't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1409. Woensdag 18 Augustus 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 17 Augustus 1886. Zondagmorgen werd de dienst in de doopsgezinde kerk verricht door den wel- eerw. heer Dr. Dyserinck, die zijne vroe gere gemeenteleden toesprak naar aan leiding van Deuteronomium 29, vers 29. De opkomst was ruim. De heer H. Uurbanus, onderwijzer alhier, heeft met goed gevolg examen afgelegd ter verkrijging van een acte in de Fransche taal. De weleerw. Heer J. P. van der Vegte, doopsgezind predikant alhier, komt voor op 't zestal te Kampen. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 13 dezer no. 27, wordt Zr. Ms. ramschip Stier, liggende alhier, met den 16 dezer, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee O. C. A. J. Moreau, in dienst gesteld. Met den 16en dezer werden geplaatst aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, de luit. t. z. der 1ste kl. J. A. Kloek, als 1ste officier, de luitenants t. z. 2e kl. J. A. van Hoogstraten, G. H. Pfeiffer en T. E. W. van Dompseler, de officier van gezondheid der 1ste kl. W. Schoonder- mark en de officier van administratie der 2de kl. S. J. A. Deyll, en op Zr. Ms. wachtschip alhier, de luitenants t. z. der 2e kl. W. J. Cohen Stuart, H. C. A. Schluter en J. E. J. Eybergen, terwijl de officier van gezondheid der 1ste kl. bij de zeemacht dr. Klosser, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioen, met gemelden datum wordt op non-acti viteit gesteld. Naar wij vernemen zal Zr. Ms. schroefsto om schip 1ste kl. Tromp, dat aanvankelijk voor Atjeh was bestemd, ver gezeld van een controleur bij het binnen- landsch bestuur, binnen korten tijd naar Nieuw Guinea vertrekken, met het doel aldaar politieke onderhandelingen aan te knoopen. (Bat. Hand.) Vrijdag jl. is in de Zuiderzee ter hoogte van Muiden een vlot uiteenge slagen van ongeveer 2200 Noorsche bal ken, toebehoorende aan de firma Loos Zn. te Blokzijl. Texel, 13 Aug. Eenige landlieden, met den hooibouw bezig, achter het dorp den Hoorn, nabij den Stuif dijk, werden heden aangenaam verrast door een deserteur, welke van af den Helderschen dijk de jongenshand was ontsnapt. Hoog in de lucht bewoog hij zich met een statigen achteruitgang, de beweging naar Texel, een afstand van ruim 2500 meter over het diepe zeegat heen; ware zij gevallen reddelooze positie doch neen zij kwam nader en nader tot dat zij eindelijk den oever bereikte een vriendelijke ontvangst wachtte hem. De deserteur, die deze roekelooze daad verrichtte, was de vlieger genaamd L'espe- rance". De groote lengte van het daar aan bevestigde band of touw, sleepte door zee, wat nog zooveel tegenstand bood, dat hij niet nederviel maar steeds hoog in de lucht statig achterwaarts afzakte. Naar het Bredaseh Advertentieblad verneemt, is de eisch in zake het treu rige geval in het cadettenkamp, voor drie daarin betrokken personen: twee jaar cor rectioneel of een jaarcelstraf en vervallen verklaring van den militairen stand. Men leest onder de Indische be richten Suppletietroepen uit Nederland werden vroeger hier verwelkomd met een stuivers broodje en een halve flesch goedkoope kantine-wijn. Toen later de tjjden slecht werden of misschien de wijn een paar centen duurder, werd het ration vermin derd op een kwart flesch en dezer dagen is nu laatstelijk (zeker met het oog op de berooide schatkist) bepaald, dat den troepen bij aankomst in het geheel geen wijn meer geschonken zou worden en ook het stuiversbroodje is afgeschaft. Een verwelkomst met woorden werd voldoende Doch van dien maatregel werd ver zuimd kennis te geven aan den met die inhalerij belasten sergeant. Van daar dat deze, toen gisteren (7 Juli) de Gel derland nieuwe landverdedigers aanbracht, de gewone broodjes en wijn inkocht, met dit gevolg, dat de luit.-adjudant, achterna zijn verzuim bemerkend, last gaf om de versnapering, welke reeds ter uitdeeling gereed stond, voor den neus der troepen weg te nemen en weder terug te zenden, de broodjes naar den bakker en den wijn naar de kantine. (Bat. Hand.) Men schrijft uit Harlingen van 14 Augustus Heden arriveerde hier weder de stoom boot »Spica," beladen met hout, thans komende van Björneborg. Dit stoomschip is nog voor een reis met balken op hier gecharterd, terwijl binnenkort nog een andere stoomboot met gelijke lading hier van Sundsvall wordt verwacht. Het schijnt dus dat de bezwarendie bestaan tegen den aanvoer alhier van balken met stoom schepen, te niet worden gedaan door de lagere vracht dan voor zeilschepen ge vraagd wordt. Twee mannen, de stoker H. J. R. en de schoorsteenveger G. de Mhebben voor het gerechtshof te 's Gravenhage terechtgestaan wegens het stelen van een aantal jassen te Rotterdam en in den Haag. Zij deden dit door aan verschillende huizen aan te schellen en een bedelbrief te over handigen. Terwijl de dienstbode naar binnen ging, namen zij hunne kans waar en kaapten de jassen van den standaard weg. Zij bekenden op die wijze minstens 26 diefstallen te hebben gepleegd. R. is veroordeeld tot 5 jaren tuchthuis straf en d. M. tot 2 jaren eenzame op sluiting. Uit Terschelling wordt i. d. 13 Aug. gemeld Bij onderzoek is heden gebleken, dat het ontdekte wrak werkelijk dat der Lutine is. De duiker heeft geruimen tijd ver toefd op den bodem van een gezogen kuil en uit een groote harde massa een vier tal kogels bovengebracht, waaraan kruit en zand zijn vastgeroest. Indien het wrak nog schatten bevat, is het hoogst waarschijnlijk, dat men ze op deze wijze er uithaaltanders zal men zijne toe vlucht moeten nemen tot den zandduiker. De stoomboot, Zaterdagochtend van de Lemmer naar Groningen vertrokken, is op het Slotermeer omgeslagen. Passagiers en bemanning zijn gered. Batavia, 10 Juli. Het afgekeurde Nederl. schip Voorlichter," hetwelk te Soerabaia voor f 6100 in veiling werd opgehouden, is voor die som uit de hand verkocht aan een Arabier, die het schip zal sloopen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft een slager uit Heeg terechtgestaan, aan wien een medeingezetene een zieken hond gegeven had om te verdrinken, met een kwartje voor de moeite, doch welken hond hij geslacht en het vleesch verkocht heeft voor zuiglammetjesvleesch. Een der koopers merkte evenwel ep, dat het vet niet wilde stollen, en dit gaf aanlei ding tot een onderzoek en dat de slager op de bank der beschuldigden werd ge bracht. De veearts, met het onderzoek belast, verklaarde dat het vleesch, vet en de beenderen afkomstig waren van een ouden hond, en had zeer vernuftig op een groot carton sommige deelen van het geraamte, geheel als bij het leven van het dier, sa- Nu kon bekl. niet langer ontkennen. Het Openb. Ministerie eischte 45 dagen celstraf en f 25 boete. De rechtbank zal 23 Aug. a. s. uitspraak doen. Door de politie werd Vrijdag te Assen ten huize zijner ouders gearresteerd en geboeid naar de gevangenis overge bracht Harm Mennega, geboren te Assen, oud 26 jaar, vroeger klerk bij den ont vanger der belastingen te Bladel, verdacht zich door oplichting te hebben meester gemaakt van 4 gouden horlogekettingen, ten nadeele van den juwelier De Haan te Breda. Zijne opsporing en aanhouding was, zooals men weet, door den officier van justitie aldaar verzocht. M. was Donderdagavond met den beurtman van Amsterdam gekomen, maar had te Smilde, waar hem zijne pet afwoei, het schip verlaten en de reis te voet naar Assen voortgezet. Bij de arrestatie toonde hij zich zeer onverschillig. Jl. Vrijdagnamiddag zat een jonge vrouw, in hoogst zwangeren toestand, met een klein kind op den schoot, op de stoep voor een pakhuis op den Singel (appelenmarkt) te Amsterdam. Een heer die voorbijkwam en aan een der lieden, die zich om de vrouw verzameld hadden, vroeg: »Wat scheelt dit mensch,* kreeg ten antwoord: Zij is vermoeid en rust hier wat uit Hij vroeg vervolgens aan een agent van politie, dien men ook onder de nieuwsgierigen telde, of deze aan de vrouw eens wilde vragen of zij wellicht ook honger hadToen haar die vraag gedaan werd begon zij te weenen. Men bracht haar en haai4 kind iu het pakhuis, waarna in een oogenblik, zooveel brood met vleesch, melk en koffie bijeen was, dat de vrouw en haar kind verzadigd zijnde, nog eenigen voorraad mede naar huis kon nemen. Intusschen was een man, aan de markt werkzaam, met een kom de geheele markt rond gegaan, om giften voor deze ongelukkige, die in de Oostenburgervoorstraat thuis behoorde, in te zamelen. De vrouw vertelde, dat zij nog twee kleine kinderen thuis had, haai man sedert Februari werkeloos was ge weest, en zij geleefd hadden door ver koop van hun inboedel, die geheel ver dwenen was. Na de ontvangst van de collecte, die vrij aanzienlijk was, begaf de vrouw zich met haar kind huiswaarts. (A. C.) Jl. Woensdag overleed in het Bin nengasthuis te Amsterdam weder een slachtoffer van het oproer. De man heet C. Drayer, wonende in de Van Heems kerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaar bereikt. Hij was op den nood- lottigen Maandag op de Zaterdagsche brug, voor de 2de Goudsbloemstraat, door een kogel in de rechterdij getroffen en had zeer veel bloedverlies geleden. De man laat een vrouw en een zoon na. Naar men verneemt, is aan het ministerie van justitie een nieuw wets ontwerp op den kinderarbeid gereed, dat de regeering voornemens was spoedig aan de Staten-Generaal in te zenden. Tengevolge van het voorstel van de heeren Goeman Borgesius en anderen tot het houden van een enquête omtrent het tegengaan van over matigen arbeid, oordeelde de regeering dit wetsontwerp niet te kunnen indienen, alvorens de enquête is afgeloopen. Het Gerechtshof te 's Gravenhage vernietigde Donderdag een vonnis der Middelburgsche Rechtbank, waarbij een 17-jarig boerenmeisje uit Domburg ver oordeeld was tot één maand celstraf, we gens het stelen van een zilveren sigaren pijpje. Bij de behandeling in hooger beroep bleek echter voldoende, dat hier niet aan boos opzet, maar alleen aan een grap of plagerjj moet gedacht worden, weshalve zoowel de adv.-gen. als de ver dediger vrijspraak voorstelden. Te Bochum hadden twee jongens het geweer van hun vader genomen om mnsschen te schieten. Ze kregen er twist over en de oudste wilde zijn broeder het geweer afnemen. De vader ziet hen wor stelen en snelt toe om hen te scheiden, maar meteen gaat het schot af en de vader is midden door 't hart geschoten. De geheele stad is er ontzet over. Naar men aan het U. D. meldt, zijn de weesjongens uit Neerbosch af komstig, die indertijd naar de Transvaal vertrokken, weder op de terugreis naar Nederland; door den heer Van 'tLinden- hout zijn zij daartoe in staat gesteld. Uit Stavoren wordt van 13 Aug. gemeld Een dronken marinier van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Ulfr bracht gisteren avond een ongevraagd bezoek aan een winkeltje, beleedigde de vrouw des huizes, pakte eenige winkelwaren weg, vocht met een toegeschoten rijksveldwachter, en werd eindelijk met hulp van eenige mede mariniers ingerukt en naar boord ge bracht. Hij zal zich wegens al die euvel daden voor den rechter te verantwoorden hebben. De Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam veroordeelde Vrijdag bij ver stek den peperstrooier P. Voormey tot een celstraf van drie maanden. Een groote sensatie heeft de terug komst van drie visschers te Duinkerken gemaakt. Zij waren zeventien jaren af wezig. Naar hun zeggen zijn zij gedu rende dien tijd door de bevolking van Groenland gevangen gehouden. Hunne echtgenooten waren allen weder hertrouwd. Het nieuwe postkantoor te Hamburg, waarvoor de regeering twee jaren geleden 2,700,000 mark toestond, is bijna gereed. Het binnenwerk is op 1 Februari a. s. klaar. Dan wordt het gebouw in ge bruik genomen gelijktijdig wordt dan een post ingevoerd, waarbij de brieven en kleine paketten door buizen naar hun bestemming worden geblazen. Voor eenige maanden werd te Lon den zekere Dusant veroordeeld wegens moordaanslag op den diamant-handelaar Tabak en diefstal van diamanten ter waarde van f 25,000. Thans zijn vijf personen, verdacht van medeplichtigheid, door de politie aangehouden. Een hun ner is door den heer en mevr. Tabak herkend als de persoon, die met Dusant bij hen kwam, om diamanten te koopen. Een ontmoeting, gelijk die zelden voorvalt, greep dezer dagen in 't Duitsche dorpje Girdenten plaats. Ongeveer 20 jaren geleden was het plaatsje op een goeden dag in rep en roer. Het 3-jarig zoontje van den meesterschoenmaker, Schozell, was plotseling verdwenen en alle nasporingen bleven vruchteloos. Men hield 't er voor dat zigeuners 't jonkske gestolen hadden. Voor eenige dagen nu zwierf weder een zigeunertroep in den omtrek. Niet ver van Girdenten had zij haar kamp op geslagen. Zoo klopte eens op een morgen een jonge zigeuner bij baas Schoroll aan en vroeg om wat werk. Toevallig was de schoen makers vrouw in den winkel en herkende in den jongen man den verloren zoon. Een litteeken aan het voorhoofd bande allen twijfel en onverwijld stelden de ouders de politie van het gebeurde in kennis. Dadelijk begaven zich eenige gerechts dienaars naar de plek, waar de zigeuners kampeerden, maar in allerijl waren deze opgebroken, dat den argwaan natuurlijk nog versterkte. Men achterhaalde de bende en stelde een onderzoek in. De zigeuners verklaar' in eerst, dat hun het kind door zijne o- »ers, die destijds in een Slavo nisch - rpje woonden, maar nu sedert jaren waren overleden, was afgestaan, doch na de opmerking, dat de jonge man zonder eenigen twijfel het kind van Duitsche ouders moest zijn, hielden zij die bewering niet langer vol en ten slotte spraken zij elkander en zich zei ven zoo onophoudelijk tegen, dat hunne arrestatie en de inbeslagneming der reisbenoodigd- heden volgden. De door de Duitsche regeering ge signaleerde O. Keiler, die verdacht wordt te Berlijn op lo. Juni jl. J. Scheffer en diens huisvrouw te Lebben vermoord, is nu te Crefeld Een punt van recht, dat reeds meer dan een eeuw de handelsadvocaten heeft beziggehouden de rattenquestie, aan boord van schepen is voor het hoogste gerechtshof van appèl te Londen ten na deele van den reeder beslist. Op de reis van Birma naar het kanaal hadden de ratten een gat in een looden pijp geknaagd, waardoor water in het ruim kwam, dat de lading beschadigde. De charterpartij omvatte de gewone clau sule, de reeders van 't schip vrijhoudende van zekere gevaren, inclusief »de ge varen van de zee." Lord Justice Lopes, die de zaak met een bijzondere jury behandelde, besliste, dat die woorden wijd genoeg waren om op een schade als in queastie te zien, en stelde de reeders in het gelijk. Bij appèl kwam Lord Esher tot een tegenovergestelde slotsomhet knagen van de ratten had de schade veroorzaakt, en dat was geen gevaar van de zee." De Lord Rechters Bowen en Frij waren het met hem eens, en de reeder werd veroordeeld tot betaling van schadever goeding aan den koopman. »Een verlies, ontstaan door lekkage, veroorzaakt door ratten, is waarschijnlijk niet toe te schrijven aan de gevaren van de zee, maar aan de gebreken van het schip, of het gebrek aan voorzorgsmaat regelen van den eigenaar van 't schip," aldus luidde het vonnis. DE GELOFTE. Een man deed eenmaal de gelofte, Dat hij niets eten zou voortaan, Dan 't geen bij nauwgezette keuring, De proef van eclitheid kon doorstaan. Hij onderwierp dus al zijn spijzen Aan een nauwlettend onderzoek, En stelde met de grootste stiptheid, Van alles de uitkomst ook te boek. Niet slechts het voedsel, ook de dranken, Zoowel likeuren, bier en wijn, Ging hij scheikundig onderzoeken Hij moest en wilde zeker zijn. Maar achwat waren de gevolgen De man zat dra droefgeestig neer, Na 't onderzoek der voedingsraidd'len Hij at en dronk weldra niet meer. Alleen gebruikte hij nog water Zoo klom schier dagelijks zijn nood. En de arme, trouw aan zijn gelofte, Stierf in het eind den hongerdood. Heldersche Moppen. Op de bloemmarkt te Amsterdam. «Zeg eens, koopvrouw, kan je mij aan een potje Vcrgeet-me-nietjes helpen?" Asjeblieft, mevrouw! hier heeft uwé een potje heele mooie voor vijf stuivers." »'k Vind voor zooveel geld het plantje wel wat klein, heb je ze niet grooter?" «Neen, mevrouw, van deze soort nietmaar (terwijl zij op haar beschonken man wijst) daar staat een ander soort, dat 's m'n groot ste vergeet-me-niet, die kan uwé's wel voor niemendal van me krijgen." AANBEVELING. Jans biedt zich als dienstbode bij een voor name dame aan. «Hebt ge goede getuigen?" «Ik spreek V o 1 a p k mevrouw. In dien mevrouw 't van mij verlangt te leeren, kan mevrouw mij zonder te blozen boodschap pen geven waar mijnheer de baron bij zit. V. Hoe maakt men een ijsbeer? A. Door in een confiseurswinkel een por tie ijs te bestellen, en dit niet te betalen DE ECHTE BEURSMAN. De beursman Geldstuk loopt, druk aan het noteeren der koersen, de stoep van de Beurs af en, steeds voortschrijvende, de straat op. Ongemerkt schrijdt hij op de gracht vóór de Beurs toe; nog een stap en hij zal in het water vallen. Op ditzelfde oogenblik roept een

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1