laaie HeltecïeJowï Advertentiën. Augustus is de maand voor het oplaten van vliegers. Verleden jaar werd in die maand allxicr een vliegerwedstrijd gehouden, die aan velen uwer genoegen heeft verschaft. Ook dit jaar willen we weêr zoo'n wedstrijd doen plaats hebben en we roepen u thans toe «Doe meê, jongens, en als ge nog niet ge vliegerd hebt, welnu, begin dan om n op het naderend feest voortebereiden!" Den vorigen keer waren er nogal eenige gebreken in de regeling van den wedstrijd op te merkennu zal een en ander beter worden ingericht, op dat alles met orde en nauwgezetheid geschiede. Er zal vóór den wedstrijd in een daarvoor geschikt lokaal een tentoonstelling van vliegers plaats hebben, waabij de kans op het behalen van prijzen zal worden geopend voor hen, die byzonder groote, fraaie of vliegers van buitengewonen vorm inzenden. De prijzen zullen weêr bestaan in voorwerpen, die voor uw gebruik geschikt zijn. Op Woens dag 11 dezer za! des avonds van 68 ure gelegenheid zijn om u in een der lokalen van de Sociëteit //Eensgezindheid" (Dijkstraat) voor deelneming aan den wedstrijd te doen inschrij ven tegen betaling van 10 cents. Ieder uwer moet, even als verleden jaar, ook den naam van zijn helper opgevenbeiden mogen den ouderdom van 16 jaar nog niet hebben be reikt. Meer hebben we u voorloopig niet mede te deelen. U krachtig aansporen om mede te doen, dit is stellig geheel overbodig. Voorzeker deelt ge allen in den wensch, dat we op den dag van 18 Augustus a. s. gunstig weer mogen hebbeneen heldere lucht met een matig koeltje. Ingeval van ongunstig weêr zal een sein gegeven worden, ten teeken dat de wedstrijd tot den 25en Augustus wordt uitgesteld. Doch we hopen dat uitstel uiet noodig is. Het Bestnur Helder, der Regelings-Commissie, 2 Augustus 1886. T. Mooy. G. T. von Oterendoup. H. A. Stadermann. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Emma is 31 Juli Kaap Roca gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik is 1 Aug. te .Southampton aangekomen van Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander is 31 Juli van Batavia vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad is 2 Aug. te Mar- 8eille aangekomen van Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, is 2 Aug. Perim gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina vertrok 29 Juli van Port-Said naar Amsterdam. Marktberichten. Alkmaar 31 Juli. Aangevoerd 2 Paarden f125 a 230, 12 Koeien en Ossen f 180 a 240, 24 nucht. Kalveren f14 a 24, 81 Schapen f13 a 24, 121 Lammeren f8 a 11,50, 70 ma gere Varkens f 13 a 16, 250 Biggen f5 a 10, 4 Bokken en Geiten f4 a 7,1 klein Bokje f 0,40, Kipeieren f2,50 a 3, Eenden dito f3,40 per 100, Boter per kop f 0,75 a 0.85. Hoorn, 31 Juli. Gerst f5 a 5,50, Haver f'4 a 4,75, Karwei f 14,50, 60 Schapen f15 a 22, 100 Lammeren f8 a 15, 5 Kalveren 1 10 a 18, 34 Varkens f 12 a 17, 107 Biggen t'5 a 8, 30 Kippen f0,80 a 1,50, 9250 Kip eieren f 2,75 a 3,25 per 100, 1709 koppen lloter f0,50 a 0,57 per kop. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 30 Juli tot 3 Aug. 1886. ONDERTROUWD: F. J. Aukes, schrijver bij de Marine, en W. J. Kerkhof. J. v. Haren, kastelein, en J. Olivier. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: A. Witte, geb. de Vries, z. J. Bosman, geb. Out, z. G. A. Collet, geb. Labrand, z. J. van der Reijden, geb. Boelee, d. T. Delver, geb. Zander, z. OVERLEDENJ. M. Lemmers, 2 m. T. Mank, 4 m. A. Flentge, 5 m. J. P. Krijnen, 40 j. M. Klaassen, geb. Schraa, 31 j. J. van Duuren, 8 j. Kantongerecht, gem. Helder. Zitting van 28 Juli 1886. Het als schipper met zijn vaartuig stilliggen in de Zuiderzee, op een aan de openbare vis- scherij onttrokken plaats enz., M. K., A. K., 8. W., A. d. V., M. A. d. V., P. B., ieder f 10. Het gedurende den nacht laten staan van oen wagen op de openbare straat, M. K. fl. Het vervoeren van vogels, nuttig voor hout teelt en landbouw, J. K. 50 cent. Het te zaraen en in vereeniging loopen op eens anders in den oogst staanden grond, P. C. B., J. B., A. B. W., J. S., J. M., H. B., J. H., C. S., ieder f3. Het werpen van vuilnis in gemeentewater, J. R., fl. Het tegen iemand uiten van scheldwoorden zonder" daartoe uitgetergd te zijn, J. B., vry gesproken. Het zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg: P. J., J. A., ieder 50 ct.M. L., P. V., H. v. 't H., J. K., J. S., G. B., T. v. B., C. E. H., K. V., W. B., H. M., R. H., J. K., M. S., C. V., R. II., D. d. G., A. B., J. B., P. W. K., ieder f3; P. B., G. d. B., ieder twee boeten van f3; C. v. W., J. P., G. P., J. L. C., C. G., ieder f5; J. D., C. B., J. R., ieder twee boeten van f5; C. G., drie dagen ge vangenisstraf en f 5 boete. Al de veroordeelden subsidiaire gevangenis straf en in de kosten. POLITIE GEVONDEN VOORWERPEN. Adres Bureau I. Een bewijs van koop met het recht "an wederinkoop. Vervolg der Berichten. Gisteren werd de verjaardag van H. M. de Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd. Van publieke en parti culiere gebouwen wapperden vlaggen, de oorlogsschepen waren gepavoiseerd en door militairen van verschillende wape nen, benevens de dd. art.-schutterij werd parade gemaakt. De vereeniging Ontwaakt bij Tyds" bracht bij monde van haren president, den heer A. G. J. de Vries, aan H. M. onze geëerbiedigde koningin bij H. M. verjaardag een felicitatiegroet, waarop 't onderstaand vereerend antwoord door den President werd ontvangen Koningin laat u en leden der onder uw voorzitterschap staande vereeniging Ontwaakt bij Tijds" hare erkentelijk heid betuigen voor heilwenschen H. D. heden aangeboden. Waarnemend Secretaris, Dumonceau. Het Spaansche oorlogsschip »Blanca", wordt hier elk oogenblik verwacht, ko mende het laatst uit Noorwegen. Het stafmuziekkorps der Marine is hedenmiddag van hier vertrokken, om gedurende vier weken in eenige der voor naamste plaatsen van ons land concerten te geven. Aan de Hoofdgracht alhier is heden morgen het 8-jarig zoontje van den visch- handelaar O. door eigen onvoorzichtigheid door een zandwagen overreden. Het was onmiddellijk dood. Een marine-matroos, die het Za terdagavond aan rustig wandelende bur gers vry lastig maaktewerd daarom door den Inspecteur van politie, den heer Middelkamp, gelast dit na te laten. In plaats dit bevel op te volgen, greep hij den inspecteur aandeze werd echter spoe dig door een paar burgers ontzet, terwijl de dader het op een loopen zette. Hij bevindt zich thans in arrest. Op het zoogenaamde schapendijkje is gisterennacht een schaap van P. Bundel op moorddadige wijze van het leven beroofd. De buik was geheel open gesneden. Men vermoedt dat een paar beschonken mili- taren de bedrijvers zijn geweest. De po litie doet onderzoek. Achtervolgd door de politie, sprong gisterenmorgen een matroos der marine in de gracht om 's Rijks werf en zwom naar den overkant. Dood leuk wandelde hij toen op zijn gemak naar boord. Texel, 3 Aug. Gesleept door 2 Texelsche blazerschui ten, liep hier gisteren het visschersvaar tuig H. A. 3 binnen, met gebroken mast. Terwijl de schuit in het Westgat was, had een stormvlaag den mast geknakt en meer schade aangericht. Gelukkig voor de opvarenden dat hulp nabij was en ook terstond bereidwillig verleend werd. Het departement Anna Paulowna, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft besloten tot oprichting eener plaat selijke vereeniging tot bevordering van schoolbezoek. Gisteren werd te Amsterdam, in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten, de Bakkerij-Tentoonstelling in 't Paleis voor Volksvlijt plechtig geopend, waarbij de burgemeester een toespraak hield. Deze tentoonstelling duurt 14 dagen en geeft 't nieuwste en belang rijkste te zien van alles, wat met de bak kerij rechtstreeks of zijdelings in verband staat. De minister van koloniën heeft de aandacht van den minister van oorlog er op gevestigd, dat de resultaten der kolo niale werving in den loop van dit jaar niet zoo gunstig zijn, als de toestand van het Indische leger doet wenschen. Dat leger wordt thans, meer dan in andere jaren, door ziekte geteisterd, terwijl de gestadige aanvulling der bezetting van Atjeh en de buitengewone samentrekking van troepen ter oostkust van Sumatra dringend voorziening eischen. In verband hiermede wordt het bevorderen van de koloniale werving door den Minister van oorlog nog eens aan de zorgen der korps commandanten aanbevolen. Gedurende het 2de kwartaal van dit jaar werden bij het Koloniaal Werf- depót aangenomen 203 personen, n.1.184 Nederlanders, 52 Duitschers, 31 Luxem burgers, 10 Zwitsers, 10 Belgen, 5 Oos tenrijkers, 1 Franschman, terwijl van de verschillende korpsen 73 man werden overgenomen. De tabel van werfkosten voor het korps mariniers is thans als volgt Bjj engagement voor 6 jaren. Militai ren beneden den graad van adjudant onderofficier niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaren. Werfkosten f 150 handgeld f 130, en aanbrenggeld f 13. Engagement voor 8 jaren. Jongelingen boven de 16 doch beneden 18 jaar oud. Werfkosten f85, handgeld f 75 en aan brenggeld f 4. Reëngagementen. Militairen beneden den graad van adjudant-onderofficier voor 6 jaar, respectievelijk werfkosten en hand geld f150 en 150; voor 5 jaar f120 en en 120 voor 4 jaar f 90 en 90 voor 3 jaar f 50 en f50 voor 2 jaar f 30 en 30, en voor één jaar f12 en 12. Gisterenmiddag is een wielband van een waggon 3e kl. in den trein van Hel der, die te 3.44 uur te Haarlem aankomt, gesprongen, tengevolge waarvan deze in het rijtuig is doorgedrongen en een meisje licht gewond werd. In de afgeloopen week kon slechts eenmaal gedoken worden op het wrak van de Sapphire. Er werden toen zes balen katoen geborgen. Het ijzeren barkschip »F. H. von Lindern," waarin voor eenigen dagen te Rotterdam brand gewoed heeft, is naar de Spoorweghaven gesleept om te lossen. De schade is zeer aanzienlijk. Ook in het stoomschip Utrecht," te Rotterdam tot vertrek gereed liggende, is brand ontstaan. Deze is echter spoe dig gebluscht en genoemde boot reeds naar zee vertrokken. Onder Apeldoorn zjjn door een he vige brand twee papiermolens met wonin gen en schuren afgebrand. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Zaterdagmorgen sprong het peil- glas der machine van de stoomtram Bergen-op-ZoomTolen. De knal deed enkele passagiers zoo verschrikken, dat zij, terwijl de tram in volle vaart was, er uit sprongen. Een officier en een jonge dame werden gewond, de eerste gering, de dame nogal ernstig. Uit Den Haag wordt gemeld: Zondagochtend heeft een jonkman, zoon van een geacht Haagsch ingezetene, bij het baden te Scheveningen zich te ver in zee gewaagd, en is, trots alle po gingen tot redding, verdronken. De rust is thans in Amsterdam weerge keerd, doch de naweeën der plaats gehad heb bende onlusten zullen zich nog wel eenigen tijd doen gevoelen, afgezien nog van de gezinnen, die een familielid grafwaarts hebben zien voe ren of een hunner voor het gansche leven ver minkt voor zich zullen zien. Een gevoelig verlies toch zal in de eerste plaats de stand der neringdoenden lijden, ter wijl hotelhouders, bijzondere maatschappijen enz. enz. nog veel geldelijke nadeelen zullen te betreuren hebben. Want leest men de berichten over de Amsterdarasche woelingen in buiten- landsche bladen, dan begrijpt men gereedelijk welk een indruk het oproer op de vreemdelin gen gemaakt moet hebben. Juist in dezen tijd van het jaar genoot Amsterdam een druk be zoek van buitenlandersvelen hunn«r laten nu natuurlijk na om een wijlo ii» de hoofdstad van Nederland tc vertoeven. Dat heeft ook de «Ver eeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer" te Amsterdam ingezien, die dan ook niet geaarzeld heeft om zich, terstond na het dempen van het oproer, tot de voornaamste buitenlandsche bladen te wenden met een schrij ven, waarin wordt aangetoond, dat de wanor delijkheden zich tot een enkel stadskwartier hebben bepaald en thans ook daar alles weder rustig is. Alle bladen veroordeelen om strijd de voorgevallen gebeurtenissen te Amsterdam. De «Nieuwe Rotterd. Ct." zegt o. a. «Wanneer straks de storm zal zijn uitgeraasd, wanneer het geweervuur zijn geknetter niet meer zal mengen in het vreedzaam straatru moer, wanneer in schamele woningen de ver zuchtingen zullen vernomen worden van hen, die de slachtoffers zullen zijn van den opgerui- den volkswaan, dan zal het oogenblik geko men zijn om matiging te prediken. Laat dan niet op het kort en vastberaden onderdrukken van den opstand de naweeën volgen van lange en verbitterende gerechtelijke vervolging. Daar zal berouw genoeg zijn. Daar zullen tranen ge noeg vloeien. Laat de straffende gerechtigheid, waar zij het eenigszins vermyden kan, ze niet nog vermeerderen. Laat zij hare oogen sluiten voor schuld, die meer in opgewondenheid en verleiding haren oorsprong vindt dan in boozen toeleg. Laat liever de balsem der barmhartig heid droppelen in de geslagen wonden, dan dat het zwaard der gerechtigheid er nieuwe doe ont staan." Een nog niet bekende bijzonderheid in een Amsterdamsche correspondentie der Prov. Gr. Crt. medegedeeld, is, dat de commandant op den Dam al de Am sterdammers onder de troepen, die onder de wapens waren om de ongeregeldheden te onderdrukken, vooruit deed treden, het waren een zevental. Deze moesten, zegt de correspondent, in het Paleis blij ven, opdat niet de eigen burgers op elk ander vuurden. Zaterdag jl. zjjn nog een tiental belhamels, die aan het oproer hadden deelgenomen, gearresteerd. Hieronder be vindt zich de aanvoerder op de barricade in de Lindenstraat, die de roode vlag vasthield. De man heet Van den Broek en is een weggejaagde marinier. Het bericht als zouden een aantal politie-agenten te Amsterdam, ten gevolge der ongeregeldheden, hun ontslag hebben aangeboden, is, volgens het Handelsblad, onjuist. De veranderingen in het perso neel zjjn niet grooter dau in gewone tijden. Door den luit. Mysberg is te Hoorn in arrest genomen de milicien Belderok, broeder van den bekenden sociaal-demo craat. Hjj had vijf pakken patronen bij zich, naar alle waarschijnljjkheid bestemd om uit te deelen aan de oproerigen in de hoofdstad. Hij zal voor den krijgs raad terecht staan. Twee werklieden, die Zondag in de Oude Kerk te Amsterdam luide beleedi- gende woorden spraken, werden door de omstanders de kerk uitgeworpen. Daar buiten nam de politie de kwaadwilligen in verzekerde bewaring. Zondag te 6 uur werd in Walhalla, het vergaderlokaal der socialisten, in de Westerbaanstraat te 's Gravenhage, eene meeting gehouden, waarin als redenaar de heer Domela Nieuwenhuis optrad, die nu en dan in zjjne rede heftig tegen de pers uitvoer. Het Zaterdagnamiddag hier ver spreide bericht, dat hij in hechtenis was genomen, was dus ongegrond. In het belang van de goede orde werd het publiek slechts geleidelijk in de zaal, die zeer volwas, toegelaten. Even na den aanvang der meeting zag de politie zich genoodzaakt den kastelein van het café Walhalla, Tasseron, die zjjn broeder wilde binnenlaten, doch daarin verhinderd werd, over te brengen naar het politiebureel aan de Groenmarkt, daar hjj zich minder wel- voegeljjk tegenover de politie gedroeg. Dit veroorzaakte eene kleine opschudding in de zaal. Hjj werd echter na eenigen tijd wederom op vrije voeten gesteld. Enkele personen moeten op de Veenkade getracht hebben hem te ontzetten, doch dit is hun niet gelukt. De orde werd overigens door niets ge stoord. De polttie was sterk vertegenwoor digd door twee commissarissen, verschil lende inspecteurs, rechercheurs en een der tigtal agenten, rijksveldwachters en bosch wachters,die aan in den ingang van de zaal en in de poort voor het gebouw hadden postgevat. Een der agenten van politie ontving van een als heer gekleed persoon met een voor werp een slag op den arm. De dader zette het onmiddellijk op een loopen, met ach terlating van zijn hoed, die in handen der politie bleef. Domela Nieuwenhuis schijnt reeds spoe dig na het uitspreken zjjner rede Wal halla" te hebben verlaten, althans men zag hem den ganschen avond niet meer. Vóór het gebouw had zich aanvankelijk eene vrij dichte menschenmenigte verza meld, die langzamerhand meer en meer slonk. Als een bijzonderheid zjj nog vermeld dat, toe*^ gelegenheid gegeven was tot dis cussie, zich eeu spreker opdeed die het voor stel opperde om op de herbergen en koffie huizen, waar de dagbladen ter lezing lagen, die tegen de partij der socialisten schre ven, het stelsel van boycotten toe te passen en die inrichtingen niet meer te bezoeken, welk voorstel door den voorzitter Bajje on dersteund werd, die zijn gehoor aanraadde slechts die koffiehuizen te bezoeken x> waar onze bladen ter lezing liggen. Een treurig ongeluk heeft te Noord- wijk aan Zee plaats gehad. Bij het graven eener welput, heeft een aardver schuiving plaats gehad, welke aan een oppassend werkman het leven heeft ge kost. Van de twee menschen, welke be dolven waren, heeft men er een met moeite gered, doch de ander, welke onder in den put werkte, werd onder de ge- heele massa zand bedolven. Eerst nadat men zes uur achtereen had gegraven, vond men zijn lijk. De ongelukkige, Jacob Heemskerk, laat eene weduwe met twee kinderen achter. Een beschonken man, Zondagavond aan een der politieposten te Amsterdam in hechtenis gebracht, heeft bij een aan val van tjjdeljjke krankzinnigheid in zijne bewaarplaats alles vernield wat onder zijn bereik kwam en moest, wilde men hem niet zjjn hoofd te pletteren laten stooten, voorshands met touwen gebonden worden, totdat er gelegenheid was den ongelukkige naar het Buitengasthuis over te brengen. Een driedubbele misdaad, moord, kinderroof en vergiftiging is dezer dagen gepleegd door een vrouw, Victorine Mou- nic, in de Hautes Pyrenées. Men vond in een kanaal het ljjk van een kind. De identiteit kon niet vastgesteld worden, doch sterke vermoedens rezen tegen Vic torine Mounic men vermoedde dat het haar kind was en zy het vermoord had. Zjj ontkende echter beslist en verklaarde haar kind te Pau uitbesteed te hebben, zelfs was zjj bereid het te gaan halen. Zjj ging naar Pau en bemerkte in een der straten twee jonge meisjes, één van vier en een van acht jaar. Het oudste zond zjj om een boodschap en het jongste voerde zjj mede naar een naburige stad. Toen zij daar een dag gebleven was, werden zoowel van uit haar woonplaats als uit Pau de berichten bekend omtrent den moord en den kinderroof. Om het vermoeden der laatste misdaad van zich af te werpen gaf zjj de vierjarige kleine vergif in en gaf haar als dood op bij den burgerljjken stand. Daar kreeg men ech ter kwade vermoedens; het kind werd geneeskundig onderzocht en de vergifti ging geconstateerd. By haar verhoor voor den rechter heeft zjj de drie mis daden volledig bekend. Het reusachtige schip Great-Eastern is nu, op de Mersey te Liverpool, een dans- en uitspanningslokaal geworden. Het ziet er 's avonds, electrisch verlicht, zeer aantrekkelijk uit, en lokt dan ook vele bezoekers. Er is een schouwburgzaal, welke 1000 personen moet kunnen be vatten. Den 16en Juli is voor het eerst een sneltrein met 80 waggonladingen thee, uit Japan naar Europa bestemd, over San Francisco naar een der havens op de Oostkust van Amerika gespoord. De proef werd genomen, of op deze wjjze de thee sneller uit China en Japan naar Europa gebracht kan worden dan per stoomschip door het Suez-kanaal. Bjj Tienen (België) heeft Vrjjdag ochtend een pistolen-duel met doodeljjken afloop plaats gehad tusschen Fredéric de Sauvage, len luitenant, en Heuri Prelle, officier van gezondheid bij het 4e regi ment artillerie, aldaar in garnizoen. Bij de tweede wisseling van kogels werd de laatstgenoemde doodelijk in de borst ge troffen. Het laatste houten oorlogsschip der Britsche vloot, The Yulture, wordt nu buiten dienst gesteld en verkocht. Behaagzieke vrouwen te New-York hebben een middel bedacht om te weten of de heeren, die zjj tegenkomen, haar bewonderend nakijken. Daar het omkijken door vrouwen ook in Amerika ongemanierd wordt gevonden, hebben zij in haar zonneschermen kleine spiegeltjes doen plaatsen, die haar in staat stellen alles tq zien, wat achter haar op straat voorvalt. Op den 7n Augustus 1886, hopen onze geliefde Ouders: J. YAN EIJK en M. VAN EIJK—LIGTHART, hunne 30-jarige Echtvereenigiug te herdenken. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen, D. MAK en Echtgenoote. M. MAK. J. MAK en verdere Familie. Helder, 3 Augustus 1886. Op den 5n Augustus 1886 hopen onze geliefde Ouders: MARCILLIS KRAAK en GRIETJE MEIJER hun 1279-jarige Ecktvereeniging I te herdenken. Uit naam hunner dankbare Kinderen. Nieuwediep, 3 Augustus 1886. 12 AUGUSTUS 1886, I hopen wjj de 12V9-Jarige Echt- j vereeniging te herdenken van onzen j zwager en zuster C. J. HIENKENS en M. A. YAN DEN HOOGEN. Uit naam van zwager en zuster F. J. HOGÉ. M. J. VAN DEN HOOGEN. Wed. J. VAN DEN HOOGEN. J. H. BUHRMANN. M. J. VAN DEN HOOGEN. i Helder, 30 Juli 1886. Ondertrouwd FREDERIK JOHANNES AUKES, 2e Schrjjver Kon. Inst. v. d. Marine, en WILHELMINA JOHANNA KERKHOFF. Helder, 30 Juli 1886. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JOHANNES VAN HAAREN en JANSJE OLIVIER, Wed. van P. Ommeval. Helder, 30 Juli 1886. Algemeene kennisgeving. GeborenGERRIT. Zoon van JOH. BAKKER, en DIEUWERTJE BUIS. Burg op Texel, 31 Juli 1886. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter; JEANNET VLESSING—van Stratüm. Texel, 30 Juli 1886.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2