HOÜTVERKOOPING De Notaris GooiicK Westeita PRINS HEfDRIKPOLDEB. P. J. BRöIN, te Bnri 00 Texel, EngelsÉe Molen, De laÉist talio Dij k Kon. Dei marine, BEDDEK-MAGAZIJN, HOOFDGRACHT K 85 J. en S. TAN DAL, Dit fle „GeArMds Valk." ABSTERDAM-DORBBECHT. KANAALWEG 33. W. J. BLITZ, Tandarts, TEXEL. BELANGRIJKE 1 200 zware Aineritasclie grenen letóelea, een partü grenen en vnren Plan- ïen, pp Palen en Balken, Huidplan ken, Schroten en Delen, eikei DekMken ea Hilelea, zeer zwaar, Sparrea, Eikea eaireieiBraiÈoit. Eea partü NIEUWE HOUTWAREN, als: Platei, Deelea, Eih- hen, Sparrea ea Schrooten. Eenip Zeilen, Blokken, Map, Wagensmeer, Vaat werk, Vlaggen en hetgeen verder senteerd zal worden. 16000 halve Kilogrammen hest KLAVERHOOI. J. E. WINKLER, AHministratenr. DE VOORRAAD eene lading puik beste grove DEVOORRAAD A. Z. HOLSMULLER, te Amsterdam, nemen Plaatsvervangers en Nummer- verwisselaars aan voor de hoogste waarde. Zich te vervoegen bij hun Agent M. VAN PRAAG, Midden straat Helder. Smakelijk VAN VOLLENHOVEN 'S Niet y aangezet met Alcohol. Versteld STOUT, Geregeld verbruik in de Hospitalen te PARIJS en ANTWERPEN. Wacht ii voor namaak. Ruime sorteering Lampen, Petro leumstellen en geëmailleerde Keuken- Benoodigdheden. Jacob van Campenstraat 142, Amsterdam. FEUILLETON. RECHT EN LIEFDE. t© Texel. presenteert op WOENSDAG 2 MAART a. s., des voormiddags ten 10 ure, op den HAVENDIJK te OUDESCHILD, publiek te verkoopen Betaling 15 Mei 1887. Voorts zal, onmiddellijk na afloop vau boven staande verkoöping, ten huize van T. DE BOER, achter den ïïavendijk, publiek worden verkocht: ZEGT HET VOORT! Den 7n MAARJ a, s. zal worden verhuurd bij inschrijving, voor den tjjd van drie Jaren: Ie. de Prins Hendrik zeedijk; 2e. het recht van Zeegras te maaien op de waarden van bo- vengenoemden Polder; 3e. het recht van drijfwier op te halen, langs den dijk van den polder 4e. het jachtrecht in den polder ter grootte van 490 hectaren; 5e. het recht van kievitseieren- zoeken. Daarna zullen worden verhuurd voor éen Jaar: De perceelen WEI- en HOOILAND, kad. bekend Sectie F, Nos. 1137, 1138,1136,1139 en 844, te zamen groot 19.97.00 Hektaren. Wijders nog te huur: eenige akkers TUINGROND. Inlichtingen te bekomen bij den onder- geteekende, einde Wagenstraat. Blikken en Zinken Emmers, Akers, Waterscheppers, Zeepkoppeu, Koffie- en Theebussen, Blikken Aardappel-Bakken, Petroleum Kannen en Ketels, Waschkom- men, Waschbordeu en Waschboenders. DE VOORRAAD. RICHTER. is w aotitencie, Prijs f 0.75 contant in de Haven van Texel. Bestellingen worden door hem ingewacht. einde Wagenstraat. Geld op den koop toe! Universeele Metaal-Poetspommade. Zilvergeld bevindt zich in een der 20 doozen. Prijs per doos 6 Cents. In DE VOORRAAD. RICHTER. Als gij succes op uwe onderneming zult hebben moet gij adverteeren. Bij de Uitgevers KUPPERS LAUREY, te Haarlem, is verschenen zyne militaire positie en vooruitzichten, door SINCERUS. Prijs f 0,25. Franco per post f 0,30. Eene hoogst belangrijke en zeer lezenswaardige brochure voor Ouders en Voogden, wier zonen of pupillen als Machinist-Leerling bij de Marine in dienst wenschen te treden. hEXS:1 «fc *16 M JL#Fo#^^ïF2Kussensen,Paar# mQW BË Zeegras Matrassenf» K. SS. Hoofdgraont. K. SS. mm®ëk&w, einde Wagenstraat. Vazen, Bloempotten, Albums, Likeur tonnetjes, Olie- en Azijnstellen, Room kannen, glazen Botervloteu, Drankkaraffen geslepen en ordinaire Bier-, Likeur^ en Jeneverglazen. In de Voorraad. RICHTER. Een goed begin beloofd veel. Een zaak te beginnen, zonder die te adrerteeren belooft iveinig. Bekroond te PARYS, BORDEAUX, MARSEILLE en ANTWERPEN. Hoogste prijs MELBOURNE 1880. Eere-Diploma NICE 1884. overal verIs.rIjstonnr S. El. XJTJIJTZB3ST. V00RL00PIG BERICHT. ,,ALCAZAE." Café Concert. Opening MAART a. s. Spoorgracht.J. C. SMIT. Tandheelkundige operatiëu en het plaatsen van Kunsttanden wordt verricht in 't Hotel» DE TOELAST," Binnenhaven, iederen Donderdag van 1 tot J5 ure namiddags. Te Sc hagen Hotel »Vredelust" bij den Heer BRÓERSMA, Donderdags- voormiddags. Te Alkmaar Maandags bij den Heer tan der WAL, Kaasmarkt, en Zaterdags bij den Heer J. SPIJKMAN, Hotel »den Burg." De viering van het Koningsfeest op het eiland Vlieland. De morgenstond van 's Konfngs verjaardag hulde ons eiland in een dikken nevel. Straten en wegen waren met sneeuw bedekt en hier en daar spie gelglad. Dat gaf een somberen indruk bij de dingen die komen moesten. Maar ziet, op de roepstem, ver gezeld van klokgelui„zandstrooien, zandstrooien," was het een wonder, hoe een ieder in de weer was, en toen om kwart voor achten de klok van het raadhuis met statige klank ons toeriep: ,,'t is een feestdag voor den Koningwas de lan ge dorpsweg van oost tot west reeds met een dikke laag zand bedekt. Precies ten 8 ure werd het feest door denhr. burgemeester, tevens voorzitter van de Feest commissie, met een hartelijk woord geopend't „leve de Koning klonk van aller lippen. Nu kwam de zegewagen, voorafgegaan door een vaandeldrager, en getrokken door 16 leden van de Jongelings-vereeniging „de Zeevaart," in costuum, het dorp binnen. Benevens den Heraut, die het feest van den dag moest aankondigen, had op den wagen plaats genomen het muziek gezelschap „Concordia," dat bij afwisseling zich deed hooren. Nevens den zegenwagen bevonden zich twee adjudanten van den Heraut, die de feest-programma's uitreikten. De feest-commissie bevond zich aan beide zijden van den wagen. De zegenwagen droeg de zinnebeelden van Handel, Nijverheid, Landbouw, Zeevaart, enz. Achter den zegewagen volgden de Batavieren te paard. Paarden en ruiters, in een woord, 't een was nog sierlijker dan het ander. Op sommige punten van 't dorp. hield de stoet halt, waarop de heraut zijn proclamatie liet hoo ren. Zij was van zoo geestigeu inhoud, dat de feestelijke stemming bij het publiek al aanstonds in een goeden toon kwam. Het geheele dorp. van oost tot west, had een feestelijk aanzien. Uit alle buizen wapperde drie kleur en oranje. Om 10 uur vingen de].-volksspelen aan. Door het armbestuur der Ned. Herv. Gemeente was de zoogenaamde armentuin met de meeste bereid willigheid beschikbaar gesteld. Nooit ken men prachtiger feestterrein bedenken. Was de pastorie door den bewoner beschikbaar gesteld voor de leden der feest-commissie en hunne dames niemand genoodigd, stond zij voor allen open onder en boven vol, omdat 't feestterrein grenst ten zuiden aan de pastorie. Al de volksspelen hebben op een en hetzelfde terrein plaats gehad, wegens de bijzonder gun stige ligging. Aan het mastklimmen namen 29 personen deel. Na een zwaren kampstrijd werd de prijs, een prachtig staand klokje, een waar sieraad, behaald door Harmen Bijlsma en de premie, een wekker, door H. Haringsma, terwijl nog eenige geschenken aan anderen ten deel vielen. Prijs en premie werden in de pastorie door den voorzitteruitgereikt, met een toepasselijken wenscb, dat het streven van de jongelui mocht zjjn en blijven, steeds hooger te klimmen op de ladder der maatschappelijke beschaving en vooruitgang. Vervolgens heeft het zakloopen plaats gehad, eerst voor jongeren, later voor ouderen en turf rapen voor kinderen. Muiltjeloopen achteruit door meisjes. Boegsprietloopen, waarbij de prijs, een remontoir, is gewonnen door Simon Visser en de premie, een wekker, door Cornelis Visser. Ook hieraan waren eenige cadeaux verbonden. Kruikje kneppelen door 50 kinderen30 prijzen. Ten slotte hardloopen met hindernissen (door tonnen kruipen), eerst voor jongeren, later voor ouderen. Ten 3 ure werd een luchtballon opgelaten. 's Avonds ten 7 uur optocht met fakkellicht, lampions en Bengaadsch vuur. De optocht was samengesteld als volgt 1. Het muziek-gezelschap „Excelsior," met banier. 2. De rederijkers-vereeniging „Tot Nut en Genoegen," met banier. 3. De zegenwagen, voorstellende Handel, Nijverheid, Landbouw, Zee vaart enz. 4. Het loodspersoneel van Vlieland met een boot op een wagen, voorstellende de Uitlegger op de Vliereede, behoorlijk opgetuigd en bemand, onder commando van den heer Jac. Meijer, stuurman A. Bruin, L. Lipjes als roer ganger, als loods was aan boord de oudste loods van Vlieland en Terschelling J. Krul. Voor op den Uitlegger stond de loodsleerling K. Visser, voorstellende Neptunus, met de tradioneele drie tand gewapend, en de jongeling Hendrik Meijer, als secretaris van Neptunus. Hier volgde een vlet op een wagen van de Noord- en Zuidholl. maatschappij, tot redding van drenkelingen, be hoorlijk bemand. De bemanning was iu volle uitrusting. Hierop volgde het muziek-gezelschap Concordia" in een prachtig versierden wagen. Eere aan de jongelui. Verder volgden meerdere cor- poratiën, breeder bij programma omschreven. De wagens waren allen van ontelbare giorno's voorzienvoor de vaandels en banieren ging een fakkeldrager voorop, ten getale van 10. Op niet minder dan 88 plaatsen werd Bengaalsch vuur ontstokken, dat aan den geheeleu stoet een indruk wekkend aanzien gaf. Zelden zag men een vre diger vreugdefeest. Vlieland'» bevolking was in een uitmuntende stemming. Telkens wanneer de stoet halt hield en de commandant van de Uit legger aan het woord was, amuseerde zich het publiek op uitstekende wijze. Bij afwisseling hoorde men de muziek, maar van dat dolle nare gejoel, daar hebben we niets van vernomen. Na afloop van den optocht, die tot aller genoe gen en met de meeste orde eindigde, vereenigde zich de feest-commissie en verder 't publiek ten huize van de heeren E. Meijer en G. Molenaer. Ten huize van eerstgenoemde werden door eenige heeren en dames toepasselijke liederen gezongen met begeleiding van orgel. De woorden door den voorzitter der feest-com missie gesproken, de plastische voorstelling van de Hollandsche Maagd, met Bijbel en Standaard en Wapen en daarbij de vredige vroolijke stemming der feestvierenden, deed allen blijmoe dig huiswaarts gaan; alles eindigde met een leve de Koning. Ook de Koning van de feest-com missie, den achtingswaardigen burgemeester tot eere. De Zondagmorgen brak aan; nu was het feest voor de kinderen. Kwart voor 10 ure vergaderde de feest-commissie ten raadhuize en begaf zich ten 10 ure naar de school, 't Gaf een prettigen indruk, al die blijde gezichten ea dan allen zoo keurig netjes gekleed. 'i Eerst sprak de heer A. W. Westra, hoofd der school, tot de kinderen over de beteekenis van het Koningsfeest. Vervolgens sprak de voor zitter der feest commissie de feestvierende jeugd toe. Bij afwisseling werden liederen gezongen en door de kinderen van de traktatie genoten. Voor de bediening in de school, onder leiding van mej. Westra, hadden zich tevens eenige jonge dames beschikbaar gesteld. Ten 11 ure hield de schooljeugd, onder leiding der onderwijzers en vergezeld van de feest-com missie, een optocht door het dorp. Ook dit was de moeite waard om te zien. Allen waren van vlaggen voorzien, terwijl 2 vaandels er vroolijk tusschen prijkten, 't Eerst werd halt gehouden voor den bijna 90-jarigen heer Rab. Ter eere van hem, den oudsten burger van Vlieland, werd een woord gesproken en een lied gezongen, en zoo trok de stoet, hier en daar halt houdende, zingend en jubelend, van West naar Oost en terug naar de school. Ongeveer 1 ure was deze pret geëindigd. Bij de terugkomst van de feest commissie op 't raadhuis, stonden de kinderen van de bewaar school .met de onderwijzeres, mej. Sieben geb. Kooi, gereed en werd door het jongste zoontje van den hr. A. K. M. Hartog een dankbetuiging aan den hr. burgemeester overhandigd, waarna al de kleintjes te zamen een lied zongen. Namiddags ten half 3 nre had wederom een optocht plaats, geheel in volgorde als de vorige avond, maar nu hadden de Batavieren te paard zich bij den stoet aangesloten. Ten 6 ure werd er in het kerkgebouw een plechtige dankstond gehouden en eere aan Vlie lands burgerij, de kerk was eivol, wat men na zooveel vermoeienis haast niet kon verwachten. Deze godsdienstoefening werd vooral tot een feestelijke gemaakt, door de vrijwillige medewer king van eenige dames en heeren, die in koor en met volle toonen, een paar schoone liederen deden hooren. 't Waren genotvolle oogenblikken. De dank der gemeente volgde hun ook langs dezen weg. Bij het verlaten van het bedehuis zong koor en gemeente: Wien Neêrl. bloed, enz. Na de godsdienstoefening werden de bewoners van bet armenhuis getrakteerd. En zoo hebben wij feestgevierd, en allen mogen wij daarop met de aangenaamste herinneringen terug zien. Geen rustverstoring, niets hoegenaamd heeft een wanklank in onze feestvreugde gebracht. Nog eens, eere aan Vlielands bevolking. Eere aan een burgerij, die de beteekenis zoo verstaat van het „Eendracht maakt Macht." Vermelding verdient nog, dat Maandagmorgen door een groot deel der feest-commissie hunnen waardigen voorzitter, die als burgemeester, wegens ambtsbezigheden, naar Helder moest vertrekken, tot aan het Eierlands Gat uitgeleide is gedaan, en dat bij de terugkomst de feest-commissie we derom op haar beurt werd afgehaald door het loodspersoneel van Vlieland en het muziek gezel schap „Concordia" in twee versierde wagens. Aan 't westeind van 't dorp stond een eere- wacht uit de burgerij en zoo liep ook deze dag ongestoord en vroolijk ten einde. Eere aan de feest commissieEere aan de burgerij Leve de Koning 29. Novelle door Lhvin Schückin#. In het eerst schoen Benning het niet te durven ondernemen om met de zoo kort aan- gebondene freule een gesprek aan te vangen, doch eindelijk kon hij het niet over zich ver- krijgeu langer te zwijgen. »Ge waart daar in een leelijk parket, freule" begon hij, met dat vermetele heer schap «Jonker Sergius. Dat hij vluchten moest, om dat duel eene zaak daar niemand nog iets van kan hebben gehoord, dat is...." ffEen leugen" riep Regina hom luidkeels toe. Zeer zeker, niets dan een leugen! Hierin de buurt komt de politie of de justitie zoo gauw niet opdagen. Ge raoogt onzen lieven Heer wel dankbaar zijn, freule, dat Hij mij op het juiste oogenblik tot u zond! 'k Had liet waarachtig niet gedacht, toen ik van huis ging, dat ik 'zoo gelukkig zou wezen, van u zulk een dienst te mogen bewijzen." //Doch eerst scheent ge daar toch weinig lust in te hebben! Gelukkig van mij een dienst te kunnen bewijzen!! Ge hebt waar lijk u lang genoeg bedacht, eer gij daartoe kondet besluiten Benning meende verstandig te doen, door maar geen acht te slaan op dat verwijt, en vervolgde, na eenige oogenblikken. «Vergun mij u verder ook nog van dienst te wezen, freule, daar ik meen u een goeden raad te kunnen geven. Is het mij geoorloofd? Als er iets waar mocht wezen in hetgeen ik van Andries gehoord heb, nameljjk dat u niets met Dortenbach te maken wilt hebben, dan komt dit misschien daar van daan, dat men u wijs gemaakt heeft, dat li met uwe andere familie zoudt moeten deelen, en dat daardoor Wellicht langdurige, kostbare en ergerlijke processen zouden ontstaan. Mis schien heeft men getracht u daardoor angst aan te jagen. Doch freule, let niet op die praatjes, stoor u er niet aan, dat raad ik u ten sterkste; want 't heeft niets te beduiden; over Dortenbach kan vry en onvoorwaardelijk beschikt worden. Als uw oom, de oude Baron sterft, dan valt het u, als naaste bloedverwante, van rechtswege ten deel. Daaraan valt niet te twijfelen! En is het eenmaal in uw bezit, dan kunt gij er meê handelen, geheel zooals gij wilt. Gij kunt het behouden, of verpachten, of ver koopen Hier hield Benning, die nog altijd bij de paarden stond, een poosje op, doch daar hij vergeefs op antwoord wachtte, ging hij voort: //waarschijnlijk zult gij wel tot het laat ste besluiten! Natuurlijk ook! waarom zou eene jonge dame zooals u, er over denken, om hier in dat afgelegen oord een eentonig leven te leidenHet stadsleven is zooveel pleizieriger, vooral als men geld genoeg heeft, om alles te kunnen genieten. Daar is gele genheid voor conversatie, daar is altijd afwis seling, daar geeft iedere dag een nieuw genot! Gij zoudt voor Dortenbach eeu mooie som kunnen verkrijgen, freule, ik weet precies wat het waard is. Ook hoop ik freule...." z/Wat hoopt gij, mijnheer Benning? vroeg Regina op zeer afgemeten toon, terwijl zij inmiddels haar zakdoek als een kompres be zigde, en dien stevig om den enkel bond. En wat zoudt gij van mij verlangen? „Dat, als u tot den verkoop besluit, xi mij niet vergeten zult...." z/U, niet vergeten! U, mijnheer Benning? Zou u dan lust of plan hebben, om Dorten bach te koopen? Is u daarvoor vermogend genoeg?" vroeg Regina zeer verwonderd. «Lust om Dortenbach te koopen?" herhaalde Benning. «Wel zeker freule!" Doch gij moet niet denken, dat ik zoo vermogend ben, om het het voor mij zeiven te kunnen koopen, waarlijk niet; iemand in mijne betrekking, blijft maar een arm, afhankelijk mensch, Het is een heel aardig postje, dat ik hier nu al zesentwintig jaar heb waargenomen, maar men moet al heel blij zijn, als men daarvan met vrouw en kinderen leven kanvan overleggen kan geen spraak wezen... en hoe zou ik dus Dortenbach kunnen koopen? daar valt voor my niet aan te denken, freule!... Maar ik weet beter, als iemand anders, hoe Dortenbach bestaat en wat er van te maken zou zijn, als men het goed overlegt om het in kleine perceeltjes aan den man te brengen. En omdat ik dat zoo precies weet, ben ik in staat, om er meer voor te geven, dan een ander, meer dan eenig speculant of slooper!" «Gij zoudt dus mecnen, dat zoodra Dorten bach mijn eigendom zal zijn geworden ik hoop, dat dit nog in vele jaren het geval niet zal wezen, - - ik het en bloe aan u zou moeten verkoopen, omdat gij het dan in stukken en brokken van do hand zou kunnen doen?" «Ik zou u dat tenminste raden, freule, zeer ernstig aanraden! want gij zult wel be grijpen, dat, als gij wilt blyven wachten tot er iemand komt, die genegen is om Dorten bach te koopen, hetzij om er te komen wonen, hetzij om het als geldbelegging te verpachten, dan zult gij waarschijnlijk heel lang moeten wachten, en al kwam er eindelijk zoo iemand opdagen, dan zal zijn bod toch altijd wel honderdduizend mark beneden het mijne blijven want zoo iemand kan onmogelijk er meer voor geven, als hij ten minste nog eenige renten van zijn geld wil trekken.... Nu kan ik wel begrijpen, dat de Klingholt's u wel heel anders zullen hebben voorgepraat en ik zal het hun ook niet euvel duiden, want ieder denkt aan zijn eigenbelang en het hemd is nader als de rok.... Regina viel hem driftig in de rede: «Wat zouden de Klingholts mij voorgepraat hebben?" «Wat voor belang hebben zij er bij?" „Wat voor belang?" bracht Benning hier tegen in „Wel! dat is duidelijk genoeg, dunkt mij! Als het landgoed verkocht wordt aan iemand, die het in stand houdt, dan heeft de onde Klingholt kans, dat hij zijn lekker vet baantje behoudt! Dan blijft hij houtvester en in zijn huis, waar zijn vader en zijn grootvader ook al gewoond hebben en waar hij hoopt, dat zijn zoon hem zal opvolgen. Maar wordt het goed bij perceelen in veiling gebracht, de boomen gerooid en de grond tot bouwgrond gemaakt, dan is er geen houtvester meer noodig, en dan moet de oude maar zien, dat hij ergens anders terecht komt, dat op zijn ouderdom ook zoo gemakkelijk niet meer gaan zal!" z/Ja, ja!" zei Regina peinzend, dan heeft hij er ook nog al belang bij..." «Wel, 't is voor hen van het grootste be lang" viel Benning in, en nu kunt ge wel nagaan freule, waarom die lui zoo zeer trachten, om u tegen myn voorstel in te nemen, al weten zij ook, dat uwe erfenis daardoor wel honderd of honderdvijftigduizend mark schade zou lijden!" Regina knikte toestemmend, zij was bij de hand genoeg, het juffertje, om spoedig de be doeling van die redeneering te vatten. Benning daeht reeds bij zich zelf in verrukking, dat het heden wel een zeer voordeelige dag voor hem was, en dat hij veel beter er in slagen zou, om de zaken met dit meisje te behandelen, dan met die twee oude, trotsche en hebzuchtige, adellijke dames op het kasteel. Benning meende, dat hij de zaak goed en juist bijtijds aange grepen had en met een tevreden lachje keek een zijner oogeri naar de paarden en het an dere naar de freule. Regina stond op, Benning ging dadelijk naar haar toe, om haar naar het rijtuig te brengen en terwijl zij op hem leunde, vroeg zij: maar als gij dan gansch Dortenbach gesloopt hebt, wat zult ge dan met het trotsche gebouw, met het kasteel uitvoeren?" O! zei Benning," dat 's altijd goed voor een of andere fabriek. Wat voor een fabriek, dat is iets van later zorg. Ik heb myne ge dachte al zoo eens laten gaan over een turf- strooiselfabriek, er is bier kort bij veel veen grond en het turfstrooisel, freule, daar maakt meu tegenwoordig veel gebruik van." Regina maakte weder een toestemmend ge baar. Wordt vervolgd. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij van C. DE BOER Jr., Helder.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 4