MOEDER en KIND, Advertentiën. Na alles behoorlijk bezien te hebben, zocht men een plaatsje in den tuin, waar de op wekkende tonen van de kapel der K. Marine, onder directie van den heer J. Koning, liefe lijk weerklonken. Dit genot werd te meer gewaardeerd, omdat we 't in de laatste weken hadden moeten missen. De matinee, Zondagsmiddags, werd druk bezocht. Bij 't warme zomerweder was 't een genot, in de open lucht te zitten. Vele gezichten zullen zeker wel wat langer geworden zijn, toen in den achtermiddag eon hevig onweder met zwaren regen 't glanspunt van 't feest, 't vuurwerk, dreigde te verstoren. En waar lijk, de hevige donderslagen gaven er wel aanleiding toe; doch met 't onweer dreef ook dit gevaar voorbij. Althans des avonds was men vroolijk in den tuin te zamen. De prijzen werden met gepaste toespraken uitgereikt, de fanfaren werden geblazen en eindelijk begon 't vuurwerk. Men kon geen prachtiger achter grond wensclien om 't schitteren der vonken en stralen te doen uitkomen, dan de donkere avondlucht. Een woord van lof geven we gaarne aan den heer J. B. Horsten, uit Amsterdam, die er dit jaar bijzonder veel werk van heeft ge maakt. Vooral de nummers 5, 6 en 7 wekten de geestdrift op, die zich door een applaus uitte. No. 7, een draaiende bloempot, was een geschenk van den heer Horsten. En daarmede behoort 't Floraliafeest van dit jaar tot de geschiedenis. Als steeds, komt de ijverige commissie ook nu een woord van waardeering toe, voor de zorgen en moeiten, door haar betoond om 't feest te doen slagen. In de lijst der bekroningen is eene kleine wijziging gekomen, de 13e prijs moet zijn D. Wentel en 14e prijs moet zijn C. Schilder. Ingozondorii Op het Kerkhof te Huisduinen. Zie, kindlief, zie, dat pracht der graven, Ziehier, dit heerlijk monument, Hier rust een tal van zooveel braven Tot onze smart, en onze ellend. Hier rust uw vader, met zijn vrinden, Zij dienden samen Neêrlands vlag, Zij moesten zaam den dood ook vinden, O, schriklijk denkbeeld van dien dag. 't Was feest. Ik zal het nooit vergeten, Zoovelen juichten dag en nacht, Maar moeders hart werd van elkaar gereten Door 'n droeve boodschap die men bracht. Ik boog mij aan uw kribje neder, En sprak met een betraand gelaat, Mijn kind! uw vader keert niet weder, Maar ach! mijn schreien gaf geen baat. Zoo sprak een moeder, diep bewogen, Tot haar kind, thans vijf jaar oud, En wyl ze 't zegt, ontglipt een traan haar oogen, d'Herin'ring maakt haar droef en koud. Ach moeder! snikt het kind, vertel mij toch iets meer, Ligt vader daar reeds lang in 't graf? En keert hij nimmer tot ons weer? Zeg moeder! wie nam va ons af? Ach kind! zoo ging de moeder voort, Dat was de wil van onzen Heer, Die u en mijn gebed verhoord, Kom kind! kniel hier met moeder neer; Terwijl ze 't zegt, vouwt 't kind de handjes samen Lispt met een stem, aandoenlijk teer. De Moeder bidt; het kind zegt Amen, En legt een nieuwe krans op 's vaders groeve neer 1882—86. J. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 3 Sept. van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Conrad is 2 Sept. te Batavia gearriveerd van Amsterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex ver trok 3 September van Padang. Het stoomscliip Prins Alexander, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 3 Sept. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Koningin Emma, van Am. sterdam naar Batavia, vertrok 4 September van Southampton. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 September Perim. Het stoomschip Madura arriveerde den 6den September van Batavia te Arasterdam. Marktberichten. Alkmaar, 4 Sept. Aangev. 24 Koeien en Osseu f170 a 250, 22 nucht. Kalveren fl3a 27, 225 Schapen f 14 a 25, 61 magere Var kens f 12 a 16, 141 Biggen f4 a 8, 8 Bokken en Geiten f8 a 6, Kipeieren f3.50 a 4, Een den dito f3,50 per 100, Boter der kop f0,90 a 1,05. Hoorn, 4 Sept. Gerst f 4 a 5, Haver f 3,50 a 4, Erwten: Witte f9 a 10, Groene f10 a a 13, Grauwe f 12 a 14, Vale f9 a 10, Bruine boonen f 12 a 14, Karweizaad f 15,50 a 16,50, 9 Paarden f40 a 120, 51 Schapen f20 a 26, 160 Lammeren f8 a 18, 34 Varkens f 10 a 17, 2 Zeugen f30 a 35, 96 Biggen f5 a 8, 50 Kippen f0,70 a 1,50, 6700 Kipeieren f3 a 3,50 per 100, 506 koppen Boter, 0,65 a a 0,75 per kop. 322ste Staatsloterij. 4e Klasse. Ie Lijst. No. 6918, 9454 en 20163 f 1000. No. 9359 f 400. No. 6510 f200. No. 5404 5458 8543, 9963, 11106 en 17816 f100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1 tot 4 Sept. 1886. ONDERTROUWD: n GEHUWDGeene. BEVALLEN: R. Dilg, geb. Swier, z. J. Riekwel, geb. Mosk, d. E. Nung, geb. Schaef- (ergockel, z. J. M. Brizee, geb. de Wijn, z. A. T Bos, geb. Kridjt, z. OVERLEDEN: H. Rcuseke, 60 j. A. Die naar," 5 m. J. H. Cassee, 20 d. A. van Hool- Werf, 2 d. Burgerlijke Stand, gem. Wieringen, maand Augustus 1886. ONDERTROUWDS.Tijsen en G. Wigbout. GEHUWDD. Klein en G. Lont. GEBORENHermanus, z. van P. Smit en A. Dijkshoorn. OVERLEDENT. de Haan, 4 maanden, P. Smit, 78 jaren, N. Halfweeg, 4 maanden, S. Keijzer, 76 jaren, K. ten Bokkel, 3 jaren, J. Verfaille, 5 weken, A. H. van Daalhoff, 75 jaren, K. H. Vroone, 3 maanden. POLITIE gevonden voorwerpen: Adres Bureau Raadhuis, een Zilveren Ring. Vervolg der Berichten. Zondagmiddag is, onder het lossen van het gebruikelijk aantal salutschoten, alhier ter reede aangekomen het Oosten- rijksche oorlogsstoomfregat »Donau", laatst komende van Kopenhagen, hetwelk hier 7 a 8 dagen zal vertoeven, alvorens de reis te vervolgen. De »Donau" is een schip van 11 stukken geschut eD 310 koppen. De practische oefeningen der zee- en landmacht werden heden morgen voort gezet en bleken weder te bestaan in het forceeren door de zeemacht van onze ves ting. 't Was dezen morgen een oorver- doo vend gebulder van kanon- en ge weer v uur Bij de bewakingspost aan den Helder werd van een der schepen een landing gedaan, gedekt door het vuur der schepen, doch onder een verschrikkelijk vuur van de landzijde. Hoewel men als leek niet veel van de oefeningen begrijpt, was het voor de vele nieuwsgierigenop den zeedijk tegenwoor dig, een niet onaardig schouwspel. Voor de militairen, die zich bij deze oefeningen nog al eens snel moeten ver plaatsen, is het een ware uitkomst, dat de warmte plaats gemaakt heeft voor een aangename koelte. Gisteren werden alhier bij het 4e reg. vesting-artillerie geïnstalleerd, de on langs benoemde 2e luitenants L. G. Schuur man, Jhr. J. H. Roëll, W. A. Frieswijk en Jhr. H. van Beresteijn, allen herkom stig van de militaire academie te Breda. Alle hier aanwezige compagnieën waren in groot tenue opgesteld en gecomman deerd door den majoor Redemagni, terwijl de eed werd afgenomen door den kolo nel van het regement H. W. van Marle. Naar wij vernemen, zal toch de kiel lichter (drijvende stoomkraan) Olifant" van Amsterdam naar hier worden over gebracht, om het meer besproken ach- terlaad-kanon uit de Schorpioen te ver wijderen. Men zou nl. het gevaarte ge deeltelijk aftuigen", waarna het deslui zen zou kunnen passeeren. Zondagmiddag woedde boven onze gemeente een,hevig onweder. Van een der huizen op 't Molenplein werden dak pannen afgeslagen, terwijl door de dreu ning enkele glasruiten braken. Voor het eerste gedeelte van het notarieel staatsexamen is o. a. geslaagd de heer C. D. L. Leccius de Ridder, te Helder. Bij gelegenheid der wedrennen te Amsterdam op a. s. Vrijdag zal van hier een goedkoope trein rijden, waarbij men tevens ook toegang heeft tot de wedrennen (Zie annonce in dit blad). Naar we vernemen, deelt de Rijtuig- vereeniging Gemeenschappelijk Belang" over het laatste boekjaar een dividend uit van 4 pt. Bij kon. besluit van 24 Aug. jl. is de minister van marine gemachtigd, aan de zeemiliciens der lichting van 1886, naarmate zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof te verleenen. Men leest in het Hbl. Bij het onweder dat jl. Zondagavond heeft gewoed, zijn twee boerenmeideu te Koegras, gemeente Helder, door den blik sem getroffen en op de plaats doodge bleven. De tegenwoordige zitting der Tweede Kamer der Staten-Generaal zal Zaterdag 18 Sept. a. s. door den Minister van Binnenl. zaken worden gesloten. Van Terschelling meldt men van 3 Sept.: Vandaag van de Lutine afge voerd: 10 goudstukken, 322 Spaansche matten, 3 kleine dito en 6 koperstukken. Terschelling, 2 Sept. Schipper G. P. Kaale,van den heden binnengekomen loods- kotter, heeft in zee opgevischt en alhier aangebracht een zeemansbuisje, blgkbaar van een zeer jengdig persoon. Het is van blauwlaken met bruinzijden fluweelen kraag en een dubbele rij vergulde knoopen, van binnen met satijn gevoerd en met rood merkkatoen gemerkt 24. In de voering van een der mouwen staat gestempeld Juillet 1885. In den binnenzak bevond zich een drietal Fransche brieven, resp. geteekend P. Sailly Loison, L. Hautcour B/ville, en M. Mallard 48 Rue du Faubourg Montmartre, Paris. Gedurende de laatste week zijn uit de Sapphire 79 balen katoen gelost. De oostelijke wind werkte het duiken bijzon der in de hand. De bergers vreezen nu, dat zij, zeer tot hun schade, hunne los plaats zullen moeten missen. Op 20 en 21 September a. s. zal te Alkmaar, vanwege het Nederlandsch kolfbond, een nationale kolfwedstrgd plaats hebben, om prijzen tot een bedrag van f 200. De Arnh. Crt. schrijft: Bij de vermelding van hetgeen uit de Lutine opgedoken werd, voegde een der bladen achter het woord Spaansche mat ten (een mat f 2). Die waardebe paling komt ook voor in het woorden boek van Van Dale. Waaraan deze zijne wetenschap ont leent, is onbekend, maar een Spaansche munt van dien naam bestaat niet en ook geene munt die f 2 waard is. Men heeft de stukken van vijf pesetas f 2.371/2, de duros van f 2.46 en vroegere, van 1772, de zilveren piasters, 8 realen van Mexikaansch zilver, die f 2.561/3 waard zijn. Als werkelijk de Lutine zooveel milli- oenen bevat, is het niet onverschillig, hoeveel een mat waard is voor hen, die aandeelen in de onderneming der opdui king bezitten. Waar die aandeelen zijn, zal spoedig genoeg blijken. Vele jaren geleden vernamen wij van een onzer be kenden, dat hij een schatrijk man zou we zen, indien de inhoud der Lutine boven water kwameenige maanden geleden lazen wij het bericht van zijn dood. Voor eenige jaren, misschien tien of twaalf, kwam een burgervrouwtje op ons bureau, om te vragen of we ook iets van de Lutine wistenzij had er nog aandeelen in. Van haar vernamen wij niets meer, en die twaalf jaar heeft ook haar naam uit het geheugen gewischt. Toen Zondagavond, onder een hevig onweer, vergezeld van een zwaren plas regen, de stoomtram van 8.13 uit Dieren den zoogenaamden Koningsmuur, even buiten het dorp, passeerde, ontspoorde zij, doordat de grond over een groote oppervlakte onder de rails was wegge spoeld en daardoor een verzakking plaats had. In een oogenblik lag de geheele trein, bestaande uit locomotief en 2 passagiers wagens, omver en moesten de reizigers door het stukslaan der ruiten zich trach ten te redden. Dit alles geschiedde in het stikdonker, zoodat de paniek daardoor des te grooter werd. De gekwetsten 12 in getal wer den meest allen in het hotel »'t Wapen van Gelderland" opgenomen, waar hun door de geneesheeren Dr. van Lookhorst en van Balgogen de Jong de eerste ge neeskundige hulp werd verleend. Te middernacht werd nog iemand ver mist, zekere Sikkensaannemer te Deu- tichem. Toen men ging zoeken, werd zijn lijk onder een der wagens weggehaald. De machinist schijnt weinig gekwetst te zijn. Enkele reizigers zijn zwaar gewond; o. a. braken er twee een arm en kregen velen belangrijke hoofdwonden. Het verkeer is thans gestremd, ofschoon een aantal werklieden onder toezicht van den directeur der maatschappij reeds bezig is het materieel weer op te richten en den weg vrij te maken. Een zeventienjarig meisje diende bij eene famillie te Drachten (Fr), welke haar om zekere redenen haar ontslag gaf. Het meisje ontstak daarover in toorn en besloot zich te wreken. Vrjjdagnacht jl. klom zij in stilte o/d zolder van de woning, waarin zij vroeger diendezij begoot daar alles met petroleum en stak toen de vlam er in. Gelukkig werd het vuur spoedig ont dekt en daagde hulp tot blussching, zoo dat weldra het gevaar geweken was, dat anders dreigend had kunnen worden voor het geheele dorp, daar die woning in een dichtbevolkte buurt der gemeente stond. Zaterdagavond is de schuldige, die hoegenaamd geen berouw toonde, gevan kelijk naar Heerenveen overgebracht. Zondag is te Amsterdam naar de celgevangenis gebracht een vagebond, die op de kermis te Zaandam een inwoner der hoofdstad, terwijl hij aldaar in slaap go vallen was, een gouden horloge mêt dito ketting gerold had. Deze voorwer pen heeft hij eenige dagen geleden te gelde willen maken, waarbij de politie hem reeds op de hielen gezeten heeft, doch toen wist hij uit hare handen te bljjven. Voor het personeel van het ver brande Kurhaus was tot Zondag f 3000 ingezameld. Op verschillende punten rondom den bouwval zijn bussen geplaatst tot het offeren van giften ten behoeve van hen, die door de ramp getroffen zijn. Jl. Zaterdagmorgen te ruim 8 uren heeft in de infanten'ekazerne aan de Nieu we Gracht te Haarlem eene hevige gas ontploffing plaats gehad, toen men met eene brandende lantaarn naar een lek zocht. De adjudantonderofficier Noordijk en de sergeant Gabriel hebben daarbij belangrijke en ernstige brandwonden be komen vooral eerstgenoemde in het aan gezicht, hals en aan beide handen. Ook was er een begin van brand ontstaan, welke echter spoedig werd gebluseht. Er zijn menschen, die 's morgens voor dag en dauw het huis verlaten en er 's avonds eerst terugkeeren, zonder dat zij ooit hun kinderen zien. Een van dezulken vond, toen hij op zekeren dag zijn huis verliet, zijn kleinen jongen, die eens bijzonder vroeg was opgestaan, voor de deur spelen. Hij zeide tot het kind dat het in huis moest gaan. De kleine wilde niet. Hij pakte het op en zette het met een tik voor zijn ongehoorzaam heid binnen de deur. De kleine liep schreiende naar zijn moeder. Wel, wat is er, mijn ventje? Die man heeft mij geslagen, snikte het kind. Welke man? Die man die hier altijd Zondags is. Op de uitreis in den nacht van den 2en op den 3en dezer, schijnt op de mail boot Prinses Marie, van Vlissingen naar Londen, een passagier over boord gespron gen te zijn. Volgens verklaring van zijn vriend, die hem begeleidde, is zijn naam Black, was hij in het Kurhaus te Sche- veningen gelogeerd geweest, en waren bij den brand al zijne goederen en waar den verbrand, waardoor hij wanhopig ge worden is. Dat de betrokken persoon aan boord was, is zeker, achtergelaten bagage werd door zijn vriend medegeno men. Men leest onder de Indische berich ten Men verneemt, dat Zr. Ms. schroefstoom- schip le kl. De Ruijter naar Atjeh zal worden gedirigeerd, ten einde te trachten de opvarenden van de Hok Canton te be vrijden, of wel Toekoe Oemar in han den te krijgen. Daartoe heeft de bevelvoerende officier van de De Rugter de machtiging ontvan gen om in overleg met den civielen en militairen goeverneur van Atjeh te han delen en zoo noodig alle aldaar aanwe zige scheepsmacht tot het beoogde doel te bezigen. De laatste berichten omtrent de gevan genen van Toekoe Oemar, uit Atjeh ont vangen, luiden, dat zij, na de vergeefsche pogingen der expeditie om hen te bevrij den, nog verder landinwaarts zijn gevoerd. Toekoe Oemar zoude zich vereenigd heb ben met de bende onder aanvoering van Tengkoe di Tiroe. Van Atjeh melden de laatste berichten het verwonden van een luitenant bij Analaboe, blijkbaar eene poging tot sluipmoord op dezelfde wijs als een paar jaar geleden daar op een kapitein ge pleegd; twee der daders zijn door de be volking gevat en dadelijk gefusilleerd. Een ander bericht spreekt van 72 dooden bij een bende, die Segli beschoot, terwgl wij eenige gewonden hadden. Wat men van dit laatste feit op 17 dezer te den ken heeft, is niet zeker. Reeds uit het begin der maand was bericht van be schieting van Segli, doch toen slechts door troepjes van 10 en 20. Hoe groot de aanvallende menigte den 17 moet ge weest zijn om |72 dooden te maken, kan men nagaan. En dan moet waarschijnlijk aan dit feit, al is het buitengewoon goed afgeloopen, wel bijzondere beteekenis ge hecht worden. Een combinatie van zoo groote benden zijn wij in den laatsten tijd niet gewoon. Pas is vorst Alexander van Bulgarije weder in zijn land teruggekeerd, of er komt weder bericht, dat hij afstand van den troon heeft gedaan. De vorst moet voor het machtige Rusland wijken. Men beschouwd den vorst als het slachtofler der bijeenkomst Gastein, want volgens dat blad is daar blijkbaar besloten, om het Turksche rijk tusschen Oostenrijk en Rusland te verdeelen. Volgens een Reutertelegram nam een Engelsche kotter Zondag niet ver van Seaham het Nederlandsch drank schip Kendom in beslag. De bemanning werd te Hartlepool in de gevangenis ge zet. Een klein meisje van 4 jaren is te Walserthal (Voarlberg) eenige dagen ge leden door een arend opgenomen. Het kind bevond zich op een afstand van 150 meter van haar vader. De vader kon den roof niet verhinderen en zag zijn kind in het luchtruim verdwgnen. Onder de vele jubile's onzer dagen herinnert men ook aan het zilveren feest van de petroleum, welke nuttige maar gevaarlijke brandstof in 1861 in Europa werd ingevoerd. Bij de brigade-manoeuvres, van de 26ste infanterie-brigade, die te Beckum plaats hebben, zgn tot nu toe zeven sol daten door een zonnesteek gedood. Te Barcelona is Woensdag eene vergadering gehouden van een honderd tal aannemers, waarin men juist besloten had de eischen der werkstakende metse laars af te wijzen, toen plotseling onder de tafel,waaromheende aanwezigen gezeten waren, een geweldige ontploffing plaats had, zooals bij onderzoek bleek van een met buskruit gevulde ijzeren buis. Ver- scheidenen [der aanwezigen werden ge kwetst, waaronder drie zeer ernstig. Er zgn 47 arrestatiën gedaan in ver band met deze ontploffing. De werkstaking breidt zich tot de dor pen in de nabijheid van Barcelona uit. Door een brand te Befort (Luxem burg) zijn 30 huizen in de asch gelegd. De aardbeving in Noord-Amerika. Blijkens de op 2 Sept. verschenen offi- cieele lijst, zijn door de aardbeving te Charleston 33 menschen gedood en 100 gekwetst. De schade wordt thans op 5 millioen begroot. De metselaars eischen 5 dollars daags. Reeds zijn zeer aanzien lijke sommen bijeengebracht tot leniging van den nood der slachtoffers. Een be kwaam architect heeft verklaard dat de gebouwen niet oppervlakkig beschadigd, maar tot in hunne grondvesten geschokt zijn, zoodat aan herstellingswerken niet te denken valt, maar alles wat is staan gebleven omvergehaald moet worden. Zoo b.v. is de toren van de St. Michaelskerk in wezen maar op een gevaarlijken hoek, omdat drie van de schoormuren tot de fundeering gebarsten zgn. Het gebouw van den Freundschaftsbund vertoont zich voor het oog van den beschouwer als on gedeerd, doch het dak is tusschen twee muren gezonken, en zal dus al meer en meer zakken. Zondag 12 September hopen wij de 25-jarige Echtvereeniging te herdenken van onze geliefde I Ouders WILLEM KWAST en GEERTJE BETHLEHEM. Uit naam van hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. Helder, 7 September 1886. Eenige en algemeene kennis geving. Bevallen van een Zoon D. R. E. VAN PEURSEN, geb. Haakenhout. Helder, 3 September 1886. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon R. ZWIER, Echtgenoote van J. A. L. Dilg. Helder, 6 September 1886. Voorspoedig bevallen van een Zoon A. J. BOS—KRÜIJT. Helder, 4 September 1886. Nog treurende over het verlies van ons eenigst zoontje, werd heden ons ouderhart opnieuw diep getrof fen door het overlijden van onze jongste lieveling MARIA, in den jeugdigen leeftijd van ruim één jaar. Rotterdam, 3 September 1886. J. DE BUNJE— Bruin. Algemeene kennisgeving. Uit naam van den afwezigen Echt genoot, den Heer R. VERMEULEN, kinderen en behuwdzoon, vervullen wij den treurigen plicht het afsterven te berichten, van zijne geliefde Echt genoote, Moeder en Behuwdmoeder, mejuffrouw JOHANNA VERMEU LEN, geb. Krul, in den nog jeug digen leeftijd van 41 jaar. Hoe zwaar ons dit verlies treft, zal ieder begrij pen, die de overledene gekend heeft. Rotterdam, 4 Sept. 1886. Uit naam der Echtgenoot, de Voogd, B. M. SPANJERSBERG. A. P. BERKHUIJSEN, F. A. BERKHUIJSEN, geb. Vermeulen. P. S. VERMEULEN. B. A. VERMEULEN. R. VERMEULEN. A. VERMEULEN. B. J. VERMEULEN.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2