't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1476. Zaterdag'9 April 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. Oog om Oog-Tand om Tand. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGMMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 16 m. Onderg. 6 u. 48 m. Zondag 10 le Paaschdag. Israël. Paschen. Maandag 11 2e Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Paardenmarkt te Schagen. Vrijdag 15 L. Kwartier. Israël. Paschen. Zaterdag 16 Israël. Paschen. HELDER, 8 April 1887. Mej. E. Elte, van hier, is benoemd tot 3e onderwijzeres aan een der openbare scholen te Amsterdam. Velen zullen waarschijnlijk plan hebben de feesten, bij gelegenheid van 's konings komst in Amsterdam, geheel of gedeeltelijk bij te wonen. Hierop reke nende, heeft de directie van de schroef- stoomdienst Gebr. Zuriuühlen gunstige bepalingen in 't belang der reizigers ge maakt, zooals in achterstaande annonce is vermeld. De gemakkelijke en aange name reis in de welingerichte booten, voor weinig geld, maakt 't mogelijk, zonder groote kosten, van de vermakelijkheden in de hoofdstad te profiteeren. Ook de Holl. IJz. Sp. Maatschappij zal extra-treinen laten loopen en men kau zelfs op den dag der illuminatie, nog te 11.15 u. 's avonds, van Amsterdam ver- trekken.- Krachtig en fel blies Woensdag morgen de wind uit 't NNO., zoo krachtig zelfs, dat een deel van den zijmuur van een der huizen op de Hoofdgracht, en wel van 't woonhuis, behoorende bij de gemeenteschool no. 4, een hecht, sterk en weldoortimmerd gebouw, werd inge drukt en den voorbijgangers ten duide lijkste deed zien, hoe grillig en baldadig de wind in de Aprilmaand somtijds zijn spel drijft. Gelukkig dat geen der school gaande kinderen ouder 't pain geraakte. Z. M. heeft, met ingang van 15 de zer, benoemd tot kantonrechter-plaatsrer- vanger: in het kanton Helder, J. Caland, ontvanger der registratie en domeinen te Helder. Bij den waterstaat en de Burgerlijke Openbare Werken in N.-O.-I. is bevor derd tot opzichter der le kl. de opzich ter der 2e kl. R. S. Metzelaar. Wijlen de heer dr. C. M. van der Sande Lacoste, overleden te Amsterdam, heeft aan de Maatschappij van Welda digheid te Frederiksoord vermaakt een som groot twintigduizend gulden, vrij van successierecht; verder heeft hij f5000 be stemd voor het vestigen van een zoölo gisch station aan onze kust. Naar ons van particuliere zijde wordt medegedeeld, heerscht te Arasterdam al- lerwege leven en bedrijvigheid. In iedere straat ziet men werklieden bezig met 't aanbrengen van versieringen. Sparregroen wordt bij wagenvrachten en schuitenla dingen aangevoerd en 't toppunt van be drijvigheid is wel 't Damrak, waar men druk bezig is met een zandwoestijn in een lustwarande te met hamorphoseeren. Duizenden tooien zich reeds bij voor baat met de beminde oranjekleuren. Door experts is een onderzoek in gesteld naar den toestand van de Nedl. bark Orion, kapt. Schenk, van Grange- mouth met steenkolen naar Buenos-Ayres bestemd, als bijlegger hier binnen (reeds vermeld), waarbij is gebleken dat het schip lek is en de lading moet lossen zoover als noodig zal zijn om het lek bo ven water te brengen. Door de Rijksambteuaren J. P. Lesire en H. de Boer, te Venloo, werd in den nacht van 4 op 5 April, in den omtrek van de gemeente, een p. m. 20 man sterke bende betrapt op 't smokke len van spiritus. Allen wierpen hun last weg en zetten 't op een loopen, zoodat niemand gearresteerd werd. Het gesmok kelde, te zamen 485 liter spiritus, werd echter door die ambtenaren in beslag ge nomen. Een onschuldig slachtoffer van zij nen plicht werd een politie-agentte Utrecht. Bij het arresteeren van een dronken man kreeg de politie het te kwaad met een lid van het zwakke en schoon e geslacht, zoodat versterking van macht moest aan gevraagd worden. Me» naar het bureau gevoerd, maakte zij het ook daar zóó bont, dat men haar in een kelder-cachot moest opsluiten. Bij het daarheen bren gen viel een agent van de trap; met eenige pijn in het onderlijf kwam hij den anderen ochtend weer op zijn post, doch moest weldra geneeskundige hulp inroe pen. Na onderzoek bleek, dat de val van den vorigen avond ernstige gevolgen zou hebbeu deze had hem namelijk een gevaarlijke hernia bezorgd, van dien aard, dat de agent weldra niet meer voor de uitoefening van zijn plicht zal geschikt '4jn- Twee kinderen van den Heer V. in d&n Haag, dronken op een oogenblik, dat zij onbewaakt waren, uit een fleseh met olje en loog. Spoedig kregen zij hevige krampen en moesten zij naar het gasthuis worden vervoerd. Hun toestand is zeer bedenkelijk. In den loop der verleden week ont vingen vele hoofden van scholen en ge meente-secretarissen in de omstreken van 's-Bosch een schrijven van een zekere firma uit Hamburg, met uitrioodigiDg om tegen vergoeding van 2 Mark 200 adres sen op te geven van industrieelen, ren teniers, handelaars en andere welhebbende personen. Het doel dezer uitnoodiging is hoogst waarschijnlijk geen ander dan het drijven van loterijzwendel. (P. N. C.) Ruim 10 dagen geleden werd de meesterknecht van een fabriek te Leiden door een werkman met een zandkoker tot bloedeus toe op hel hoofd geslagen, nadat een woordenwisseling tusschen hen was ontstaan. Sedert is hij bedlegerig geworden en Dinsdag is bij overleden. Door de politie is tegen den dader proces-verbaal opgemaakt en een gerechte lijke schouwing van het lijk is gevolgd. Een aangeteekende brief met f2500 aangegeven geldswaarde, uit Maarssen aan het adres van den heer Maronier te Rot terdam verzonden, wordt vermist. De justitie doet onderzoek. Een gep. kap. van het Indische leger heeft te Utrecht terechtgestaan, beschul digd van in een koffiehuis ongeveer f40 uit de toonbanklade te hebben genomen. De off. van justitie vroeg 6 maanden ge vangenisstraf. Ten gevolge" van,' het groot aantal korporaals, dat het instructie-bataljon te Kampen geregeld om de 6 of 7 weken aan de infanteriekorpsen blijft leveren wordt de behoefte bij die korpsen gaande weg minder. Dinsdagochtend vertrokken weder naar verschillende reg. iuf. dertig korporaals. De landverhuizing naar de vereenigde Staten en Canada is in de laatste weken weder verbazend toegenomen. Straatma kers, stukadoors en metselaars vinden vooral zeer gemakkelijk en voordeelig werk. De toevloed van werklieden is echter op eenmaal vooral uit Engeland Duitschland, Zweden en Noorwegen zóo toegenomen, dat de meeste stoomvaart maatschappijen hun agenten hebben aan geschreven voorloopig de inschrijving van landverhuizers weer eeuigen tijd te staken. Een der weldadigste en rijkste vrou wen vau New-York, Miss Catherine Wolfe, is overleden. Zij legateerde een millioen dollars voor de voltooiing der kathedraal vau de Protestautsche episcopalen. Een grijsaard, die dezer dagen in het hospitaal te Pozzuoli (Italië) over leed, heelt op zijn sterfbed zijn zoon a ra- gewezen als de dader vau een vóór vier jaren gepleegden moord. De zoon, die eveneens in het hospitaal werd verpleegd, wist de feiten niet te loochenen en heeft ten slotte zijn misdaad bekend, waarbij tevens de stuitende omstandigheid aan 't licht kwam, dat hij, na den moord te hebben gepleegd, met de dochter van zijn slachtoffer, met wie hij reeds eenigen tijd was verloofd, in het huwelijk is getreden Een jonkman van 23 jaren werd inder tijd onschuldig wegens die misdaadtot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Men hoopt dat hij nu spoedig vrijgela ten zal worden. Tegen Pieter Willem Steunsoud 43 jaren, daglooner, geboren en wonende te Sittaril, thans in hechtenis die be schuldigd wordt van moord, gepleegd op den 76 jarigen Schörgers te Tudderen (Pruisen) is thans door de Rechtbank van Maastricht rechtsingang met bevel van gevangenhouding uitgevaardigd. Een schoolknaap te Parijs nam on langs op straat eenig vloeibaar asphalt weg, draaide daarvan bolletjes, en at die op met eenige kameradeD, wien hij ver zekerde, dat dit het beste middel tegen verkoudheid was. Hg zelf, die het meest van de bolletjes at, stierf een paar dagen daarna onder hevige pijnen. Een zijner makkers is ernstig ziek ge worden, tengevolge van zijn onvoorzich tigheid. De andere jongens, die aan hunae ouders verteldeu wat zij gedaan hadden, zijn wel ongesteld geweest, maar door het innemen van krachtige braakmiddelen wel dra hersteld. Bij de Engelsche admiraliteit is op dit oogen blik een nieuw systeem van voortbeweging der torpedo's in onderzoek. Deze vindt totnogtoe plaats door middel van gecomprimeerde lucht, en zou nu volgens een nieuwe uitvinding door middel van stoom geschieden. Dit laatste systeem is uitgedacht door Eduard C. Peck, die werk zaam is bij de constructie afdeeling der Harrow- sche torpedohootwerf te Poplar. De torpedo krijgt een machiue van 60 paardenkracht en is in staat, met een snelheid van 32 knoop in het uur door het water te loopen. Hij is voorzien van de gebruikelijke stuur-regelingstoestellen om zijne zweiudiepte en richting te verzekeren. De invoe ring van het nieuwe systeem zou niet slechts een snellere en meer verzekerde voortbeweging van den torpedo, maar ook belangrijke bezuinigin gen tengevolge hebben, daar de kostbare machi nes voor de snmenpersing der lucht door eeu hoogst eenvoudig vultoestel vervangen worden, dat slechts uit eeu buis met verbindingsklep naar den stoomketel en den torpedo bestaat. RUST ZACHT. mijn die Rust zacht, in 't stille graf; Gij't toonbeeld aller menschen Viel van deez' aarde af. Edel was Uw doel. Uw streven, Enkel goedheid was Uw leven. Rust zacht! mijn dierbre doode, Bemind bij groot en klein, Bij rijken en bij armen Bleek 't hart' U altijd rein. Uw doen, Uw werkkring was steeds liefde, Toen Gij uw levenspad doorkliefde. Rust zachtmijn dierbre doode, Gijleidsman van mijn pad, Och ik ruogt van die gaven, De Gij zoo ruimschoots hadt, Genieten. Vaak in bange tijden, "Waardoor Gij 't harte deedt verblijden. Rust zacht! mijn dierbre doode, Gij hebt Uw plicht volbracht. Een hooger stem ruischt mede En fluistert ook, rust zacht! Rust zacht! in 's aardrijks stillen schoot, Bij oud en jong, in 't rijk der dood. Rust zacht! mijn dierbre doode, Beweend door bloedverwant. Betreurd door trouwe vrienden Gewis van eiken stand. Rust zacht! Ge waart zoo rein, zoo schoon, Ontvang, geniet, Gods heerlijk loon. Oudescbild op Texel, 4 April 1887. CHa. C. VISMAN. Heldersche Moppen. Dame (tot den schoenmaker)„Verleden week kocht ik hier deze schoenen, en, zoo als gij ziet, is thans het leder reeds gebars- ten." Schoenmaker: „Dan ben ik bang, me vrouw, dat u er mede geloopen heeft." Dame: „Natuurlijk, ik maakte er een paar visites mede." Schoenmaker: „O, ziet u wel, mevrouw; deze schoenen zijn niet om visites temaken, maar om visites te ontvangen!" o Bedelaarsverznchting: Daar heb ik nu een schoen aan van een burgemeester, de broek van een advocaat, het vest van een rentenier, de jas vsn een dominé en de hoed op van een baron, en toch gelijk ik op een oude schooier. En dan wordt er menigmaal ge zegd de kleeren maken de man. 324Bte Staats-Loterij. 2e klasse. 2e lijst. No. 3176 127 4 f1000. No. 11084 19607 f400. No. 6553 17912 f200. No. 9074 15062 18560 18943 f100. 3e lyst. No. 11697 f2000. No. 20676 f1500. No. 2849 6943 f400. No. 2428 20180 f200. No. 8609 15281 f100. Marine en Leger. De kapt.-luit. t. z. J. A. Vening, de luit. t. z. le kl. L J. K. A. Jeekel en J. Bollnan, de lnit. t. x. 2e kl. W. D. H. baron van Asbeck, A. M. P. C. van der Laar, F. Banduin en M. H. E. Sachse, de off. van gez. le kl. M. C. Buyze, de tijdelijke off. van gez. 2e kl. dr. E. Mory, de off. van adm. le kl. P. J. Roest en de adj.- adm. J. van der Hurk, allen dienende aan boord van Zr, Ms. scbroefstoomschip Atjeh, de eerste als le officier, worden met 16 dezer op non ac tiviteit gesteld; terwijl de le luit. der mariniers L. 11. J. L. Vogelvanger, belast met het bevel over het daar aau boord ingescheepte detache ment mariniers, met gelijken datum ter beschik king wordt gesteld van den commandant van het korps. Tn verband met het ingediend wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1882, heeft de minister van oorlog, voor zooveel deze licl ting betreft, buiten werking gesteld de beschH king van 6 Sept. 1870 no. 83 P., bepalende, dat voortaan de paspoorten der miliciens verlof gangers, die vdór 1 Juni van elk jaar recht op ontslag hebben, op 15 April aan de commissa rissen des Konings in de provinciën zullen wor den gezonden. Zr. Ms. stoomschip Suriname wordt 9 dezer reeds buiten dienst gesteld. Bij Zr. Ms. besluit is bepaald, dat de com missie tot het afnemen van het eind examen nan de adelborsten der 2de klasse in dit jaar zal be staan uitden gepensionneerden vice admiraal A. A. Giegory, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als president; de kapiteins ter zee II. D. Guyot. en J. Loots den kapt luit. t. z. M. E. Reeringh den luit.-kol. van bet korps mariniers P. Span jaard en den gepensionneerden kapt.-luit. ter zee titulair L. A. Walaardt Secrd, permanent lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, als leden; en dat als plaatsver vangende leden der commissie zullen worden aangewezen: de kapt.'lnit. t. z. D. G. Brandt; en de luit. kol. van het korps mariniers A. H. W. de Gelder. Roman van Hans IIeinuich Schefsky. 9. Bewerkt door AMO. ITansing was een voornaam koffiehuis, waar de jeunesse dorée van B. alle vreemde ele menten buitensloot. De kleine luitenant lachte veelbetcekenend en knipoogde even. „Aha!" zei graaf Max, „rozenketenen, ik begrijp u is het eene priesteres der kunst?" „Ge vergist u, graaf!" was het antwoord, „en eigenlijk vergist ge u ook niet. Ja, ik ben tot over de ooren verliefd, maar ik niet alleen, de geheele heerenwereld trekt haar triomfwagen voort. Het is fabelachtig!" „Van wie spreekt ge dan?" „Wel, hebt ge dan nog niets gehoord van Dora Burghausen Iedereen dweept met haar, dat is te zeggen, de heeren. Bij ce dames staat zij niet goed aangeschreven. Eerst was zij ook een enfant gaté van de dames; zij bracht aanbevelingen mee van de aanzien lijkste familiën in de residentie. Maar tegen woordig trekken de dames zich terug zij is zij moet verduiveld, waarde graaf niemand weet eigenlijk wat zij moet of wat zij is. Maar laten de dames denken wat zij willen, alle heeren liggen aan haar voe ten en men is gelukkig als men eene uitnoo- diging krijgt voor haar receptieavond. Óp rayn eer, ik mag mij beroemen tot haai bevoor rechte bewonderaars te behooren! Vanavond, graaf van avond Er wordt soms ook gespeeld...." „Gespeeld? hoog?" vroeg Max. „Hoe later het wordt, hoe hoogerZal ik u eens meenemen? Voor eene goede ontvangst sta ik u borg." „Ik neem uw aanbod aan, waarde luite nant; maar laten wij nu samen gaan ontbij ten; hierover is Hansing." De beide mannen traden de restauratie bin nen en zaten weldra bij champagne en oesters tegenover elkander. Max liet zich van Dora Burghausen vertellen en Von Felshammer wekte zijne nieuwsgierigheid op door de over dreven beschrijving van haar persoon en om geving. Zij spraken af elkander 's avonds in het cafë te vinden om gezamenlijk naar Dora te gaan. Daarna betaalde Max en nam af scheid van den luitenant om zich naar zijn vader te begeven. Door eenige glazen wijn had hij moed gekregen voor het gesprek, dat hem wachtte. Toch gevoelde hij zich niet op zijn gemak, toen hy de trap van het paleis opliep. Een oude dienaar zijns vaders ontving hem in de voorkamer en verzocht hem te wachten, tot dat hij hem zou hebben aangediend. «Mij aandienen? my, graaf Max von Har- denberg?" barstte de jonkman los. De oude dienaar baalde de schouders op. «Ik heb strenge bevelen! Ik mag u niet laten passeeren eerst moet ik u aan dienen «Nu, ga dan maar spoedig l" De bediende ging en kwam weldra terug, met dc boodschapde graaf verzocht hem binnen te komen. Max trad in het kabinet zijns vaders. Arthar, graaf von Hardenberg, was een aris tocraat in den vollen zins des woords. Reeds enkel zijn uiterlijk kenmerkte den man, die aan hoven geleefd, met keizers en koningen dagelijks omgegaan en als gezant een gewichtig ambt bekleed had. Al had hij zich ook sedert lang uit het openbaar ambtelijk leven teruggetrokken, zoo was hem toch de gebiedende uitdrukking van het oog bijgeble ven. Zijn dik haar vertoonde zilverwitte spiertjes; zijn mager gelaat was met zorg ge schoren een zwarte, hoogsluitende jas was zyn gewone dracht. Toen zijn zoon binnen trad, zat hij voor een lessenaarde laatst uitgekomen dagbladen lagen voor hem en hij bestuurde ijverig de question brülante van den dag- //Goeden dag, mijn zoon," klonk zijn groet. Graaf Max greep de hand zijns vaders en kuste die eerbiedig; dat was zijn gewone morgengroet in vroeger dagen. Onmiddellijk begon nu graaf Max over het doel vau ziju bezoek te spreken. Hij schilderde zijn ver legenheid en smeekte om tijdige hulp teneinde het goed niet in handen van den woekeraar te laten vallen. Zwijgend hoorde de grijsaard zijn zoon aan. z/Ge herinnert u toch nog," sprak hij eiu- delyk op bedaarden toon, „wat ik zei, toen ik dat offer voor u bracht en het landgoed aankocht. Ik waarschuwde u en vermaande u paal en perk te stellen aan uwe verkwis tingen, daar ge van mij geen penning meer te wachten hebt gedurende mijn leven. Gij kent mij wat ik zeg, moet ook gebeuren. Onze wegen loopen uit elkander. Ik heb u behandeld, zooals het een goed vader betaamt. Het zou zwakheid zijn, als ik uwe uitspattin gen opnieuw in de hand werkte. Ik doe niets meer voor ualle berichten omtrent u, hetzij goede of kwade, zullen mij voortaan koud laten." //Vader, kunt ge dat doen riep Max uit. //Zonder uw hulp ben ik een bede laar." «Dat zijt ge reeds langverdienen doet ge niets, antwoordde de grijsaard met yzige kalmte. «Ik vrees, dat ge nog erger dan dat zult worden AJs vernietigd viel de zoon des millionnairs op een stoel. Geen spoor van medelijden was er op het gelaat des vaders te zien. wGe wringt mij de revolver in de hand, vader zuchtte de jonkman. Geen antwoord. Hoe zwaar moest dit vaderhart gewond zijn om bij deze woorden ongevoelig te blijven. Graaf Hardenberg was algemeen bekend als een weldoener der armen en ongelukkigen, doch voor zijn zoon sloot hij zijn hart. Langzaam ging Max n.iar de deur; nog altijd hoopt» hij, dat zijn vader hem zou terugroepen, maar hij hoorde niets. Iu twee strijd bleef hij staan zou hij zich verootmoe digen Zou hij den grijsaard te voet vallen en voor de laatste maal hulp afsmeken Op dat oogenblik drukte de heer des huizes op de zilveren tafelschel, die in zijne nabijheid stond en onmiddellijk kwam de oude huisknecht binnen. „Is er iemand in de voorkamer vroeg de oude graaf. „Om u tc dienen, heef graaf luidde het antwoord„de man, die gisteren de paarden tot staan bracht, to n zij op hol waren De oude graaf liet den dienaar niet uit spreken. „Laat den redder mijns levens binnenko men," sprak hij vergenoegd"; „ik verwachtte hem." Daarop zich tot zijn zoon wendende, zei hij„U mijnheer, hebt mij zeker wel niets meer te zeggen! Vaarwel!" Met een blik vol haat verliet Max het kabinet, toen Vollraar onder geleide van den huisknecht binnentrad. Met oprechte vreugde trad de grijsaard Vollraar tegemoet eu reiku. hem de hand. „Gij hebt uw leven voor mij gewaagd," zei hij. „Hoe zal ik u danken?" „Ik heb het niet gedaan om mij dank te verwervenantwoordde de klerk van mijn heer Hoen. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1