Advertentiën. Ingezonden. „Hercules" en de „Schorpioen." Be Schorpioen dorst zich zoozeer vergeten, Om zelfs met Herculeszich driest te meten, w'k Heb gift in mijnen buile en ook mijn (pantserhuid, z/Mijn ijzeren ram houdt wis het tegen (Her c'les uit 't Vangt aan het kloek bedrijf, waar 't nakroost (van zal spreken. Men windt de kabels, «volle krachtmen (wacht het teeken 't Verschijnt, en Herc'les kop is stukeen (gekke flater Maar nu de Schorpioen?Wel, die ligt (onder 't water! Nieuwediep, 9 Aug. 1886. F. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins van Oranje vertrok 8 Augustus van Port-Saïd naar Amsterdam." Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Batavia nnar Amsterdam, passeerde 9 Aug. Kaap Sik-Vincent. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Padang den 7 Aug. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amster dam naar Batavia, passeerde St.-Vincent den 8 Augustus. Marktberichten. Alkmaar, 7 Aug. Aangevoerd 2 Paarden f 180 a 275, 10 Koeien en Ossen f 190 a f 265, 2 Vette Kalveren f 25, 23 nuchtere f 12 a 26, 124 Schapen f 17 a 23, 269 Lam meren f 8 a 17, 64 magere Varkens f 10 a 14, 148 Biggeu f 4 a 6, 8 Bokken en Geiten f 6 a 7, 3 kleine Bokjes 70 a 90 c., Kip eieren f 2.75 a f 3.—,' Eenden dito f 3.40 per 100; Boter per kop 62 a 75 cent. 322ste Staatsloterij. 2e Klasse. Ie Lijst. No. 523 f 5000, Nos. 17331 en 20001 elk f 1500, Nos. 19932, 17899 en 9234 elk f 1000, Nos. 9647 en 901 elk f 400, No. 13118 en 4037 elk f 200, No. 3352, 9488, 12100, 5123 en 6807 elk f 100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 6 tot 10 Aug. 1886. ONDERTROUWD: J. F. Mulxlhaus, zeil maker en T. Darpliorn, W. F. Willems, stoker en A. C. Roggeveen. GETROUWD: Geene. BEVALLEND. Schrander, geb. Greven, D. P. Dunk, geb. Wolvendijk, D, S. S. Elte, geb. Beek, D. A. Sluimer, geb. Mout- liaan, D. A. Stins, geb. de Vries, Z. en D. G. Hofer, geb. Van der Hulsf, Z. J. E. Mar- teus, geb. Vring, D. J. Smit," geb. Harts, Z. E. P. Polak, geb. Polak, Z. W. Jongkees, geb. Kroos, D. C. Heeroma, geb. Rogge veen, Z. OVERLEDEN: C. W. Kaan, 4 j. L. C. Kooijman, 12 m. P. M. Grootveldt, 10 m. A. Van Diest, 3 m. POLITIE Gevonden voorwerpenGedeponeerd aan Bureau Raadhuis een defect oorbelletje, waarin roode steentjes. Aan Bureau II. Een gouden ring (defect.) Vervolg der Berichten. Gistermorgen had alhier voor de ha ven een hevige aanvaring plaats tusschen het naar de reede stoomende ramschip Schorpioen" en de binnenkomende sleep boot «Hercules. Dit ongeval ontstond door dien de commandant van het ramschip, meenende dat hiervoor nog ruimschoots gelegenheid was, vóór de sleepboot om wil de sturen, doch de manoeuvre werd klaar blijkelijk te laat aangewend, met bovenge noemd noodlottig gevolg. Wél liet de kapi tein van de «Hercules" nog volle kracht achteruit werken, doch niets mocht meer baten, en het volgend oogenblik liep de sleepboot het ramschip aan stuurboordzijde midscheeps in. Aanvankelijk meende men dat alleen de «Hercules" in hoofdzaak de lijdende party was; deze boot toch werd zwaar lek, de ijzeren steven spleet van on der tot boven en de machine zoowel als de raderkasten geraakten geheel ontzet. Een waterdicht schot behoedde de boot voor zinken. De Schorpioen" stoomde bedaard door en scheen niets te hebben geleden, doch reeds zeer spoedig deed men de ont dekking dat het water met kracht binnen stroomde en het schip in zinkenden staat ver keerde. Onverwijld werd nu naar de ha ven koers gezet, daar het water in het schip steeds bleet wassen. De waterdichte schot ten bleken hier al zeer ondoelmatig ingericht of niet in orde te zijn, dan toch had het ongeval nimmer dien omvang gekregen. Een andere omstandigheid die de toestand hopeloos maakte, was deze, dat van beide droogdokken geen disponibel was, daar in het eene de «Zilveren Kruis", in het andere de «Emma" was opgenomen. Nu kon men dus niets anders doen dan 't zinkende schip in het natte dok te halen, waar het weldra in de diepte verdween, al de aan boord zijnden inventaris, ammunitie en victualiën met zich nemende. Alleen het kooigoed der opvarenden kon nog worden gered. Bij een later door duikers ingesteld onderzoek is gebleken, dat zich onder de waterlijn een groot gat bevond, waardoor het water vrij kon binnenstroomen, en tengevolge waarvan het schip dan ook zonk. Men zal trachten, na het lek te hebben gestopt, het water uit het schip te verwijderen en het op die wijze te lichten. Persoonlijke ongelukken hebben geluk kig niet plaats gehad. De opvarenden zijn op het wachtschip en de «Evertsen" inge deeld, terwijl de officieren in het hotel den Burg een onderkomen hebben gevonden. Bij de Directie der Marine is heden aanbesteed het uitdiepen vaD het zuidelijk gedeelte van het natte dok. Er waren ingekomen 7 inschrijvingsbiljetten, nl. van A. Vos Rz. f4400.A. Bos f4197. B. Boon f4050.Gebrs. Klein f 3790. C. Bos Az. f3500.W. Goedkoop Dz. f3400.en G. D. van Doorn f2990. Aan het Directiegebouw der marine te Amsterdam had jl. Zaterdag de aan bestedingplaats van verschillende artikelen Van hier waren de minste inschrijvers voor de volgende artikelen. Voor Am sterdam, ijzerwerk, gereedschappen en commaliegoed T. C. Go vers ad f 1324.80 gesmeed ijzer dezelfde voor f 4138.40 blik en ijzerwerk S. Schellinger ad f 798.25, gascokes J. Keyser ad f 1080.turf, D. Bandsma, f 631.20, band, garen, gor dijnkoord en knoopen G. De Barbanson ad f 269.13. Voor Willemsoordgascokes, D. Bands- ma ad f 380.ook door den heer Berg huis te Amsterdam was voor gelijke som ingeschreven. Voor Hellevoetsluis, gascokes D. Bands- ma ad f 1260. Kippen vertoonen bij het voortbren gen soms zeldzame afwijkingen. Zoo vertoonde ons de heer W. Huvers van één kip een gewoon ei van 60 gram, maar ook een zeer groot dat niet minder woog dan 100. Door den minister van marine zyn, met ingang van 1 Sept. a.s., benoemd tot adspirant-administrateur bij de zee macht C. Mathol, Q.' J. Eeg, C. I. Sou- tendam, G. W. Erfmann, A. G. Ter Cock en H. W. Stoelman. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. Sommelsdijk is geheel getuigd van Am sterdam, langs het Gr. Noordh. kanaal, alhier aangekomen, om ter reede te Tessel onder stoom te worden beproefd. Texel, 6 Augustus. De reddingsstations op ons eiland zyn weder met een vermeerderd en wel achter het dorp den Hoorn, alwaar een redding- vlet is geplaatst in een daarvoor doel matig gebouwd huisje; ingeval van nood kan dan ook van die zijde redding wor den aangebracht en niet ten onnutte immers wij weten, dat daar strandden de bark «Constance," de schooner Zwaluw," de bark «Duitsstar," de schooner «Jan- tina," de brik «Viola," visckkotter «Im- pendence" en nog vele andere, alzoo was die reddingvlet daar een bepaalde behoefte. De verbinding met de telephoon zal ook wel een eerst vereischte zijn. Aan de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op het gedis tilleerd. Het bevat dezelfde bepalingen omtrent den trek, voorkomende in het vóór de ontbinding ingediende ontwerp en daarenboven het voorstel om den accijns per hektoliter gedistilleerd ad 50 na 31 December 1886, te bestendigen op f60. Door den minister van oorlog is, namens Z. M. den Koning, zijne bijzon dere tevredenheid betuigd aan het geheele garnizoen te Amsterdam, voor de wijze, waarop elk in 't bijzonder zich heeft ge dragen bij de demping der onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Aan die tevredenheidsbetuiging was tevens den last toegevoegd, haar op drie appéls aan den troep te doen voorlezen. De Koning van Portugal wordt mor gen te Vlissingen verwacht. Per gewonen trein zal Z. M. naar Amsterdam ver trekken Donderdag namiddag zal hy bij onzen Koning te Soestdyk een bezoek afleggen en des avonds naar de hoofdstad terugkeeren. Naar de Haarl. Crt. verneemt, wordt aan de verschillende spoorwegbesturen verlof gevraagd tot het plaatsen van automatische verkoopers van verschillende artikelen aan stations. Deze vernuftig uitgedachte toestellen moeten aldus zyn ingerichtbij verschillende sleufjes, waarin men geld moet werpen de prijs staat er natuurlijk bij is vermeld wat men er voor krijgt. Werpt men nu het geld in de sleuf, dan schuift daardoor het laadje open, dat de gewenschte artikelen bevat, en zich van zelf sluit. Bijv. men wenscht een paar sigaren. Men gooit geld in het daarvoor bestemde sleufje; het laadje schuift uit, men neemt de si garen en het sluit zich weder. Uit Scheveningen wordt ons gemeld, dat een dame, die aldaar met haren man verblijf hield, in hechtenis is genomen, als verdacht zilverwerk uit het hotel te heb ben gestolen. Op het strand te Wijk aan Zee werd Vrij dagnamiddag door den heer Becker uit Dresden een zeehond geschoten ter zwaarte van 20 kilo. Deze dieren ver toonden zich veelvuldig in de laatste dagen. In het Binnengasthuis te Amsterdam is overleden de 56-jarige Ruth Gerard Duif, wonende in den groentekelder Haarlemmerstraat 62, die in den nood- lottigen avond van 26 Juli in de Anje lierstraat door een kogel in zyn schouder getroffen werd. Hij zag daar geen enkelen soldaat, en hij zelf vermoedde dat een schot uit een der ramen hem getroffen heeft. De man was nog naar zijn huis geloopeu, doch daar ineengezakt, uitgeput van ver moeienis, en vervolgens naar het Gasthuis gebracht. Hij moest voor zaken de plaats waar hij getroffen werd, passeeren. Donderdagavond ten 11 ure werd te Leiden door twee politieagenten aan het bureel gebracht een man, die in be schonken toestand burengerucht aan de Haarlemmerstraat maakte. Ook aan de politiewacht was hij zeer onhandelbaar en weigerde naam en verdere by zonder heden op te geven, waarom hij in een der arrestantenkamers werd gebracht. Gedurende den nacht werd hy, zooals dit by arrestanten steeds de gewoonte is, verschillende malen bezocht en lag hij toen in een diepen slaap. Toen een der agenten in den vroegen morgen weder naar hem ging zien, ontdekte deze, dat de arrestant zich aan de scharnieren dei- deur had opgehangen. Hoewel dit bleek even te voren te zijn geschied en er zeer spoedig geneeskundige hulp werd verleend, was het niet mogelijk de levensgeesten weder op te wekken. Het lijk is naar de loods voor drenkeliugen overgebracht, na dat nog gebleken was dat de zelfmoorde naar K. genaamd en te Texel woonachtig was, vanwaar hij den vórigen dag te Leiden gekomen is, óm als veehandelaar zaken aan de markt te doen. De overledene, die gunstig bekend was en een oppassend huisvader, heeft door zijn ongelukkige daad zyn familie in rouw gedompeld. Omtrent de oorzaak van zyu wanhopige daad vermoedt men, dat by zyn ontwaken het bewustzijn van den toestand, waarin hy was, hem te sterk aangegrepen heeft, vooral toen hij ont waarde dat èn portefeuille èn geld ver dwenen was. 't Is namelijk gewoonte dat arrestanten namens het hoofd der politiewacht onder zocht worden en waarden, zoo zich die bij hen bevinden, door hen gedeponeerd worden. Van die omstandigheid was de overledene onbewust, waardoor zijn onge lukkig plan tot rijpheid kwam. 's Is natuurlijk een vermoeden, maar waarvoor veel schijn van waarheid is. Te Zuilichem heeft by de ruïne van den brand der vorige week nog een on geval plaats gehad. Een negenjarige jongen, die in de uit gebrande kerk, op de plek waar de collec tebus stond, naar geld zocht, werd door een vallend stuk lei zoodanig aan het hoofd getroffen, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Het lijk van deD heer M. v. d. G.die Zondag 1 Aug. te Scheveningen in zee ver dronk,is Zondag te Zandvoort aangespoeld. Dezer dagen heeft te Scheveningen de ont knooping plaats gevonden van eene bijna ongeloofe- lijke gebeurtenis. Aldaar werd in een klein loge ment een vreemdeling aangebracht, voor wien men het, met het oog op den toestand zijner geestvermo gens, geraden achtte de hulp van een geacht genees kundige, dr. Van der Mandele, in te roepen. Be doelde vreemdeling was naar Scheveningen gediri geerd door het Nederlandsoh consulaat te Londen, dat hem had overgenomen van een Engelsch schip, dat uit Australië (Melbourne) binnenkwam. De be manning van dit schip had hem meer dood dan levend drijvende gevonden in den oceaan op een stuk wrakhout. Na een liefderijke verpleging had men uit den drenkeling, in oogenblikken dat hij hel der van geest was, weinig anders kunnen krijgen, dan dat hij betrekkingen te Scheveningen moest hebben. Tot dergelijke waarneming kwam ook de genoemde geneeskundige, die er in slaagde uit zijn mond den naam te vernemen van eene geachte fami lie aldaar. Met die wetensohap toegerust, deed hij onmiddellijk de noodige nasporingen, die tot het resultaat leidden dat de vreemdeling de zoon was van een te 's Gravenhage wonende weduwe, welke tot die familie in nauwe bloedverwantschap staat. Reeds zeer geruimen tijd had bedoelde zoon, fabri kant en gehuwd te Melbourne, waarheen hij op jeugdigen leeftijd was vertrokken, de geregelde cor respondentie met zijne moeder te 's Gravenhage ge staakt. Uit brieven, door haar uit Melbourne ont vangen, bleek dat haar zoon op zekeren dag verdwe nen en sedert niet was teruggekeerd. Men vermoed de dat hij zou zijn verdronken, daar hij gewoon was zeebaden te gebruiken. De moeder waande dan ook reeds haren zoon verlóren, en ziet, thans is hij schier door een wonder in hare armen teruggekeerd. Door het feit dat hij door een Engelsch schip in volle zee op een stuk wrakhout is gevonden, wordt het ver moeden zekerheid dat hem, bij het baden in zee een ongeval is overkomen, dat hij te Melbourne van den wal is afgedreven, een hem tegendrijvend stuk hout heeft gegrepen en in dien toestand door den En- gelschman is ontdekt. De geredde drenkeling, die door zijne betrekkin gen is herkend, verkeert thans nog steeds in een toestand van waanzin, maar dr. van der Mandele koestert de hoop, dat eene bijzondere verpleging hem zijne geestvermogens zal teruggeven. Deze zaak is te Scheveningen het onderwerp van alle gesprekken, en berichten, bij de betrekkingen ingewonnen, bevestigen volkomen de waarheid. Men leest in de Java-Bode De quaestie van het al of niet smokkelen, wat tot drijfveer van 't gebeurde met de Hock-Can- ton, kan strekken, moet nog uitgemaakt worden, doch dat die bodem in geen al te goeden reuk staat, weet ik by persoon lijke ondervinding. Toen dan ook' de kapitein ter zee Bogaert, benoemd divisie commandant over de scheepsmacht in de wateren van Atjeh, tijdens de politioneels blokkade in 1884/85 het bevel over de vloot aanvaardde, was een zyner eerste handelingen de aandacht van comman deerenden te vestigen op de stoomers, die de communicatie onderhielden van Penang met de kustplaatsen; zoo zegt hy o. a. in een missive aan de stations-comman danten, die weder dergelijke schrifturen langs de schepen in hun ressort deden circuleeren: «Niet het minst moet een wakend oog gehouden worden op schepen zooals de Perse, Rayag enx. Ook de Hok- Canton en dergelijke. Nu mag men zeggen, Hok Canton is nimmer op clandestienen invoer betrapt, doch dat bewijst niet dat daarom nimmer dat gevaarlijk bedrijf is uitgeoefend, de schijn was er tegen en met recht; het varen [met uitgedoofde en gemaskeerde lichten bij nacht en dag in de nabijheid der kust, kan alleen dienen om zich aan de aandacht van de gestationneerde sche pen te onttrekken. Het is by de vloot dan ook een publiek geheim, dat de Hok Canton van de gelegenheid gebruik maakt om verdachte artikelen in te voeren. Te Tjilatjap is eene locomotief met zandwagens vierkant de zee ingestoomd. De machinist en stoker zwommen, hoewel, met veel moeite, aan wal. (Soer. Hbl.) In een Atjeh-correspondentie van het Soer. Hbl. leest men Gisterenavond om ongeveer half twaalf, deserteerde er weder een Europeaan, die in het hospitaal op post stond, met me deneming van zyn geweer en vijftig pa tronen. De militaire commandant, die per extra rapport hiermede in kennis werd gesteld, liet direct naar alle posten telephonee- ren en gaf tevens last, dat alle patrouil les hedenmorgen om 5 uur zouden uit rukken, ten einde den deserteur op te sporen, hetgeen ook werkelijk gelukt is. Om 9 uur ongeveer zag men een ca- valerie-patrouille den kraton binnen ko men aan het hoofd dier patrouille mar cheerde de deserteur, gebonden tusschen twee paarden. Jammer, dat de wenschen van zoovele andere fuseliers, die den de serteur toevoegden «hangt hem," niet verhoord worden en dat weer maanden moeten verloopen voordat deze zaak is af gedaan, evenals met Ronsonnet en Ver- mey,dienunog niet hangen en misschien nooit zullen hangen. Zondag jl. hebben te Belfast in Ierland weder ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De agenten hebben her haaldelijk moeten vuren. Elf personen zijn onmiddellijk gedood en zeer velen gekwetst. 500 man infanterie en een escadron cavallerie is heen gezonden om de politie te helpen. Belfast, 9 Aug. Des middags. Het oproer duurt voort. De politie, in groote macht tegenwoordig, schoot op de muite lingen, van welke velen gekwetst werden. Er heerscht groote opwinding in de stad. Het aantal gekwetsten sedert verleden Zaterdag bedraagt, naar men zegt, hon derddertig. Te Portsmouth heeft onlangs eene vrouwelijke olifant, aan eene rondreizende menagerie ontsnapt, het volgende uitge richt Na in dolle vaart te zijn gevlucht, hield het dier voor eene kazerne stand. Zijn eerste werk was den schildwacht, die het gebouw bewaakte, zoo lang als hij was, doch zonder hem pijn te doen, op den grond neer te strekken. Ver volgens liep hij triomfantelijk op een draf het binnenplein op, waar driehonderd man aan het exerceeren waren. Op het gezicht van het monster werden in een oogwenk, de gelederen verbroken en vluchtten de verdedigers des vader lands naar alle zijden. De olifant liep daarop rechtstreeks op een trog met wa ter toe en ledigde die in een teug, waarna het dier een grooten bak met aardappelen, bestemd voor de ménage der soldaten, in het oog kreeg. Ook dezen vonden hun weg in de veelomvattende maag van Mevrouw Jumbo. Toen honger en dorst aldus gestild waren, kwam de cornac of geleider van den olifant juist buiten aanloopen en, blykbaar tevreden over zyn uitstapje, liet de kolossus zich toen gewillig mede voeren. Onder de vele moeders te Parijs, die eene dochter van omstreeks 20 jaren mis sende, zonder te weten waar zij gebleven was, zich naar de Morgue hebben begeven om de daar tentoongestelde (ledematen van het in stukken gesneden vrouwenlijk in oogenschouw te nemen, bevond zich zekere vrouw, die verklaarde dat zy hare dochter, 16Ys jaar oud, sedert 28 Juni miste, Toen zij de ledematen van het vrouwenlijk in de Morgue zag, viel z.ij in zwym. Weer tot bewustzijn gekomen, zeide zij dat het wel de armen en beenen zyn van hare dochter. Van een litteeken aan de lin kerborst wist zy een verklaring te geven door te zeggen, dat hare dochter op die plek voor jaren een wond had gehad. De toppen der vingers leverden het bewijs dat de vermoorde veel met de naald had omgegaan, en hierin vond de arme] moe der een vermoeden te meer, dat het slacht offer hare dochter waswant, zeide zij, mijne dochter werkte veel met de naald en had eene uaaimachine. Ik zou dade lijk de ledematen opeischen als die mijner dochter, liet zij er op volgen, indien ik nog maar een haarlok of iets van de kleedij als kenmerk van mijn kind voor mij zag. De diep bedroefde moeder zou nu door den rechter van instructie ondervraagd worden. Hare dochter, Louise Sidonie'geheeten, schijnt verleid geweest te zijn door een leverancier van vrouwenkledingstukken. Voor de rechtbank te Greatjarmouth is een aanvang gemaakt met de behan deling der zaak van het toebrengen van belangrijke schade op zee aan de bom schuit Sch. 137 Arie en Daniël reeder A. de Niet, van Scheveningen, tegen den reeder en master van de Engelsche smak «Ring leader» 246 G. IJ. van Grimsby. Door afwezigheid van de Scheveningsche getuigen is de zaak verdaagd tot a. s. Kerstmis. Den 14en Augustus hopen onze j geliefde ouders D. J. VAN DALFSEN en J. P. BOUMAN, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hunner kinderen. Op Donderdag 12 Augustus hopen onze geliefde ouders H. KUNST en D. HOEK, hun 127s-jarige Echtvereeniging te vieren. Helder, 10 Augustus 1886. 3 Namens hunne dankbare kinderen. p Algemeene kennisgeving. Donderdag 12 Augustus 1886, 1 hopen onze geachte Zwager en Zuster H. KUNST en D. HOEK, hun lSYs-jarige Echtvereeniging j i te herdenken. Namens Zwagers en Zusters, j Ondertrouwd WILLEM FREDERIK WILLEMS, Vuurstoker le kl. bij de Marine, en ALIDA CORNELIA ROGGEVEEN. Nieuwediep, 9 Augustus 1886. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: J. P. HOES G. DUINKER, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Helder, Amsterdam, 10 Augustus 1886. Ondertrouwd J. ABBENES en R. STIKKEL. Helder, 5 Augustus 1886. Voorspoedig bevallen van een Dochter R. VAN ES-VLAMING. Hellevoetsluis, 7 Augustus 1886. Voorspoedig bevallen van twee wel geschapen Zoons D. P. HOLSTIJN, geliefde Echtgenoote van J. KEIJZER, Bootsman a/b. Zr. Ms. Opleidingsschip «Anna Paulowna." Rotterdam, 6 Augustus 1886. Bevallen van een Dochter, C. J. KRUL-KENNINK. Helder, 9 Augustus 1886. Heden werd ons geboren ANTONIA JOSEFINA, Dochter van A. KEVELING en E. KORBER. Amsterdam, 6 Aug. 1886. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon, C. HEEROMARoggeveen. Helder, 9 Aug. 1886. Eenige kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2