Biw's»™ De Conrrit m Texel. Vollenhoven s Bier. DE GEKROONDE VALK. DË CONCURRENT." DöfiClltBPflSlllOOFQcpitató), TÖSSCREN KRUIS EN TEMPEL. IJSKIST, Karpet- en Lappen Kleed, HUIZENBOUW. Te Huur een flink WOONHUIS. Wegens plaatsruimte. EEN PIANINO. CAFÉ POLAK, M. P. POLAK BERKHOUT Co. MARINE. DE NAAIMACHINE, GENAAMD „AURORA/ is de nieuwste en beste constructie van die Naaima chines, welke zonder Spoel werken en hun onderdraad direct van de garenklos nemen. Deze Machines zijn uitsluitend verkrijgbaar in het Centraal Naaimachine-Magazijn van HANGLAMPEN, BRANDERS, MEUBELHANDEL. J. J. KUIJPER. |§00fd ptt schadelijke gevolgen. Prijs per flesch 50 cent. DepotJ. N. QUERELLE, Kanaalweg. Zilveren Medaille. NieuwNieuw Phoenix Tinte. Git-zwarte Schrijf- ei Copiêer-Mt. INKTPREPARATEN, Vloeibare Lijm, Uitsluitend Mout en Hop. II II l v BEIERSCH n- Gefabriceerd uit de beste grondstoffen, zonder eenige hijmenging' Uitstekende Kwaliteit. Zeer lage Prijzen Amsterdam—Dordrecht. au At Cfftlopt m alk farfummim, J. VAN WILLIGEN, DE KLOK. FEUILLETON. gebeel met zink beslagen, zeer geschikt ▼oor een Yischhaudelaar of Slager en waarin 1000 kilo ijs geborgen kan wor den, is tegen zeer billeken prys te koop. Adres bureau van dit blad. Te koop gevraagd gebruikt maar geklopt, tot het bekleeden ▼au Meubelen bij verhuizing. Adres met prijsopgave, onder let. B 13, Bureau dezer Courant. Te koop tegen spotprijs Deur- en Raamkozijnen, Paneel-, Kamer- en Bedstede-Deuren. Te bevragen, lett. A, Bureau van dit blad. Door aanschaffing van oen grootere, oit de hand te knop, een zoo gned als nieuw (nieuwste Zwartdruk-Autograaf op Metaal) met toebehooren, reeds bg reien hier ter plaatse in gebruik, zeer geschikt voor Kantoren. Adres KONINGSTRAAT I bil. Adres J. DE LIEFDE, Binnenhaven 94. Te huur teg-en billijken prijs: Te bevragen bij den Boekhandelaar STADERMANN, Helder. Te Huur BEN HUIS, in de Middenstraat, op een goeden stand, waarin 35 jaar een Wagenmakers-affaire is uitgeoefend kan ook tot iets anders worden gebezigd. Te bevragen bij J. D. DE GRAAF, Tuinstraat. K.anaalweg iederen Woensdag en Zondag als naar gewoonte ID-AJUS-XjIES, aanvang 7ure- prys f 1.90 Verkrijgbaar bij de Boekhandelaren Openbare Verkooping bjj inschrijving, aan 's Rijks Werf te Willemsoord, op WOENSDAG den 28en JULI 1886, des voormiddags ten elf ure, van Het grootste gedeelte der Stoom werktuigen, a 280 PK. nominaal en een waarlooze Cilinder, met 4 stoom ketels, waarin 816 geel-koperen Vlampijpen, benevens een Schoor steen, Schoorsteenmantel, Super- heater, Hoofdkolenschotten, Bordes sen en een metalen Schroefraam, afkomstig van het schroefstoomschip „Marnix." Geraamd gewicht: Geslagen eu gesmeed yzer 96000 KG., gegoten (jzer 25000 KG., metaal 11489 KG., geel-koper in pijpen 9000 KG., rood-koper in pijpen 3300 KG., lood 2700 KG. Welke voorwerpen op de twee den ▼erkoopdag voorafgaande werkdagen kun nen worden bezichtigd, zullende van af heden tot en met den 28en Juli a. s. op de werkdagen, gedurende de gewone kan tooruren, gelegenheid zijn om de voor waarden te lezen ten kantore van den Hoofd-Ingenieur. De inschrijvingsbiljetten, op gezegeld papier, bevattende de namen der inschrij vers, de sommen in cijfers en schrift en onderteekend door den inschrijver en zijne borgen, moeten gesloten bezorgd worden op den dag der verkooping vóór het be paalde uur, in de daarvoor geplaatste bus in het Directiegebouw. Willemsoord, 13 Juli 1886. De Schoiit-by-Nacht, Directeur en Commandant der Marine, J. B. A. DE J. DE JONG. _o C. Spoorstraat IV. Ontvangen een nlenwe collectie alsmede de nlenwste die op alle Lampen kunnen geplaatst worden. Concurreerende prijzen. Bij den ondergeteekende zijn Svoor de 322e STAATS-LOTERIJ weder geheele, halve en gedeelten van Loten te bekomen. TrekkiBg der le klasse 26 Juli a.s. M. A. GRUNWALD, Vlootstraat B 72, Helder. Van een accurate verwisseling kan men verzekerd zijn, daar hij goed voorzien is van Loten, en men niet bevreesd behoeft te zijn, als men in de biunenklassen er uitkomt, dat men dan geen ander nommer kan krijgen. PARKSTRAAT. BURG. Voorbanden gebogen Weener Stoelen, Stoelen met stroomatten, Keukenstoelen, biesmat, Kinderstoelen, Schuiftafels, ge schilderde Keukentafels, Kasten; ruime keuze van Spiegels, Schilderyen, Rieten Stoelen, Bloemtafels, Spoormanden, Raarn- horren, Wiegen, Vuurmanden, enz., enz. Prachtig fijn LAKWERK, als: presenteer Stellen, Theebladen, Wijnbla den, Broodbakken, Koffie- en Theekisten, Trommels, Melkemmsrs, Theestoven, enz. Petroleum-Kookmachines, 2, 3 en 4-vlams, Thee-Comfoors alles zeer goedkoop en solide bediening. Met Aanbeveling, UEd. Dienaar, vernietigt onmiddellijk alle levend Hoofd-onrein, zonder Amsterdam 1883. Antwerpen 1885. Chem. Fabriek van H. von Gimborn, te Emmerik a/d. Rijn en 's Heerenberg (Gelderland). Deze INKT vloeit gitzwart uit de Pen, wordt niet dik en kleeft of plakt niet. Deze INKT is, benevens de andere bekende Gallus-, Tannin-, Aleppo-, Alizarin-, Kei zer-, Schrijf- en Copiëer-Inkt, Goud-, Zilver-, Salon-, groene, blauwe roode, Car- min, Metaal en andere Inkt-soorten en verkrijgbaar in lederen Boekwinkel Het eerste nommer van het nieuwe kwartaal is verschenen. Prjjs per kwartaal f 1.3778» franco per post f 1.077a* DE BAZAR, per kwartaal, zes nommers. f 1.— Alle Dames- en Heeren Hode-Tijd- schrlften, ook Buitenlandsche, kunnen door onze tusschenkomst, worden geleverd. BERKHOUT Co., Boekhandel. Heden ontvangen uit Vlaardingen nieuwe Maatjes en volle HARING, bij ABRAHAM COHEN, Kooisteeg, Heder. Magazijn van J. C. BOLDOOT. Voor Winkeliers en Slijters zijn de prijzen als aan de Fabriek j te Amsterdam. L 87. WESTSTRAAT. L 88. ia verkrijgbaar in het Tabak- en Sigaren-Magazijn DE ELOE. Voor slijters rabat, PASOL. Westgr. Helder. Geïllustreerd Humoristisch Weekblad Prijs per jaar (52 nummers) f2,—, franco per post f2,30. Men abonneert zich bij HH. Boekhande- j laren, Postdirecteuren en bij den Uitgever A. SIJTHOFF Jr.'s-Hage. »De Portefeuille'' schrijft omtrent dit blad het volgende »Bij A. Sijthoff Je. te 's-Hage, ver scheen het eerste nummer van Kikerlki I Geïllustreerd Zondagsblad. Dit is een bladdat zeker een groot debiet zal hebben. Het schijnt bestemd om in Nederland te wezen, wat de Fliegende B 1 a 11 e r in Duitschland zyn. De ernst ('t gemoedelijke) is vertegenwoordigd door een stuk van JACOBUS DE VOS, Kijkjes uit mijn Venster," en in hoogere mate, door een eenvoudig vers van JAN C. DE VOS, geheel in den geest van het meerendeel des Nederlandschen volks, de lnlm door oorspronkelijke of vertaalde aardigheden. Daar dit blad onbesmet van politiek de wereld ingaat, zal 't zoo ongetwijfeld onder de groote menigte duizenden abonnés krijgen." Een roman uit den tegenwoordige n tijd ▼an 66. H. WIG H A R T. Welk ander teeken verlangt gij? Door mijn mond roept hij u toeRed het leven van nwen echtgenoot! Welk bewijs wilt gij nog meer, als ik, uw vijand, u smeek, uwe plaats opnieuw in te nemen, die gij alleen waardig vervullen kunt, Olga? Maak een einde aan uw eigen kwelling en red Manuel zijne liefde voor u is steeds blijven bestaan! Wie zou dit beter weten dan ik? Zou ik? stamelde Olga besluiteloos. Gy moet hem liefhebben! Haast u, de oogenblikken zijn kostbaar. Misschien zoudt gij iedere minuut die gij thans verspilt, later met uw eigen leven terug willen koopen. Laatmy bij de doode, de levende roept u! Een boren menschelyk aandoening deed Olga's bloed koortsig vloeien. Verlangen, schaamte, vrees en een tengellooze angstvoor bet beslissende oogenblik deden hare wangen beurtelings rood en bleek worden. Zy sprong op, maar een plotselinge zwak heid overviel baar; bevend leunde zij tegen den grafsteen. Deze koele aanraking gaf haar bare bezinning terug. Naar hem, naar Manuel? fluisterde Olga. En als hy zich niet stoort aan mijne smee kingen Dan heeft hij den angst niet verdiend, die bij my levendig is geworden! zeide Wil lem, haar de hand tot afscheid reikend. Laat nu allen twijfel varen; handelen en spoedig op treden alleen kan dan doel treffen als Olga aarzelt, sterft Manuel! Zij rukte zich reeds los - - zonder een woord of groet snelde zij in de schemering voort, de graven langs, de bloemenpracht achteloos voor bijgaande, onder de treurwilgen door, die haar hoofd raakten en de gouden lokkeu van haar bleek voorhoofd streken altijd voort door het gewoel der straten, alleen de stem vol gend die haar voorwaarts dreef, die hare borst met angst en hoop vervulde die zijn dier baren naam riep. dertiende hoofdstuk. Zoolang het evenwicht der ziel niet ver broken wordt, dat wil zeggen, zoolang onze rampen in evenwicht gehouden worden door de achting voor onszelve, zoolang draagt de mensch zijn leed als een zwaren last, die hem doet buigen, maar niet ten onder brengt. Wan neer echter de schaal overslaat, al is het maar door één korreltje sehuldbesef, dan verliezen wij den moed; berouw en al de folteringen van een knagend geweten overmannen ons en de mensch delft het onderspit, minder nog door de zwaarte zijner schold zelve dan wel door de vernederende gevolgen. Evengoed als de stormwind den stevigen eik gemakkelijker breekt dan den wiegelenden struik en de bliksem spoediger den trotschen stam doet splijten dan een armzaligen wilge boom zoo drukt ook het besef onzer schuld zwaarder, naarmate ons geweten rein en vlek keloos was. Wie op eene hoogte staat, zal spoediger duizelig worden en gevaarlijker val len dan de alledaagsche mensch, die zich niet bo ven het middelmatige heeft weten te verhef fen. Daarom, omdat ik mij boven de verzoe king verheven achtte, wreekten zich de mach ten op my, zooals zij zieh op Adam wreek ten. De waarheid dezer legende is aan nie mand beter bewezen geworden dan aan mij! Manuel Goldstein sprak het overluid de pen viel hem uit de hand en hij zette er zijn voet op, als wilde hij in haar de slang van het paradijs verpletteren. Een gevoel van walging overviel hem en hy schoof het blad op zijde. Voor wien schrijf ik deze rege len, voor een dwaas, die op zyne liefde pochte als een schoolknaap op den lof van zijn mees ter. Ik geloof ook aan geen berouw! En al zon hij ook het verleden willen begraven neen, neen, in het graf begraaft men zoo iets. niet, het blijft ons vermanen, hij zal zich steeds wijsmaken, dat ik Rachels moordenaar ben. Dwaze broeder, ziet een moordenaar er uit als ik? Hy sprong op en ging naar het venster, waardoor de schemering hare grauwe schaduw wierp. U klaag ik aan, nacht, gij hebt mijne zedelijke kracht in slaap gewiegd, in uw verraderlijk donker verloor ik mijne eer, sinds eeuwen verleidt gij ons door de zelfde kunstgrepen. Sulamiet genoot onder uwe bescherming evengoed als Rachel, milli- oenen harten hebt gij misleid en geen er van kwam zonder wonde uit den stryd. Dochter der natuur, moeder der liefde, u klaag ik aan. Manuel liet het gordijn zakken en ging met loome schreden naar zijn stoel terug. Zoo wil ons vreesachtig menscliengeslacht het hij moet oorzaken vinden waardoor hij zich kan verontschuldigen en kan hij ze hier beneden niet vinden, dan is de Hemel hem niet heilig genoeg om dien er de schuld van te geven. En dit geslacht durft zich onsterfelijk noe men! Een geslacht, dat door zijne ondeugden de harmonie der natuur verstoort, hoopt op vergiffenis. Met hun twisten over het geloof gelijken de menschen op kinderenieder meent dat zijn speelgoed het mooiste is. Wij zyn allen de apen van een vroeger geslacht wy hebben niets nieuws, niets origineels, onze daden zouden waarlijk reeds genoeg beloond worden, als wij leerden erkennen, dat de God heid ons niet noodig heeft om verheerlijkt te worden. Manuel leunde met het hoofd op de han den. Olga, Olga, gij alleen maakt mij het sterven zwaar, om u alleen twijfel ik soms of de Schepper deze laatste daad zal kunnen bil lijken, zonder de herinnering aan u zou ik Ach, had ik u nog slechts eenmaal mogen zien, al ware het alleen om u te ontheffen ▼an de gedachte dat gy iets jegens mij mis dreven hebt! Ware mij slechts de vreugde ge schonken door uwe herboren liefde te verne men, dat gij mij vergeven kuntHet mag niet zijn, er blijft mij geen andere troost over dan u te zegenen en u door mijn dank te bewij zen, dat gij mijn eerste en eenige liefde zyt de ziel kan niet dwalen, Olga! Vastbesloten stond hij op, ging naar de kast en nam er een kistje uit, waarna hij op nieuw ging zitten. De droomerige, melancho lische uitdrukking was verdwenen; hij behoef de zijn hoofd niet meer te ondersteunen, met helderen blik zag hij in ue donkere kamer in de rondte. Toen hij Olga's beeld gewaar werd, bleef hy er met stomme bewondering naar zien. Tracht mij niet langer met uwe blikken te vervolgen, bekoorlyke vrouw, ik haast mij uw vergiffenis te ontloopen. Neen, Manuel Gold stein kan niet bly ven leven met de drukkende gedachte aan uw goeden wil, of het was nooit ernstig gemeend als hij aan zijn zedelijke kracht geloofde. Vertel het aan de geheele wereld, dat een Israëliet vrijwillig afstand deed van zijn leven, een dergenen dien men laf noemt en niet in staat acht tot zulk een stap. Ik geef het voorbeeld voor duizenden! Hij opende het kistje er lag een pistool in. De neergelaten gordijnen verduisterden het vertrek meer en meer. Manuel stak een licht aan en deed een kogel op het pistool, zijn gelaat was doodsbleek. Met een zeldzaam lachje beschouwde hij het wapen, waarin het licht weerkaatste. Manuel leunde achteruit in zijn stoel, nog altijd rustte zijn oog op het teerbeminde gelaat, dat hem met magische kracht naar zich toe scheen te trekken. De pendule op den schoorsteen begon te slaan bij den eersten slag rishtte Manuel zich met geweld op hij greep het wapen en nam het op de laatste slag zou hem de eeuwigheid doen ingaan nog een slag, nog een. Zyn dit geen snelle schreden in de naburige kamer? Is dat niet het ruischen van een sleep? Snelt niet eene donkere gestalte, als werd zy door geesten voortgedreven, naar de deur? Trekt zij niet met de macht der ver twijfeling het gordijn op zijde? Daar staat zij en ziet het vertrek rond o, groote Godeen doodelijke, nooit gevoelde smart bekroop haar en «Manuel," gilt zij, en nog eens «Manuel" De laatste slag weerklonk. Manuel was opgesprongen, instinctmatig opende hij zijne armen. Zijn oog, dat reeds van de aarde was afgewend,gekeerd naar de deur, zijn geest, die reeds in de eeuwigheid vooruit gesneld was, kon het ongeloofelij ke zoo spoe dig niet begrijpen strak, ademloos, bleef hij eenige seconden zoo staanNeen, het was geen spook, geen bedrog, neen leven was het, bleek, bevend stond zij daar. Toen vloeide er een warme stroom door zijn hart, zyne armen zonken omlaag, zyne vingers gin gen vaneen en met scherpen slag viel het wapen op den grond. Olga! Hij behoefde haar niet te roe- pen, zij lag reeds aan zijne voeten. Olga, lie- veling van myn hart! Hare tranen vloeiden en maakten hare woorden onverstaanbaar. Manuel richtte haar op. Zijn ademhaling j ging luid en zwaar en geleek evenveel op een i zucht als op een onderdrukten vreugdekreet; hij drukte haar aan zijn hart en nam haar 1 blond hoofdje in zijne handen, zoo vast, zoo vast, als moest hij zich overtuigen dat geen droom hem begoochelde; daarna boog hij zich voorover en las in de welbekende trekken. Van het reine voorhoofd gleed zijn oog naar de bevende lippen en van daar naar de voch tige wangenhij kon zich niet moede zien aan het ideaal zijner ziel, waardoor hij gele den en gezondigd had. Olga, fluisterde hij zacht, als ware hij bevreesd, dat een luide klank het lieve beeld zou doen verdwijnen, zijt gij een bode des Hemels, die mij komt wenken om met hem op te stijgen of komt gij van de aarde, om mij het scheiden zwaar te maken? Blijf leven voor my? riep zij, door den drang van het oogenblik haar vreesachtig talmen overwinnend. Ik word noch door den Hemel, noch door de aarde gezonden, God zplf heeft mijne schreden hierheen geleid, het is Zijn wijze beschikking, Zijn wil dat ik aan myn vermoeden gevolg gaf. Maandenlang heb ik van dit oogenblik gedroomd neen, ge loof het niet, Manuel, ik hoopte op niets dan op eene plaats aan uwe voeten en telkens was Gods hand tusschen ons, om het te ver hinderen, hoe vaak onze wegen zich ook kruisten. Ja, ja zeide zij zacht, terwijl zy sterk bloosde ik was in uwe nabyheid en gy in de mijne en toch konden wij elkan der niet vinden, tot het oogenblik kwam dat mij zoo nameloos gelukkig en toch zoo onbe schrijfelijk ongelukkig maakte! Zij legde haar hoofd op zijn schouder. Wordt vervolgd. Boek-, Courant- en Handel sjïukkary van C. DE BOERjr,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 4