't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1452. Zaterdag'15 Januari "1887. Vijftiende" Jaargang. KALENDEE !DEE WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Opkomst der Zon 8 u. m. Onderg. 4 u. 18 m. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Zondag 16 Maandag 17 Dinsdag 18 Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag 21 Zaterdag 22 Posterijen. LIJST DER BRIEVEN enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende do le helft der maand November 1886 C. Molenaar, Amsterdam. J. Lange, id. Mej. N. Burgraaf, id. J. van der Berg, id. Johanna Burger, id. T. de Brnin, id. W. de Groot, id. Meur, Schagen. Wed. L. T. Hart Briefkaarten. H. I. de Jong, Amsterdam. A. Roodenburg, id. Mej. C. Romijn, 's Gra- venhage. Brieven, verzonden geweest naar Amerika. W. Rasker, East Dubuque. Zuid- Amerika. V. Sijne, Venezuela. HELDER, 14 Januari 1887. Met ingang van 1 Februari a. s. benoemd W. Bakker Wz., thans sluis- meester bij bet Noordzeekanaal aan de Oranjesluizen te Schellingwoude, tot ha venmeester bij het Noordhollandsch kanaal teNieuwediep, J. H. J. Jollie, thans sluismeester bij het Noordzeekanaal aan de sluizen te IJtnuiden, tot sluismeester bij het Noordzeekanaal aan de Oranjeslui zen te Schellingwoude, en W. H. Hof stee, thans sluishavenmeester op het ka naal door Voorne te Nieuwesluis, tot sluismeester bij-» het Noordzeekanaal aan de sluizen te IJmuiden. Het Hbl." verneemt, dat een reus achtig plan in aantocht is tot het maken van een entrepotdok met bijbehoorende inrichtingen, in de onmiddellijke nabijheid van de Handelskade, en zoodanig gele gen, dat het veilig laden en lossen aan die kade bij alle weersgesteldheden vol komen is verzekerd, omdat het entrepot haar tegen den Oostenwind beschut. Te vens is het ook zoodanig ontworpen, dat de Rijnschepon, uit het Merwede-kanaal varende, onmiddellijk naast de groote zee schepen kunnen komen. Is het blad wel ingelicht, dau worden reeds pogingen tot verwezenlijking aangewend, en kau wel licht spoedig dienaangaande iets naders worden vernomen. Het plan is op groot- sche schaal ontworpen, want geheele o- verneming en veranderde bestemming van het bestaande rijks-entrepot wordt be doeld. De architect I. Gosschalk is de ontwerper der bedoelde plannen. Uit Amsterdam wordt gemeld De socialist Domela Nieuwenbuis heeft Maandag in het Volkspark afscheid ge nomen van zijne partijgenooten alhier. Eén uur vóór hij verscheen, waren reeds twee zalen gevuld en bleven nog hon derden nieuwsgierigen op het terrein wachten. Hij sprak naar aauléidiug van Jezus woorden «Ween niet over mij" enzdoch wilde daarbij niet enkel een vergelijking trekken tusschen hem en den Nazarener, maar doen uitkomen dat hij niet genoeg gedaan had, en de broeders in zijn afwezen de zaak krachtig moesten voortzetten, opdat tot vervulling kome wat Jezus ook van Jeruzalem voorspeld had, wat zeer zeker zou geschieden als men doof bleef voor de billijke eischen des volks. Hij hing hierbij een bloedig tafereel op van hetgeen er al zou geschie den, als liet volk tot het uiterste gedre ven werd. Een vrouwenkoor zong hem het vaar wel toe. Van Beveren, uit Gent, spoorde de partijgenooten aan te doen wat men tijdens de hechtenis van Anseele doet, krachtig voort werken aan de propa- Twee meisjes boden Nieuwenbuis een lauwerkrans aan, een vrouw verzekerde dat het door hem gestrooide zaad vrucht zou dragen, een mannenkoor zong even eens een afscheidslied, waarin houw en trouw aan de partij werd beloofd. In de tweede zaal sprak later Van Be veren en ook daar werd Nieuwenhuis nog verwacht. Bij de Raambrug stond veel politie op het terrein wa» met de gemeente- ook rijkspolitie aanwezig. Voor zoover bekend, zijn er geen incidenten voorgevallen. Te Zwartenberg nabij Terapel aan de Drentsche grens is een moord ge pleegd, waarvan de daders spoorloos zijn verdwenen. Een paar jongelieden, zoon en doch ter van den predikant te E. (Fr.) op schaatsen naar Wartena rijdende, zijn in de nabijheid van Warga door het ijs ge zakt. Door onmiddellijk toegeschoten hulp is het meisje nog gered, doch de 19-jarige zoon, theol. student te Leiden, is onder het ijs geraakt en verdronken. Voor eenige dagen kwam te Mep- pel een straat-schandaaltje voor, waar van de oorzaak, naar wij vernemen, ge legen was in't volgendeEen huisvrouw vermiste haar spaarpenningen, die f 800 bedroegen, en vermoedde eindelijk, dat haar man zich daarvan had meester ge maakt. Naar hem zoekende, trof zij hem op straat aan en wist toen den scbat weer te bemachtigen, waarvan intusschen f300 was verdwenen, die haar man gedeelte lijk had doorgebracht en gedeeltelijk nog bij zich had. Bij buitengewone bedee- liugen in den winter stonden deze men sehen gewoonlijk in de eerste gelederen. (Z.C.) De sociaal-democratische drukkerij Excelsior" in den Haag keert over 1886 5 pCt. uit. Menige handelsonderneming zou voor een gelijk dividend dit jaar wel willen teekenen. De turfschippers in Friesland lijden, door de stremming der vaart, groote ar moede honderden schepen liggen in 't ijs ingevroren en de schippers kunnen nu zelfs als baanvegers niets verdienen. 't Was avond en hij moest naar huis, naar vrouw en kind. Snel stapte hij van de tram en liep met verhaasten stap voort, 't Scheen hem toe, dat bij achtervolgd werd. Hij luisterde. Ja 't was zoo. Hij stond stil, de andere ook. Hij versnelde zijn pas, ook zijn vervolger liep vlugger. In zijn verbeelding zag hij een revolver op zich gericht of wel een mes, dat werd getrokken. Hij besloot zich zekerheid te verschaf fen en liep een straat om. De voetstap pen volgden. Hij sloeg een pad in dat over het kerkhof leiddede ander hem op de hielen. Hij keerde op zijn schre den terug, steeds hoorde hij zijn vervol ger. Eindelijk keerde hij zich om en de man, die hem had gevolgd een forsch gebouwde kerel stond voor hem. Wat moet je? Waarom volg je mij Nu, ik moet zeggen, mijnheer, dat je een rare manier hebt om naar huis te gaan. Ik moet in de ***straat zijn en toen ik den conducteur van de tram naar den weg vroeg, zei hij, dat ik u maar moest volgen, want dat u daar ook woonde. Maar u loopt den kortsten weg niet naar ik bespeur. (Zw. Ct.) Het voornemen moet, volgens de Ass. Ct. bestaan, om de demonstratie voor algemeen kies- en stemrecht te Am sterdam te doen houden op 's Konings 70n verjaardag. Er moeten reeds onder handelingen daaromtrent met het Gemeen tebestuur gevoerd worden. Woensdag heeft de socialist C. Croll, na ingevolge oproeping aan het parket van den officier van justitie te zijn ver schenen, zich iu arrest begeven tot het ondergaan van 6 dagen gevangenisstraf, die in de plaats is getreden van de na aanmaning niet betaalde boete van f50, tot welke hij wegens beleediging van een openbaar ambtenaar bjj gedrukt en ver spreid geschrift veroordeeld is. Uit Gennep wordt gemeld Een echtpaar alhier, dat vele jaren kin derloos bleef, werd den 6 Januari 1886 verrast met de geboorte van een zoon ter herinnering aan de H. Drie Konin gen ontving hp den naam van Melchior den 6 Januari van dit jaar zag een tweede mannelijke spruit het levenslicht, dien men Caspar doopte. Om het drietal te completeeren, wenschten de ouders niets liever dan dat hun op 6 Januari 1888 een Bathazar moge geschonken worden. Op den IJsfelstoomtram is Dinsdag- liddag half vijf te Utrecht aan de Je- remiebrug een groot ongeluk voorkomen door de kloekheid van den machinist den heer Bruinis. Vermoedelijk door een fout bij het geven van de seinen, kwam de spoortrein met alle kracht aan, terwijl de tram over de brug zou stoomeu. De machinisten van beide treinen zagen ter stond het gevaar, die van den tram stoomde met alle kracht door, die van den spoortrein hield ait alle krach* tegen. Juistt was de tram over de brug, toen de trein rakelings voorbijreed. Men is du« gelukkig met den schrik vrijgekomen. Revalenta. Wat me daar gisteren is overgekomen, heeft nog nooit iemand beleefd. Ik kom 's avonds «en beetje laat thuis, ga ter stond naar mijn kamer, en vind in mjjn bed liggen een grooten kerel, met een halfwassen baard, erbarmelijk schreewen- de, zoodat de kamer er van dreunde. Eerst toen mijn schrik voorbij was, herkende ik hem. Wat was' t geval. Mijn Jantje, een dreu mes van een jaar of drie, slaapt tegenwoor dig bij mij in bed. Voor een paar dagen ge voelde ik mij niet recht wel, 'k was lusteloos zwak, mijn maag wou niet vertereu enz. Ik koop een bus Revalenta, 't is bekend dat dit eenvoudige btAJuenmeel de eigenschap heeft verkregen uitermate versterkend te zijn, zooals nog nimmer eenig voedsel ter wereld, 't Staat te lezen in de advertenties en de gebruiksaanweizing. k Had 's morgeus voor 't eerst wat la ten koken en er een lepel van genomen, doch ongelukkig vergeten de schaal op te bergen. Mijn Jantje vindt haar en het uilskuiken van een kindermeisje gaat de kamer uit, terwijl 't jongske er mee speelt. 't Goed bevalt hem hij snoept de heele schaal leeg, zoodat hij wel een halve bus binnen krijgt. De kracht van het meel begint al spoedig te werken en in plaats van mijn Jantje vind ik 's avonds dezen volwassen lummel in mijn bed liggen. Den 19en Januari wordt voor de rechtbank te Ostende behandeld de zaak tegen schipper August v. Houcke van het Ostendsche schip O. 81, wegens moed willige vernieling van haringnetten van het schip de Jonge Arend, Sch. 189, van Scheveningen. Deze O. 81 is hetzelfde schip, dat getracht heeft door middel van een zeeduivel (diable ou grapin) netten van een logger van Maassluis te doen verliezen, welk laatste schip den zeeduivel heeft in beslag genomen en opgebracht. De Times" van 10 dezer bevat in een telegram uit Calcutta nadere bijzon derheden nopens het ongeluk, op Oude jaarsavond te Madras gebeurd. Het getal der slachtoffers, met inbegrip van hen die tengevolge van bekomen verwondin gen omkwamen, bedraagt niet minder dan 402. Een gestreng politie-onderzoek schijnt thans aangetoond te hebben, dat, ofschoon gedurende de verwarring tal rijke diefstallen plaats hadden, niets het vermoeden wettigt, dat men hier met een opzettelijke brandstichting te doen heeft. Er schijnt echter ongetwijfeld wanbeheer en veel zorgeloosheid te hebben bestaan. Er was een brandspuit bij de hand en binnen het afgesloten gedeelte waren verscheidene fonteinen maar de kranen konden niet geopend en de noodige sleu tels niet gevonden worden, eer het vuur reeds 15 minuten gewoed had en de meeste tenten reeds verbrand waren. Er waren vier ingangen tot het afgesloten terrein, waar de jaarmarkt werd gehouden. Het verschrikte volk drong slechts naar één der uitgangen. Bijna ter zelfder tijd verspreidde zich een gerucht daarbuiten, dat een »cheetoh" uit zijn kooi was los gebroken en kwam er een tweede stroom volks om binnen de omheining een schuil- te zoeken, zoodat alle doorgang werd. Als het volk rustig te midden der omheining ware gebleven, dan zouden waarschijnlijk geene men- schenlevens te betreuren zijn geweest, in elk geval schijnen de betreurenswaardige resultaten aan de paniek te wijten te zijn. Het schouwspel moet verschrikkelijk zijn geweest. Dr. Chester zegt, dat het volk vocht om naar buiten te komen en over elkanders hoofden en schouders heen klauterde. Er was een barricade van menschen in hoopen van 4 of 5 voeten hoog. Een aantal soldaten hielp om de menigte uit de vlammen te slepen. Alle geneesheeren en studenten van het alge meen hospitaal waren den geheelen nacht bezig om de verwonden te helpen. Den volgenden morgen was 't tooneel afschuwelijk. Lijken lagen over 't geheele omheinde gedeelte verspreid, en op één punt was er letterlijk een hoop lichamen. Eenige lijken waren zoodanig verbrand en verkoold, dat zij onherkenbaar waren, terwijl anderen niet door het vuur waren aangeraakt. De positie, waarin eenigen werden gevondenbeweesdat hevige worstelingen hadden plaats gehad. Mannen, vrouwen en kinderen lagen door elkander, en een moeder en hare kinderen werden, elkander vasthoudende, gevonden. Een groote menigte stroomde naar het terrein der jaarmarkt, sommigen slechts door nieuwsgierigheid gedreven, anderen met verwarde haren en overstelpt van verdriet heen en weder loopende om hunne dierbare lijkeu te vinden. Eenigen der slachtoffers wierpen zich brandende in den vijver of in de Cooum-rivieren verdronken. De hoofdbevelkebber en lady Arbuthnot hadden juist vóór het ongeluk het terrein verlaten. De Maharajali van Vizianagram redde met eigen hand twee meisjes van een wissen dood. Andere heeren hielpen mede zeer ijverig. Men is bezig voor de weduwen en weezen der slachtoffers giften in te zamelen. De rechtbank te Crefeld heeft zekere Franziska Scholten, die er haar werk van maakte jonge meisjes betrekkingen in ons land te bezorgen, wegens misbruik van het in haar gestelde vertrouwen tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld. In 1886 pleegden 280 mannen en 78 vrouwen te Weenen zelfmoord. Tot de 280 behoorden een jongen van 11 en een grijsaard van 83 jaren. Signora Luoietta Silvestri, een jonge en schoone vrouw, is sedert twee jaar ge huwd met een aanzienlijk ambtenaar te Milaan. Het paar was zeer gelukkig. Dit wekte de ijverzucht der kennissen uit de buurt en weldra liepen er allerlei praatjes over minder geoorloofde dingen, die de schoone vrouw zou uithalen, over bezoeken en geld, waarvan haar man niets wist, enz enz. Ook in ongeteekende brieven aan Silvestri werd daarop gezin- peel d en deze bedreigde zjjn vrouw met een publiek schandaal. Gelukkig kon zij haar onschuld schitterend bewijzen, maar tevens zon zij, als een echte Italiaansche, op een vreeselijke wraak tegen de las tertongen, die zij kende. Zij noodigde de dames Marie Lorni, Elise Pietro, Gisela Randoni en Magdalena Grazie op de kof fie toen allen haar kopjes uitgedronken hadden, stond de jonge vrouw eensklaps op en sprak, als een tweede Lucretia BorgiaGeen van allen zult ge dit huis levend verlaten, ellendige lasteraar- sters, gij zijt allen vergeven ik had rat tenkruit in uw koffie gemengd." Thans weerklonken luide jammerkretentwee dames vielen in onmacht, de beide an deren vlogen naar een geneesheerdie echter na een nauwkeurig onderzoek ver klaarde dat er geen sprake van vergifti ging was. De apotheker had namelijk de heleedigde dame geen arsenicum ge geven, maar soda. Toch stond me vrouw Silvestri 3 dezer terecht voor po ging tot moord en de vier dames eisch- ten eenstemmig de doodstraf. Na een schitterend pleidooi van haar advocaat werd de beschuldigde door de rechtbank echter vrijgesproken. Onlangs besloot de Londensche brandweer tot de aanschaffing van een nieuwe stoombrandspuit en bestelde die,1 na vergelijkende proeven met ander fa-* brikaat, bij de bekende firma Merrywea- ther and Sons (van wie ook de brand spuiten aan de Marinewerf te Amsterdam, en van de brandweer te Leiden, Rotter dam, enz. afkomstig zijn). De nieuwe spuit te Londen moet per minuut 4500 liter water kunnen opvoeren. Om zich een denkbeeld hiervan te vormen, wete men, dat de Amsterdamsche drijvende stoom spuit »Jan v. d. Heijden* een vermogen heeft van 2500 liter per minuut. Er is te Luik een vrouw gestorven, die leefde van het verzamelen van vod den uit de vuilnisbakken, die 's morgens voor de huizen worden neergezet, en ver der van aalmoezen en hedeeling. In haar kamertje werd reeds voor een waarde van 10,000 gulden in alle hoek jes en gaatjes gevonden en voorts de aan wijzing van een kind, dat de overledene ruim 40 jaren geleden had besteed in een armenhuis van Brussel. Dat kind was haar toevertrouwd door de moeder, die ook in het bewuste papiertje wordt ge noemd. Dezer dagen is verschenen het eerste no. van den zevenden jrargang van hot „Maandblad der Vereeniging tegen de Kwakzalverij." Een Exemplaar hiervan wordt gratis toegezonden aan elk die het aanvraagt bij den Uitgever H. van Belkum Kz. te Leeuwarden. In dit nommer worden meer of minder uit voerig behandeldPainexpeller, Miraculo-prae- paraten, Tandbalsbandjes, Maagpoeder, de vergif tige Haarmiddelen, Ilomeriana, Revalenta en het zoogenaamde Racahont der Arabieren, terwijl ook de samenstelling van de middelen van graaf Matteï. de Peschier-pillen tegen lintwormen cn het dronkenschapsmiddel van Retzlaff wordt op gegeven. Wie over een dezer middelen wenschi ingelicht te worden kan das door aanvraag van een gratis nommer, bevredigd woiden. Een eigenaardige handelwijze heeft de redaotie ditmaal te baat genomen, om hare nattige waar schuwingen weer eens in een nieuw kleed te steken. De laatste helft van het Maandblad voert namentlijk een afzonderlijk opschrift, lui dende „Het Schertsblad," of hoe een „Courant van en voor Kwakzalvers" er zou kunnen uitzien. Dit gedeelte bevat een hoofdartikel, binnen- en buitenlandsche berichten, advertentiën, enz., alles alsof het door kwakzalvers ten behoeve van hunne tegenwoordige of toekomstige vakgenooten geschre ven was, natuurlijk zoodat het doel, de bestrij ding der kwakzalverij ook hierdoor wordt be vorderd. Ingezonden. BINKLEIST Het is een slechte tijd, nu meer dan ooit, Zoo'n slechte tijd als nn, beleefde 'k nooit. "Want uit het arbeidsloon der njjvre werklui, zullen, De Heeren in den Haag, de schatkist weer gaan vullen. De reeds verdrukte stand, wordt immer nog gekort, Terwijl Mijnheer hun Chef, door 't loon welvarend wordt. Bezuiniging is goed, maar wil men er bij winnen, Dan dient men allereerst van boven te beginnen. Helaas! dat wil men niet, het welzijn van den Staat, Dat hun, (althans naar schijn) zoozeer ter harte gaat. Bevordert men alleen door jongen en door ouden, Al wat maar werkman is, een zesde loon te onthouden. Toch is dat zesde deel den werkman onont beerlijk, De winter is in 't land en 't binken niet Het loon was toch reeds klein, en veel is er soms noodig, Voorwaar, dat zesde deel was lang niet overbodig. De ontevredenheid wordt groot in 't ongeluk, nt Wien Neerlandsch bloed* verstomt, bij zooveel leed en druk, Het onweer dat daar broeit, wordt meer en meer bespoedigd. En meer en meer de geest van oproer aan- De tijden zijn bedroefd, 't is kommer overal, De werkeloozen zyn onnoembaar in getal, Dat feit kan ons gewis veel stof tot klagen geven, O! mogt men spoedig dan een beet'ren tijd beleven. Een werkmansvriend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1