't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1386. Zaterdag 29 Mei 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Acivertenticn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 46 m. Onderg. 8 u. 10 m. Zondag 30 Maandag 31 JUNI, (Zomermaand), 31 dagen. Dinsdag 1 Woensdag 2 Donderdag 3 Hemelvaartsdag. Vrijdag 4 Zaterdag 5 HELDER, 28 Mei 1886. In den loop der volgende week zal het 4e regiment vesting-artillerie alhier aanvangen met de zomer-scbietoefeningen met zwaar kustgeschut. De oefeningen zullen worden gehouden van de batterij Kaapshoofd en van de forten Erfprins en Oostoever. Het personeel van den marine-tor- pedodienst zal onderricht ontvangen in duiken, waartoe gebruik zal worden ge maakt van de op 's rijks werven aanwezige duiker-toestellen en pakken. Ofschoon we nog maar een paar dagen warmte hebben, heeft die te Koe- vorden reeds een slachtoffer geëischt. Vrijdag werd een zoontje van den smid Van der Veen zoodanig door een zonne steek getroffen, dat hij binnen weinige uren een lijk was. Ook is daar dienzelf den dag een koe in het land door de hitte gestorven. Dinsdagmiddag heeft de justitie te Liempde een onderzoek ingesteld naar een aldaar gepleegden kindermoord. Een rondtrekkende man en vrouw, die bij den landbouwer K. nachtverblijf hadden ver zocht en des morgens verdwenen waren, worden verdacht het pasgeboren kind der vrouw vermoord en op het erf van genoemden landbouwer begraven te heb ben. Men is hen op het spoor. Met 1 October a. s. is er gelegen heid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijks Kweekscholen voor Vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Die leerlingen genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en on derwijs gedurende twee jaren, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw, een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan de lessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli. e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den ge neeskundigen raad in de provincie, waarin zij hare woonplaats hebben voor Noord- Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam. Voor een paar dagen werd tegen een voor maligen predikant, te Amsterdam, proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van boeken uit de stads-bibliotheek. Dins dag werd hij opnieuw gehoord, verdacht van diefstal van een gouden bril ten huize van een ingezetene, wien hij onder steuning kwam vragen. Bij Kon. besluit van 21 Mei jl. is bepaald dat door een commissie een onderzoek zal worden ingesteld naar de vereischten van een haven voor visschers- schepen te Scheveningen, naar de kosten aan den aanleg daarvan verhonden en naar de wijze waarop aan zoodanig werk uitvoering zou kunnen worden gegeven. Te Hoogeveen heeft een treurig on geluk plaats gehad. Een jongmensch had in een woning te Hollandscheveld koffie gedronken en wilde daarvoor betalen. Terwijl hij vroeg hoeveel hij schuldig was, zag hij een geweer hangen. Hij nam het van den wand en vroeg of het geladen was, waarop door een meisje, dat met hem in hetzelfde vertrek was, geantwoord werd, dat zij het niet wist. Plotseling ging het geweer af. Het schot trof het meisje in de volle borst en bracht haar een doodelijke wonde toe, waaraan zij reeds is overleden. De justitie is door den dader zei ven met het voorgevallene in kennis gesteld. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft de voorloopige aanhou ding van den persoon, verdacht van man slag op wijlen vrouw Plaat in de Wijn- gaardsteeg, bekrachtigd. De ongelukkige, die dezer dagen in een logement te Amsterdam een hoeveel heid geconcentreerd zwavelzuur heeft in genomen, is hieraan onder een ontzaglijk lijden in het stedelijk ziekenhuis aldaar bezweken. Bij een landbouwer te Leeuwen (Liraburg) zijn Zondag twee koeien in een stal door den bliksem gedood. Op merkelijk is, dat de bliksem geen brand veroorzaakte en het ongeval eerst werd bemerkt, toen het onweder reeds was af getrokken. Met een der Engelsche booten kwam Zaterdagavond te Rotterdam een reiziger aan, die voor zijn huis in ons land orders hoopte te verkrijgen voor de levering van fijn glaswerk. Die n:an heeft gedurende zijn korte reis allerlei teleurstellingen gehad. Nauwelijks was hij aan boord, of hij bemerkte dat hij zijn horloge en de adressen van de firma's in ons land, die hij bezoeken zou, vergeten had mede te nemen. Toen hij, van dezen schrik bekomen, op de verschansing in zijn por tefeuille ging zitten bladeren, wierp een rukwind zijn portefeuille in zee, die o.a. al zijn geld bevatte. Te Rotterdam aan wal stappende, struikelde hij over de loopplank, viel, en al zijn monsters glas braken. Met het weinige geld, dat hij nog had, moest hij een zeer bescheiden hotel opzoeken en te Rotterdam blijven, tot hij uit Londen nieuwe middelen ont vangen had. (Maash.) De dezer dagen overleden juffrouw van den Overtoom te Amsterdam, na wier dood bleek, dat ze haar schatten een 60.000 gulden bedragende aan het oog harer familieleden had weten te onttrekkendoor ze in een kelder te verbergen, schijnt behalve voor edele metalen, ook nog een bijzondere voor liefde voor delfstoffen van mindere waarde te hebben gekoesterd. In een kelder toch op de N. Z. Kolk bewaarde zij een ver zameling kachels en andere voorwerpen, die, toen de kelder, voor de eerste maal na vele jaren misschien, geopend werd en de voorraad naar buiten was gebracht, den voorbijgangers gereede aanleiding gaf te vermoeden, dat een oudroest uitver koop hield. Met karren vol werd de rommel, door de zonderlinge juffrouw zoo zorgvuldig opgespaard, weggebracht. Zaterdag is teUtrecht een gehuwd werkman, door te veel koud water drin ken, plotseling overleden. Te Hoenderloo sloeg Zondag 11. de bliksem in het kerkgebouw en richtte er belangrijke schade aan. Even te voren was de kerk ontruimd, op raad van den voorganger en uit vrees, dat 't opkomend onweder ongelukken mocht teweegbrengen. Te Yolendam zijn Maandag van het gezin van 10 personen van den kastelein Spaander, 9 ziek geworden, na't gebruik van varkensrleesch, dat Zaterdag aldaar door een slachter bezorgd was. De vrouw van Spaander had het vleesch tot Maan dag boven in een kast laten staan, zonder zout; het is door de warmte bedorven geraakt en met schimmelplanten bedekt. De man, knecht, meid, een loodgieters knecht (die aan het werk was en mee gegeten had) zjjn allen zeer ziek geworden ook de kinderen. De vrouw en een kind, die alleen het vet van het vleesch ge bruikt hadden, zjjn in lichten graad on gesteld. Alle anderen zijn zeer krank, behalve één kind, dat noch vleesch noch vet gebruikt had. Het varken is evenwel best geweest, daar niemand anders op Yolendam ziek is geworden. De burge meester van Edam heeft dadelijk een onderzoek ingesteld en nog in den laten avond en nacht een verhoor gehouden. Thans zijn allen vrij wel, doch enkelen liggen nog te bed en zijn zeer zwak. Voor het Hof te Amsterdam stond Woensdag terecht de Utrechtsche kapper E. E. L. (geboren te 's-Gravenhage), be schuldigd van poging tot moord op zijne vroegere verloofde P. G. v. Y. te Utrecht, op wie hij een paar pistoolschoten loste In de instructie heeft de besch. al het hem ten laste gelegde omstandig bekend, als verontschuldiging aanroerende, dat hij geen klaar besef van zijne daad gehad heeft en dat hij niet kan hegrijpen tot zoo iets in staat geweest te zijn. Ter terechtzitting bleef de besch. bij deze bekentenis. Hij toonde een diep berouw over zijne daad te hebben. Acht getuigen werden gehoord, die 't gebeurde nader toelichtten. De genees kundigen verklaarden, dat de toestand van het meisje nog niet geheel normaal was. Er konden nog complicatiën volgen, daar niet alle kogels uit het lichaam verwij derd waren. Het O. M waargenomen door den adv - gen. Mr. Jolles, was van meening dat bewezen was besch.'s voornemen om het meisje van het leve^- te berooven. Spr. gaf toe dat de besch. in betreurenswaar dige omstandigheden verkeerde, maar daartegenover stond het ernstige van het feit in de mogelijkheid dat zich compli catiën voordeden. De spr. vond geen termen tot verzachtende omstandigheden en requireerde vijf jaren tuchthuisstraf. De verdedigerMr. D. E. Lioni, zou gaarne het Hof in overweging gegeven hebben een onderzoek te doen instellen naar den geestestoestand van zijn cliënt; maar beschuldigde had hem verzocht dit na te laten, want de grootste straf, die hem kon treffenzon een vrijspraak, op welken grond ook gegeven, zijn. Waar pl. dus zelf tot het opleggen van straf moest concludeeren, daar bleef voor hem alleen over de vraag naar de mate van die straf, en in de voornaamste plaats de qualificatie van het misdrijf in verband met de op te leggen straf. Hij coucludeertdat hier niet aan po ging tot moord, maar tot doodslag valt te denken. Wat de straf aangaat, ofschoon het misdrijf ernstig genoeg is, zoo gelooft pl. toch op een zeer lichte te mogen aandringen. Een harde straf kreeg onlangs een nieuwsgierig meisje te Berlijn, dat de gewoonte had in de kamers der commen- den van hare moeder in kasten en laden te snuffelen. Het hielp niet of men die sloot, zij maakte ze met een looper open. Een daar wonend student wilde het meisje hare kwade gewoonte afleeren. Hij sloot een rat in een kistje, zette dat op tafel en ging uit. Toen hij terugkwam vond hij het huis in opschudding. Het meisje had, zooals hij wel verwachtte, de kist opengesloten, de rat was haar in het aangezicht ge sprongen, en de nieuwsgierige jonge dame was flauw gevallen van schrik. Eerst na verloop van twee uren kwam zij, door geneeskundige hulp weer tot bewustzjjn. De huisjuffrouw zei den student ter stond de huur op, en zij eischte boven dien, dat hg den dokter zal betalen. Maar de student wil daar niet van hooren. Hij verlangt zijn rat terug en dreigt anders de huur niet te voldoen. personen werden gedood en een groot aantal min of meer ernstig gewond. Uit Lemberg wordt gemeld dat de stad Baligrod, iu Gallicië, door een hevigen brand is vernield. Pkiladelphia, 23 Mei. De gezagvoerder van het stoomschip »Nova Seotia," te St. John's aangekomen van Liverpool, rapporteert dat een ijs veld van de Poolzee, ongeveer 200 Eng. mijlen breed, aan de Oostkust van New- Poundland drijvende is, daartusschen zijn verscheidene ijsbergen. Ook de ge zagvoerder van het stoomschip »Plover," van de Noordkust vau New-Poundlaud komende, rapporteert dat een zware ijs massa zich zuidwaarts beweegt naar den koerslijn der Trans-Atlantische stoom schepen. Blijkens een in het buitenland op gemaakte, naar het schijnt nauwkeurige statistiek, zijn er ongeveer drie millioeu Duitschers huiten hun eigen land ge vestigd, daarvan 42 063 in Nederland. In Rusland zijn er 394.000 en in de Yereenigde Staten bijna 2 millioeu. De personentrein, die Zondagmorgen ten 6 13 ure uit Antwerpen naar Glad- bach vertrok, bestond uit zes waggons. Te Lier werden er nog tien bijgevoegd. De provinciale verkiezing te Moll was oorzaak, dat een groot aantal reizigers in den trein plaats nam. Voor 't station van Mol stond een goederentrein, welke met een aanmerkelijke vertraging uit Duitschland was aangekomen. De per sonentrein moest dus op een ander spoor worden gebracht. Werd dit niet gedaan, of heeft er iets aan de machine gehaperd, dit is nog niet hekend, doch zeker is het, dat de personentrein van achteren op den joederentreiu is geloopen. De schok was levig. De achterste waggon van den goederentrein werd verbrijzeld en de lo comotief van den personentrein liep boven op den tweeden waggon. Verscheidene waggons werden ernstig beschadigd; een reiziger werd onmiddellijk gedood en een zestal gewond, waarvan één zeer ernstig de heenen. Een der gekwetsten is later overleden. Het personeel van den trein heeft geen letsel bekomen. De ma chinist is op zijn post gebleven, doch de stoker was op een tiental meters afstand van de locomotief gesprongen. Een sol daat, die zijn familie te Moll ging be zoeken raakte zoodanig tusschen de banken beklemd, dat men hem heeft los moeten zagen. Dezer dagen is in het Engelsche graafschap Chester een oude brievenbe steller overleden, van wien men berekent dat hij op zijn beroepstochten in het ge heel 212,520 Engelsche mijlen (van 1600 meter) geloopen heeft, hetgeen ongeveer zooveel is als 8-maal rondom de aarde. Merkwaardig liooge leeftijd. Omtrent een der beroemdste «oudste lieden," wier herinneringsvermogen slechts in zeldzame gevallen vruchteloos is ingeroepen, vindt men in de jaarboeken de volgende merkwaardig heden opgeteekend. In de domkerk te Aarhuus ligt de voor malige bootsman aan de Kopenhaagsche scheeps werven, Jacob Drakenberg, begraven, in het jaar 1772, volgens de Deensche bladen,inden ouderdom van honderd zeven-en-veertig jaar gestorven. Hij was den 18 November 1626 in het Noorweegsche kerspel Skjede als zoon van een kapitein geboren, ging op dertien- jarigen leeftijd op zee, en bleef 78 jaar lang ter zee varen, afgebroken door een vijftien jarige gevangenschap in de Noord-Afrikaansche roofstaten. Uit Aleppo in Syrië ontsnapte hij weder naar zijn vaderland. Als kwartier meester op de Kopenhaagsche galeien vloot had hij een strijd met den later Aan het station te Moll, bij Turn hout, is een ernstig ongeluk gebeurd. De passagierstrein vau Antwerpen is, bij het binuenstoomen van het station in botsing gekomen met een goederentrein. Eenige waggons werden geheel verbrijzeld, twee in den ouderdom van 110 jaar met een schip- persweduwe, Marie Bagge genaamd. Na een jaar weduwnaar geweest te zijn, deed hij op honderd dertigjarigen leeftijd bij een Joodsch boerenmeisje een huwelijksaanzoek, maar liep een blauwtje, en besloot, na nog verscheidene andere blauwtjes geloopen te hebben, maar in den ongehuwden staat te blijven. Zijne laatste 14 jaren bracht hij te Aarhuus door, bij den graaf Danneskjold Samsoë, die twee oude dienstboden voor zijne verzorging hield. Hier stierf hij in den ouderdom van 147 jaar. Zou iemand zijne doopceel wel eens goed gezien hebben? Hij was een man van middelbare grootte, gezet van gestalte, met eene roode gelaats kleur, van karakter heftig en hartstochtelijk, maar godsdienstig; in zijn ouderdom was hij zeer matig, maar in zijne jeugd had hij zeer los geleefd. Een der laatste van de zeven Deensche Koningen, die hij beleefd had, vroeg hem eens of hij zijn hoogen leeftijd niet aan eene zeer matige leefwijze te danken had. Het antwoord was: «Ach, uwe Majesteit, 20 jaar lang ben ik eiken dag dronken geweest." als admiraal Tordenskjold zoo beroemd ge worden toenmaligen luitenant bij de Marine. Wessel. Deze sloeg hem met den degen, omdat hij hem niet groette; Drakenberg rukte hem den degen uit de hand en wierp dien over een huis. Toen hij, 95 jaar oud, zijn ontslag kreeg, deed hij, om zijne doopceel te halen, eene voetreis naar Noorwegen en huwde Dezer dagen kregen we van een milicien een brief onder de oogen, dien we om de eigenaardigheid woordelijk laten volgen: Hij luidde aldus: Goeje Yader, Goeje Moeder, Al mijn zusters en eene broeder! Daar 'k je belooft had om heel gauw te schrijven Daar ze nou klaar zijn met ons in te lijven En ik ook klaar ben met poetsen en wrijven Zal ik maar niet langer achterlijk blijven 't Is me zoo heel erg niet tegengevallen Wel lijkt ons huis op mijn vader zijn stallen Wel zie 'k uit mijn kamer niks anders dan wallen Maar ik troost me er meezoo wonen we allen Het gaat noch al fiks, 'k dacht eerst 't zal niet wennen 'k Begin al den een' en den ander te kennen Ik kan men sergeant, als de haan uit onz' hennen En ik zie dat ze ook al zoo heel kwaad niet bennen Ze maggen me, 't doet me plezier, noch al lijen k Had toen ik kwam nog al veul lekkernijen Er zijn er echter die zoo hard zijnals keijen En ik kan door de bank nog wel wat missen bij tijen Ik slaap 's avonds best, al is 't op lange veeren Ze hebben me Goddank nog niet komen keeren Om vijf uur 's morgens ben ik al in de kleeren En 'n uur naderhand sta ik reeds t' ekser- ceeren Gordijnen die hebben we niet voor de ramen Al eten en drinken we alle maal zamen. Van bidden geen boe, of geen bii zelfs geen amen 't Is jammer men schijnt zich daarvoor wat tc schamen Ik leg met mijn ploeg in de achtste eskwade En sta daar men zegt bij de tweede brigade Ekserseren doen we op de explenade En onder de rijst speelt 't muziek serenade Maar is het eens Zondag, dat kan je merken Dan valt er gelukkig bij ons niks tc werken, Dan ga ik ten minste naar twee of drie kerken En drink daarna Bosch-bier in 't Oude Wild verken Mijn worst en mijn boter zijn zachtjes gaan strijken En drooge kommies wil me nog maar niet lijken En als je mijn portemonnai kondt bekijken Dan zou je me zeker een handje toe rijken Ik bid dat het daarom niet heel lang zal duuren Dat vader mij minstens tien gulden zal stuuren En als moeder lang op haar ham noch blijft tuuren Zal ik 'tzoo waar met een flauwte bezuurén. Ik heb nu het een en het ander geschreven Maar ben met een boel ten achter gebleven Mijn hand word wat moe, en mijn vingers kleven Ge kreegt anders noch wel een bladzij of zeven En daar ik me niet te veel durf tc kwellen Wil dus met dit u te vreden maar stellen 'k Hoop binnen kort u in de armen te snellen En wil dan liefst mondeling de rest u vertellen Uw onderdanige Zoon Arie Tor, witteboon. (Loenensclie eourant).

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1