't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Woensdag 9 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. No. 1467. Atoonnement per S maand#* binnen. de geneemie50 Gent. >8 franeo per post75 Afionderlyke mmmers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vó»r 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vertrikdagen der Mail nar Ooit-lndië. 12 Maart Fransche mail (over Napals.) 18 Maart Hollandsehe mail (uit Amsterdam.) 18 Maart Engelsche mail (over Brindisi.) 19 Maart HoUandsche mail (over Marseille.) Laatste liahting aan hat Postkantoor alhier 6.55 uur 's av.; voor deHollandsahe en Fransche mail ovar Marsaille 12.55 uur 's namiddags. Tijdelijk over Marteille. FosterU ©n LIJST DER BRIEVEN enz., aan onbekenden, gedurende de 2de helft der maand December 1886 G. van der Voorde, Amsterdam. Mej. L. Bitter, Haarlem. J. Oosterhof, Leeuwarden. Briefkaart. Mej. M. Snoek, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Amerika. C. Timmerman, Cleveland. G. Salvesen, New- York. Duitschland. Ida v. Wahaesburg, Gaarden. Frankrijk. G. Salvesen, Havre. E. Hougseun, Parijs. Ned. Oost-Indië. Stecker, Batavia. HELDER, 8 Maart 1887. Morgen, Woensdagavond, zal de Raad vergaderen tot bet behandelen van de navolgende punten 1. Gemeente-reiniging. 2. Benoeming leden Commissie middelbaar onderwijs. 3. Adres klokluiders. 4. Adres van den heer Govers over brandkranen. 5. Plan nen verbouwing scholeii. 6. Mededee- ling ingekomen stukken. In de nabijheid van Wieringen is het lijk opgevischt van een aldaar woon achtig ongehuwd manspersoon, die, naar men vermoedt, ziehzelven van het leven heeft beroofd. Op het lijk, zoowel aan den hals als in de broekzakken, werden zware steenen gevonden. In elk geval mag Domela Nieuwen- huis nog van geluk spreken, zegt het Ce*trum, dat hij in deze voor zijn „party" zoo noodlottige dagen hoog en droog in Utrecht achter sterke muren en grendels zit Naar het x>Vad." verneemt, zal door particulieren, die daartoe gelden bijeen gebracht hebben, aan Anton Kabelaar een gouden horloge .met ketting worden aan geboden. In 't horloge zal een inscriptie worden gegraveerd, vermeldende zijn ver- verdienstelijke daad bij het tot staan brengen der hollende paarden voor het rijtuig der Koningin op 10 Febr. jl. De koetsier Anton Kabelaar heeft van belangstellenden uit 's Gravenhage en Utrecht twee geschenken ontvangen als blijken van waardeering van zijn moedige daad op 19 Februari. Het eene geschenk bestaat uit een zilveren lucifersdoosje. Aan de eene zijde is het opgchrift ge plaatst>19 Februari 1887," terwijl de andere zijde de inscriptie draagt: >voor Moed, Beleid en Trouw." Het geschenk uit Utrecht is een album, in blauw pluche gebonden, met een dof verguld schild, waarin op sierlijke wijze een W is gesneden. (Hbld.) Met den trein van 3 uur kwam te Amsterdam Vrijdag uit België een Am sterdammer aan, die in zijn woning ko mende, een bedrag van zes-en-dertig dui zendgulden, dat hij aan ruwe diamanten bij by zich had gehad, vermiste. Hij vermoedt, dat de diefstal te Rijssel heeft plaats ge had, waar hij voor een oogenblik den spoorwegwaggon verliet, het pakje met diamanten, in een reisdeken gewikkeld, achterlatende. In een tapperij op de Prins Hendrik kade te Amsterdam, heeft een timmer man Vrijdag f210 ingeboet in het kaart spel met z. g. kwartjes vinders.* Hij deed aangifte by de politie. Zaterdag is ter griffie der arron- dissements-reehtbank te Amsterdam ge deponeerd een groote hoeveelheid wapenen, die tijdens het oproer bij Penning op 't Waterlooplein en op de arrestanten in beslag zijn genomen. Daaronder bevindt zieh ook een kanonnierssabel. (A. C.) Een koopman uit Charlois had de vo rige week het ongeluk op de varkensmarkt te Rotterdam zijn portefeuille met 1 bank biljet van f 100 en een muntje van f10 te verliezen', zonder dat hjj dit bemerkte. Toen hij het verlorene miste, bleek by onderzoek, dat de portefeuille tusscheu de varkens was gevallen, die thans bezig waren haar te verslinden. De arme man bad het geluk een stuk van bet bankbil jet terug te vinden, waarop hij hoopt bij de Bank uitbetaling te verkrijgen. Het muntje was reeds geheel verdwenen. Uit Stavoren wordt gemeld: De mist maakt de overvaart van Enk huizen naar hier, en om Donderdagavond heeft de laatste veer boot, die hier omstreeks kwart over 8 verwacht wordt, omstreeks -een uur tegen over den havenmond rondgezwalkt, maar toch gelukkig eindelijk den ingang gevon den, waarbij de op het Noorderhoofd ge plaatste misthoorn goede diensten bewees. Dank zy de tot stand gekomen overeen stemming tusschen boot en spoor, konden de passagiers nog met den trein hunne reis vervolgen. Vrijdagmorgen spande het ook weer. De stoomboot Holland", die kwart over 9 hitr moet aankomen, kon den havenmond ook maar niet vinden, en geraakte vast op het voormalige Zui- derboofd. Zij kon echter bare passagiers en de postery met bare sloepen aan wal zetten, zoodat een en ander nog met den trein kon vertrekken. De passagiers, die te 10 uur met den sneltrein aankwamen, moesten nu wel een uurtje geduld oefenen, maar toen werden zy toch ook verder geëxpedieerd. Een waarzegster Onze goede stad zoo schrijft men uit Hoorn heeft haar Sybille verlo ren. Dit bedrijf werd uitgeoefend door een oude, ellendig arme vrouw, in de wandeling ,,Bop" genoemd. Verleden week op een avond had zij het licht van haar profetischen geest voor eenige be langstellenden doen schitteren, waarbij het gebruik van opwekkend vocht niet was vergeten, toen, na het vertrek der gasten, de huren een ongewoon geschom- mel in haar stulp waarnamen. Binnen tredende, vonden zij de profetes branden de in een hoek. Men bluschte het vuur en bood haar ter verfrissching een kop koffie aan; met verontwaardiging wees dien drank echter af en eischte voor zestien of ten minste, voor acht centen jenever. Naar het gasthuis gebracht, overleed zy kort daarna aan de bekomen brandwon den. Te wenschen is het, dat de politie wake, dat de affaire niet door een au der worde voortgezet, want het getal slasht- offers overledene, vooral onder den boe renstand, was legio. Sedert eenige dagen is uit Nijme gen verdwenen zekere koopman A. W. met zich'nemende een som van ruim f 1000 aan koopmanspenningen, en met achter lating van zijn gezin. Met hem verdween ook zekere koopvrouw H. uit zijn buurt, mede met achterlating van haren man en vijf kinderen. Niettegenstaande de ijverigste nasporingen, is het nog niet mogen gelukken de verblijfplaats der vluchtelingen op te sporen. Te oordeelen naar de gisting, die sedert hun vertrek onder de bevolking hunner buurt heerscht, en de dreigementen, die vernomen wor den, staat hun by eventueele terugkomst geen gunstig onthaal te wachten. Reeds heeft zich een troep buurtgenooten een paar avonden naar het spoorwegstation begeven, gewapend met knuppels, ketels en poken, om hen af te wachten, daar zich het gerucht van hunne terugkomst had verbreid, hetgeen echter een loos ge rucht bleek te zijn. De Salvation-army, leger des heils, is va* plan weldra Nederland te bezoeken. De vorige week kwam te Amsterdam uit Londen een zaakgelastigde van dat leger, om voorbereidende maatregelen te nemen voor dat bezoek. Binnen 3 of 4 weken wordt de veldtocht in Amsterdam geopend. De zaakge astigde is naar Stuttgart vertrokken, dat na Nederland een bezoek krijgt- De huisknecht van een mevrouw te 's-Hage, van wien dezer dagen werd gemeld dat hij voortvluchtig is met een aanzienlijke som geldswaarde, heet Hen drik Reitsma, 26 jaren, geboren te Bols- ward, vroeger zeevaarder. De arrondissements-recbtbank te 's-Gra- venbage beeft rechtsiugang met bevel tot gevangeuneming tegen hem verleend, ter zake van verduistering. Een voerman te Pantin verdacht zyne vrouw en overviel haar onverwachts, doch de minnaar was uit het raam ge sprongen en zweefde aan een ijzeren stang tusschen hemel en aarde. De voerman, niets ontdekkende, viel voor zijne vrouw op de knieën en vroeg vergiffenis, dat hij haar een oogenblik had kunnen verden ken. Op straat gekomen, werd zijn aan dacht getrokken door een menigte men- scben, die in de lucht staarden. Hij hief het hoofd op en zag den zwevenden minnaar zijner vrouw, wien een boven bewoner een touw toewierp, terwijl een benedenbewoner den man bij de beeneu trachtte te vatten. De bedrogen echt genoot, in woede ontstoken, legde zijn rèvolver aan en trof een der buren in 't gezicht. Yoor deze daad is hy nu tot 10 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Omtrent de gas ontploffing in een van de kolenmijnen in de JBorinage meldt een bericht gever van de Indëpendance het volgende: De mijn behoort aan de „vennootschap der 24 aandeelen" cn is bekend onder den naam Sainte Désirée. In deze mijn worden vier kolenlagen gevonden, welke doorsneden worden door twee galerijen, een op 404, de andere op 495 meter diepte. De ontploffing heeft in de benedenste galerij plaats gevonden, doch ook hoogerop verwoesting aangericht. Op het oogenblik der ontploffing waren 210 mannen in de mijn werk zaam Uit de bovenste galerij is een zeker aantal werklieden gered, maar op een diepte van onge veer 340 meter was 'de schacht verstopt door de ingestorte aarde, zoodat men daar benoden niet kon doordringen. Bijna al de arbeiders, die op het oogenblik buiten de mijn w.aren, zijn on der leiding der twee directeuren aan het werk getogen om de verstopte gang open te maken. Te vier uur 's oehteuds werden de eerste drie lijken gevonden, spoedig daarna vijf zwaar ge kwetsten en twee mannen, die nagenoeg onge deerd waren. Omtrent het lot van de ongeveer 200 arbei ders, die nog bedolven zitten, verkeerde men toen in de grootste ongerustheid. De meesten kon den er het leven niet afbrengen, waut de instor tende aarde en steenen, de vlammen en de rook waarmede de ontploffing vergezeld ging, moeten samengewerkt hebben om de ongelukkigen te doen omkomen. De gouverneur der provincie Henegouwen en de ambtenaren van de rechterlijke macht zijn op de plaats der ramp aanwezig. Zooals gewoon lijk, verdiept men zich in gissingen over de oor zaak der ontploffing. Liet mijngas kan ontvlamd zijn bij het openen eener nieuwe galerij, of een nijnwerkerslamp kan gebroken zijn door onvoor- ;ichtigheid of door nedervallende stukken steen. Uit de twee ongedeerd te voorschijn gekomen arbeiders is niets te halen, zij zijn als verwezen van schrik. Volgens de laatste berichten had men de be nedenste galerij bereikt. Een zestigtal mijnwer kers waren ontkomen. Het aantal doodeu wordt op 144 geschat. Vele lijken zijn geheel zwart, het gevolg van verstikking; andere verpletterd of zwaar verminkt. Een vreeselijke bijzonderheid is dat de bevol king van het district, onder den indruk van de ramp, in eenen toestand van versuffing schijnt te verkeeren. De kroegen zijn vol bezoekers, waar van sommigen stomdronken. Een vrouw, wier man en twee zonen omgekomen zijn, bedient rustig de gasten in hare herberg, en heeft slechts na en dan moeite om hare tranen te bedwingen. In de kolendistricten in het Noorden van Frank rijk zijn, naar aanleiding van deze ontploffing, buitengewone maatregelen van voorzichtigheid voorgeschreven. Op de reede van Toulon is Vrijdag het Fransche schip Iphigenie met zijn lading verbrand. De gezagvoerder en verscheidene schepelingen werden gewond of half verstikt door den rook. Eerst na veel. moeite gelukte het de Iphigenie in het havenbassin te brengen en te laten zinken om een ontploffing van het kruit, dat aan boord was te voorkomen. Het geld, de papieren en de instrumenten werden gered. Een Chineesch schip is dezer da gen, op reis van Haiuau naar Siam, ver ongelukt. Van de passagiers en de be manning te zamen 600 menschen moeten niet meer dan zes gered zyn. Op een der Eugelsche Trans-Atlan tische stoomvaartlyueu kwam dezer dagen een poging tot zelfmoord voor van een jongmensck, die des nachts zijn geld in den rook-salon geheel verdobbeld had. Het sehijut, dat deze rook-salons nog al eens ontaarden in speelholen, waar drinkgelagen niet zeldzaam zyn. Op de zelfde boot werd door een paar dames des nachts het geroep van „moord" ge hoord, eveneens het gevolg van een koog- gaanden twist bij het spel. Een aantal passagiers maken thans in een der grootste Engelsche bladen een klacht openbaar over het toelaten dezer feiten, die de rust der overige personen aan boord verstoren en de reis onaangenaam maken. De machinekracht in Engeland ver tegenwoordigt thans een werkkracht van 400,000,000 menschen. Een früitkraampje op de markt te Berlijn heeft ondanks het verbod van sta- tionneering buiten de markthallen, bij keizerlijke kabinetsorder zijn standplaats op het Karelsplein mogen behouden. De eigenares had, evenals de anderen, bevel gekregen op te trekken, daar de markt' nu als standplaats was aangewezen, maar het oudje wendde zich tot den keizer, terwijl ze er zich op beriep, het leger acht zoons te hebben geleverd en het hielp. Zij staat daar nu eenzaam, maar voordeelig. De Kerstnommers van de Graphic van 1880 hadden een oplage van 400.000 exemplarenacht dagen vóór de uitgave waren die alle verkocht. De nointners van 1881 werden in oplage van 502.000, die van 1882 van 520.000, die van 1883 van 520.000, die van 1884 van 535.000 en die van 1885 van 550.000 exemplaren gedrukt. Met het nummer van 1886 be gon men reeds in Januari met drukken. Daar de verschillende vellen in 613 kleureu gedrukt werdeu, beliep 't aantal vellen druks tot in de millioenen. 20 persen en cirea 130 personen waren daarmede on afgebroken bezig. In de laatste vijf maanden moesten de nachten te baat genomen worden, om de exemplaren op den juisten tijd te kunnen uitgeven. De strijd tusschen geschutgieters en pantserfabrikanten kan al niet grooter' zijn dan die tusschen slotenmakers en de ingenieuse koppen, die de kunstigste sloten zonder geweld weten te openen. Nu weer is aan een ook hier te lande bekend slot, het zoogenaamde Protektor- slot, de kroon van het hoofd gerukt. Een Keulsch fabrikant heeft ten aanschouwe van autoriteiten laten zien, dat deze veel geroemde sloten, zonder eenig vooraf gaand onderzoek van slot of sleutel, met een stuk blik gemakkelijk geopend en zelfs weer gesloten kunnen worden. Dit feit is van gewicht genoeg geacht om in de Rijnprovinciën van overheids wege meegedeeld te worden aan de be sturen van spaarkassen enz. Berichten uit Genua melden, dat de toestand in de dorpen langs de Itali- aunsche kust zeer treurig is. De bevol king durft nog steeds niet terugkeeren naar hare huizen. De koude verergert de ellende. De bergen zijn bedekt met sneeuw en een ijzige wind, gepaard met regen, gaat over de vlakte. Sommige dorpen, als Oneglia en Diana Marino zyn nagenoeg geheel verwoest. In Oneglia zyn 8000 inwoners zonder dak. De minister van openbare werken reist door de geteisterde streken, om zich van den omvang der schade te overtuigen. Koning Huoibert zond reeds tweehonderd duizend francs en de Paus twintigduizend francs tot het lenigen van den nood. De bevolking der Biviera is wanhopend, daar tot dusver reeds 90,000 vreemdelin gen de streek hebben verlaten. Te Genua vertelt men, dat op den avond voor de aardbeving de zee drie voet verder terugliep dan gewoonlijk. De visschers begrepen instinctmatig dat er gevaar dreigde en brachten den nacht in hun schuiten door. Machinisten hy de Marine. Over de positie der machinist leerlingen en ma chinisten bij '8 Rijks zeemacht is in deu lautsteu tijd veel geschreven. Inderdaad behooren, we gens de groote bcteekenis welke het stoomwerk tuig aan boord van onze hedendaagsche oorloge schepen heeft, de vooruitzichten van de personen, die met het gebruik dier machines belast zijn, zoodanig te worden geregeld, dat die mannen hun taak met lust en toewijding vervullen. Aun den machinist worden thans hooge eischen van bekwaamheid gesteld, waaraan de rang en de bezoldiging, die hun worden toegekend, niet geëvenredigd zijn. Die grieven vindt men nogmaals uitvoering en helder uiteengezet in een vlugschrift, door Sin- cerus bij Küppers Laurey te Haarlem uitge geven. De schrijver toont daar aan, hoe groot de teleurstelling is van beschaafde jongelieden, die zich voor de betrekking van machinist laten opleiden en zich met onderofficieren zien gelijk gesteld, in plaats van, als de scheepsklerken (ad ministratie). tot den officiersrang te kunnen op klimmen, wat hun wetenschappelijke opleiding behoort mede te brengen. Ligt de oorzaak van die achterstelling in de kostelooze opleiding en de toelage van f120, welke de machinist-leer lingen genieten, dan verzekert de schrijver, dat de onders gaarne f200 voor opleiding en onder wijs zullen betalen, evenals voor de aspirant-ad ministrateurs geschiedt, indien hun zoons dan op gelijke wijze werdon verpleegd en gelijke voor uitzichten kregen. De minister van marine staat hier voor een belangrijk vraagstuk, welks goede oplossing te vens voor onze marine van groot belang is tc achten. (Hbld.) Tiende Winter-Concert op Dinsdag 8 Maart, 's avonds 8 uur, in Tivoli. 1. Fest-Ouverture über Luthers Clioral «Ein' feste Burg is onze Gott," Otto Nicolai. 2. Première Symphonie (Rd mineur) J. G. II. Mann, (manuscrit). A. Mr. Jules Masscnct, Membre de 1'Institut de France. a. Allegretto Sostenuto, Allegro molto vivace appassionata, b. Scherzo, c. Andante tranquillo, d. Finale, Allegro impetuoso,(door vriendelijke bewilliging van den componist). Pauze. 3. „Maximilien Robespiè'rre," Grande Ouverture Dramatiquc, Henri Litolff. 4. a. ,/Unterm Balcon," Sere nade, Richard Wüerst. b. „Tniumerei," (fiir Streichquartett), Robert Schumann(op verzoek). 5 Melodiè'n Congress, Tongemalde, A. Conradi. 6. Manoio Walzer," Emil Waldteufel. Marine en Leger. Een 66tal jongens aan boord Zr. Ms. opleidings schip „Admiraal van Wassenaer" zijn bevorderd tot lichtmatroos, waarvan 7 wegens uitmuntend gedrag zijn opgenomen in liet vaste korps. Nader verneemt men, dat de sluiting van's rijks lijnbaan te Amsterdam definitief lo Juli a.s. zal plaats hebben. Naar men vnrneemt heeft de Minister van oorlog een koninklijk besluit geprovoceerd, waar bij bepaald is, dat de adjudanten bij de batal jons infanterie voortaan ook den rang van kapitein zullen kunnen bekleeden. Dientengevolge zal een bataljons-adjudant, die voor bevordering tot kapitein aan de beurt komt, ook in zijnen nieuwen rang in zijne betrekking gehandhaafd kunnen blijven en zullen eventueel ontstaande va catures van bataljons adjudant nu en dan door kapiteins, in stede van door luitenants, aangevuld kunnen worden. Het bovenbedoelde besluit zal alzoo geleidelijk een niet onbelangrijke vermeer dering van het aantal kapiteins-plaatsen te weeg brengen. Bij den zoo tragen gang der bevorde ring bij de infanterie is dit besluit derhalve voor de officieren van dit wapen van groot belang. Bij het korp3 mariniers zijn toegekend voor 24- en 12-jarigen eerlijken en trouwen dienst; de zilveren medaille aan den sergeant-majoor A. J. van Kamen, den sergeant A. J, Geensen, den korporaal A. Don; de mariniers le kl. G. W. Bovendeert, A. van Hemert en H. Schuur, de< laatste gepensioneerd. De bronzen medaille aan: den sergeant J. J. Westers, de fonriers W. van der Putten en T. J. Kuipers, de korporaals G. H. Eijlders, H. Ilo- genkamp, P. J. van Walraven en J. C. Meijer; de mariniers Jc kl. J. Prillevitz, P. J. van Wil ligen, A. Favenier, J. Stolk, P. van der Plasse, J. Johannes, J. E. Supplij, B. J. van Engelsho ven, C. F. J. flolling, A. Fisscher, H. A. Voort man en P. van Dongen, en de mariniers 2c kl. J. de Ruiter en M. D. Spuls. Ingevolge machtiging des Konings, bij besluit van 4 dezer, wordt Zr. Ms. fregat Evertsen, lig gende alhier, met 21 April a.s. in dienst gesteld, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.- luit. t. z. M. A. Medenbach. Met iugang van den len Mei a. s. zijnlo. de kapt. t. z. J. C. Joekes en de kapt.-luit. t. z. JC. Commijs eervol ontheven van het door hen gevoerde bevel over Zr. Ms. opleidingsschip Admi raal van Wassenaer en wachtschip te Hellevoet- sluis, en 2o. is het bevel over voornoemde bodems respectievelijk opgedragen aan de kapt.-luits. t. z. P. G. Bruch en C. J. de Jongh Hzn. Door den commandant van bet instructieschip Nautilus zullen aau boord van de opleidingssche pen Admiraal van Wassenaer en Anna Poulowna de jongens worden uitgezocht, die geschikt wor den geoordeeld voor de opleiding tot bootsman- leerling. Z. M. heeft de tijdelijke officieren van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht dr. T. M. Gumplowicz en dr. J. G* E. van Pée, bij het eindigen van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1