Advertentiën. Ingezonden. Onderlinge Verzekering-.Maatschappij voor Brandgevaar. Het is zeker de aandacht der lezers van de locale bladen niet ontgaan'de enorme voordeelen, welke een onderlinge Brandverzekering voor een eigen gemeente opleveren kan, en waarvan de Texelsche Brandwaarborg, mij door haar annonce als resultaat een 30 maal overtreffen der wer kelijke schade kon inededeelen: de vraag doet zich voor! is het bovengenoemde geen vinger wijzing voor ons P Kolossale sommen vloeien voor diverse verzekeringen in de zakken van hen die ons exploiteeren, sommen, die wij in onze ge meente kunnen behouden, wanneer onderlinge samenwerking ons vereent, tot elks belang. Waarlijk we hebben die voordeelen voor ons eigen bestaan zoo dringend noodig; reden, waarom steller dezes deze hoogst belangrijke aangelegen heid aan het oordeel zijner plaatsgenooten onder werpt. U dankzeggende voor deze opname, Uw dienaar, G- De Texelsclie boot, die sedert jaren de post en passagiersvaart tot het Nieuwediep, gere geld eenige malen per dag onderhoudt en alleen dien dienst staakt voor ijsgang en zware stormen, werd op een zijner tochten door den Havenmeester aangezegd om buiten het Nieu wediep te blijven, omdat dien ambtenaar de haven onveilig verklaarde; er lag namentlijk één brik op stroomDe schipper der Texelsche boot „de Alkmaar Pakket" was een andere meening toegedaan; hij stoomde in de haven om pl. m. 30 passagiers aan wal te brengen, welke hoogst blijde waren, dat ze niet op zee moesten blijven dobberen. De schipper echter haalde zich een bekeuring op den hals. De oudste bewoners die met de haven wel bekend zijn, herinneren zich niet, dat, hoe druk de vaart hier ook was, dergelijke maatregel toegepast werd. K. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 10 Sept. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prinses Wilhelmina vertrok 11 Sept. van Amsterdam naar Ned.-Indie. Het stoomschip Koningin Emma, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 12 Sept. te Mar- seille en zette den 13en de reis voort. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Am sterdam naar Batavia, is 13 September te Sout- hampton aangekomen. Marktberichten. Alkmaar, 11 Sept. Aangevoord 2 Paarden f95, 25 Koeien en Ossen f130 a 240, 28 nucht. Kalveren f 12 a 25, 308 Schapen f 14 a 21, 91 magere Varkens f10 a 13, 76 Big gen f4 a 7, 10 Bokken en Geiten f5 a 8, Kipeieren f3 a 3,50, Eenden dito f3,50 per 100, Boter per kop f0,80 a 0,95. Hoorn, 11 Sept. Tarwe f7 a 7,50, Gerst f4,50 a 5, Haver f3 a 4, Erwten: Wittef9 a 10, Groene f 11 a 13, Vale f 14,50 a 15, Bruine boonen fll a 13, Kar weizaad f 17,50, 10 Paarden f 60 a 325, 120 Schapen f20 a 26, 180 Lammeren f10 a 16, 3 Kalveren f 10 a 16, 21 Varkens fll a 18, 41 Biggen f4 a 8, 100 Kippen f 0,70 a 1,50, 5.900 Kipeieren f3 a 3,75, per 100, 1210 Koppen Boter f0,60 a 0,70 per kop. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 10 tot 14 Sept. 1886. ONDERTROUWD: C. A. Dekkers, schrij ver, en M. G. Kievit. J. Tazelaar, scheepskok, en H. Walboom. GEHUWD: Geenc. BEVALLENJ. M. van der Mijle, geb. Rippens, d. A. S. Bruin, geb. Klijn, z. S. Dies- bergen, geb. Visser, d. J. van der Meulen, geb. de Rooij, z. P. van Essen, geb. van Kralingen, d. A. Ike, geb. Teerink, d. M. Damen, geb. Wijkhuizen, z. H. O. Buhse, geb. Haape, d. G. de Boer, geb. Klein z. OVERLEDEN: A. Nieuwland, 20 d. P. F. Duinker, 4 m. C. H. Klint, 56 j. P. Dekker, 70 j. N. Dekker, geb. Zunderdorp, 76 j. POLITIE. Gevonden voorwerpen, terug te bekomen aan het Politie-Bureau No. 1een Zweep en een Haspel met Vliegertouw. Vervolg der Berichten. Nadat ter versterking van de dok sluizen de noodige maatregelen waren genomen, is men overgegaan tot het af tappen van het natte dok, voor zoover als noodig was, om langs het boord van de Schorpioen een houten verschansing te stellen; met de werkzaamheden waartoe men gisteren is aangevangen. Door een paar machines wordt nu voortdurend ge werkt, om het water op het verkregen peil te houden. Indien buitengewone omstandigheden uitstel weer niet nood zakelijk maken, is men thans dus zoover gevorderd, dat pogingen, tot lichting van het ramschip, kunnen worden aangewend. ^Het 28 cM. kanon is Vrijdag uit den toren van de Schorpioen gelicht. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zilveren kruis is gisteren naar de reede vertrokken. Men verneemt dat de zeil- dag is bepaald op 10 October. De luitenants ter zee der 2de kl. H. G. J. A. Fundter de Bauchéne en jhr. H. L. Wichers, worden met den len Oc tober a. s. geplaatst in de bovenrol van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis. De le luit. der marhrers H. A. Mos wordt 1 Nov. van hier naar Amsterdam overgeplaatst. Het Alkmaarsche tooneelgezelschap zal Zondag 19 Sept. a. s., in 't lokaal Diligentia, Westplein, het winterseizoen openen met de opvoering van het drama »De Galeislaaf van Rochefort" en van 't kluchtspel Kwartjesvinders." In den nacht van Zondag op Maan dag ontstond in een pakhuis, toebehoo- rende aan en staande achter het huis van den heer Pimentel, Dijkstraat, een begin van brand; de gelukkig tijdige ontdekking was oorzaak, dat het vuur geen voortgang kreeg. Spuit 1 was spoe dig ter plaatse, zoodat na korten tijd het gevaar als geheel geweken kon worden beschouwd. 't Concert, Zondagavond in 't park van Tivoli gegeven, door 't staf muziek korps, onder directie van den kapelmees ter J. Koning, bood den aanwezigen een zeldzaam genoegen. 't Weder was zoo verrukkelijk schoon, dat 't een genot was buiten te zitten. De maan, bijna vol, praalde in verblin denden luister aan 't azuren gewelf des hemels en wierp een tooverachtig licht tusschen 't geboomte. De concertnum mers, door 't korps op de jongste kunst reis in den vreemde ten gehoore gebracht, werden uitgevoerd. Liefelijk en smeltend of met aangrijpende kracht klonken de tonen door 't stille luchtruim. Men behoefde niet juist een muziekkenner te zijn, om te hooren, dat hier met virtuositeit werd gespeeld, 't Bevreemde ons niet, dat de couranten hier en daar met lof over de uitvoeringen der staf muziek hebben geschreven. Was 't geheel schoon, enkele nummers maak ten toch op ons een bijzonderen indruk en daartoe rekenen we in de eerste plaats 't overschoone Pilgerchor und lied uit de opera Tanhauser, van Richard Wagner, waar de solist een woord van waardee ring ruimschoots verdient. De uitvoering van de opera Lakmé, van Leo Deslibes was uitstekend, zoowel wat 't ensemble als de solo's betreft. Ook de Grande Fantasie de 1'opéra Aïda van Verdi, ver diende dubbel 't applaus, dat op de uit voering volgde. Ónze bekwame kapel meester Koning heeft eer van 't arran gement. Zoo werkte alles te zamen om den avond genotrijk te maken en wat menig een met ons betreurtwas, dat 't klimaat alhier dergelijke avondconcerten in de open lucht slechts bij hooge uitzondering gedoogt. Op het station Noordscharwoude geraakte gisterenavond de hond van den stationschef onder de locomotief, 't Beest werd letterlijk in tweeën gereden. Men schrijft van Terschelling Nog steeds werkt men met kracht op de »Lutine«. Al bestaat de geheele vondst nog maar uit 2800 Spaansche matten en 71 goudstukken, toch laat men den moed niet zakken. De duiker meeut een ont dekking gedaan te hebben, die naar hij hoopt, tot een gunstig resultaat zal leiden, en thans juist op de plaats te zijn, die, naar de gegevens, de eigenlijke schatten moet bevatten. Welk groot verschil er kan bestaan tusschen de snelheid van verschillende gunstig bekende stoomschepen, kan o. a. blijken uit de volgende opgaaf Zaterdag 24 Augustus jl. verliet de Noord- Holland van de Rotterdamsche Lloyd, Ba tavia. Zeven etmalen daarna vertrokken van diezelfde plaats de prins Alexander, van de Stoomv.-Maatschij. Nederland, en de Duke of Westminster, van de Queensland Royal-Mailine. Beide eerstgenoemde schepen vetrokken over Padang naar Amsterdam, terwql de Duke of Westminster de reis naar London rechtstreeks aanvaarde. De Prins Alexander kwam nog voor de Noord-Holland, den 23en Augustus des morgens te Suez. Tot hier had de Prins Alexander dus reeds 7 dagen op de Noord- Holland gewonnen. Den volgenden dag, 24 Aug., verlieten beide stoomers Port-Said de Prins Alex ander eenige uren vóór de Noord-Holland. Den 30en Augustus kwam de Prins Alex ander des namiddags 4 uren te Marseille, terwijl de Noord-Holland in den vroegen morgen van den len September aldaar aan kwam. De Duke of Westminster passeerde Suez den 27en Augustus, dus 4 dagen na de beide andere stoomers. Het groote voorrecht van kort op zee zijn kent ieder mailreiziger, en een verschil van ongeveer 9 dagen op een reize van 30 dagen, zooals er hier tusschen de Noord-Holland en de Prins Alexander bestaat, spreekt wél in het voordeel van laatstgenoemd schip. Het gerechtshof te Amsterdam deed bij arrest van gisteren uitspraak in de zaak van Belderok en overwoog: lo. ten aan zien van de ten laste gelegde opzetting tot omstooting van het koningschap, dat de woordenWeg met" enz., geen zoodanige rechtstreeksche opzetting bevatten, doch alleen het uiten van een wensch en dat de besch. alzoo op dit punt moest worden vrij gesproken; 2o. ten aanzien van de ten laste gelegde beleediging des konings, dat de op gave van besch. als zouden de bekende woorden op den minister Heemskerk slaan, aannemelijk is, doch dat tengevolge van art. 152 wetboek van strafr. in verband met artt. 39 en 44 overgangswet, het misdrijf onder art. 113 van het wetboek (nieuw) moest gebracht worden; en 3o. ten aan zien van het derde punt verspreiding van geschriften, geen naam van drukker of uitgever bevattende dat het feit, naar de nieuwe wetgeving niet strafbaar zijnde, de dader van rechtsvervolging behoorde te worden ontslagen. Op grond van het sub 2 genoemde misdrijf, werd Belderok ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, met bepaling dat de tijd zijner prseventieve hechtenis voor straftijd zal rekenen. Eindelijk nog werd gelast, dat B. onmiddellijk op vrije voeten zal worden gesteld. De beide ballons, die Zaterdag uit den tuin van den Parkschouwburg te Am sterdam opstegen, »Eclaireur" en Mé teore", bewogen zich weldra in oostelijke richting en hadden reeds een groot deel der Zuiderzee afgelegd, toen aan beide het gas begon te ontbreken. Bijna gelijktijdig daal den zij in zee neder op een afstand van ruim een uur van Kampereiland. Toen de man den de watervlakte bereikten, verminderde het te dragen gewicht, zoodat de ballons bleven staan en, als groote zeilen dienst doende, met den westenwind de luchtschip pers langzaam naar den oever sleepten. Bijna gelijktijdig landde de >Eclaireur" met de heeren Juhles (de heerMangot kon niet medegaan) en den passagier, den heer L. N. de Bruyne, en de »Météore" met den heer L'Hoste aan den oever van het Kam pereiland. De reizigers hadden ruim een uur halverwege iu het water gestaan, met de pijnlijke onzekerheid of de draagkracht der ballons voldoende zou zijn om hen aan wal te brengen. Zij overnachtten te Kam pen. Uit Kampen schrijft men »De luchtballon Météore van den heer L'Hoste met nog een anderen, Zaterdag avond 5.30 te Amsterdam opgestegen, wa ren reeds te half 7 te Kampen in het ge zicht. Ze dreven langs de stad en door ver andering van wind weer naar zee. Met het oog op de invallende duisternis lieten de reizigers zich dalen op een uur afstands van Kampen. Een bleef met het anker achter een der ketelkribben, terwijl de andere in zee daal de. De landbouwer Koppess was zoo spoe dig mogelijk met een punter in zee en bracht de reizigers met den ballon behou den aan wal. Zondagnamiddag is de luchtreiziger Jul- hes, te Nieuwer-Amstel, uit den tuin van hetr Café Maas, opgestegen met den ballon »l'Etoile du Nord". Te ruim kwartover vieren had de opstijging plaats. Te 10.15 werd te Amsterdam een tele gram ontvangen, door den heer Julhes uit Lemmer afgezonden. Hij bericht daarin, dat >l'Étoile du Nord", door een windvlaag uit het zuidwesten gedreven, over de Zui derzee ging, te 5.50 gisterenmiddag boven Enkhuizen was en door den feilen wind zich gedwongen zag in volle zee te dalen. Half verdronken, werd hij te zeven uren door eenige visschers gered. Hij noemt hiervan den visscher Jan Rinzes, van de Lemmerboot No. II. Te half negen ont scheepte men te Lemmer, waar hij op har telijke wijze ontvangen werd. De grootste hoogte, op de reis bereikt, was 2700 Meter. De 17-jarige dienstmeid uit Drach ten, thans in hechtenis wegens brand stichting in het huis harer meesteres, heeft ook plan gehad deze te vergiftigen. Dit bleek bij het onderzoek. De varkensziekte, welke in vele stre ken van Friesland heerscht, is in de ge meenten Oost- en Westdongeradeel zóo algemeen, dat vele landbouwers al hunne varkens daaraan verliezen. Als een bijzonderheid meldt men dat op de hofstede Bleyendaal onder de gemeente St. Annaland (Tolen) een koe het leven heeft geschonken aan drie spring levende kalveren. Aanstaanden Woensdag wordt voor het gerechtshof te Amsterdam behandeld, de zaak van Johau Herman Geel, beschul digd van poging tot moord op den com missaris van politie Stork, bij gelegenheid van een vergadering van socialisten in het Volkspark aldaar op 4 Juli jl. Zaterdag 2 Oct. zal in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen te Utrecht worden aanbesteedhet bouwen van een kazerne c. a. voor een regiment vesting artillerie te Utrecht, raming f466.000. Naar men nader verneemt, is om trent de uitzending eener wetenschappe lijke expeditie tot onderzoek en bestrijding der berri-berri nog niets met zekerheid beslist, behalve dat zij zal samengesteld worden uit twee Nederlandsche speciali teiten in bacteriologie en Indische officieren van gezondheid, en dat nog in den loop van dit jaar het onderzoek moet zijn aan gevangen. Het onderzoek wordt ingesteld op ver zoek van den milit. geneesk. dienst in Indië, die de overkomst van erkende autoriteiten op bacterioscopisch gebied noodzakelijk acht ter verdere bestudeering der ziekte. Men leest in de Prov. Nd. Brab. Ct. *Meer dan ooit bleek het in deze maand, dat de kindersterfte te 's Hertogenbosch verschrikkelijk is Van het getal overle denen waren 35 kinderen beneden het jaar Aan de kindersterfte alleen heeft Den Bosch den kwaden reuk te dankeu, waariu het ten opzichte van de gezonheid algemeen staat aangeteekend. Zal er dan geen paal en perk kunnen gesteld worden aan de weinige zorgen, aan de pasgebore nen besteed aan de achteloosheid, waar mede zij worden behandeld aan de slechte voeding, die hun wordt verschaft? En zal er dan nooit een wet komen op de begra fenisfondsen, reeds door den minister Mod derman toegezegd, die een zoo groot con tingent leveren aan het zoo hooge sterfte cijfer. De vrouw, die Zaterdag in perceel 23 der Jonge Roelensteeg te Amsterdam door het omvallen van een petroleumlamp ernstige brandwonden bekwam en naar het gasthuis werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. De andere bewoon ster, die van angst uit het raam der eerste verdieping sprong, is met gebroken been naar het gasthuis vervoerd. Te Vaals (Limburg) is onlangs een huwelijk gesloten, dat al van zeer korten duur is geweest. Nadat de plechtigheid zoowel burgerlijk als kerkelijk had plaats gehad, kwam de man den volgenden dag zijn vrouw aan zijn schoonvader terug brengen, met de mededeeling, dat zij bij onderling goedvinden besloten hadden voortaan gescheiden te leven. Onder de Amerikaansche jonge da mes moet het mode worden, in plaats van een schoothondje, een kleinen alliga tor er op na te houden. De New-York Herald verhaalt van een jonge dame, die over de straat wandelt met een alligator, die 35 c.M. lang is, een zilveren hals band draagt, en haar als een hondje volgt. De alligators, welke men in de moe rassen van het zuiden vangt, worden op de markt verkocht voor 1 a 2 dollars per stuk. Wij ontleenen aan een Amerikaansch blad het volgende omtrent den eersten spoorweg in Amerika. Het is nu 53 jaar geleden dat de eerste trein op den Al- bany en Schenectady Railway reed. De rijtuigen bestonden uit oude kasten van huurrijtuigen, op spoorwegtrucks beves tigd. Deze waren aan elkander bevestigd met kettingen, die 2 a 3 voet los hingen, zoodat als de trein in beweging kwam, de reizigers hunne hoeden verloren, en als zij stilstond, zij van hunne zitplaatsen werden geworpen. De brandstof voor de locomotief was harsachtig dennenhout, en een dikke wolk van zwarten rook be geleidde den trein. Zij die op de impe riale zaten, moesten parapluies opsteken, die na een half uurtje reis verbrand wa ren, zoodat zij het geraamte wegwierpen. De reizigers hielden zich bezig met elk ander wederkeerig af te stoffen, als het wegslaan der vonken zoo heeten mag. Iedereen had van de reis gehoord, en men was toegestroomd naar het schouw spel, alsof het de verkiezing van een President gold. Men drong er zich zoo dicht mogelijk bij om de nieuwigheid goed te kunnen zien. Overal gingen de paar den op hol en de nabygelegen wegen waren bezaaid met stukken van verbrij zelde rij tuigen. Het verhaal zal wel sterk overdreven zijn, maar wie nog heden ten dage een ellendig spoorwegmaterieel zien wil, dat een schande is voor het land waar het gebruikt wordt tot het vervoer van reizi gers, make de reis van Antwerpen (Tête de Flandre) naar Gent. Daar bestaan de wagenkoppelingen nog uit trekstangen, zonder buffers, de wagens zijn ware bees tenhokken en het stooten en horten bij aankomst en vertrek klopt volkomen met het hierboven beschrevene. LATERE BERICHTEN. Bij kon. besluit is E. J. van Sonsbeek, thans Hoofd eener school te Texel, met in gang van 1 Oct. benoemd tot onderwijzer bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Bij kon. besluit is jhr. H. Rappard, scheepsbouwkundig en werktuigkundig ingenieur, met ingang van 1 October be noemd tot adspirant-ingenieur der marine. Heldersche Moppen. Nog grooter ongeluk. Heb je 't al gehoord, zeide de heer Z. tot een vriend, onze goede B. heeft een groot ongeluk gehad zijn haar is in één nacht grijs geworden. O, was het antwoord, zijne vrouw heeft nog grooter ongeluk gehad zij verloor al haar haar bij een dans. o Een advocaat rijdt met zijn ouden koetsier, met wien hij vrij vertrouwelijk omgaat, door een dorp, waar hij twee boeren opzoekt, welke toevallig om dezelfde rechts-quaestie zich tot hem gewend hebben. Ieder draagt hem de zaak voor en de ad vocaat zegt natuurlijk tegen allebei Je hebt gelijk, mijn vriendprocedeeren maar en je zult 't zeker winnen. De oude Johan, die alles heeft aangehoord, kan maar niet begrijpen, hoe het mogelijk is, dat heide boeren, die toch lijnrecht tegenover elkander staan, gelijk kunnen hebben. Ge durende den rit blijft hij daarover peinzen hij draait op den bok zich om en zegt Zeg 'reis, meneer, u heeft tegen dien éénen boer gezegd, dat hij gelijk heefttegen den an der zei u ook, dat hij 't aan 't rechte einde heeft, en toch hebben ze ongenoegen over precies dezelfde zaak Met onverstoorbare kalmte zeide de advocaat, terwijl hij een trekje aan zijn sigaar deed: En nu heb jij ook gelijk - 1836. - - 1886. - Zondag 19 September a.s., hopen onze geliefde Ouders: MEIJER CORPER en ELIZABETH DUIJTS hunne 50-jarige Echtvereeniglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Uit aller naam, J. S. J A C O B S. Eenige en algemeene kennisgeving. j Ondertrouwd C. A. J. PLAAT, weduwn. van J. M. van der Flier, en M. C. Baronnesse YAN ITTERSUM. Velp, 1 g geptejjjbej. ig86. Heemse, r Ondertrouwd CORNELIS ALEXANDER DEKKERS en MARGARETHA GEERTRUIDA KIEVIT Helder, 10 September 1886. Voorspoedig bevallen van een welge schapen Dochter OTTILIE BUHSE—HAAPE. Nieuwediep, 11 Sept. 1886. Bevallen van een welgeschapen Zoon: A. S. BRUIN, geb. Klein. Helder, 11 September 1886. Algemeene kennisgeving. Geboren FREDERIKA MARIA, Dochter van S. DIESBERGEN geb. Visser. Helder, 9 September 1886. Bevallen van een Zoon, M. MANTJE-BAKKER. Oosterend, Texel, 9 Sept. 1886. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, mijn innig geliefde Echt genoot, de Heer PIETER DEKKER, na een langdurig en smartelijk lij den, in den ouderdom van juist 70 jaar. Zij, die den overledene kenden, zullen beseffen wat ik in hem verlies. Helder, 11 September 1886. De Wed. P. DEKKER, geb. de Wijn. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over- Grootmoeder Mej. N A A N T J E ZUNDERDORP, wed. wijlen Kapt. P. DEKKER, in den ouder dom van ruim 76 jaar. Helder, 11 September 1886. Uit aller naam, Wed. C. ZUNDERDORP— Dekker. Den 9n dezer ontviDg ik, met mijne drie nog jeugdige kinderen, de droe vige tijding van het vergaan van mijnen geliefden Echtgenoot P. EEL- MAN, in den ouderdom van 36 jaren. Ieder, die den ongelukkige van nabij gekend heeft, zal kunnen be seffen, wat ik en mijne kinderen in hem verliezen. Wij hopen echter in Gods wgzen wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Oudeschild, Texel. Wed. P. EELMAN. Zoo iemand het ljjk van den ver ongelukte mocht vinden, wordt hij beleefd verzocht, daarvan kennis te geven aan R. BOON Bz. te Oude- Schild, Texel. De kleeding van Eel- man bestond uit rood wollen hemd, d°. onderbaaitje en d°. onderbroek, blauw overhemd, schapegrauwe kou sen en sokken. Op de linkerhand van E. was een blauw anker inge- prikt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2