Een bezorgd gemeenteraadslid. GEÏLLUSTREERD HUMORISTISCH WEEKBLAD. In de raadsvergadering eener kleine provin ciestad kwam aan de orde„het bouwen van een schouwburg." Toen nu de vroede vade ren deze aangelegenheid wijd en breed had den besproken, en wilden overgaan tot het kiezen van een geschikt terrein, werden ver schillende plaatsen genoemddoch all.en ver worpen. Eindelijk werd besloten dat de schouw burg op het Muntplein zou verrijzen. Daar verheft een der leden zich van zijn zetel, naar 's mans uiterlijk te oordeelen een welgedane spekslager, vraagt het woord en zegt: „Mijne heeren! vóór wij beslist bepalen of het Munt plein de aangewezen plaats zal zijn, meen ik eerst iets in het midden te mogen brengen. Mijns bedunkens dient in de allereerste plaats door onzen gemeente-architect onderzocht te wordenof op het Muntplein genoegzaam acus tiek voorhanden is om er een schouwburg te bouwen." 't Behoeft nauwelijks gezegd te wor den dat het gesprokene een homerisch ge lach deed uitbarsten, van den kant der leden die wisten wat acustiek is; de anderen, die dit niet wistenraakten in een pijnlijke verle genheid, omdat zij het met zich zelf niet eens warenaan welke zijde zij zich te scharen hadden aan die van de lachers of aan die van den van verontwaardiging glimmenden spekslager, wien het vet zich door de poriën zijner huid een uitweg baande. Aan dit oogen- blik van spanning, waarin de eene partij aan hare lachlust den vrijen teugel vierde, terwijl het dof en onheilspellend gemompel dat uit de andere partij opsteeg, een naderend onweer voorspeldetrachtte de voorzitter een einde te makendoor op welwillenden toon het voor de acustiek bezorgde lid te onderrichten, dat er eerst na het bouwen van den schouwburg sprake kon zijn van acustiek. Nauwelijks wa ren de woorden van 's voorzitters lippenof daar barstte het onweer in volle woede los. Met de vleezige vuisten op de groene tafel slaande, zoodat de inktkoker en het notulen boek telkens verschrikt opsprongen en het lachen als bij tooverslag verstomdebulderde de spekslager er in den waren zin des woords op los, terwijl de lachers de onmogelijkste grimassen zaten te maken om niet opnieuw uit te barstenen de andere partijdoor met een gelaat nog steeds van verontwaardiging gloeiend, elkaar toe te knikken, hunne instem ming betuigden met de woorden die van des redenaars lippen rolden, en in Jt vijandige kamp ontzetting moesten teweegbrengen. „Ja juist, mijnheer de voorzitter, zóó gaat het hier altijdzóó wordt er met de financiën van deze gemeente omgesprongenzóó wordt hier altijd het paard achter den wagen gespannenMaar ik zeg het hier op deze plaats, waar de vrije keuze mijner medeburgers mij geroepen heeft om hunne belangen te behartigen, om te wa ken dat er niet roekeloos omgesprongen zal worden met de financiën dezer gemeente, dat ik den plechtigen door mij afgelegden eed trouw zal opvolgen, dat ik mij met al de mid delen die eer, plicht en geweten mij voor schrijven, ja met alles wat in mij is zal ver zetten tegen uwe dwaze handelingen. Waar zou het henen indien het nk den bouw eens bleek, dat er geen acustiek was? Neen! ik herhaal het: eerst de acustiek en dan de schouwburg. Ik ben vóór dat dit belangrijke punt ter tafel zou komen, met verschillende aannemers te rade gegaan, en toen ik hun uwe plannen meedeelde hebben ze allen zich letterlijk den buik vastgehouden van 't lachen, en mij natuur- i lijk in het gelijk gesteld. Toen heb ik ook gelachen en kwam 't een oogenblik in mij op, dat ik I uwe plannen misschien verkeerd kon begrepen hebben; maar nu ik zie dat 't u ernst is, nu j lach ik niet meer, nu kan ik alleen de ge- j meente beklagen, die zulk een hoofd heeft." Een daverend applaudissement van het publiek, dat geheel schijnt te vergeten op welke plaats j het zich hier bevindt, noodzaakt hem te zwij- I gen, van welke gelegenheid hij gebruikmaakt om zich het zweet van het glimmend aan- schijn te vegen; maar nauwelijks is het pu bliek tot de orde geroepenen wil de voor zitter het woord nemen om hem te antwoor den, of met een afwijzend handgebaar, ver volgt hij: „Om zeker van mijn zaak te zijn, ben ik een kijkje wezen nemen in de nieuwe gevangenis te Arnhem. Daarmijneheeren heeft de architect eveneens de onvergeefelijke fout begaan van zich niet te overtuigen van de acustiek van het terrein, vóór en aleer hij begon te bouwen. En wat is het noodlottige gevolg er van? De uitkomst heeft het alweer geleerd: eerst doen en dan bedenken, 't is ver keerd, mijne heeren! daar is op dat terrein, in die gevangeniseen acustiekdie het prestige van een gevangenis, vierkant naar de maan helpt. Acustiek hoort in den schouwburg thuis, niet in eene gevangenis. Daar was de acustiek niet gewenschtze is er tochhier, waar ze gewenscht wordt niet alleenmaar waar ze ver- eischte is, zal ze misschien niet voorhanden zijn, of niet in genoegzamen voorraad. Ik blijf er dus op staan, wat ik zooeven gezegd heb: den gemeente-architect zal opgedragen worden, op de meest nauwkeurige manier, zooals zijn vak hem dat geleerd heeftte onderzoeken of het Muntplein genoegzame acustiek oplevert, om daar een schouwburg te bouwen!" Is het om op adem te komenis het omdat zijn koker leeg is, de kloeke wachter, aange steld om te waken voor de belangen der ge meentenaren, de man die ten volle de ver plichting begrijpt hem opgelegd door het in hem gestelde vertrouwen, zwijgt, en de voor zitter maakt van deze gelegenheid gebruik om het voorstel in stemming te brengen, dat ten slotte met schier alle stemmen verworpen werd, daar verscheidene leden, die er aanvankelijk mede ingenomen warenzich door de hilariteit van de heeren leden en van het publiek, had den laten bekeeren. Woedend staat de mis kende man nogmaals op en zegt met eene door drift bijna verstikte stem: „Mijnheer, de voor zitter! gij hebt uw haan weer koning zien kraaien; het spreekwoord: 't is slecht kersen eten met de grooten, ze gooien u met de steenenis hier weer aan den volke zichtbaar vertoond; maar pas op, let op mijne woorden als de schouwburg later afgebroken moet worden, omdat er verzuimd werd eerst te onderzoeken of er wel genoeg acustiek op het terrein voor handen is, dan zult gij, groote, met steenen gegooid worden. Wee u die de gemeente ten verderve voert! wee de gemeente, die hare kas gedwee als een lam ter slachtbank laat voeren. Ik leg mijn mandaat nederik wil niet langer zitting hebben in een raad, die 't zich als hoofddoel schijnt te stellen de gemeente ten gronde te richten; maar: ik verzoek aan- teekening in de notulen, dat ik mij met hand en tand tegen dit roekelooze besluit verzet heb." En hiermede verliet hij de vergaderzaal. Had hij gedacht zich onmiddellijk naar huis te begeven om aan moedér de vrouw zijn weder varen de vreeselijke miskenning die hem aan gedaan wasmede te deelendan had hij ge heel buiten den waard gerekend. Een joelende menigte ontving hem daarbuiten met open ar men en begeleidde hem huiswaarts onder het zingen op eene bekende wijze van En onze meester slachter, en die kent er geen vrees Hij zegt altoos waar het op staat Hij zorregt altijd voor weduw en wees Dat ze die niet zetten op straat. En nu het er op aankomt waar de schouwburg zal staan Heeft hij weer eens flink mee gepraat; Zonder acustiek kan er toch geen tooneel bestaan Niet eerst bouwenwant danis het te laat En onder een luid hoerahvan het dankbare volk, stevende het gemeenteraadslid tusschen hammen en zijden spek en groote worsten en kleine worsten zijn winkel door, naar de stille achterkamer, waar alle miskenning was buiten gesloten. I Neen, daar werd hij niet miskend, in die ruime achterkamer: daar stond zijn breede armstoel, zijn zetel als hoofd van het gezin. Daar was hij zelf voorzitter, en hij maakte nooit onzinnige plannen, zooals de burger meester, die 't in ze'n hersens had gekregen, I om een schouwburg te laten bouwen, zonder i zich eerst te overtuigen of er wel genoegzaam acustiek op het terrein voorhanden was. Daar waren geen leden die hem in zijn facie uit- I lachtendaar was zijn wilwet. Hoe schokte i het 's mans gemoed toen hij weinige uren la- I ter vernam dat het liedje, door het volk ge- zongen bij zijn naar huis gaan, eenige oogen- blikken te voren door enkele aannemers onder u het publiek verspreid was. F. T. Op de jacht. MullerPang! die zal wel niet meer op staan. MeijerWie? Wat? ik zie niets. Muller (vruchteloos rondzoekend naar het haas dat hij meent geschoten te hebben): Wel sapperloot! Geraakt heb ik het toch; dan heb ik het zeker tot stof geschoten! ik mis nooit! Volstrekt geen waarde. Dichter (tot recensent)'t Kost mij niets om verzen te maken. Recetisent: Uwe verzen kosten dan niet meer dan zij waard zijn. In de rechtzaal. Rechter (tot advocaat die een ellenlang plei dooi houdt, en 't slot niet schijnt te kunnen vinden): Mijnheer, het Hof verzoekt u, einde lijk uwe conclusie te nemen! AdvocaatDan concludeer ik, dat het Hof mij ten einde toe zal aanhooren. Gegronde verontschuldiging. Rechter: Dus beklaagde, je bekent dezen schimpbrief geschreven te hebben? In mijn veeljarige praktijk is mij nog nooit zoo'n op eenstapeling van vuile en lage uitdrukkingen onder de oogen gekomen. Heb je ook nog iets tot je verontschuldiging in te brengen? Èeklaagde: Ja ziet u, meneer de rechter, toen ik dien brief schreef, was het avond en bijna stikdonkerzoodat ik niet goed heb kun nen zienwat ik eigenlijk geschreven heb Behoedzaam. Student Janssen (zit in het bierhuis te wach ten op zijn vriend Klaassen, die tegen zijn gewoonte nog niet daar is en eindelijk binnen treedt)Hoe zoo laat van avond, Klaassen? Klaassen (geheimzinnig)Jk Heb 'n brief ge schreven. Janssen: Nu, maar daar heb je toch geen half uur over noodig gehad Klaassen-. Ik kan mijn ouden heer toch niet reeds op 't eerste zijdje om geldvragen! Goed begrepen. Luitenant (bij de theorie in de kazerne)Ver- der is er een order die luidt: Wanneer een soldaat in een bierhuis met een burger in twist geraakt, dan drinkt hij bedaard zijn bier uit en gaat naar huis. Milicien Van Harpen, wat doe jij dus wanneer je twist krijgt met een burger? Van Harpen-. Dan drink ik bedaard zijn ij bier uit, en ga naar huis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 6