't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1451. Woensdag 12 Januari 1887- Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. ATdc mnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 11 Januari 1887. Het Vaderland meldt dat de werk lieden op 's Rijkswerf te Hellevoetsluis niet een heelen, doch slechts een kalven dag per week (nl. den Zaterdagmiddag) verzuimen zullen. Wat den vorigen winter reeds door de beste rijders uit Friesland voorspeld werd, is thans bewaarheid, namelijk dat de heer Abraham Hesselink, van Paters- wolde, student aaü de Universiteit te Groningen, de snelste rijder op de korte baan is. Nooit heelt iemand bij een wed strijd op schaatsen, waaraan de beroemdste rijders deelnamen, met minder moeite en grooter voorsprong den eersten prijs be haald dan Hesselink thans te Groningen. Middelmatig van grootte, doch zwaar gebouwd en sterk gespierd, staat de 20- jarige jongeling als een furie op de lijn, met 't gezicht bijna op het ijs zijn kam pioen aan te zienom in een oogenblik tot den afrit gereed te zijn. Wie hem het eerste gedeelte al klauwende" ziet afleggen, staat verwonderd hoe spoedig hij zijn mededinger voor is, het terstond op de lange streken" werpt en zonder zichtbare inspanning en met prachtigen zwier in enkele seconden het einde heeft. Zelden zag men de eischen van snel- en schoonrijden zoo vereenigd als hier. Liet hij den champion-rijder Bruinsma den laatsteh rit met een 15 meter voor sprong achter, en -getuigt de beste der tegenwoordige Friesche rijders, Wiebe de Vries, dat hij te Groningen zou meedoen als Hesselink zich niet aanmeldde, dan verklaart dit ook de uitdrukkiug van zijne geduchtste concurrenten, wanneer zij zeggendat hij zelf niet weet hoe hard hij rijdt." Blijft de wintervorst nog een wijle zijn zetel in deze oorden opslaan en kan de nationale studenten-hardrijderij te Am sterdam plaats hebben, dan zullen de sport-liefhebbers aldaar ongetwijfeld in hem den kwaadsten" rijder uit Neder land zien en de gezamenlijke studenten ondervindeu, dat het geen rijden maar vliegen" is wat door hun korpsgenoot wordt gedaan. De gewonnen prijzen in geld worden door den heer Hesselink steeds voor het een of ander liefdadig doel afgestaan. Het bericht wordt bevestigd dat de Vorstelijke Familie den internationalen wedstrijd te Slikkerveer zal bijwonen. De Noren Hagen en Werner worden verwacht, maar van Paulsen heeft men, evenals te Hamburg, geen bericht ont- vangen. De baan, welke afgesloten en onder bewaking blijft, is uitmuntend en bij de minste vorst voldoende om den wedstrijd te laten doorgaan. Op Tesselstroom is opgevischt een zwarte ton met ketting en steen, door het ijs vermoedelijk meegevoerd van een der vaarwaters op de Zuiderzee. De sociaal-democraat A. J. Belderok, die zich niet bij den officier van justitie had aangegeven om zijn verderen straftijd te ondergaan, is Vrijdagavond te half tien uur door de politie in de 3de sectie gearresteerd. Een heer, aan de Steenstraat te Arnhem wonende, gaf een arm meisje, naar hjj meende, vijf 27a centstukken als aalmoes. Eerst later bemerkte hij, in vergissing daarbij een gouden tientje ge geven te hebben, en deed daarom bij de politie aangifte. De moeder van het meisje was hem echter reeds vóór geweest en had mede kennis gegeven van het abuis. Voor hare eerlijkheid werd de vrouw behoorlijk beloond. De verdienstelijke tooneeldirecteur A. van Lier is op 74-jarigeu leeftijd te Amsterdam overleden. De politie verschalkt Na gezetten tijd bevonden zich te Am sterdam Maandag jl. in een café een Rotterdammer en eenige zijner vrienden. De politie, licht bespeurende, wilde bin nentreden om proces-verbaal op te ma ken. De bezoekers, onraad vermoedende, trokken hun jassen uit en gingen aan het schoonmaken van glazen, het afschuieren van 't biljart enz. De politie liet zich misleiden, en hield hen voor bedienden. Vrijdag is de bekende Van Omme ren uit de gevangenis te Groningen ont slagen. De ondergane stral bedroeg 1 jaar. Zijne geestverwanten deden hem uitgeleide tot het station, Door de Raadkamer van het Ge rechtshof te 'sHage is beslist, dat er termen bestaan tot terechtstelling van de dienst bode der familie H. (uit Amsterdam), door wier onachtzaamheid of onvoorzichtigheid op de logeerkamer van haar meester de brand ontstaan is, welke op 1 September jl. het Kurhaus te Scheveningen in asch legde. De beklaagde is verwezen naar de openbare terechtzitting van de Recht bank te 's-Hage. Voor het jaar 1887 zpn de volgen de ijkmerken vastgesteld bij den ijk en herijk der maten en ge wichten de letter X in den gewonen druk vorm, schuins gesteld bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Naar men aan het >U. D." bericht, zal de inspecteur der artillerie, luit.-ge- neraal J. H. Kretzer, begin Februari den dienst met pensioen verlaten. Amsterdam's bevolking steeg in het afgeloopen jaar van 372.325 tot 378.969 zielen. 2763 hu welpken werden er vol trokken. Aan de Tweede Kamer is namens de gemeente der Zevendedags-Baptisten (die niet den Zondag, maar den Zaterdag als rustdag erkent) te Haarlem, een adres gezondeu, met de betuiging, dat zij in de aanneming van de voorgestelde wet tot bevordering van de Zondagsrust een kren king zoude zien van het goddelijke recht eene zij het ook onopzettelijke ver krachting der gewetensvrijheid, een ver korting van hun burgerrecht. De hardlooper, die, toen te Arnhem zijn vonnis in de zaak van den schapen diefstal zou worden uitgesproken, ont snapte, is in Duitschland men meent te Lünenburg achterhaald en zal we der uitgeleverd worden. Omtreeks 43/4 uur Zaterdagmiddag is een dienstbode, die in eèn pand aan de Wijnstraat, te Rotterdamop de 2de verdieping glazen waschte, uit het raam en op straat gevallen. Zij brak den schedel en een been en was oogenblikkelijk een lijk. Dezer dagen zijn op de botermarkt te Zwolle verschillende boeren en boerin nen bekeurd, die vervalschte boter had den aangevoerd. De boter is in beslag genomen en tegen de overtreders is pro ces-verbaald opgemaakt. Donderdag werd door de rechtbank te Haarlem behandeld de inbraak bij den heer Prins, rijksontvanger te Purmerend, onlangs gepleegd door een ontslagen stoker van de K. N. Stoomv.-Maatschappij. Men herinnert zich, hoe de vrouw en de dochter des huizes, terwijl de heer Prins afwezig was, op het hooren van gerucht in de kamer, de toegangen bijtijds wisten af te «luiten en de politie haalden, zoo dat deze den inbreker gevangen vond in het lokaal zelf, waar hij zijn slag had willen slaan. Een woord van hulde werd aan de dappere dames door het O. M. toegebracht. De eisch was, wegens po ging tot inbraak en diefstal, een gevan genisstraf van 4 jaren. De toegevoegde verdediger, mr. L. C. Kronenberg, gaf toe dat de feiten volkomen bewezen waren, maar beval den beklaagde, die dubbel te beklagen was, omdat hij voor het heete vuur zijn eene been verbrand had en daardoor zijn dienst als stoker niet langer kon waarnemen en dus, zon der werk zijnde, uit honger den diefstal bedreven had, in de clementie der recht bank aan. Gewoonlijk beroept men zich op voorspellingen wanneer zij vervuld zijn. Het zij ons geoorloofd in strijd daarmede, een profetie in herinnering te brengen, die totaal fiasco heeft gemaakt. In het begin van het vorige jaar werd iedereen, die aan voorspellingen hecht, angst en schrik aangejaagd door een latijnsch versje, waarin vermeld werd, dat, wanneer Paasch- dag viel op Sint Marcus, Pinksteren op St. Antonius, enz. de wereld ach en wee zou roepen. Het samenvallen van die kerkelijke feestdagen had in 1886 plaats* Dit jaar is nu voorbij en er is niet meer ach en wee geroepen dan andere jaren. Het goede en kwade woog weder tegen elkan der op. Het kan geen kwaad om er nog eens op te wijzen dat voorspellingen, even als voorgevoelens, kuneu falen. Een vreeselpk drama heeft Dinsdag avond te Antwerpen plaats gehad. Om vier uren kwam een zekere Plas, een dronkaard, weer in beschonken toestand tehuis. Zijne vrouw met haar jongste kind en hare moe der zaten in de kamer. Plas legde een bijl naast zich op de tafel en op de vraag wat dit beduidde, antwoordde hij»Ik zal haar laten slippen." Om zeven uren 's avonds kwam hij terug en vond uog zijne schoon moeder tehuis. Hij beval haar weg te gaan en nauwelijks gaf de beangstigde moeder aan dit bevel gehoor en was de deur der kamer achter haar gesloten, of zij hoorde een hevigen woordentwist, gevolgd door een zwaren val en vervolgens een doode- lijke stilte. Op hare hulpkreten schoten buren toe, die de kamerdeur openden. Men vond toen de beide echtgenooten en het kind badende in hun bloed. De man had met de bijl eerst zij-ie vrouw met twee sla gen den schedel vei^jletterd en vervolgens zich zelf met een messteek gedood, Het kiud was ook gewond, doch niet ernstig, en is met de lijken der ouders naar het zieken huis vervoerd. Alphonse King, te New-York, die schoenen heeft uitgevonden, waarmee men op het water kan loopen, heeft dezer dagen een tocht van Badlow's-eiland naar de Batterij" gelukkig volbracht. Hij had tot aan Brooklyn willen wandelen over het water, maar hij zag, om het onstui mige weder van dit plan af. Zijn po ging om de Niagara over te wandelen is indertijd jammerlijk mislukt, en uit vrees dat de tocht weder niet goed zou gaan deed hij zijn waterwandeliug nu in den vroegen morgen ten aauschouwe van slechts vier personen, die hem in een schuitje volgden ditmaal echter giug het goed. Zijn schoenen, of liever laarzen, zijn van zink, 0.8 M. lang, en hebben den vorm van kleine schuitjes. Zij wegen ieder 15 kg. King kan met die laarzen aan de voeten op het water allerlei be wegingen maken. De water wan delaar ontving van ver scheidene impresario's schitterende aan biedingen voor kunstvertooningen, maar hij nam geen daarvan aan. Hij heeft met een rijk bankier gewed, dat hij het meer in Central-park te water zal omwandelen en hij is voornemens in het voorjaar zijn poging te herhalen om de Niagara over te steken. De onvervaarde wielrijder Thomas Stevens, die op zich genomen had om de wereld te rijden, is het einde van zijn tocht genaderd. De laatste berichten ver melden, dat hij van Nagasaki naar Yo- kohama op weg is. In deze laatste plaats zal hij zich inschepen naar San Francis- co, de stad van waar zijn tocht in April 1884 begonnen isin het geheel zal Ste vens dan bijna 12,000 Engelsche mijlen afgelegd hebben. Zijn tocht naar China, waar de wegen in den regel bijzonder smal zijn, heeft hem de meeste moeite gekost. Het Chineesche volk wilde eerst niets met Stevens te maken hebben: maar wel dra begon het zich tegenover den»afge zant des duivels," waarvoor velen hem hielden, zeer vijandig te betoonen. Men wierp hem met steenen en wilde hem te lijf. In Kan-teho-foe moest hij bij een overheidspersoon in huis vluchten, sol daten moesten hem met gevaar voor hun eigen leven beschermen en het volk dat zijn tweewieler in handen kreegbrak enkele spaken er van. Bovendien was het zeer slecht, regenachtig weder, zoodat Stevens zijn tocht door China grootendeels niet op maar naast zijn tweewieler maakte, welke hij nu eens zelf voortduwde, dan weder aan eenige koelies te dragen gaf. Een der middelen, waardoor hij zich het gepeupel van het lijf hield, was dat hij zijn revolver toonde. De soldaten vertelden dan aan de menigte welk een gevaarlijk wapen de vreemdeling in zijn hand had, en dat hield de menscheu op een eerbiedigen afstand. Volgens de Correspondentia, zijn te Madrid niet minder dan 30.000 personen ziek tengevolge van den streugen winter. Een gierige Rumaansche boer had een vrij aanzienlijke som gelds aan bank biljetten in een steenen pot met linnen omwonden op zijn erf onder den grond verborgen. Toeu hij nu onlangs 's nachts den pot opgroef, om zijn schat nog eens te zien, vond hij tot zijn grooten schrik, in plaats van de banknoten, slechts kleine snip pertjes papier daarin de veldmuizen had den zijn vermogen fijngekuabbeld. De boer ging den volgenden dag naar de bank te Bucharest, en de Directeur dier inrichting had medelijden met hem. Hij beloofde hem, de snippers papier te laten onderzoeken, en als het werkelijk overblijfselen van bankbiljetten bleken te zijn, hem de schade te vergoeden. Tot dusver heeft hij reeds f3500 uit betaald Te Parijs nam zekere Delannoy vaak magnetische proefnemingen op zijn eigen vrouw, die altijd uitstekend slaagden. Dezer dagen echter gelukte het hem niet, haar 'uit den magnetischen slaap, waarin hij haar gebracht had, te wekken. Ra deloos ontbood hij drie geneesheeren en twee magnetiseurs. Eerst na vijf dagen slaagde een der laatsten er in mevr. De lannoy weder tot bewustzijn te brengen. Zij was volkomen uitgeputthans is zij buiten gevaar. 7 sergeanten, die in de militaire gevangenis te Madrid waren opgesloten wegens deeluemiug aan den opstand van 10 September, zijn in den avond van den 6n ontvlucht. Zij zijn de gevangenis ontkomen, met de hulp van twee ser geanten, die belast waren met 't bewaken der gevangenispoort en die zich met hen uit de voeten hebben gemaakt, nadat zij de cipiers in 't gebouw hadden opgesloten. Te Distre bij Sauinur werd een jong man begraven. Op den weg van de kerk naar het kerkhof hoorde men een licht geklop tegen de doodkist, maar de dra gers zetten hun tocht voort. De kist werd in de groeve neergelaten en men begon aarde er op te werpen. Opnieuw deed zich geklop hooren. Er was thans geen twijfel meer mogelijkmaar de kist weer uit de groeve halen, den maire gaan roepen, dat alles kostte tijd, en toeu het deksel van de kist was verwijderd was de jonge man werkelijk een lijk. Het lichaam was nog warm. De ongelukkige was eerst levend begraven en daarna ge stikt. In den Jardin des Plautes te Parijs is een nijlpaard plotseling dol geworden. Het viel zijn oppasser aan, die juist zijn hok schoonmaakte en doodde hem, voor dat iemand den ongelukkige kon te hulp komen. Aan ouders van meisjes, die gaarne een plaatsing in den vreemde zoeken, zij het volgende tor lezing aanbevolen. Het is een verslag, overgenomen uit de Times, het bekende Loudensche blad, van den 5n dezer. Commentaar is overbodig. Voor het politiehof in de wijk Southwark werd een goedgekleed man, ongev. 45 ja ren oud gebracht. Hij gaf als zijn naam op Carl Schreiber en werd beschuldigd van het onrechtmatig achterhouden van kleederen, bekoorende aan Anna Krechel, een meisje, dat, volgens haar opgaaf, te Amsterdam geboren was. De beschuldigde verstond evenmin als deeisckeresEugelsck, zoodat hunne verklaringen moesten ver tolkt worden. De eischeres verklaarde, dat zij naar En geland gebracht was door den beschul digde en een vrouw, die zich als zijn vrouw deed voorkomen. Zij was vroeger buffetjuffrouw geweest in een café, dat door den gedaagde in Amsterdam werd gehouden, Bij aankomst te Londen in November jl. nam de beschuldigde kamers in No. 16 Northampton Square, Clerken- well, en de eischeres bleef daar tot hulp in het huishouden. Nadat zij daar eeni- gen tijd geweest was, vroeg de gedaagde haar geld voor haar inwoning en onder houd, en toen zij verklaarde geen geld te hebben, gaf hij haar den raad het op straat te gaan zoeken. Eerst weigerde zij, maar tengevolge van de bedreigingen van gedaagde, stemde zij er eindelijk in toe, en hij nam haar al het geld af dat zij ontving. De vrouw, die met gedaagde als zijn vrouw leefde, leidde eveneens een zede loos leven en gaf mede het geld aan den beschuldigde. Ten slotte werd zij diens gedrag moede en besloot zij hare plaats te verlaten, maar de beschuldigde wilde hare kleederen niet afgeven, tenzij zij £5 betaalde, die zij, naar hij zeide, hem schul dig was. De beschuldigde ontkende de eischeres naar Engeland te hebben ge bracht. De magistraat, de heer Bridge, verdaagde het geval tot nader onderzoek. De oudste onderdaan van Keizer Frans Joseph, Magdalena Ponza, vierde voor eenige dagen, zooals wij reeds be richten, haar lilden verjaardag. Vol gens authentieke verklaring van het arm bestuur te Weenen, dat de verbazende edelmoedigheid heeft haar een maande- lijkschen onderstand vau 4 florijn en 40 kreuzer te verleenen, is deze eerwaarde dame in 1775 te Wittiügau in Bohemen geboren. Maria Theresia zetelde toen nog op den Oostenrijkschen troon, George III regeerde nog pas 15 jaar over Engeland, Lodewijk XVI, sedert een groot jaar Koning van Frankrijk, stond nog op het toppunt zijner macht, de Yereenigde Staten hadden zich nog niet onafhankelijk verklaard, terwijl Napoleon en Wellington destijds knapen waren van zes jaar oud. Magdalena Ponza is nog in het volle bezit harer verstandelijke vermogens. On gelukkigerwijs verstaat zij geen andere taal dan de Czechische en kan lezen noch schrijven. Zjj beantwoordt echter alle haar gedane vragen vrij vlug met behulp der jongste harer nog levende kleinkin deren, zelve reeds een vrouw van 60 jaar. Hoewel zij haar laatste tand voor 30 jaren verloor, eet zij met uitmuntenden eetlust fijngehakte spijzen, drinkt zij dagelijks een weinig bier en kan zij met een stok zonder veel moeite de kamer rondstrom- pelen. 60 jaren lang woonde zij in haar geboortedorp, 30 jaar in een ander, en zij was over de 90, toen zij 17 jaar ge leden te Weenen kwam wonen. De doc toren noemen dit een buitengewoon ge val van langen levensduur, daar de 111- jarige over niets klaagt dan een weinig atshma. Haar ingevallen, met ontelbare rimpels doorploegd gelaat ziet er echter bovennatuurlijk oud uit. Toen zij haar portret, waaronder zij met vaste hand haar kruisje als handteeken stelde, aan een bezoeker overreikte, merkte zij glim lachen op, dat haar eerste portret vóór 90 jaren in haar dorp gemaakt werd door een schilder. Het oudje ontvangt vele bezoeken en geschenken, maar het is jammer, dat van officieele zijde niet meer voor haar is gedaan, en dat zij, wellicht de doyenne van alle Europeesche vrou wen, zelfs nu nog geen rustig en onbe zorgd leven heeft. Heldersche Moppen. Een in lompen gehulde vrouw, beschuldigd van diefstal, stond daarvoor terecht. De rech ter voegde haar toe Nu vrouwje, je hebt de acte van beschul diging gehoordheb je nog iets tot je ver schooning Och neerechtertje lief, antwoordde de vrouw, al wat ik bezit, heb ik an me lichaam. o Vleesclihouwer«Kom, Piet, hak even de beenen van den lieer Peeters door, en leg me vrouw Looker's ribbestnk in de mand." Knecht«Ja baas, ik moet nog eerst den kalfspoot van den heer Paling afzagen."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1