't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1458. Zaterdag 5 Februari 1887. Vijftiende Jaargang. Atoonnement Advertentlon KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franeo per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. TIJDSTIPPEN VAN VERZENDING DER HIERONDER VERMELDE BRIEVENMALEN VOOR NEDERL. OOST-INDIE. Met de stoomschepen van de Maatschappij Met de Fransche Met de Britsche Nederland pakketbooten. pakketbooten. Over Amsterdam. Over Marseille. Over Napels. Over Brindisi. Laatste lichting aan 't Laatste lichting aan 't Laatste lichting aan 't Laatste lichting aan 't Postkantoor alhier Postkantoor alhier Postkantoor alhier Postkantoor alhier 6.55 u. 's avonds. 12.55 u. 's nam. 6.55 u. 's avonds. 6.55 u. 's avonds. 4 Februari 5 Februari 12 Februari 4 Februari 15 i, 15 26 18 25 26 12 Maart 4 Maart 8 Maart 8 Maart 26 18 18 19 9 April 1 April 29 29 23 15 8 April 9 April 7 Mei 29 19 19 21 13 Mei 29 '30 4 Juni 27 10 Mei 10 Mei 18 10 Juni 20 21 24 31 31 10 Juni 11 Juni 21 21 Briefport 12£ ct. voor elke 15 gr. 5 ct. voor militairen beneden den rang van officier, mits niet zwaarder dan 15 gram. Drukwerk H ct. per 50 gram. Port der brieven 25 Cent per 15 gram, drukwerk 5 Cent per 50 gram. Tijdelijk over Marseilla, alsdan zijn de vertrekdagen 1 dag vroeger en de laatste lichting ten Postkantore Helder te 12.55 's Dara. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 31 m. Onderg. 4 u. 59 m. Zondag 6 Septuagesima. Maandag 7 Dinsdag 8 Volle Maan. Onzichtbare Maan-Eclips. Woensdag 9 Donderdag 10 "Vrijdag 11 Zaterdag 12 HELDER, 4 Februari 1887. De Onderofficiers-Vereeniging der Zeemacht Admiraal de Ruiter" voerde jl. Dinsdag voor een stampvolle zaal ten tooneele 't boeiende drama van Victor Hugo»De Ellendigen", en we zeggen niet te veel, als we beweren, dat allen uitermate voldaan waren over de uitste kende opvoering van dat stuk. De niet onaanzienlijke recette komt ten goede aan 't weduwenfonds van genoemde vereeniging. Veel succes had de onderofficiers- verpeniging Vaderland en Oranje Woens dagavond in »Tivoli," door de opvoering van een drietal blijspelen, 't Publiek was talrijk opgekomen en gal herhaaldelijk zijne ingenomenheid te kennen door een welgemeend applaus. Bijzonder viel in den smaak 't blijspel Manus de Snorder, van Faassen. Zeker zou de uitvoering nog gewonnen hebben, wanneer de cos- tumes tijdig waren aangekomen. Na afloop werden aan de damesdie hadden mede gewerkt, namens het bestuur bouquetten uitgereikt. Gisteren werd de voorstelling herhaald, doch toen uitsluitend voor militairen. Door de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij is aan de wak kere mannen, die bij de stranding op den Razenden Bol van- de Belgische sloep Fer- nandus, op 18 Januari j. 1., de equipage van dat vaartuig redden, als belooning ean som van f 69 geschonken. De rechtbank te Amsterdam deed Dinsdag uitspraak in de bekende vorde ring van de firma De Bruijn tegen de gemeente. Overwegende, dat de opzeg ging der concessie aan de Hollandsche gasfabriek behoorlijk was gedaan, ontzegde de rechtbank aan de firma De Bruijn den eisch tot schadevergoeding, door de ge meente te betalen, wegens de afsnijding der gasbuizen en veroordeelde de eische- resse in de kosten, ten bedrage van f420. Naar de »Goesche Crt." verneemt is de 2e luitenant der inf. J. H. A. P. Overman, te Atjeh door een kogel in den bovenarm gewond, doch niet gevaarlijk. Het Vad. meldt: Z. M. de Koning zal, nu zich in den laatsten tijd weder verschijnselen van neuralgie bij hem. hebben geopenbaard een gedeelte van den aanstaanden zomer te Wildungen gaan doorbrengen; reeds zijn de vroegere apartementen weer ge huurd. H. M. de Koningin zal Z. M. weder vergezellen, Naar men verneemt, loven enkele particulieren te Grauw f 1000 uit aan hem, die den persoon kan aanwijzen, die den molen, in de vorige week aldaar verbrand, in brand heeft gestoken. De Haoge Raad heeft Dinsdag verworpen de cassatievoorziening van een steenhouwersbaas uit Haarlem, die door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld werd tot 5 jaren gevangenisstraf wegens opzettelijke brandstichting in een gebouw, waarbij te voorzien was dat eenig men- schenleven in gevaar kon worden ge bracht. Als een eigenaardig huldeblijk bij den aanstaanden feestdag van Z. M. Wil lem Hl beeft Jhr. H. C. van der Wijck den wenscb geuit, dat bij die gelegenheid door de Statem-Generaal aan Prinses Wil- helmina de titel zal worden aangeboden van Prinses van Oranje. Een vrouw, die zich in het vak van bedelen zeer bekwaamd heeft, komt te Amsterdam voor een koffiehuis en laat zich ineen zakken. De medelijdende be zoekers dragen de arme vrouw naar bin nen. Ze wordt van krachtig voedsel en geld voorzien. Een half uur later geeft ze voor een ander koffiehuis dezelfde voor stelling. Dezelfde vrouw ontving Woensdag van een juffrouw op de Kloveniersburgwal een half brood. Toen ze een eindje verder geloopen was, wierp zjj het brood aan een hond toe. Naar dagelijksche gewoonte verzamel den zich Woensdagmorgen weder honderden werkloozen in het Volkspark te Amsterdam. Te elf uren werd de dagelijksche wande ling begonnen. Dit ging echter niet geheel zonder botsing. Nadat de politie op de Raam- poortbrug den stroom had tegengehouden, blijkbaar met het voornemen dien te verdee- len, en deze zich naar den kant van het kerkhof »de Liefde," gericht had, liepen eenige agenten naar het bruggetje bij het Kerkpad, en beletten den overgang nu en dan. Een oogenblik was er waarop de voorsten der wer- keloozen tegen de politieagenten opdrongen en een enkele van deze reeds naar den stok greep. Doch hierbij bleef het. Een groot aantal personen ging vóór het bruggetje het onbebouwde terrein rechts over, en voegde zich later over het kerkhof en langs het Lange Bleekerspad heen, weder bij de anderen, waar nu de stoet gezamenlijk verder trok, zonder dat in de drie-cn-een-halfuur, die de wandeling duurde, zich eenige politie vertoonde. Nu en dan onderweg ontvingen zij, die vooraan liepen, geld, en onmiddellijk werd hiervoor brood gekocht, dat werd rondgedeeld Eenige bakkers in de Nieuwe Kerkstraat en Weesperstiaat gaven brooden ten geschenke. Langzaam voortgaande, met de vrouwen voor op, kwam de stoet te ruim éen uur op de Nieuwe Heerengracht aan het doel van den tocht, de woning van den heer W. Hovy. Men wilde zich bij hem vervoegen, omdat, naar verteld werd, van zijnentwege Dinsdag avond aan bet koffiehuis »de Vrede" brood was uitgedeeld, een bericht, dat niet beves tigd werd. Daar de heer Hovy niet te huis was, begaf men zich naar de brouwerij op den Kadijk, waar twee leden van het bestuur, op het kantoor werden toegelaten. Volgens het later in het Volkspark gedane rapport van Koning, een hunner, had de heer Hovy eerst nadat hem was gezegd, dat men de boodschap van «geen hulp", die aanvanke lijk gegeven werd, niet aan de buitenstaan- den overbrengen kon, een bankbiljet van f40, een muntbiljet van f10 en f 10 aan zilver aan spreker ter hand gesteld. Op de vraag wie hij was en of het geld hem toevertrouwd kon worden, antwoordde hij dat hij, op zijn woord van sociaal-democraat, het bedrag eerlijk aan den penningmeester der Vereen, overgeven zou. Te hall drie was men in het Volkspark terug, waar bedoeld verslag werd uitgebracht en de penningmeester Schieferlie de ontvangst van het geld berichtte. Hij laakte in scherpe bewoordingen hen, die niet aan de dagelijk sche optochten deelnamen, maar alleen om het brood te ontvangen het Volkspark bezochten. Daarna werd er uitdeeling gedaan van 2000 ronde en 200 lange brooden. Voor het gerechtshof te Amsterdam, kamer van strafzaken, stond Dinsdag in hooger beroep terecht zekere De Thouars. De beklaagde, afstammende van een oude familie, had vroeger in Den Haag gewoond. Reeds twee veroordeelingen, een wegens diefstal en een wegens mishandeling, had hij achter den rug, zodat het hem niet gemakkelijk viel arbeid te vinden. Zwer vende van stad tot stad, kwam hij ein delijk te Hoorn, waar het hem gelukte het medeleden van een predikant op te wekken. Deze schonk hem een jas en zorgde dat hij den nacht in een logement kon doorbrengen. In. den morgen ('t was 13 November) maakte hij zich van een gouden horloge, dat in zijn bereik kwam, meester, maakte het te gelde in een huis van koop met recht van weder inkoop en begaf zich naar Groningen. De zaak kwam spoedig genoeg uit en bij vonnis der rechtbank te Alkmaar werd De Thouars een jaar gevaugenisstraf opgelegd. Van dit vonnis kwam hij in appèl, tot zijn verdediging aanvoerende, dat armoed en gebrek hem tot zijn daad gebracht had den. De adv.-gen. mr. Jolles requireer- de bevestiging van het vonnis der recht bank, dewijl de straf hem volstrekt niet te zwaar voorkwam. De verdediger, mr. E. Lankhout, gaf een schets van het le ven van bekl. en trachtte aan te toonen, dat een samenloop van noodlottige om standigheden hem tot zijn val gebracht hadden. Pleiter drong op een aanmerke lijke vermindering van straf aan. Gelijk wij eenigen tijd geleden me dedeelden, werd zekere G. L., een sla gersknecht, door de rechtbank te Amster dam vrijgesproken van de tegen hem in gebrachte klacht van brandstichting door onvoorzichtigheid. Hij was met eenige vrienden in een herberg gekomen en had uit aardigheid daar een zij u er kameraden een voetkussentje naar het hoofd gewor pen. Een in het midden der kamer han gende petroleumlamp werd daardoor ge troffen, ten gevolge waarvan een der pe ren naar beneden viel en een begin van brand veroorzaakte. Vandaar de vervol ging. De rechtbank zag hier geen on voorzichtigheid en sprak den jongen man vrij. Het O. M. kwam hiervan in hoo ger beroep. Bij arrest van Dinsdag heeft het gerechtshof te Amsterdam de uit spraak der rechtbank bevestigd. Onder het opschrift: »In het Volks park" deelt het Nieuwsblad voor Ned. mede »Zeg ereis, rooie't schijnt er bij jou aan te zitten, tegenwoordig." „Dat zou 'k meenen; 'k heb den kost vrij!" „Den kost vrij Waar ben je dan „Wel in 't „Volkspark" brood voor niemendalDat kan een extraborrel lij den En met een onbeschoften lach op zijn gemeene tronie verwijderde zich de,,roo ie" uit de onaanzienlijke, maar druk be zochte herberg, waar hij „stamgast" bleek te zijn en ondanks zijn werke loosheid of werkloosheid, wat voor hem hetzelfde was, meer dan ooit in den laat sten tijd kwam. Dit gesprek is histo risch en werd ons juist zoo overgebracht, als wij het hier mededeeleu. Een ongehuwde schippersdochter werd Zondagavond te 's-Hertogenbosch in hechtenis genomen, verdacht van het kind, waarvan zij dien dag bevallen was om het leven te hebben gebracht. Al spoedig kwam zij tot de bekentenis, haar kind overboord te hebben geworpen. Maandag werd vanwege de politie ge durende den geheelen dag in de Zuid- Willemsvaart in de nabijheid van het schip gezoeht, met het gevolg dat tegen dan avond het lijkje aan een dreg werd opgehaald. De trein, die Zondagavond 8.50 uit Utrecht naar Gouda vertrok, werd na on geveer 15 min. rijdens door de noodrem tot stilstand gebracht. Een stukje ijzer van de rem sleepte langs een der wielen, waardoor vonkjes ontsprongen, zoodat men dacht dat de waggon in brand stond. N a onderzoek werd de reis voortgezet doch andermaal deed men den trein stilstaan en de reizigers besloten den waggon te verlaten omdat, bevreesd voor het slepen en krassen der rem, gevoegd bij de eerste verontrusting, men het niet veilig achtte. Gelukkig dat het de laatste waggon was, zoodat men spoedig de reis kon voortzetten. Maar wat gebeurt ten derde male? Een dame, vonken uit de locomotief ziende vliegen, en nog ang stig over het gebeurde, waagt 't nog eens te trekken en het element stond weder stil. Door deze hindernissen kwamen de reizigers een half uur te laat te Gouda en Den Haag aan. Men schrijft aan de Zutphensche Ct. uit Den Haag Een mijner vrienden liep eenige avonden ge leden in de Parkstraat en passeerde daar een werkman, gevolgd door zijn zoontje, die er bei den nog al armoedig uitzagen, maar niet bij hem aanklopten. Duidelijk echter hoorde hij zoonlief tot papa zeggeuVraag toch dien heer wat, waarop vader antwoorddeNeen kind, je weet wel, dat doe ik liever niet. Mijn vriend liep nu wat langzamer om er meer van te vernemen, en nu hoorde hij het kind zeggen lleeft moe der dan nog broodkaartjes Neen, was vaders antwoordzij heeft er geen één meer, maar daf is niets. Maandag heeft vader weer werk, en dan zal bet beter gaan. Mijn vriend was aangedaan over zooveel ar moede, gepaard aan zoo's ontwikkeld eergevoel en bleef staan om zijn plicht te doen. Blijkbaar kostte het den man moeite een gift aan te nemen, maar de nood drong. Onder har telijke dankbetuiging verwijderden zich vader en zoon, echter niet zonder dat de vader mijn vriend de toezegging had gedaan, den volgenden dag, Zondag, bij hem aan te komen, teineinde over de toekomst te spreken. Op het afgesproken uur was de werkman ook werkelijk present. Thans vertelde hij de geschie denis van zijn ongelukkig lot, van de ellende, die hij in den laatsten tijd had doorgebracht en van de vreugdetranen, die zijne vrouw den vori- gen avond geschreid had, toen de man met brood en andere eetwaren in huis kwam. Maar al was de ellende groot geweest, het leed zou schie lijk geleden zijn, want Maandag of Dinsdag zou hij naar Delft verhuizen, waar hij werk had ge vonden bij een bekende firma, die getoond had vertrouwen in hem te stellen. De eenige moeie- lijkheid was nu nog om vrouw en kinderen van het allernoodigste te voorzien tot den dag, dat hij zijn eerste weekgeld zou ontvangen. Nu, daarin zou mijn vriend wel voorzien, want, hij was zelfs blij iemand gevonden te hebben, die het blijkbaar ten volle verdiende geholpen te worden. De vraag was alleen hoeveel er gedurende de eerste dagen nog noodig zou zijn. Mijn vriend presenteerde zes gulden, maar de werkman zeide dat hij voor vijf gulden wel zou kunnen rond komen, want dat het verhuizen hem niets be hoefde te kosten, omdat de bedoelde firma te Delft om den anderen dag met den fabriekswa- gen in Den Haag kwam en dan het huisraad wel voor niets zou meenemen. Ook wilde hij niets cadeau hebben, maar het geld alleen ter leen aannemen. Zoo werd dan ook afgesproken, en den man werd zelfs een ingevalden postwissel meegegeven, dien hij bij de terugzending van het geld zou kunnen gebruiken. Al duurde dat ook eeu jaar, dat kwam er niet op aan. Natuurlijk werd de zaak ook in den familie kring van mijn vriend ter sprake gebracht, en moe der de vrouw vond, dat haar echtvriend nog wel wat roialer had mogen zijn, maar daaraan viel nu niet meer te veranderen. Ondertusschen kwam de man Dinsdag nog even terug en wel op een uur dat mijnheer niet te huis was. Mevrouw wist er alles van en ontving hem gaarne. De reden van zijn komst was eenvoudig deze, dat de fabriekswagen ditmaal vol naar Delft was teruggekeerd en dus zijn huisraad, waarvan trouwens ook nog het een en ander beleend was, niet had kunnen meenemen. Hij moest dus nog een nacht in Den Haag blijven en ook eenig geld voor de verhuizing besteden. De rest is gemakkelijk genoeg te raden. Mevrouw gaf hem nog eenig geld er bij, en de man vertrok, hoogst dankbaar over zooveel goedheid. Dienzelfden dag schreef echter mijn vriend, die eenig wantrouwen begon te krijgen, naar de firma te Delft om inlichtingen. Het antwoord luidde, dat de bedoelde persoon twee jaren ge leden wegens schromelijk wangedrag was wegge jaagd, en dat men volstrekt niet van plan was hem terug te nemen. Natuurlijk zal de werkman in quaestie zioh niet vertoonenmaar is het wonder dat bij der gelijke treurige ervaring de lust tot geven niet grooter wordtP Heldersche Moppen. NIEUW GEWICHT. KeukenmeidGeef me twee pond zuur kool. Winkelier: Kilo is het, mijn kind. KeukenmeidZoo, kilo Geen zuurkool meer o Een pronkertjeO, mejuffrouw, ik wilde zoo gaarne dat ik een ster was om u licht te kunnen geven. De jonge dameIk wilde het ook, mijn heer! De naaste ster is elf millioen mijlen van mij verwijderd. Boer't Is toch een last, zoo'n knappe deern in je dienst te hebbenIk moet nou den zesden knecht al wegsturen. Ze leggen 't allemaal met haar fin BoerinMaar waarom stuur je de deern dan zelf niet weg Marine en Leger. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij zijn departementna vergelijkend onderzoek, een tweede klerk aange steld kan worden op een jaarwedde aanvankelijk van f'4ÖO. Voor de bijzondorheden zie men de Sts -ct* van heden (no. 87.) De luit. t/z. 1ste klasse P. F. H. Volcke nam heden het bevel van Zr. M». torpedo-instructie vaartuig Vulkaan over van den luit. t/z. 1ste kl. B. de Groot, die op non-activiteit is gesteld. De luit. t. z. 2de kl. J. Albarda en de officier van adm* 8de kl. J. F. de Hart, uit O.-I. in Ne derland teruggekeerd, zijn op non-activiteit ge steld. Naar men verneemt, heeft de luit. t. z. Ie kl. G. M. Titsingh eervol ontslag uit 's rijks zee dienst verzocht. De Koninklijke Nederlandsche Marine telde tot op dezer dagen 1 opperbevelhebber der zee- en landmacht (Z. M. dc Koning), 2 vice-admiraals, 4 schouten b. n. (vlagoffic 86 kapt. t. z., 35 kapt.-luit. t. z., 120 luit. t. z., Ie kl., 195 luit. t. z. 8e kl., 64 adelb. Ie kl. 1 kolonel commandant, 3 luit.-kol., 16 kapt., 19 eerste luit., 8 tweede luit., 1 luit.-kol. intend., 3 kapt.-kwartierm., 8 eerste luit.-kwartierm., 1 tweede idem 1 kapt., administrateur van klee ding, behoorende tot het korps mariniers. 1 inspecteur, 2 dirig. offic. v. gezonh. le kl., 4 der 2e kl., 30 offic. v. g«z. Ie kl., 26 offic. v. gez. 2e kl., 10 vreemde geneeskundigen (tijdelijk offic. v. gez. 2e kl.), 1 apotheker der le kl., 3 apothekers der 3e kl. behoorende tot den geneesk. dienst der zeemacht: 1 hoofdinspecteur v. administratie, 2e insp. v. adm., 84 offic. v. sdm. lekl., 46 offi. v. adm. 2e kl., 12 adj.-administrateurs, behoorende tot de adm. bij de zeemacht 6 offic.-machinist der le kl., 5 id. der 2e kl., 52 machinisten der le kl. in k., 18 mach. le kl-, 82 machin. der 8e kl., behoorende tot 's Rijks stoomvaartdienst 14 opperschippers (adjudanten-onderoffic), 19 schippers (serg.-maj.), 53 bootslieden (serg.), 21 bootsmansmaats (serg.), 6 opperstuurlieden (adjud.- onderoffi.), 3 eerste stuurlieden (serg. -maj 17 tweede stuurlieden (serg.), 6 opperkonstabels (adj.-onderoffic.), 12 konstabel-maj. (serg.-maj.), 26 konstabels (serg.), 11 eerste provoosten (serg.), 9 eerste timmerlieden (serg.-maj 16 tweede tim merlieden (serg.), 8 eerste, 9 tweede zeilmakers; 8 eerste, 6 tweede «meden 4 eerste en 10 tweede botteliers5 ziekenoppasser-majoor en 8 eerste ziekenoppassers, 14 eerste, 30 tweede schrijvers, 2 kuipers, 1 kapelmeester (adj.-onderoffic 1 on der-kapelmeester (serg -maj.), 6 stafmuzikanten (serg.), 3 oppertorpedisten (adj*-onderoffic.). 3 torpedist-raaj. (serg.-maj 13 sergeant-torpedisten, allen dek- en onderoffic. in het v. k. 1 hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouw, 3 hoofd-ingenieurs, 3 ingenieurs le kl., 5 inge nieurs 2e kl., 2 adsp- ingenieurs, behoorende tot het korps ingenieurs der marine; 69 adelborsten der 2e kl. (waarvan 4 voor de mariniers 84 adelborsten 8e kl. (waarvan 3 voor de mariniers), behoorende tot het instituut voor de marine 12 adsp.-adm.1 militair student, a. s. offic. v. gezondh. bij de zeemacht53 studenten aan verschillende universiteiten, a. s. offic. v. gezondh. bij de marine. Op 1 Januari 1887 waren er 123 schepen en vaartuigen van oorlog verdeeld als volgt, 59 schepen tot verdediging van kusten, zeegaten, reeden en stroomen; 16 sohepen voor algemeenen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1