Advertentiën. Dankbetuiging. Posterijen LIJST DER BRIEVEN enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 2de helft der maand Juli: J. J. Cardijn, Amsterdam, Mej. C. Ruiter, id., P. Wagemaker, Haarlem. Verzonden geweest naar Engeland, li." Soott, North Shields. De Directeur van het Postkantoor te Helder, P O L V LI E T. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soenda vertrek 16 Sept. van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 19 Sept. van Genua naar Arasterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina passeer de 19 Sept. Kaap St. Vincent naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam, arriveerde 19 Sept. te Padang. Marktberichten. Alkmaar, 18 Sept. Aangevoerd 4 Paarden f'95 a 225, 21 Koeien en Ossen f160 a 240, 22 nuclit. Kalveren f9 a 24, 404 Schapen f 17 a 23, 120 magere Varkens f10 a 14, 140 Biggen f4 a 8, 12 Bokken en Giten f3 a 7, Kipeiereu f3,25 a 4 per 100, Boter per kop f0,65 a 0,80. Hoorn, 18 Sept. Tarwe f 6,50 a 7, Gerst f6,25 a 6,50, Haver f3 a 3,50, Erwten: Witte f 8,50 a 9, Groene f 12, Grauwe f 14 a 17,50, Vale f8,25 a 14, Bruine boonen f 12 a 13, Karweizaad f 16,50 a 17, 8 Paarden f60 a 240, 3 Koeien f120 a 170, 100 Schapen f24 a 30, 135 Lammeren f12 a 19, 6 Kalveren f 10 a 20, 53 Varkens f 10 a 18, 132 Biggen f 5 a 8, 115 Kippen f0,70 a 1,50, 7200 Kip eieren f3,50 a 4 per 100, 2296 koppen Boter, f0,45 a 0,52 per kop. 322ste Staatsloterij. 5e Klasse. Ie Lijst. No. 1118 3366 3486 3977 7271 f 1000. No. 8181 8515 "20906 f400. No. 2376 7453 f200. No. 1826 8357 16685 17101 17832 18620 (100. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 17 tot 21 Sept. 1886. ONDERTROUWD en GEHUWD: Geene. BEVALLEN: M. M. den Hoed, geb. Ho- hage, Z. F. Hutjes, geb. Kamminga, Z. M. de Waard, geb. de Jong, Z. E. S. Boogaard, geb. van der Kuijl, Z. C. de Koning, geb. Van den Tol, D. OVERLEDEN: C. T. Wegman, 19 j. H. Beekma, 3 m. M. Buijs, geb. Zalm, 70 j. L. Bode, 31 j. P. J. Kroonstuiver, 1 m. G. Masseus, 7 m. POLITIE. Gevonden voorwerpen: 1 wit half Hemd, adres Bureau I. 1 stuk van een horlogeket ting, adres Bureau Raadhuis. Vervolg der Berichten. Vaak roemden we er op, dat de rusten veiligheid hier niets te wenschen overlieten en dit viel te meer in 't oog, wanneer we in den afgeloopen winter in de dagbladen van mis daden, als diefstal, moord, brandstichting etc., lazen. In den laatstcn tijd schijnt in dien bevredigenden toestand verandering te zijn gekomen. Voor eenigc maanden werd inbraak en brandstichting gepleegd in de Koningstraat, voor eenige dagen poging tot brandstichting in een in aanbouw zijnd perceel in de Spoor straat en Zaterdagnacht overklimming met braak en poging tot brandstichting in 't Cen trum. De ondernemer der Bierhalle, de heer Haije, werd door de surveilleerende agenten gewekt en toen hij de slijterij betrad, was zijn schrik wel te begrijpen. Een of meer scha vuiten hadden zich toegang tot de genoemde lokalen weten tc verschaften en daar 't aan wezige bier laten wegloopen, door de kranen te openen of de stoppen te verwijderen. De kraan der waterleiding was geopend even als de kraantjes der gaspitten. Sterke dranken, elixer etc., kortom de winkelvoorraad was totaal vernield. Om 't werk te voltooien, had den de daders in een kast op de bovenkamer brand gesticht, die gelukkig geen voortgang heeft gekregen. De politie heeft 't noodig onderzoek inge steld en houdt zich yverig bezig met het op sporen der schuldigen. Van meer dan een zijde werd ons de vraag gedaanIs er verband tusschen de hierboven aangehaalde feiten of staan die op zich zelf? Wenschelijk zou het zijn, dat hieromtrent spoedig licht werd ver spreid, opdat de dader of daders onschadelijk gemaakt kunnen worden en de zoozeer door ons gewaardeerde veiligheid terugkeere. De werkzaamheden tot lichting van de Schorpioen zijn eindelijk met een goe den uitslag bekroond. Zondagmorgen werd het ramschip gelicht en direct in het grootste droogdok geplaatst. Daar het schip na de noodlottige aanvaring op 9 Aug. niet buiten dienst werd gesteld, werden na de lichting aan boord onmid dellijk vlag en wimpel geheschen, terwijl het commando weder door den kapt.luit. t. z. G. J. Buijskes werd aanvaard. Wan neer het lek, bij de aanvaring bekomen, voldoende zal zijn voorzien, zal de zwaar geroeste machine onder stoom worden beproefd. Aan boord van het schip heerscht natuurlijk de grootste wanorde die zich deuken laat. Inventaris, victualie, de uitrusting van de officieren en de be manning, alles is totaal bedorven. De Hercules is heden op de reede aan het proefstoomen, waaruit zal blgken welk nadeel diens machine door de a invaring heeft geleden. In het Hotel Bellevue alhier werd jl. Vrijdagavond een vergaderiug gehou den door de Regelings-commissie voor de in 1887 alhier te houden Tentoonstelling van Nijverheid. De vergadering machtigde het Bestuur om eerlang de deelneming aan dezen vreedzamen wedstrijd open te stel len en deelnemers uittenoodigen, zich te doen inschrijven. De Tentoonstelling zal zijn gesplitst in twee afdeelingenI deel neming door iederen beoefenaar van eenig vak van nijverheid, zonder bepaling van ouderdom en zonder dat de aard en de vorm der in te zenden voorwerpen wordt bepaald, eu II deelneming uitsluitend door jongelieden beneden de 20 jaren, met bepaling door de commissie van de werkstukken, op welker vervaardiging men zich zal hebben toeteleggen, om naar de uitteloven prijzen te kunnen mededingen. In de gemeente circuleert een in- teekenlijst van de hh. Legras en Haspels, die 't voornemen hebben, bij voldoende deelneming dezen winter in 't lokaal Tivoli, vier voorstellingen te geven, 't Is voor liefhebbers der kunst zeer wen schelijk, dat er een voldoend aantal namen op die lijst voorkomt, daar we anders, waarschijnlijk van een uitstekend tooneel- genot zouden verstoken blijven. Wan neer we ons de jongste uitvoeringen bij gelegenheid van de kermis herinneren, zal men voorzeker van meening zijn, dat hier niet te veel gezegd is. Het Alkmaarsche tooneelgezelschap opende de rij der te geven stukken in dit seizoen reeds Zondagavond, in het lokaal Diligentia, directeur den heer L. J. Vis- scher. Een drama de Galeislaaf" en een blijsp.Kwartjesvinders" wekten de belang stelling en lachlust der vele hoorders in ruime mate op. De vertooners hadden eer van hun spel en de toejuichingen, hun gebracht, moge hen vèrzekeren dat hun optreden in den smaak van het aanwezige publiek viel. De dirigeerende officier van gezond heid 2e kl. H. S. Reeder, thans geplaatst bij 't hospitaal der marine alhier, wordt met lo. November 1886 op non-activiteit gesteld, om in de 2de helft van Decem ber e. k. naar Oost-Indië te vertrekken, ten einde aldaar bij het eskader den dir. off. van gez. 2e kl. J. B. Coomans de Ruijter af te lossen. Bij gemeld hospitaal wordt met lo. No vember e. k. geplaatst de dir. off. van gez. J. J. Borst. De heer B. Snellen, arts te Am sterdam, met ingang van 1 October a. s., benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht. De heer G. H. Fiorani, fortificatie opzichter 2e kl., tijdelijk op het fort de Harssens, alhier, wordt in die functie overgeplaatst naar het koepelfort aan den hoek van Holland. Beroepen bij de Herv. Gemeente te Benschop (cl. Utrecht), Ds. J. P. Hopman, te Ouderkerk aan aan den IJsel. Texel, 20 Sept. De onderwijzer P. te de Cocksdorp, is heden door den raad der gemeente ontslagen uit zijne betrek king. !en eervol ontslag werd verleend, in gaande den 1 Nov. e. k., aan den heer E. J. van Sonsbeek, hoofd der school voor m. u. 1. o., alhier. Texel, 20 Sept. Hedenavond hield de heer A. B. Weber, van Helder, alhier een volksvoordracht, ten behoeve der we duwen en weezen der verongelukte Texel- sche visschers van de blazerschuit T.X. No. 84. De voordracht voldeed uitstekend en we brengen den heer Weber daarvoor een hartelijk woord van dank. De ont vangst bedroeg f 61,10, na aftrek van eenige kosten werd f 55,10 aan de com missie afgedragen. De nieuwe zitting der Staten-Ge- neraal is gisteren door de ministers ge opend, daartoe door Z. M. den Koning als commissie aangewezen. De Minister van Binnenl. Zaken, de heer Heemskerk, hield de openingsrede. Aan het slot eener beschouwing over deze rede, zegt het Handelsblad Wij staan aan het begin van een zit tingsjaar, dat voor moederland en koloniën van zeer groote beteekenis kan zijn. De strijd der partijen, die een korte poos heeft gerust, zal weder ontbranden. Moge 't slechts zijn met heilig vuur, op het altaar van het gemeenschappelijk vaderland. Dan is er kans, dat deze veelbelovende zitting de teleurstellingen van vele jaren doet ver geten. Weder zijn uit de »Lutine" opge haald 75 Spaansche matten en 4 goud stukken. Het onderzoek van eenige losse wrakstukken heeft nog niet geleid tot 't vinden van goud- of zilverstaven. Yan Terschelling wordt gemeld De exploitatie van het wrak der Lutine verkeert sedert een paar dagen in min gunstigen toestand, daar het zand zóó vloeiend wordt, dat de pas gezogen kuilen spoedig weer vol loopen. Hetgeen in deze dagen is bovengebracht, beteekent voor zoodanige onderneming nog zeer weinig. Het zou dan ook zeer wenschelijk zijn, dat men spoedig alle beschikbare midde len in 't werk stelde, om de schatten uit de diepte op te halen. Eveneens is het zeer noodig, dat zij, die officieele gegevens kunnen verstrekken omtrent de gezonken schatten, vooral wat het bedrag daarvan betreft, zulks doen, aangezien nieuwe maatregelen en nieuwe toestellen vrij be langrijke kosten zouden veroorzaken, die men zich zeker niet kan getroosten als de te bergen schatten niet zeer groot zijn. Yolgens telegram uit Batavia, te Am sterdam door de Vereen, van Assuradeuren ontvangen, is er brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Zuid-Holland. De lading in het achterruim is beschadigd, maar de brand gebluscht. Terwijl zekere R. de G., kuiper te Nijlandper tram van Sneek naar zijne woonplaats reisde, had hij bij het dorp IJsbrechtum de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten het balkon, waarop hij stond, te steken, tengevolge waarvan hij met een boom aan den weg in aanraking kwam, waardoor hij zulke kneuzingen bekwam, dat men voor zijn leven vreest. De heer F., lid van het tooneelge zelschap des heeren De la Mar, te Am sterdam, stond Zondagmiddag op het dak zijner woning op de komst van den lucht ballon te wachten, toen hij door een on gelukkig toeval van zijn verheven stand plaats viel en eenige oogenblikken daar na overleed. Door A. J. Belderok is cassatie aangeteekend van het vonnis van het gerechtshof te Amsterdamwaarbij hij tot een jaar gevangenisstraf is veroor deeld wegens het aanplakken van oproe rige biljetten. De diligence van Zeeman, tusschen HoornAlkmaar, is even voorbij Hoorn met 8 personen door bovenlast van den dijk gestort. Het was een angstwekkend onheil, waarbg tot dusver evenwel nog geen mensschenlevens zijn verloren gegaan. De koetsier heeft een been gebroken, een der passagiers een arm, een ander bekwam een ernstige hoofwonddoor het glas be kwamen 5 passagiers kleinere kwetsuren. Weldra zal een weesvaders-courant het licht zien. Belfast, 20 September. Gisteren had hier weder een ernstige rustverstoring plaats. Een groote volksmenigte schoolde samen voor de kazerne der politie en ver langde vrijlating der gevangenen, die we gens hoon jegens de openbare macht ge arresteerd waren. Toen dit geweigerd werd, viel het gepeupel de kazerne aan. De politie gaf vuur, waardoor één persoon gedood werd en verscheidene anderen zware kwetsuren bekwamen. Nadat de politie het grauw had uiteengedreven, werden er vele personen gevat. Madrid, 20 September. Er is te Madrid een militaire opstand uitgebroken. Op vreeselijke wijze heerscht de cholera in Japan. Men meldt dat 50.000 Japanners door de ziekte werden aange tast en 37.000 daarvan bezweken zijn. De echtgenoot van den Italiaan Ores- tes Jongherlini heeft bij den Koning een verzoek om gratie ingediend voor haar echtgenoot, wiens onschuld, zooals men weet, onlangs werd bewezen, maar die, volgens het eerste proces, in zake den millioenen-diefstal te Ancona tot 12 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, waarvan hij nu reeds de helft heeft ondergaan, buiten de twee jaar voorloopige hechtenis, die reeds vóór dien tijd zijn deel waren geweest. In een Zwitsersch dorp aan de Fransche grenswoonde sinds eenige jaren een Fransche deserteur, die er het beroep van blikslager uitoefende. Hij was daar gehuwd, maar zijn vrouw wilde gaarne weer van hem afkomen. Om daartoe te geraken, lokte zij hem op een wandeling verraderlijk mede over de Fran sche grens, en gaf hem daar aan bij de politie. De man, die in dienst een meer dere zwaar mishandeld heeft, zal misschien met den kogel gestraft worden. Een dame van hoogen adel zat on langs met haar zoontje en de bonne in den trein naar Weenen. De conducteur komt de kaartjes ophalen en ontvangt er twee van de aristocrate. De man neemt haar kind op met critisch oog en vraagt ten slotte of de kleine werkelijk nog geen twee jaar is. Daar treft hem een ver ontwaardigde blik en verachteljjk klinkt het van de trotsche lippen»In den al manak de Gotha kan u zwart op wit lezen, hoe oud Zijne Doorluchtigheid is.» Yan den Duitschen Yeldmaarschalk Yan Manteuffel wordt de volgende annec- dote verhaald. Hg had eens, aan een gastmaal, een woordenstrijd met een Franschman, die, wat men ook zeggen mocht, volhield, dat de nijverheid van de Duitschers en andere volken ver achter stond bij die der Franschen, die, naar hij beweerde, »van het leelykste ding nog iets smaakvols konden maken.De veld maarschalk verloor eindelijk zijn geduld. Hij trok een haar uit zijn borsteligen grijzen baard, en stelde dit aan den Fransch man ter hand. »Laat daar dan iets moois van makenzeide hg, en bewijs zoo de waarheid van wat gij zegt.c Hij meende nu zijn tegenstander over bluft te hebben. Maar eenigen tijd later ontving hij, in een keurig doosje, een doekspeld, in den vorm van een adelaar, die in een zijner klauwen een haar vast hield, aan welks beide uiteinden twee kleine gouden bolletjes hingen. Op een van die bolletjes stond »Elzas«, op het andere Lotharingenen onder den ade laar stond, in het Fransch »gij houdt ze slechts aan een haar.« De Franschman had bij een zijner vrien den, een fabrikant van gouden werken, het haar van den Maarschalk aldus tot een kunstwerkje laten maken. Heldersche Moppen. Een examen. Dr. Ritchie, te Edinburg, een zeer geleerd en verstandig man, bij zonder grondig in het examineeren, doch on langs trof hij een student aan, die het tegen hem volhouden kon. Den student werd gevraagd«Hebt gij de oefeningen in de wiskunde bijgewoond «Ja", was het antwoord. «Hoeveel kanten heeft een cirkel?" «Twee," zeide de student. «Welke zijn die Er ontstond natuurlijk een groot gelach, toen de student zeide«Een binnen- en een buitenkant." De doeter vroeg daarop «Hebt gij ook de klasse in de wijsbegeerte bijgewoond «Ja," was het antwoord. «Wel, gij hebt daar lezin gen over verschillende onderwerpen gehoord. Hebt gij er ooit een gehoord over oorzaken en gevolgen «Ja," antwoordde de student, «Gaat een gevolg ooit een oorzaak vooraf?" «Ja." «Geef een voorbeeld." «Een man met een kruiwagen." De docter zat neer en deed den student geene vragen meer. o Rechter. «Beklaagdedoor gebrek aan be wijs, ben je van inbraak en poging tot moord vrijgesproken." Je kunt gaan en hebt drie dagen tijd om tegen dit vonnis in appel te ko-. Den 3den October herdenken 1 i onze geliefde ouders ANDRIES TAT RAID i en i ALIDA JOHANNA BRINKMAN, hun 25-Jarige Echtvereenlginfr. Hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. i Helder, 21 Sept. 1886. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Dochter G. DE VRIES-Gerssen. Helder, 21 September 1886. Bevallen van een Zoon M. JOHANSEN, geb. Rademaker. Amsterdam. 19 September 1886. Op Woensdag 22 September I hopen onze geliefde Ouders: Jb. SLIJKERMAN en ANNA STOKMAN hunne 25-jarige Eclitvereenigiag te herdenken. Uit naam hunner dankbare kinderen en behuwdzoon. Helder, 21 September 1886. Den 3n October aanstaande 1 hopen ANDRIES TAT RAID en ALIDA JOHANNA BRINKMAN hun 25-jarig Huwelijksfeest te her- 1 denken. Hun hoogachtende Commensaal en Vriend, W. AMSE. Helder, 21 September 1886. Ondertrouwd K. SMIT M. SINJEWEL. IJmuiden, 18 Sept. 1886. Getrouwd H. LONDON A. THüRKOW, die tevens hunnen hartelijken dank be tuigen voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Arnhem, 15 September 1886. Geboren: PETRONELLA MARIA, dochter van P. A. VAN VELZEN en M. SPIL. Helder, 20 September 1886. Bevallen van een Zoon: JANE AMONS-LORENTZE. Nieuwediep, 19 September 1886. Bavallen van een flinke Jongen: J. T. BRUININGS, Echtgenoote van J, C. SMIT, Victoria Concert-Hall. Nieuwediep, 20 September 1886. Heden overleed, na een ongesteld heid van 14 dagen, tot diepe droef heid van mij, mijne dochter, behuwd zoon en kleinkinderen, mijn geliefde Echtgenoot JAN KOENE, in den ouderdom van circa 70 jaren. Wed. P. KOENE, geb. van Poelje. Ook namens mijne dochter, behuwdzoon en kleinkinderen. Helder, 20 September 1886. Heden overleed, na een lijden van tien dagen, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, LOURENS BODE, in leven vuurstoker le kl. v. c. bij de Kon. Ned. Marine, in den ouderdom vanbijna 32 jaren. Wat ik en mijn eenig kind in hem verliezen, zullen allen beseffen, die hem in zijn werkzaam leven gekend hebben. Nieuwediep, 19 September 1886. Wed. L. BODE, geb. C. C. van Dijk. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn jongste zoontje HER- MANUS, in den leeftijd van drie maanden en tien dagen, diep be treurd door zijne moeder C. BEEKMA, geb. Korver. Helder, 17 September 1886. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, mijne geliefde Echtgenoote ALIDA YAN WILLIGEN, in den ouderdom van 34 jaren, na een gelukkige echt- vereeniging van ruim 101/, jaari achterlatende drie jeugdige kinderen nog te jong om het verlies hunner moeder te beseffen. Wat ik in haar verlies zullen allen diegenen kunnen beseffen die de over ledene van nabij gekend hebben. lestp^wTsae. CARL FÜCHS- Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Te Haarlem overleed den 17 Sep tember 1886 mijn geliefde Broeder, de Heer S. GRIJM, in den ouderdom van 91 jaar en 12 dagen. Helder, 20 September 1886. H. GRIJM. DANKBETUIGING. Bij deze brengen de ondergeteekenden hunnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling en vriend schap, bij hunne 50-jarige Echtvereeniging ondervonden; inzonderheid aan onze buren, voor hun trouwe vriendschap, aan ons bewezen. M. KORPER en E. KORPERDUITS. Hartelijke Dankbetuiging. aan familie, vrienden en bekenden, voor de vele blijken van belangstelling bij de viering van onze 25-jarige Echtvereeni ging ondervonden, zoowel buiten als binnen deze gemeente. J. PATER en Echtgenoote. Koegras, 21 September 1886. De ondergeteekenden betuigen hunnen innigen dank aan H.H. dragers, voor de laatste eer, hunnen broeder CASPAR THEODORUS WEGMAN, bij zijne ter- aarde-bestelling bewezen. Ook betuigen zij hunnen dank aan de vele vrienden en bekenden, die hun zoo vele blijken van deelneming hebben betoond. Helder, 21 Sept. 1886. Namens broeder, zusters en verdere Familie. Yoor de vele van blijken belangstelling, gedurende de ziekte en bij het overigden van mijn geliefden Echtgenoot ondervon den, betuig ik mjjn hartelijken dank. De Wed. P. DEKKER, DE WIJN. HELDER, vóór den den bij Degenen, die iets te vor deren hebben van de Yis- scherg-Maatschappij DEN gelieven hunne rekeningen lsten October a. s, in te zen- W. C. M. YAN BRUGGEN, Directeur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 2