Advertentiën. Dankbetuiging. DANKBETUIGING. WINKELJUFFROUW, een zindelijke Dienstbode. mp Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Vergun 't onderstaande een plaats in uw veel gelezen blad. Mei belangstelling heb ik de laatste Raads zitting gevolgd. Onder de vele zakeu van be lang, die daar behandeld werden, trok wel 't meest ïnyue aandacht 't voorstel tot benoeming cener commissie om sommigen verhoogd school geld te laten betalen. Ik geloot, inet alle bescheidenheid gezegd, dat men zich daar op een gevaarlijk terrein bege ven heeft. Zou 't onderwijs daar werkelijk mede gebaat worden? Ik houd't er voor, dal't tegendeel zal plaats hebbenwant men zou dan, als men billijk tegenover de meerbetalen- den wil handelen, niet kosteloozen cn't minimum betalenden met hen op dezelfde school kunnen laten gaan. In grootere .gemeenten nu zijn er leerlingen genoeg voor de zoodanig in klassen verdeelde scholendit is echter op een plaats, met een zielental als de onze zoo niet. Ten tweedehoe moeielijk zou 't, met 't oog op den plattegrond onzer stad niet voor sommige leer lingen zijn de school fe bezoeken, vooral wan neer wiud en weer onguur zijn Zou de ge meentekas er werkelijk bij winnen Deze vraag zal wel niet zoo dadelijk te beantwoorden zijn. 't Onderwijs alhier wordt, zooals de toestand nu is, algemeen als zeer bevredigend genoemd, en proeven daarmede to nemen, loopt meestal uit tot schade van de schoolgaande jeugd. Wat ik er in zie, is dit: Heeft men 't werkelijk zoo ver gebracht, dat er verhoogde schoolgeldhcf- fing tot stand komt, dan is men op den goeden weg om 't oprichten van sectescholen sterk in de hand te werken, en al moge dit nu 't doel van den voorsteller niet zijn, 't gevolg zou ra. i. niet uitblijven. En kan dit nu den wensch zijn van 't meerendeel onzer medeburgers Ik herinner me nog levendig welk een indruk de toestand van 't schoolwezen alhier, voor enkele jaren geleden, op de mannen van 't on derwijzersvak ook buiten de plaats maakte. Kosteloos onderwijs. Geen scherpe afscheiding onder de kinderen, door geloofsovertuiging of meerdere gegoedheid der ouders veroorzaakt. Die thans mannen en vrouwen zijn, ze hebben grootendcels naast elkander op de schoolban ken gezeten, en ze waren in 't oog van den meester gelijk. Is 't noodig, 't verschil.van stand reeds bij de jeugd di«p in te prenten? Aan ons gemeentebestuur heeft 't niet gele gen dat er schoolgeld wordt geheven. De hooge regeering drong er toe, en me: moest, ter wille van financieele belangen >af geven; maar de wijze waarop men 'tdcfaoet blijk van de overtuiging: het onder«veil wor- zoo mogelijk onder 't bereik van 'v den gebracht. ingevoerde een Met deA wensch, dat jfj j,ij de genoemde ernstig punt van ovcrwcgvmij hoogachtend te commissie, heb ik dcj *w bestendige lezer noemen: X. Burgerlijke Stand, gem. Helder. Van 1 tot 4 Jan. ONDERTROUWD: GEHUWD: Geene. BEVALLENli. Selderbeek, geb. Zweed, d. G. Deelder, geb. Smit, d. M. C. Duijvelsholl', geb. Bot, z. S. Leen, geb. Hendrikse, z. A. C. Erdmann,.geb. Heeroma, d. M. T. Caarls, geb. Ebkcr, d. C; Reus, geb. de Waard, z. C.Ver meulen, geb. Dahneijcr, d. C. M. Borgart, geb. Gladpootjes, z. OVERLEDEN: L. van der Hoeven, 72 j. J. C. Wickel, j. J. Heddes, 62 j. J. Dieden- oven, 8 m. W. S. Westendorp, 12 in. Heldersche Moppen. Juffrouw tof oen bedelaar //Kerel, ben je daar alweer; ik geloof warem pel, dat je alle weken komt." Bedelaar//Nou 't is nu 1 Januari, als uwe'sjc soms bij 't verreljaar abonueeren wilt, is 't mij ook veel liever. Een vreemdeling, die bij een rijken vrek een bezoek bracht, vond den man druk bezig met bet vangen eener vlieg, die hij voorzich tig in zijn suikerpot deed. //Waartoe dient dat?" vroeg de vreemdeling. z/Om te zien ol mijn dienstboden ook van mijn suiker stelen," was het antwoord. POLITIJEJ Gevonden voorwerpen. Adres Bureau T. Een koralen Armbandje, een Rozenkrans, een onderstuk van een Oorbelletje. Vóór ongeveer achttien' maanden werd door zekeren A. bij den heer M. v. G., in de Vischmarktstraat te Breda, een ge meubileerde kamer gehuurd voor de we duwe B. De huur voor die kamer werd trouw betaald, ofschoon die weduwe daarop maar een enkelen dag beeft vertoefd. Ge durende bare afwezigheid moet zij te Lon den in het huwelijk getreden zijn met P. D. Den eersten Kerstdag nu heeft de dame met haren man de kamer betrokken. In middels kwatn Donderdagochtend te Breda een telegram van den procureur des Koniugs te Antwerpen, niet verzoek deze beide personen op te sporen en aan te hou den, dewijl huune uitlevering zou worden verzocht, omdat ze verdacht worden van een diefstal van eenige duizenden francs. De inspecteur J. Stellenboom, die met hunne aanwezigheid te Breda eerst onbe kend was, wist hun verblijf al spoedig op^aarvail' te sporen, en heeft, hiertoe door den off cier van justitie gemachtigd, de vroiy&o- huize van den heer v. G. gevaug^êlegd. men en op hare goederen bessen zaak De man was naar Rosendaal*. douane in over een paar koffers m^tellenboom is orde te brengen. De ja-heen gereisd en alstoen onmiddellijkeerd. (B. C.) heeft ook hem ge? Tot dasverre hebben velen in de mee ning verkeerd dat alleen de gemalen koffie, die in sommigë winkels verkocht wordt, vervalscht was. Zij dwaalden. De vervalsching is daarbij wel gemakkelijker, maar ook de boonen worden tegeuwoordi sterk vervalscht. Op de Antwerpsche tentoonstelly&der men toestellen die uitgestald wa&n ge- de schoonklinkende benamiöf- maken schikt te zijn voor het affeu dienden van de koffie, en die tfrzwaren van de eigenlijk alleen tot h/nd maken er van boonen en het or voor den gebrujfe medecleelingen, vindt Deze en meiblad de Kruidenier. Blij- men in h©' door den Koning van België kens doening van de Kamers, op 9 Oc- bij d'gehouden, zijn krachtige maatre ten tegen die behandelingen te wachten, men binnenkort meer zal ver- Geboren: JACOBA THEODORA. dochter van J. F. Erdmann en A. C. Erdmann—Heeroma. Helder, 1 Januari 1887. Marine en Leger. iricier van gezondh. Ie kl. bij de zeemacht ^Aueybooxn wordt met den 6en Januari a. 3. ^cplaatst aan boord Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis, om tevens dienst te doen in de mari tieme zieken-inrichting aldaar. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Marie passeerde 31 Dee. Perim naar Batavia. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 1 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhelmina passeerde 1 Jan. St.-Vincent naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Januari te Padang. Het stoomschip Sumatra, van Amsterdam naar Batavia, verti-ok 3 Januari van Port-Said. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Januari kaap Rocea. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Januari Kaap del Armi. Marktberichten. Alkmaar, 31 Dec. Aangevoerd 4 Paarden f30 a 60, 1 Koe f 150, 23 nucht. Kalveren f7 a 25, 185 Schapen f13 a 25, 40 magere Varkens f7 a 12, 110 Biggen f3 a 6, 3 Bokken en Geiten f 4 a 9, Boter per kop f 0,65 a 0,80. Hoorn, 31 Dec. Tarwe f 6 a 7, Gerst f 4,50 a 5, Haver f 3 a 4, Erwten Witte f 11 a 12, Groene f 12 a 14, Grauwe f 15 a 18, Vale f 12 a 16, Bruine boonen, 11,50 a 12, 7 Paarden f40 a 130, 150 Schapen f23 a 28, 56 Lammeren f14 a 20, 13 Kalveren f 13 a 24, 5 Varkens f 13 a 18, 142 Biggen f4 a 8, 55 Kippen f0,80 a 2, 1380 Kipeie ren 16 a 7 per 100, 1379 koppen Boter f 0,60 a 0,55 per kop. Visscherij-Berichten. 3 Januax-i. 9 sloepen schipper A. Koster met 2200 schelv. waarvan 750 levende, per 100 f 17,50. Schipper W. van der Hoek met 1800 schelv. waarvan 900 levend., per 100 1 21. Schipper de Waard met 3500 schelv., waarvan 1400 levend., per 100 f 18,50. Schipper M. de Lien met 1500 schelv., waarvan 700 lcv., kleine per 100 f 11Schipper Janus van der Steen met •1400 schelv., waarvan 1600 lev. kleine per 100 112; 20 kabelj. per stuk f 3,35; Schipper J. van Dijk met 2800 schelv., waarvan 700 lev. per 100 f 17,505 kabelj. tegen f 1 per stuk. Schip per J. de Gilde met 3000 schelv., waarvan -100 lev. kleine per 100 f 10,50; 7 kabelj. tegen f 1 per stuk. Schipper H. de Korte met 3200 schelv., waarvan 700 lcv. per 100 f 19,50. Schippor P. Hart met 5600 kleine schelv. per 100 f 9. 323sto Staats-Loterij. 4e klasse. le lijst. No. 2840 f 1500. No. 8687 f1000. No. 4717 f400. No. 2940 19277 f200. No. 1068 9521 f 100. Vervolg der Berichten. Reeds Vrijdag jl. Ternam_e:werTeu bericht, dat op de rijks mfimder zou voorloopig ruim een djtf het bericht worden gewerkt. We flflmer, omdat het met op m oüs TOrisfram. 't Blijkt halaas ons ongelooflijk v.Waar te zjju, De be_ echter maar van de Tweede Kamer bezuiniginga'at in tal van huisgezinnen is oorzajtgj-kgjjjk zaj moeteu worden be- ook g.- wa£ ju dezen tijd des jaars, juist zuKen, die door dezen maatregel worden jétroffen, zeer moeielijk is. We hopen, dat het slechts voor zeer korten tijd moge zijn De. winterkoning heeft ziju intrede gedaan, en na de sneeuw als ziju heraut vooruitgezonden te hebben, de wateren door zijn verstijveuden adem doen bevrie zen- Een ijskorst is gelegd, die bijna overal de scheepvaart heeft gestremd en de oppervlakte des waters veranderd in een baan, waarop inzonderheid de jeugd zich vaak ontijdig waagt. Reeds lezen we hier en daar, dat de winterkoning zijne offers heeft geëischt en anderen, om ze tot voorzichtigheid aan te manen, met een nat pak naar huis heeft gezonden. Ook op onze wateren zagen we al waaghalzen, zoodat een streng toezicht van ouders en anderde daartoe bevoegden zeer gewenscht is, ter voorkoming van ongelukken. De vereeniging Ontwaakt bij Tijds alhier, zond op Nieuwjaarsdag aan het Vorstelijk Huis van Oranje per telegram een hartelijken Nieuwjaarsgroet. De pre sident, de hr. A. G. J. de Vries, ontving nog dieuzelfden dag, namens Z. M. den Koning, het volgende antwoord Ontvang den dank des Konings, voor ^toegezonden heilwenschen." De Adjudant van dienst, Grovestins. Ds. J. C. Geelhuizen, predikant bij de Herst. Ev. Luth. gemeente alhier komt voor op het drietal bij de Ev. Luth. gemeente te Tiel. Zaterdagmorgen werd op het land achter de Koningstraat, door een grooten hond een schaap zoodanig verscheurd dat het beest spoedig den geest gaf. Reeds vroeger heeft dit wilde beest ook een schaap verscheurd. Raadzaam zal het dus voor den eigenaar van den hond zijn deze aan den ketting te leggen. Twee jongens van 14 a 15 jaar blijkbaar belust op avonturen, verlieten de vorige week huune woning te Amsterdam en vertrokken, na vooraf voldoend reis geld bijeen te hebben gebedeld, per stoom boot naar Nieuwediep. Zij hadden ech ter niet lang genot van hun uitstapje want na een paar dagen te hebben Rond gezworven, werden zij door de familie opgespoord eu naar het ouderlijke huis teruggezonden. Eenige jongelieden te Schermerhorn hebben van sueeuw een huis gemaakt. Het huis heeft een deur en een raam op het dak wappert de vaderlandsche driekleur en inwendig heeft het zitplaatsen voor meer dan 30 personen. Vooral 's- avonds brengen velen een bezoek aan het sneeuwhuis, het is dan^ uit- eu inwendig verlicht, en aldus maakt het een aardig effect. Iu de Hervormde kerk te Alfen eu Altforst ontstond Zaterdag plotseling eeu hevige brand, terwijl er godsdienstoefening gehouden werd. Ondanks de groote ver warring, welke er in het gebouw heerschte, toen de brand ontdekt werd, haddeu er gelukkig geen ongelukken plaats. De vlam sloeg reeds boven het dak uit, doch het gelukte der brandweer het vuur te blusschen. te Maastricht, die onbe- Een d& te blijven, had aan de kend wertot verschaffing van warm commiaan behoeftige schoolgaande kiu- voe^een som van f 100 doen toekomen, llén de Voorzitter der commissie haar 78 anderen daags vroeg, of zij er geen bezwaar tegen had dat van die gift in de courauten melding werd gemaakt, ant woordde zij met achter die som een 0 te plaatsen en thans niets tegen- die ver melding te hebben. Tengevolge van die gift zullen de kinderen wekelijks 4 maal iu stede van 3 maal warm voedsel ont- vaugen. Doordien te Voorst gisteren een goederentrein van de Holl. IJzeren Spoorw. Mij. ontspoorde, kwamen enkele treinen veel te laat te Amsterdam aan, waardoor alle aansluitingen met de post-correspon- dentie uit Noord-Duitschland werden ge mist. Te Haarlem zijn Zondagnamiddag te ruim 4 uren, zes kinderen, zittende in een slede, en een zevende dat de slede voortduwde, in den Heeren Singel door het ijs gezakt. Het zevende kind een 10-jarig meisje, is daarbij verdronken en eerst een paar uur later opgehaald. De anderen zijn met veel moeite gered. Binnen enkele wekeu kan de oprich ting van de naamlooze vennootschap Paardentram lïoorn^-Eukhuizen" eeu feit zijn. Bij een ernstige brand te Dussen zijn dertien stuks vee en een groote hoe veelheid hoot een prooi der vlammen ge worden. Verliefde paartjes in een schuur Reeds meermalen werd in de Zeeuwsche gemeente Kamperland geklaagd, dat bij de feestdagen na de sluiting der tappe rijen, de schuren der landbouwers wer den gebruikt voor nachtverblijf voor ver liefde paartjes. Dit ging zonder vragen aan den eigenaar en ook gewoonlijk zeer tegen diens zin, daar zulke nachtelijke bezoeken onaangename gevolgen kunnen hebben. De politie, die dit tot dusverre oogluikend had toegelaten, is thans han delend opgetreden, en in den nacht van 27 op 28 December zijn door den veld wachter, in die gemeente, uit de schuur van deu landbouwer Dieleman niet minder dan 10 (zegge tien) paartjes verdreven, die daar in het stroo lagennatuurlijk moesten zij hunne namen opgeven, waar na zij in geduchte verwarring afdropen, ook tot waarschuwing van anderen. Heden, Dinsdagmorgen, half tien, had aan het Centraal Station te Amster dam een reiziger het ongeluk door een toeval te worden getroffen, waardoor hij onder een vertrekkenden trein geraakte en zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat men voor zijn leven vreest. Een commies van de H. IJ. S. M. te Utrecht thnisbehoorende, had gisteren het ongeluk te Maartensdijk, waar hij dienst deed als Stationschef, met den trein aanraking te komen, zoodat zijn hoofd totaal verbrijzeld werd en hy op de plaats dood bleef. In een steenkolenmijn bij Darfield, in het Engelsche graafschap York, is de kooi waarin een aantal mannen werden neergelaten, door het breken van het touw, neorgestort in een diepte van 300 a 400 meter. Tien arbeiders werden door dien ontzettenden val verpletterd. Zoowel in Engeland als in België, en wellicht ook nog elders, klaagt men tegenwoordig over de vervalsching van koffie. Te Londen heeft zich, tengevolge van een vergadering, gehouden door de voor naamste koffie-producenten en handelaars, bij gelegenheid van de koloniale tentoon stelling, een maatschappij gevormd, die zich ten doel stelthet tegengaan van die vervalsching en van den verkoop vau vervalschte koffie. Die schandelijke en schadelijke bedriegerij drukt vooral op de mindere volksklasse. Geboren: JAN, zoon van Cornelis Reus en Cornelia Reus—de Waard. Helder, 2 Januari 1887. Algemeene kennisgeving. In den Maria-schouwburg te Peters burg zweefden twee danseressen in het ballet: »De dochters van Pharao," eeni- dagen geleden, als gewoonlijk, aan een draad, zoogenaamd in de wolken, toen deze brak en de beide vrouwen met een doordringenden gil op het tooneel stortten en zwaar gekneusd weggedragen werden. De gordijn moest terstond val len, terwijl het publiek diep getroffen den schouwburg verliet. Te Jackson in Alabama is een stoom boot verbrand, die tot woonplaats diende voor de werklieden bij den bouw eener spoorwegbrug. Te midden der grootste ontsteltenis en verwarring vonden 24 personen, meest allen negers, den dood in de vlammen en in de golven. Woensdagavond, bij de voorstelling van de Reis rondom de wereld in het Parysche Théatre du Chatelet, had achter de schermen een schrikwekkend tooneel plaats. De nieuüre ^ornac, die naar gebruik den olifant voor het voet licht had gebracht, had eenige oogen- blikken te voren met zyn stok een paar slagen op den kop van het dier toege bracht. De olifant liet zich gedwee op het tooneel brengen, doch met den cornac achter de schermen gekomen, sloeg hem met den snuit op de borst, greep hem vervolgens bij het lichaam eu slingerde hem 2 meter ver tegen den muur. De ongelukkige werd in een deer nis waardigen toestand weggedragen, en er schijnt wei nig hoop op behoud van zyn leven. Toen de olifant zyn wraaklust had voldaan hield hij zich rustig. Een aardige jonge huishoudster had Matthew Westbrook, eeu rijke boer te Greenfield (Noord-Amerika) iu ziju dienst genomen. Reeds na korten tijd wilde zij haar betrekking verlaten eu verlangde haar loon, dat haar evenwel werd gewei gerd. Zij riep nu rechterlijke hulp in en verscheen met den beklaagde voor den rechter. Matthew Westbrook liet een wagenvracht huisraad en afbraak in de zaal dragen. »Kijk nu dit venster eens aan, mijnheer de rechter," begon hij »het is in zes maanden niet schoon ge maakt en hier dezen spiegelEn dau dit stuk plank uit de zoldering der keu ken, het is zwart als roet. Ze heeft niets gedaan dan gedichten gelezen, UEdel- achtbare, en beproefd mij op haar ver liefd te makenmaar dat lukte niet. Karnen deed ze niet en de room wierp ze weg. Hier zyn borden en pannen. Je kunt er wel lijm van koken. En al het glaswerk dat zij gebroken heeft Maar hoe welsprekend deze stomme getuigen ook mochten zijn, meer welspre kend waren de mooie oogjes van het huishoudstertje. De smeekbede, die de rechter er iu las, roerde zyn gevoelig hart, en Westbrook moest het meisje geven, wat zij vorderde, terwijl hij bo vendien nog tot de kosten van het ge ding werd veroordeeld. Op Vrijdag 7 Januari hopen wij i door Gods goedheid de j 50-jarige Echtvereenlging te vieren van onze geliefde ouders. CORNELIS VLAS ANTJE PLATVOET. Oudeschild, Jan. 1887. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Getrouwd C. KALISHOEK H. A. OTZEN. Amsterdam, 31 December 1886. Geboren MARIA THERESIA, dochter au G. KOPPEN. en J. W. F. KOPPEN— Morssink. Helder, 3 Jan. 1887. Geboren CATHARINA MARGRIETA, dochter van J. Vermeulen en C. VermeulbnDalmeijer. Helder, 31 December 1886. Heden werd ons ouderhart diep getroffen door het afsterven van onze jongste lieveling JANSJE, in den aanvalligen leeftyd van 8 maanden. Helder, 3 Jan. 1887. S. DIEDENOVEN. A. DIEDENOVEN, geb. Lastdrager. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwacht, in den ouderdom van 70 jaren, onze geliefde Vader CORNELIS V. D. SCHANS. Uit naam van zijne kinderen, behuwd- en kleinkinderen, H. v. d. SCHANS. W. v. d. SCHANS. J. v. d. SCHANS. Wed. A. v. d. SCHANS, geb. Visman. Texel, 2 Jan. 1887. Algemeene kennisgeving. Nieuwjaarsgroet van G. M. TRIEBLINIG Echtgenoote en Zoontje aan alle familie leden, vrienden en bekenden te Helder. Soerabaia, 1 Januari 1887. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en begunstigers van J. HOOGENBOSCH Dz. Mr. Broodbakker. Aan allen mijn dank voor de attentie op 1 Januari jl. Voor allen de bede, Num. 6 24. Helder, 4 Jan. 1887. J. RINNER. Het buurjongetje wenscht zijn buur meisje alles wat hij zich zei ven wenscht. Abr Voor de vele bewijzen van belangstelling, van de ingezetenen dezer gemeente on dervonden, mijnen hartelijken dank. Helder, 2 Januari 1887. Mc. K. J. C. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. De Familie KROONSTUIVER brengt dezen weg haren welgeraeenden dank aan allen, die onzen Vader, Behuwd- en Grootvader, TEUNIS KROONSTUI VER, gedurende zijn lijden en ziekte hebben bijgestaan, ook aan de Vereeniging Ontwaakt bij Tijds", bestuur en verdere leden, voor de deftige teraardebestelling van het stoffelijk overschot bewezen. Helder, 31 December 1886. Namens Kinderen, Behuwd-, en Kleinkinderen en verdere Familie. De ondergeteekenden brengen langs dezen weg hunnen hartelijken dank aan de buren en ook aan allen, die zoo hulp vaardig zijn geweest, bij het overlijden van onzen Vader, Behuwd- en Grootvader. Ook aan den Heer A. G. J. DE VRIES, President der Vereeniging Ontwaakt bij Tijds en verdere leden der Vereeniging voor de plechtige ter-aarde-bestelling, bewezen aan het stoffelijk overschot dat ons zoo dierbaar was. Namens kinderen, Behuwd- en Kleinkiuderen, Familie VAN DER HOEVE, Helder, 3 Januari 1887. Verloren een ATTESTATIE DE VIT4 (Pensioenbrief), ten namen van P. STEUDEL, op den Kanaalweg of Dykstraat. De eerlijke vinder zal beloond worden. Adres Californiëstraat, no. 36. Een fatsoenlijke Burgerdochter zag zich gaarne geplaatst als Hulslioticister Brieven franco onder lett. E E aan 't bureau van dit blad. Terstond gfevraag-d: eene zindelijke Dienstbode. Adres: C»fé Hnusant, Zuidstr. M No. 17, Gevraagd Eeu fatsoenlijk R. C. Burgermeisje als in een Kruideniersaffaire. Vereischte goed rekenen en schrijven. Franco brieven bij Berkhout Co. Oevraagd. Adres Advertentie-bureau Stadermann. Terstond gevraagd Adres: BERKHOUT Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 2