't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1456. Zaterdag 29~Januari 1887. Vijftiende Jaargang. Atoc >nnem ent Aavertentiën Bekendmaking. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. UitKnippen s. T7*. ij! eïllüslreeril IMmM van 't Yliiioil BILJET VAN INTEEKENING. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post.75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. De BURGEMEESTER der gemeente Helder brengt ter algemeene kennis, dat op Vrijdag den 28, en wellicht ook op Zaterdag den 29 Januari e. k., Schiet oefeningen zullen gehouden worden van het fort »DE HARSSENS," in de richting Oost ten Woorden van genoemd fortdat die schietoefeningen des mor gens 9 ure zullen aanvangen en de on veiligheid zal worden aangeduid door het plaatsen van een roode vlag op dat fort Helder, 26 Januari 1887. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Opkomst der Zon 7 u. 42 m. Onderg. 4 u. 45 m. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Zondag 30 Maandag 31 Nieuwe Maan. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Dinsdag 1 Maria Lichtmis. - E. Kwartier. Woensdag 2 Donderdag 3 V rijdag 4 Zaterdag 5 HELDER, 28 Januari 1887. Dinsdagavond gaf Helders Man nenkoor* een concert in Tivoli, onder leiding van den heer H. A. Egberts. Werd er in 't algemeen zeer goed gezongen, enkele nummers van 't programma trokken, bijzonder de aandachtdaaronder willen we in de eerste plaats noemen de Bier- Galop van v. Paesschen, een vroolijk stuk, dat 't voordeel der nieuwheid had. Wanneer 't koor sterker was, zouden de nummers I, »De Herfsten II, »Aufer- stehn't eerste van Heinze en 't tweede van Klein, beter tot hun recht gekomen zijn. In twee solo's voor viool hand haafde de directeur Egberts zijn mees terschap op dat instrument; vooral in 't eerste nummer, Romance*, van Svendsen, kwam zijne technische vaardigheid uit. Als solo's hoorden we van den heer Meijer, tenor, »Nog siud du tage der Rosen«, van Baumgartner en »Der Engel lied van Bragaen van den heer H. Janzen, bariton, »Die Thrane*, van Kucken en »An das Bildniss*, van André. Beiden solisten viel een welverdiend applaus ten deelMoest ook, ten gevolge van de on gesteldheid van een der executanten een wijziging in 't programma gebracht wor den, 't gehoorde heeft den bezoekers ruimschoots bevredigd en H. M. mag er zich op beroemen een avond van kunst genot verschaft te hebben. De nieuwbenoemde Minister van Ma rine, de heer F. C. Tromp, is het 26e hoofd van het Departement sedert het jaar 1813. Zijn 25 voorgangers sedert dat jaar zijn Mr. J. C. van der Hoop, 7 Dec. 1813; Mr. C. T. Elout, 5 April 1825; Jhr. J. J. Qnarles van Ufford, 1 Oct. 1829;vice- adm. C. J. Wolterbeek, 1 Jan. 1830; J. C. Baud, 10 Aug. 1840; Jhr. J. J. Quar- les van Ufford, 1 Jan. 1842; vice-adm. J. C. Rijk, 1 Juni 1842; schout-bij-nacht E. B. van den Bosch (ad. int.) 15 Sept. 1849; vice-adm. E. Lucas, 1 Nov. 1849; gen.-maj. Jhr. J. T. v. Spengler (ad. int.) 20 April 1851 vice-adm. J. Enslie, 1 Nov. 1851 luit-gen. H. F. C. Baron Forstner v. Dambenoy, (ad. int.) 16 Dec. 1854; schout-bij-nacht A. J. de Smit van den Broecke, 8 Febr. 1855; mr. J. S. Lotsy, 1 Aug. 1856; W. J. C. Ridder Huyssen van Kattendijke, 14 Maart 1861 luit.-gen. J. W. Blanken, (ad. int.) 5 Febr. 1866; schout-bij-nacht C. C. C. Pels Rijcken, 1 Juni 1866; kpt. t. z. L. G. Brocx, 4 Juni 1868; J. D. Fransen van de Putte, (ad. int.) 18 Dec. 1873; W. F. Yan Erp Taalman Kip, 16 Mei 1874kpt. t. z. Jhr. H. O. Wichers 3 Nov. 1877 W. F. Yan Erp Taalman Kip, 20 Aug. 1879; gep. vice-adm. F. L. Geerling, 23 April 1883; W. F. Yan Erp Taalman Kip, 19 April 1884 en kapt. t. z. W. L. A. Gericke, 5 Aug. 1885. Her Departement van Marine werd ge lijk men weet bij besluit van 5 April 1825 met het Departement van Koloniën vereenigd. Het afzonderlijk Departement van Marine, met 1 Jan. 1830 hersteld, kwam onder het opperbestuur van Prins Frederik; dat duurde voort tot 10 Aug. 1840, toen het Departement andermaal werd vereenigd met dat van Koloniën. Sedert 1 Jan. 1842 bleef het echter een afzonderlijk Departement. De Minister van Marine heeft Woens dagnamiddag zijn ambt aanvaard. De luitenant ter zee le kl. Ledeboer blijft voorloopig als adjudant bij den Minister in functie. Blijkens bjj de Uitgevers van »De Zeepost* verschenen Staat der Neder- landsche Zeemacht en Koopvaardijvloot op 1 Jan. 1887, zijn gedurende het jaar 1886 tengevolge van schipbreuk, zinken, afkeuren, vermist geraken, afbranden en sloopen uit de vaart geraakt 59 zeil- en stoomschepen, metende 32,612 t. Daarentegen kwamen in de vaart 18 zeil- en stoomschepen, metende 11,177 t., zoodat de Nederl. koopvaardij vloot met 21,435 t. is verminderd. (Hieronder zijn de 5 stoomschepen der geliquideerde Stoomvaart - Maatschappij »Insulinde.") Voor Nederlandsche rekening waren op 31 Dec. 1886 in Nederland iu aan bouw 4 zeilschepen, en in het buiten land 2 stoomschepen, te zamen een in houd van ongeveer 5300 tonnen, waarvan 3 zeilschepen bestemd zijn voor de groote vaart. Op de mailboot, welke Vrijdagavond van Vlissingen naar Engeland vertrokken is, gebeurde een ongeluk, waarvan men niet weet of het aan moedwil moet wor den toegeschreven. Een passagier eerste klasse, met wien de commandant gespro ken had, toen de boot reeds aan het stoomen was, bleek bij de aankomst te Queenboro' niet meer aan boord te zijn. Bij de ingeleverde plaatsbiljetten ontbrak het zijne. Zijne bagage werd in den salon gewonden. In de daarin gevonden schrif turen heeft men een naam ontdekt, waar door men meent een spoor te hebben om te weten te komen wie de ongelukkige kan geweest zijn. Volgens dien naam zou het geen vreemdeling zijn. De bekende socialist colporteur Bos ventte Maandagavond in de Damstraat te Amsterdam een blaadje uit, getiteld Afscheidsgroet aan den volksvriend F. Domela Nieuwenhuijs*. Omstreeks elf uur werd hij door drie politie-agenten gearresteerd, die hem naar het bureau aan de Oude Brug brachten. Aldaar werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens het teweegbrengen van een volks verzameling. Tal van maanden zag men in de straten van Haarlem een reeds bejaard man ronddolen, die vroeger aldaar eene spekslagerszaak bezat en zich nu bezig hield om allerlei zaken, op straat en iu vuilnisbakken aanwezig, na te snuffelen en in zijne woning te verzamelen. De ze geleek ten laatste dan ook een sta pelplaats van rommel, waarvan ieder walg de. Ernstige vermoedens rees er voor eeni ge dagen dat de man zijn boeltje in brand wilde steken en thans heeft een genees kundig onderzoek het bewijs opgegeven dat de man krankzinnig is, terwijl in zijn huis eenige effecten werden gevonden tot een waarde van eenige duizenden gulden. Als een bewijs van goedheid en gul heid van wijlen den Groningschen Hoog leeraar Ranke tegenover niet gegoede patiënten, meldt men het volgende Een te Groningen wonende weduwe met een dochter, die met naaien in de behoeften van het gezin moet voorzien, had de hulp van den bekwamen chirurg dringend doen inroepen. Na de eerste boodschap trad Prof. Ranke het huisje binnen en vond de weduwe in een toe stand zóó zwak, dat ze naar het Acad. Ziekenhuis niet kon vervoerd worden. Prof. Ranke bezocht haar gedurende 6 weken dagelijks en smaakte de voor hem grootste voldoening haar van een wissen dood te redden. Bij zijue afscheidsvisite vroeg de vrouw naar »de rekening*, waar op Prof. Ranke antwoordde met de weder vraag, hoeveel ze betalen kon?" Ze stamelt: »in het kabinet,'staat een kopje met f10, die wij u zouden aanbieden, doch mijne dochter is uit naaien, en ik kan nog piet bij het kabinet komen." De professor neemt van haar den sleu tel, opent het kabinet, ziet het kopje met de f10, draait het slot wederomen vertrekt, 's Avonds vond de dochter, toen moeder 't verhaal medegedeeld had, in het kopje behalve de f 10, een bankbil jet van f 25. Onpleizierige klanten In een tapperij te Amsterdam kwam Dinsdag een man binnen en vroeg den kastelein een glas bier. Doch hij had geen geld om te betalen en de kastelein wei gerde te tappen. De pleizierige klant nam daarop een bierglas en sloeg daar mede den kastelein zoodanig tegen het hoofd, dat deze met een bloedende wond bewusteloos achter zijn toonbank neer viel. De dader koos het hazenpad. De zaak van de dienstbode van den heer H., van wie vermoed wordt dat zij door achteloosheid of onvoorzichtigheid schuld draagt aan het ontstaan van den bekenden Kurhaus-brand te Scheveuiogen op 1 Sept. jl., zal Maandag 7 Februari aanstaande voor de rechtbank te 's-Hage worden behandeld. Mr. W. van Rossem Bz., advocaat te 's-Hage, zal als haar verdediger optreden. Dezer dagen moet te Noordbroek de vrouw van J. Hartman, levende met twee kinderen, van honger en koude ge storven zijn. Twee jeugdige kinderen uit de Lira- burgsche gemeente Schaesberg, die de vo rige week door hunne ouders naar het 1 Vs uur van daar gelegen Kohlscheidt waren gezonden om eenig geld aan een bloedverwante te vragen, en die met straf bedreigd werden ingeval zij het verlangde niet medebrachten, zijn, daar zij geen geld konden krijgen, tot heden niet iu de ouderlijke woning teruggekeerd. Alle nasporingen naar hen zijn vruchteloos ge bleven. Door den Hoogen Raad is uitspraak gedaan in de zaak van den brievenbestel ler te Roermond, die door den Kanton rechter aldaar veroordeeld werd tot 50 cents boete, omdat hij 4 Oct. jl. geweigerd had bijstand te verleenen aan een agent van politie aldaar, die een beschonken persoon in arrest wilde brengen, terwijl deze zich met geweld daartegen verzette, welke wei gering daarop was gegrond, dat hij belast met het overbrengen van brieven enz. van het postkantoor naar het spoorweg station in dienst was, en het den brie venbestellers alsdan is verboden zich met andere zaken op te houden. De Raad heeft overeenkomstig het gevoelen van het Openb. Min. den reqnirant niet strafbaar geoordeeld en hem, met vernietiging van het veroordeelend vonnis, van alle rechts vervolging ontslagen. Naar men verneemt, heeft de Raad van justitie te Batavia rechtsingang met dagvaarding verleend tegen den Heer A. F. W., thans met pensioen in Europa ver toevende, gewezen controleur le klasse bij het binnenland, bestnur, onder beschuldi ging van op 2 October 1880, tijdens hij controleur was der onderaf deeling Sin- dangstreken (afdeeling Tebing-Tinggie residentie Palembang), op het erf zijuer woning te Üelang Tanding, den inland- schen veroordeelde Rigoem alias Arigoem, omdat deze onwillig was te werken, aan den paal van een duiventil heeft doen vastbinden met een mand vol steenen aan zijn hoofd, door welke onvoorzichtige han deling hij oorzaak zou geweest zijn dat genoemde veroordeelde, die herhaaldelijk zijn hoofd achterover wierp om het van den zwaren last te bevrijden, ongeveer een half uur nadat hij was vastgebonden zijn nek brak en onmiddellijk daarop is overleden. Zekere P. S. te Etten was naar de molen geweestmet een zak op den rug kwam hij nu door het dorp. Een veld wachter, op de stoep van het Raadhuis staande, meent in S. een smokkelaar te zien. Spoedig loopt hij hem achterna hij roept hem toe stil te houden, doch deze, zich achtervolgd ziende, zet het op een loopen en gooit den zak weg. Na eenige minuten wordt hij ingehaald, en de veldwachter roept hem toe »Ik moet je opschrijven!" »Goed", zegt S., maar laat ons eerst den zak halen. Beiden gaan terug, nemen den zak op en begeven zich iu een herberg. Nog maals zegt de veldwachter »Ik moet je opschrijven »Goed, maar waarvoor?" vraagt S. »Wel, voor het smokkelen van je zak zout," is het antwoord. »Een zak zout." zegt S., »dan moet het meel in zout veranderd zijn De veldwachter rukt gejaagd den zak open en vindt in plaats van zoutmeel. In niet minder dan 15 gerechtelijke aankondigingen wordt kennis gegeven, dat aan weduwen, wonende te Moddergat, onder Nes, vergunning is verleend, wegens rechtsvermoeden v^u overigden, om een nieuw huwelijk aan te gaan. Uit Den Haag Een eigenaar van huisjes, die 's Maan dags altijd door een ander de huur voor hem liet ophalen, ondervond in den laat- sten tijd, dat de betalingen nu en dan nog al eens te wenschen overlieten, zoo dat hij Dinsdag besloot er zelf eens op af te gaan. Goeie morgen, vrouwtje, luidde zjjn welkomstgroet bij de eerste, >heel wat koude dagen gehad, niet waar?" »Ja, mijnheer, veel kou en gebrek ge leden, en nog! Maar enfin, ik ben er Goddank toch één ding door kwijt ge raakt." >Ja, ik wist dat je aan rheumatiek lijdt, en is die nu verdwenen »Neen, mijnheer, was dat maar waar! maar nu de muizen merken, dat ik geen kruimeltje eten meer voor mijzelf heb, blijven ze voorloopig weg, en dat is al eeu heel genot." De huisbaas stond op en volgde het voorbeeld der muizen. Duitscliland heeft óók een nieuw geweldig verdelgingsmiddel „roburiet" welks ontploffing nog veel ontzettender gevolgen moet hebben dan Frankrijk's raeliniet". De samenstelling van die ontplofbare stof is echter natuurlijk een diep geheim. Het begint nu waarlijk te gelijken naar eèn vervulling van de voorspelling, dat de oorlog door al te geweldige vernielings middelen, te niet wordt gedaan. Naar uit Lissabon wordt geseind, vermelden de Portugeesche bladen uit Afrika het bericht, dat de Nederlandsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas, door inboorlingen is vermoord. De echtelieden Thomas, wier gru- welijken moord van de oude vrouw Lebon men zich nog wel herinneren zal, zijn te Romorautin geguillotineerd. In geen 13 jaren was op een vrouw in Frankrijk 't doodvonnis voltrokken. Frankrijk's strijdkrachten het wordt algemeen erkend zijn in de laatste jaren veel vooruitgegaan. Daily News, welks alarmeerend artikel over oorlogsgevaar thans zeer stellig tegenge sproken wordt, deelde ter aanvulling van dat artikel een in elk geval belangwek kende beschouwing mede, over de strijd krachten van Frankrijk en Duitschland. Daarin herinnerde het blad, op grond van gfficieele opgaven, dat Frankrijk in geval van een oorlog, binnen t.' u uren op een gegeveu punt, waar het ook zij 40.000 man kan bijeenbrengen, en vier en twintig uren later 472.000 man. In de practijk ging het misschien wat minder vlug dan iu theorie. Maar iu allen gevalle blijkt uit zulke cijfers, welk een geduchte vijand het Franache ge- meenebest zou zijn. Ook in Frankrijk begint de opposi tie tegen Pasteur's methode, ter bestrij ding van de watervrees, het hoofd op te steken. Een bekend practiseerend geneesheer te Parijs, dr. Peter, heeft openlijk verklaard, dat hij Pasteurs methode verderfelijk acht en haar, zooveel hg kan, zal bestrjjden. Eeu dezer dagen zal hg eenige feiten en cijfers openbaar maken, waaruit het gevaarlijke van Pasteurs methode aan het licht zal treden. De Belgische beul heeft, ofschoon de koning nooit een doodvonnis onder teekent, toch nu en dan nog werk. Vrij dagochtend kwam hij met zijn kar te Brussel en sloeg op het groote plein zijn schavot op met twee galgen. Toen vier gendarmen en een brigadier daaromheen post gevat hadden, werden aan die gal gen afschriften bevestigd van het vonnis dat over den voortvluchtigen advocaat Defuinseaux geveld is voor zijn »Kathe- chismus voor het Belgische Volk." De vertooning duurde een uur en lokte heel wat nieuwsgierigen. Heldersche Moppen. DUBBELZINNIGE VRAAG. z/Wat zie ik Emma, rook jy ook sigaretten?" »Ja. In de eerste' plaats omdat ik me wil emancipeeren, en in de tweede plaats omdat ik, als ik rook, altijd aan hom denk." «En wordt je dan niet misselijk o In een universiteitsstad stond, in den vorm van een driehoek, het volgende op een uit hangbord te lezen Konink-lijkcn hoeden-fabriek. Op zekeren nacht namen eenige studenten het laatste gedeelte weg en plaatsten dit bo ven het hospitaal, waar men dus 's morgens //lijken-fabriek" las. In een sigarenwinkel. JutFr. //Welke sigaren verkiest gij, mijn heer Heer. //Zoo als gij zijt, dame." Juffr. «En dat is, mijnheer Heer. //Licht, maar fijn." o Een heer en een jongen komen een hoeden winkel binnen. Nadat de heer een morderne kachelpijp heeft uitgekozen ter waarde van negen gul den, zet hij die op en vraagt den jongen Hoe zie ik er uit Als een ploert, is het antwoord. Daarop wordt de heer woedend; hij werpt snel zijn portemonnaie neer, die hij in zijn Per drie maanden 35 Cent. Fr. p. p. 40 Cent. De ondergeteekende wenscht zich tot wederopzegging te abonneeren op het ZONDAÓSBLAD van ,,'t Vliegend Blaadje." woonplaats: No.: naam: wordt morgen verzondennieuwe abonné's ont vangen ook de reeds verschenen Ns.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1