't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1455. Woensdag 26 Januari 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen <le gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vertrekdagen der Mail naar Oost-lndië. 26 Januari (Hollandsche mail) uit Amsterdam* 29 Januari (Fransche mail) over Napels. Laatste lichting aan het Postkantoor alhier 7 uur 'a avonds; alleen voor de Hollandaehe mail over Marseille 1 uur 's namiddags. HELDER, 25 Januari 1887. De kapitein ter zee jhr. Roëll, ad judant des Konings, is benoemd tot groot officier van de ridderorde der Eikenkroon. De minister van financiën beeft het plan der 324ste Nederlandsche Staats loterij van f 1,036,000, vastgesteld 13 Januari 1887. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten, uit 10,500 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopendop 23 Feb. en gesloten op 13 Mei a. s. De trekking begint op 21 Maart en eindigt 11 Juni as. Op 21 Januari stond voor de arr.- recbtbank te Haarlem terecht Dirk v. d. Berg, beklaagd van doodslag op Pieter Minnes te Halfwegin den avond van den 4den December van het vorige jaar. De beklaagde had, toen de verslagene en zekere Hugo Peters vechtende waren, zich daartusschen begeven en aan P. M., oud 21 jaren, met een mes zoodanige ver wonding in de linkerbil toegebracht, dat binnen weinig tijds de dood van het slachtoffer daarop volgde. De drie als deskundigen gehoorde getuigen waren eenstemmig in hunne verklaringen, dat, ook al ware ten spoedigste geneeskundige hulp aanwezig geweest, wat nu niet het geval wasdan toch de toegebrachte verwonding van dien aard was, dat de dood moest volgen. In het geheel wer den 15 getuigen gehoord. De beklaagde, die bij de instructie een volledige be kentenis had afgelegd, kwam thans in zooverre daarvan terug, dat hij zich niet kon herinneren den stoot te hebben toe gebracht. Zijne houding duidde onver schilligheid aan. De eisch van het Openbaar Ministerie luidde 8 jaar gevangenisstraf, terwijl voor Hugo Peters, die eerst met Minnes vech tende was, een gevangenisstraf van zes maanden geëischt werd. De verdediger pleitte verzachtende om standigheden. Men meldt uit Curapao aan de N. Rott. Courant Zr. Ms. oorlogsstoomschip Atjeh, onder bevel van kapt. t. z. Bogaert, is hier verl. Maandag teruggekeerd, na ruim een maand op reis te zijn geweest. Overal waar het geweest is, heeft het schip een goeden indruk gemaakt. Onder de berichten, die daarover in buitenlandsche bladen voor komen, maken wij slechts melding van het volgende, dat in El Promotor van Barranquilla wordt aangetroffen Het Nederlandsche oorlogsstoomschip Atjeh, groot 3200 ton, bemand met 310 koppen, en voerende 14 stuks geschut nieuw model, heeft de haven van Sa- vanilla bezocht. De commandant, verge zeld van den heer David Lopez Penha Jr., consul-generaal der Nederlanden, legde een bezoek af bij den prefect der provincie deze bijeenkomst was van beide kanten zeer hartelijk. De militaire wacht van den prefect ontving den comman dant met alle eerbewijzen aan zijn rang verschuldigd. Onmiddellijk daarna legde de prefect, vergezeld van zijn secretaris, een tegenbezoek af. Commandant Bogaert heeft door middel van zijne stoombarkas gewichtige diensten in de baai bewezen aan de sleepbooten, die tengevolge van de jongste overstroo mingen vastgeraakt waren en in groot gevaar verkeerden. Ook tot eenige groote rivierlichters heeft zich de bijstand, door de Atjeh verleend, uitgestrekt. De Atjeh vertrok vervolgens naar Cartagena. Ook te dier stede zal, evenals te dezer plaats, de Nederlandsche vlag met vreugde wor den begroet. Nooit toch heeft zij zich aan onze kusten/vertoond dan als de vlag eener bevriende mogendheid, en beide volkeren zijn steeds aan elkander gehecht door banden van wederkeerige waardee ring en van hartelgke gevoelens. De Duitsche en Nederlandsche turf- strooiselhandel op Engeland wordt be dreigd door zware concurrentie uit Ier land, waar men zich sinds eenigen tijd is gaan toeleggen op de vervaardiging van turfstrooisel van de ook daar zeer veelvuldig voorkomende venen. Als men weet dat Engeland in den kostenden prijs 70 pCt. vervoerkosten betaalt, dan lijdt het geen twijfel, of de mindere afstand van Ierland naar Engeland zal -een ge duchte concurrentie kunnen in het leven roepen en handhaven. Bij het ongeluk, Zaterdag op het ijs aan het Broederpad te Leiderdorp, begaf zich de bloemistknecht A. van der Rejden, wonende te Leiden, onmiddellijk o}) het broze ijs en had het geluk een der beide meisjes een touw om te slaan. Toen brak het ijs en lagen er drie te water. Nu kwam de heer Speet met een ladder en legda die op het ijs. Hg begaf zich er op; maar toen hij de drenkelingen had bereikt, brak ook het ijs onder de ladder en lagen er vier te water doch de heer Speet had het geluk een hem toegewor pen touw te vatten. Hg had Yan der Reyden aan de andere hand, en deze een der beide meisjes steeds vastgehou den, en weldra waren drie drenkelingen gered. Het tweede meisje was reeds on der het ijs geschoven en werd door een schipper, die zijn haak in een bijt stak, gered. Zij verkeerde in zorgzamen toe stand en werd in het gezin van den heer Speet liefderijk opgenomen en tot heden verpleegd. De geneeskundige had verbo den haar te vervoeren. Aan Van der Keyden behoort in de eerste plaats een woord van hulde te worden gebracht voor zijn moed. (L. D.) Uit Hansweerd wordt gemeld Verscheidene tjalken zeilden heden naar Antwerpen. Op de Schelde geen ijs. Bij een der overwegen over den lokaalspoorweg te Terborg, kwam Vrijdag een rijtuig met een locomotief in aan raking, zoodat het grootendeels vernield werd. Koetsier en paard kwamen er goed af, doch de geneesheer V. uit Terborg, die achterin zat, werd gewond en ver keerd in zorgwekkenden toestand. De vorige week liep op de Beeste- markt in Den Haag een bejaard vrouwtje, dat niettegenstaande haar ouderdom, toch nog een tamelijke vracht aardappelen in haar schort droeg. Doch ziet, daar breekt een der banden en de Brielsche jammen rolden over de straat. In de gedaante van twee kwajongens, kwam er toen een reddende engel opdagen, daar één hunner een kinnetjes-mand bij zich had. »Waar moet je naar toe, moeder?" >>Naar de Herderstraat, jongen!"" Vooruit dan maar, dan zullen we je gauw een handje helpenDe mand werd op straat gezet en terwijl de vrouw haar band weer trachtte vast te knoo- pen, raapten de jongens, wat zij rapen konden, en was de mand weldra gevuld. »Ben je klaar, moeder? alloh Kees? hou je dan taaiZij namen ieder een oor van het draagmiddel in de hand en toen als een wip er van door doch hoe groot was de verontwaardiging van het oudje, toen zij haar vracht op nieuw daar zag liggen, daar er in de mand geen bo dem had gezeten en de jongens het uit proestten van 't lachen. Een gouden horloge, dat voor het raam van een sigarenwinkel in de Toren- straat te 's-Hage lag tentoongesteld en onder de klanten zou worden verloot, is gestolen. Dure aardappelen Groot is in Zuid-Beveland de voorraad Zeeuwsche blauwe aardappelen, die in kuilen tot het voorjaar worden bewaard, op hoop van een hoogen prijs. Wijl de marktprijs in het najaar niet hoog ge noeg was naar veler inzicht, is thans die voorraad aanmerkelijk grooter dan an dere jaren. Donderdagochtend ontstond eens klaps brand op een der hofsteden van den Wilhelminapolder in de nabijheid van Goes, en wel op die bewoond door S. van Noort, gelegen aan den weg naar het Katsche veer. De brand ontstond zoo plotseling en nam zoo in hevigheid toe, dat de dochter van den bewoner, die te Wolfaartsdijk woont, maar dien dag bij bare ouders had doorgebracht, de geheele vernieling van de schuur bij hare aankomst te Wolfaartsdijk 1/a uur afstand) vernam. Achtentwintig stuks melkvee en achttien paarden werden een prooi der vlammen, ondanks van verschil lende gemeenten, zooals van Goes, Wol faartsdijk, 's-Heer Hendrikskinderen en 's-Heer Arendskerke de brandspuiten ter hulpe snelden van de brandweer der ge meente Kattendyke, waarin de polder ge legen is. IJmuiden, 23 Jan. Uit het stoom schip Stella werden heden weder goede ren gelost langs het strand, omdat door den westenwind geen blazers langs zijde van het schip kunnen komen. Gedurende de afgeloopen week is er niets gelost het schip staat steeds vol water en de stoompomp aan boord is defect. Vrijdag stond voor de rechtbank te Middelburg terecht M., vroeger gevangen bewaarder in het voormalig huis van arrest en bewaring aldaar, thans gevan genbewaarder te Arnhem, beklaagd vau in den ochtend van 29 Juli den gevangene K.die zich op de wandelplaats bevond en aan zijne bewaking toevertrouwd was, te hebben laten ontvluchten. Uit de verklaringen van de gehoorde getuigen bleek dat. als aan een voorzichtig bewaarder een persoon als de ontvluchte, die zeeman van beroep was, ter bewaking ware toevertrouwd,' de ontsnapping zeker niet mogelijk zou zijn geweest. De bewaarder had drie gevangenen op de luchtplaats te controleerenwat hem door een observatiepost met spioneerglazen mogelijk gemaakt is. Volgens opgaven van den cipier en de bewaarders heeft men van daar uit bijna onafgebroken 't oog op de wandelcellen. Bovendien liet de bewaarder den ont vluchte, zooals boven gezegd een zeeman, juist in die wandelcel, die door hare in richting de meeste kansen voor ontvluch ting aanbood. Een deskundige, de heer J. H. van der Bel, die op verzoek der justitie op de plaats een onderzoek had ingesteld, be schreef de wijze, waarop naar zijne mee ning, de ontvluchting had plaats gehad en verklaarde wel kans te zien, in den tijd van een minuut op de door hem aangewezen wijze uit de wandelcel te kunnen ontsnappen. Verder was hij van oordeel, dat de bewaker onderscheidene malen in de minuut kan controleeren. De beklaagde kon natuurlijk het hem ten laste gelegde niet ontkennen, en bet O. M. eischte tegen hem veroordeeling tot een gevangenisstraf van 14 dagen benevens in de kosten van het geding. In zijn requisitoir deed de ambtenaar uitkomen, dat het Middelburgsche buis van bewaring en met betrekking tot zijn personeel en met betrekking tot zijne in richting een treurige vermaardheid heeft verworven. Hg wees er op, dat ont vluchting uit de hier bedoelde wandelcel gemakkelijk was, en dat het gebrek aan voorzichtigheid van den betrokken be waarder strafbaar is. In deze zaak zal Zaterdag uitspraak worden gedaan. Het Engelsche stoomschip »Brent- ford", gaande van Cardiff naar Malta met een lading steenkolen, is bij de Portu- geesche kust vergaan. Van de 24 man werd slechts 1 gered. Een apotheker te Havre, die een borduurster door een averechtsohe opera tie een verlamming van den rechter arm had berokkend, is door de rechtbank al daar tot een schadevergoeding van 10000 francs veroordeeld. Een concert met hindernissen werd Zondag te Ledeberg in België gegeven. Nauwelgks was de muziek begonnen, of de kachelpijp kwam naar beneden en vervulde de zaal met rook en roet, zoo dat de dichtbijzittenden meer op negers, dan op Ledebergers geleken. Een onge luk komt echter nooit alleen. Nada* de schade en stoornis zooveel mogelijk wa ren hersteld, liep het eerste gedeelte van het concert zonder verder incident af. Nauwelgks heeft echter de tweede afdee- ling een aanvang genomendaar verdwijnen plotseling de muzikanten on der een hevig fortissimo in de diepte. Gelukkig werd niemand ernstig gekwetst. Het tooneel was bezweken en sleepte al de spelers mede. Ondanks al deze ongelukken moet het concert een groot succes gehad hebben, naar men zegt. Een nieuwe grond tot verontschul diging werd dezer dagen in hooger beroep voor de rechtbank in Zwickau, in Saksen, aangevoerd. Een man, die tot vier we ken gevangenisstraf veroordeeld was we gens beschimpen van een overledene, beweerde daaraan onschuldig te zijn, omdat hij spiritist en een medium is. Geesten hadden hem gebruikt, om den doode te beschimpen. Hijzelf wist van het hem fen laste gelegde niets af." De rechtbank wilde van dat argument niets weten en bekrachtigde het eerste vonnis. In een stal te Londen speelden eenige jongens beultje Een werd opgehangen, de »beul« trok wat hard aan het touw en liep met zijn makkers weg. Een po^ litieagent vond het slachtoffer bijna ge worgd, sneed het touw door en riep om hulp maar ondanks alle zorgen stierf de jongen kort daarna. Over het ongeluk in SpitalfieldV wordt nader gemeld, dat de lijken zijn onderzocht en de meeste er van zijn her kend. De politie bewaakt nog steeds de straat, waar voortdurend een menigte verzameld is, ten einde de plaats des on- heils in oogenschouw te nemen. Door de bestuursleden van het Israëlitisch ge nootschap is een groote belooning uitge loofd voor de aanwijzing van den per soon, die het valsche alarm maakte en daardoor de oorzaak was van den dood van 17 personen. De politie doet nauw keurig onderzoek. Over de oorzaken van de paniek lui den de opgaven verschillend. Een poli tiebeambte rapporteerde, dat twee of drie vrouwen, die babbelend aan de ingang van de zaal stonden, plotseling de hoof den door de deur naar binnen staken en in joodsch jargoen een paar woorden de menigte toeschreeuwden, die hij niet verstond, maar die onmiddellijk gevolgd werden door wilde kreten en een onstui mig dringen naar de deuren. Volgens een andere lezing zou een pick-pocket brand" geroepen en het gas uitgedraaid hebben om van de duisternis gebruik te maken tot het berooven van de vluchten de menschen. Zooveel is zeker, dat een inspecteur van de gasfabriek de gaslei ding in volkomen orde bevond, zoodat aan een gasontploffing niet gedacht worden kan. Te San Francisco i3 een met kruit geladen schip, dat ontredderd qn door de bemanning verlaten was, gestrand en on- middelijk daarna, door het ontploffen van het kruit, in de lucht gevlogen. Het Cliff House-hötel en eenige ande re gebouwen werden vernield en verschei dene menschen werden gewond. Het klinkt vreemd in onzen tijd maar in de Vereengide Staten van N.-A. worstelt de Regeering metover schotten. Met zoo'n worstelen is het nog doen te hebben." De president Cleve- land moet dan ook besloten hebben om de inkomsten van 't land wat te beper ken. Zooals men weet is een der rijkste bronnen vau 't land bet zeer hooge ta- riefrecht. De president zal nu een ver mindering dezer rechten voorstellen en dit is te meer toe te juichen, wijl ze in de Vereenigde Staten buitengemeen hoog zijn. Aan dien toestand, zoo niet on houdbaar, dan toch onbillijk, zal na een eind gemaakt worden, waarvoor de pre sident voorzeker geen gunstiger tgd kon uitkiezen. In het Hotel International te Brus sel zat Dinsdagmiddag een dame bij den open haard, toen op eens een koolvnurs daaruit viel op hare klcederen, die onmid dellijk vlam vatten. Hevig verschrikt snelde de dame naar buiten, waardoor de vlammen nog werden aangewakkerd. Voorbijgangers bluschten de brandende kleederen. Een van die hulpvaardigen bekwam daarbij ernstige wonden. De dame, die nog pas 25 jaren telt, werd naar het St. Petersgasthuis gebracht. Haar toestand is hopeloos. Men is tegenwoordig overal met plannen tot het bouwen van hooge torens vervuld als in de dagen van het oud- Testamentische Babel. De Franschen bouwen hun Tour 'd Eiffel, ter gelegen heid van de groote tentoonstellingde Engelschen willen een dergelijk gevaarte bouwen ter eere van Koningin Victoria. En nu heeft men te Brussel ook al plan tot het bouwen van een toren, welke evenab die te Parijs 300 meter hoog zal zijn, maar geheel uit hout be staan zal. Het noodige kapitaal2,000,000 francs hier althans heeft men dus eerstneer gezeten en de kosten berekend* wil men splitsen door kleine aandeelen ieder van 10 francs welker houdSrs vrijen toe gang tot den toren zullen hebben. Dinsdagavond is in bet zoogenaamd tentoonstellingspark te Berlijn een ijs- feest gegeven. Van groote ijsblokken, met wagens aangevoerd, had men een achttal ruime ijsgrotten gebouwd, die bg het licht van electrische lampen, honder den gekleurde lampions en bengaalsch vuur een tooverachtigen aanblik opleve- verden. Een wedstrijd, solo's en schoon- rgden werden afgewisseld door dansen o. a. polonaises en een cotillon. Een Duitsch blad, de Post, heeft uitgerekend, dat ditmaal aan nieuwjaars- wenschen (postzegels, kaartjes en enve loppen) in Duitschland ongeveer ll25 mil- lioen mark is besteed. Als officiereu kussen, zoo heeft dat zelfs in Italië zulke zware gevolgen niet als de kus van luiten. Zarlotta in Palermo. Deze prikkelhare zoon van het zuiden was met eenige zijner vrienden bij een volksfeest in Piana, waar de keur van de zwartoogige meisjes uit den omtrek ver zameld was. De jonge luitenant nu vond wat zeer menschelijk isin een klein jong landmeisje, Gartaua di Maggio, zulk een behagen, dat hij haar wat minder men selijk is zonder iets te vragen, om armde en ettelijke malen de weerstreven de sshoone kuste. Op het gegil van het zwaar beleedigde meisje glde haar min naar, Giacons Barbato, toe, die reeds van uit de verte den officier met heleedigin- gen en scheldwoorden overlaadde. De lui tenant trok zijn sabel, waarop Barbato zijn rerolver op hem richte In het ge vecht dat volgde, werden Barbato en ee nige andere jonge mannen verwond. Men ontnam den officier ziju sabel en bracht hem in arrest. Het militair gerechtshof veroordeelde Zarlotta tot drie maanden gevangenisstraf. Heldersche Moppen. Een vrouw, die zes mannen had gehad, werd verdacht dat zij de mannen vergiftigd zou hebben, maar werd vrijgesproken. Toen de rechter haar vroeg, welken van de zes mannen zij 't meest bemind had, ant woordde zij «Altijd den levende." o Jan Knol verschijnt voor de 6de maal voor de rechtbank Je moest je schamen zei de president- Beter je dan nooit! Och heerantwoordt de boei och heer, is 't me nu duidelijk of niet De heeren heb ben een pik op Knolletje. Nu zorg ik met de malaise voor werk voor de heeren en ze geven me een uitbrander op den koop toe. Maak het den menschen maar naar den zin. Oude vrijster, spijtig tot gehuwde vriendin „Ze weten het allemaal, hoe jyjemnnhebt nagcloopen Gehuwde vrienden „Dat kan zyn, maar ik heb hem dan toch maar gekregen ook."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1