't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1361. Woensdag 12 Mei 1666. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ADonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT.j Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 11 Mei 1886. De gymnastiek- en exercitie-veree- niging »Pro Patria" hield Zaterdagavond een feestelijke vergadering in de fraai gedecoreerde zaal van »Musis Sacrum." Na de aanwezigen welkom geheeten te hebbendankte de president, de heer Bruijn, den heer P. Polvliet. die het beschermheerschap der vereeniging heeft aanvaard en reikte dien heer een sierlijk geschreven diploma over. Vervolgens werd het programma onder leiding van den directeur, J. Grootendorst, uitgevoerd. In orde-oefeningenin oefeningen aan de werktuigen kon men zien dat de tur ners onder leiding van een flink onder wijzer staan, en menigmaal klonk een welverdiend applaus door de zaal. Met een smaakvolle apotheose werden de oe feningen gesloten, waarna het bal een aanvang nam. Bij 't examen voor de vacante be trekking van hoofdonderwijzer te Koegras, jl. Donderdag, waren van de elf sollici tanten slechts vijf opgekomen. Ds. J. P. Van der Vegte, doopsge zind predikant alhier, komt voor op 't zestal bij de D. G. te Kampen. Ds. J. C. Geelhuijsen, predikant bij de Herst. Ev. Luth. gemeente, alhier, komt o. a. voor op het zestal van predi kanten te Rotterdam. Z. M. heeft benoemd tot kolonel de luit.-kolonel H. W. Van Marïè, com mandant van 't 4e reg. vesting-artillerie alhier. Zondagavond werd den benoemde door 't stafmuziekkorps der marine een serenade gebracht, terwijl door bijna alle hoofd en verdere officieren der land- en zeemacht hunne opwachting bij den kolonel werd gemaakt. De officier van administratie der le kl. E. H. W. Wijnmalen, thans belast met de administratie aan het Koninklijk instituut voor de marine alhier, zal tegen lo. Januari worden vervangen door den officier van administratie der le kl. D. A. van der Laan, dienende a/b. Zr. Ms. fregat Evertsen. Amsterdam, 8 Mei. Ter vergadering van de Willem Barents- vereeniging is heden besloten tot ont binding der vereeniging en tot oprichting van een Willem Barents-fonds, om daar uit in gunstiger tijd nieuwe wetenschap pelijke reizen te laten doen. 't Poolschip Willem Barents" zal echter worden verkocht. Het batig saldo komt ten bate van het fonds. De voorzitter, de heer Rahusenbracht holde aan de comman danten en officieren, vooral aan de na gedachtenis van Koolamans Beijnen. Door de afdeeling Zeevaart van het Meteorologisch Instituut te Utrecht is een atlas samengesteld uit de op de reizen van de Willem Barents" gedane mete orologische waarnemingen. De zomerdienst der verschillende spoorwegen zal dit jaar op den In Juni een aanvang nemen. Te Ruurloo heeft een ontzettend geval plaats gehad. Een slapend kind werd door een losgekomen varken uit de wieg gesleurd en doodgebeten. Men verneemt, dat 't departement der marine der regeeriog zou hebben voorgesteld, om Zr. Ms. schepen Tromp en Samarang, die tjjdelijk in de Atjehsche wateren vertoeven, naar Java te doen opkomen. De reden die tot dat voorstel heeft geleid, is voornamelijk, omdat ze ruim drie maanden die wateren bekruist hebben en alzoo van Zr. Ms. stoomschip Tromp diensten worden gevergd, die niet aan de schepen van het auxiliair eskader mogen worden opgedragen, waardoor on vermijdelijk machines en werktuigen achteruit gaan. De regeering meende daarop geene beslissing te mogen nemen, alvorens den gouverneur van Atjeh te hebben gehoord. Men leest in de Amsterd. Dagbl. v. Nederland. In de kleine uitmuntend verlichte ex- positie-zaal van de Rijks-Academie van beeldende kunsten bezichtigden wij de fraaie collectie studies, door de hh. Dun selman en Yan Looy op hun Italiaansche reis gemaakt. Er is geen notitie van deze verzameling voorhanden. Het zal dus moeielijk zijn de studies stuk voor stuk met den lezer in oogenschouw te nemen. Men kan echter zeggen, dat de lieeren hun tijd in het buitenland niet in ledig heid hebben doorgebracht. Men vindt hier, behalve een paar co- pieën naar Michel-Angelo door N. v. d. Waay, van de beide eerstgenoemde heeren studies van allerlei soortstudies met potlood, met waterverf en met olieverf, studies voor etsen, voor teekeningen en schilderijen. Het zijn koppen, landschap pen, binnenhuizen, academies (naakten), stadsgezichten, genrestukjes, kortom alles wat een schildersoog maar boeien kan in Italië, de copieën van Kruisweg-statien enz naar Italiaansche meesters, niet te vergeten. Hier is een afbeelding van den San Mario van binnen gezien, daar een melancolieke kaartlegster, en buste, ver der een meisje omringd van een massa blauwe druiven verder een sneeuwgezicht in Venetië, met een vrouwtje dat vlucht onder haar paraplui, een schildwacht op bloote voeten, levensgroote koppen van bedelaars en jonge kinderen, een have- looze knaap op het kapitool-plein, veler lei teekeningen van Rome, Florence en Venetië, kaden en waters, huizen en hoo rnen, en verscheiden studies op menschen- hoofden, in velerlei houding en met verschil lende uitdrukkingen. Daar het hier alleen studies zijn, kan men zich nog niet aan een karakterstiek van de manier der beide bekroonden wagen; maar wel kan men hen gelukwenschen met hun arbeid, en de hoop uiten, dat zij zoo voort mogen gaan. Op de jaarlijksehe vergadering van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, dat weder op de Pinksterdagen bijeenkomt te Amsterdamworden tal van vraag stukken aan de orde gesteld, o. a. over algemeen stemrechtover de uitwerping van den heer Heldt uit den bond voor dat stemrechtover middelen tegen de telkens wederkeerende werkeloosheid gyranastiek-onderwijs voor onvermogen- den algemeen kosteloos onderwijs het oprichten van een weerstandskascon currentie van het buitenland en arbeid in de gevangenissenafschaffing van plaatsvervangingverplichte vergoeding van schade door ongelukken in fabrieken enz. Naar men verneemt, heeft de heer J. Strootman, te Groningen, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat in het le en 2e district (Friesland en Groningen)als zoodanig ontslag gevraagd, met ingang van 1 Juli e. k. Voor machinist-leerling 2de kl. bij de marine hebben zich 96 sollicitanten aangemeld. Aan de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen is door het de partement van marine opgedragen de ver vaardiging van stoomwerktuigen en ketel voor hat bij 's rijks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde torpedo-transportvaar tuig. Door de Spoorwegmaatschappijen zal over eenigen tijd aan de rijtuigen, die van een Westinghouse-rem zjjn voorzien, een toestel worden aangebracht, waardoor de reizigers zei ven den trein tot stilstand kunnen brengen. Uit NJjkerk wordt gemeld van 7 Mei Van de twee oud-strijders in deze ge meente, die deelgenomen hebben aan den slag bjj Waterloo, is er gisteren één over leden, en wel Evert van den Bor. De overledene bereikte den leeftjjd van 94 jaren en was versierd met de Militaire Willemsorde 4de kl. Zekere L., uit Gilze, die Zondag te Dorst", een gehucht onder Oosterhout, ter bedevaart was geweest en dien dag te veel aan Bacchus had geofferd, zoodat hjj zich al te luidruchtig aanstelde, werd door de politie voor een nacht in het brandspuithuisje gebracht. Toen men hem den volgenden morgen daaruit wilde laten, sloeg de vlam uit het zeer kleine ge bouwtje, en werd L., er nagenoeg gestikt uitgehaald. Ofschoon hem spoedig eenige lafenis en geneeskundige hulp toegediend werd, overleed hij eenigej uren daarna. Naar men meent, zou hij in zijn be schonken toestand zijn pijp hebben willen aansteken en den brandenden lucifer in het vochtige stroo geworpen hebben. Een met flesschen geladen Duitsch vaartuig, liggende in de Schie voor de fabriek van den heer K. aan de Spaansche kade te Rotterdamwerd zoodanig aan gevaren, dat ongeveer 20.000 flesschen gebroken zjjn. Woensdagavond zou in de buurt Hoefkensdjjk onder Hontenisse, zeker A. van der K. zijn geweer ontladen, toen 't plotseling afging en het schot hem in 't hart trof. Hij was oogenblikkelijk een lijk. De ongelukkige was ongetrouwd, doch de kostwinner van zijne arme moeder. Bij een oproeping van sollicitanten voor de betrekking van agent van politie te Deventer heeft zich ook aangemeld eenarchitect. In 't najaar maakte De Maasbode" er melding van dat onder de landbouwers te Hoensbroek groote ontsteltenis heersch- te, daar in verscheidene weiden appelafval en knollen werden gevonden, welke met spelden, naalden en lucifers waren door stoken blijkbaar met het doel om het daarin grazende vee te vergiftigen. Of schoon de politie alle pogingen aanwendde om de daders op te sporen, bleven deze nochtans tot heden onbekend De gevol gen der misdaad beginnen zich nu te vertoonen bij den landbouwer Vincken aldaar heeft men de vorige week een koe wegens ongesteldheid moeten dooden bij de opening vond men een groote hoeveelheid spelden en naalden in haar maag, volkomen gelijkend op die, waar mede de in .zijne weide gevonden knollen waren doorstoken. Een ander landbouwer, van wien een koe ook reeds lang lijdende is, heeft thans ook allen grond te ge- looven, dat ze op dezelfde wijze vergif tigd is, daar in zijne weide ook voor noemde zaken werden verspreid. Zekere W. te Rotterdam, die on langs de betalingen staakte, werd dezer dagen het slachtoffer van zekere slim heid." Er hadden zich zoo vertelt de »N. Rott Ctop het Wolfshoek een paar vreemdelingen gevestigd, die zaken in het groot zouden doen op Z.-Amerika. Deze heeren" wenschten een vertegen woordiger en W. bood zich daarvoor aan. Hjj moest echter 20.000 fr. storten als waarborg. Het geld liep geen gevaar het zou bjj een bekende bank gedepo neerd worden. W. schreef zelf den brief, deed zelf het bankpapier met den brief in een couvert, schreef zelf het adres, deed zelf het lak er op alles op het kantoor zjjner toekomstige patroons. Het adres was nat, een der toekomstige pa troons stelde voor dit te drogen in een boek met vloeipapier, dat op de tafel lag. Alzoo geschiedde, en W. bracht zelf den brief op de post. Den volgenden morgen kreeg hij een schrijven van de bank, waaraan de brief was gezonden, met bericht dat het couvert ontvangen was, maar nieL dan papiersnippers be vatte. W. stormde naar het kantoor de vogels waren gevlogen Een later bericht meldt, dat de op lichters te Brussel zjjn aangehouden. Van geachte zijde wordt ons het volgende bericht, onleend aan eene par ticuliere correspondentie uit Atjeh, mede gedeeld. De XXVI Moekims hebben het besluit genomen, om de oorlogsparty uit hun ge bied te weren. De VII Moekims (Toekoe Baid), de XI Moekims en de IV Moekims hebben zich verbonden hetzelfde te doen. De bevolking buiten de linie is financieel zóó achteruitgegaan, dat zjj niet meer voor den heiligen oorlog kan offeren; de aan hang van Tengkoe di Tiroe wordt daardoor hoe langer hoe mindervan het oogenblik dat hij niet meer voldoende met geld over de brug komt, heeft hij minder aanhangers. Het is tegenwoordig mooi als de vijand 20 a 30 man bij elkander brengt. Niet onmogeljjk echter, dat het vuur nu en dan nog eens wat opflikkert, maar de zooge naamde vjjandeljjke macht heeft weinig beteekenis meer. (N. R. C.) In de crimineele zitting van het gerechtshof te Leeuwarden, stond Donder dag terecht D. T. Kuperus, oud 44 jaren, kastelein te Sneek, thans in hechtenis. De schoonvader van besch., J. Homans, oud 63 jaren, woonde bjj dezen in, en is den 11 Febr. jl. van den zolder boven de schuur, door een luik boven de groote buitendeur gevallen op het met steenen bevloerde pleintje voor de schuur, en kwam met het hoofd op de steenen. De man heeft geen woord meer gesproken. Docter Dorema werd geroepen, die den toestand dadelijk gevaarlijk achtte en order gaf dat er 's nachts gewaakt moest worden in dien nacht is Homans overleden. Er werd eerst alleen aan een ongelukkig toeval gedachtmaar er begonnen zich verontrustende geruchten te verspreiden, welke, den commissaris van politie ter oore komende, dezen aanleiding gaven om een onderzoek in te stellen. Bjj die gelegenheid zeide besch., dat hij het niet gedaan had, dat hij geen moordenaar was; en dit herhaalde zeggen gaf juist te meer aanleiding hem wel verdacht te houden. Het bleek voorts dat, op het oogenblik toen Homans naar beneden viel, twee personen, op den straatweg staande te praten, gezien hadden dat besch. zjjn schoonvader een duw gegeven had. Voor het hof verklaarde de een, gezien te hebben dat besch. zjjn schoon vader met de hand een duw gegeven heeftde ander had gezien, dat beschul digde met beide handen iets, wat hjj voor een pak vodden of zoo iets aanzag, naar beneden wierp en dat dit toen bleek een persoon te zijn. Zjj gingen er heen, besch. was er dadeljjk bij en zei, dat zijn schoonvader dronken zjjnde, uit het raam gevallen was, waarop zjj antwoordden, dat hij dit niet moest zeggen, omdat hij hem er uit gesmeten had. Besch. ontkent pertinent dit te hebben gedaanhjj zag zjjn vader struikelen en had toen naar hem gegrepen om hem tegen te houden. Uit de behandeling der zaak bleek voorts, dat besch. gunstig bekend staat en zijn schoonvader dikwerf misbruik van sterken drank maakte en een zeer onhebbeljjk en onzindeljjk persoon was. Daarentegen bleek ook, dat in huis de schoonvader dienst deed als stalknecht en op een kamertje boven de schuur woonde. Er was geen ledikant, geen bedstede, geen beddegoed. Hoe hjj er leefde? Om verschooning werd niet gedachtzjjne dochter, de vrouw van besch., zag er nooit naar om en zorgde niet, dat haar vader schoon linnen of handdoeken enz kreeg. Hjj at niet mee aan tafel, maar haalde voor zich het eten van binnen. De verstandhouding liet veel te wenschen overmaar de schoon vader schjjnt zelf daartoe wel aanleiding gegeven te hebben. Adv.-gen. mr. A. Loojjen requireerde dat besch. zal worden schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, en aannemende dat hjj in drift zjjn schoonvader geduwd heeft zonder de gevolgen te hebben be doeld, welke dat heeft gehad, zal worden veroordeeld ot 2 jaren celstraf. De verdediger, mr. C. C. Paehlig, be streed het bewjjs en concludeerde tot vrjjspraak. Uitspraak over 8 dagen. Een zonderlinge samenloop van omstandigheden kwam onlangs voor de rechtbank te Chicago aan het licht. Het bleek nl., dat het gouden zakuurwerk van den rechter en de gouden bril van een politie-beambtedie als getuige op trad, beiden gestolen voorwerpen waren, en wel ontvreemd werden door denzelfden dief, die er als beschuldigde terechtstond. De reehter had het horloge van een ad vocaat ten geschenke ontvangen, en de politie-beambte kocht den bril van een pandjesbaas. Beiden waren zeer verbaasd door de ontdekking, dat zjj in het bezit waren van gestolen goed. In de menagerie van Bach te Wee- nen is een olifant, die gewend was dat een oude dame hem dageljjks een zilve ren snuifdoos presenteerde, waaruit hjj dan met zjjn snuit de snuif opslurpte. Dezer dagen hield zjj hem de doos weder voor, doch bemerkte zjj dat zjj vergeten had hem te vullen. De olifant scheen daar onverschillig onder en de dame stak de doos weder bij zich. Voor zjj er om dacht had nu echter het dier zjjn snuit eveneens in haar zak gestoken en de doos gepakt, die hij nu in zjjn bek stak en doorslikte. De dame was zeer ont steld, te meer daar het een erfstuk in haar familie was, en wilde de doos ab soluut terug hebben. Men stelde haar gerust met de verzekering, dat het klei nood langs natuurljjken weg wel weder terecht zou komen. Drie dagen achter elkander werd daarop echter te vergeefs gewacht en men vreest nu dat de dame of haar erfgenamen op den dood van den olifant zullen moeten wachten voordat men de doos terugvindt. De inhoud van een haaienmaag. In de maand October jl vingen eenige visschers op de kust van Australië een 14 voet langen haai. Het dier werd op den oever gesleept en opengesneden. In de maag van het monster vond men een pantalon, met eenig geld in de zakken, een paar bretels, lompen van andere kleederen, een paar schoenen, benevens beenderen, die reeds eenigen tijd in de maag van het monster geweest waren. Onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat de pantalon toebehoorde aan een matroos van 't schip de Austral, wien men verscheidene dagen gemist had. De ongelukkige was door den haai verorberd, die reeds het vleesch verteerd had, terwjjl de kleederen en beenderen nog onverteerd waren. Gedurende den dienst in de kerk van de gevangenis te Kharkow, Rusland, heeft een der gevangenen een ander met een mes doodgestoken. Beiden waren veroordeeld naar Siberië gezonden te worden, de moordenaar wegens moord op zijn echtgenoote. Deze tweede misdaad heeft hy begaan om zjjne deportatie door een nieuw proces uit te stellen. Hjj was met zjjn slachtoffer bjjna niet bekend. Kantongerecht, gem. Helder. Zitting van 5 Mei 1886. Overtreding wet op de jacht- en visscherjj K. C. B., f 10,K.H., J.H., F. B. met toe passing van verzachtende omstandigheden ieder f 1,A. P., vrijgesproken. Het werpen van vuilnis op de openbare straat te Helder: C. H., f 1. Overtreding van een reglement der gemeente Helder tegen het hard rijdenP. S., f3. Het zich bevinden in kennelijkan staat van dronkenschap op den openbaren weg: W. S., gevangenisstraf van twee dagen, W. R., gevangenisstraf van drie dagen en 3 geldboe- tens elk van f 6, K. K., f 5; C. K., twee van f 3; J. d. M., M. E., H. P., A. H., W. F., H. S., J. d. K., B. G., W. d. H., ieder f 3. Verbeterde opgaaf van de zitting van 28 Apr. Het als uitdrager te Helder, op vier verschillen de tijdstippen koopen van voorwerpen, zonder deze verkoopen in zjjn koopmansregister in te

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1