't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1457. Woensdag 2 Februari '1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJÖAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 1 Februari 1887. Door den agent van politie Kok is jl. Donderdag op vermoeden van valscli- beid beslag gelegd op een rijksdaalder, voerende de beeltenis van Koning Willem II en bet jaartal 1847. Zaterdag 5 Februari a. s. is bet 56 jaar geleden, dat Van Speijk met zijn kanonneerboot in de lucbt vloog. Onder de weinige nog overgebleven getuigen van deze gebeurtenis behoort ook onze plaatsgenoot, de beer W. C. Henkes, com mandeur op 's Rijkswerf alhier. Door den Texelschen blazerscbipper Wuis is in bet Westgat drijvende ge vonden een giek, van bet een of ander klein schip afkomstig, vermoedelijk van de in de Noordgronden gestrande en la ter gezonken Belgische sloep Fernandus. IJmuideu, 28 Jan. Het contract met de aannemers, tot berging der lading en afbrenging van bet stoomschip Stella, is, om reden zoo weinig voortgang werd gemaakt met de lossing en afbrenging van bet schip, verbroken en zijn beden, onder protest der vorigen, thaus aanne mers geworden de beeren Kalis en Kui per te IJmuideu, Zur Mublen te Amster dam en Konijnenburg te Noordwijk. Een stoompomp ligt in de haven reeds gereed, om aan boord gebracht te wor den. Tot de vele wijzigingen, door de Staatscommissie voor de herziening van bet Burgerlijk Wetboek in baar Eerste Boek voorgesteld, bebooren de volgende: In den titel van bet huwelijk wordt geen andere algemeene beperking opge nomen dan die wegens reeds bestaand huwelijk, wegens leeftijd en wegens bloed of aanverwantschap in de rechte lijn en tusschen broeders en zusters. Meerder jarigen behoeven geen toestemming meer van anderen. Voor elk arrondissement wordt bij kon. besluit een nieuwsblad aangewezen, waarin alle voorgenomen huwelijken worden aangekondigd. De vrouw kan, met bewilliging van den man, het beheer van haar eigen goed overnemen, bij openbaar te maken nötarieele acte. De gevallen van echtscheiding worden uitgebreid tot gedurige slechte bejegening van den echtgenoot en gewoonte van dronkenschap of ander liederlijk gedrag. Verder kunnen beide echtgeuooten te zamen ontbinding vragen als een vol jaar na de scheiding van tafel en bed is verloopen, en elk, wanneer na twee jaren aan zijn gerechtelijke aanmaning om de samenwoning te hervatten, niet binnen één maand is voldaan. Het onderzoek naar het vaderschap van onwettige kinderen blijft verboden, behalve iu de gevallen, die tot strafrech terlijke vervólging aanleiding geven. De meerderjarigheid wordt reeds op den 21-jarigen leeftijd bereikt. De bur gerlijke rechter kan ontzetting uit het ouderlijk gezag uitspreken wegens bekend slecht levensgedrag, verregaande ver- waarloozing van de verplichting tot on derhoud en opvoeding, en het uit winst bejag noodzaken van het kind tot over- matigen arbeid. Het wettelijk vrucht gebruik duurt tot de meerderjarigheid Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het water levert Rottumeroog op, van welk eiland het westelijke strand, naar men berekent jaarlijks ongeveer 6 bunder grond ver liest, terwijl de uitbreiding van het oos telijke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan opwegen. Voorheen was dit eiland veel uitgestrekter. Het eenige hnis moest in den loop der tijden herhaaldelijk verplaatst worden (naar het oosten), en waar deze woning in het begin dezer eeuw stond, staat nu een waterhoogte van 8 M. onder volzee. Men schrijft uit Zandvoort: Het jaar 1886 was te dezer j,,„UWv wat de verschvisscherij betreft, die alhier uitsluitend wordt uitgeoefend, zeker een der slechtste gedurende de laatste 20 jaren, zeer waarschijnlijk veroorzaakt doordien de schuiten dikwerf dagen aan het strand moesten blijven liggen en ten andere wijl de vangsten soms zeer weinig beteekenend waren. Niettegenstaande de hooge vischprijzen, waren de besommin gen zoo gering, dat de verdiensten voor reeder en visscher buitengewoon klein waren. Voor groote rampen bleef de vloot bewaard; de mast van een onzer schuiten werd op zee door den bliksem getroffen; gelukkig kwam het vaartuig behouden aan wal; voor den reeder en het scheepsvolk was de schade evenwel toch f 140. Onze 16 schuiten besomden in 1886 f 47649 zijnde f 6114 minder dan in 1887 met een gelijk getal vaar tuigen. De slechtste jaren waren: met 13 schuiten in 1867 zijnde f 18200, met 14 dito in 1878 f52871, met 15 schuiten in 1876 f 52644; de beste jaren waren met 13 schuiten in 1881 f 59148, zijnde een ongelooflijk verschil van f 40948; met 14 schuiten in 1875 f 57228, een verschil van f 4357; met 15 schuiten in 1884 f 60450, een verschil van f 7806. Wij hebben dus met 13, 14 en 15 schui ten jaren gehad, dat er meer besomd werd dan in 1877 en 1886 met 16 schui ten. Men kan dus, als men deze cijfers na gaat, wel begrijpen, dat wanneer een schuit zooals in 1886 gemiddeld f2900 besomt, de visscher op dat vaartuig wei nig verdienste heeft en de reeder geen rekening kan maken. Men hoopt nu op een gelukkiger jaar, daar het er anders voor visscher en reeder treurig uitziet. Met den expresse-trein van den Hollandschen spoorweg reisden Zaterdag onder geleide van een maréchaussee, 12 Zigeuners of Grieken, (mannen, vróuwen en kinderen), naar Amsterdam, van waar zij per stoomschip naar hun land worden vervoerd, gedeeltelijk onder geleide van den brigadier-majoor der rijksveldwacht Goudriaan, die zich aan het station te 's-Hage bij de twee beambten der maré- chaussèe voegde. Behalve deze Grieken, bestaat de Zigeu ner-troep, die nog altijd onder de ge meente Eysden op den grooten weg naar Luik in tenten gelegerd is, uit 18 Serviërs en Hongaren. Ook dezen zullen spoedig naar hun land gezonden worden. Ofschoon het wilde volkje, dat, jammer genoeg, erg aan watervrees schijnt te lijden, want er zijn eenige flinke mannen en schoone vrouwen bij, een kouden tijd in de weinig beschutte tenten heeft door gebracht, hebben de Zigeuners geen ge brek geleden en zullen zij de meest booze dagen van hun leven niet op Hollandsch grondgebied hebben doorgebracht. Een 18-jarige kweekeling der Rijks normaalschool te Groningen kwam Woens dag uit school thuis, nam een stoel, vroeg zijn moeder om een kop koffie en stierf terwijl zijn moeder het inschonk. Zondagavond heeft de politie in Den Haag een dienstbode in arrest genomen, die verdacht wordt van kindermoord. In een koffer werd op haar kamer, in het huis waar zij diende, het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, waarvan zij acht dagen te voren in die woning hei melijk was bevallen. Nu de dooi is ingevallen, de hard rijderijen voorloopig tot de geschiedenis behooren, en rijders en rijderessen naar hunne haardsteden zijn weergekeerd, komt in Friesland langzamerhand alles in de oude voegen terug. Men rust uit van de vermoeienissen der laatste weken, zonder de hoop op een mogelijke wisseling van 't getij te verliezen. De ijsgod is immers nukkig, wellicht stolt hij morgen opnieuw voor langen tijd meren en rivieren, vaar ten en grachten. 't Is een opmerkelijk Verschijnsel, dat elk jaar ons nieuwe hardrijders brengt. Langer dan 3 of 4 jaren blijft men in Friesland geen hardrijder. Wie hoorde destijds niet met lof van Thijs v. d. Berg en zijn broeder Okke gewagen Waar zij zich ter mededinging aangaven, kon men er vooraf van verzekerd zijn, dat zij met den prijs gingen strijken. Niemand durfde tegen hen de handschoen opnemenen al weten wij het niet zeker, de beeltenis van Okke, die door een reproductie van Eigen Haard" werd verduizendvoudigd, zal gewis door ménigen hardrijder in die dagen met niet wéinig jalousie de metier zijn beschouwd. En nu Thijs, de ge vierde kampioen, [waagt zich zelfs niet meer aan een eenvoudige korpshardrijderij; Okke, hoewel winnaar van eenige kleine prijzen, moest het in de vorige weken herhaaldelijk afleggen, en tevens Wybe de Vries, P. Bruihsma en meer andereu. Verscheidene Fransche ambtenaren, voornamelijk onderwijzers, ontvingen de zer dagen uit een stad in het znidoosten des lands een pakje met een pantalon of een jas. De meesten meenden daarin een verrassiug van den een of anderen vriend te zien, en namen hetgeschenk" dankbaar'aan. Maar een paar dagen later ontvingen zij een brief van een kleedermagazijn in de bewuste stad, waarbij hun bericht werd, dat dê kleedingstukken hun als monster gezonden waren. Zij konden die krijgen tegen verminderden prijs en be hoefden niet te betalen, vóór zij het ge noeg gedragen hadden om te kunnen zien of het van hun gading was. Weldra kwam cr echter een wissel, en als de geadresseerden weigerden dien te betalen en den kleëderhandelaar verzoch ten het hun opgedrongen kleedingstuk terug te nemen, werden zij met schandaal en gerechtelijke vervolging bedreigd, zoo dat velen eindigdm.- met don gevorderden prijs (die natuurlijk veel te hoog was) te betalen. De directeur eener liefdadigheids inrichting te Weenen wendde zich tot een rijken bezitter van steenkolenmijnen, met het verzoek wegens den strengen winter een hoeveelheid steenkolen aan de armen te schenken. De kolenhandelaar stemde onmiddellijk toe en stelde voor twee wagens met steen kolen tegen den hal ven prijs af te staan. »Ik wist wel", sprak nu de directeur, »dat wij niet tevergeefs een beroep op uw edelmoedigheid zouden doen slechts verzoeken wij u, om in plaats van twee wagens met steenkolen tegen halven prijs, er één voor niets te willen gevendit komt op hetzelfde neer". Hiertegen kon de kolenkoopman niets aanvoeren en hij stond het verzoek toe. De beroemde klokkenmaker Chris- tian Martin, die te Villingen in het Schwarzwald woont, heeft thans een wou- derklok vervaardigd, die alle Schwarzwal- der kunstwerken in de schaduw stelt en de beroemde uurwerken van Bern en Straatsburg naar de kroon steekt. De klok is 3y8 Meter hoog en 2*/4 meter breed. Zij geeft niet alleen de se conden, minuten en uren aan, maar ook de dagen, weken, maanden, jaargetijden, jaren en schrikkeljaren tot de duizendste eeuw. Zij wijst den middelbaren tijd aan voer vele plaatsen in de noordelijke en zuidelijke halfronden, geeft de phasen der maan en verder al die bijzonderheden, welke men gewoonlijk in een almanak vermeldt vindt. De klok is versierd door een groot aantal beweegbare figuurtjes, voorstellen de het christelijk geloof en heidensche en Teutonische legenden. Zestig afzon derlijke beeltjes slaan de zestig minuten. De dood is voorgesteld als in Holbein's doodendans. In een ander gedeelte ver schijnen de twaalf apostelen, de vier jaar getijden, de twaalf sterrenbeelden van den Dierenriem enz. 's Nachts treedt een wachter uit zijn huisje, die op een hoorn de uren blaast terwijl bij 't morgenkrieken de haan lus tig zijn lied kraait. Ook de koekoek laat zich hooren, doch slechts eenmaal in 't jaar op den eersten lentedag. Zoo zijn er nog tal vnn bijzonderheden. Op een zeker uur komt een koorknaap te voorschijn, die heldere schelletjes doet klinken en daarop neder- knielt als om te bidden. Te Tipton in Engeland is zekere Samuel Murfitt gestorven, die om zjjne merkwaardige groote afmetingen zich ge durende eenigen tijd voor geld liet zien. Hij was 55 jaren oud, zijn lengte bedroeg 6 Eng. voeten 1 duim en zijn gewicht 40 stone of ongeveer 252 KG. De omtrek zijner kuiten was 20 Eng. duimen en die van zijn lichaam 100 Eug. duimen. Er was geen lijkkoets, die groot en solide genoeg was om het lijk naar de laatste rustplaats te vervoeren, en 20 mannen waren noodig om de kist door de ramen buiten het huis te brengen. Wederom is een nieuw type van onderzeesche torpedoboot beproefd, en wel in de West-India Docks te Londen. De waterverplaatsing of het volume is ver anderlijk, en wel door een inrichting die een verlengen of verkorten van het vaar tuig mogelijk maakt, op de wijze zooals men verrekijkers uit- en inschuift, zoodat daardoor het drijven of onderduiken van de boot wordt geregeld. Het denkbeeld om dit beginsel toe te passen is van den heer Andrew Campbell, en werd door hem in overleg met de HH. Edward Wolesly en C. E. Lyon verwe zenlijkt, terwijl het vaartuig gebouwd is door de heeren Fletcher Sou andFearnall te Limehouse, Londen. De boot heeft den sigaarvorm, met punten aan vóór en achtersteveu, is 18.30 M. lang en 2.44 in diameter midscheeps, ongerekend een eenigszins verhoogd dek in het midden. De waterverplaatsing bedraagt 50 ton de boot is, wat den romp betreft, van ls/8 9V2 mM.) Siemens Martin staal vervaardigd en wordt bewogen .door twee schroeven, door middel van electriciteit, die door een verzamelbatterij geleverd wordt aan motoren van 45 paardekracht. De verlichting wordt eveneens door electrici teit bezorgd door middel van gloeilam pen. Een voldoende voorraad saamge- perste lucht is aan boord voor de be hoefte gedurende 3 dagenook hebben de electrischc batterijen een gelijke ca paciteit. Als de boot drijft is zij slechts voor 25 cM. boven de waterljjn zichtbaar, en dit gedeelte is voorzien van een draai baren toren van 30 cM. hoog bij 38 cM. middellijn, waarin 4 kijkgaten zijn uitge spaard. Toegang en uitgang worden verkregen door een waterdicht mangat op het dek, en er is plaats voor 6 personen in het lichaam van de boot. De waterverplaatsing is veranderlijk door middel van cylindrische waterdichte kamers, die als deelen van eeu teleskoop uit- en inschuiven, waardoor de boot al naar omstandigheden snel of langzaam kan rijzen en dalen, drijven of duiken. Lord Charles Beresford heeft onlangs een proef medegemaakt, waarbij de boot herhaaldelijk tot 5,15 M. onder water tot op den bodem van bovengenoemd dok onderdook en weer boven kwam. Het zonder vooraf nagedacht te hebben, mededeelen van hetgeen men nog maar met halve zekerheid weet, kostte voor eenige dagen te Hamburg, aan een dochter van een aldaar wonend dokter het leven. De dienstmaagd zou zich des avonds te bed begeven. Bij het binnentreden van haar slaapvertrek, kwam haar voor, dat er ingebroken was, Geheel ontsteld ijlde zij naar de huis kamer der familie terug en deelde ge jaagd mede, wat zij meende gezien te hebben. De achttienjarige dochter des huizes zat aan de tafel te lezen. Op het vernemen van de mededeeling der dienst maagd, werd het meisje zoodanig door schrik bevangen, dat zij van den stoel zonk en onmiddellijk eon lijk was. Op den Missouri-Pacific-spoorweg, bij het station Fort Scott, is een trein gedeeltelijk vernield door de ontploffing van 200 kisten kruit, welke in een der wagens vervoerd werden. De waggous werden alle meer of minder zwaar be schadigd en één man werd gedood. Te New-York is een werkstaking van 20,000 kaaiwêrkers op handen. Die arbeiders hebben besloten niet langer te werken, en het laden van alle schepen te beletten, totdat aah de werkstaking der kolenarbeiders een eind zal zijn gemaakt, door inwilliging van de gestelde eischen. Men gelooft dat die belangelooze werk- geen week zal kunnen duren. Ter wille van de curiositeit van het geval, en als staaltje hoe het bij sommige schutterijen toegaat, verdient vermelding, dat in een Geldersche gemeente een in spectie gehouden werd over de schutte rij bij het licht eener lamp. Geen electrische, neen, een petroleumlamp. Officieren waren niet aanwezig, ten minste niet in uniform. Straks licht men 's lands weerbaarheid nog met een lucifer bij. Een plattelandsch echtpaar was per spoor in Den Haag gearriveerd, doch doorliep, wegens onbekendheid met de stad, meer straten dan noodig was, maar profiteerde onderwijl van de uitstalling der winkels. Op eens grijpt de man zijn vrouw krampachtig vast en houdt haar staande. Oorzaak hiervan was, dat een generaal door een militair het eerbetoon werd bewezen, daar deze halt en front maakte en salueerde. »Verdikkie, vrouw," was zijn uitroep, »daar zal j'em hebben, wat ze ons uit de krant hebben voorgelezen. Je weet welDonato Kjjk ie dien kerel stjjf laten staan, zijn linkerarm omlaag en de andere omhoog. Hoe krijgt ie 't gedaan Gauw mee, anders lapt ie 't ons ook Eeu Scheveninger, die altijd ge trouw een der koffiehuizen op Maandag bezocht, had de gewoonte om, als hij een kop koffie bestelde, de daarbij gevoegde klontjes suiker in zijn zak te steken en die voor zijn meisje te bewaren. De be diende, die dit reede lang had opgemerk had de vrijheid genomen om drie stukje» biljartkrijt den vorm te geven der klont jes en bediende daarmede den bezoeker, die er eveneens als vorige malen mede handelde. Toen hem nu eergistermorgen een dito bestelling werd voorgezet, vroeg hij den kellner »Is dit wel goejen suiker, jog? De veurige liekte wel krét, zei men méd, toen 'k ze er 'n brokske van in den mond stak Twee Russische gerechtelijke ambte naren waren onlangs bezig met het in ventariseeren van een boedel, en kregen daarbij een volle flesch in handen. >Marsala!" verklaarde de een op stel- ligen toon, terwijl hij den inhoud proefde. >Neen, portwijn zei de ander, die op zijn beurt een proefje nam. Daar de meeningen verschillend waren, proefden beiden nog eens: x>En ik zeg u, dat bet Marsala is!" »En ik zeg u, dat het port is. Proef nog eens!" »Nu wat zal ik opschrijven vroeg de eene ambtenaar. »Ach, schrijf nu maar een ledige flesch," zei de ander, diep ademhalend^ Vertrekdagen van de Stoomschepen der Stoomvaart-Maatschappij „Nederland." v. Amsterdam. v. Marseiüe. 5 Febr. „Pr. van Oranje" 16 „Madura" 26 „Pr. Alexander" 9 Mrt. „Soenda" 19 „Prinses Amalia" 30 „Burgr. den Tex" 9 April „Conrad" 20 „Prinses Marie" 30 „Sumatra" 11 Mei „Voorwaarts" 21 „Prins Fredcrik" 1 Jun. „KoninginErama* 11 „Pr WÜhelmina" Vertrek van Amsterdam 17 28 viaPadang 10 Mrt. 21 viaPadang 31 11 April via Padang 21 2 Mei]via Padang 12 23 viaPadang 27 Jun. 13 viaPadang 23 's morgens 10 uur. Heldersche Moppen. EEN EERLIJK GEFAILLEERDE. Curator//Volgens overgelegdon staat van zaken kunt gij uw schuldeischers niet meer dan 25 pCt. uitkeeren." Gefailleerde „Ik heb tot nog toe 30 pCt. betaald en wil ook thans niet minder aanbie den." Curator: „Maar de staat van uw tegoed laat geen hooger bedrag toe I" Gefailleerde„Dan betaal ik de ontbre kende 5 pCt. uit mijn zak." o Hebt ge het gehoord Jan, zei een grappen maker, de goudsmid Jansen heeft een gou den medaille, ter waarde van honderd gulden gekregen. Waarvoor? Om op te poetsen, was 't leuke ant woord.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1