't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1399. Woensdag 14 Juli 1886. Veertiende Jaargang. Atoc»nn©m©nt per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent* Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Juli 1886. Bij 's rijks marinewerf te Willems oord is de zilveren medaille met brevet en daaraan verbonden gratificatie toege kend aan P. C. Wouters en C. v. Gijn, commandeurs lste klasse; C. Pluijlaar, scheepstimmerman E. A. Freeke, schil der S. Lak, vuurwerkerH. Steenman, gieter, en S. Krul, werkman. Bij Zr. Ms. besluit is de waarneming der betrekking van directeur en comman dant der marine te Hellevoetsluis, met ingang van 1 Aug. a. s., opgedragen aan den schout-bij-nacht W. F. H. Cramer. Naar men verneemt bevindt de zich noemende Morisse, die opgeeft reiziger te zijn van den heer C. de KoningTilly, fabrikanten der oprechte Haarlemmer olie te Haarlem, vermoedelijk zich iu handen van de justitie te Breda. Althans eenige personen, die door Morisse bedriegelijk zijn opgelicht, zijn gedagvaard om voor de justitie te Breda te verschijnen. Bij Zr. Ms. besluit zijn de officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht dr. P. Broekhoff Jzu., dr. C. J. de Bruyn Kops jr. en dr. J. W. Blanken, met in gang van den len Aug. a. s., bevorderd tot officier van gezondheid le kl. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 8 dezer uo. 33, is de kapi tein-luitenant t. z. H. Quispel, met 1 Augustus a. s.. eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Koningin Emma der Nederlanden, en daarin vervangen door den kapt. t. z. J. H. Commijs, die, onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over Zr. Ms. wachtschip alhier, met ge noemden datum vervangen wordt door den kapt. t. z. A. baron Collot d'Escury. HH. MM. de Koning en Koningin zullen heden met een extra-trein van de Hol. IJz. Spoorweg-maatschappij vanSoest- dijk via Baarn te 's-Gravenhage aan komen. Z. M. de Koning zal morgen de bui tengewone vergadering van de Staten- Generaal openen. De dag van terugkeer naar Soestdijk is nog niet bepaald. Nader verneemt men, dat op Don derdag 22 Juli het appèl van Croll, en op Vrijdag 23 Juli a. s. dat van Domela Nieuwenhuis door het gerechtshof te 's-Gravenhage zal worden behandeld. Donderdag 15 dezer zal voor het hof te Amsterdam terechtstaan zekere W., beschuldigd vau bij een volksoploop in de Warmoesstraat een agent van politie peper in de oogen te hebben geworpen. Dezer dagen kwam de vereeniging van gepensionneerde onder-officieren en minderen van het Nederlandsche leger, in het bezit van het legaat groot f5000, haar nagelaten door wijlen den gep. luit.- kolonel D. Petter, te Dieren, benevens f 109.72 voor renten over dat bedrag ge durende bijna 6 maanden. Nog werd aan deze vereeniging gele gateerd door wijlen den Heer J. P. Hoog straten, gepensionneerd ambtenaar bij het Departement van Oorlog, Ridder van de Militaire Willemsorde, te 's-Gravenhage, een obligatie ten laste van Oostenrijk, groot Fl. 1000, rentende 5 pCt. De gemeente Alkmaar is door de arrond.-rechtbank aldaar veroordeeld tot betaling van f6500, aan de wed. Siebrands, wier echtgenoot in 1884 overleed aan de gevolgen van zijn verwonding, doordien een kesp of kolder van den gevel van het Waaggebouw aldaar afviel. D®. op te richten militaire school voor vrijwilligers, dingende naar den rang van officier der Infanterie, waarvan reeds dezer dagen kortelijk melding is gemaakt, zal, vernemen wij nader, {in denzelfden geest worden ingericht, als de tegenwoordige artillerie-cursus te Delft. De school zal toegankelijk zijn voor jongelieden, in het bezit van het diploma eind-examen van een hoogere burgerschool of andere iurichtingen voor middelbaar onderwijs en voor de velen, die met goed gevolg admissie-examen voor militaire inrichtingen ter opleiding tot officier hebben afgelegd, doch niet geplaatst konden worden, daar het vereischte aan tal candidaten reeds voltallig was. Het zijn vooral deze krachten welke het legerbestuur niet wil laten verloren gaan. De cursus zal drie jaren duren, waarvan het laatste jaar door de adspi- ranten bij een der infanteriekorpseu zal worden doorgebracht. Als standplaats ran de nieuwe instel ling is voorloopig Haarlem aangewezen. Zaterdagnamiddag is door den trein van 6 uur, die vau Krommenie kwam, aan de overig n van Zaandam, een 6-jarig meisje, dochtertje vau een spoorwegbe ambte, overreden en zoo deerlijk gewond dat zij spoedig daarna overleed. Een juffrouw op den Haarlemmer dijk te Amsterdam, maakte Zaterdag jl. op zeer onaangename wijze kennis met de behendigheid van een dief. Gereed staande om een horloge, dat zij daar voor iu de hand hield, ter reperatie weg te brengen, werd zij aan de voordeur door een vischvrouw, die haar waar te koop aanbood, eenige oogeblikken opge houden. Hiervan maakte de dief ge bruik om haar het horloge uit de hand te rukken en er ijlings mee weg te loopen, zonder dat het mocht gelukken hem te achterhalen. De minister van justitie heeft aan den rijksve ld wachter der lste kl. (briga dier-majoor) N. Lamens, te Amsterdam, zoomede aan de rijksveldwachters A. Yer- braeck en J. W. F. van Schuijlenburg adaar, zijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens het beleid, door hen betoond bij het op heeterdaad be trappen en aanhouden van een aanplakker van gedrukte biljetten van oproerige strekking, en hiervan eervolle vermelding in het Algemeen Politieblad doen ge schieden. In het Utr. Dagbl. vermeldt een inzender de volgende nieuwe manier van oplichten Tijdens zijne afwezigheid ver voegde zich aan zijne woning een vrouw, die, zoodra haar de deur was geopend een pak goed, dat zij bij zich had, op den drempel legde (sluiting der deur was daar door onmogelijk), brutaal de gang in liep en aan een in die gang rondloopend kind van 3 jaar een trommel voorhield met papiertjes, waaruit het kind natuurlijk een of meer nam, waarop zij der geheel ver blufte vrouw des huizes een stukje zeep aanbood, met de woordendit heeft de jongenheer getrokken,» waarvoor zij de betaling eischte van stellig driemaal de waarde. Toen de vrouw des huizes weigerde te betalen, vloog de koopvrouw schijnbaar woedend de voorkamer in, sloeg met de vuist op den tafel en eischte onder de gemeenste scheldwoorden betaling, waar aan eindelijk de vrouw des huizes, voor de overmacht zwichtend, gevolg gaf, zeer iu haar schik dat zij er nog zonder hand tastelijkheden afkwam. Nicolaas Beets heeft voor enkele dagen aan een oude vriendin, Keetje van der Made, uit Hildebrand's «Camera Obscura welbekend, een bezoek gebracht, na haar in 53 jaar niet meer te hebben gezien. Na geruimen tijd met haar ge keuveld te hebben, nam Hildebrand af scheid van het thans 81 jarige vrouwtje.» Een aandenken overhandigde hij haar in een band gebonden exemplaar der 16de, uitgave, waarin stond: Aan Keetje van der Made (het Noord- Brab. meisje) als aandenken aan zijnbe zoek in hare woning te Oosterhout. Juli 1886. Hildebrand, Verneemt nien hier en daar al klachten, dat het kerkbezoek geregeld afneemt, er is toch ook weer op toene ming te wijzen, de dieven namelijk be ginnen bijzonder kerksch te worden. Zij komen in den regel op ongelegen uren binnen de tempelwanden en bij het ver laten van het gebouw nemen zij gewoon lijk den inhoud der offerbussen met zich mede. Zoo is dezer dagen uit de offer bussen in de kerk Buiten Veldert, Am- stelveensche weg, een som vermoedelijk van circa f 20 gestolen. De brutale dief heeft de bussen met geweld opengebroken. De Nieuwer Amstelveensche politie doet onderzoek. Twee schilders waren bezig aan het verven van een gevel van een huis van twee verdiepingen te Luik. Een van hen had te veel gedronken en zag de goot voor zijn bed aan. Gerust lag hij te slapen, terwijl de helft van zijn lichaam buiten de goot hing. De minste beweging, die hij zou maken, moest hem naar beneden doen storten. Het publiek nam toen de toevlucht tot een eenvoudig maar practisch middel. Uit het dakven ster wierp men een touw dat tot den grond reikte van den slapende, waarna men hem wekte. Langs het touw kon hij den zolder bereiken. Woensdagavond ora 10 uur hebben eenige matrozen van 'Lét Amerikaanscbe fregat Quinnebaugh® te Antwerpen in een koffiehuis twist gekregen. De ge- keele inrichting, met alles wat zich iu de zaal bevond, is vernield. Men be rekent de schade op 15000 francs. Volgens een bericht uit Windisch- matrei, van den voorzitter der Oosten- rijksche, Alpenclub, zijn nu de lichamen van de verongelukte toeristen deu Mark graaf Palavicini, den Nederlandsche ge- zantschaps-secretaris Crommelin en hunne twee gidsen gevonden aan den wand van den Gross-glockner. Markgraaf Palavicini, was 38 jaar oud, en vermaard om zijn buitengewone kracht en bedrevenheid in alle soorten van li chaamsoefeningen. Het was b. v. een gewone aardigheid van hem rijtuigen op te lichten. De heer Crommelin was 26 jaar oud, en ook een groot liefhebber van kracht en snelheidsoefeningen. Als een bewijs vau spanning, welke ditmaal bij de verkiezingen iu Engeland heerscbt, kan gemeld worden, dat de ge regelde stoomvaart van Amsterdam op Huil vise versa eenmaal niet kon plaats hebben. De boot toch die Zaterdagavond van Huil vertrok en Maandagochtend te Amsterdam moest zijn, is eerst Woensdag avond aldaar aangekomen. De reeders hielden de boot tot Maandag te Huil, om den kapitein en mogelijk andere stem gerechtigden der equipage aan de stem ming te doen deelnemen. In de Egyptian Hall te Londen zijn thans twee vertegenwoordigers der heilige behaarde familie van den ex-Koning Thi- bau van Birma tentoongesteld. Deze van het hoofd tot de voeten met haren bedekte menschen waren de slaven van genoemden koning, en toen de heerschappij van dien monarch ten einde ging, vluchtten zij in wouden, waar zij door roovers van hunne juweelen beroofd werden. Na eenige meer of minder aangename lotgevallen vielen zij in handen van den heer Farini, die hen naar Londen bracht. De man, Moung Phoset, is 29 jaar oud en 5 voet 7 duim groot. Zijn geheele lichaam is met vlasachtig haar bedekt, dat op zijn ge zicht en hoofd een zoodanige lengte be reikt heeft, dat het zijn gelaatstrekken geheel verbergt. Deze eigenaardigheid vertoont zich nog sterker bij zijne moeder, die men eer voor een langharigen aap dan voor een men- schelijk wezen zou aanzien. Een vreeselijk ongeluk beeft 6 Juli de kermis te Neuilly verstoord. De die rentemmer Bidel is door zijne wilde bees ten bijna verscheurd. Men weet dat hij een prachtigen leeuw, Sultan, bezit, dien hg nog niet volkomen heeft kunnen tem men. Te 10 uren begaf hij zich in de kooi van het dier om het verschillende toeren te laten doen. De leeuw had er niet veel schik in en kreeg tot straf voor zijn gebrul een hevigen slag met de kar- warts. Toen volgde een onbeschrijfelijk tooneel. De leeuw viel zijn temmer aan, wierp hem op den grond en zette zijne klauwen in den hals en den schouder. Angstkreten gingen op onder het publiek. Vele toeschouwers vluchtten gliugs heen en verspreidden de tgding dat Bidel ver slonden was. Eenige vrouwen vielen in onmacht. Gelukkig had de onverschrok ken temmer zijn koelbloedigheid niet ver loren. Hij stond op, met den leeuw die hem vasthield, en met de vrijgebleven hand pakte hij den kinnebak van den leeuw en noodzaakte het beest hem los te laten. Daarna gelukte bet hem uit de kooi te gerakeu, toeu werd hem de noo- dige hulp verleend, en zijn kwetsuren, zeventien in getal, zijn niet gevaarlijk. Hij wilde zijn toeren hervatten, doch het publiek belette het hem. Sultan, waar voor Bidel fr. 15,000 betaalde, heeft in 1872 te Bordeaux een man gebeten, die onmiddellijk daarna stierf. Een even vreeselijk als onverklaar baar ongeluk heeft te Leutewitz bij Riesa (Saksen) plaats gevonden. Op een hofstede moest een gierput geledigd worden, waarbij de pomp verstopt raakte. Een 16-jarige knaap daalde in den put af, doch kwam niet meer boven. Hem volgde een zwager van den boer, doch bleef eveneens omlaag. Daarna klom de eige naar der hofstede naar beneden, met bet zelfde gevolg. Toen men op al 't geroep geen antwoord bekwam, liet een vierde man zich zakken aan een touw, doch e kreeg het zoo benauwd, dat hg, toen men hem ophaalde, het bewustzijn verloren had. Nu daalde nog weder een vijfde in de kolk, van wien niets meir vernomen werd. Vier mannen hebben dus het leven verloren, en op 't behoud van den eenen, dien men opgehaald heeft, bestaat weinig hoop. Wat het geval nog onbegrijpelijker maakt, is, dat vóór 12 jaren op dezelfde hofstede, door dezelfde oorzaak, een man is omgekomen. In het slachtoffer van den moord van St. Gilles (bg Brussel), is nu een 40-jarige winkeljuffrouw, E. A. Beekman, herkend. De gevangen genomen vroedvrouw Ro- telet blijft alle schuld ontkennen, en toen de bekeutenissen van haar minnaar en medegevangene Masquelier haar werden voorgelezen, kon men haar slechts met groote moeite weerhouden, van hem te lijf te gaan. Zij vloekte en tierde zoozeer, dat zg weggebracht moest worden. Een aardige Erfenis-questie. (Overgenomen uit de „Locomotief," ver schijnende te Samarang). In het begin dezer eeuw leefde in Demerary (Britsch Guyana) een Hollandsche familie, be staande uit 3 personen, man, vrouw en zoon, de heer Pieter Willem Prins, mevrouw Rebbecca van Santen en Willem Abraham Prins. Met dezen jongen groeide in hetzelfde huis op een jonge mulattin, genaamd Cornelia Efting, welke mulattin, zooals de ligitanten steeds in hun familie gehoord hebhen en als familie-overlevering hebben bewaard, de dochter was van den nan- geduiden auteur, den heer P. W. P. en van een slavin, welk feit iu de koloniën niets ongewoons was en voorzeker niet in die dagen. P. W. P., uit den geringen burgerstand ge boren, had in zijn jeugd Nederland verlaten en zich naar Demerary begeven, waar hij een ui terst aanzienlijk vermogen, op meer dan één millioen gesebat, had weten te verwerven, ter wijl hij in Holland een aantal broeders en zus ters had achtergelaten, die niet veel meer van hem wisten, dan dat hij vermoedelijk bestond. De jonge, vurige kolonist zag, onder de heete keerkringszon, zijn halve zuster Keetje aan, met oogen, eerst zonder, toen met kennisse des onder scheids, en zij kwam hem een roze van Saron voor en een lelie der dalen. KortomCornelia vond behagen in Willem's oogen en pa en ma, die een zeldzame trek naar gezelligheid bij deze gelegenheid aan den d«g legden, hadden „geen bezwaar." Pa liet zelfs met bewonderingwekkende, echt aartsvaderlijke argloosheid, op de plantage een ndje verderop, van de ouderlijke woning ver- ijderd, een huisje bouwen, een hutje, een stulpje, waar de jongelui ongestoord hun nestje maken konden. Had de aartsvader P. Bernardin de 8aint- Pierre gelezen P Het was zoo iets Paul eu-Virginietje'sachtig une chaumièrre et ton coeur, com pleet een Paradijs-toestand, mevrouw. Alhoewel in eenigszins oontra-kanonieken graad, geschiedde het toch, dat de „samenleving" (om in processtijl te blijven) van den jongen W. A. P. met Cornelietje E. tengevolge had, dat laatst- gemelde het levenslicht schonk aan twee kinde deren.... oh! achtereenvolgens s. v. p., die de namen ontvingen van W. P. en J. fl. v. S. P. Om die kinderen te kunnen wettigen, wensohte W. A. P. met zijn hem in dubbele qualiteit dierbare Kreoolsche te huwen. Het komt voor, dat dit anders wel had kun nen gebeuren, en dat men zich in de eerste jaren van 1800, althans in Demerary, over ge zanik van verbodene graden, raskruisingen, on- natuur en soortgelijken onzin niet erg druk maakte. Maar, de vader schijnt zich hier tegen eeu huwelijk van zijn zoon met een slavenkind steeds verzet te hebbeo, totdat hij in 18. stierf, f Alstoen schijnt dit huwelijksplan weder opge vat te zijn en mevrouw P. v. S. het begunstigd te hebben. Het huwelijk werd dan ook bepaald en de dag daarvan vestgesteld, toen, op den dag v<56r de voltrekking, de heer W. A. P- van een wandelrit huiswaarts koerende, dicht hij het huis (welk huis? van mama weduwe, of van zuster gemalin, dat blijkt niet) van het paard stortte en den hals brak. De twee kinderen W. en J. H. P. aldus maar genoemd, ofschoon zij eigenlijk geen recht hadden op dien geslachtsnaam, noch volgens oud- Hollandsch roomsch, noch volgens Fransch Na poleontisch recht worden later naar Holland gezonden en te Middelburg onder voogdij van de heeren A. en J. de Smit gesteld; zij huwden later beiden met twee zusters; freules Snoeck Hurgronje. Een van de broeders sterft kinderloos en ver maakt zijn vermogen aan het eenig kind van den anderen broeder, zoodat dit kind, later gehuwd iet een zeer hooggeplaatst officier in Neder- landschen dienst, Pieter Gerardus Booms, weder het geheele vermogen der familie in zich ver- eenigd had. Dat zijn de feiten, vluchtig aangestipt, der zaak iu welker témiris wij ons wel wachten te treden, vooral hier. Voor juristen, ofschoon voor zulken dit praatje eigenlijk niet geschreven is, wijzen wij er nog even op, dat er, toen de oude heer gij weet, de aartsvader, de man van Paul en Virginie, de moderne vader Abra ham, nomen est omenP stierf, W. A. P. en G. E. niet getrouwd waren, dat zij later evenmin wettig gehuwd zijn, dat er minder jarige erfgenamen, broeders- en zusters-kinderen, in Nederland waren tijdens de nalatenschap openviel, tegen wie geen verjaring intreden kon, en dat mevrouw P. natuurlijk slechts over haar eigen en het haar door haar man bij testament nog vermaakte deel, van zijn deel beschikken kon. Er zijn zooals in al dergelijke zaken, na tuurlijk nog tal van bijkomende bijzonderheden. Den heer W. Prins, wonende te Helder, is een der meest belanghebbende in deze zaak. Of de kwestie voor hem ook „aardig" is mag met grond betwijfeld worden, want velen hier zal het bekend zijn welke pogingen den heer Prins reeds beeft aangewend om te verkrijgen dat de uiterste wil van den Erflater, Pieter Willem te Demerary overleden, volgens diens beschikking zal worden uitgevoerd. Wij zullen eerlang over die belangwekkende kwestie, de grosse van het testament, en andere er op betrekking hebbende bijzonderheden, het publiek mededeelen. Heldersche Moppen. Een advocaat had twee misdadigers' te ver dedigen, van welke de een overdag, de ander 's nachts gestolen had. Met het oog hierop zeide hij in zijn schitterend pleidooi„Dc ambtenaar van het openbaar miuistex*ie heeft het bij mijn eerste cliënt als een verzwarende omstandigheid aangemerkt, dat deze op klaar lichten dag met ongeloofelijk brutaliteit een diefstal begaan heeft. Thans wordt bij mijn tweeden cliënt de omstandigheid dat hij in het gevaarlijk nachtelijk uur gestolen heeft, als vex-zwarend beschouwd. Nu vraag ik toch den geachten ambtenaar van het openbaar mini- stex-ieWanneer moet de kerel dan stelen?" o Luitenant, tot den rekruut/.Wat is het hoogste sieraad van den soldaat?" „De punt van zyn Pickelhaube, luitenant."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1