't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1425. Woensdag 13 October 1886. Veertiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. NaieiacMeÉ van m overleden vriend. Atoonmement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vertrekdagen der Mail naar Dost-lndië. 15 (Engelsche over Brindisi. 22 (Hollandsehe uit Amsterdam 23 (n ii over Marseille. 23 (Fransche over Napels. 29 n (Engelsche over Brindisi. Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur 's avonds; alleen voor de Hollandsehe mail over Marseille 1 uur 's namiddags. HELDER, 12 October 1886. Ten Raadhuize alhier werd Vrijdag jl. aanbesteedhet maken van riolen, enz. in de gemeente. Ingekomen 20 biljetten, als: A. Korf f7700; P. Verhey f7694; P. Duinker f7448; Oldenburg te Bergen f7000; B. Boon f7000; A. Bos f6980; A. Bels f 6830 J. F. Philips f 6800 Gebrs. Jan zen f 6633De Waard en Wijker f6600; S. Krijnen f6580; P. Van Driel f6540; J. Korff f6500A. Vos Rz. f6240; G. Moorman f6220; J. Duinker f6100; D. De Vries f 5980 P. Spruit f 5840 Gebrs. Klein f 5838 en A. Graaf f 5588. De brigadier-titulair der rijksveld- wacbt J. van der Patten, te Texel, is verplaatst naar Loenende rijksveldwach ter 3e kl. J. van de Water, wordt van Egmond naar Texel overgeplaatst. Met 1 Januari 1887 zal de termijn zijn verstreken, door de Regeering in 1884 gesteld voor de aanwezigheid der helft van het aantal onderwijzers, die de wet voir de openbare lagere scholen eischt, naar ge lang van de schoolbevolking. Met 1 Jan. 1890 moet overal bet volle personeel zijn aangesteld, door de wet voorgeschreven. De Haarl. Ct. deelt omtrent Noord- Holland mede, dat daar reeds lang schier overal de helft van het geheele aantal on derwijzers aanwezig was en vóór 1890 nergens aanvulling noodig is. Thans vindt men er reeds in 61 gemeenten met 212 scholen het volle wettelijk getal aan wezig, bij 139 dier scholen te zamen zelfs 255 meer. In 40 andere gemeenten zijn 78 scholen met het volle aantal en 66 scholen waar nog 1 of 2 ontbreken. Dat laatste geldt ook van de 33 overige gemeenten, met 48 scholen. Aan 114 scholen in de geheele provincie moeten in 't geheel nog 143 on derwijzers worden aangesteld om het volle wettelijk getal te doen bereiken. De 202 vakonderwijzers of onderwijzeressen zijn in die cijfers niet begrepen. Sedert het begin van 1884 zijn in die provincie 254 onderwijzers boven het vroe gere cijfer aangesteld, waarvan ruim 200 wegens de vermeerdering der schoolbevol king met ruim 5000 kinderen 47 wer den benoemd om allengs aan de eischen der wet te beantwoorden. De gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573 is Vrijdag weder herdacht door het uitsteken van vlaggen van de open bare en vele particuliere gebouwen, ver der door het oplaten van 2 luchtballons, terwijl de Vereeniging tot viering van den gedenkdag baar 25-jarig bestaan vierde met een tooneelvoorstelling van de afd. Amsterdam van bet Nederlandsch Tooneel, en een muziekuitvoering door de Amsterdamsche Orkestvereniging, ge volgd door bal. Bovendien vierden nog andere ontzet- vereenigingen feest. Volksspelen hadden, uithoofde van den marktdag, niet plaats. Vi sscherij-Con ventle. De jongste botsingen tusschen Engel sche en Belgische visschers in de Noord zee, hebben opnieuw de aandacht geves tigd van de Nederlandsche autoriteiten op de vele in den laatsten tijd ontvan gen klachten over de willekeurige han delingen en plunderingen, die de Engelsche visschers zich tegenover de Nederlandsche veroorloven, maar tevens op de weinige medewerking, schier aan tegenwerking grenzende, welke in weerwil van de be staande conventie de Nederlandsche vis schers van de Engelsche regeering onder vinden. Een en ander zal, naar men meldt, niet weinig er toe bijdragen, om de voor bereiding te verhaasten van een krachti- gen stap van de zijde onzer regeering bij het Engelsche Gouvernement om te ver krijgen, dat aan de bedoelde conventie op strikte en rechtvaardige wijze de hand worde gehouden, zoo door onpartijdige medewerking tot het straffen der schul digen, als door het vergemakkelijken van het onderzoek der ingediende aanklach ten. Men wil zelfs, dat thans ernstig wordt overwogen, in vereeniging met Belgie, in Engeland aan te dringen, dat die con ventie geen doode letter worde, maar roof en plundering op de Noordzee wor den geweerd. Men schrijft uit Seheveningen aan de „N. R. Ct.": De Engelsche visschers schijnen de Holland sehe maar niet met rust te kunnen laten. Zoo vermeldt schipper M. de Gast, dat hem op 29 Sept. jl. ochtend ten 2 ure zijn want is afgekapt door de vischsmak D H 77; dien tengevolge verloor hij 9x/2 haringreep, öó1^ haringnetten, 56 puntbreels, 15 kleine breels" 69 breeltouwen, 1 jool met wartel, waarin zich bevond 20 ton haring, te zamen een schade van f3800, behalve de staking der vi8scherij. Gedurende twee dagen is door hem gezocht naar het gekapte want, maar te vergeefs. Als een bewijs van haat kan nog dienen, dat een der opvarenden van het Engelsche vischsehip een nog drijvende breel, waaraan een gedeelte der vleet vastzat, den bodem in sloeg, zoodat ook dat deel zonk. Ware het Engelsche vaartuig achter dat van M. de G. omgezeild, dan zou het slechts een oponthoud van ongeveer 10 minuten gehad hebben. Het scliijnt dus dat van Engelsche zijde steeds ge tracht wordt onze visschersvloot zooveel mo gelijk te benadeelen. Door het uitzetten van een boot, bemand met 4 koppen, is het den schipper gelakt, merk en nummer van het Engelsche vaartuig op te nemen. Van een en ander is door den waterschout proces verbaal opgemaakt. Werkeloosheid. Het Centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkl. Verbond heeft een manifest aan alle Nederlanders gericht, waarin wordt gewezen op de werkeloosheid als een der ernstigste verschijnselen van onzen tijd. Bij alle veelal rechtmatige klachten over de oorzaken van het verschijnsel blijft dadelijk hulp noodig, daar velen aan hun maag geen uitstel kunnen geven tot over al die vraagstukken eenstemmigheid is verkregen. Evenredig groot aan den om vang en den duur der werkeloosheid is de nood, de ontbering en het lijden van duizenden gezinnen. „De ongezochte aanraking zoo gaat het ma nifest voort met vele dezer rampspoedigen, heeft in de jongste wintertijden, in verschillende plaatsen van ons land, toestanden aan het licht gebracht, die het hart van elk weldenkende met verontwaardiging en deernis vervnllen, toestanden waarvan het lijdelijk dulden en dragen de hoogste verwondering evenzee heeft gaande gemaakt, als ze tot de veronderstelling hebben aanleiding ge- gegeven, dat ze niet zouden worden aangetroffen bij algemeene kennismaking met de feiten en indien het besef van den plicht tot hnlp meer algemeen bij de meer gefortuneerden ware door gedrongen- Daarenboven, de kamp om het bestaan is even als de draagkracht ongelijk, en bij het aanvaar den der geneesmiddelen om het verbroken even wicht te herstellen, is het onbiilijk op de schou ders van enkelen te laten rnsten, wat de taak behoort te zijn van allen. Maar gelukkig, naast het vele dat onzen tijd ontsiert en dat veilig als ballast overboord ge worpen kan worden, openbaart zich een diep ge voeld «erlangen, dat het betere uit den strijd geboren moge worden, vergezeld van de begeerte om daaraan mede te mogen werkengetuige de verschillende vereenigingen op ouderscheiden ge bied, die, als zooveel groepen in de samenleving arbeiden aan de algemeene belangen en te be schouwen zijn als het bederfwerend zout voor menige maatschappelijke kwaal. In tal van gemeenten heeft men de handen reeds ineengeslagen om de ongelukkigen te hel pen; maar in vereweg de meeste gemeentee ligt de erond nog braak en is de vruchtbelovende akker nog onbearheid. Tot een grootere en meer algemeene bearbei ding van dit veld der menschlievendheid op te wekken en tot ueelname daartoe aan te moedi- digen, is het doel van dit schrijven. Moge dit doel er rvimschoots door bereikt worden, dan zullen niet slechts de ondergeteeken- den, maar ook de jongste Alg. Verg. van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond, die hen met deze handeling belastte, zich voldaan rekenen en dankbaar toonen. Het mag voorts min of meer overbodig geacht worden te herinneren, dat wij, zoo wel gezamen lijk als ieder voor zich, desgevorderd, zooveel in ons vermogen is met raad willen dienen en me dewerken. Het Centraal-Bestuur bestaat uit de heeren B. H. Heldt, voorzitterJ. Wee link, secretarisTh. C. Lasthuijzek, pen ningmeester Th. de Rot, vice-voorz., (Rotterdam) T. Snel Hz., 2e secretaris A. J. C. Kampmeijer, 2e penningm.C. H. Kouw, (Leiden)Th. Postma, (Leeu waarden). Toen Woendagavond een houthaler, een Noorsch vaartuig, de haven van Har- lingen naderde, waren sommige ijverige belanghebbenden in sloepen of vletten het schip tegemoet geroeid. Zoo ook de koopman P., die, tot den Noorman ge naderd, zich aan boord liet hijschen door de gebrs. De Vries, flinke, jonge mannen, die als scbeepssjouwers zich reeds aan boord bevonden. Onder dat ophijschen tegen bet dek leunende, dat de Noorscbe schepen omgeeft, brak dit, en alle drie vielen in zee, met dit ongelukkig gevolg, dat de jongste De Vries, 21 jaar ouden ongehuwd, verdronk; zijn lijk is nog niet gevonden. Ook zijn broeder was bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid ge worden. Te Middelburg is een kind geboren, waarvan de bet-overgrootmoeder nog in leven is, zoodat thans vijf opvolgende ge slachten van die familie van moederszijde vertegenwoordigd zijn. De bet-overgroot moeder telt 88, de overgrootmoeder 61 en de grootmoeder 38 jaren, terwijl de moeder van den jonggeborene onlangs den leeftijd van 17 jaren heeft bereikt. Op het gebied van nomenclatuur levert bet jongst verschenen Algemeen Politieblad" weder een curieuse bijdrage. Men vindt daarbij op de lijst der gesig naleerde personen behalve een Gendarme, een Ham, Knol, Uil, Snoek, Goud, Gort, Ridder, Turk, Vos, Buffel en Zuurbier. Aan bet Alg. Politieblad komt onder de gesignaleerde personen voor Jacobus de Zwart, 21 jaren, venter van Recht voor Allen, geboren te Workum, zijnde bij von nis der Amsterdamsche Rechtbank veroor deeld tot f25 boete, subsidiair 7 dagen gevangenisstraf, ter zake van beleediging. De honderdduizend uit de loterij is te Amsterdam gevallen. Een twintigste lot behoorde aan een bediende in een bierhuis, die voor eenige dagen in het gasthuis overleed, zonder bekende erfge namen. Men schrijft uit Reenen Als een voorbeeld hoe onverstandig dik werf aan bedelaars almoezen worden uit gereikt, diene bet volgende Een werkman aan een der fabrieken te Venendaal geraakte eenige jaren geleden met een arm tusschen de machine, met het gevolg dat hem dat lichaamsdeel moest afgezet worden. Dewijl hij niet meer in staat was bet gewone werk te verrichten, bood de directie den verminkte een baantje aan, hetwelk gemakkelijk was waar te ne men. Hij bedankte echter daarvoor en gaf de voorkeur aan bedelen. De ongelukkige man met één arm kwam spoedig in beklag, en mild stroomden de aalmoezen niet alleen uit Venendaal, maar ook uit de naburige plaatsen. Thans is de man met één arm een, burger, die er warmpjes inzit, en al zijn kinderen hebben een goed bestaan. Niettegenstaande iedereen daarvan over tuigd is, wordt o. a. te Reenen nog altijd aan dezen bedelaar geofferd. Men neemt te Portsmouth tegen woordig groote proeven met torpedo's. Als mikpunt daarbij dient 't pantserscbip »Resistance." Dezer dagen werd onder zocht, in hoeverre een netwerk tegen torpedo's kan beschermen. Men schoot, op een afstand van 250 voet, een met 70 pond schietkatoen geladen Whitehead- torpedo af. Het net bleek bier volstrekt niets te baten. Men zal nu eerstdaags beproeven, in hoeverre zakken met kolen de uitwerking der torpedo's kunnen ver minderen. ingezonden. Voor onderstaanden brief van een der opva renden, lichtmatroos aan boord van 't Hollandsehe barkschip „Kinderdijk," kapt. Disper, met averij te Kaapstad binnengeloopenwordt beleefdelijk in uw blad plaatsing verzocht. Kaapstad, 12 September 1886. Geliefde ouders Gij zult allen wel vreemd opkijken, wanneer gij aan den brief ziet, dat wij ons thans te Kaap stad bevinden. De reden daarvan is, dat wij genoodzaakt wa ren alhier binnen te loopen, omdat de kapitein en equipage het noodig achtten wegens gevaar lijke averij. Zondag 22 Augustus, omstreeks 2 ure, kwam er in het N. W.een barre lucht op, die spoedig den blauwen hemel geheel overtrok. Het duurde niet lang of de wind begon op te steken, en daar wij alle zeilen in top hadden, werden er spoedig eenige van gegeid en vastgemaakt. De wind hield aan en begon steeds te vermeerderennadat wij de stagzeilen neergehaald en de bramzeilen vast gemaakt hadden, werd de andere wacht nitgepord om de marszeilen te reven. Het was omstreeks zes uur, toen de wind in eens zoo toenam, dat wij fok, grootzeil en boven-marszeilen moesten vastmaken en alleen voor de topzeilen en onder stagzeilen dreven. De wind nam hand over hand toe en ging weldra over tot storm. Het schip slingerde geweldig en nam nn en dan veel water over. Dien nacht en den danropvolgenden dag bekwam het schip geen averij. Doch tegen Maan dagavond begon de wind weer feller uittebulderen. De schuit nam ontzettend veel water over, som tijds kwamen er zelfs zulke stortzeeën over; dat de geheele verschansing overstelpt was. Men moest zich stevig vasthouden, wou men niet mee- geslingerd worden. Wij werden voor behoud op het achterdek geroepen, alwaar minder water overkwamsteeds begon het stormachtiger te worden. De watervaten werden door de stort zeeën losgerukt en tegen elkaar verbrijzeld, niet tegenstaande ze stevig aan de spieren waren vastgesjord, de lenspoorten en seinbakken sloegen uit de verschansing, de trappen, waarmede men 't achterdek opkomt, werden tegen de verschan sing aangesmakt en sprongen aan splinters. De hoenderbanken ondergingen hetzelfde lot. Boven in 't wand zag 't er evenmin aangenaam nitde masten slingerden van bakboord tot stuurboord en de bramstengen bogen als rietjes. Het logies stond aanhoudend vol water, zoodat niet alleen ons kooigoed nat werd, maar ook water in de kisten, die lek waren, liep. Wij sliepen achterin, omdat wij het niet waagden in 't logies te slapen, daar men vreesde dat de voorhut door brekers zou worden weggenomen. Het was 11' uur 's nachts toen er een golf over kwam, die het varkenshok, dat tegen de hut stond, geheel uit elkaar sloeg; de varkens rolden langs dek evenals bollen, doch spoedig wisten wij ze te pakken en sleepten ze het kombuis in. Een er van had zijn pooten gebroken, dus dat gaf eenige dagen daarna ver- sche varkenscarbonade. De orkaan woedde verschrikkelijk; omstreeks 12 uur verloren wij het voortopzeil; de wind reet 't sterke zeil totaal in flarden. Een oogen- blik daarna brak de kluiverleier en daar toen de kluiverboom geen steun meer had, brak hij spoedig daarop af. Het was zeer gevaarlijk om van achter naar voren te komen; daarbij waren wij steeds doornat, want oliegoed en zeelaarzen gaven hier nietswarm eten kregen wij ook niet, daar de kombuis steeds vol water liep en waardoor de kok geen vuur kon aanhouden. Een keer kwam er een flinke zee over, die botrecht de kombuis inroldehij gooide de snertpot om en nam de kok mede, de kok spoelde de kombnis uit en werd tegen de verschansing aangeplakt; hij be kwam daarmee een ernstige brandwond aan het been en moest ter kooi gaan. Het was 's mor gens 8 uur, toen de nok van de boegspriet weg genomen werd en de beugel, die om de boegspriet zit, dwars doormidden brakhet bramstag werd even daarna afgebroken, hierdoor had de voor bramsteng geen steun meer en kon ieder oogen- blik afbreken. Om ongelukken te voorkomen hakten wij het bramwant en de brampardoens af, waardoor de steng met de bramra's naar beneden kwameen ieder maakte zich natunrlijk nit de voeten, doch de opperstuurman kreeg de bramra aan het hoofd, zoodat het bloed er met stralen uitkwam, echter is het goed afgeloopen; hij had zijn kop kunnen verliezen. Hiervoor moest hij eenige weken zijn kooi houden. De boegspriet werd steeds opgeligt door de brekers, die er tegenop sloegen; hierdoor liepen wij gevaar, dat alle drie masten uitgerukt zou den worden. Spoedig werd er een jijn of hulpstag opgebracht om den voormast te steunen en 80 vadem ketting opgehaald om de boegspriet door de kluizen genomen en om het ankerspil stijf vastgehecht; een tijd daarna brak het groot bramwant en de bramzaling, doch wij wisten spoedig de boel weer stijf aan te sjorren. Doch nu begon het weder te bedaren, de wind nam merkbaar af, zoodat wij konden hopen op beter weder, hetgeen wij ook wel noodig hadden, daar wij al dien tijd niets hadden geslapen. Woensdag was het weder geheel bedaard, de wolken trok ken weg en de blauwe lucht kwam weder te voorschijn. Doch met die averij was het niet doenlijk om verder te gaan; de kapitein raad pleegde met het volk, waarna men overeenkwam naar Kaapstud te gaan, alwaar wij 500 mijlen van af waren. 10 September kwamen wij hier aan, 's morgens kregen wij het land in het zicht cn 's middags werden wij door een sleepboot binnengetrokken. Het is hier een mooie stad, prachtig gelegen tegen de Tafelberg, het zijn meest alle prachtige huizen en is een stad op zijn Europeesch gebouwd. Zoo gij ziet hebben wij 75 dagen naar de Kaap stad 28 Juni uitgegaan; 13 Juli Madeira ge passeerd; 20 Juli Kanarische eilanden gepasseerd; 5 Augustus passeerde wij de linie; 15 Augustus waren wij bij het eiland Trinidad op de Araerik. kust en 11 Sept. kwamen wij te Kaapstad aan. Nn, waarde ouders, ik zal eindigen; het gaat u allen goed. Met Gods wil hoop ik dat wij elkaar later in 'gezondheid zullen wederzien, enz. Eenzaam in mijn kluis gezeten, Denk ik aan mijn armen vriend En kan zoo spoedig niet vergeten, Want achting heeft hij steeds verdiend. Lang, zeer lang, hebt gij geleden, Toch geduldig in uw lot Tegen pijn en smart gestreden, Hij, uw steunpilaar, was God. Thans bezweken in het lijden, Lijd ik nu door uwen dood Met mijn loon kon ik steeds strijden, Tegen leed en hongerdood. Reeds ons lot was nauw verbonden Op financieel gebied Zamen kregen w' ongeschonden 't Weekgeld, en ik morde niet. Was het weinig, 'k was tevreden Met mijn sober dagelijks brood, Maar nu ligt het in 't verleden, Thans van werk en loon ontbloot. Rust gij zacht mijn waarde doode, In de groeve van de aard 's Menschen lof niet meer van noode, Zijt gij toch myn achting waard. R. A. H. Programma van het le Winter-Concert, te geven door het Symphonieorchest van het Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den kapelmeester J. KONING, op Dinsdag 12 October 1886, aanvang 8 uur. 1. GrosserFestmarsch, Joh.Reach. 2. Ouver ture zu der operDon Juan, W. A. Mozari. 3. Entre act ausKönig Manfred, Carl Rcmecke. 4. Hommage a C. M. vonWeber: Grande Fantaisie, C. Schulz. Pauze. 5. Concert Ouverture (F. Majeur), George Kahnt. 6. „Ein Abend bei Bilse in Berlin", Humo- ristisches Tongemiilde, Ernst Scherz. 7. Les Patineneurs, Grande Yalse, Emil Waldtenfel. Marine en Leger. De luit. t. z. der 1ste klasse M. J. P. Westveer, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Neder landen, wordt met den 21sten dezer op non- activiteit gestelddaarentegen worden met dien datum geplaatst op gemeld schroefstoom schip de luit. t. z. der le kl. C. Meyboom en op Zr. Ms. wachtschip alhier de luit. t. z. der le kl. A. G. Van der Sande Lacoste. De adelborst le kl. C. J. Van der Hegge Spies, behoorende tot de rol van Zr. Ms schroef stoomschip Zilveren kruis, werd met den lOen dezer overgeplaatst in de rol .van Zr. Ms. wachtschip alhier. Het lOtal adelborsten der le kl. bestemd om 3 November a. s. per stoomschip Soenda naar Oost-Indië te vertrekken, zijn de heeren jhr. G. L. van Panhuys, W. H. C. Hoog, L. F. H. Tuckermann, H. P. Dil, J. C. Bentz van den Berg, D. W. A. Pels Rycken, A. C. Dunlop, W. II. von Lëschen, C. van Lennep en M. C. van Hall. Naar men verneemt, zal het gepantserd materieel, dat voor oefeningen in dienst ge weest is, den 25en dezer buiten dienst worden gesteld. De lste luit.-ingenieur A. E. Von Brücken Fock alliier wordt op 1 November a. s. over geplaatst naar Breda en wordt op dien datum

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1