't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1444. Zaterdag 18 December 1886. Veertiende^Jaargang. KALENDER^DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlen van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVERTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Bekenden, tegen 25 Cent per advertentie. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst dor Zon 8 u. 11 m. Onderg. 3 u. 46 m. Zondag 19 4o Advent. Maandag 20 Dinsdag 21 Kortste dag. Begin van den Winter. Woensdag 22 Donderdag 23 "Vrijdag 24 Zaterdag 25 Kerstmis. Nieuwe Maan. Aan onze Lezers! Onderscheidene veelgelezen bladen, waar onder we, 't zij met dankbaarheid en beschei denheid gezegd, ook 't «Vliegend Blaadje" mogen rangschikken, hebben in de laatste jaren aan hunne gewone uitgaven een Zondagsblad toegevoegd. Gewoonlijk bieden deze Zondagsbladen een lectuur aan, meer voor ontspanning geschikt, dan een gewone courant, wier doel 't hoofd zakelijk is voorvallen en gebeurtenissen te vermelden. Ook wij willen zulk een onderneming op touw zetten, vermeenende daarmede aan de wenschen van velen onzer lezers en niet minder onzer lezeressen tegemoet te komen, en wel door de uitgave van een Geïllustreerd Humoristisch Weekblad, Zondagsblad van 't „Vliegend Blaadje." De titel wijst reeds dadelijk aau, dat we ontspanning bedoelen en daarom zal de lectuur bestaan uit kleine geestige vertellingen, nieuwe anecdoten, snedige gezegden enz., geïllustreerd door goed-uitgevoerde houtsneeplaten. We wenschen het Zondagsblad zoo in te richten, dat het, als een welkome vriend, op Zaterdagavond of des Zondags, wanneer de familie in den huiselijken kring bijeen zit, met graagte wordt ontvangen, een gullen lach verwekt en stof geeft tot een aangenaam en gezellig onderhoud. Daar de lectuur zoowel voor jongen als ouden bestemd is, zal er van de zijde der redactie streng worden toegezienen geen enkele aardigheid zal er in opgenomen wor den die stof tot aanmerkingen zou kunnen geven. Ter kennismaking zenden we onzen lezers twee nummers als proef. Vinden we de verwachte deelneming, waar aan we niet twijfelen, daar in dezen tijd van ernst een enkel woord van humor weieens wat mag opvroolijken, dan beginnen we in 't jaar 1887 geregeld met de exploitage. Zooals de lezers zelf kunnen zien, zijn druk en papier zeer goed en wat betreft de houtsneêfiguren, durven we hun oordeel gerust afwachten. Opdat de prijs geen bezwaar zou worden, hebben we dien zoo laag mogelijk gesteld en wel op 35 cents per kwartaal en franco per post op 40 cents. In een der volgende nommers zullen wij gelegenheid geven om op een in het blad gedrukten bon in te teekenen. We bevelen onze nieuwe onderneming met vertrouwen aan, ln hope dat ^Rze uitgave aan haar doel moge beantwoorden. DE UITGEVERS. HELDER, 17 December 1886. Het lossen en lichten van het al hier gezonken Engelsche fregat Bramble- tye is, daar de directie der Stoomboot- reederij voor het sleepen van schepen, die zulks aanvankelijk had aangenomen, de verdere pogingen hiertoe heeft opgegeven, thans opgedragen aan den »Nordischer Bergungs-Verein" te Hamburg. De Nordischer Bergungs-Verein te Hamburg, die aangenomen heeft het ge-- zonken Engelsche schip Brambletye te lichten, heeft reeds een gedeelte van het daartoe benoodigd materieel per stoom schip Berger Wilhelm alhier aangevoerd, terwijl nog een andere dergelijke boot met werktuigeu wordt verwacht. Bij de opdracht is bepaald, dat het schip binnen zes weken boven water moet zijn gebracht, waartoe men, met het oog op de uitste kende hulpmiddelen, waarover bedoelde maatschappij heeft te beschikken, zeer veel kans van slagen heeft. Er loopt een extra-trein dagelijks tot nader bericht van IJmuiden naar Am sterdam, ten einde de terugkeer vóór den eten mogelijk te maken voor hen, die in den namiddag naar de Stella willen gaan zien. De extra-trein vertrekt 3.55 nam. van IJmuiden. IJmuiden 14 Dec. Hedenmorgen is men begonnen met de lossing der goede ren uit het stoomschip Stella. Door de hooge zee kunnen geen schepen langs zijde komen, zoodat de lossing geschiedt met vletten op het strand, van waar die met wagens vervoerd wordt naar een in de haven liggenden lichter. Het schip is vermoedelijk gebroken. De m achinekamer staat vol water en in het achterruim staat 7 voet De lossing is begonnen uit het achterruim. De mariniers 3e kl. C. M. v. d. H. en P. J. J. zijn wegens verduistering door den zeekrijgsraad veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, met ont zegging voor den tijd van 3 jaren van het recht om bij de gewapende macht of als militair geëmployeerde te dienen. Terschelling, 13 Dec. Heden dreef een bark, schijnbaar in nood, voor de kusten van dit eiland. De sleepboot ging dadelijk uit om hulp te verleenen, doch zag geen kans om het schip te naderen. De zee was zoo hol, dat de sloep der sleepboot omsloeg. De bark kreeg gelukkig spoedig de ruimte en koerste om de Noord. Langs de buitenreede dreven heden twee kajuitsdeuren met koperen knoppen, pak ken kaarsen, kisten stukgoederen en wrak- hóut. Van een hier verbrijzeld schip is echter niets bekend. In de voorwaarden van aanbesteding voor het onderhouden van geregelde Stoomvaartdiensten in den Indischen Ar chipel luidt artikel 20 onder het opschrift Bepalingen ter verzekering van het na tionale karakter der Stoomvaartdiensten" als volgt lo. De door den aannemer voor het onderhouden der contractueele stoomvaart diensten te bezigen vaartuigen voeren de Nederlandsche vlag. 2o. De aannemer en zijne borgen moeten zijn Nederlanders, of Nederland sche dan wel Nederlandsch-Indische maat- 3o. Een maatschappij moet, om als aannemer te kunnen worden toegelaten of gehandhaafd, haar Hoofdbestuur in Nederland of in Nederlandsch-Indië ge vestigd hebden, terwijl de directie voor minstens twee derde gedeelte uit Neder landers möet bestaan. 4o. Behalve in buitengewone gevallen, ter beoordeeling van den Gouverneur- Generaal, moeten de gezagvoerders, stuur lieden en machinisten der voor de uitvoe ring dezer overeenkomst te bezigen stoom schepen, Nederlanders zijn. Als bewijs dat het plan om een al- gemeene Zondagsrust te verkrijgen bij velen instemming vindt, kan dienen dat een winkelier in sigaren in de Leidsche- Btraat te Amsterdam, aan het rooklievend publiek bekend maakt, dat van 1 Janu ari a. s. af zijn winkel op Zondag geslo ten zal zijn. Sigaren nu behooren tot die zaken, van weiAe des Zondags ook druk verkocht worden, en als dus een handelaar in sigaren voorgaat, dan zul len zeker wel andere winkeliers volgen. Met leedwezen verneemt men dat de heer K. De Jong, oud-lid der Tweede Kamer, burgemeester van Hoogkarspel, is overleden. De heer De Jong was geboren in 1815 en overleed juist op zijn 71sten verjaar dag »De naaister is dood," vertelde men te Hoorn elkander verleden week. Wie kende »de naaister" niet, dien langen schralen kluizenaar (want »de naaister" was een manspersoon), die bij mingegoe- den »om den kost" uit naaien ging, pre cies zooals zijne vrouwelijke uaamgenoo- ten dat gewoon zijn te doen Dezen zo mer zou zijn kluis verkocht worden nieuwsgierigheid om het inwendige van die altijd geslotenbouwvallige hut te zien, dreef er menigeen heen. De bewoner had het niet noodig geoordeeld, op den kijkdag van het „hechte, en wel doortimmerde" perceel afwezig te zijn hij lag daar op den grond op een zoo genaamd bed, ziekelijk, met een potje vuur bij zich geen stoeleu, tafel of iets der gelijks alleen het aller-aller noodigste was er te zien in dit krot, waar de vrije wind aan alle kauten inkwam. Waarlijk, de naaister" was een toonbeeld van ellende, en ieder beklaagde hem ten diepste. Ten laatste opgenomen in het diakoniehuis, stierf hg verleden week. En wat vond men nu bij dien armen ellendigen man Niet minder dan het som metje van duizend gulden Volgens uit Indië ontvangen tele gram van Dinsdag, is de generaal-majoor Demmeni, civiel en militair commandant te Atjeh, te Fort de Koek, alwaar hij wegens zware koortsen was geëvacueerd, overleden. De generaal Demmeni was slechts 50 jaren oud. Dinsdag nam te Amsterdam op de bank der beklaagden plaats een drie-en- twintigjarig jonkman, die in den loop der laatste maanden, ten nadeele van den kruidenier B. te Amsterdam, in wiens dieust hij tegen een weekloon van acht gulden, gedurende 8 jaren werkzaam was geweest, voor f 300 aan goederen had ont vreemd. Beklaagde, die eerlang wilde gaan trouwen, was voornemens, met de ontvreemde goederen zelf een winkelzaakje op te zetten. De patroon bemerkte in October jl., dat er een en ander aan zijn pakhuisvoorraaad ontbrak, en ontving eindelijk de opheldering van het verschijn sel, door het bericht, dat er ten huize van het meisje van zijn bediende goede ren per karrevracht aangebracht waren. De politie werd met dit feit in keu nis gesteld en dank zij den ijver van de re chercheurs Panhorst en Verbeek, werd dan ook spoedig eene aanzienlijke hoe veelheid van het gestolene in beslag geno men. De bekl. bekende berouwvol zijn misstap en deelde mede, dat redenen vau dringenden en overwegenden aard het wenschelijk gemaakt hadden, dat hij met zijne verloofde in het huwelijk trad. Men zou dan eene affaire opzetten maar de wijl het uoodige geld daartoe ontbrak trachtte hij op de beschrevene wijze in de leemte te voorzien. O. Mheden door den subst.-off v. just. waargenomen den heer graaf Schimmelpenninck, wees op het laakbare eu betreurenswaardige van het gedrag van den bekl., en requireerde een jaar gevangenisstraf tegen hem. Op den ochtend van den 4en jl. liep te Soerabaja. volgens de »Soer. Ct.", het gerucht dat de »Salak", onder bevel van den luitenant t. z. der le kl. Van Stejjn, die naar Borneo zou gaan tot het houdeu van station te Bandjermassin en op die reis geconvoyeerd zou worden door de Batavia", zinkende was en men bezig was de bemanning te redden. Het on geluk is echter niet van zoo groote be- teekenis. Bij het lichten van het anker bleek dit ouklaar. Plotseling schoot het met zulk een vaart los, dat stoppen niet dadelijk mogelijk was. Een der armen of handen van het anker sloeg met ge weldige vaart tegen den boeg en stootte daarin een groot gat, gelukkig slechts even beneden de waterlijn. Onmiddellijk bleek hierdoor een kolossaal lek te ziju ontstaan dank zij de hooge plaats vau het lek is men er in geslaagd het schip te behouden, het is met eigen stoommid- delen naar het bassin gestoomd, waar het thans veilig ligt. De reparatie zal vermoedelijk in een of twee dagen kunnen Op 1 Nov. had te Oleh-leh een hoogst treurig voorval plaats. Majoor De Kroes, die lijdende was aan koorts, maakte iu ijlenden toestand met een pistoolschot een einde aan zijn leven. Woensdagnamiddag om half twee is te Utrecht een ontzettende brand uit gebroken in het magazijn en de werk plaats van de Centraalspoorweg-maatschap- pij. Reeds om half drie lag alles tegen den grond. De hooggaande vlammen bleven toen nog voortwoeden. Er is be langrijke schade aangericht. Nader wordt gemeld, dat de zadelma kerij met de wagenmakerij en den schil derswinkel, alsmede de bureau's, een prooi der vlammen zijn geworden. Om 3 uur was verder gevaar geweken. Twee mannen zijn onder nedervallende voorwerpen geraakt en ernstig verminkt naar het Ziekenhuis gebracht. De spuiten werden vooral gebezigd tot bescherming der omliggende huizen. Er was een ontzaglijke raenschenmassa op den Amsterdamschen straatweg bijeen. Volgens gerucht is een man door een ijzeren luik getroffen, en, ofschoon terstond heelkundig behandeld, overleden. Naar men verneemt is M. Hakker, die zich sedert eenigen tijd te 's-Hage in verzekerde bewaring bevond, onder verdenking van op zijne huisvrouw (de »vuurduivejin") gepleegden doodslag, op vrije voeten gesteld. Den heer Ch. Philbert, Fransoh consul te Rotterdam, is, naar men met genoegen verneemt, de onderscheiding te beurt gevallen, bij decreet van den pre sident der Fransche republiek te worden bevorderd tot consul-geueraal. De heer Philbert zal de functiën van consul te Rotterdam blijven vervullen. Vanwege deu Engelschen Board of Trade is een gerechtelijk onderzoek bevo len naar de oorzaak waarom de beide omgeslagen reddingsbooten uit Southport en Saintannes (zie N. v/d D. van Maan dag) met den bodem opwaarts bleven, inplaats, zooals het behoort weer in den oorspronkelijkeu toestand terug te ko men. De Daily Telegraph heeft een inschrij ving geopend voor de weduwen eu wee zen der daarbij verongelukten. Het blad zelf opent de lijst met f 1250. Volgens een in de Times opgeno men telegram uit Philadelphia i. d. 14 Dec., is het stoomschip »J. W. White," op de reis van Vicksburg naar New-Or- leans, den nacht te voren in brand ge raakt en bij de Bayou Sara (Louisiana) vernield. Naar gemeld wordt zijn 50 per sonen, meestal vrouwen eu kinderen, bij deze ramp omgekomen. Bijna de geheele bemanning is gered. Een plichtvergeteu echtgenoot. Johan O verkamp te Wesel, wilde dezer dagen zijne vrouw doodschieten, In sche meravond wachtte hij haar op. Hij ver giste zich echter in de persoon en door schoot de 20-jarige Agnes Paulus, die terstond een lijk was. De moordenaar, die terstond vluchtte, is spoedig daarna te Geldern gevangen genomen en naar Wesel overgebracht. Mag een vrouw zich in het publiek begeveu in mannenkleeren Deze vraag had de rechtbank te Dantzig in den loop der vorige week te beant woorden Een jonge weduwe vau goede familie, die zich van tgd tot tijd iu het openbaar als man gekleed vertoonde, was door den kantonrechter wegens openbare schennis der eerbaarheid" tot 30 mrk. boete veroordeeld. Zij eischte nu voor de rechtbank, waar zij iu mannenkleeding haar eigen zsak kwam verdedigen, vernietiging van het vonnis zij vertelde, dat ze reeds als kind in jongenskleeren placht te loopen en dat de mannenkleeren haar veel aangenamer waren, vooral in hare tegenwoordige be trekking van kantoorbediende. De rechtbauk vond iu het nette kos tuum, dat de jonge dame droeg, niets onvoegzaams, vernietigde het vonnis van den kantonrechter en sprak de manne lijke schoone vrij. Te Luik staat nu een militair student terecht, die moordaanslagen pleegde als weten schappelijke proefnemingen. Hij nam uit het laboratorium der hoogeschool vergiften weg en deed die ongemerkt in de glazen of koppen dor menscheu met wie hij in een koffiehuis zat, om de uit werking daarvan op hen waar te nemen. Zoo heeft hij een ingenieur vermoord, en een kapitein in levensgevaar gebracht. Men gelooft, en niet zonder grond, dat de beschuldigde krankzinnig zal blijken te zijn. Londen, 13 Dec. Voor het hooge gerechtshof is 10 dezer behandeld een aanklacht van de reederij sleepbooten Queen en Commodore, contra de reederij van het stoomschip Sumatra. Eerstgemelde beweerde gemeld stoomschip dat op reis van Java naar Amsterdam ^27 October des des nachts bij dikken mist te Dorsetshire aan den grond was geraakt, van een wis sen ondergang te hebben gered, door het in vlot water te slepen. Door de reederij van de Sumatra werd echter beweerd dat de assistentie, ver leend door de sleepbooten, veel te over dreven was voorgesteld, daar het schip zelfs zonder die hulp geen gevaar had geloopen, om totaal te verongelukken. Het hof stelde het sleeploon 1500 en veroordeelde de gedaagden in de kosten. Londen, 13 Dec. In den nacht van Vrijdag jl. zijn dertien lijken aangespoeld aan de kust van Ballybunion, aan den mond van de Shannon. Een groot schip moet tijdens den storm op Beal Bank zijn geraakt en verbrijzeld. Heldersche Moppen. "Ware duivels zijn de mannen, Zeggen vrouwen velen malen En toch denkt er menig eentje Mocht mij eens zoo'n duivel halen o Onderwijzer: «Welke betrekking bekleedt je vader, Doms?" Dorus (verlegen) «Ik Ik ik mag liet niet zeggen meester." Onderwijzer: «Zeg 't maar, je doet er geen kwaad aan." Dorus (na lang aarzelen) «Mjjn vader is de «vrouw met den baard" uit het paar denspel." o Een dame kwam dezer dagen MJMiaar schoenmaker met de klacht«Waarom maak je mijn laarzen altijd zoo groot? Kun je dan geen kleine laarsjes maken, mijnheer Span «Jawel," bromde Span in zijn baard, «kleine laarsjes wel, maar geen kleine voetjes." De man verloor een klant. Marine en Leger. De machinisten der Kon. Ncd, Marine ontvin gen in 1885 op hun verzoek om lotsverbetering ten antwoord, dat het request in te algemeene termen was vervat, om in overweging genomen te kannen wordendat echter hun belangen niet uit het oog zonden verloren worden. Thans antwoordt de Minister o. m„Deze wijze van prtitionneeren heeft vooral met 't oog op de bereids in September 1885 door mij ge dane toezegging, om het belang van het korps machinisten niet uit het oog te verliezen, op mij een zeer onaangenamen indruk gemaaktdaar toch het aanhoudend gezamenlijk terugkomen op hetzelfde onderwerp een geest van ontevredenheid ademt met toestanden, waarmede men bij de be roepskeuze vooeaf bekend was of althans kon zijn toestanden die bovendien gaandeweg voor elk der requestranten, sedert zijne indiensttreding bij de zeemacht belangrijk in zijn voordeel ziju gewijzigd. Met betrekking tot de hierboven aan gegeven punten wensch ik geen andere toezegging te doen, dan dat zij zullen worden overwogen met al den ernst, dien de bckarting niet alleen van het belang der machinisten maar vooral ook van 's lands belang in het algemeen vordert." Naar men verneemt, zal het bevel over het schroefstoomschip le kl. „Van Speyk" dat in Maart geheel uitgerust is, worden opgedragen aan den Kapitein ter zee L. C. Le Bron de Vexela, thans kommandant vau het instructieschip „Nautilius". Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Zilveren Kruis, onder bevel van don kapt. t. z. D. J. Weys, in den namiddag van den 14cn dezer te Rio Janeiro aangekomen. Aan boord was alles wel. Voor het jaar 1886 is het contingent tot aan vulling van het O. I. leger vastgesteld op 2000 man. Met 1 Januari zullen naar Indië zijn nit- gezouden 130 onderofficieren, 140 korporaals 23 hoornblazers en 1669 manschappen; totaal 1963

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1