't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1394. Zaterdag 26 Juni 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. AlDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertontlön van 1 tot 5 regels25 Ceut. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Aan onze geabonneerden buiten de gemeente Helder wordt verzocht, 't abonne mentsgeld VLIEGEND BLAADJE, 2e kwar taal 1886 te willen overmaken in post zegels of per postwissel, voor 5 Juli a. s. zullende anders daarover met 10 cents ver hooging per post worden beschikt. KALENDER DER WEEK. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 42 m. Onderg. 8 u. 24 m. |j Zondag 27 Maandag 28 Vastendag. Dinsdag 29 H. Petrus en Paulus. Woensdag 30 JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Donderdag 1 Nieuwe Maan. Vrijdag 2 Zaterdag 3 VERGADERING van den Raad der gemeente Helder, op Dinsdag 22 Juni 1886. Voorzitter de heer mr. K. J. C. StakmanBosse. Tegenwoordig 13 leden. De heeren Hordijk, J. C. Jansen en Beukenkamp zijn afwezig, De tribune is zeer goed bezet. Na de opening der zitting worden de aantee- keningen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De geloofsbrieven van het nieuwgekozen raads lid, de heer J. Verfaille, worden door eene com missie, bestaande uit de heeren Braaksma, over de Linden en Van Gijn, onderzocht. Op voorstel dier commissie wordt tot toelating van den heer Verfaille besloten. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd de in de vorige zitting met meerderheid van stem men verworpen suppletoire begrooting voor den dienst van 1886. De post van ontvangst in die begrooting is 't bedrag der geldleening ad f 79,878.68; de uitgaven bestaan in aflossing van het restunt der geldleening van 1861 ad f 31,000; renten en kosten der nieuwe leening; verder het uitbaggeren van het Heldersch kanaal, geraamd op f 7000; het verbinden van brand putten met de duinwaterleiding ad f 1350; de verbouwing van schoollokalen, begroot op f 19,000; bestrating en rioleering ad f 0000; terwijl voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken de som van f 12053.68. Vóór de stemming over deze be grooting werd door den Voorzitter op eene vraag van den heer Korver geantwoord, dat de volg orde van de uitvoering dier werken niet dezelfde zijn zal als die van de posten dezer raming van uitgaven. Benige af- en overschrijvingen op de begrooting voor het dienstjaar 1885 werden, met het oog op de eerlang op te nemen rekening en verant woording, goedgekeurd. Er geschiedt voorlezing van een verzoek van den heer J. Korff, aannemer alhier, om een stukje grond, groot £6 vierk. M., gelegen in de Pijlsteeg, en aan de gemeente toebehoorende, in eigendom te verkrijgen, zijnde die grond noodig voor het bouwen van woningen op belendenden grond. Op voorstel van 't Dag. Best., wordt dit verzoek toegestaan en wordt de koopsom op Op voorstel des Voorzitters wordt de herzie ning der Politie verordeningen, waarin met straf wordt gedreigd, uitgesteld tot na het in werking treden van het nieuwe strafwetboek op 1 Sept. a. s. De navolgende Verordeningen blijven daar door alsnog van kracht: op den verkoop van brood, op de publieke hnizen, op de tapperijen, op het Heldersch kanaal, op de uitoefening van uitdragersberoep, op de verhuizingen binnen de gemeente, op het los loopen van honden, op het rijden met hondenwagens, op het begraven van lijken, op het bouwen en sloopen, op het voor komen van brand, op het beheer en behandelen van brandbluschmiddelen, op de plaatselijke uit wateringen, op de straten en wegen en de daarop ingevoerde wijzigingen. De commissie voor de herziening der Politie-verordeningen, bestaande uit de heeren Groen, Hordijk en over de Linden, wordt met nog twee leden uitgebreid. Tot verdere leden dier commisie werden benoemd de heeren Oudenhoven en Hoogenbosch. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen: 1. Dat HH. Gedep. Staten niet hebben bewilligd in het door eenigc gemeente besturen gedaan verzoek tot machtiging om een deel der toelage, over 1886, die ter vervanging 5Ï», l van. v^er'vyfde der opbrengst van de Rijksbelasting, te brengen op de rekening over 1885en 2. Dat de heer Westendorp, onder wijzer te Nieuwer-Amstel, benoemd tot Hoofd der gemeenteschool No. 1 (op het Koegras) alhier, deze benoeming aanvaard heeft en op 1 Aug. a. s, in functie treden zal. Voorlezing geichiedt van een adres van een aantal neringdoende ingezetenen dezer gemeente, inhoudende het verzoek, dat de kermis weder, evenals vroeger, jaar om jaar, in 't westelijk deel der gemeente en aan de Hoofdgracht moge ge plaatst worden. Adressanten wijzen daarbij op hunne belangen, die door het beplanten van het Molenplein verre van bevoordeeld zijn. Dit adres vindt bij de heeren Van Gijn en Ouden hoven ondersteuning en geeft den heer over de Linden aanleiding tot de vraag, waarom in de vroegere regeling verandering is gebracht. De wethouder, de heer Maalsteed, en de Voorzitter geven achtereenvolgens inlichtingen. Hieruit blijkt, dat men van de vroegere regeling indertijd om zeer goede redenen is afgeweken. De passage in deze gemeente werd bij plaatsing van kramen en tenten in de Dijkstraat en Langestraat al te zeer belemmerd, terwijl bij de tegenwoordige regeling de rijtuigen van de Loods- en Kerk gracht kunnen gebruik maken. De beplanting van het Molenplein heeft alleen deze verandering teweeg gebracht, dat de tenten enz., die vroeger op dat plein geplaatst werden, nu op het Haven plein een plaats vinden. Op voorstel des Voor zitters wordt, daar het adres te laat is inge komen om nog op de plaatsing der kermis voor dit jaar eenigen invloed te kunnen hehben, be paald, dat in eene der zittingen na de kermis van dit jaar over den inhoud van dit adres zal worden beraadslaagd. Er worden achtereenvolgens twee adressen ge lezen, het eene van bestuurderen der Kiesver- eeniging „Helder," 't verzoek inhoudende, dat, bij de bepaling van de meest noodzakelijke open- bnre werken, aan het uitbaggeren van het Hel dersch kanaal, in 't belang der volksgezondheid, eene eerste plaats worde toegekenden een tweede adres van dezelfde strekking, ingezonden door den heer Polvliet. Er wordt besloten adres santen te antwoorden, dat deze belangrijke z»ak de aandacht van den Raad niet zal ontgaan. De verdere behandeling van 't adres van den oud-nachtwacht C. Van den Brandc wordt, in afwachting van nadere inlichtingen, die van elders moeten komen, tot eene volgende zitting verdaagd. Door den Voorzitter wordt herinnerd, dat in de vorige vergadering is geklaagd over den bouw- valligen staat van den schoorsteen der Heldersche Gasfabriek. Hij deelt mede, dat, blijkens inge steld onderzoek, reeds sedert jaren plannen tot herstel zijn voorbereid en dat thans met die werkzaamheid een begin is gemaakt. Deze mede- deeling wordt voor kennisgeving aangenomen en de vergadering gesloten. HELDER, 25 Juni 1886. Naar men verneemt zal het scbroef- stoomschip le kl. Zilveren Kruis, liggende bij de directie der marine alhier, gereed worden gemaakt om in het a. s. najaar een oefeningstocht in den Oceaan te ma ken, en zal deze bodem worden ingericht tot plaatsing van meer officieren dan vol gens de bemanningsrol daarop behooren. De konstabel-majoor by de Konink lijke Nederlandsche Marine M. J. E. Kriens, schrijver van de brochure: De discipline bij de Marine," onlangs uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zal met 1 Juli a.s. den zeedienst met pensioen ver laten. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuur man aan boord van koopvaardijschepen, zal, overeenkomstig bet bij koninklijk be sluit van 18 Januari jl. no. 1 (Staatsblad no. 10) vastgestelde reglement voor die examens, aanvangende den 13denJuli, te 9Vj uur, zitting houden in bet Raadhuis te Amsterdam. Om tot een van die examens toegelaten te worden, zal de candidaat, onder over legging van een geboorte-akte en met opgave van woonplaats, de aanvraag bier toe vóór 6 Juli schriftelijk en postvrij bij den voorzitter der Commissie moeten in zenden, waaruit dan tevens moet blijken, voor welke vaart, groote of kleinevoor welk diploma, zeil of stoom en zoo bet een examen voor de groote vaart betreft, voor welken rang en volgeni welk program ma A of B, hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht de candidaat nog in dezelf dezitting een aanvullingsexamen wenscben afteleggen, zal hij ook dit moeten vermelden. Verder bijzonderheden zijn vermeld in de Staatscourant van 23 Juni. Van wege het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van Zondagsrust is een adres ver zonden aan den minister van waterstaat. Het hoofdbestuur noemt bet een on loochenbaar feit, dat velen gedachteloos en niet zelden onwillens een vaak zwaren druk leggen op den Zondagsdienst dier beambteu, wier bezigheden de adressant des Zondags zoo gaarne tot een uiterst minimum beperkt zou zien. Een middel zoekende tot bestrijding ?an dit euvel, ging bet hoofdbestuur o.a. na, of bet niet mogelijk ware door prac- tiscbe middelen de afzenders er toe te brengen zich, telkens wanneer zij be trekkelijk kort voor den Zondag eenig document verzenden, zeer beslist af te vragen, of zij daarvoor bestelling op den Zondag verlangen. Deze vraag gaf het denkbeeld aau om couverten verkrijg baar te stellen in den handel, waarop met duidelijke blokletters gedrukt staat »niet bestellen op Zondag." Deze maatregel zou echter in geen ge val het verlangde resultaat kunnen op leveren, indien niet van de zijde der regeering de bepaalde toezegging wordt ontvangen, dat aan de postadministratie de last zal worden gegeven, den aldus op het couvert uitgedrukten wenscb des afzenders te eerbiedigen. Het hoofdbestuur verzoekt na den minister a. of de verzekering te mogen ontvan gen, dat brieven, gedrukte stukken enz., waarop aau de zijde van het adres, met duidelijke blokletter, minstens 3 milimeter boog, gedrukt isniet bestellen op Zon dag, werkelijk des Zondags niet besteld zulleu mogen worden öf wel (wat den adressant nÖg""veel aangenamer 'zóu zijn) b. dat de minister moge goedvinden, een speciaal postzegel in te voeren, waarvan het gebruik verplichtend zal zijn op alle brieven, gedrukte stukken enz., voor hem die geen expres-bestelling bedongen hebbende verlangt dat 't afgezondene des Zondags besteld worde. Naar men verneemt heeft de anti revolutionaire kiesvereenigiug te Leiden zich gewend tot den heer graaf Van Lim burg Stirum te Noordwijk om zijn meening te vernemen over het bekende amende ment van den beer mr. De Beaufort op bet onderwijs-artikel 194 der Grondwet en beeft zij besloten zijn candidatuur voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer te steunen. Leiden, 23 Juni. Het batig saldo der stedelijke gasfabriek bedraagt over 1885 f65,993.73. Dc prijs van het ge leverde gas werd in dat jaar van 8 tot 6 ct. verlaagd. Door den van Arasterdam vertrek- kenden trein van 10.30 van den Rynspoor, is een rangeerder, die voor de Gooische stoomtram wilde uitwijken, en met den locomotief van dien trein in aanraking kwam Woensdagochtend overreden. De ongelukkige, die een vrouw en drie kin deren nalaat, was dadelijk dood. Men leest in de >Fraueker Ct.": Dezer dagen had men te Oudega een voorbeeld van slaapwandeling. 't Zoontje van den landbouwer S. verliet zijn bed en liep, al slapende, langs een moeilijken weg en door verscheiden deuren naar buiten. Slechts met een kous half aan getrokken, ging bij een paar minuten westwaarts den weg op, en keerde daarna terug, om even oostwaarts 't bek voorbij te loopen. 's Morgens ongeveer drie uur werd bij door een arbeider op een oud huisstoel slapende gevonden onder den blooten hemel. Men zegt, dat het kind zijn vader antwoord moet gegeven heb ben, toen deze, door 't gestommel wakker geworden, vroeg wat er aan de hand was en dat bij gauw naar bed moest gaan. Toen bet daarop weder stil in de buis kamer werd, meende de man, dat aan zijn vermaning gevolg was gegeven, en vermoedde zeker in bet minst niet, dat zijn zoontje een zoo gevaarlijke wande ling ondernam. Naar men verneemt zal in 't bad seizoen van dit jaar te Amsterdam ook een nationaal dames-zwemfeest met wed strijd worden gehouden. Een ingezeten van Amsterdam heeft, ter berinnering aan een heugelijke ge beurtenis in zijn familiekring, dezer dagen een gunstig gelegen terrein aan den Ui lenburgwal aldaar, groot ongeveer 1550 vierkante meter, aangekocht, met 't doel een bewaarschool met bewaarplaatsen (crèches) en speeltuin voor 250 kinderen te doen verrijzen, ingericht naar de eiscben der bedendaagsche gezondheidsleer. De stichter geeft tevens bet kapitaal, benoodigd om uit de opbrengst 't beheer naar de voorschriften van den Israëlie- tiscben ritus en de leiding der inrichting in de toekomst volledig te verzekeren. De bewaarschool zal den naam van de moeder en van de eebtgenoote des stich ters dragen. Te Enschede is Maandag de Wed. Veldhuis in hechtenis genomen, onder beschuldiging van kindermoord. Zij heeft reeds bekentenis De gezagvoerder van den bagger molen Bologne II, J. van Oord, die zoo als men in bet vorige jaar vermeldde, naar Spanje vertrok, om aldaar bij de werken van de heeren Volker en Bos werkzaam te zijn, is, evensals de meeste Hollandsche werklieden bij dat werk, naar ziju vaderstad, Maassluis, teruggekeerd, daar de toestand voor de werklieden er algemeen slecht is. De levensmiddelen zyu. er zóó. duur, dat d? werkjiede^ niet tegenstaande bun booge loonen wordt uitbetaald, bezwaarlijk iets daarvan kon den overhouden. Te Gorincbem is door zekeren E. d. G. op zijne vrouw een moord gepleegd. Uit bet gerechtelijk onderzoek moet ge bleken zijn, dat toen De G., van beroep hovenier, Maandagavond te ongeveer half tien te huis kwam, hij twist met zijn eebtgenoote kreeg, naar aanleiding van een gezegde van deze, dat er iemand om geld was geweest, en zij door zijn toe doen, nl. omdat hij zijn geld aan den sterken drank verkwistte, niet had kun- neu betalen. Volgens hem was het eten niet gereed en berispte bij zijne vrouw hierover. Hoe bet zij, in een vlaag van drift nam by het broodmes en stiet het haar onder het hart in het lijf. De doo- delijk gewonde vluchtte daarop naar buiten maar kon het niet verder dan de stoep brengen, waar zy ineenzeeg. De eenige woordendie zij nog gesproken moet hebben, zijn: »0 God, Regien, bij steekt mij dood welke zij een buurvrouw toe riep. In huis gebracht, beeft zij nog ongeveer een kwartier geleefdzonder eenige verdere ophelderingen te hebben kunnen geven, gaf zy den geest. De vermoedelijke dader is iu verzekerde bewaring genomen. In een der keeten, welke tot ver blijf dienen van de werklieden aan de Tjonger, had dezer dagen het volgende plaats. Een paar ambtenaren meenden te hebben opgemerkt, dat in die keet sterke drank werd getapt zonder ver gunning. Zij gingen er dus binnen en vroegen aan de aanwezige vrouw ieder een borrel. Na dien onder een gezellig praatje genoten te hebben, vroegen zij, wat zij te betalen hadden, waarop de slimme vrouw ten antwoord gaf, dat zij voor den borrel niets, doch voor het ge bruik van de zitbank ieder drie gulden hadden te offeren. De ambtenaren pro testeerden daartegen, doch op een teeken van de vrouw kwamen onmiddellijk eenige kerels opdagen en de heeren raakten met de betaling van ieder een gulden vrij, terwijl er van de voorgenomen bekeuring niets kwam. Het eenig gevolg der werkstaking te Enschedé, die, naar bet rapport der Kamer van Koophandel aldaar beweert, niet bet minste kans bad eenig doel te bereiken, is, dat de werkstakenden f5000 minder aan loon hebben ontvangen en bet nadeel, dat J enkele buisgezinnen er bij geleden hebben, f 100 a f 120 bedraagt; een verlies, dat op geen wijze is in te halen of terug te bekomen. De werk stakenden hebben eenig geld gekregen van elders, maar nog meer van hunne Enschedésche medearbeiders, doch er is, naar het verslag beweert, meer geld naar Amsterdam gegaan dan omgekeerd. Bo vendien nog wijzen zy er op, dat door de staking geen enkel doek op Java is ge nomen en de mindere vraag naar arbeids kracht is gebleven. Dinsdagmorgen is de ploegbaas P. door de machine van trein 150 van den Holl. Spoorweg op bet station Purme- rend aangereden, waardoor zyn arm en been zyn verwond. Een opgeschoten jongen heeft jl. Zondagnacht in de Oudezyds Armsteeg te Amsterdam voor een der danshuizen aldaar, een meisje opgewacht, en baar bij het verlaten van het huis onverwacht een messteek in de zijde toegebracht. Daarna is de dader het ontloopen, en hebben eenige omstanders de verwonde naar het Ziekenhuis gebracht. Niet iedereen weet misschien, dat onder bet personeel der posteryen van de Yereenigde Staten ook een duizendtal katten figureert, die over verschillende kantoren verdeeld en aangewezen zijn, om de postzakken tegen ratten en muizen te vry waren. Deze achtenswaardige wa kers ontvangen haar traktement in natura, in den vorm van spijs en drank. #oodra bet katten-personeel van een kantoordoor een van die gelukkige familie-gebeurtenissendie zich door de loffelijke zorg der »felis - domestica," tweemaal 's jaars, met prijzenswaardige regelmatigheid, herhaleu, een vermeerde ring ondergaat, dan moet daarvan aan de generale directie worden kennis ge geven. Deze draagt zorg, dat de onder houdskosten der nieuwgeboren beambten behoorlijk onder de uitgaven gebracht worden.(Tijdschr. P. en T.) ïngezonaen. Aan de huisvadersdie tegen de kermis zijn. Yele lezers van het stukje, geplaatst in no. 1392 van dit blad, en waaronder ook ik be hoor, kwamen de gevoelens niet overeen met de uwen. Als werkelijk eens gebeurde wat gij wildet, wat zou het een geklaag wezen van alle kinderen van den Burg. Het zou immers niets meer of minder zijn, dan hun 't grootste genot, waaraan Texel toch al zoo arm is, ontnemen. Gij spreekt van allerhande bezwaren tegen de kermis, maar die wegen toch bij langena niet op tegen het pleizier, dat de kinderen er van hebben. Wel is waar zou het wenschelyk zijn, dat de straatmuziek, althans de valsche, niet bestond of moclit bestaan, doch daarvoor behoeft de kermis niet te worden opgeruimd. Ook komt er te sprake van bedorven magen der kinderen. Ik moet u zeggen, ik ben nog nooit (al zeg ik het zelf) en ik ben al 12 jaar, met bedorven maag van de kermis gekomen. De bedorven magen der kinderen moeten dus niet noodzakelijk 't gevolg zijn van de kennis, doch misschien wel van het slechte toezicht der ouders. Ik geloof wel, dat ik alle kinderen van den Burg hier op de hand heb, want allen zullen de kermis, hun grootste genot, niet willen missen. Gij spiegelt ons voor het Boschje te veran deren, en er allerlei spelen interichten, om er zoodoende eiken Zondag met goed weder te spelen, doch dat zien we nog niet klaar. Met den 3en Pinksterdag hadden wo ook zulk een feestje, dochdaar komen de Schilders en Burgers bij elkaar, en weg is al de pret. Zoo zou 't uu ook worden. Er zou wel een heel regiment politie-agenten noodig zijn om de rust te bewaren, en onder het toezicht van politie agenten te spelen, zou veel van het genot wegnemen. Bij het Boschje zou alles ook evengoed kunnen ontaarden, dus laten we de kermis maar houden. Het is dus te hopon, dat de burgemeester en de leden van den raad maar niet naar de klagende huisvaders zullen luisteren. Texel, Juni 1886. N. N. Hiermede zullen we de debatten over dat onderwerp sluiten. Red.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1