't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No.1469. Woensdag 16 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement p«r 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. PostorlJ o xx. LIJST DER BRIEVEN enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 1ste helft der maand Januari 1887 Mevr. Veltman, Amsterdam; W. J. Bruin, id.; J. Mulder, id.; Schnitter, id.; Mevr. Taylor, id.; J. De Klerk, Rotterdam. J. Bruinsma, Sneek. Uit Anna Paulowna: J. van Mii, Nieuwer- Amstel. Mevr. Van den Berg, Schagen. WieringenMej. A. Bardin, Amsterdam. BriefkaartenMej. H. Spoelstra, Amsterdam. C. Rob, id. W. C. Van Leeuwe, 's Gravenhage. S. H. Verbeek, Leiden. Brieven, verzonden geweest naar Duitschland: Mej. J. G. Dijk, Hamburg. L. Linnemann, Weenen. De Directeur van het Postkantoor, P O L V L I E T. HELDER, 15 Maart 1887. De Staats-Courant bevat het Ko ninklijk besluit, waarbij de lichting der nationale militie van het jaar 1887 wordt bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. De Tweede Kamer heeft Vrijdag bet wetsontwerp tot onteigening voor de uitbreiding der haven- en sluiswerken te IJmuiden, met 56 tegen 7 stemmen goed gekeurd. De definitieve begrooting voor Marine zal waarschijnlijk niet zoo spoedig, als gemeld is, aan de orde kunnen komen. Dat zal afhangen van den tijd, dien het onderzoek in den Ministerraad en bij den Raad van State in beslag neemt. Naar het Utr. Dbl. verneemt van een zijde, die uitnemend ingelicht kan zijn, zijn al de geruchten omtrent den meer of min zorgwekkenden toestand van Z. M. volkomen ongegrond. De kwaal, waaraan Z. M. lijdt, is bekendzij is van zeer pijnlijken aard, doch bij het getrouw gebruik van Wildunger bronwater in geen enkel opzicht levensgevaarlijk, Meer dan 80 comités vormden zich reeds voor de straat versiering te Amster dam, bij gelegenheid der Aprilfeesten. Ook de Dam zal prachtig worden en door electrisch lieht, door Krasuapolsky gratis aangeboden, worden verlicht. Ook bestaat er plan om vele torens electrisch te ver lichten. De ^Lombard." In het afgeloopen jaar werden aan de Stadsbank van Leening te Amsterdam be leend 778,367, gelost 756,969 en ver kocht 32.188 panden. De geheele winst over dat jaar bedroeg f33,431,67. Bij het baggeren in de Tesselsche haven werd door de werklieden o. a. een oude zeelaars opgehaald, en in die laars vond men een flink zoodje levende pa- ling. Vermoedelijk hebben de dieren den geheelen winter in dat zonderlinge ver blijf doorgebracht. Met wijziging van de daaromtrent destijds in de Nederlandsche Stct. gedane aankondiging, wordt medegedeeld, dat de eerstvolgende verzendingen van brieven malen voor Cura^ao, langs den weg van New-York zullen plaats vinden op 25 Maart, 1 15 en 29 April, 6 en 20 Mei en 3 en 10 Juni e. k. In verband met de nieuwe dienst regeling der stoomvaart-maatschappij Ne derland zullen de stoomschepen Madura en Soenda uit den geregelden maildienst worden teruggetrokken. Een er van zal verkocht, het andere als reserveschip ge bezigd worden. Zaterdag is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Waalwijk, wegens ontdekte onregelmatigheden in zijn beheer, in zijn betrekking geschorst. Uit de gevangenis te 's-Hertogen- bosch is weder een gevangen militair ontsnapt, en wel de broeder van den on langs van daar ontvluchten Van der Waai- jen. Op de cellulaire wandelplaats bad hjj zich tusschen de ijzeren stang van het afsluithek en den muur weten door te wringen, met achterlating van buis en klompen. Op het alarm van den bewaarder, met het toezicht der wandelplaats belast, die de ontsnapping bemerkte, hebben gevan geubewaarders en politieagenten den vluchteling onmiddelljjk nagezet, met het gevolg, dat hij gearresteerd werd, nog vóór hij de stad verlaten had. Een oppassend onderofficier te Ber- gen-op-Zoom moet voor den krijgsraad terechtstaan, omdat hij zonder ver leend verlof -- een bezoek aan het na bijgelegen station Rozendaal heeft ge bracht. De zilveren voorwerpen, dezer da gen ontvreemd uit de pastorie te Oest- geest, zijn in verbrijzelden staat terugge vonden in den tuin van den tegenover de pastorie liggende villa van den beer Van der Hoeff. De gouden voorwerpen hebben de dieven meegenomen. Men is de daders nog niet op het spoor. Door de politie in den Beemster is zekere B. uit Purmerend, doornat en ge heel verstijfd van de koude, zoodat hij geen woord kon uitbrengen, aan den open baren weg liggende gevonden. Hij werd in den hooiberg van den landbouwer S. gebracht om daarin den nacht door te brengen. Toen men hem den volgenden morgen wilde wekken, was hij reeds over leden. Bij het eerste en tweede reg. hu zaren moeten zoo spoedig mogelijk 200 sabels scherp gemaakt worden. Tevens moet opgegeven worden binnen welken tijd zij gereed zijn. In een matig bezochte vergadering in het Volkspark, op Zondag jl., bracht Penning allereerst de jongste opstootjes en de vernieling van zijn café in her innering, laakte daarbij allerlei verkeerde handelingen, en hoopte op rechtsbedeeling en schadevergoeding, omdat aanleiding tot ongeregeldheden van buiten was gegeven. Met het oog op de Aprilfeesten raadde hij zijnen partijgenooten waardig heid en kalmte aan, en alles te vermijden wat de gemoederen in beweging kon bren gen en demonstratie en oploopen kon ver oorzaken, want dat bij eventualiteiten de socialisten thans dupe zouden worden. In een huishoudelijke bijeenkomst zou de aan te nemen houding besproken en daarna aangewezen worden. Zekere Smit raadde eveneens tot voor zichtigheid «»an, en beriep zich op Domela Nieuwenhuis, die hetzelfde zou doen. Handelend optreden zou de grootste na- deelige gevolgen hebben voor de partij. Fortuyn verkondigde in kalme bewoor dingen zijne bekende theoriën naar aan leiding der woorden stelen en verdeelen. De vergadering ging kalm uiteen. Zooals men weet is het Domela Nieuwenhuis in de cellulaire gevangenis te Utrecht vergund Deensch te leeren. Dit geeft een der bladen ds opmerking in de pen, dat als Domela Nieuwenhuis na zijn ontslag naar Denemarken wil ver trekken, niemand hem zulks beletten zal. Zaterdagavond waagden zich weder een paar colporteurs van Recht voor Allen" op de Hoogstraat, te Rotterdam, doch ook nu werden zjj door 't publiek daar niet geduld. Omstreeks 9 ure ont stond er op de hoogte van het viaduct zulk een rumoer, dat een inspecteur van politie het noodig oordeelde den man, die daar 't socialistische weekblad trachtte rond te venten, te gelasten zich uit de voeten te maken, daar er handtastelgk- heden te vreezen waren. Hieraan werd door den colporteur gevolg gegeven, maar by de Wijde Markteteeg kreeg de man 't zóó benauwd, terwijl uit het publiek on ophoudelijk de kreet opging bang hem op dat hij het geraden vond zich onder de bescherming van de politie te stellen, die hem onder een grooten toevloed van menschen naar het politie-bureau aan de Kaasmarkt bracht. Het hoofd der effecten-firma E. te Rotterdam is, volgens de Amst. Crt.," in hechtenis genomen. Volgens de Huisvrouw" bestaat het voornemen om in een onzer steden een tehuis op te richten voor dames van leeftijd uit den fatsoenlijken stand. Op den Staatsspoorweg is Vrijdag avond nabij Leerdam, bij wachtpost 57 de wachteres, vrouw Van Gelder, onder den laatsten van Gorinchem komenden trein geraakt. Een arm en been werden afgereden. De ongelukkige was onmid dellijk dood. Een bende jongens te Arnhem, die verschillende winkeliers hebben bestolen, zijn door de politie ingerekend. Een welgesteld vervener te K. was door de rechtbank te Heerenveen wegens mishandeling veroordeeld tot f 200 boete, subsidiair 15 dagen gevangenisstraf. Hoe wel bij verzocht had, boete toe te pas sen, bezwaarde hem de f 200 toch en be sloot bij die som zittende" te verdienen Hij begaf zich daartoe in arrest, na uit voorzorg in een café ettelijke eieren ver orberd te hebben. Het beviel hem echter in de cel zóó slecht, dat hij wenschte te betalen, maar vóórdat hij ontslagen kon worden, moesten er contanten wezen en deze bad hij niet meêgenomen. Men vergunde hem echter een briefje aan een kennis te Heerenveen te schrijven om van deze f200 te leenen. De kennis bewees hem dezen dienst, de gevangene betaalde en hem werd ruim f 13 kor ting toegestaan wegens doorgestane ge vangenschap van één dag. De HoogEerw. pater Beckx, gene raal der Sociëteit Jeaus, is te Rome over leden. Petrns Beckx werd den 8en Febr. 1795 te Sichem in België geboren. In 1853 stond hij ter vervauging van pater Roothaan aan het hoofd zijner orde. Een komisch voorval, dat een plaatsje verdiende in het wereldberoemde blijspel: Le chapeau de paille d'Italie, had Zaterdag in de liue de Rivoli te Parijs plaats. Een trouwstoet bewoog zich langs de straat. Voorop ging de bruid in een keurig vlekke loos bruidskleed, met oranjebloesems versierd aan den arm van haar echtgenoot, die voor deze gelegenheid een ruk met toebehooren had gehuurd. Dan volgden vaders, en moeders en de verdere familieleden van het jonge paar. Het gezelschap scheen in een bijzonder goede stemming, doch die duurde helaas slechts kort. Een vrouw, die een groentenkar voortduw de, was zoozeer in bewondering over het fraaie kleed der bruid, dat zij haar kar midden in den stoet en nog wel over de teenen van de schoonmoeder stuurde. De schoonmoeder gilde erbarmelijk, deed een poging om flauw te vallen en riep, dat haar voet verbrijzeld en zij voor haar leven onge lukkig was. Dit was de bruid te veel. In edele verontwaardiging vloog zij de koopvrouw in 't haar; maar deze voor geen kleintje vervaard, betaalde het bruidje met gelijke munt, trok haar bruidskleed aan flar den en vertrapte de oranjebloesems. Ook de andere leden van het gezelschap waren handgemeen geraakt met eenige straat slijpers, die het voor de groentenvrouw opna men. Toen de politie kwam, was er aan een formeel straatgevecht een einde te maken. Aan het bureau van politie werd de zaak uitgemaakt. Het bleek toen, dat de schoon moeder slechts licht gekneusd was. Allen werden daarbij met een vaderlijke vermaning weggestuurd. De groentenvrouw alleen was daarmede niet tevreden en liet proces-verbaal opmaken van haar „bruidskrabbelen." Nizza, 11 Maart. Heden namid dag te 2 uur 50 min. is hier opnieuw een schok van aardbeving waargenomen. Er heerscht een paniek in de stad. Ook te Cannes, Ventimili en Diano Marino is de schok gevoeld. De Perceverauza geeft de volgende beschrijving van een „Liefdadigheidstockt" (Passeggiata di Benefizenza) te Milaan, ten bate der noodlijdenden bij de aard beving, en met schitterend succes ge houden. Acht en twintig wagens doorkruisten twee aan twee in alle richtingen de stad om alle liefdegaven in te zamelen voorafgegaan door militaire muziek. Hier en daar konden de wagens zich slechts met moeite voortbewegen door de groote menschenmassa, waarvan ieder als om strijd de wagens traebte te bereiken om zijne offerande te brengen; op som mige plaatsen viel als het ware een re gen van pakken neder, van de meest verschillende vormen en kleuren, die van uit de balkons en de vensters der boven ste verdiepingen naar omlaag werden ge worpen, en hoe dichter deze regen was, des te luider weerklonken de toejuichingen der raen:gte. Eén wagen bevatte 2457 kleedingstukken ter waarde van 12.476 lires een gescheuk van een firma te Mi laan. De geestdrift was zoo groot, dat vele dames en heeren zich van hunne jassen en mantels ontdeden en deze op de wagens wierpen een arme portier, wanhopig over zijn onmacht om bij te dragen, bracht zijn eenig paar schoenen, zijn laatsten schat. Een klein meisje uit het volk wierp haar spaarboekje op den wagen; een con ducteur van een tram ontdeed zich van zijne overjas enz. enz. Ook werden groote giften in geldgegeven de wagens die de stad tot dit doeleinde doorkruis ten, zamelden aan geld een som van 22 387 lires in, terwijl de ontvangen kleedingstukken, bedden enz. een inhoud van 300 kubieke meter vormden. Onder de geschenken trokken ook vooral twee Arabische paarden, ter waarde van p.m. 2000 lires, zeer de aan dacht. Volgens bet opschrift dat op de dekkleeden was geborduurd, waren zij het „geschenk van een Frauschman aan zijn Italiaansche broederen." Het beroemde Smithsonian Instituut te Washington heeft ten geschenke ont vangen vijf lijken, die in het bezit wa ren van zekeren heer Wood, in St. Paul (Minnesota. Zij bestaan uit: 1 man, 1 vrouw en 3 kinderen, en zijn door een mijnarbeider gevonden in het hol van Dakoba. De lijken zijn niet verrot, maar ingedroogd en goed bewaard. Oudheid kundigen schrijven hun een ouderdom toe van misschien 2000 jaren. Te Liverpool werd een ziekenver pleegster, die haar elf-jarig dochtertje vergiftigd had om een verzekeringssom van f 120 machtig te worden, voor welk bedrag het leven van het kind verzekerd was geweest, ter dood veroordeeld. Omtrent de noodlottige aanvaring van het Britsche stoomschip »Nepaul" met het Chineesche troepenschip »Wan Nieuw Chang" waardoor laatsgenoemd vaartuig zonk worden nu nadere bij zonderheden bericht. De aanvaring ge schiedde in een dichten mist Aan boord van het zwaar lek geworden Chinéesche schip hcerschte een onbeschrijfelijke paniek. Een paar booten werden daar neergela ten maar zij werden terstond overvol en sloegen om. Van de »Nepaul" deed men alles wat men kon tot hulp van de ongelukkigen en het gelukte ook ongeveer 300 personen te redden maar een aan tal geredden bezweken van koude en uitputting. Veertig minuten na de aan varing zonk het schip, onder het jammer lijk geschreeuw der vele Cbineezen, die de masten gevlucht waren. In het geheel gingen er honderd menscbenlevens verloren. De suikerfabriek van Pelplin bij Danzig is Dinsdag tot den grond afge brand. Vier personen kwamen in de vlam men om* Pater Denza, van bet Observatorium te Turiju, verklaart, dat de jongste hevig ste aardbevingen in Italië en Zuid-Frank rijk niet anders zijn dan een nieuwe open baring van de beroeringen, waaraan in de laatste zes jaren de bodem der Mid- dellandsche onderhevig is, en welke tot op de verste punten der aarde hare te rugwerking doen gevoelen. De aardbeving van Cbios, in April 1881 die in Casamiccola van 1881 en 1883 de groote uitbarsting van de Etna Maart 1883, alsmede de mindere uit barstingen in Juli 1885 de aardbevingen in Andalusië, in December 1885 die van verleden jaar in Griekenland en Egypte, de herhaalde kleine uitbarstingen van den Vesuviusde aardschokken in Piemout, in 1885 en 1886 zijn geen op zichzelf staande verschijnselen. Zij staan inte gendeel in verband met gelijksoortige verschijnselen elders, en voornamelijk met de ramp van Krakatau, in 1883. Voorts vestigt Pater Denza de aan dacht op bet feit, dat men van de aard beving van 23 Februari den 25en dier maaud in de Vereenigde Staten den weer stoot heeft gevoeld, en even zoo de aard schokken van 27 en 28 Aug. drie dagen later te Charleston ziju waargenomen. Onze dochters Tessel.schade's laatste Blaadje bevat de vol gende behartigingswaardige wenken Leer uw dochters dat tien centen een dub beltje maken, en tien dubbeltjes een gulden. Leer haar »Neen" te kunnen zeggen, en dan ook «Neen" te meenen, of //Ja" te zeggen, en dit «Jawoord" te houden. Leer haar een katoenen japonnetje dragen, maar dat te dragen als een vorstin. Leer haar knoopen aanzetten, kousen mazen, en getornde handschoenen naaien. Leer haar zich te kleedeu in een gezond en gemakkelijk gewaad, doch waarin zij er tevens zoo goed mogelijk uitzien. Leer haar bloemen kweeken en den moes tuin in orde houden. Leer haar dat ze nooit iets te doen mogen hebben met loszinnige of onmatige jongelieden. Leer haar dat een stijf ingeregen keurslijf onwelvoegelijk is en ongezond. Leer haar bij het kiezen liarer vriendinnen nauwlettend toezien op goede zeden, maar nooit op rijkdom. Leer haar den regel betrachten«Voor ieder ding een vaste plaats, en alle dingen op hun plaats." Leer haar dat muziek, schilderen en hand werken talenten zijn, die het huiselijk leven veraangenamen, en die door niemand verwaar loosd mogen worden, die er gaven, tijd en geld voor bezit. Leer haar den belangrijken stelregel, dat men meer geld overhoudt, naarmate men stip ter binnen de grenzen van zijn inkomen blijft en dat deze grens tevens den scheidingsmuur van het werkhuis vormt. Leer haar dat een degelijke, goede ambachts man, klerk, boer of onderwijzer, meer waard is dan veertig leegloopeude fatten in mooie kleeren. Leer haar dat een uitgespaard dubbeltje evenveel waard is als een gekregen kwartje. Leer haar steeds tijd te vinden tot lezen, en boeken te kiezen waar ze practische we tenschap door leeren. Leer haar dat zachtmoedigheid de kracht en het wapen der vrouw is. Marine en Leger. Bij Kon. besluit zijn eenige algemeene regelen vastgesteld voor de vereenigingen, die ten doel hebben om, door vrijwillige oefeningen in den wapenhandel en bijzonder in 't schieten, 'slands weerbaarheid te bevorderen. Daarbij is o.a. be paald, dat de officieren dier corpsen door den Koning zullen worden benoemd, zijn de eerbe wijzen vastgesteld, waarop die officieren, in uni form gekleed zijnde, recht hebben, zoomede dat op daartoe gedaan verzoek van Rijkswege de noodige munitiën kunnen worden verstrekt voor de schietoefeningen. Naar aanleiding van dat besluit is door den Minister van oorlog bepaald, dat aan 't bestuur van zoodanige Vereenigingen voor ieder geweer- dragend lid een achterlaadgeweer eD jaarlijks 50 scherpe- en 10 losse-patronen kunnen worden verstrekt. Mochten de leden der Vereeniging zich uitsluitend als artilleristen wenschen te oe fenen, dan kan hiertoe in plaatsen waar vesting artillerie in garnizoen is, door den commandee renden officier gelegenheid worden gegeven om de oefeningen op de exercitie-batterij te doen plaats hebben, mits zulks geschiede onder toe zicht van een artillerie officier en de dienst daar door niet worde geschaad. De loit.-t.-z. le kl. W. M. J. Visser, gedeta cheerd bij 's Rijks werf aihier en belast met de waarneming der betrekking van officier van po litie, wordt met lo. Mei a. s. op non activiteit gesteld en vervangen door den loit.-t.-z. le kl. W. A. Buytendijk. Met 21 April a.8. worden geplaatst aanboord van Zr. Ms. fregat Evertsen: de luits. t. z. lekl. P. Ueyning, als le officier, M. J. P. Westveer, G. J. Sluyterman, L. A. T. J. F. van Oijen, P. C- W. Vandevelde; de luits. t. z. 2e kl. A. L. van der Moolen, J. E. J. Eybergeu, J L. Hane- winckel, F. W. Planten, E. O. Kerkhoven en W. J. G. Umbgrove de kapitein der mariniers AS. A. G. de Petit; de le luits. der mariniers J. M. Ripping en J. M. Ente van Gils de 2e luits. der mariniers J. C. Schraver, J. Copius Peereboom en G. Faassende off. van gez. le kl. J. Hartog id. 2e kl. J. H. Smitde off. van adm. le kl. J. C. Kluitde id. 2e kl. O. Willemstijn; terwijl met dien datum de luit. t. z. 2e kl. W. A. J. van Diggelen wordt geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhieren de officieren van adm. 2e kl. S. J. A. Deyll aan boord van Zr. Ms- artillerie-instructiescbip Het Loo, en J. A. M. Korpershoek van der Kooy aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der mariue te Hcllevoetsluis een ver gelijkend examen zal plaats hebben van jonge lieden, die als machinistleerling der 2e kl. wen schen te worden aangenomen. Het getal der als zoodani? te plaatsen jongelingen zal zich tot achttien bepalen De vader, de moeder, voogdes of de voogd, die verlangt dat hun of haar zoon of pupil tot voorschreven examen worden toege laten, dient, v<S<5r den laatsten April a. s een op zegel geschreven verzoekschrift in aan het departera. van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naam, vooruaam, het beroep, de woon- en geboorteplaats der ouders of voogden. Ver dere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant van 13/14 Maart.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1