't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1460. Zaterdag 12 Februari 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. PRIJSRAADSEL. Atoc»nn©ment per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand), 28 dagen. Opkomst der Zon 7 u. m. Onderg. 5 u. m. Zondag 18 Sexagesima, liaandag 14 Dinsdag 15 Laatste Kwartier. Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 70e Geboortedag van Willem Alexander Paul Frederik Lode- wijk, Koning Willem III. HELDER, II Februari 1887. Op de vergadering in //Harmonie", uitge schreven door de sub-commissie, ter regeling van den fakkeloptocht, waren Woensdagavond 21 vereenigingen vertegenwoordigd. Na een woord va'n den president, den heer S. van Gijn, tot inleiding, werd den corporatiën hun rang in den optocht door middel van loting aangewezen. Daarna gaf men op hoe men zou verschijnen en tevens 't een en ander omtrent de verlichting. Volgorde van den optocht. 1. Eendracht baart Genoegen gecom bineerd met Nut en Vermaak, gecostumeerd 2 banieren kaars- en kunstlicht. 2. Kruis voor Krijgsverrichtingen burgerkleeding marketentsters banier. 3. Ontwaakt bij Tijds. Historische groep, voorstellende Willem de Zwijger, enz. ge costumeerd, met vaandel en twee marketentsters in tenue- 4. Vaderland en Oranje. Gedeeltelijk gecostumeerd. Voorstelling van Prins Willem, zijne kostbaarheden offerende op 't altaar des vaderlands 1569. Lampions en Beng. vuur. 5. Admiraal van Wassenaar. Voorstel- lende Watergeuzen, met banier en een vlag, die in Atjeh is gebruikt. Fakkels en Beug. vnur. 6. Artillerie-Vrijkorps. Burgerkleeding. 7. Pro Patria. In costuum, met een wagen, waarop de Hollandsche maagd. Lampions en transparant. 8. Oefening kweekt kunst. In costuum, voorafgegaan door een banierdrager te paard. Lampions. 9. Stafmuziekkorps en Vereenig. Entre Nous. Lampions, transparanten Beng. vuur. 10. Metalen Kruis. Met banier, in rijtuigen. 11. Burgerkring Harmonie. Een ruiter- groep, voorstellende Koning Willem III, in ge neraalsuniform, omringd door een beschermende «erewacht. 12. Loodspersoneel. In uniform, met een opgetuigden loodskotter op een wagen. Seinvuren en toplichten. 13. Vriendschap baart vreugde. Bur gerkleeding, met banier. Lampions en transparant. 14. Eendracht maakt Macht. (Korpor. Vereen.) In costuum voorstellende de inneming van 't Slot Loevestein. Verlichting. 15. Vereeniging O. V. In uniform, met banier. Lampions. 16. Sociëteit Mars. In burgerkleeding, met vaandel. 17. Aurora. In costuum, voorstellende Floris V, graaf van Holland en Zeeland, in rij tuig, met gevolg. Vaandel. Verlichting. 18. Ond.off.-Ver. Admiraal de Ruyter. In uniform, met banier. Drummonda kalklicht. Magnesia fakkels. 19. Werklieden-Ver. In burgerkleeding, met attributen. Lampions. 20. Vuurst. Ie kl. Ver. Welvaart en Vooruitgang. In uniform, met banier en twee marketentsters, in costuum. Lampions en Ben- gaalsch vuur. 21. Brief- en Telegraafbestellers. In uniform, met vlag, transparant en attributen. In de pauseering werden de liefdadigheids voorstellingen aanbevolen. Nadat door de hh. T. Mooy en Klein 't woord was gevoerd, werd de vergadering door den president der sub commissie gesloten. Er heerschte onder de vergadering een uitmuntende geest en opge wekte stemming, die zich len slotte uitte door het zingen van het Volkslied. Dezer dagen is 't programma ver spreid van de op Dinsdag 15 en Woens dag 16 dezer te houden liefdadigheids uitvoeringen, in 't lokaal Tivoli alhier. We ontleenen daaraan deze mededeelin- gen Door 't stafmuziekkorps der konink lijke marine, onder directie van den heer J. Koning, zullen de werkzaamheden met muziekuitvoeringen worden geopend en besloten. Helder's Mannenkoor zal voor dragen »'t Vlaggeliedc en Hollands glorie." De rederijkerskamer z>01ympia" zal ten tooneele brengen De terug komst van den krijgsman* en de vereeni ging »H. W. N.": Een kop thee.* Door de onderofficiers-vereeniging Vaderland en Oranje" zal een gymnastische Panto mime worden uitgevoerd. Bij vernieuwing maken we onze lezers op deze uitvoering opmerkzaam en beve len we algemeene deelneming aan. Het doel van 't comité, dat het plan voor deze uitvoeringen beraamde en voorbereidde, is geen ander dan ditde bevordering van een extra-bedeeling aan de behoef- tigen in deze gemeente, op den dag, de viering van 's Konings 70en verjaardag voorafgaande. Tot burgemeester van Anna Pau- lowna is door Z. M. benoemd de heer Th. J. Waller. Door den commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland is bepaald, dat de jacht op eenden in die provincie zal worden gesloten 28 Februari e. k. dat de jacht op ander waterwild zal wor den gesloten 15 April e. k., en dat de visscherij zal zijn gesloten van 1 April tot 1 Juni e. k. Voorloopig tot ultimo December 1887 kunnen militairen in uniform, zoowel of ficieren als minderen, zoomede hua bagage, verroerd worden tegen de prjjzen van het militair tarief. Vertoon van een reisor- der is niet meer noodig, dan alleen wan neer de officieren of minderen niet in uniform zijn. De Indische regeering heeft de mach tiging des Konings gevraagd om te be palen, dat de tot militaire gevangenisstraf in N.-I. veroordeelde militairen, die niet aldaar zijn geboren of opgevoed en wier straftijd van langeren duur is dan een jaar, Jhun straftijd in Nederland zullen ondergaan. Uit Vollenhove wordt gemeld: Maandag werden alhier de nog vermis te lijken gevonden van de vrouw en 2 kinderen van schipper Smeding, van De- demsvaart, wiens schip op de Zuiderzee strandde. In de zaak van den brand in het Kurhaus te Scheveningen heeft de officier van justitie tegen de dienstbode van den heer Heineken een maand hechtenis ge- ei scht. Als een merkwaardigheid deelt men mede, dat een echtpaar te Rotterdam Woensdag zijne 67jarige echtvereeniging vierde. De man, de heer J. B. Bosman, mr. loodgieter, is 88 jaar, en de vronw, mej. J. T. Arnolds, 90 jaar. Beiden ge nieten nog een goede gezondheid. Uit dit zeldzaam langdurige huwelijk zijn in leven 5 kinderen, 24 klein- en 29 achterkleinkinderen. De heer Mr. J. P. Kraakman, gedurende 24 jaren Secretaris der Kamer van Koop handel te Alkmaar, heeft als zoodanig ontslag genomen. In de Czaar Peterstraat te Amster dam heeft een gepensioneerd koloniaal zich door ophanging van het leven be roofd. Men schrijft deze waahopige daad toe aan ontrouwe liefde van een meisje. Tegen den kautonrechter van Assen is proces-verbaal opgemaakt, wegens het zenden van een zijner kinderen naar school, terwijl ten zijuen huize een lijder was aan besmettelijke ziekte. Volgens de wet zal nu de Hooge Raad een naburig kantonrechter moeten aan vijzen, om in deze zaak uitspraak te doen. Te Amersfoort bleek bij het houden eener inspectie, dat van een vijftigtal paarden der blauwe huzaren, daar in garnizoen, de staarten aan de beneden- zijde waren afgesneden. Onderofficieren en manschappen zijn in arrest genomen tot de dader ontdekt zal zijn. D. v. N. Dezer dagen kregen een man en een vrouw in de Anjelierstraat te Amsterdam twist. De man wilde dat zijn vrouw de trap zou afgaan, waaraan zij echter niet voldeed. Daarom wierp hij haar er af en wel zoo onhandig, dat de arme vrouw haar borstbeen brak. Door den rechter-commissaris in strafzaken te Leeuwarden, wordt een in structie gevoerd tegen J. v. d. L., te Grouw, wiens molen dezer dagen is af gebrand onder verdachte omstandighe den. Die molen heeft reeds vrij wat drukte veroorzaakt. Midden in het dorp staande, is hij bij sterken wind en storm voor de omwonenden steeds gevaarlijk, en velen zouden dan ook niets liever zien, dan dat de molen werd afgebroken. Een vroeger gedaan voorstel om hem van Ge meentewege aan te koopen, werd door den Raad verworpen. Een paar jaren geleden brandde de molen af, en v. d. L. bouwde bem weer op. Hij dekte hem met riet, wat in strijd was met de verorde ning ter blussching en voorkoming van brand. Een civiel proces volgde en werd door hem verloren. Bovendien werd hij ook door den kantonrechter veroordeeld wegens het dekken van den molen met riet en is een administratief proces bij den Raad van State aanhangig. Ver liest v. d. L. dit, dan moet de molen af gebroken worden, zonder dat hij schade vergoeding ontvangt. Hangende het proces brandde de mo len, in herbouw voor j 11.000 verzekerd, een paar weken geleden opnieuw af zon der bekende oorzaak, en de ingezetenen hebben vrijwillig f1200 aangeboden aan hem, die den dader kan aanwijzen. Al de personen in Nederland, die, door fraaie advertenties in de dagbladen uitgelokt, postwissel of geld zonden naar de zich noemende „Conkliog Watch Com- pany," te Birmiugham, tegen welke on langs gewaarschuwd werd, hebben thans hun geld terug ontvangen. Zij mogen er onzen Vice-Consul te Birmingham, den heer J. Kounreuther dankbaar voor zijn. Het was toch voornamelijk aan zijn tus- schenkomst en zijne persoonlijke bekend heid met den postdirecteur van. Birming ham te danken, dat dit gunstige resultaat verkregen werd. Men zg voortaan op zijn hoede en winne eerst inlichtingen in vóór men op schoon klinkende beloften geld zendt. Wanneer men tegenwoordig van Edam naar zee wandelt, is het een op wekkend gezicht zoovele handen bezig te zien. Een vijftigtal arbeiders is bezig een stuk land, aan de stad toebehooren- de, op te hoogen. De daartoe benoo- digde specie wordt gehaald van oever land bij de haven. Wie thans werken wil, wordt door de zoogenaamde „Spinfabriek" aan den arbeid geplaatst. Een twintigtal vrouwen onge veer hebben voorts aan huis werk met het naaien van dassen, die de „Spinfa briek", voor een aannemer van elders hier laat vervaardigen. Een verdienstelijke Nederlandsche Men leest in de Dordrechtsche Ct. Onze stadgenootc, mej. Cornelia Van Zanten, die in Italië en Duitschland als opera-zangeres reeds zooveel roem in- oogstte, en nu voor drie winterseizoeus verbonden is aan »the American Opera" te New-York, tegen een gage van niet minder dan f 45,000 per seizoen, brengt de geheele muzikale wereld aldaar in be weging. Alle bladen te Chicago, Was hington, Boston, Philadelpbia, enz., waar zij successivelijk optrad, roemen als om strijd haar zang, spel en artistieke op vatting. Overal waar zij in genoemde plaatsen de tweede maal in een opera voor stamp volle zalen optrad, stond het auditorium als één man op, om haar met applaus en bloemen te begroeten, terwijl haar van het publiek menige ovatie ten deel viel. Eigenaardig is het, dat de Boston He rald de verklaring aflegt, dat hare uit spraak van het Engelsch beter is dan die van de meeste geboren Amerikanen. Ongetwijfeld is mej. Van Zanten de eerste Hollandsche, die als opera-zangeres en wel in drie verschillende talen, in het buitenland zooveel roem behaalt en Ne derland op kunstgebied eer aandoet. De inkomsten van de gekroonde hoofden in Europa worden door een Duitsch blad als volgt bepaald. Duitsch land met 22 regeerende families, betaalt jaarlijks ruim f42.000.000. De Sultan van Turkijë kost jaarlijks f 40.000.000. Dan volgt Rusland met ruim f30.000.000, Oostenrijk met f 12.000 000, Engeland met ruim 11.000.000, Italië met 8 en Spanje met 5 millioen gulden. Hierop volgen de kleinere staten, waaronder Ne- derlaud, dat jaarlijks ruim 8/4 millioen aan zgn Koning betaalt. De president van Frankrjjk heeft f 450.000 terwijl de presidenten van de Vereenigde Staten en Zwitserland, veel minder inkomen genieten. Te Montreal, in Canada, werd een groot ijs-carnaval gevierd, hetwelk uit de noordwestelijke staten der Unie een groot aantal bezoekers lokte. De vorige week nu, was des avonds een pleiziertrein van de Central Vermont spoorwegmaatschappij uit Boston naar Montreal vertrokken, in welken zich, voorzoover men kan nagaan, een Ronder-vijf-en-twiutig personen be vonden, De trein reed Zaterdagmiddag omstreeks 2 uren over een brug van 65Ö vott lengte, over de Witte rivier, die Vermont van New Hampsbire scheidt. Juist toen bij over de brug been was, bemerkte de machinist, dat er aan den trein iets haperde. Achter zich ziende, zag hij een aantal wagens over de brug naar beneden tuimelen, op de geheel met ijs bedekte rivier. In een ommezien stonden deze wagens, die met vuurstoven verwarmd werden, alsmede de brug, die van hout was, in br^nd. Hulp te brengen was zoo goed als onmogelijk. Wie niet het geluk had zich te redden op het ijs, door een veu- ster of een opening welke hem door het vuur zelf werd gebaand, was onherroepe lijk aan de vlammen overgeleverd. Ver schrikkelijke tooneelen deden zich voor. Een man wist uit een wagen te ontko men hij mist zijne vrouwvindt haar terug, maar kan haar niet verlossen beiden vinden in de vlammen den dood. Twee knapen zitten in doodelijken angst den loop van het vuur te verbeidenden een verspert hst den doortochthg wordt levend verbrand voor de oogen van den ander, die een opening vindt om doorheen te springen. En velen van die zich zóó konden red den, werden aangetast door de vreeselijke koude de thermometer wees op 50 graden beneden het nulpunt en verlo ren door bevriezing het leven. Ongeveer 30 reizigers, die zich in het voorste gedeelte van den trein bevonden, kwamen ongedeerd vrg. Van de overigen werden enkelen min of meer ernstig ge wond, terwijl van ongeveer een 60tal de lijken zijn gevonden. Het ongelak wordt toegeschreven aan het springen van een rail nabij de brug, door de hevige vorst. In de Amerikaansehe pers wordt thans algemeen de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid van een beter stelsel van verwarming der spoorwegwagens, dan tot nu toe algemeen gevolgd wordt. Verschillende balddadigheden hadden Dinsdag te Londen plaats. Ofschoon de fakkeltocht, dien de sociaal-democraten hadden willen houden ter herdenking der ongeregeldheden in bet vorige jaar, niet doorging, werd toch op Clerkenwell Green een socialistische bijeenkomst gehouden. Na afloop daarvan trokken talrijke volkshoopen naar het Oosten der stad, die onderweg de winkelruiten insloegen en eenige winkels plunderden. De politie maakte tamelijk spoedig een einde aan de baldadigheden en nam eenige der belhamers in hechtenis. Twee bommen ontploften Dinsdag avond te Lyon in de nabijheid van het paleis van justitie en bet bureau van po litie. De commissaris en twee agenten, die terstond naar buiten snelden, werden licht gekwetst. Ook werd een der per sonen, die den aanslag pleegden, gewond, want men kon sporen van bloed bespeu ren. De Soleil ontvangt beriebt uit Lyon, dat acht personen in hechtenis zijn ge nomen, waaronder eenigen, die door de uitbarsting van een bom zijn gekwetst. Tevens wordt er bijgevoegd, dat ter zelf- der tijd een bom te St. Etienne ontplofte onder de vensters van het bureau van den inspecteur van politie in bet paleis van justitie. Een reddingsboot van nieuwen vorm, gebouwd door kapitein John Moody, vindt in Amerika veel bijval. Deze boot heeft den vorm van een ster met vier punten. Wanneer men de beide i zijpunten of zijarmen wegdenkt, dan heeft het overblijvende gedeelte vrijwel den vorm van een plat vaartuig. De zijarmen voorkomen het omslaan hoewel zij natuurlijk de snelheid zeer verminderen. Het vaartuig heeft geen kiel, is ongeveer 9 meter lang, 7,20 me ter breed en 0,225 meter diep. Het is verdeeld in 8 waterdichte compartimenten die met kurk gevuld zijn. Aan boord van de „Duke of Wel lington te Portsmouth wist de bemanning een vat rum van 42 gallons meester te worden. Zij dronken er zoo rijkelijk van, dat men hen te middernacht voor dood vond liggen. Het duurde geruimen tgd voor dat de dronken mannen weer op bun verhaal kwamen. Zij zullen voor den krijgsraad moeten verschijnen. Een 21-jarige vrouw te Saint Tko- mé, in het Fransche departement Ardê- che, heeft haar aangehuwde tante, met wie zij in hetzelfde huis woondever moord, naar aanleiding van een twist over het verdeelen van een varken, dat zij te zamen gemest hadden. Zij worgde de oude vrouw, en hing haar toen aan een balk op, om degenen, die haar vonden, aan een zelfmoord te doen gelooven. Maar de buren, die het gerucht van den twist hadden gehoord, haalden de gerechtsdienaarsde moorde nares werd gevat en bekende weldra haar misdrijf. Haar man, Crespis genaamd is ook in hechtenis genomenmaar lig houdt stijf en sterk zijn onsehuid vol. Mijn eerste is een vrouwcnaam, Mijn tweede roept: maakt voortl Mijn derde en ook mijn geheel, Yindt gij gewis aan boord. Mijn eerste is van vleesch en been, Mijn tweede van metaal, Mijn derde gaf een armen bloed Soms geen gewenscht onthaal. In 't plantenrijk vindt men de stof, Waarvan het is gewrocht. En, dat zeg 'k in vertrouwen u, 't Wordt niet bij 't mud verkocht. Mijn eerste heeft mijnheer, mevrouw, Wel nu en dan bediend, En hield het tweede niet altijd Voor haar vriendin of vriend. Mijn derde deel kwam nu en dan Haar bij liet werk te pas, Maar men weet zeker, dat dit niet Met mijn geheel zoo was. Wanneer gij 't eerste en tweede weet, Weet gij gewis genoeg; Zijt gij zoover, gij antwoordt mij Met 't woord, zoo ik 't u vroeg. Raadt nu erns flink en spitst uw brein Tot 't winnen van een prijs. Geeft ons van uw scherpzinnigheid Een duidelijk bewijs. Voor de goede oplossing van bovenstaand raadsel, zullen de Uitgevers 100 exemplaren beschikbaar stellen van 't zoo even verschenen werkie//Onze Koning," met platen. Een feestgeschenk naar P. J. Andriessen, voor 't jonge Nederland bewerkt door W. F Oostveen. 50 anderen ontvangen mede een voor het aanstaande feest toepasselijk cadeau. Oplossingen, alleen van binnen de gemeente, kunnen ingezonden worden tot Zaterdagavond 6 uur. De verloting zal Maandagmorgen om 10 ure, in 't bureau Spoorstraat, plaats hebben. Heldersche Moppen. Een melkboer werd 'a nachts door een spot vogel gewekt met het geroep dat zijn beste koe stikte. De boer liep naar den stal en vond de koeien gezond, maar in den uitloop der pomp stak een prop. o «Wanneer heeft men 't meest donder en bliksem te wachten vroeg een onderwijzer bij gelegenheid van een natuurkundige les. "Als pa de rekeningen van hoeden en ja ponnen betalen moet," zei een kleine jongen. o Practischc inzichten van een boer: Wel, Gerrit, waarom trouw je toch niet? Joa, zie je, meneer, as ik nau trouwe en 't bevalt mie niet, dan he'k spiet, da'k et edaon heb en as 't mie wel bevalt, dan ha'k spiet da'k niet eerder etrouwd bun, dus altied spiet 1 Marine en Leger. De luitenants ter zee 2de kl. J. A. M. Bron, W. Hoving, J. W. van Aalst, A. L. De K ruy ff, de tijdelijke officier van gezondheid der 2e kl. bij de zeemucht T. M. Guinplowien en de off. van adm. der 2e kl. O. R. Paehlig, allen uit Ooat- Indië in Nederlund teruggekeerd, zijn op non-ac tiviteit gesteld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1