't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1430. Zaterdag 30 October 1886. Veertiende Jaargang. EALENDEB DEB WEEE. Abonnement per 3 maanden, binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. VertreJtdagen der Mail naar Oost-lndië. 2 Novemb. (Hollandsche mail) uit Amsterdam 2 Novemb. (Hollandsche mail) over Marseille. 2 Novemb. (Engelsche mail) over Brindisi. 6 Novemb. (Fransche mail) over Napels. Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur 's avonds; alleen voor de Hollandsche mail over Marseille 1 uur 's namiddags. OCTOBER (Wijnmaand) 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 59 m. Onderg. 4 u. 26 m. Zondag 31 NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Maandag 1 Allerheiligen. Dinsdag 2 Allerzielen. Woensdag 3 Eerste Kwartier. Donderdag 4 "V rijdag Zaterdag 6 PosterlJ en. LIJST DER BRIEVEN enz., geadresseerd aan onbekenden, gednrende de 1ste helft der maand September Mej. Maartje Deelis, Alkmaar. F. Brouwestein, Amsterdam. Mevr. Crainer, id. P. H. Kalf, id. C. Meijer, id. P. Mol, id. Mej. H. M. Van der Heijdên, id. Mej. Anna Siebrand, id. Mej. J. H. Evangaard, 's Gravenhage. Mej. Geertje De Guit, Zaandam. Jan De Graaf, P BriefkaartenA. Roodenbnrg, Amsterdam. C. Romijn, 's Gravenhage. B. Broekman, Rotterdam. Brieven verzonden geweest naar Oost-lndië J. v. d. Veld, Batavia. Zuid-AmerikaT. Visser, Buenos Ayres. Tij» Visser, id., eerst IJmuiden. De Directeur van 't postkantoor te Helder, P O L V L I E T. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 October 1886. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ontvanger der rigistratie en domeinen te Maarsen D. Tan Drumpt, thans in de zelfde betrekking te Helder. Te Alkmaar komen talrijke gevallen van mazelen, ook met doodelyken afloop voor. In de nieuwe Zondagswet, welke door de Regeering zal ingedieud worden, zal, naar verzekerd wordt, onder anderen voor gesteld worden slniting van koffie-, wijn en bierhuizen, dranklokalen, tapperyen en andere dergelijke inrichtingen op Zon en feestdagen tot des voormiddags 12 uur. De Zutphensche Ct. deelt als gerucht mede, dat de beer mr. Van Houten, Do- mela Nieuwen huis bij de behandeling van diens cassatieberoep zou verdedigen. Een eerzaamhupsch boerinettje, dat zich in baar huwelijksplannen door hare familie gedwarsboomd zag, werd Zaterdag te Oeffeit door haar aanbidder geschaakt en in een daartoe expresselijk afgehuurd bootje over de Maas op Lim- burgsch grondgebied in veiligheid gebracht, om daar eerlang in een ander bootje over te stappen A. D. P., steenhouwer te Haarlem, werd door het gerechtshof ter zake van brand stichting tot 5 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Op 5 Nov. wordt voor de rechtbank te Amsterdam de zaak behandeld van de socialisten Van der Stadt en Fortuijn (verspreiding van een oproerig geschrift). Vogeltje Heijman Blom, geb. Kip, de bekende groentevrouw uit de Wolven- straat te Amsterdam, in het vak vermaard als de leverancierster van Zomerdijk Bussink, is op 91-jarigen leeftijd overleden, als bet-overgrootmoeder. Zij heeft de'' kleinkinderen van haar klein kinderen gezienten getale van drie, waarvan de oudste drie jaar is. In de laatste twee dagen moest de politie voortdurend de wacht houden voor een huis in de Zanddwarsstraat te Am sterdam, bewoond door een man, die een jongen op laaghartige wijze had mishan deld. Ter zake van dit feit wilde de woede van het volk zich op den man koelen, en zoo waren reeds dadelijk na het voorvaldat de verontwaardiging zoozeer had opgewekt, de glazen zijner woning ingeworpen. De omstandigheden, waaronder de mis handeling plaats vond, waren deze Terwijl -de kuaap zich in de buurt met het oplaten van een vlieger vermaakte, was de man tegen dezen aangeloopen en had er, tot grooten spijt van den jongen, nog al schade aan toegebracht. Op de belofte, dat hij biervoor vergoeding zou ontvangen, volgde de jongen den man hierop naar zijne woning. Hier gekomen, werd hij echter door den man plotseling aangevallen, tegen den buik geschopt en daarna de deur uitgegooid. Welke de gevolgen van deze wreede handelwjjze zullen zijn, is vooralsnog niet te zeggen. De jongen ligt nog in het gasthuis dood is hij evenwel niet, zooals reeds hier en daar vermeld werd. Om aan de verontwaardiging van het volk te ontkomen, is de dader met zijn gezin verhuisd, gelijk gezegd wordt naar de Batavierstraat. Er schijnt geen aan leiding gevonden te zijn om hem voor dit feit in hechtenis te nemen. Uit een later bericht vernemen we, dat de knaap niet zoo erg beleedigd was als dit zich in 't eerst liet aanzien en reeds nu aJs hersteld bij zijne ouders thuis is. Aangaande den gepleegden moord op den jachtopziener H. Kiel, te Wanne- perveen, verneemt men nog 't volgende Fredrik Schipper, uit Giethoorn, de jonge visscher, wiens voorloopige inhech tenisneming gemeld werd heeft bekeud de moordenaar te zijn. Hij heeft verklaard 't lijk naar Beulaker te hebben vervoerd en 't daar in een diepte te hebben doen zinken. Men heeft inderdaad het lijk al daar gevonden. De vermoorde had op den bedoelden nacht de wacht gehouden om den dief te ontdekken van de fuik, toebehoorende aan den hr. Pereboom te Ronduite (gem. Wanneperveen). De justitie had f 25 uitgeloofd voor 't vinden van het lijk. De verslagene laat een vrouw na, met drie kinderen, waarvan het oudste zes jaar en het jongste twintig weken is. Yan andere zij de wordt omtrent de toe dracht der zaak medegedeeld Schipper had zich een fuik toegeëigend en deze Donderdag 11. uitgezet. Toen hij deze in den vroegen ochtend van dien dag wilde lichten, had Kiel hem op hee- terdaad betrapt en pogingen gedaan om hem de fuik af te nemen. Om den dief stal te bedekken, had Schipper zich hier tegen verzet, een boom gegrepen, en daarmede den veldwachter tegen de borst gestooten, die hierdoor uit zijn rank vaartuigje in het diepe meer getuimeld was. Schipper zag hoe Kiel spoedig met den dood worstelde hij had hem kunnen redden, maar vrees voor het ontdekken van den eenvoudigen diefstal weerhield hem, en Kiel verdronk voor zijne oogen. Hoe nu ook dat feit te berechten Hij nam het lijk in zijn bootje en liet het nu vau de plaats, waar de moord plaats had, in de diepe Geulakkerweide op den bodem zinken en spoedde zich naar huis, waar hij dadelijk alles aan zijn vader mede deelde. Na herhaaldelijk aan de justitie te hebben ontkend kwam hij ten slotte tot bekentenis en wees de politie de plaats aan, waar hij het lijk had laten zakken. Schipper is zwaar geboeid naar Heeren veen gevoerd. Afwijzend is beschikt op het ver zoek om gratie van den sergeant der ar tillerie J. F. Ransonnet, die bij vonnis van den krjjgsraad te Kotta Radja, ter zake van desertie naar den vijand, was veroordeeld tot de straf des doods. Uit Deli wordt van 11 Sept. ge meld >Een schandelijke misdaad is eergister- middag om vier uur op ruim een kwartier afstands van de controleurswoning te La- boean op een Chiueesche begraafplaats gepleegd. Een lijkkist is door een bende Chineezen, gewapend met revolvers, pa- rangs en bijlen, opgegraven, opengeslagen en het lijk eener Chineesche vrouw van de luttele sieraden, haar in het graf me degegeven, beroofd. Toen de wachter van de begraafplaats zich wilde verzetten, werd hij met den dood bedreigd en de hulp, door hem te Laböëan ingeroepen, kwam slechts een oogenblik te laat om de boosdoeners, die in de richting der onderneming van de heeren Krüse en Kaufmann waren afgetrokken, te over vallen. Op de plek waar de schanddaad plaats had, vond men nog slechts eeuige werktuigen, chancolsteelen en een bijl welke dienst hadden gedaan. De ver slagenheid en verontwaardiging der Chi neezen te Laboean is groot. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd Dinsdag de zaak behandeld van M. M- S. H., huisvrouw van L. G., oud 34 jaren, wonende te Haarlem. Nadat zij vroeger reeds herhaaldelijk hare stiefdochter A. G. J. G. moedwillig had geslagen en mishandeld op een wijze, de grenzen der ouderlijke tucht verre te buiten gaande, vatte zij in het laatst van 1884 of in het begin van 1885 een wrok op tegen dit destijds 16jarig meisje, tengevolge waarvan zij van hare stief dochter niet alleen vorderde, dat zij voortdurend van den vroegen morgen tot den laten avond, ja dikwijls tot ver in den nacht in de huishouding werkzaam was, maar buitendien haar in de ge meenschappelijke woning in de Verlengde Oranje boomslaan no. 139 te Haarlem, bijna dagelijks op wreede en onbarmhartige wijze moedwillig ge slagen, gekrabd, gestompt, tegen den muur gewor pen, ja in de laatste tijden, speciaal in de maand October 1885, meermalen in arm of vinger heeft gebeten. Met die mishandelingen ging zij voort, ook nadat het duidelijk was, dat de gezondheid van het meisje daar zeer onder leed. In den nacht van 3 op 4 October 1885 sloeg zij bij herhaling hare stiefdochter zoo met de hand als met een knuppel, wierp haar met haar hoofd tegen den muur, gooide haar van de trappen en smeet haar in den winkel onder de toonbank, zoodat de klee- ren van het meisje verscheurd waren en lij zelfs, met wonden en bloed bedekt, geheel versuft was. Ten slotte heeft zij op Vrijdag 30 Oct. het on gelukkige meisje moedwillig om het hoofd gesla gen, tengevolge waarvan het niet alleen aan hoofd, ellebogen, armen en vingers meerdere pijn lijke verwondingen hekomen heeft, maar bij haar ook een uitgebreide bloeduitstorting is ontstaan, aan de gevolgen waarvan 'net kind op 4 Nov. 1885 in de ouderlijke woning is overleden. Dade lijk na dat overlijden, liepen in de buurt allerlei praatjes omtrent mishandelingen, die ter oore kwamen van den officier van justitie te Haarlem, zoodat naar de oorzaken van den dood van dat meisje een onderzoek werd ingesteld. Het lijk werd gebraeht naar het gasthuis, en werd onder zocht door de geneesheereu De Brouwer en Lo- dewijks. Deze heeren meenden dat de dood door hersendrnkking veroorzaakt was, en dat die druk king door uitwendig geweld moet zijn ontstaan. De besch. erkent hare stiefdochter mishandeld te hebben en verscheidene getuigen bevestigen die verklaringen. De besch. heeft opgegeven dat zij in het eerste jaar van- haar huwelijk tijdens hare eerste zwanger schap zeer in de war is geweest, dat zij dan veel hoofdpijn had en herhaaldelijk toevallen kieeg, waarbij zij geheel buiten kennis raakte en op straat neersloeg. Ook dit wordt door enkele getuigen bevestigd. Hierdoor geleid liet de rechter-commiss8ris een onderzoek instellen omtrent de toerekenbaarheid van besch. Daartoe werden benoemd de heeren D. de Snoo, tweede genees heer aan het krankzinnigen gesticht te Meeren- berg, en C. A. L. Rodelsturch, arts te Haarlem. In een zeer uitvoerig rapport kwamen de heeren tot de conclusie dat de besch. tijdens het plegen der mishandelingen handelde onder invloed eener ziekelijke verhoogde veritabiliteit, afhankelijk van haar epileptisch lijden, dat zij toen verkeerde in een staat van krankzinnigheid en alzoo niet toe rekenbaar is te achten. De bekl. zelve erkende de feiten. In den avond van 3 Oct. heeft zij het meisje naar boven gezonden om bedden op te maken* Boven komen de, vond zij het kind slapende, en mishandelde zij het. Later in dien zelfden avond heeft bekl. het tegen den muur geslagen en van de trappen ge gooid de vader veowijderde het daarop uit huis; op straat werd het door een politie-agent ge vonden. In den namiddag kwam het O- M. bij monde van den adv.-gen. mr. Jolles, aan het woord- Spr. meende dat het meisje was gestorven tenge volge van de mishandelingen van bekl. Ten aanzien van de hoofdvraagis bekl. toerekenings vatbaar, vereenigde spr. zich met het gevoelen van dr. Ramaer. De verdediger mr. J. M. van Stipriaan Luiscins meende dat zijn cliënt door het meisje geprovo ceerd was. PI. somde allerlei ondeugden op (snoepzucht, babbelachtigheid, onreinheid enz.,) die bekl- hebben uitgetart tot de gepleegde mis handelingen. En nu ten aanzien der toerekeus- vatbaarheid- Het O. M. achtte dr. Ramaer meer bevoegd dan dr. De Snoo, dewijl de eerste con sultatieve praxis heeft uitgeoefendwelnu, zegt pleiter, dr. Rodelsturch, die met dr. De Snoo in de instructie gnrapporteert heeft en evenals deze epilepsie aanneemt, heeft evenzeer als dr. Ramaer aan de consultatieve praktijk gedaan. Tegenover het oordeel van dr. Ramaer staat dus het gevoe len van twee andere bekwame deskundigen. PI. dong vervolgens hier en daar iets op de getui genissen af en trachtte van zijne cliente een min der ongunstig beeld op te hangen, dan sommigen gedaan hadden. Eindelijk betoogde pleiter dat bij bekl. niet heeft bestaan de wil om te dooden. Van dood- slag dus geen sprake. PI. meende dat hier hoogstens van mishandeling sprake kon zijn- De concluaie van den verdediger strekte tot ontslag van rechtsvervolging op grond van niet toereke ningsvatbaarheid. De Eugelsche Kanaalvloot. die jl. Vrijdag uit Willemshaven kwam, stoomde Zaterdag de rivier Jade op en lag Zon dag geankerd tegenover het fort Heppens waar zij een algemeen bewonderd schouw spel wekt, want zij is het sterkste bui- tenlandsche smaldeel, dat ooit in die wa teren werd gezien. De vloot bestaat uit schepen verschillend van vorm en grootte en bezit dus een verscheidenheid, welke aan de Duitsche vloot ontbreekt. Bij het bereiken van de aukerplaats loste de Minotour, het vlaggeschip van admiraal Hewite, een-en-zestig saluutschoten, die door de landbatterijen werden beantwoord. Dezer dagen overleed te Parijs op 83-jarigen leeftijd, de Barones de Forgt, een nicht van Keizerin Josephine. Zij hielp als kind, in 1815, mede, bij de vlucht van haar vader, den Graaf de Lavellette, uit de Conciergerie. De Graaf was, wegens een oproerigen aanslag ten gunste van Napoleon, ter dood veroordeeld. De dag voor dien, waarop zijn terechtstelling was bepaald, kwam zijn vrouw, in gezelschap van zijn doch tertje en een kamenier, hem in de ge vangenis bezoeken. Nadat zij daar het middagmaal hadden gebruikt, gingen de drie treurende vrouwengedaanten weder heen, schijnbaar evenals zij gekomen wa ren de Gravin in een grooten bonten mantel gehuld, met een zakdoek voor het gelaat en ondersteund door de beide an deren. De gevangenbewaarders hadden volstrekt geen achterdocht. Maar weldra bleek dat de Graaf in de kleederen zijner vrouw uit de gevangenis was gevlucht, en de Gravin in zijn plaats was achtergebleven. De moedige vrouw werd ook in vrijheid gesteld. Horace Verenet koos die ontvluchting tot onderwerp van een zijner schilderijen. Uit de IJszee zijn eenige tij dingen van belang mede te deelen. In de eerste plaats betreffende een nieuwe pool-expe- ditie, die in alle stilte is op het getouw gezet en niets minder beoogt dan de ont dekking van de noordpool, of althans van hare onbekende omgeving. In dezen geldt het geen schip, maar een enkel man, na melijk den overste Gilder, die in de ijs- streken veel ervaring heeft opgedaan van de belangrijkste pool-expeditiën uit den laatsten tijd. Gilder is onlangs zijne reis begonnen, via Canada, trekt naai de Nelsonrivier en Port Nelson, om aan de Hudsenbaai te overwinteren, Eskimo's aan te nemen en met dezen op een of anderen walvischvaarder noordw. verder te reizen. Zoo deukt hij tot Lancaster- sund, misschien tot Jouassund te komen. In den zomer van 1888 hoopt hij naar het verlaten poolstation van Greely, Fort Conger in de Lady Franklinbaai te drin gen, waar de achtergelaten voorraad hem de stade zal komen. Yan daar zullen de omstandigheden van weer en wind, de toestand van het ijs enz. bepalen, wat hij eu de zijnen verder zullen kunnen doen. De fortuin begunstigt den moedi ge is Gilder's spreuk. Omtrent de wintermodes wordt uit Parijs aan de Voss. geschreven, dat er be langrijke hervormingen in de kleediüg en kapsels der dames aanstaande zijn. Aldus is besloten door de kappers kleeder en modemaaksters, die steeds in voor- en najaar een vergadering honden, om te be raadslagen over de in te voeren verande ringen. Over verscheidene ergernis gevende drachten is het doemvonnis geveld. De pouny-krulletjes worden einelijk afgeschaft. Het haar wordt weder glad laDgs het hoofd, en in vlechten of krulleu gedragen. De hooge hoeden die plaag der schouw burgbezoekers gaau naar de rommel kamer. Platte vilten hoeden en baretten komen weer in eere. Maarals versiersel daarvoor dienen weder opgezet te dieren vogels en vooral kleine katjes. Ook touruures en de daaraan verwante kussentjes zullen eindelijk verbannen wor den. Deze hervormingen hadden eigenlijk reeds sedert een paar jaren ingevoerd moeten worden, maar zjj werden telkens tegengehouden door het verzet van eeni ge leden der vergadering. Ook thans zullen magazijnhouders en fabrikanten, die nog groote voorraden van tournures en hooge hoeden bezitten, nog wel hun best doen, om die uit-ste- kende kleedingstukken te handhaven. Maar men weet het nu, zy zijn door den Hoogen Raad der mode veroordeeld. Te Parijs gaat nu alweer een Ita liaan, Stefano Merlotti, aan het vasten, onder toezicht van een commissie van wetenschappelijke mannen. Merlotti be weert, vijftig dagen zonder voedsel, Alleen van gefiltreerd water te kunnen leven, zonder behulp van eenig elixir, als Succi gebruikt. Heldersche Moppen. IN DIENST. HijNou, Auguste, wanneer zal het dan bruiloft zijn Schikt het je morgen over veer tien dagen? Zij (dienstmeisje): Neen; want dan heb ik geen uitgaansdag! o EEN DRUKFOUT. //Wat is een drukfout?" ////Wanneer men onder tafel de hand van een nichtje wil vatten, maar in plaats daarvan een oude tante de hand drukt.'"/ o EEN ONDERSCHEID. A: Wat is liet onderscheid tusschen een taartje en een luitenant hier te lande? B: Wel: een taartje is tweemaal in het vuur geweest, maar een luitenant nog nooit! o— Juffrouw tot een slagersknecht //Zeg aan je baas, dat zijn vlcesch erg taai iS." Knecht: „Ja, ja juffrouw, maar de baas wordt ook al een dagje ouder." Ingezonden. ZONDAGSRUST. 't Was Zondag, des namiddags uur; 't weder was prachtig en zooals gewoonlijk be wogen zich tal van wandelaars langs de stra ten; ook kerkgangers, die of eene godsdienst oefening gingen bijwonen, of die zoo pas de kerk verlaten hadden; ook waren er bij die per laatsten trein moesten vertrekken. Opeens klinkt er een hevig geschreeuw „bruho kruho!" en jawel, een zwaar geladen tjalk moest dóór de brugde brugwachter komt en maakt de brug los en begint die open te draaien het publiek stopt voor de leuning der brug; vei*- volgens houdt dan deze dan gene een hevige filippica tegen den schipper. De een verwijt hem zijn brutaliteit om Zondags andere men- schen te hinderen, de ander verwenscht hem en zijn schip naar een plaats op geen zeekaart te vinden, een derde maakt de leuke opmer king, dat zoo'n vent voor die doorvaart op Zondag vijfdubbel bruggeloon moest betalen ten voordeele der armen, enfin elk uitte zijn oordeel en ging zijns weegs. Aan wie de schuld? Een Zpndagswet is er, maar is eene sinecure en niets meer. Was de doorvaart dringend, onvermijdelijk, noodig? Neen, er was niets geen haast bij, want Dins dags lag de tjalk met ongebroken lading aan het Westplein het was niets meer of minder dan de sleur van 't leven, die van dien schipper een man had gemaakt, die 't onderscheid van rust- of werkdag niet eens meer kende. Zon dag dag van ruste had voor dien man zjjn beteekenis verloren. Helaas er zijn er zoo meer. En toch het moet, hst kan anders, 't Is wiskundig juist, dat zeven meer is dan zes, maar de ervaring leert aan elk, die oogen heeft om te zien, dat zesdaagsche arbeid, op een rustdag gevolgd, meer arbeid, meer kracht, meerder winste geeft, als zeven die worden doorleeft als een slaaf, die hetzij door eigen hebzucht, hetzij gewetenloos door zijn drijven, gejaagd wordt. Marine en Leger. De luit.-ter-zee le kl. J. JJStooker, vertrekt 4 Dscember e. k. naar Oost-lndië per mailboot „Prinses Marie." Z. M. heeft den officier vau adm. 1ste kl. I. A. Lagaay, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaarlijksoh pen sioen van f 1400 en een verbooging daarvan met f 1200 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesoke bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Voorts bevorderd tot officier van adm. 1ste kl. den officier van adm. 2e kl. J, A. Sonneuberg. De offleier van gezondheid le kl. bij de zee macht J. Hartog, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Aruba, wordt met den 6n Nov, a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gez. le kl. bij de zeemacht J. W. Blanken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1