't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1426. Zaterdag 16 October 1886. Veertiende Jaargang. VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. EALENDEB DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 C«nt Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. OCTOBER (Wijnmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 33 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag V rijdag Zaterdag Onderg. 4 u. 52 m. Laatste Kwartier. Isr. Loofhuttenfeest. Isr. Vreugdedag der Wet. Vertrekdagen der Mail naar Qost-lndië. 22 October (Hollandscbe mail) uit Amsterdam 23 ii ii overMarseille. 23 (Fransche over Napels. 29 ii (Engelsche over Brindisi. Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur 's avonds; alleen voor de Hollandsche mail over Marseille 1 uur 's namiddags. HELDER, 15 October 1886. In 't dezer dagen publiek gemaakte programma voor de in 1887 alhier te houden Nijverheids-tentoonstelling komt o. a. de mededeeling voor, dat door de regelings-commissie zal worden aange kondigd, waar en wanneer men zich tot deelneming in een der afdeelingen van die tentoonetelling zal kunnen aanmelden. De bedoelde aankondiging vinden onze lezers in een der hierachter voorkomende advertentiën. We vestigen daarop de aandacht en spreken het vertrouwen nit, dat velen zich op een der beide avonden aangespoord zullen gevoelen, om zich bij het bestuur der regelings-commissie als deelnemers te doen inschrijven. Bij kon. pesiuiF van 8e?pï. jl. no. 165 wordt met 1 Nov. 1886 het tarief van kanaalgeld voor het Groot Noord- hollandsch Kanaal en van havengeld voor de marinehaven het Nieuwediep gewijzigd als volgt De eerste zinsnede van artikel 1 wordt gelezen als volgt „Voor elke vaart door een der sluizen op of aan de uiteinden van het Groot Noordhollandsch Kanaal, daaronder begrepen de maritieme schut sluis te Nieuwediep, is aan kanaalgeld verschul digd „voor een zeestoomschip 7 cent en voor een zeezeilschip 9 cent per tien kubiek meter bruto- inhoud". Artikel 5 wordt aldus gelezen „Voor ieder zeeschip dat in de marinehaven het Nieuwediep komt, is telkens havengeld ver schuldigd. „Dit havengeld bedraagt voor een stoomschip 7 cent en voor een zeilschip 9 cent per tien kubiek meter bruto-inhoud." Artikel 10 wordt gelezen als volgt „Het kanaal- en havengeld wordt, voor zoover de inhoud der schepen de grendslag der heffing is, berekend Voor de zeeschepen naar den bruto-inhoud uitgedrukt in den Nederlandschen meetbrief, afgegeven na 31 December 1875 of, bij gebreke daarvan, in den buitenlandscken nationalen meet brief, als die aanspraak geeft op vrijstelling van meeting hier te lande; „6. voor de binnenschepen naar den inhoud volgens den Nederlandschen meetbrief. „Wanneer zoodanige meetbrief niet vertoond wordt, begroot de met de heffing belaste ambte naar den inhoud van het zee- of binnenschip, met inachtneming van de regelen, die hier te lande voor de bepaling van den bruto-inhoud of voor de heffing van het patentrecht gelden, behoudens teruggaaf van hetgeen blijkt te veel te zijn be taald, wanneer de meetbrief binnen 6 weken wordt vertoond. „Bij de berekening van het kanaal- en haven geld dat per tien kubiek meter wordt geheven, worden onderdeelen van tien kubiek meter ver waarloosd-" Artikel 15 wordt ingetrokken. Men meldt uit Texel Aangezien er jaarlijks bij ijsgang voor duizenden guldens aan zeetonnen en boeien verloren ging, nam men in het vorige jaar op sommige vaarwaters der Zuiderzee proeven met drijfbakens van een bijzondere constructie. Deze bakens schuiven onder het ijs, om weer boven te komen zoodra de schotsen en velden zijn voorbijgedreven. Van deze bakens, waarmede in den vorigen winter eene proef genomen werd, ging geen enkel verloren. Binnenkort deukt men nu op sommige vaarwaters, tijdens de winter maanden, de tonnen op te nemen en door soortgelijke drijfbakens te vervangen Omtrent het onweder, tijdens het uitgaan der kerk te 't Veld, gemeente Nieuwe Niedorp, op Zondagavond jl. (zie ons vorig no.) meldt men nog 't volgende Juist toen de godsdienstoefening inde R. K. kerk geëindigd was en de schare zich huiswaarts spoedde, brak hier een hevig onweder los. Een meisje werd door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Ook een vrouw werd geraakt, wier parapluis in brand sloeg, terwijl zij aan de borst verwond en gedeeltelijk verlamd werd. Ook deze is reeds aan de gevolgen overleden. Een derde werd in de sloot geslingerd, maar gelukkig nog gered. In de onmiddellijke nabijheid dezer personen werden een koe en een kalf doodgeslagen. Geen wonder dat schrik en ontzetting zich van de huiswaarts keerende kerk gangers meester maakten. Blijkens den staat der rijksmiddelen heeft de schatkist in de maand Septem ber f 10,330,579 ontvangen, dat is bijna f 109,000 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Een vaandel voor het korps Mariniers. De gep. Vice-Admiraal De Casembroot heeft in 't Handelsblad een stuk geplaatst, waarin hij betoogt, dat het verdienstelijk korps mariniers niet langer een vaandel mag ont beren. Hij zegt o. a. //Terwijl onze regimenten, zoowel hier als in Indië, in het bezit zijn van een vaandel en dat door ieder die de eer heeft de uniform te dragen met den meeaten eerbied werdt be groet, ontbreekt dat welsprekende doek nog aan een korps, dat de schoone bladzijden zijner geschiedenis, door die troepen geschreven op Bali, Boni, de Westkust van Borneo, de Zuid en Ooster-ai'd. van Borneo, Djambi, Simono- seki, de Kust van Guiuea, Deli, Atjeh als het ware daarin zou belichaamd zien, en waaromheen zij, die liet vaderland te land ën tefzeë *dïehëft,*~zïch mét rechtmatige fier heid zouden scharen. «Hoe komt het dan, zoo mag gevraagd wor den, dat men reeds 70 jaren lang verzuimd heeft, dat zoo hoogst verdienstelijk korps met een vaandel te vereeren? «Een der waarschijnlijke oorzaken hiervan is, indien het een verzuim isde voortdurende verspreiding van het korps, waardoor de mari niers niet met geheele compagnieën of ba- taillons tegen den vijand oprukken. Dit nu is niet te veranderen, doch daarom is het naar onze bescheiden meening niet noodig, dat flinke korps zeesoldaten het schoon ste en kostbaarste voor den soldaat langer te onthouden en die troepen zonder vaandel te laten. Verder wil hij het vaandel, versierd met al de gespen der expeditiën, die door de ma riniers zijn bijgewoond, te Amsterdam, bij den commandant van het korps plaatsen, en zegt o. m. nog het volgende: «Moge deze poging iets hebben bijgedragen, dat zij door den tegenwoordigen Minister van Marine niet onopgemerkt blijven en Z.Exc. ,anleiding geven Z. M. onzen geëerbiedigden Koning machtiging te vragen den 19 Febr. a. s., bij gelegenheid van den 70sten ver jaardag van onzen geliefden Vorst, een vaan del, versierd op de boven omschreven wijze op plechtige wijze en in tegenwoordigheid van alle in Nederland zijnde, mariniers, te Am sterdam te doen uitreiken. Aan het établissement Fijenoord en aan de scheepstimmerwerf van den heer Vulk te Kapells, zijn door vermeerdering van werkzaamheden weder een aantal werklieden aangenomen. Hij was gehuwd, doch onderhield een on geoorloofde intieme verstandhouding met een on gehuwd meisje, de vriendin zijner jeugd. Liefde vond hij niet bij zijne vrouw, wel bij haar die hem nimmer ongenegen was. Het gevolg dier voortdurende ongeoorloofde betrekking was haar zwangerschap. De toestand van beiden was daardoor allertreurigst geworden. Hij maakte haar diets, dat hij haar een middel aan de hand zou doen, om de te verwachten gevolgen hunner verhouding te voorkomen, 's Nachts ontmoetten zij elkander. Zij bracht een mes mede, waarmee hij het fleschje zon openen, waarin het middel zich bevond. Treurige misleiding Toen zij aan een zandhoop waren genaderd, wierp hij het slachtoffer van zijn wellust ter aarde, greep het mes en trachtte haar den hals af te snijden. Het mes stnitte op een halssnoer. Meenende dat zijden geest had gegeven, wierp hij haar te water, waarin zij zich eenige oogenblikken, die haar een eeuwigheid toeschenen, boven wist te houden ora na zijn vertrek hare woning op te zoeken. Ziedaar de ware toedracht van de poging tot moord te Veere, waarvoor P. Jasperse Donderdag 7 Oct. in Den Haag als beschuldigde terecht stond, en tegen wien 10 jaren gevangenisstraf werd ge- ëiacht. De heer P. J. Rionstra werpt in de Middelb. Ct. een blik in het icven van dezen Jasperse, waardoor de onmenschelijke ruwheid van Jasperse wel eenigszin» verklaard doch geenszins verschoond wordt. „Kwade gezelschappen bederven goede zeden," dit spreekwoord is op Jasperse ten volle van toepassing. Vroeger was hij een oppassend man, hoewel zijn opvoeding zijn moeder was krank zinnig veel te wenschen overliet. Ruwheid kenmerkte zijn woorden, ongemanierdheid zijn handelingen. Maar slecht was hij niet. Om zijn leed over een ongelukkige liefde te verzetten, be zocht hij kringen, die op hem een nadeeligen invloed moesten uitoefenen. Hij was niet bestand tegen verleiding. Hij werd het mikpunt van slangen-naturen, die wel langzaam maar zeker zich kronkelen om hun prooi te verslinden. Vóór hij er zelf aan dacht was hij in de mazen van het waruet verstrikt en spoedig moest tot een huwelijk worden besloten. Toen ging er volgens zijn eigen getuigenis een vreeselijk licht voor hem op. Zijn eerste liefde was hij niet vergeten. Van de vrouw, die hij dc zijne moest noemen en dis hij op zulk een wijze verkregen had, hield hij niet en zij nog minder van hem. Eindelijk begreep hij den toestand ge heel en al, maar ook daardoor werd hij ondra gelijker, bet huwelijk onhoudbaarder. In plaats van in zijn gezin te verkeeren, dat gezin zooveel mogelijk op te zoeken, vermeed hij het en bleef op de hofstede van zijn vader of ergens elders. In plaats dat de geboorte van een kind daarin verandering bracht, werd de verhoudiug nog on gelukkiger. Zoo dwaalde de ongelukkige met zijn zwaar belast gemoed rond. Een handjevol liefde, een weinig belangstelling zou hem zoo overgelukkig maken. Dat vond hij bij iemand, die in stilte van hem hield, het nu en dan nog onverholen had getoond maar tegen wie hij nooit van liefde had gesproken. De dienstbode werd zijn heul en steunhoe ongelukkiger hij zich in zijn hnis gevoelde, des te meer zocht hij haar gezelschap. Aan den eenen kant in het oogloopend koel en onverschillig behandeld door zijn wettige vrouw, aan de andere zijde aangetrokken door een hart, dat met hem gevoelde;" was het hem, den weinig ontwikkelden jongen ntop, die nooit geleerd had zijn zinnelijke rntus-.v* 1 '-ccrst-hcp, die als mensch van het oogenblik nooit gewoon was aan de gevolgen te denken, onmogelijk weerstand te bieden aan de zeker al te lichte verleiding. Nn viel hij voor de tweede maal, maar thans oneindig dieper. Hoe duidelijker de ontzettende waarheid zioh voor zijn geest plaatst, des te vrce- selijker gevoelt hij zich omkneld doer zijn toe stand. Hij zint op ieder middel maar niets geeft hem een zekere uitkomst. De angst maakt hem razend. Hij wil, hij moet er zich uitredden. En zie daar de man die zich in een oogenblik ver grijpt Aan een particulier schrijven uit Atjeh, ontleent de Asser Ct. 't volgende Vrijdag den 3den September kwam de Hoeloebalang van de XXII Moekims Toekoe Brid hierhet is een bevriend hoofd, die echter zeven maanden spoorloos verdwe nen is geweest en nu weder is komen opdagen om zijn traktement te halen. Vroeger was hij naar de Molukken ver bannen, maar generaal Dem menie, die veel vertrouwen in hem stelt, heeft hem terug laten komen. Hij heeft ons nu ook in de zaak van de gevangenen goede diensten bewezen, met het gevolg, dat den 6eu September mevr. Hausen en de machinist Vay zijn uitgeleverd. Zij bevinden zich thans in Kotta Radja De eerste logeert bij den generaal, ze is geheel uitgeput van de vermoeienissen, die ze heeft doorgestaan en van het slechte voedsel, dat ze kreeg, niets dan rijst met visch Zij had op de Westkust een huisje aan het strand, en telkens wanneer er een schip in 't zicht was, werd ze het binnenland ingevoerd. Wij hebben aan Toekoe Oemar voor de uit levering 25.000 doll. betaald. Nu hebben wij echter ook nog gevangenen, waaronder familieleden van Toekoe Oemar, die den lOen September naar Rigas worden over gebracht. Daar wordt dan een procla matie uitgevaardigd aan de verschillende stammen, dat zij binnen een zekeren tijd 25,000 doll. moeten opbrengen. Als daar aan niet voldaan wordt, worden zij ge blokkeerd en zal er waarschijnlijk een expeditie heengaan. Het gerechtelijk onderzoek van het Zaterdag te Scheveningen gevonden lijk heeft aangetoond, dat hier geen misdrijf in het spel was. De wissel wachter Van der Meer, Maandagavond ten 7 ure bij 't rangeeren van wagens op 't goederen emplacement te Zwolle, een steen kolenwagen willende aanhaken, had het ongeluk met de horst tusschen de buffers zoodanig bekueld te raken, dat hij onmiddellijk dood was. Hij was een zeer oppassend en ijverig werk man en laat een weduwe en 3 jeugdige kinderen na. Fraoz Renyi. In een krankzinnigengesticht te Budapest is overleden Franz Renyi, die een werkzaam deel heeft gehad aan den opstand van 1848. Franz Renyi was schoolmeester op een klein plaatsje in Hongarije, bemind en geëerd door groot en klein* Toen zijn vaderland hem riep, aarzelde hij niet dc wapenen voor de vrijheid van Hon garije op te nemen* Na een dag van bloedige schermutselingen tusschen de opstandelingen en bet Oostenrijkschc leger, waarin Franz al zijne makkers had zien vallen, viel hij in handen zijner vijanden. Men bracht hem voor generaal Haynan, wiens wreedheid hem spoedig een, zoo hij meende, werkzaam middel deed vinden, om zijn gevangene, die weigerde eenige inlichtingen over de organi satie van de revolutionnaire beweging te geven, zijn stilzwijgen te doen breken. Hij liet de moe der en de zuster van den jongen man komen. „Gij zult spreken", zeide de generaal, „of deze vrouwen sterven." Een blik van den ongeluk kige gleed over zijne moeder en zijne zuster; zijn gansche lichaam rilde, maar hij opende de lippen niet. „Spreek niet, mijn zoon," riep zijne moeder. „Doe uw plicht en verontrust u niet over mij. Ik heb nog weinig tijd om te leven." En zijne zuster: „Mijn broeder, indien gij ons land verraadt, zal onze naam geschandvlekt zijn en wat wordt er dan van mij P Vrees niets, ik weet te sterven." Franz zweeg, enkele minuten en de vrouwen werden vóór hem door de kogels der Oostenrijkers neergeveld. Maar Haynan had de duurste proef voor zijn slachtoffer gespaard, Hij liet de bruid van Renyi komen en dreigde ook met haar dood- Het jonge meisje bezat niet den heldhaftigeu geest der beide andere vrouwen,zij oraklemdp de knieën van Franzzij bezwoer hem haar te redden; bet leven was haar dierbaar: „Red mij en red u zelf", riep zij. „Men zal ons de vrijheid schenken. Wij verlaten het land cn trekken weg, ver weg, om gelukkig te leven." Verschrikkelijke strijd. De rampzalige opende dc lippen, men geloofd» lat hij begon te spreken, maar het beeld van Hongarije verscheen hem, hij zweeg ook zijne bruid werd voor zijne oogen doodgeschoten. Nu was liet oogenblik voor hem zelf voor zijne lichamelijke folteringen aangebroken, alvorens hij ter dood zon worden gebracht. Maar nanwelijks was zijne brnid gevallen, of men bespeurde, dat hij krankzinnig was geworden. Wat zou men een gek verder bestraffen Men liet hem loopen. Sedert dien tijd dwaalde Franz Renyi door de velden, zijn starren blik op een pnnt gericht; zijn haar was op dien vreeselijken dag wit geworden. Eenigen tijd later erbarmden zich zijn vrienden over hem en brachten hem in het krankzinnigengesticht te Pest, waar hij, na een verblijf van 36 jaar, is overleden. Evenals te Berlijn, is ook te Aken onder de letterzetters een werkstaking uitgebroken. De uitgevers aldaar hebben nu bekend gemaakt, dat de loonen bij hen goed geregeld en zelfs tot 't hoogst mogelijke bedrag opgevoerd waren, maar dat thans de meeste zetters nog verdere verhoogingen eischen, waariu de patroons niet kunnen toestemmen. - Hoe komt het, dat zóóvele insecten in het duister aangelokt worden door licht en in de vlam hun graf vinden. In Japan bestaat daarover een aardige fabel. De glimworm trok door hare schoon heid tal van andere insecten, maar wees alle af. Alleen wat evenals zij schitterde kon haar bekoren. Daarom vlogen alle insecten, die geen eigen licht bezaten naar de brandende vlam, om er een stukje van te nemen maar zij kwamen daarbij jam merlijk om. De man met de vork. Onze lezers zullen zich wellicht de vreeselijke geschie denis herinneren van den man, die een vork had ingeslikt, welke later door het openen van de borst en de maag werd te voorschijn gehaald. Het laatste woord is thans iu deze zaak gezegd. In do zitting vau Woensdag der Académie de Médéciue heeft docter Polaillon, die het waagstuk heeft volbracht, den man voorgesteld de volstrekte genezing heeft geen 20 dagen geduurd. Toen de vork uit de maag ge haald was, liet men den patiënt een ge- heelen dag vasten men gaf hem alleen van tijd tot tijd een weinig champagne met ijs. Gedurende de vier volgende da gen heeft men met een buisje bouillon in zijne keel gebracht. Later gaf men hem melk de reeds den twaalfden dag kon hij een weinig vleesch eten. Twee ongevallen deden zich voor: eerst een weinig geelzucht, veroorzaakt door de opstopping van de gal in den lever, wat gelukkiglijk geene ont steking ten gevolge had. Later kreeg hij nog een vrij hevige koorts tengevolge der zweren, die zich vormden op de borst, daar waar de insnijding geschied was. Thans is zijne gezondheid uitstekend. Men ziet aan het onderste gedeelte der borst nog bet groote litteeken, door de operatie achtergelaten. De man voelt echter geen pijn, en kan vrij den romp buigen en rek ken, ten teeken dat niets de maag belem mert. Te Rannatonffann bij Geevagh in het Iersche graafschap Sligo is een pe- troleurabron outdekt. De olie spoot plot seling in een huis, waar de vloer wegens reperatie werd opgebroken. Naar men zegt, bevat de bron een aanzienlijke hoe veelheid olie. Het vermiste stoomschip Anchoria is terecht. Het werd door een ander schip 70 mijlen ten westen van New-Found- land gezien, met gebroken schroefas. Men zond het toen een stoomboot ter hulp, en 't werd te St. Johns (New-Fouudland) binnengesleept. Berichtten wij onlangs, dat in Cha- rente vier arbieders om 't leven kwamen door de bedwelmende gassen van gisten den nieuwen wijn thans is te Pest een dergelijk geval voorgekomen. Drie heeren, die zich daar om wijn te proeven, in een wijnkelder begavenwaar een partij nieuwe wijn was opgeborgen, zjjn door de.gassen, welke zich daaruit- vL>* wikkeld hadden, verstikt. Zij vielen le venloos neer, kort nadat zij den kelder waren binnengetreden. Men zegt, dat de meester-vaster Succi te Parijs zijn proef zal herhalen voor 100.000 francs, die hem door een impressario zijn gewaarborgd. Een luchtreiziger, Saks genaamd, die 11.' Zondag té Helsingfors opsteeg met een ballon, waaronder hij aan een tra péze hingis waarschijnlijk verongelukt. De ballon en het trapeze zijn, niet ver van Svenborg, door een stoomschip in zee gevonden. De bemanning van dat 9chip had 9 minuten te voren den ballon in zee zien dalen, maar men twijfelde of de luchtreiziger zich toen nog op 't trapéze bevond. Heldersche Moppen. O Vrouw. Niet waar, lieve Johan je zoudt me voor geen honderdduizend gulden willen missen, is het wel lievert? Man „Ik moetje eerlijk verklaren, vrouwtje, zoo een verleidelijk aanbod is me totdusver nog niet gedaan. o Gedurende de laatste militaire manoeuvres in den Elzas, werd in het plaatsje Brumeth een stokoud vrouwtje aan den Duitschen Keizer voorgesteld. z/Wel, moeder, hoe oud ben je wel?" vroeg de steeds minzame vorst. //Honderd en twee jaar," antwoordde het besje, «en hoe oud ié is u //Negentig jaar," sprak de keizer. /,Heb ik van me levenriep de vrouw, wben je al negentig jaar en moet je dan nog soldaat zijn Me lieve mensch dat is verschrik kelijk." o VOOR DE PLANKEN. «En hoe komt u er er eigenlijk toe om tooneelspeler te worden," - - vraagteen schouwburg-directeur aan een jongmensch, dat zich bij hem heeft aangemeld en waarin zijn kennersoog hoegenaamd niets ontdekt. i,0mijnheer," is het antwoord, //ik voel iets in mij, dat mij zegt, dat ik voor de plan ken geboren ben z/Nu vriend," hervat de directeur, «wil ik je eens wat zeggenword jij dan kasten maker." Marine en Leger. Zr. Ms. schroefstoomscbepen Zilveren Kruis en Sommelsdijk zijn Donderdagmorgen van hier naar zee vertrokkeneerstgenoemde tot het maken van een oefeningstoclit in den Atlantiachen Oceaan, laatstgenoemde naar West-Indië. De officier van administratie. 2e kl. F. H. M. Rant, dienende aan boord van Zr. Ms. instructie- schip „Nautilus," wordt met den 20en dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den o ff. van adm. Ie kl. F. W. Sprenger. De lnitenants ter zee le kl. L. A. H. Lamie en L. Haremaker, bestemd voor Oost-Indië, zullen den 3den November aanst. derwaarts vertrekken per stoomschip „Soenda." De proeftocht van Zr. Ms. scbroefstoomscbip Koningin Emma der Nederlanden is niet naar wensch geslaagd ter reede Texel. Het schip is weder in de haven van Nieuwediep teruggekomen; de beproeving der stoomwerktuigen zal worden hervat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1