't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEJ L I No. 1374. Zaterdag 17 April 1886. Veertiende Jaargang. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 49 m. Onderg. 7 u. 5 m. Zondag 18 Palm-Zondag. Maandag 19 Dinsdag 20 Israëlitisch Paasclifeest. Woensdag 21 Donderdag 22 Witte Donderdag. Vrijdag 23 Goede Vrijdag. Zaterdag 24 Voorstraat, was sedert korten tijd onge steld en had daarvoor 2 geneesmiddelen ge kregen, het een voor uitwendig, het an dere voor inwendig gebruik. Toen Maan dagavond de vader de kleine het laatste zou ingeven, nam hij in vergissing het verkeerde fleschje. Weldra vertoonden zich verschijnselen van vergiftiging, doch de onmiddellijk ingeroepen geneeskundige hulp kon zeer spoedig verder gevaar keeren, zoodat voor het leven van het kind geen ernstige vrees meer bestaat Maandag bij aankomst van den trein van Rotterdam, struikelde te Utrecht een der kruiers, die in hun ijver om spoe dig de portieren te openen, steeds een eindweegs met den trein medeloopen, op het perron, met, het ongelukkig gevolg dat hij tusschen de treeplanken van den nog niet geheel stilstaanden trein en het parron bekneld raakte. Met vreeselijke verwondingen aan het hoofd en twee ge broken beenen werd de ongelukkige uit zijne benarde positie gehaald en wegge dragen. De stationschef, de hr. De Kok, reinigde zooveel mogelijk zijne wonden en deed wat in ziju vermogen was, om zijne pijnen te verzachten. Later werd hij per rijtuig naar het ziekenhuis gebracht, waar men heden alle hoop gaf, dat hij nog, niet tegenstaande de ernstige kwetsuren aan den schedel, in het leveu zal behouden blijven. Een navolgenswaardig voorbeeld gaven eenige onbekende hèeren, die van het on geval getuigen waren geweest en den sta tionschef, ten behoeve van de vrouw van den kruier, f 15 ter hand stelden. Een drie-jarig dochtertje van C. B., te Ernst (gem. Epe), is Zondagnamiddag in een kolk geraakt en werd een poos later levenloos opgehaald. Te Heerlen werd Maandag groote ontsteltenis veroorzaakt, doordien de al daar woonachtige kantonrechter, Mr. E. de Limpens, die sinds geruimen tijd ziekelijk was, plotseling krankzinnig werd en 's morgens in de vroegte voor de woning van den pastoor vijf revolverschoten loste door het geopende raam. Gelukkig werd niemand getroffen. De ongelukkige zelf is op last van de Justitie naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Zekere B., uit Heerde, was Zondag middag bezig een projectiel te onderzoeken, hetwelk hij in de Oldebroeksche leger plaats gevonden had. Ongelukkig sprong het onverwacht uit elkaar, waardaar B. zoodanig verminkt werd, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Uit Drente wordt aan de N. R. Ct. geschreven Bijzondere, ook uit oude tijden overge- erfde gewoonten, houden sommigen hier nog steeds bij de bruiloften in eere. Als de dag bepaald is, waarop de jongelieden door den echt vereenigd zullen worden, dan wordt er een wasschopsneuger" heinde en ver uitgezonden, om aanver wanten en vrienden op het trouwfeest te noodigen. Met een versierden hand- stok, en onder het uitspreken van een zegenwensch, gewoonlijk op rijm, treedt hjj de woningen binnen en wordt er als welkome bode ontvangen en onthaald. Op den morgen van den gewichtigen dag moet de bruid worden opgeëischt Een menigte bruilofagasten trekken dan per rijtuig of te voet, al naarmate de afstand meer of minder ver is, met den bruidegom naar de woning van zijn aanstaande. Daar aangekomen, spreekt de bruidopeischer, voor de geopende deur een lang gedicht uit, waarin ten slotte gevraagd wordt, of er zich niet iemand in het huis beviudt, die den naam vau de bruid draagt. Bin nenshuis geeft men daarop natuurlijk een bevestigend antwoord, waarop die van buiten nader het doel van aller komst te kennen geeft en vraagt om binnen gelaten te worden. Dat verzoek wordt toegestaan en een gulle ontvangst beidt den gast. Door de Haarlemsche politie is pro cesverbaal opgemaakt tegen een dertien jarigen knaap, die een 56-jarig werkman, welke een woordentwist had met zijne moeder, een vrij belangrijken steek met een mes in den rug heeft toegebracht. In de laatste dagen hield de recherche der politie zich voortdurend op voor een woning aan de Nassaukade te Amsterdam. Door ingewonnen inlichtingen is ons ge bleken, dat dit in verband moet staan met een bij een onzer gemeente-admi- nistratiën gepleegde fraude. In de kas van den ambtenaar W., belast met het ontvangen van stedelijke belastingen, zou een aanzienlijk tekort ontdekt zijn, ten bedrage van f 50,000.—. Volgens nadere berichten zou de schuldige reeds verblijf houden in de cellulaire gevangenis. Door frauduleuse boeking moet het misdrijf ge pleegd zijn. (A. C.) In Hessen is het gewoonte, dat de meisjes die zullen worden aangenomen, de kerk ;met groen en bloemen gaan ver sieren. Woensdag begaven zich dan ook een groot aantal meisjes uit de stad Wolfhage naar het stadsbosch om mos te halen voor de versiering. Haar weg voerde haar langs een vijver, en toen zij daarop een vlot zageu drijven, sprongen drie der meisjes er op, om te gaan varen. Zij kwamen echter te dicht bij den rand, het vlot sloeg om en de meisjes geraakten te water. Een d< r meisjes aan den oever, het gevaar waarin hare vriendinnen ver keerden ziende, sprong in den vijver om te trachten hulp te bieden, maar zij zoowel als de drie anderen verdronk. Een jonggehuwd paar te Albi (Frank rijk) heeft op de volgende zeldzame wijze wijze zijn eerste kind verloren. De moe der was des morgens, als gewoonlijk, uitgegaan om op de markt hare inkoopen te doen. Teruggekeerd, loopt zij regel recht op de wieg, waarin haar kleine moet sluimeren, af, en een verschrikke lijk en onverwacht schouwspel biedt zich aan, Van het arme kind was het gezicht half verslonden. Aan wanhoop ten prooi, ging zij haar man halen, die haar de verklaring van deze wreede gebeurtenis gaf. Hij zelf, een goed jager, had in de kamer een uitstekend fret, dat hij ver zuimd had in zijn hok op te sluiten, na het iijn dagelijksch rantsoen gegeven te hebben. Tijdens de afwezigheid van zijn meester was het dier ontsnapt en in de wieg geklommen, en had het den neus, het oog en de lippen van het arme wicht opgegeten. Maandagnacht werden in de buiten wijken van Parijs vele roode biljetten aan geplakt, die het volgende te lezen gaven >Leve de werkstaking! Weg met het kapitaalLeven de werklieden-afgevaar digden Aan de galg met de kapitalisten en de burgerklasse!" De politiedienaren scheurden natuurlijk des ochtends de bil jetten af. Sedert eenigen tijd werden gelijksoortige biljetten aangeplakt. Tot dusver heeft echter de politie de per sonen, die ze op de muren hechtten, niet kunnen opsporen. Newyork, 3 April. Het is tot heden slechts tweemaal aan duikers gelukt om tot de Oregon af te dalen, en men heeft het wrak nog niet goed kunnen onderzoeken. Zjj rapporteeren dat er een groot gat in het dek is bij den lokkemast, en zij gelooven dat het stoomschip daar gebroken is. Zij vermoeden dat door het gat in het dek eenige balen, welke opgevischt werden, uit het schip zijn gedreven. Men bljjft ver moeden dat het de Gharles H. Morse was, waarmede de Oregon in aanvaring ge weest is. De reeders van de Fulda en van den schoener Fannie A.Gorham hebben eene eisch ingesteld voor bergloon van de Oregon. Het schijnt dat de administra teur (puser) bij het verlaten van het zin kende stoomschip de diamanten bij zich stak en dat hjj opgenomen werd eerst door de Fannie A Gorhatu en van daar naar de Fulda werd getransporteerd. Men meldt uit Londen Graaf Shaftesbury, voormalig lid van het Lagerhuis, heeft zich in een huurrijtuig doodgeschoten. Hij laat een zoon en vijf dochters na. Men vermoedt dat geldge brek de drijfveer is van dezen zelfmoord. Mevrouw van der Smissen, te Brussel, welke door haar echtgenoot was doodge schoten, zoo als in ons vorig nummer was vermeld, leeft nog. Met heeft de kogels weten te verwijderen. Tweemaal is deze pijnlijke operatie reeds verricht. Het krachtige gestel der jonge vrouw houdt haar staande. Baron von Richthofen, die reeds 14 van de 19 provinciën van China heeft bereisd en onderzocht, doet mededeeling van de belangrijke kolenlagen, door hem gevonden in het Hemelsche Rijk. In de provincie Chan-Si alleen schat hij het steenkolengebied op 25,000 vier kante kilometer, ongeveer bevattende 730,000,000,000 ton kolen. Dus taxeert men het totaal verbruik in een jaar over de geheele wereld op dit oogenblik op 300 millioen ton, dan zou in dat bassin alleen genoeg zijn voor 2400 jaar. De qualiteit is uitstekendde. beste anthraciet zelfs nog beter dan die uitPenn- sylvanië. Wat zal de toekomst geven Richthofen voorziet, dat in deze kolen- streken fabrieken zullen verrijzen, die met het oog op de geringe eischen van het Chineesche ras, allerlei producten zullen kunnen leveren tegen een prijs die alle concurrentie van Europa of Amerika zal uitsluiten. Dan zal de tijd komen dat de Westerlingen in klinkende munt de thee en zij de zullen moeten betalen, in plaats van geweven goederen en andere koopwaren in ruil te geven zooals nu ge schiedt. ingezonden. ALDERT WIJKER. Mijnheer de Redacteur Vergun mij voor het onderstaande in Uw veelgelezen blad een plaatsje. Door die wel willendheid, waaraan, bij uw bekende bereid vaardigheid niet valt te twijfelen, zult u mede werken om hulde te brengen aan ware ver diensten, daar, waar zulks door te groote bescheidenheid, totnutoe was achtergebleven. De daden van Cornelis Dito, «de Held in stormgevaar," zoo naar waarheid door den hr. D. Dekker beschreven, en nu onlangs in uw blad opnieuw in herinnering gebracht, gaven mij aanleiding om ook iets mede te deelen omtrent een man, die, wat hij ook voor zijne medemenschen verrichtte, nooit de eer gezocht heeft, die anderen hem in loffelijke woorden, bij het bekend worden der feiten, zouden wil len toebrengenwel gedaan te hebben was de eenige diijfveer, die Aldert Wijker bezielde, als hij met gevaar van eigen leven, tal van menschen van een wissen dood redde. Aldert Wijker, thans nog een krachtvol loods in dienst des lands, was reeds bij dat zorgvol bedrijf, toen deze dienst nog geen rijkszaak was. Geboren te Egmond aan Zee in het jaar 1825, kwam hij reeds op jeugdigen leeftijd in particulieren loodsdienst. Van 18371856 voer hij onafgebroken ter zee op de loodsbom No. 2. Met dat jaar eindigden de bijzondere concessies en ging die dienst over aan 't Rijk. De eerste gebeurtenis, waarin de persoon lijke moed van Wijker uitblonk, had plaats bij het stranden van een Franschen logger bij Kamperduin, met een equipage uit 9 personen bestaande. Terwijl de nood der schipbreuke lingen hoog geklommen was en reddingsbooten het schip niet konden bereiken, bracht Wijker zwemmende een lijn aan boord van den log ger, waardoor het mogelijk werd allen be houden aan land te brengen. Toen hij op een morgen in het jaar 1868 aan het strand te Egmond liep, klonk plotse ling het geroep «een jongen over boord Hij aarzelde niet, ondanks den feilen stroom, om van een bomschuit in zee te springen en den knaap aan de zijnen terug te geven die poging kostte hem zelf byna het leven. Voor dit feit vereerde de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hem een zilveren medaille. Voor het redden der bemanning van den Franschen logger ontving hij een belooning in geld. De moed en zeemanschap, door Wijker aan den dag gelegd, waren oorzaak dat op hem de keuze viel als schipper van de reddingsboot. Die gewaardeerde maar zeer gevaarvolle be trekking aanvaardde hij in het jaar 1852. Van zijne opofferende daden, gedurende een tijdvak van 25 jaren in die functie verricht, zijn talrijke eervolle onderscheidingen in zijn bezit. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij vereerde Aldert Wijker loffelijke getuigschriften voor het redden der beman ning van de «Frau Christina," in 1852, van Straalsund naar Poole bestemd voor 't redden van de opvarenden van «de Jonge Hendrik," in 1856, van Constantinopel naar Amsterdam in hetzelfde jaar voor het redden der bemanning van het schip «Het Toeval," van Harlingen naar Yarmouth; in 1858 voor het redden der equipage van het schip «Felicitas," van Londen naar Stettin in 1859 voor het redden der beman ning van het schip «Ferdinand Emma," van Batavia naar Amsterdam; in 1860, gedurende den verschrikkelijken Pinksterstormvergingen in de Noordzee de schepen «Dorethea," van Wisky naar Antwerpen, en de «Earl Tal bot," van New-Castle naar Dordrecht» Van beide schepen gelukte het Wijker in de red dingsboot de bemanning behouden aan, wal te brengen, voor welk feit Z. M. onze Koning hem een zilveren medaille vereerde. Voor het redden der bemanning van het schip «Hour Bridge," hetwelk nabij Egmond strandde, ontving Wijker van 't Nederlandscli Gouvernement een buitengewone belooning van honderd gulden. De Koning van Dene marken vereerde hem een zilveren medaille voor het redden der bemanning van het schip «Lena Maric." Voor het laatst zien we den kloeken zeeman de reddingsboot besturen bij het vergaan van het stoomschip «Ulyases" in de Noordzee, bij welke poging 25 personen behouden aan land gebracht werden. Waar erkenning van verdienste zoo luide in authentieke stukken spreekt, past het zeker ook om meerdere hulde te brengen aan een man als Aldert Wijker, die zoovele malen toonde zijn leven voor dat van anderen veil te hebben. De vermelding van die feiten in uw ge acht en veelgelezen blad kan er den weg toe zijn. We zijn overtuigd, dat dit kort verhaal van zijn daden bij alle lezers die instemming zal vinden, welke leiden kan tot een meer degelijk hulde-bewijs van hen, die daartoe de macht hebben, ofschoon het bekend is dat de man in zijn bescheidenheid daaraan nooit heeft gedacht. We hopen, nu deze feiten aan het licht ge bracht zijn, die door bewijzen gestaafd kunnen worden, de Hooge Regeering van oordeel moge zijn, dat een meer degelijk eereteeken dan een medaille, die men in zijn kast be waart, de borst van den wakkeren zeeloods, Aldert Wijker, behoort te versieren. Helder, April 1886. X. Mijnheer de Redacteur! Amsterdam, April 1886. Half Amsterdam is in rep en roer. Stroo men volks bewegen zich voortdurend op 'i heeren wegen. Maar verontrust U niet. Denk niet, dat ik u hier tooneelen zal ophangen van de hier tegenwoordig zoo veelvuldige uit barstingen der sociaal-democraten. Neen, verre van datDie beweging is van geheel anderen aard. Het is hier voorjaarskerrais. Men mag den Amsterdammer zijne «wezenlijke kermis" ontnomen hebben, de voorjaarskermis heeft men hem laten behouden. Men vindt hier geen Basch, geen Willem Van Zuylen, geen paardenspel of komedie, doch alle kramen zijn gevuld met datgene, wat den inwendigen mensch versterken kan. Men vindt hier poffertjes- en wafelkramen, kramen met «ve- ritables beignets de pommes," kramen waar echte of imitatie Friezinnen u haar gebak aanprijzen. Oliekoeken, poffertjes, wafelen, koek en gebak, ziedaar de hoofdschotel op de voorjaarskerrais. Gij moet het gezien-hebben om te kunnen oordeelen over de geestdrift, die thans de Amsterdammers bezielt. Geen enkel socialistisch denkbeeld vindt thans in gang. Integendeel, ik denk, dat menigeen zijn socialisme wel een veertien dagen op zij zal gezet hebben om eens op zijn gemak te genieten van al die heerlijkheid. Vrouwen met kleine kinderen op den arm, gevolgd door de respectieve vaders, die ook een paar kleintjes voorttrekken, loopen daar rond in 't zweet huns aanschijns. En toch hebben zij pleizier schijnt het, ofschoon ik voor my me verbeeld, dat die pret wel wat negatief is maar dat komt zeker, omdat ik geen Amster- NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 16 April 1886. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken is aan de normaalschool alhier benoemd mej. J. M. C. Waleson. Blijkens schrijven van den comman deerenden officier van Zr. Ms. stoomschip Aruba, belast met het politie-toezicht op de zeevisscherij in de Noordzee, is een der I reddingsboeien, waarop met witte letters geschilderd Aruba", op zijnjongsten tocht in de territoriale wateren, in zee verloren geraakt, waarschijnlijk met het mannen van zwaar lood. Ingeval deze mocht worden opgevischt, behoeft de bekend making daarvan alzoo geen onrust te verwekken. Naar aanleiding van de verwerping van Hoofdst. 5. (onderwijs) der grondwet, heeft het geheele ministerie zijn ontslag den Koning aangeboden. De aardappel die om dezen tjjd van het jaar weieens waterig~en minder smakelijk, ja door de ontwikkeling der vergiftige solamine soms schadelijk wordt verkrijgt zijn aangenamen smaak en melige j hoedanigheden van den vorigen herfst terug, wanneer men hem, volgens prof. Artus, vóór het koken in het midden van zijn schil ontdoet bij wijze van een ring waarna hij op de gewone wijze gekookt moet worden, door welke een voudige bewerking het vruchtwater ver wijderd wordt. Het hof te Amsterdam veroordeelde Dinsdag B. H., de schoonmaakster, die een logementhouder gedurende eenige jaren had bestolen, en haar man D. E., die de gestolen voorwerpen had geheeld, resp. tot 3 jaren gevangenis en een jaar cel. Een particulier te Grouw, zoo ver haalt de Prov. Gron. Ct. had van een schipper een kruiwagen gekocht, op voor waarde elke week 10 cent af te betalen. Dit ging goed totdat de tijdsomstan digheden den kooper noodzaakten de af betaling eenigen tijd te schorsenmaar de schipper, daarmede niet tevreden, nam den kruiwagen weder in zijn bezit.Onze huisman, hierover verbolgen, ging zich deswege beklagen op een audiëntie bij den Commissaris des Konings, die den klager natuurlijk verwees naar den kantonrech ter. De man meende, dat dit maar af schepen was, en schreef daarop een adres van beklag aan den Koning, en heeft zijn voornemen te kennen gegeven om, wanneer ook dLit niet mocht helpen, zich op den Paus te beroepen, hoewel de man protestautsch is. De rechtskennis laat bij het volk, gelijk men ziet, nog wel iets te wenschen over. Door de rechtbank te Utrecht is E. E. L.kapper, wonende te Utrecht, beschuldigd van poging tot moord op P. G. v. V., zijne vroegere beminde, gepleegd, naar den procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam verwezen. De justitie te Maastricht begaf zich Dinsdagmiddag naar Stein (L.), waar de landbouwer P. Janssen door zijn buur man A. Peters, met wien hij sedert eeni gen tijd in onmin leefde, Maandagavond door een geweerschot doodelijk verwond werd. De Dord. Ct. maakt in dezer voege melding van de treurige vergissing, die jl. Maandagavond te Dordrecht plaats had. Zij had gelukkig niet de noodlottige ge volgen, die men eerst opgaf. Het jongste kindje van den heer J. r. G., aan de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1