't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1470. Zaterdag 19 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDEB DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 6 m. Onderg. 6 u. 12 m. iondag 20 Lactari. Gelijkheid van dag en nacht. Maandag 21 Dinsdag 22 Woensdag 23 Donderdag 24 Nieuwe Maan. Vrijdag 25 Maria Boodschap. Zaterdag 26 Gr. Paardenmarkt te Alkmaar. Aan onze geabonneerden huiten de gemeente, wordt beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 1ste kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS HELDER, 18 Maart 1887. Woensdag is door den inspecteur van het loodswezen te Amsterdam aan besteed het aau boord brengen en af halen van loodsen ter standplaats Am sterdam, gedurende 1887/88. Minste inschrijver A. E. Scheurleer, voorf 1249.67. Bij Zr. Ms. besluit van 16 dezer is de hoofdinspecteur van administratie bij de marine, F. Wolfson, benoemd tot ridder iu de orde van den Nederlandschen Leeuw. De oud-luitenant-generaal der artil lerie F. van Eiter, ridder der Militaire Willemsorde, is Woensdag te 's-Bage overleden in den ouderdom van 76 jaren. De marinier 3e kl. H. de G. is voor het plegen van een daad van geweld tegen zijnen meerdere in rang veroor deeld tot één jaar en zes maandeu mili taire gevangenis en 5 jaar ontzegging om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen. De marinier 3e kl. J. R die zich heeft schuldig gemaakt aan weerspannigheid tegen een ambtenaar, werkzaam in de rechtmatige uitoefening van zijne bedie ning, en in staat van dronkenschap de openbare orde verstoorde, is gestraft met twee maanden gevangenisstraf en drie dagen hechtenis. De koetsier Anton Kabelaar ontving heden van den generaal-majoor, adjudant en particulier secretaris van Z. M. den Koning, waarnemend secretaris van H. M. de Koningin, graaf H. Dumonceau, het volgend schrijven »H. M de Koningin, door den heer Burgemeester der residentie onderricht, dat bij gelegenheid van het ongeval, waar door Hoogstdezelve en Hare Kon. Hoogli Prinses Wilhelmina op den 19n Febr. 11. zoo ernstig bedreigd werden, gij, nadat het Koninklijk rijtuig door een gezegende beschikking der Voorzienigheid was tot staan gebracht, tot het in bedwang hou den der paarden hebt medegewerkt, of op andere wijze bijstand hebt verleend, draagt mij op n daarvoor de dankbetui- giug van H. M. over te brengen, en u door de aanbieding, namens Hoogstde zelve der hierbijgaande som van f 100, in de gelegenheid te stellen, om desverkie- zend een geschenk aan te koopen, dat tot blijk van erkenning der door u be toonde hulpvaardigheid en tot gedachtenis voor u aan het gebeurde zal dienen." Men verneemt tevens, dat namens de Koningin aan den stalhouder Wegman een gouden doekspeld met diamanten, man twee politieagenten ieder f100 en aaneen derden agent f10 is ter hand ge steld. De eigenaar van een koffiehuisje op den O. Z. Achterburgwal bij de Storm steeg te Amsterdam, bljjkens den Engel- schen naam van zijn etablissement waar schijnlijk een zoon van het land waar men in schelle kleuren behagen schept, liet Woensdagmorgen aan zijn huis een zon derling kwastje geven. De steeuen van den gevel werden namelijk overtogen met een helder rood, terwijl het houtwerk van de onderpui in 't stemmig zwart gezet werd. Hoogst waarschijnlijk had de man met deze opzichtigheid geen ander opzet dan om de aandacht wat meer op zijne in richting te vestigen, 't Kan ook wezen, dat het slechts de grondwerf was, waarop verder kunstwerk zou gepenseeld worden. Maar de samengevoegde Amsterdamsche kleuren zijn, sedert zekere partij ze als zinnebeelden harer ontevreden stemming en stoute wenschen koos, zoozeer in dis- crediet geraakt, dat men in alle rood en zwart een demonstratie ziet, en zoo kwam het dan ook, dat welhaast een talrijke" volksmenigte, waaronder vele bandela- ressen in visch, voor het opgeschilderde huis was samengeschoold, het aangapende, druk redeneerende en dreigementen ui tende tegen de ,,soossiejalen." Een half dozijn agenten kwam er aan te pas, en een paar uren moeste u verloopen eer de gemoederen wat tot be daren kwamen. Doch eerst om een uur of elf scheen men geheel tevreden ge steld. loen liet namelijk de eigenaar aan den veelvervigen Jozefs-rok als ver siering nog eeu flinke, breede, gele bies toevoegen, die, over het zwart van de onderpui getrokken, de vermeende socia listische kleurenspraak als het ware neu traliseerde. Aan de aanmaningen der agenten om „door te gaan" werd toen gereedelyk gevolg gegeven, schoon menigeen wan trouwig nog eens omkeek. In eenige werkplaatsen te Amster dam is onlangs de volgende waarschuwing aangeplakt Schotschriften, zedelooze lectuur of kwet sende gesprekken mogen niet op de fa briek gelezen, noch gehouden worden. De invoerder van zulke geschriften zal ge straft worden met direct ontslag. De voorlezer of woordvoerder voor de 1ste maal met veertien dagen verzuim bij her haling zal hij onmiddellijk uit de fabriek worden verwijderd. Dag- of weekbladen welke niet zedekwetsend zijn, of iemands godsdienstig gevoel kunnen hinderen, mo gen onder schafttijd voorgelezen worden. Werklieden, wetende dat tegen deze bepalingen gehandeld wordt en den pa troon er niet van in kennis stellen, zullen mede direct worden ontslagen. De ver- minker of zoekmaker dezer waarschuwing zal direct uit de fabriek worden verwijderd. De stearine-kaarsenfabriek te Gouda mocht zich in het vorige jaar verheugen in een toeneming van afzet. Zij verwerkte een millioen Kg. grondstoffen meer dan in 1885, en wel 6 milioen. Het resul taat is buitengewoon gunstig. Het bedrag dat over dit jaar op de boekjes der werk lieden wordt bijgeschreven, bedraagt f 30.000. De voorzorgkas wordt dan ook door de werklieden meer en meer op prijs gesteld. Wanneer te Brouwershaven een schip op de reede komt ankeren om gelicht te worden, zijn dadelijk een zwerm strand jutters" gereed hun diensten aan te bieden. Hoewel dat tegenwoordig maar al te zelden voorvalt, hebben toch sommigen in den afgeloopen winter met »jutten" 300 gulden en meer verdiend, en dat zegt wat bjj de tegenwoordige slapte van werkzaamheden. Zaterdagavond is te Amsterdam door de politie gearresteerd een 16-jarig jongeling, die het ouderlijk huis te Ham burg was ontvlucht, Men vond bij hem een revolver en een portemonnaie, gevuld metscherpe patronen Het gezin van Jan Van 't Hof aan den Rijweg onder Ouwersche, is een jammerlik ongeluk overkomen. Zaterdag is de ongeveer 16-jarige zoon Frans, bij een boer te Schiedam werkende, wel licht door de gladheid van het dek der spoelingschuit, waarop hij zich bevond, gegleden, met het treurig gevolg dat hij den dood in het water en de modder vond. Onder ongeveer dezelfde omstan digheden verloor Jan Van 't Hof ook vroeger een circa 14-jarig zoontje. Van het 15 tal kinderen rest den ongeluk- kigen vader en moeder slechts een meisje dat ongeveer 8 jaren telt. Naar men verneemt, zal de heer R. A. J. Snethlage, civiel-ingenieur te 's-Gravenhage, eerlang naar de Trans vaal vertrekken, in verband met voorbe reidende maatregelen voor den aanleg van een spoorweg daar te lande, waarvoor concessie is verleend aan de heeren J. L Cluysenaer, secretaris dér Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, Bake te Amsterdam en Groll Jr te Londen. Dezer dagen is een brief van een inrichting te 's-Gravenhage, gericht aan een firma te Amsterdam en inhoudende een assignatie groot f 4123, niet aan zyu adres bezorgd. Wel is bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam het geldbedrag ontvangen, doch niet door den geadresseerde. Men verneemt dat de politie te 's-Gra venhage de zaak onderzoekt. Aan het in aanbouw zijnde Kurhaus te Scheveningen is Dinsdagmiddag eeu stelling gebroken, waarop zicb vier werk lieden bevonden. Zij werden allen ge wond, waarvan twee ernstig. Een opper man is met gebroken been naar het gasthuis vervoerd. De stoomboot Anna Aleida, die geregeld de zalm naar de markt te Kralingscbe veer brengt, wilde Maandag door dikken mist op de rivier de Oude Maas ten anker komen, maar raakte ver ward in eeu ketting van den aldaar lig- genden lichter Duplex De stoomboot kwam daardoor met zulk eeu kracht tegen den lichter aan, dat zjj een groot gat bij de machinekamer kreeg en terstond in de diepte verdween. De bemanning kon nog juist de zalm in veiligheid brengen en zich op du Du plex redden. De rechtbank te Amsterdam heeft bij vonnis van Dinsdag beslist, dat niet wettig en overtuigend is bewezen, dat de dood van den Italiaan Bellarno op de Bennison opzettelijk door den stuurman James Boud is veroorzaakt, en mitsdien den laatste vrijgesprokeu, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling B. en W. te Leiden willen »op grond van de voortreffelijke wijze waarop zoo wel door de militairen als door het poli tiepersoneel" is medegewerkt tot hand having van de orde en het herstel van de rust, bij gelegenheid der bekende an tisocialistische opstootjes, onder de mili tairen f 350 en onder de politieagenten f70 doen verdeelen. De raad moet hierop "n goedkeuring verleenen. Volgens het „N. v. d. D is het feestcomité in de Willemstraat te Amster dam voornemens, bij 's Kouings komst aldaar, mondeling vrijspraak te vragen voor hen, die tengevolge van het paling oproer veroordeeld wernen, en mocht Z. M. onverhoopt verhinderd zijn Amster dam te bezoeken dan ditzelfde schrifte lijk te doen. De persoon van L. Thissen te Her kenbosch is, op bevel der Rechtbank te Roermond, staande de zitting in verze kerde bewaring genomen, als verdacht van het afleggen eeuer valsche getuige- genis in een strafzaak. Het getal „scholen met den bijbel" is in het vorig jaar vermeerderd met 16, en bedraagt thans 441, met 74,000 leer lingen. De waarde der gebouwen wordt op bijna 41/, millioen geschat De in zameling bracht in 1886 f107,300 op, ruim f200 meer dan in 1885. Een benauwd oogeublik Toen de metzelaar J. Pijl, te Nieuw- Beierland, door een enge opening in een regenbak was gekropen om dien te rei nigen, kon hij er ook met de grootste inspanning niet weer uitkomenmen moest eerst de opening grooter maken. Naar men meldt, zou er een moord aanslag hebben plaats gehad op den pas toor van het nabij Bergen-op-Zoom ge legen dorp Woensdrecht. De justitie is derwaarts vertrokken. Bijzonderheden zijn niet bekend. Dezer dagen is te Parijs een rechts geding gevoerd, 't welk om verschillende redenen groot opzien heeft gebaard. Ze kere Duponchelle, bloemist, vorderde van den markies De Beauharnais een bedrag van ruicu fr. 15,000 voor bouquetten en bloemen, aan zijn echtgenoot geleverd ten vorigen jare gedurende het balseizoen. Op de vraag van den voorzitter van 't ge rechtshof, hoe een rekening betreffende het leveren van dergelgke artikelen in het verloop van weinige weken zoo hoog kon stijgen, deelde Duponchelle het vol gende mede: »Om mosrozen van de verlangde schakeering te verkrijgen, tot garneering van een balkleed, heb ik ex pres een reis naar Nizza moeten maken met den sneltrein, en dergelijke bestel lingen, mijnheer de voorzitter, heb ik herhaaldelijk volvoerd.'' De rechtbank heeft geen vonnis in de zaak geveld, want bij minnelijke schikking is het ge schil vereffend. Londen, 15 Maart. (R.0 De Stan dard ontvangt een dépêche uit Berliju, van 14 dezer des avonds, waarin gemeld wordt dat, volgens eeu telegram uit Pe tersburg, zes studenten in hechtenis zijn genomen in Newski Prospekt, bij het pa leis Anitchkin, waar de Czaar en zijn ge zin hun verblijf houden. Men vond bij hen ontplofbare stoffen. De studenten wachtten het vertrek af van den Czaar naar de kathedraal. Op den Boston and Providence Railway is op zeven mijlen afstand van Boston, een verschrikkelijk ongeluk ge beurd. Een sneltrein viel over een brug heen, waardoor 43 personen gedood en 40 ernstig gewond werden. Nieuwe stoomvaartlijnen op Ame rika. Uit New-York wordt aan La Cote Europeèune gemeld, dat bet plan bestaat eeu nieuwen dienst in te voeren tusscbeu New-York en Liverpool. De stoomsche pen, welke daarvoor zullen worden ge bouwd, zullen uitmunteD door een bij zonder snelle vaart. Het eerste schip dat daarvoor zal worden gebezigd, zal den naam voeren van Pocohontas,« en indien het plan wordt verwezenlijkt, zal dit een geheele omwenteling teweeg brengen in de vaart van den Transatlantische Oce aan. Door een nieuw stelsel van water dichte afdeelingen zullen deze schepen het minst gevaar opleveren om te zinken, daardoor een buitengewone snelle vaart hebben en weinig gevaar opleveren. De machines zullen zijn van 27,986 paarde- kracht en 22 knoopen kunnen varen, waardoor men den overtocht van Liver pool naar New-York in iets meer dan 4 dagen zal kunnen maken. Te Londen is weder een zeer bru tale moord gepleegd. In het huis van den heer Samuels, een tuelkslijter, 92 Bartholomew Road, Kentisch Town, was de vrouw alleen in het vertrek achter den winkel, waaruit zij kon zieu wat in den winkel voorviel. In den winkel stond een brandkastje op een plank, waar dik werf veel geld in was, soms zelfs 300 pd. st. Op deze brandkast was het gemunt. Op klaarlichten dag kwamen eenige man nen biunen en beproefden de brandkast weg te halen. De vrouw van Samuels was doof en schijnt niet dadelijk te hebben gezien, wat er gaande was. Althans men vond de brand kast dicht bij de straatdeur en daarnaast het lijk van de op gruwelijke wijze ver minkte vrouw, die. verschrikt uit het achtervertrek toeschietende, de brandkast redde, maar het leren er bij inboette. De daders zijn nog niet bekend, maar men schijnt de zekerheid te hebben, dat drie mannen in een wagentje voor het huis gekomen, de daad hebben bedreven. Een knaapje heeft zelfs kunnen vertellen hoe de manneu waren gekleed en dat het wagentje door een kastanjebruinen poney werd getrokken. Eeu banketbak ker in de buurt zag het wageutje, maar slechts met twee manuen. Een bleef er in, de ander ging naar binnen. De po litie hecht meer geloof aan de mededee- lingen van den knaap, want het is waarschijnlijk dat twee man in den win kel gingen en een er buiten bleef. Een klein meisje zag 't eerst wat voorgeval len was. In 1856 had een dergelijke moord in Parliameutstreet plaats. De dader werd dadeijk gepakt en opgehangen. Uit alles blijkt echter, dat de daders, die nu den moord hebben begaan, haudelden naar eeu vast beraamd eu behoorlijk voorbereid plan. Alle dagbladen wekken de politi op, niets te verzuimen de moordeuaars uit te vinden. Een kabeljauw, op de Engelsche kust gevangen, heeft onwillekeurig dienst gedaan als overbrenger van een laatsten groet. Men vond nl. in zijn maag een fleschje en daarin een papier, waarop met pot lood bet volgende was geschreven D schoener »Anna", van Bangor, is aan hiTD zinken. Mijne mannen, die alle hoop gaven hebben het schip verlaten. schrijf je dit lieve vrouw, opdat je *,nn' weten, als de flesch tenminste 't str?> Bil bereikt, wat er geworden is van je l"|T]p|] veling Willie God zegen je." Eu de andere zijde stond: 24 Jan. 18l Vreeselijke storm. Beide masten af slagen. 't Schip lek. Vaarwel beste vrouw voor eeuwig. Je liefhebbende man W. Jenson. Den 22n Maart zal den 90en ver jaardag van Keizer Wilhelm opbjjzonder schitterende wijze te Berljjn worden ge vierd, want tot dusver hebben reeds 85 leden van regeerende vorstenhuizen in Europa hun komst op dien dag aange kondigd. Onder dit aantal zjjn de leden van het in Pruisen regeerende vorstenhuis niet begrepen. Het geheele gevolg, dat deze vorsten zal begeleiden, wordt op 385 personen geschat. Een Amerikaansch blad maakt mel ding van een kinderbal, dat onlangs te Brooklyn plaats had en waarbij buiten gewone sommen voor de toiletten der kleinen werden besteed. Een zevenjarig meisje droeg o. a. een toilet, dat, met in begrip van haar juweelen en versierselen, 13000 dollars had gekost. De jonge dan sers 9 tot 14 jaren waren allen in zwarten rok en droegen allen gouden riugen en horlogekettingen. Heldersche Moppen. Huisheer, met een pistool iu de hand, tegenover een dief«Pas op, of ik geef vuur." Dief, zich ijlings uit de voeten makende z/Dankje, ik rook niet." o Pas getrouwd en in een zaakje gezet «En hoe gaat liet nu met je porceleinwinkel j! //O, moeder, zoo goedMijn man heeft to™J) zoo'n slag om met de mensehen om te gaan alle dienstmeisjes maakt hij het hoofd op hol." z,Maar Jansje vindt jij dat goed «Wel natuurlijk, moederhoe verliefder die wichten zijn, hoe meer of ze breken." Een voornaam boekverkooper te Weenen keek onlangs heel mal op, toen hij een tele gram uit Warschau ontving, dat de woorden bevatte«Stuur mij een Oostenrüksch cavalerie regiment." De man overlegde druk met zijn boekhouder en seinde ten slotte terug«Daar kan ik u niet aan helpen, wend u tot den minister van oorlog." Eerst eenige uren later werd de zaak op gelost, want toen kwam er een ander telegram uit Warschau, van dezen inhoud: «Bedoeld wordt een Oostenrijksch cavalerie-reglement." Marine en Leger. De min. v. oorlog heeft bepaald, dat dit jaar bij de 2e divisie inf. de volgende oefeningen zul len plaats hebben le. Door het le en 8e reg. inf. velddienstoe feningen op eroote schaal door de drie.wapens. 2e. Door het 5e reg. inf. oefeningen vder drie wapens bij de garnizoenen. 3e. Gecombineerde oefeningen van land- en zeemacht, waaraan het le reg. inf. deel neemt. 4e. Ooefeningen in den vesting oorlog. Naar men verneemt, wordt de hoofd ingenieur der marine J. C. Jansen, van 's rijks werf alhier, geplaatst aan het ministerie van marine, als adj.-adviseur van scheepsbouw. Zr. Ms. gaffelschoener Argus werd Woensdag aan 's Rijks werf alhier in dienst gesteld onder bevel van den luit t. z. der le kl. W. G. van Nes, met bestemming tot het houden van politie toezicht op de visschersvloot. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Brak, in conser vatie bij 's rijks werf te Amsterdam, zal den len Mei weder worden in dienst gesteld tot het doen van opnemingen in de Zuiderzee. Z M. heeft met ingang van 1 Mei 1887 den hoofdinspecteur van adm. F. Wolfson, ter zake van langdnrigen dienst en meer dan 50-jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder dankbetui ging voor zijne langdurige en goede diensten, en toekenning van een jaarlijksch pensioen van f2100 en een verhoogicg daarvan met f900 'sjaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in s Rijks overzeescbe bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; en bevorderd tot hoofd inspecteur van adm. den inspecteur van adm. J. C L. K van Wely; tot inspecteur van adm den officier van adm. 1ste kl. W. H. F. Vogel, en tot officier 1ste kl. de officier van adm. 2de kl. H. J. Knottenbelt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1