't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEÜWEDIEP EN TEXEL. 3 Zaterdag 25 December 1886. Veertiende Jaargang. Atocvnnement VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. KALENDER DER WEEK. Openbare Kennisgeving. NATI0NALËJVI1LITIE. NIEUWSTIJDINGEN. N, 1446. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franao per post7i Afzonderlijke nummers2 Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aövertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk t es DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Gelijk voorgaande jaren, zal er ook nu weder in ons blad van 1 Januari, gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van ADVERTENTIËN als aan Familie, Vrienden en Bekenden, tegen 25 Cent per advertentie. ^an onze geabouueerden ÉiffiBSiay buiten de gemeente wordt «i verzocht'tAbonnementsgeld Vliegïnd Blaadje" 4e kwartaal 1886, te willen overmaken in postzegels of per postwissel, vóór 6 .Januari 1887, zullende anders daarover met 10 cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 13 m. Onderg, 8 u. 50 m. Zondag 26 2e Kerstdag. - 11. Stephanus. Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag 31 JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Zaterdag 1 Nieuwjaarsdag. Oproeping ter Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Helder; Gezien de artt. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Apgustus 1861 (Staatsblad No. 72) Brengen de navolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januari aanstaande hun 10de jaar zullen zijn ingetreden, verplicht zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven tusschen den 1 en 31 Januari aanstaande. Zij, die zich na den 3] Januari, doch vóór den 31 December 1887 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschre ven, doch verbeuren eene boete van f25 tot f 100. En dat zij, die eerst na het intreden van hun I9de jaar, doch vóór het. volbrengen van hun 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte verplicht zijn, zoodra zij de hoeda nigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hijwiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is, volgens de Wet van 28 Juli 18 50 (Staatsblad No. 44), luidende art. 3 dier Wet aldus „Gevestigd of ingezetenen zijn, die binnen het Rijk in Europa hebben gewoond „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan het „bestuur hunner woonplaats het voornemen tot „vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijn gevestigd of ingezetenen, „die gedurende de laatste achttien maanden hunne „woonplaats bianen het Rijk in Europa hebben „gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst „in een vreemd land wonen, worden voortdurend „als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van ingezetenschap, in bijzon- „dere wetten voorkomende, gelden alleen voor „zooveel betreft de onderwerpen, in die wetten „behandeld." 2. Hij, die, geene ouders of voogden hebbende, op 1 Januari aanstaande gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal heb ben gehouden, 3. Hijvan wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderwerpen, of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is. 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks Overzeesche bezit tingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4. Van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, die in dit jaar den 18-jarigen leeftijd hebben bereikt bf nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren in het jaar 1868, op den eersten Januari 1887 hun 19de jaar zullen zijn inge treden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te geven in het Raadhuis der gemeente op den 2n of een der volgende dagen van de maann Januari, des morgens tusschen 9 en 12 ure; zullende zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch voor het volbrengen van hun. 20ste, inge zeten worden, en dus mede verplicht zijn, zoodra zij die hoedanigheid verkrijgen, zich ter inschrij ving voor de .Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse en uur hierboven om schreven. Burgemeester en Wethouders verwittigen ver der de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling van dienst iemand ook zonde vermeeuen te hebben, de aan gifte ter zijner inschrijving niettemin behoort te geschieden, terwijl bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van aangifte gehouden is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit eene verkeerde spelliug van naam of uit eene onjui«te opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen een Ex tract uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Helder, December 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. C. BOON, Secretaris. HELDER, 24 December 1886. Uit Texel wordt gemeld Tijdens de jongste stormen heeft zich de zandbank Onrust weer op in bet oog vallende wijze in oostelijke richting ver- itst. De reddingkaap, op Onrust ge plaatst, staat nauwelijks 100 schreden meer van de Noordzee verwijderd. Het is te voorzien, dat binnen weinige jaren deze kaap verplaatst zal moeten worden. Men noemt reeds een opvolger voor den Minister van Marine, nl. den kapt. ter zee H. D. Guyot. Naar aanleiding van bet debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk Marine, heeft de Minister van Marine thans ont slag aan den Koning gevraagd. In afwachting van 's Konings beslissing is door den Minister, ter voorziening in den dienst, een credietwet ingezonden, strekkende om voor een half jaar bet Irag te verleenen, dat voor 1886 is toegestaan. Daarop is slechts een uitzon dering voorgesteld, betrekkelijk de bijdrage aan Pruisen, voor de verlichting op den Beneden-Eems. De gezagvoerder van het gestrande schip Stella is bij slot van rekening nog bet eenige slachtoffer geworden van het ongeluk, 't welk aan dat schip bij den jongsten storm te IJmuiden is overkomen. De heer J. Bruins, de kapitein van de Stella, werd Zaterdag door een golf van het schip geslagen en in zee geworpen. Men zag hem zwemmende, doch bijna uitgeput, tegen de golven worstelen. Door middel van een haak wist men hem, hoe wel bewusteloos, te redden. Naar een hotel te IJmuiden gebracht, is hij door een geneeskundige weder bij gebracht. Naar Amsterdam vervoerd, is kapitein Bruins Maandagmiddag te 2 uur overleden. De overledene was sedert 14 jaar in dienst bij de Kon. Nederl. Stoom bootmaatschappij en bij zijn scheepsvolk zeer geacht. Hij laat een weduwe met 7 kinderen achter. Wij kunnen meêdeelen, dat der firma Winkel Co., eigenaars der Stoomkunst- ververij, drukkerij en chemische wasscherij te Apeldoorn, dezer dagen de hooge ou derscheiding ten deel viel van Z. M. den Koniug diploma te ontvangen met het recht het Koninklijke wapen te voeren, voor verschillende belangrijke opdraehten betreffende de ameublementen der Kon. Paleizen. Deze inrichting, waarvan sedert jaren het agentuur te Rotterdam gevestigd is, was reeds ruim 18 jaar te Amsterdam gevestigddoch werd, wegens noodzake lijke uitbreiding, naar Apeldoorn overge bracht, alwaar zij nu ruim 6 jaar met succes werkzaam is. De steeds toenemende bloei, zoowel als de nu te beurt gevallen onderscheiding, strekken der firma tot de beste aanbevelingen. (Rott. Nbl.) Het bestuur der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij heeft een som van f155 beschikbaar gesteld, om deze uit te reiken aan de mannen, die in het laatst der vorige maand de equi page van bet in de Noordergronden ge strande Engelsche fregat Brambletye heb ben gered. Het hoofdbestuur der posterijen heeft aan bet departement van oorlog aange vraagd om ook bij de te verwachten drukte met Nieuwjaar weder militairen op de postkantoren tot adsistentie te krijgen. Aan de militairen, die bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest dienst hebben gedaan hij den postpakketdienst, is daar voor een belooning toegekend van f0,75 per dag voor een onderofficier of korpo raal en van f0,50 per dag voor een sol daat. Maandagmorgen was een brieven besteller in uniformvan 't postkantoor te Zaandijkgoed voorzien van geld, in een koffiehuis te Zaandam, maakte grove verteringen en onthaalde de aanwezige gasten op onbekrompen wijze. Hij vertrok daarna naar Amsterdam, doch is kort daarop door de politie teruggebracht, want, naar men zegt, was hij belast geld te ontvangen bij den rijks-ontvanger te Zaandam, doch had hij hiervan misbruik gemaakt en 't ten eigen bate aangewend. Uit Warga schrijft men De in den laatsten tijd steeds toene mende belangstelling in het ijsvermaak komt ook de schaatsen-fabrikage alhier ten goede. Van oudsher werden hier reeds schaatsen vervaardigd en stonden de Warga'ster schaatsen, naast de IJlster als de beste uit de provincie bekend, doch die roem bleef uit den aard der zaak grootendeels binnen de grenzen van Friesland beperkt. Sedert de hardrijderijen op schaatsen echter internationaal" zijn geworden, hebben de Warga'ster sahaatsen baar weg door geheel Europa gevonden. De groote fabrikant, de heer A. K. Hoekstra alhier, ziet zijn debiet gestadig toenemen, zoowel binnen- als buitenslands, en heeft thans reeds een wederverkooper gevestigd te Berlijn, terwijl hij voorts in de laatste weken bestellingen ontving uitStokholm, Hamburg en zelfs uit Rumenië. Dinsdagavond omstreeks 8 ure brandde te Avenborn een boerenwoning af. Men zegt door bet onvoorzichtig omgaan met het licht bij het voederen der koeien. Twee paarden zijn bij dezen brand om gekomen. De barones jonkvrouw E. de V., te Oost, gem. Valkenburg (Limburg), 76 jaren oud, beeft een patent genomen als koopman (vrouw) in bondenhetwelk haar f 1,24 kost. Genoemde dame houdt er 12 viervoeters op na, die haar anders in de belasting op f 24 zouden komen te staan. Men vraagt zich afis het billijk dat dergelijke patenten worden verleend? De advocaat-generaal bq het ge rechtshof te Amsterdam, requireerde Dins dag in hooger beroep de bevestiging van bet vonnis der rechtbank, waarbij tegen de socialisten Fortuyn en Van der Stadt een half jaar cel werd geëischt, weg bet schrijven en verspreiden van opruiende biljetten, einde Juli. Hij wierp verre weg de bewering der verdedigers, dat deze vervolging uit socialistenvrees was inge steld. Uitspraak beden. Te Spaarndam is de kapitein van een sleepbootje overboord gevallen en verdronken. De ongelukkige laat 5 kin deren na. De zaak van bet te Stavenisse aan gespoelde lijk ligt nog altijd in het duis ter. Dat er een misdaad heeft plaats ge had, houdt men voor zeker. Het lijk is thans, naar de Midd. Ct. meldt, voor de tweede maal opgegraven in tegenwoordigheid van den officier van justitie uit Zierikzee en een procureur des konings uit België, benevens Hollandsche en Belgische deskundigen. In het hoofd van den doode heeft men hagelkorrels gevonden. Men zegt dat de knecht zijn schuld reeds heeft bekend. De politie te Hellevoetsluis heeft Zaterdag de hand gelegd op de dienst bode van den hotelhouder Gruschki, die verdacht wordt brand te hebben gesticht in een boerenwoning te Nieuwenhooru. Opmerkelijk is, dat bedoelde dienstbode achtereenvolgens bij drie verschillende boeren diende, in wier woningen brand ontstond, waarvan de oorzaak tot dusver onbekend bleef. Naar men wil beeft te Haarlem een duel plaats gehad tusschen een burger en een officier, waarbij laatstgenoemde, vrij ernstig gewond zou zijn. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam, eerste kamer van civiele zaken, concludeerde Dinsdag tot niet-ontvankelijkverklaring van den eisch door de firma De Brujjn, eigenares van de Hollandsche gasfabriek, tegen de stad Amsterdam ingesteld, wegens schade, ver oorzaakt door de op last van het Ge meentebestuur volbrachte afsnijding der gasbuizen. De uitspraak is bepaald op 1 Febr. Dinsdagmiddag kwam de 17jarige zoon van den water-molenaar Burger, te Hoogwoud, in aanraking met een der wieken van den in gang zijnden molen, met het treurig gevolg, dat de jongeling oogenblikkelijk werd gedood. Zaterdag jl. geraakte zekere V. vuurstoker bij de marine, pas uit de tropische gewesten teruggekeerd, met verlof op weg uaar de ouderlijke woning, te Nijmegen in kennis met een hem on bekend man, die ook varensgezel moet zijn en daarbij de goochelkunst schijnt uit te oefeneu. Met dezen bezocht V. al daar verscheidene tapperijen en publieke plaatsen, en landde eindelijk met hem in eene sjaapstede aan. Bij zijn ontwaken den volgenden ochtend, vermiste Janmaat zijn zilveren horloge met ketting en zij ne welgevulde beurs, terwijl zijn vriend van den vorigen avond spoorloos verdwe nen was, zoodat het vermoeden voor de band ligt, dat deze den zeeman, die hem zoo gul onthaald had, tot loon heelt be stolen. Weer iets geheimzinnigs Maandagmorgen vroeg, zijn op de Waal kade te Nijmegen eenige dameskleeding- stukken gevonden, bestaande uit een zwar ten castoren hoed, een mantel, een hand mof, een voile, handschoenen en een fijnen zakdoek, gemerkt D. Men verdiept zich in gissingen omtrent de herkomst dezer zaken. Bij een brandstoffenhandelaar, in de Govert Flinckstraat te Amsterdam, is in gebroken en zijn, behalve een som van f 1000, eenige gouden voorwerpen ont vreemd, Een 69-jarige weduwnaar te Am sterdam heeft zich Zaterdag aan de leu ning van een trap opgehangen. Zijn pa troon vond den ongelukkige hangen en sneed hem los. Het lichaam werd on middellijk naar liet Rijks-hospitaal over gebracht, waar de dood geconstateerd werd. De ongelukkige had dezer dagen zijn vrouw verloren en liep daarover te mijme ren. Vermoedelijk wenschte hij niet lan ger alleen op de wereld te blijven. Een vrouw te Buinen (Dr.) kreeg dezer dagen een brandwond. Haar werd geraden ter genezing loodwit daarop te leggen. Zij deed dit, doch met het nood lottig gevolg dat er bloedvergiftiging ont stond en zij aan de gevolgen is bezweken. Een 23-jarig jongmensch te Leeu warden, J. N. genaamd, die in de vorige maand zijn bejaarde moeder bij nacht de deur uitjoeg en op straat zette en later een politieagent met een mes bedreigde, is door de Rechtbank aldaar veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een 82-jarige alleen wonende vrouw, in de St. Pieterssteeg te Amsterdam, is op jammerlijke wijze om het leven ge komen. Men vond haar Dinsdag dood in haar vertrek op den grond liggen. Bij onderzoek is het gebleken, dat de ongelukkige met haar gelaat in een bak metjasch is gevallen, waarin ook vuur was, waardoor zij in het gelaat vele brandwonden verkreeg. Een groote brand is Zondagavond uitgebroken in de wapenzaal ran het arsenaal te Bresfc. Ondanks de aanhou dende sneeuw nam de brand band over band toe en werd bijna het gekeele ge bouw vernield. Eerst des ochtends te 1 uur was men het vuur meester. De scha de is nog niet te overzien. Sedert eenige weken werd de aan dacht van 't Engelsche publiek in beslag genomen door de behandeling van bet proces Colin Campbellwaarin lord Colin Campbell, de broeder van den mar kies van Lome, zijn vrouw van echtbreuk beschuldigde, evenals zij hem. Van weers zijden werden zware beschuldigingen ge hoord en door blijkbaar omgekochte kameniers en bedienden werden de meest onkiesche bijzonderheden medegedeeld, die de Engelsche bladen gretig opnamen en bij honderdduizenden extra-exemplaren onder het publiek brachten. Voor eenige dagen werd er uitspraak gedaan. Nadat de jury het aanvankelijk niet eens kon worden, heeft zij eindelijk haar verdict uitgesproken, luidende dat de wederzijdsche beschuldigingen van echtbreuk van den kant van lord en lady Campbell onbe wezen zijn. Het hof heeft daarop heide partijen niet ontvankelijk verklaard in hun eisch. Algemeen dringt men nu aan op wettelijke bepalingen, zoodat zulke zaken in bet vervolg met gesloten deuren zullen behandeld worden of anders dat de dag bladen er geen verslagen van zullen mogen publiceeren, voordat de geheele zaak af- geloopen is. Het is niet onwaarschijnlijk dat dit laatste denkbeeld wel ingang vinden zal. Te Charkow in Rusland heeft Za terdagnacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee treinen kwamen er in botsing. De beide locomotieven en zeven rijtui gen werden verbrijzeld. De stoker en machinist van een der locomotieven, drie conducteurs en negen reizigers werden op de plaats zelve gedood, terwijl meer dan 30 personen gewond werden. Heldersche Moppen. EEN AFSCHAFFER. In een bijeenkomst van een Engelsch matig heidsgenootschap hield een der sprekers een roerende redevoering, die veler tranen deed vloeien. Maar wondersnel droogden die, toen in een der pauzen, de redenaar een neef van den onsterfelijken Stiggins uit Pickwick waarschijnlijk in verstrooiing, van het glas water, dat men hem op zijn verzoek gebracht had, het schuim trachtte af to blazen. o INCONSEQUENT. „Als je bij de begrootings-beraadslagingen mijn man daar zoo hoort goochelen met milli- oenen" zegt de vrouw van een Kamer-lid tot een andere, «zou je niet willen geloo- ven, dat hij dien eigen morgen nog gebromd heeft over 9en hooge modemaaksters-rekening!" o Op de visehmarkt Magere juffrouw tot een dikke vischver- koopster „Toen je me dien visch verkocht, heb je gezegd, dat hij drie pond woog. Ik heb hem thuis nagewogen en het scheelt wel 21/2 ons. „Ja, dat geloof ik best, me goeie mensch. 't Stomme dier is zeker van schrik zoo mager geworden, toen het bij jou over den drempel kwam." o Hij; U laat mij dus zonder plichtplegin gen een blauwtje loopen en ik mag ook niet meer hopen Zij Het doet mij leed, ik ben eenigermate kieskeurig. Hij Ziet u dat ben ik nu volstrekt niet. Marine en Leger. Z. M. heeft, met ingang ran 1 Januari 1887, ter zake van in doch niet door den dienst ont stane lichaamsgebreken op pensioen gesteld den luit. t. z. 1ste kl. J. P. Lubbe Bakker, onder toe kenning van een jaarlijkscb pensioen van f1185 en een verbooging daarvan met f750 'sjaar3. ingevolge par. c. van art. 1 der wet van 1 April 1875. Voorts bevorderd tot luit. t, z. 1ste kl. den luit. t. z. 2de kl. P. C. W. Vandevelde. Z. M. heeft den oud-officier-machinist le kl- bij de koninklijke Nederlandsche marine J. 11-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1886 | | pagina 1