit. ontvangt het volgend bericht uit Temesvar: De steeds in aantal toenemende gevallen van ver giftiging uit wraakzucht en de vele zelf moorden, onder de Serviërs en Rumeniërs in het zuidelijk deel van Hongarije, heb ben de aandacht der autoriteiten getrok ken, en een onderzoek werd ingesteld wie het vergif verkocht. Het bleek dat de fruitvrouw Fema Ljubisavlyevics op de wekelijksche markt te Pancsova, rattenkruid in het stroo van haar manden had, dat zy aan de boerinnen verkocht. Een matroos die zich te Semlin en de vrouw van een mu zikant die zich te Paucsova van kant maakten, hadden vergif van de genoemde vrouw gekregen. De spoortrein, die Maandagochtend vroeg uit Berlijn naar Dusseldorf stoomde, is bij het station Marten, tengevolge van een verzuim aan den wissel, tegen een locomotief aangeslagen en uit het spoor geraakt. Een passagier verloor daarbij het leven twee andereu werden zwaar gewond, terwijl drie reizigers, vier spoor- eu twee postbeambten lichte kwetsuren be kwamen. Te Cardiff is Maandagmorgen de ketel van een sleepboot gesprongen. De opvarenden, aeht in getal, werden allen gedood, behalve één die toch hoogst ern stig gewond werd. Het schip werd tot splinters geslageneen stuk van den ketel viel, over een afstand van drie honderd yards, op het dek vau een Italiaansche bark en doodde een matroos. Turijn, 11 Maart. Volgens telegrafische berichten heeft tusschen Montone en Monte-Carlo een groot spoorwegongeluk plaats gehad, ten gevolge van eene botsing tusschen twee treinen. Verscheidene waggons werden verbrijzeld of stortten, langs de steile helling, in de Middellandsche zee. In den trein bevonden zich een groot aantal Engelsche reizigers. Het is nog niet be kend, hoeveel personen bij de ramp zijn omgekomen het aantal dooden bedraagt meer dan twintig. (Tweede dépêche). De botsing tusschen de beide treinen had plaats op ongeveer 200 meter van Monte-Carlo, op «nkel spoor. De schok was ontzettend de beide locomotieven werden in elkaar ge schoven. Juist op de plaats van het on heil maakt de lijn eene scherpe bocht, zoodat de machinisten tot op het oogen blik der botsing niets van de wederzijdsche nadering hebben bemerkt. Een machi nist, een conducteur en drie passagiers werden gedoodvijf-en-twintig personen werden gewond, waaronder dertien zeer ernstig. Te Dendermonde (België) heeft een man uit jalouzie zijn vrouw in bed ge worgd. Na het volbrengen van zijn mis daad, wilde hij zich het leven benemen door in een gracht te springen, doch hij werd door een schildwacht verhinderd dit werk uit te voeren. De verontwaar diging onder de bevolking der «tad is groot, daar het slachtoffer als een brave vrouw bekend was. Uit Stampen bij Oels wordt van een noodlottigen brand melding gemaakt. Op een der hooggelegen verdiepingen van een fabriek waren 37 vrouwen be zig met het bereiden van vlas. Des mid dags om 2 uur onstond er brand, welke spoedig den weg langs den trap afsneed en de vrouwen verhinderde te vluchten. In den grootste angst zochten zij zich te redden, door uit de vensters te sprin gen, doch slechts twee personen gelukte het ongedeerd er af te komen. 35 per sonen werden gewond, en een, die onge twijfeld in de vlammen omgekomen moet zijn, is nog niet gevonden. Nog in den zelfden nacht overleden reeds vijf der ge wonde vrouwenvijf vrouwen, die het ernstigst gekwetst zijn, werden naar het ziekenhuis te Oels gebracht, terwijl de overigen door ziekenverpleegsters te Stam pen verzorgd waren. De ellende dier on- gelukkigen, die bijna allen met kindereü gezegend zijn, is groot. Er bevindt zich o. a. onder de overledenen een vrouw, wier man acht dagen geleden begraven werd en die vijf kleine kinderen nalaat. Met de Fransche pakketboot »Thi- bet" werd verleden week een prachtige tijger te Marseille aangebracht. Het is een exemplaar van den Jinenschenverslin- denden tijger, die aanmerkelijk van den koningstijger verschilt. Terwijl deze laat ste zich vergenoegt met bokken, ossen of buffels, aast de eerste bij voorkeur op raenschen. Het is dus niet mogelijk hem met stukken vleesch inde val te lokken, doch dit moet altijd door een mensch geschieden. De man, die als lokaas dienst moet doen, loopt echter in werkelijkheid geen gevaar, daar hij zelf in een stevige kooi zit, die hij ongestoord verlaten kan, zoodra de tijger in de val gelokt is. De nu te Marseille aangebrachte tij ger had meer dan 50 slachtoffers ge maakt voordat hij gevangen was. In een groeve te Etterbeek wa ren Maandagmorgen vier lieden aan het werk, toen plotseling een aardstorting had. Twee van hen konden ont vluchten, doch de twee anderen werden door het zand bedolven, de een tot het midden de ander tot den hals. Dadelijk n men het zand weg te graven om hen te verlossen. De eerste was spoedig bevrijd. De tweede echter kon men eerst na 4 uren bevrijden. Toen was hij reeds een lijk. Strenge en zachte winters. Telkens worden bij zachte, strenge of lang durige winters de kronieken opgeslagen om te betoogen hoe voor twee, drie eeuwen, en wel onder wonderbaarlijke omstandigheden, zich winters hebben voorgedaan. Met Sint Petrus en Paulus liepen de kraaien nog op het ijs, en in een ander jaar, ook in het laatst van Juni, kon niemand zich verwarmen, die langs de straat ging. Ook oude vrouwen zaten in de zomermaand van 1435 nog met lollepotten aan de kerk en konden zich niet verwarmen. Maar wanneer zijn oude vrouwen met een stoof dan eigelijk te verwarmen? Alsdekraaien van de hitte uit de lucht vallen Zulke voor beelden voor langdurige of strenge koude te bezigen, zijn misschien wel wat gewaagd. In onze eeuw was het blijkbaar niet veel anders dan vroeger, in weerwil, naar verze kerd wordt, de ouderwetsche winters niet meer voorkomen. In Juni van het jaar 1837 was er bijna nog geen blad aan de boomen en de menschen bibberden, die langs de straat gin gen. Op Zaterdag den 8sten Februari 1845 begon het streng te vriezen, nadat het reeds in December en Januari gewinterd had. On verpoosd, soms met sneeuw in Februari, hield de winter aan; vooral in Maart met oosten wind en heldere lucht vroor het buitengewoon. Met Paschen (23 Maart) begon het te dooien. Het was kermis op de Maas te Rot terdam geweest, men zeulde heele scheepsla dingen over de ijsvlakte van meren en vaar ten, de zuiderzee werd nog bereden met kar en paard en druk met ijsschuitjes bezochtmen gebruikte paascheieren en kuipte vaatwerk, om het buitengewone geval en ter nagedach tenis aan zulk een winter, in de Paaschweek op het ijs. Tegen het laatst van April was in de Haarlemmeer het ijs nog niet gesmol ten en in Juli vonden de tuinlieden bij het omdelven van den grond nog heele kluiten hal, dat is bevroren aarde. Op zulk een be- ruchten winter volgde er een zóó zacht, dat half Februari de koeien in de weide konden gedaan worden. In 1855 daarentegen was het weer raak. Eerst den 16en Maart be gon het te dooien en menigmaal was op den thermometer 's ochtends te 10 uren 8 gr. Fahr., dat is 24 gr. vorst gelezen. Men had toen nog geen koninklijke meteorologen, weerkaart- jes, gebied van hooge en lage drukking of «depressie" men deed toen ook nog zoo niet aan weersvoorspellingen, die dikwijls scheef uitkomen. Maar men teekende dan ter loops de eene of andere weersbijzonderheid aan, en als men «een bank" in het Zuiden ont waarde, zou het weer wel omslaan. De ge- heele winter van 1871 en '72 was weer bij zonder zacht. In Februari kon men reeds bonte kapellen, zoogenaamde schoenlappers, vangen, die door het geopende raam van de woning binnenkwamen. De spreeuwen zaten op het dak naar hartelust te zingen, het ge vogelte kon het niet inloopen met het bou wen van nesten en de kikvorschen begon het te vervelen nog langer hun winterschap voort te zetten. Zij ontwaakten nog lang voordat de zoogenaamde kikkerbloem, «Cardamine pra- tensis", aan de slootkanten was in bloei ge komen. (Leids. Crt.) Heldersche Moppen. Iemand voer met zijn zoontje van den Hel der naar Texel aan boord eener passagiers boot. Het knaapje wees naar de zandbank «Onrust" en vroeg: «Yader, wat is dat?" «Wat bedoel je, Barend «Die zandbank daar." «Dat is Onrust, Barend!" «Lieve Hemel," gilde een juffrouw, die vreesde dat er onraad was, «wat is er onrust barend, mijnheer?" o GOED GEPLAATST. Bij een duel tuschen een officier en een beursman wordt de laatstgenoemde door een kogel geraakt, die later blijkt afgestuit te zijn op een goudstuk in een der vestzakjes. Van zijne eerste verbazing bekomen, zegt de dokter«Nu, maar zóó goed zijn geld plaatsen, kan ook waarlijk niemand anders dan gij!" MAANDAG 15 DEZER 0 hopen wij onze 20-Jarige Echt- ij vereeniging te herdenken, y Amsterdam, J. H. FLERIE. |l2 Maart 1886. B. FLERIE— Steeman. Zondag 14 Maart hopen onze broeder en zuster I J. H. FLERIE I en j B. STEEMAN hunne 20-jarige Echtvereeniging te j herdenken. Amsterdam, 12 Maart 1886. Namens broeder en zuster, H. J. FLERIE en Echtgenoote. I Door Gods goedheid hopen wij fMj a.s. Zondag 14 Maart 1886 het zilveren Huwelijksfeest te herden ken van onze waarde Ouders: ARIEËN LASTDRAGER en JANNETJE KRAFT en tevens de vijfde verjaardag' van ons jongste zusje EL1ZABETH. Namens hunne dankbare kinderen, p behuwd- en kleinzoon, M. VAN DIEST, geb. Lastdeageb. Helder, 12 Maart 1886. Eenige en algemeene kennisgering Ondertrouwd C. VISSER, van den Helder, en A. WIEGMAN, van Wieringen. Wieringen, j 11 1886' Geboren JEANNE MARGRETHA, dochter van H. J. MEERMAN van dee HORST en H. C. MEERMAN van dee HORST— TIENSTRA. Helder, 10 Maart 1886. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Zoon, C. F. BUT, geliefde Echtgenoote van P. DE WIJN. Ymuiden, 10 Maart 1886. Vroegtijdig bevallen van een Zoon M. S. ROMENIJ Nieuwediep, 9 Maart 1886. Koen. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren HELENA JOHANNA PETRONELLA, dochter van JAN PEPER Jz. en NEELTJE BAKKER. Eendrachtspolder op Texel, 10 Maart 1886. Den 8sten Maart j.1., overleed te Medemblik, onze geliefde zuster, ELISABETH CORNELIA NAMINK, Wed. van P. Waal, in den ouder dom van 83 jaren. Helder, 11 Maart 1886. M. DE KLERK. A. J. DE KLERKNamink. Den 6en Maart behaagde het den Allerhoogste mijn geliefde Echtge noot, H. RIKKELMAN, na een smartelijk doch geduldig lyden van 2 jaar, tot zich te nemen. Zwaar treft mij deze slag, doch ik hoop in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Hellevoetslnis8 Maart 1886. Wed. H. RIKKELMAN, geb. Düijs. en verdere Familie C. VAN WIJK. J. VAN WIJK, geb. Sinjewel. F. DUIJS. M. DUIJS. J. DE KREIJ en Echtgenoote. J. KUIPER en Echtgenoote. Eenige en algemeene kennisgeving. MAANDAG 15 DEZER i hopen onze waarde Zwager en i j Zuster: J. H. FLERIE en B. STEEMAN, te Amsterdam, hunne 20-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Helder, 12 Maart 1886. C. STEEMAN en Echtgenoote. Op den tweeden Maart overleed na een kortstondig doch geduldig lijden van slechts 5 dagen, na voor zien te zijn van de H. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde echt genoote en mijner kinderen zorg volle moeder SUSANNA LEVINA LOEP, in den ouderdom van 63 jaar. Zwaar treft ons deze slag, doch wij hopen in Gods wijzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Amsterdam, 12 Maart 1886. H. F. WASSIELIE. Mede uit naam van mijn Zoons en Behuwddochter, H. A. WASSIELIE. A. J. WASSIELIE, MINNEBOO. J. A. WASSIELIE. Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2