't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1400. Zaterdag 17 Juli 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent» Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. KALENDER DER WEEK. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. m. Onderg. Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Begin Hondsdagen. Laatste Kwartier. HELDER, 16 Juli 1886. Uit den Haag meldt men De opening der Staten-Generaal ge schiedde in volkomen orde overeenkomstig het programma. De generaals Pel en Van der Heijden reden te paard naast het ko ninklijk rijtuig met den adjudant generaal Verspeijck en den gouverneur der resi dentie, Klerck. Herhaaldelijk werd de Koning op den tocht toegejuicht. Voor een venster van het Koninklijk paleis zaten de Koningin en het prinsesje, die den Koning toe wuifden. De commissie tot in- en uitgeleide van Z. M., bestond uit debeeren: Huydecoo- per,Blussé, Pijnappel, Moolenburgh, Wert- heim en Pijls van de Eerste Kamer en Van der Kaaij, Van Pallandt, Van der Sleijden, De Ranitz, Corver Hooft, Goed koop, Vermeulen, Clerck, A. Van Dedem, Reuter, De Vos van Steenwijk en Zaaijer van de Tweede Kamer. Zijne Majesteit de Koning, die zich op de in het programma voor de opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw der Staten-Generaal begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnen geleid. Zijne Majesteit de Koning plaatst zich daarna op den Troon en houdt de navol gende Openingsrede: Mijne Heeren! Met genoegen bevind ik mij weder te midden der vertegenwoordigers van mijn volk. Het is u bekend, welk verschil van meening tusschen mijne regeering en een deel van de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanleiding bad tot de ontbinding van deze. Ik mag verwachten dat de afgebroken arbeid thans zal worden hervat. Mijne betrekkingen met andere mogend heden zijn zeer vriendschappelijk. Het is mij aangenaam te kunnen vermel den dat de kustvaart tusschen de havens van Duitschland weder voor de Nederland- sche vlag is opengesteld. De gunstige afloop van de conversie van een deel der nationale schuld strekte tot bevestiging van 's lands crediet. Behalve de wetsontwerpen betreffende de Grondwet en andere, die in de vorige zitting aanhangig waren, zullen nog en kele spoedeiscbende aan u worden voor gelegd. Mogen uwe werzaambeden, onder Gods zegen, tot heil van bet vaderland strekken. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zjjn geopend. De 1ste luit. Peltzer is van het 2e reg. vesting-artillerie te Naarden over geplaatst bij het 4e reg. alhier. Hoeveel kost thans een binnen- landsch telegram? Op zeer eenvoudige wjjze kan men dit berekenen. Een telegram van 10 woorden of min der kost steeds 25 cent. Voor telegram men boven de 10 woorden berekent men de kosten aldusMen neme de helft van het woordental (voor oneven getale de grootste helft), vermenigvuldige dit met 3 en telle bjj het product 10 op. Bijvoorbeeldeen telegram van 14 woorden, kost 7 maal 3 plus 10 of 31 •ent, en een telegram van 17 woorden: 9 maal 3 plus 10 of 37 cent. Het ministerie zal, volgens den Haagschen corr. van de Zutf. Cfc., voor- loopig in afwachting welke houding de Tweede Kamer zal aannemen, in zijn ge heel aanblijven, maar vrij algemeen is men te 's-Graveuhage iu politieke krin gen van meening, dat de premier, indien de nieuwe vertegenwoordiging hem haar vertrouwen blijft schenken, toch in elk geval voor enkele portefeuilles nieuwe ambtgenooten zal moeten zoeken. De voorstellen van grondwetsherziening zullen, naar men dezen corr. mededeelde, niet opnieuw bij den Raad van State in onderzoek komen, maar bijna geheel on gewijzigd weder bij de Kamer ingediend worden. Ook verschillende andere wetsontwer pen, die onafgedaan waren gebleven, zul len volgens besluit van den ministerraad terstond weder worden ingediend. De socialist Fortuin is naar het huis van arrest op den Heiligenweg te Amsterdam overgebracht, om daar de gevangenisstraf van 14 dagen, hem op gelegd, te ondergaan. Uit Middelharnis wordt van 12 Juli gemeld Bij de aankomst van vischsloepen aan het Havenhoofd alhier had heden middag een treffend ongeval plaats. Zooals ge woonte is, wordt alsdan de boot te water gelaten, om zich in verbinding te stellen met den wal. In eene dier booten be gaven zich drie visscherlieden van 18-20 jaar oud, toen de boot omsloeg en allen te water geraakten. Een had het geluk zich aan de boot te kunnen vastklampen en w«rd gered, maar de twee anderen, Pieter de Valk en Jan Vermaas, zonken in de diepte weg en zijn niet wtder ge zien. Naar aanleiding van hetgeen er te Delft voorgevallen is met een morphine- drank, voor de moeder opgeschreven maar het kind met noodlottig gevolg toege diend, merkt het Pharm. Weekblad op: De geneeskundige ontving de bood schap door middel van een 13-jarig kind, door de moeder naar hem toegezonden. Hoe dikwijls heb ik mij in de apotheek geërgerd over de onnadenkendheid van het ontwikkeld publiek, dat kinderen om boodschappen in de apotheek zendt, hetzij voor een of ander artikel van den hand verkoop, hetzij voor hernieuwde bestel lingen van een geneesmiddel, hetzij voor het afhalen van een geneesmiddel. Wij doen, meen ik, wél, ons tegen deze han deling, die tot vergissingen aanleiding moet geven, te, verzetten, en te weigeren aan het zoo dikwijls onvolkomen uitge- gebracht verlangen te voldoen. Bjj den bouwman A. v. d. K. te Kethel en Spaland is het rundvee in de weide betooverd, zoomede het hooiJa zelts de hooihark wilde niet haar werk doen Wat nu te doen De hooihark heeft men met pekel gewasschen en het hooi met zout besprenkeld, terwijl men voor de koeien vjjgen en pillen gaf, doch alles tevergeefs, niets mocht batenbij v. d. K. bleef de boel behekst. Te Gasselternjjveen en omstreken is aan de scheepstimmerwerven thans zeer weinig leven, daar er aldaar bijna geen nieuwe schepen gebouwd worden. Vroeger hebben deze werven in Drente een ongekende duurte in het eikenhout gebracht, en thans verneemt men van geen enkele wagenvracht meer, die der waarts wordt verzonden. Aan eene der werven zyn onlangs een twintig timmer lieden ontslagen. Te Maastricht is een jongen van negen jaren bij het oplaten van een vlie ger in de Zuid-Willemsvaart geraakt en verdronken. Een treurig ongeval heeft nabjj Oosterwijk in Noord-Brabant plaats ge had. Een jongmensch, v. B. genaamd, ging er jagen, 'a Avonds kwam hij niet thuis en toen men hem 's morgens ging' zoeken, vond men slechts zijn lijk. Aan opzettelijken zelfmoord wordt niet ge dacht. Men vermoedt dat de ongelukkige het geweer by den loop vasthield, waarbij het schot afging en hij de volle lading in de borst kreeg. Zekere O. uit Lemmer en zijne vrouw leven gescheiden van elkander. Beiden verschijnen voor de rechtbank te Heerenveen, de man als beklaagde. De vrouw beeft voor zich en hare dochter een woning gehuurd. O. is den meesten tijd «uit.* «Waar is hij dan?« vraagt de president aan een der getuigen. »Hij moet zoowat altijd gevangenisstraf onder gaan,* is het antwoord. Dinsdagavond 8 Jnni klopte hij bij zijne vrouw aan de d«ur, maar hem werd niet opengedaan. «Vrouw, als je niet opendoet trap ik de deur in,« dreigde O. »Dat moet jij weten,* riep de vrouw terug, waarop O. zijne bedreiging vol voerde. Thans moest hij daarvoor te rechtstaan. De president leest een lijstje voor van onderscheidene plaatsen, waar beklaagde reeds eens of meermalen is veroordeeld geworden. Bekl.»Nou ben je er nog lang niet mijnheerdaar moeten er 22 wezen, en 20 keer om myne vrouw, immer om die zelfde vrouw.* De eisch is: 1 maand celstraf, f 25 boete, subs. 3 dagen celstraf. Een Rotterdamsch schoenmaker, die 28 jaar geleden wegens onvermogen aan zijn leverancier f 248 schuldig was ge bleven, gaf dezer dagen een zeldzaam blijk van eerlijkheid, doordien hij zijn schuldeischer uit eigen beweging het na genoeg vergeten bedrag ten volle kwam betalen, met bijvoeging van f 100 voor interest. In de gemeente Winkel (N.-H.) heeft de febris typhoïdea opgehouden epidemisch te heerschen. Met de papier-industrie is het in 1885 te Apeldoorn niet gunstig gegaan de bestaande handpapierfabrieken konden zich met moeite staande houden, omdat het handpapier weinig meer gevraagd wordt. Drie handpapierfabrieken hebben opge houden te werken. Zij werden voor wasch- en bleekerijen ingericht. In het geheel waren bij het einde van 1885 nog werkzaam 15 handpapierfabrie ken voor geschept papier; 4 machinaal bord- en pakpapierfabrieken en 1 machi naal papierfabriek voor winkelpapier, die te zamen ongeveer 325 personen werk verschaften. Zeven papierfabrieken zijn in het bezit vau stoommachines. Drie papieren winkelzakken-plakke- ryen waren er werkzaam. De papierfabrieken, die tot wasch- en bleekeryen zijn ingericht, hebben veel werk. Ook het lijk van Markgraaf Palla- vicinie, die alleen nog vermist werd van de verongelukten op de Gross-Glockner, is nu naar men uit Weenen bericht, ge vonden. Een sergeant der infanterie, te Monza in bezetting, heeft eene mislukte poging gedaan om zich met zyn geweer dood te schieten. Onder zijn papieren heeft men een brief gevonden, die door hem gericht was aan den koning. Daarin schreef hjj, dat hij door een geheim ge nootschap was aangewezen óm den koning te dooden, maar dat hij liever verkoos te sterven dan hiertoe over te gaan. Hij beval verder moeder in de welwillend heid des konings aan. De sergeant, voor een magistraatsper soon gebracht, verklaarde, dat het waar was wat hij in den brief had geschreven, maar hij weigerde de leden van het ge heim genootschap te noemen, waarvan hij in den brief gesproken had. Algemeen gelooft men dat de sergeant met een praatje voor den dag is gekomen. De koning zou na het lezen van den be doelden brief gezegd hebben: »De man moet krankzinnig zijn, als hij meent op die wijze zijne poging tot zelfmoord be langwekkend te maken.* Te Glasgow is thans een torpedo- jachtschip voor de Spaansche Regeering in aanbouw, dat een deplacement van 450 ton zal hebben. Zijne lengte is 61.4 M. en de diepgang wordt op 2.43 M. aangegeven. De machines indiceeren 2700 paardenkracht en moeten aan bet schip een snelheid van 18.5 tot 19.5 knoop verleenen. De prijs bedraagt 50,000. De oudste bekende aardbewoner moet thans toch overleden zijn en wel zekere Meijer, een geboren Nederlander, die te St.-Mary Parish in Louïsiana woonde. Deze alleroudstemenschwas in 1760 geboren. De correspondent van de N. R. C. te Londen meldt, dat duizenden toeschou wers dezer dagen bijeen waren aan den waterval der Niagara ter bij woning van een waagstuk, door een kuiper van Buffalo, Grahan gebeeten, ondernomen, die om een belangrijke som gewed bad, in een zelf gemaakte 7 voet kooge ton dezelfde snelstroomingen te passeeren, waarin Webb zwemmend omkwam. De politie trachtte Graham te arresteeren en het waagstuk te verhinderen, maar zij moest hem weder loslaten, waarop de waaghals in het vat kroop, hetwelk samengesteld was uit 2yja duiins eikenhouten duigen, waaromheen vier-en-twintig stalen hoepels. Het zonderlinge vaartuig had van binnen toestellen tot lucktverversching en water- uitpomping, om het lichaam recht op te houden en te beletten dat het met ge weld tegen de wanden van het vat ge slagen werd. Na een half nur van de verschrikkelijke slingeringen tusschen de gevaarlijke rotsen, welke den bekenden maalstroom begrenzen, kwam Graham 5 mijlen beneden den waterval in duize- ligen toestand, maar zonder eenig letsel uit het vat. Hij beweert door middel van zijne uit vinding den waterval zeiven te kunnen passeeren. Een jeugdig officier van gezondheid te Saint-Giron, die ingelicht was, dat zekere Goujon ongeoorloofde betrekkingen met zijn vrouw onderhield, en besloten zijn eer te wreken, trad dezer dagen bij een wapensmid binnen om een revolver te koopen. Het toeval wilde dat ook zijn medeminnaar zich daar bevond, om insgelijks een revolver uit te kiezen. De beleedigde echtgenoot geraakte in zulk een woede, dat hij op Goujon vuurde, waarop tusschen hen beiden een tiental schoten werden gewisseld. Alleen Goujon werd getroffen. De aanvaller stond, we gens poging tot moord, voor het hof te Ariège terecht, maar werd vrijgesproken. Bij de misdaad van St. Gilles in België moeten behalve Masquelier en vrouw Rondelet nog twee mannen en twee vrouwen betrokken zyn. Rood is de modekleur tegenwoordig maar de draagsters daarvan mogen wel voorzichtig zyn, en zich inachtnemen voor natuurgenooten die zich ergeren aan deze kleur, alsstieren en kalkoenen. Een waar schuwend voorbeeld van dien aard kwam dezer dagen te Deutzvoor. Daar is een dame, die met een grooten rooden strik op haar kleedje wandelde, door een kal koen aangevallen en deerlyk gewond aan handen en gelaat. Uit een telegram aan Le Temps, gezonden uit Brussel, blijkt, dat de Gent- sche socialisten een indrukwekkende ma nifestatie ter eere van den heer Domela Nieuwenhuis, die Maandagochtend daar ter stede zou aankomen, voorbereidden. Dit bericht verklaart tot op zekere hoogte de daad der Belgische politie, die den heer Nieuwenhuis verleden Zondag aan de grens belet heeft zijn reis naar Antwerpen voort te zetten. De heer Nieuwenhuis heeft aan dvi Réforme een brief gezonden om tegen de houding der Belgische Regeering te protesteeren. t DE LUTINE. Yan Terschelling wordt het volgende ge schreven, omtrent do werkzaamheden op het wrak van de Lutine of beter gezegd op de zandbank, die het wrak bedekt. Men is reeds begonnen met het opsporen van de Lutine en gaat daarbij op de volgende wijze te werk: Het terrein, dat door den wachter der Lu tine is aangewezen als de waarscliijnlijke lig plaats van het wrak, is 80 meter lang en breed; het is verdeeld in 16 ruiten, ieder van 20 M. in het vierkant. Deze worden op do dagen dat de toestand der zee zulks toelaat, onderzocht met den steker, beschreven in de brochure van den heer W. H. Ter Meulen, maar waarvan een kleine beschrijving hier velen welkom zal zijn. Het werktuig bestaat hoofdzakelijk uit een stoompomp (een Hafl's elevator, volgens het systeem van Giffard) en een caoutchouc-slang met een ijzeren gaspijp er onderaan beves tigd. Wanneer de pomp werkt, spuit uit do ijzeren pijp een straal water; het werktuig is dus een soort van stoombrandspuit. De slang is om een trommel gewonden en wordt af- of opgewonden wanneer de steker afloopt in de diepte, of moet worden opgehaald. Om aan den steker een loodrechte richting te ver zekeren, is aan de genoemde ijzeren pijp, welke de eigenlijke steker is, een rechte ijze ren stang verbonden van bijna 60 voet lengte. Door middel van een gaffel aan den mast van de stoomboot „De Tyd," die op voldoende hoogte en loodrecht boven de plaats, waar gestoken moet worden, is aangebracht, kan men het inzinken van den steker richten en regelen, zooals op den laatsten werkdag (7 Juli) tot aller genoegen bleek. Men steekt tot 50 voet beneden laagwater of56 voet onder hoogwater, waaronder respectievelijk 19 lot 25 voet water begrepen is. De steker gaat derhalve pl. m. 81 voet in het zand en doet hij dit, dan is men zeker, dat de Lutine daar niet ligt, want dat kostbare wrak ligt op 42 k 45 voet beneden laag water. Men nam waar, dat de steker in 85 seconden tot de gewenscbte diepte zonk en dat er elke 5 minuten een nieuwe steek gedaan kon worden. Dit gunstige resultaat werd echter niet spoedig verkregeneerst na verbetering, vooral van de middelen, om den steker te behande len en hem de gewenscbte richting te geven, kon het weiktuig tot dezen graad van vol komenheid gebracht worden, en van nu af koestert men de beste verwachtingen dat de juiste plaats van het wrak wel spoedig bekend zal worden. De zandsteker van den heer Ter Meulen blijkt thans een werktuig te zijn, zeer geschikt om op 50 tot 60 voet diepte, zelfs door eene vrij zware zandlaag heen, den bodem der zee te onderzoeken. Wellicht, dat het wordt gebezigd voor het opsporen van tal van wrakken. HET FEUILLETON. Het feuilleton is, zooals zijn naam ook aan duidt, in Frankrijk geboren, ten tijde der Re geering van Lodewijk Philips. Zijn vader was Emile de Gerardin, en de oorzaak zijner geboorte moet, zooals de meeste zaken, wor den gezocht in... geld. Voor den tyd der feuilletons was het lezen der couranten geen populaire zaak, weinig vrouwen uit dien tijd lazen tijdschriften, maar het feuilleton bracht daarin verandering. De eerste courant waarin een feuilleton verscheen was „la Presse." Het „Journaal des Débats," en de #Constitutionnel" volgden. In het laatste blad kwam Sue's Wandelende Jood als feuilleton, en de schryver kreeg daarvoor 100,000 francs honorarium. Dat was in 1844. Théophile Gautierschroei naar aanleiding daarvan: „Meer dan een jaar lang, bemoeide men zich in geheel Frankrijk het meest met de avonturen dor helden vit het feuilleton." Toen kort daarop „de Ge heimen vau Parijs" ook als feuilleton werd opgenomen, schreef Gautier„De zieken stierven niet vóór zij het eind gelezen hadden en het geheimzinnige„wordt vervolgd," hield hen van dag tot dag in het leven." Uit Frankrijk kwam het feuilleton over België tot ons, als een andere mode-zaak. en na een tijdperk van 40 jaren, is een courant zonder feuilleton een bijzonderheid. Heldersche Moppen. Wachtmeester: „Jij, Strobel, waarom zyn de sabels der huzaren krom Strobel„om den houw beter te doen aankomen."Wacht meester: „De sabels der huzaren zijn krom, omdat de scheden gebogen zijnanders kon den ze er immers niet in?"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1