't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. LEVE DE KONING! No. FEESTTONEN, Oranje boven! 1462. Zaterdag 19 Februari 1887. Vijftiende Jaargang. Leve de Koning! zoo jubelt de schare, Leve de Koning, zoo ruischt het in koor; De echo herhaalt het als heüchlijke mare, 't Galmt de landouwen van Nederland door. Leve de KoningLangs velden en waat'ren, Hoort men die klank als een vreugdetoon schaat'ren, Overal worde die juichtoon herhaald Leve de Koning! zoo stijge de bede Door heel het land en de natie juicht mede Leve de Vorst, door Gods liefde bestraald. Leve de Koning! uit duizende monden Stijgt thans die bede vol eerbied omhoog; Leve de Koning! elk moog het verkonden, En bij die juichtoon blinkt feestvreugd in 't oog. Leve de KoningGij, ouden en jongen, Fluistert die bede met staamlende tongen, Of roept haar uit met een vroolijk gemoed. Leve de Koning! dien God voor ons spaarde; Smaak Hij nog jaren geluk op deez' aarde; Ga het den Vorst en het Vaderland goed! Leve de Koning! zoo ruischen de akkoorden Statig omhoog tot des Eeuwigen troon; Leve de Koning! rein klinken die woorden Ook door de temp'len op plechtigen toon. Leve de Koning, die heden mag staren Op eene tijdreeks van zeventig jaren; Leve de Koning, zoo hart'lijk bemind. Leev' hij nog jaren met fierheid en gratie, Als 't geëerbiedigde Hoofd onzer natie; Leve de Koning met Gade en kind verstommen, nu gelieel 't Nederlandsche volk zijne geestdrift uit in een krachtig „OraDje boven Zulk een dag doet 't Nederlandsche hart goed. üe zorgen des levens rusten voor een tijd en alles vereenigt zich om zijne deelne ming te betuigen in 't geluk, dat de Koning, omringd door zijn gezin, mag smaken. Wat al tal van gelukwenschen zullen er uit alle oorden des lapds worden afgezonden, door burgers zoowel als militairen, corporatïën zoo wel als particulieren, naar 't vorstelijk 's Gra- venhage, dat men als 't centrum der feest vreugde mag beschouwen. Onder Koning Willems bestuur hebben we een rijk des vredes gehad en smaken Goddank nog 't zoet van dien vrede. Zulk een langdurig tijdperk van vrede hebben onze voorouders nooit gekend, heeft geen Oranje Yorst ooit gehad. Yelen met ons herinneren zich nog, wanneer ze den koninklijken grijsaard aanzien, hoe hij, als een forsch en krachtig man in 1849 te Amsterdam, de hoofdstad de3 rijks, werd in gehuldigd, omgeven door talrijke familieleden, en van die allen is hij alleen overgebleven als een oude eik, die de jonge stammen zoo wel als de woudreuzen van eigen leeftijd, om zich heeft zien vallen. Zou 't herdenken daar aan en 't bewustzijn, dat met hem de reeks zijner roemzuchtige voorvaderen gesloten wordt, dat met hem, als de laatste van zijn stam, de dynastie sluit, den grijzen Vorst tot ernst stemmen op zijn 70en geboortedag, een glim lach komt hem zeker 't gelaat verhelderen, als hij een blik slaat op zijne jeugdige gemalin, koningin Emma en zijn aanvallig dochtertje, de kleine prinses Wilhelmina. Zij toch ver aangenamen hem den avond des levens en trachten hem te vergoeden, wat hij zag heen gaan. Voorzeker zal 't koning Willem goed aan 't hart doen, wanneer hij ziet, dat zijne onderdanen allerwegen dien 70c" geboortedag tot een nationaal feest willen maken, dat hunne liefde en gehechtheid aan 't oude Oranje huis nog niet verminderd is en zich alom krachtig wil uiten. „Oranje en Nederland één"die spreuk onzer voorvaderen is geen ijdelc klank. Steeds hebben de Oranjevorsten met hunne onder danen meegeleefd, steeds hebben ze deelge nomen in elkanders vreugde en leed en van die deelneming doen blijken. Dat deed ook koning Willem, toen de watersnood een deel des lands vrceselijk had geteisterd en uit de overstroomde landstreken kreten weerklonken om hulp en bijstand, kreten die door 't ge- heele vaderland weergalmden. Toen vertrouwde de vorst 't niet aan anderen toe, die gevraagde hulp en bijstand te brengenzelf stelde hij zich aan 't hoofd en begaf zich naar de plaatsen, waar de nood 't hoogst was. Bij de herdenking van de glorierijke be drijven onzer voorvaderen of de redding des vaderlands, deelde onze koning in onze vreugde en vierde met ons feest. Laat dan op den dag van morgen de Oranje vaan naast de Nederlandsche driekleur wap peren Gaan we met elkander tempelwaarts, om naar de wijze onzer voorvaderen, onze beden uit te storten bij 't herdenken eener gewichtige gebeurtenis. Als daarna leger en vloot zich vereenigen tot een militaire vertooning en we verder zoo wel door de jeugd als door volwassenen, luister aan den feestdag zien toebrengen bij de op wekkende tonen van ons muziekkorps, welk Nederlandsch hart zou dan koel blijven, wie zou zich niet opgewekt gevoelen, om mede te stemmen in de juichtonen ep deel te nemen aan de vreugde? Moge de dag van morgen een ware feestdag zijn, waaraan Koning en onderdanen nog lang een aangename herinnering behouden; moge de dag van morgen aan de geheele wereld toonen, dat de liefde tusschen vorst en volk, tussclien Nederlanders en 't beminde Oranje huis, nog onverflauwd is en weerklinke door c geheel vaderland een krachtig y^Vanneer we 't opgewekt leven rondom ga(leslaan, dan roept alles ons toe: iiWeldra is 't feest!" Dat feest houdt hier aller hoofden bezig en niet 't minst is dit 't geval bij de blijde jeugd. Wat al toebereidselen zijn er niet gemaakt en hoeveel handen zijn nog niet ijverig bezig om dat feest met luister en opgewektheid te vieren. Op de roepstem van de Feestcommissie snelde men van alle kanten bijeen, om te verzekeren, dat men er werkdadig aan wil deelnemen. Alle manufactuurwinkels hebben oranje-lint nevens de nationale kleuren uitgestald, om de feestelingen op den dag van 19 Februari te sieren. Wat zou ook een Oranjefeest zijn, zonder die veelbeminde kleuren! En ja, wel is dat feest eenig. Koning Willem III, onze geëerbiedigde Vorst, mag morgen 't voorrecht smaken zijn 70=n verjaardag te vieren en tevens, dat hij nog met krachtige hand 't roer van Staat weet te houden, 't Voorrecht van zulk een ouderdom en daarbij zulk een lang durige regeering, mocht nog aan geen zijner voorzaten tebeurt vallen. Die gebeurtenis doet voor een oogenblik alle partijschappen zwijgen en de wanklanken, nu en dan gehoord, ze Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1