't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT YOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1472. Zaterdag 26 Maart 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DEB WEEK. Krullen en Splinters nit ie HooföstaL NIEUWSTIJDINGEN. wmmmmmumïï; BILJET VAN INTEEKENING. ^.iDonnement per 8 maanden binnen de gemeente50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlon van 1 tot 5 regels25 Cent- Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 48 m. Onderg. 6 u. 25 m. Zondag 27 Passie-Zondag. Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Vrijdag 1 Eerste Kwartier. Zaterdag 2 Aan onze geabonneerden buiten de gemeente, wordt 981 beleefdelijk verzocht het abonnementsgeld Vliegend Blaadje, 1ste kwartaal 1887, te willen overmaken per postwissel of in postzegels, vóór 5 April, zullende anders daarover met 10 Cents verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. IV. Er kan moeielijk verklaard worden, dat er tusschen de Muider- en Willemspoort iemand woont, die meer met de inwoners van de Am- stelstad op heeft, die hen meer tot het voor werp zijner waarnemingen maakt dan Frigi- dus. Wanneer hem het (ernstige onderwerp van de Schutterij, het verhevene van den Volksgeest of het teedere van 's Burgerva ders wijsheid niet bezig houdt, dan daalt hij ook wel eens in lagere kringen af en vestigt zijne stipte aandacht op de uitmuntende hoe danigheden, den Amsterdammer zoo in het particulier eigen. Uit Witkamp's aardrijkskunde kan men leeren, hoeveel uitstekende mannen iedere stad, elk dorp heeft voortgebracht, maar dat moet expres geleerd worden en dat be hoeft ten opzichte van de Amsterdammers volstrekt niet; want deze zijn per se in alles puik. Zou men hem ook al buiten de stad van een snippertje pedanterie kunnen verdenken, zou de buitenman (en voor den Arasterdam mer is ieder een buitenman al woont hij ook in de Rottestad) ook wel eens aan 's mans waarheidsliefde kunnen gaan twijfelenver denken en twijfelen zijn werkingen des geestes en vóór het wantrouwen zich durfde uiten is de buitenman overwonnen door de ronde, goedige taal van den Amstelzoon. Gewis, de Amsterdammer bezit edele hoe danigheden hij is een man van ernst en zaken, van noeste vlijt, van de kunst en bo vendien van de levendigste verbeelding. Eu zoo er misschien een mijner lezers is, die dat niet in zijn geheel en ten volle toegeeft, dien daag ik uit mij te volgen naar een standje. Een standje, een Amsterdamsch standje!! Welk besef zoudt gij daarvan hebben, onge- lukkigen buiten onze grenspalen Als gij denkt aan een standje, dan zijn schandaal, vechtpartij, gescheurde kleeren, blauwe oogen en dronkenschap daarmee zinverwant; ja, dat is uw standje, maar het onze... het onze, dat is eigenlijk niets ander3 dan een philosophiscli panopticum, waar de toegang gratis. i3. Jongens, hoeraeen standjeschreeuwt de Amsterdamsche straatjongen, onze gamin en holder de bolder gaat een zwerm van dat goed naar de plaats, waar die aantrekkelijk heid meer van nabij bezichtigd kan worden. Ik meen reeds gezegd te hebben, dat een Amsterdammer het altijd druk heeft, (die het heel, heel druk heeft zegtdrok) zijn podo- meter wijst de dubbele schrede-snelheid van een gewoon menschenkind aan, maar toch, ondanks beurs en post, spijt kantoor-of koffie- huisren, heeft hij nog altijd een oogenblik tijd om de kreet der jongensin zijn oor en op te vangen en in zijn hersens te verwerken. De geschiedenis leert ons, dat sommige woorden, op beslissende oogenblikken uitge sproken, een buitengewone kracht in zich be zaten. Zoo sprak een Caesar„de teerling is geworpen," en al zijn cohorten gingen als snoeken over den RubiconLuther behoefde slechts te constateeren, dat hij daar stond en onmogelijk anders kon, of Europa dreunde op zijn grondvestenNapoleon wees zijn leger scharen in de Egyptische woestijn naar de toppen van de Piramiden met de verzekering, dat er veertig eeuwen als door spionnetjes naar omlaag zaten te kijken, of de Fransche soldaten verlangden terstond niets liever, dan het stuifzand met hun bloed te kleuren, Deze voorbeelden zou men met tal van anderen nog kunnen vermeerderen om tot bewijs te strekken van hetgeen ik boven zeide, en daardoor heeft zich bij mij de over- tuiging gevestigd, dat, als ooit een regiment landsverdedigers en dat wel uitsluitend uit Amsterdammers werd gevormd en men bij de nadering van den vijand maar zoo slim was om achter diens rug iemand met een scheeps roeper neer te zetten, die «hierheen, een standjebulderde, het onbegrijpelijk geval zich zou voordoen, dat dit kernachtig gezegde meer deed, dan die woorden bij den Rubicon, te Worms of in Egypte ooit tot stand brach ten de ijzeren muur van von Moltke zou zulk een aanval nimmer kunnen weerstaan. En zou dan in zoeten vredestijd de Am sterdammer niet even zijn lust mogen boeten om achter het spes patriac aan te stappen, en oog en oor te verzadigen aan een zaak, die hem candidaat kan doen stellen als volks held Door die overweging geleid zet hij koers met zooveel zeil als zijne deftigheid toelaat en wordt geflankeerd door dienstmeisjes en loopknechts, voor zulke gelegenheden alleen bereid om een stapje harder te doen dan ge woonlijk, terwijl zeer ver buiten zijn kielwater de koperen helm van agent numero zooveel door zijn flonkering aantoont, dat er maar gepraaid behoeft te worden om een loods aan boord te krijgen, die alles in de veilige haven van „meheertje" binnen brengt. Maar... eer zulk een loods er is! Ik heb wel eens hooren beweren, dat in zakestandjes onze agenten van politie eigenlijk doctorandi in de philosophie zijn. Ze hebben zoo iets wijsgeerigs, zoo iets logisch en kalms over zich. Ziet zoo'n dignitaris in de verte iets, wat veel van een oploopje weg heeft, duizend tegen één, dat hij terstond zijn hoofd omdraait en door die veranderde richting van visier- lijn ook een andere straat inslaat; is dit om de een of andere reden onmogelijk, dan wijdt hij al zijn aandacht aan de kleine steentjes, of Oostersch onverschillig zegt hij met het oog op de verte Salomon na: „ijdelheid der ijdelheden, alles is maar ijdelheid," of wel: een raensch moet zich nooit in een anders zaken mengen," of hij brengt de schoone spreuk „haast u langzaam" in practijk en toont daardoor genoegzaam aan, dat zijn wieg niet stond in de stad, die de kroon draagt van Euroop. Immers meestal voor zijn krachtige arm de menigte splijt, heeft deze zich verstrooid. En of nu een standje in Amsterdam de moeite waard is om er naar te zien Bijna nooit, want nu eens is de oorzaak van den oploop een in het water gewaaide hoed, dan een omgevallen mand met turf, een gebroken melkkan, een huilend kind of twee jongens, die elkander klinkend bewijzen, dat zij onder ling in opinie verschillen. Deze gevallen, vermeerderd met gebroken aapjes, met dames of heeren, die zich zei ven teveel den eerewijn hebben ingeschonken, met sinaasappelen-man nen, die de kleine steentjes hun domein ver klaren, met voerlui, die de fabel der twee bokken op de brug in herinnering brengen, dit alles vormt een breeden kring van toe schouwers, die elkander opdringen en onder vragen met een ernst of het heil van stad en land in dezen stond staat beslist te worden. En hoe gering de oorzaak der samenscholing ook moge wezen, in de meest verwijderde kringen der omgeving zwaait de verbeelding hare tooverroede en een onderlinge aanhitsing om den soms denkbeeldigen bewerker van het ongeval te straften, is aanleidende oorzaak, dat uit een niets iets geboren wordt en de agent, uit zijne wetenschappelijke mijmerij ontwaakt, de hulp van zijne kunstbroeders inroept, om door een gezamenlijk optreden èn zich zelve èn de rust der stad te bescher men. Eerst dan verlaat de Amsterdammer hoofd schuddend het terrein zijner onderzoekingen, om by een eerstvolgende gelegenheid over dat «drukkie" een omslachtig verhaal te doen en te verzekeren, dat h ij niet begrijpen kan, hoe er nog zulke dwaze leegloopers gevonden worden, die naar een gewoon standje gaan kijken. Frigidüs HELDER, 25 Maart 1887. De heer C. van Twisk, van hier, is benoemd te Amsterdam tot onderwij zer aan de openbare lagere school le kl. No. 34. Het recherche-vaartuig no. 1, schip per Bakker, is Woensdagmorgen, tijdens den storm, in de Friesche Wadden ge zonken. De opvarenden zijn gered. Woensdag jl. is door de Tweede Kamer art. 80 van Hoofdstuk III, rege lend het kiesrecht, aangenomen met 68 tegen 15 stemmen. Dat artikel luidt: „De leden der Tweede kamer worden recht streeks gekozen door de mannelijke ingezetenen, tevens Nederlanders, die de door de kieswet te bepalen kenteekenen van geschiktheid en maat- schappelijken welstand bezitten en den door die wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie- en-twintig jaren mag zijn, hebben bereikt. „Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien dat recht bij rechterlijke uitspraak is ontzegdzij die in gevangenschap of hechtenis zijn; zij die hij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goede ren hebben verlorenzij die in het burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kie zerslijsten, van een instelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur onderstand hebben genoten, en voor zoover de kieswet, hetzij zeker bedrag van den aanslag in een of meer rijks directe belastingen, hetzij het bezit van een of meer grondslagen van zoodanigen aanslag als vereisohte van kiesbevoegdheid stelt, zij die hun aanslag in die belasting of belastingen niet heb ben voldaan." De Nederlandsche koopvaardijvloot be stond op 31 Dec. 1886 uit 35 fregatten, 132 barken, 38 brikken, 41 schoenerbrik ken, 102 schoeners, 28 galjooten, 32 koffen, 139 tjalken, 39 andere zeilsche pen als hoekers enz., 106 stoomschepen totaal 692 schepen, metende 801,668.77 M8 of 287,763.30 tonnen, tegen 740 sche pen met 848,669.39 M8 of'300,330.66 ton nen, op 31 Dec. 1885. Aan 26 schepen zijn in 1886 voor de eerste maal Neder landsche zeebrieven uitgereikt. In dat jaar zijn 74 schepen, gesloopt, veronge lukt, buitenslands verkocht, of op andere wijze uit de vaart geraakt. De Rijks-Commissie voor de exa mens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijsche pen zal, aanvangende 12 April, te 91/3 uren, zitting houden te Amsterdam (in het Raadhuis aldaar.) Door het Departement v. Koloniën is aan de Kon. Mij. De Schelde," te Vlissingende vervaardiging opgedragen van een torpedoboot (groot model), welke boot door de maatschappij in Oost-Indië moet afgeleverd worden. Het aantal huizen dat deze week werd verkocht, omdat de eigenaars de hypotheekschulden niet konden voldoen beliep te Amsterdam twintig. Alles in de nieuwe stad. Dit zijn dus de naweeën van de bouw woede der laatste tien jaren. Het zal te Amsterdam bij de April feesten niet aan muziek ontbreken. Be halve de grenadiers, gaan alle militaire muziekkorpsen uit ons land naar de hoofdstad om aan die feesten luister bij te zetten. Uit Amsterdam Penning, kastelein van de „Leeuw van Waterloo," heeft een adres aan den ge meenteraad gericht, waarin hij er op aan dringt datzoo spoedig mogelijkzijn zaak worde onderzocht, en dat uit den Raad een commissie worde benoemd, om een zelfstandig onderzoek in zake de on geregeldheden op het Waterlooplein in te stellen. Gisteren werden door den officier van justitie o.a. twee verslaggevers der dag bladen gehoord in zake de ongeregeld heden op het Waterlooplein. De gemeenteraad van Amsterdam keurde met 2(X tegen 15 stemmen goed het voorstel om gedurende 3 jaren f 1500 'sjaars aan de Zuiderzee-vereeniging toe te staan. De heer mr. B. O., kantonrechter te Assen, is door het kantongerecht te Groningen veroordeeld tot een geldboete van f 5, wegens overtreding van de wet op de besmettelijke ziekten, in casu het naar school zenden van een zoon, toen reeds een der dienstboden lijdende was aau roodvonk. Dezer dagen overleed te Willems oord (Maatsch. v. Weid.) de hoogbejaarde Gijsberta v. d. Horst, wed. Theodorus Bijkerk. In 1812 volgde zij, als marke tentster, haren echtgenoot in het Groote Leger van Napoleon, naar Rusland. Samen zagen zij den brand van Moscou en maakten den terugtocht mede over de Beresina, met al de ellende en gevaren aan die vlucht verbonden, verhoogd door de bar heid van den winter. Ook bij den slag vau Waterloo waren ze tegenwoordig en deelden voorts samen in de gevangenschap die daarop volgde. Zij overleefde haren man (geb. 1786) nog tien jaren en werd sedert door haren zoon, met eenigen onderstand van de Maatschappij van Weldadigheid, liefderijk verpleegd. Voor de betrekking van klerk op de secretarie van het Groot-Waterschap van Woerden, waaraan een jaarwedde van f450 verbonden is, hebben zich 270 sollicitanten aangemeld. Zaterdagavond te 10 uur ongeveer gèraakfe het rijtuig van den veehande laar P. V. in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, nabij den Benne- broekerweg. De voerman, genoemde V., verdronk. Hij laat een weduwe en 4 kinderen achter. De Leidsche broodfabriek keert over het afgeloopen boekjaar aan de aandeel houders 20 pet. uit. Het Duitsche volk vierde Dinsdag den negentigsten verjaardag van zijn be minden Keizer, en wanneer ooit een feest uit zuivere bron, uit liefde en uit be hoefte des harten om die te uiten is ont sproten, dan is het zeker wel het vreugde betoon, dat Dinsdagallerwege in Duitsch- land plaats had en zich op de meeet ver schillende wijze lucht gaf. Al de Duitsche Vorsten kwamen voor dezen dag naar Berlijn en de vreemde zonden hunne vertegenwoordigers. Niet minder dau vijf-en-tachtig leden van re- geereude Vorsten-huizen waren op dat oogenblik ia de hoofdstad, onder wie een zevental Kroonprinsen,en geen Europeesch Vorst bleef onvertegenwoordigd. Om de vermoeienissen voor den grijzen Vorst op een dag niet al te overstelpend te maken, werd een deel der audiënties, ook die aan Generaal Verspeijk, den ver tegenwoordiger van den Kouing der Ne derlanden reeds Maandag verleend. Maandagavond had ook de reuzen-fak keloptocht der Berlijnsche studenten plaats, waarin een kleine 4000 toortsen werden rondgedragen. Hij is schitterenden zonder eenig ongeval afgeloopen. Voor het paleis des Keizers werd een grootsche ovatie gebracht. De Keizer, die zich met de Keizerin, benevens den groothertog en de groothertogin van Ba den, aan het venster der onderste ver dieping van het paleis bevond, dankte herhaaldelijk en ontbood de aanvoerders by zich, om hun zijne ingenomenheid te betuigen. De Keizer verklaarde zich zeer te verheugen over den geest, welke tegen woordig onder de studenten heerscht, en groote verwachtingen te koesteren van de studeerende jongelingschap, want de omstandigheden en de tijden waren ernstig. Een eigenaardig verjaardags-cadeau ontving de Keizer van den nieuwen Rijks dag. Met groote meerderheid bewilligde deze namelijk de door vorige Rijksdagen telkens geweigerde gelden voor een on derofficiers-school te Neu-Breisach. De minister van oorlog verdedigde krachtig de oprichting dier school »als geschikt", zeide hij, »om ons nauwer te verbinden met Elzas-Lot.haringen, dat wij onder geenerlei omstandigheid weder zullen los laten." De Keizer schonk zijn ouden lijfarts, dr. Lauer, 300,000 ms-rk, met een dank betuiging en het humoristisch verzoek, om hem toch geen honderd jaren oud te laten worden, omdat de keizerlijke kas niet voldoende zou zijn voor eeu nieuwe dotatie. (Bij des keizers tachtigsten ver jaardag kreeg dr. Lauer 150,000 mark.) De Ween er geleerde dr. Falb heeft in de afgeloopen week een voordracht gehouden over de aardbevingen. Zijne theorie is, dat de aardbevingen het gevolg zijn van onderaardsche vul kanische uitbarstingen. Deze staan in verband met de afkoeling der oppervlakte van de aarde en met den stand van maan en zon ten opzichte onzer planeet, want dezelfde stand die de springvloeden doet ontstaan, roept ook de aardbevingen in het leven. Dr. Falb vestigde er verder de aan dacht op, dat een aardbeving nooit uit één schok bestaat, maar altijd uit een reeks. De eerste schok is echter steeds de hevigste. De beul Berry heeft Maandagmor gen in Newgate, de bekende gevangenis te Londen, den steenbakker Josef King, oud 41 jaar, opgehangen. King was ter dood veroordeeld wegens moord op een vrouw, Anna Sutton genaamd en haar kind, nog geen twee jaar oud. De straf uitvoering was spoedig afgeloopen. Te acht uur kreeg de veroordeelde den strop om den hals en werd de schuif onder zijn voeten weggenomen. De dood trad oogenblikkelyk in. De Hambursche loterij-collecteur Cohn is, volgens den Landwirth, tot 6 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens het vervalschen van prijslijsten, tot welk doel hij een eigen drukkerij in zijn kel der had. Een waarschuwing voor hen die onbeperkt vertrouwen mochten stellen in de aankondigingen van vreemde lo terijen Te Marseille is een persoon, Fran- zini genaamd, gearresteerd. Hij wordt geacht de man te zijn, die in de Rue Moutaigne te Parijs den drieledigen moord heeft gepleegd. Hij heeft reeds verschei dene malen een verhoor ondergaan, waar tegen hij zich te weer heeft gestelddoch men verzekert dat hij, in het nauw ge bracht door de vragen, verklaard zou hebben dat hij Marie Regnault (het eers te slachtoffer) gekend heeft en betrek kingen met haar had onderhouden. De kapelmeester van het Grand The- atre te Toulon heeft een zangeres dood geschoten en wierp daarna zich zeiven onder den spoortrein. Posterü ©n. LIJST DER BRIEVEN enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de 1ste helft der maand Februari 1887 J. W. Triling, Amsterdam. Mej. A. Dirks, id. A. van Beek, id. IJ. Strikmarda, Hil versum, II. Kuipers, A. van Amerongen, Uit Anna PaulownapolderLoef, Boskoop, Verzonden geweest naar Belgie: M. de Louw. Antwerpen. Frankrijk. M. Goubet, Parys. Oost-Indië. K. Nannings, Batavia. De Directenr van het Postkantoor, POLVLIET. Correspondentie. „Onze Koning, een feestgeschenk." Nog onafgehaald liggen in ons Bureau, Spoorstraat, twee exemplaren van bovengenoemd werkje, toegekend voor goede oplossing van 't jongste raadsel, aan Abraham Smit en J. van Dijk. DE UITGEVERS. Marine en Leger. De benoemde officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht, Q. D. Giesberts, wordt met den 11 den April aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, om tevens dienst te doen in het hospitaal der marine. Zr. Ms- stoomschip „Van Speyk" commandant de kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll zalj26 dezer Nieuwediep verlaten, te Vlissingen de compassen stellen en van daar naar Oost-Indië vertrekken. De le lnit. J. A. Van Toorenburg wordt 1 April van het 2e bat. Mariniers te Willemsoord TJitünippen s v. p! Per drie maanden 35 Cent. Fr. p. p. 40 Cent. De ondergeteekende wenscht zich tot wederopzegging te ahonneeren op het ZONDAGSBLAD van ,,'t Vliegend Blaadje." woonplaats: No.: naam:

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1