't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1480. Zaterdag'23 April 1887. Vijftiende Jaargang. übonnement KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. VERGADERING per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. UitgeversBERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. AdLvortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advprtentiën moeten uiterlijk des DIJNlSDAGS- en VRIJ ÖAGSMOKGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg-d zijn APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 46 m. Onderg. 7 u. 24 m. Zondag 24 Miserecordia. Maandag 25 Dinsdag 26 Paardenmarkt te Alkmaar. Woensdag 27 Donderdag 28 Veemarkt te Schagen. Vrijdag 29 Veemarkt te Hoorn. Zaterdag 30 Eerste Kwartier. HELDER, 22 April 1887. Schipper Lub, die Donderdag met de visschuit E. H. 21 alhier is binnen gekomen, meldt dat hem, terwijl hij ten N. W. van Kijkduin, ruim P/3 mijl op zee, zijn bedrijf uitoefende, door de op varenden van den Engelscben kotter R. 344, van Ramsgate, 5 lijnen vischwant met toebebooren werden afgesneden, waar mede de roovers zich verwijderden. Ook van een anderen Enkhuizer schokker werd de beug gekaapt, doch deze werd, toen de kotter door de beroofde visschers werd achterna gezet, weer over boord gewor pen. Van oorlogsschepen was, ofschoon thans twee kruisers in zee zijn, niets te ontdekken. De copieën, schilderyen en studiën, vervaardigd door de hh. Jac. van Looy en Jan Dunselman, op hunne kunstreizen door Spanje in 1886, zullen kosteloos ter bezichtiging worden gesteld in het aca demiegebouw aan de Stadhouderskade te Amsterdam van Maandag 25 April tot en met Zondag 1 Mei a.s van des voor- 10 tot des nam. 4 uren. Bij koninklijk besluit van C dezer is de zilveren medaille, ingesteld bij ko ninklijke besluiten van 7 Mei 1837 No, 79, 22 Juli 1838 No. 87 en 24 Januari 1841 No. 22, toegekend aan de gezag voerders van schepen in de groote vaart F. H. Bonjer, J. H. Meijer en G. A. v. d. Woude, als erkenning der diensten, door hen aan de wetenschap bewezen door het overleggen van uitmuntende scheeps journalen, ten behoeve van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut. De bevolking van Noordbolland be stond op 1 Januari 1887 uit 380.114 m. en 406.002 vr., totaal 786.116, tegen 374.282 m. en 399.257 vr., totaal 773.539 op 1 Januari 1886. Die van Amsterdam bestond op 1 Januari 1887 uit 178.038 m. en 200.648 vr. totaal 378 686, die van Haarlem uit 22.691 m. en 25.468 vr., totaal 48.159. Het klassikaal bestuur van Alkmaar heeft de Ned. herv. gemeente te Oude- schild op Texel in overweging gegeven zich wegens het gebrek aan predikanten enz. met een andere gemeente te ver eenigen. De marinier 3e kl. H. De. G. is veroordeeld tot militaire gevangenisstraf van zes maanden, met ontzegging van bet recht om by de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen gedurende 5 jaren, uithoofde van desertie in tijd van vrede, voor de derde maal ge- De loodsen te Dover hebben op 18 dezer in bet Kanaal het lijk gevonden van een persoon, waaromtrent bleek, dat hij was Nederlander, le klasse-passagier van Rotterdam naar New-York. Volgens een by de Ned. Amerikaan- scbe Stoomvaart-maatschappij te Rotterdam ontvangen bericht, is het lijk bij Dungeness gevonden. De verongelukte was gekleed met een oveijas, doch had pantoffels aan het linnengoed was gemerkt S. B. D. Uit de by hem gevonden papieren bleek dat hy op 16 dezer te Rotterdam was in geschreven als le klasse-passagier naar New-York met het stoomschip W. A. Scholten en op de passagierslijst kwam de naam van S. B. Dumans voor. Het ge noemde stoomschip passeerde Zondagavond in goeden staat Kaap Lizard. Met de petroleum is men niet ge lukkig in de laatsten tijd. Een poos ge leden verbrandde een schip met zijn gansche lading, en Maandag werd een met 1300 vaten geladen vaartuig door de van Rotterdam uitgaande s.s. W. A. Schol ten overvaren, zoodat de Maas bezaaid was met vaten petroleum. Niettegenstaande onlangs de Arn hemmers zich zeiven anderen deden het niet hoog prezen als kalme, bedaarde, vredelievende, het pad der deugd bewan delende en der verleiding met succes weerstand biedende kermishouders, heeft de gemeenteraad met 21 tegen 2 stem men besloten de kermis toch maar liever niet opnieuw in te voeren. Bij kon. besluit is o.a. aan 12 in de strafgevangenis te Leeuwarden gede tineerde tot tuchthuisstraf veroordeelden van drie maanden ieder ver leend, terwyl aan één veroordeelde, al daar gedetineerd, ontslag werd verleend. De moeder van bet in den avond van den 15 te Amsterdam te vondeling gelegde kind is gebleken te zijn een on gehuwde boerenvrouw uit de Haarlem mermeer. Zij had haar kind ter verple ging uitbesteed aan een andere vrouw te Amsterdam en door deze moet het arme 'wicht in dien hulpeloozen toestand zyn gebracht. Te Beegden (Limb.) herdacht een bierbrouwer zijnen 50-jarigen dienst, waar bij een der feestvierenden zijne vreugde wilde uiten door bet afschieten van een geweer. De kogel trof een der feestge- nooten, met het noodlottig gevolg dat deze doodelijk werd gewond. Yoor eenige dagen maakten wy mel ding van den eisch van het O. M. bij de rechtbank te Utrecht tegen zekeren A. D. aldaar, gepens. kapitein van het O.-I. leger, wegens door hem gepleegden dief stal van geld en «en sleuteltje uit een geldlade in een koffiehuis in de Zadel straat te Utrecht. De rechtbank heeft in die zaak uitspraak .n, en A. D., overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De milicien-sergeant V., van het le bat. 4e reg. infanterie, op wien in de maand Augustus 1886 sterke vermoedens rustten wegens diefstal van een revolver uit 's Rijks geweerwinkel te Delft, en die daarna uit de arrestantenkamer heeft weten te ontvluchten, heeft zich vrijwillig bij zyn korps aangemeld, en is -ter be schikking van den auditeur-militair in het le militaire arrondissement gesteld. Bij den burgerlijken stand te Alm- kerk is huwelijksaangifte gedaan door een man van 60 jaren oud, die voor de vierde maal zich in het huwelijk zal begeven. De vrouw zijner keuze is 65 jaren oud en voor de tweede keer weduwe. De Haagscbe kouter van de Prov. Gron. Ct. verhaalt, dat verscheidene jaren geleden door een toeval de tegenwoordige minister van Koloniën, de heer Sprenger Van Eyk, uit een brandend huis gered werd. De beer van Eyk was toen tijde lijk geplaatst aan het ministerie van fi nanciën als ontvanger van de registratie. Hij woonde op kamers in de Wagenstraat, hoek van de Gedempte Gracht. Des zo mers lag hy soms nog laat uit een zijner ramen en hield dan wel eens een gezellig buurpraatje met aardige meisjes, die nog om en bij middernacht bij de palingvrouw op den hoek van de Gedempte Gracht stonden te babbelen. Hierdoor was er van lieverlede een soort van vriendschap tussshen den vroolyken ontvanger en de meisjes ontstaan. Daar ontstond echter op zekeren laten avond brand in het per ceel, dat door hem is bewoond de spuiten snellen toe alles is in rep en roer. Maar aan den slapenden bovenbewoner denkt niemand. Niemand Ja, de lieve meisjes denken aan hun ontvanger en bombardeeren de boven woning met steenen één vliegt er door de ruitende toekomstige Minister van Koloniën ontwaakt verschrikt, springt uit bed, ziet de verlichte straat en is gered Op de Oosterkade te Utrecht woont sedert geruimen tijd een weduwe met ha ren zoon, een by de straatjeugd van de Buiten Tolsteeg welbekende figuur, de zoogenaamde „gekke Kobus": die vrouw nu zag men in den laatsten tijd zeer wei nig, zij kwam bare woning niet meer uit de politie bracht Woensdagmiddag aldaar een bezoek, en ontdekte, dat zij in een zeer deerniswaardigen toestand verkeerde. Zij lag, gehuld in eenige lompen, boven een mestverzameling en was bijna onkenbaar. Hare haren waren geheel verward en een grijze stoppelbaard bedekte haar kin. Het is niet overdre ven, als wy verklaren dat het vuil in die woning de hoogte van een meter had bereikt, zoodat dan ook de deuren bijna niet te openen waren. Zij en haar zoon hadden de gewooute alles op te rapen en in huis te brengen, wat onder hun be reik viel. zonder dat van schoonmaken of rangschikken in jaren sprake was. Doordat hare ligplaats, die zy schier niet verliet, zeer beperkt was, zijn hare beenen, in de enge verblijfplaats, eenigs- zins verkromd. Haar zoon, een idioot, hield verblyf in een oude linnenkast en moest, om in of uit de woning te komen, door een kleine opening kruipen. Zy is per brancard naar het stedelyk ziekenhuis overgebracht, terwijl de stadsreiniging daarna aan het werk is getogen en onge veer een vijftal (schuiten) vuilnis uit de woning heeft gehaald, welke werkzaam heden hedenmorgen nog werden voort- De vrouw, een schippersweduwe, woonde in haar eigen huis. (U. D.) De vrouwelijke socialisten hebben jl. Zondag te Brussel een optocht gehouden. Vóór het lokaal waar de Brusselsche vrouwen, *die tot de socialistenpartij be- hooren, gewoonlijk bijeenkomen, versche nen te 3 uur namiddag deputatiën van al de vereenigingen der stad, met hare roode vlaggen. Df vrouwen uit Brussel, Gent en Leuven slóten zich by die depu tatiën aaneenige droegen zwarte en roode vlaggenen al de deelnemers en deelneemsters aan die manifestatie waren met roode linten en andere onderschei dingsteekenen getooid. Een muziekkorps hief de Marseillaise aan en de stoet zette zich in beweging. Langer dan een uur bewoog de optocht zich over de boulevards en door de voornaamste straten der stad, onder het ziugeD van de Marseillaise en het Amnestielied. Naar aanleiding van de schipbreuk der Victoria op de Fransche kust bij Dieppe, zitten die „lieve buren," de En gelscben en Franschen, elkaar zeer duch tig in 't haar. Sommige bladen laten doorstralen, dat indien de bemanning Franschen waren geweest, het ongeluk niet zou zijn ge beurd; terwijl de Engelscben beweren, dat de Fransche passagiers de paniek ver oorzaakten en de schuld dragen van het verlies van mensehenlevens. Een Engelschman komt nu echter in The Timès een woord van verzoening spreken. Hij wist er op, dat een reddings boot met Fransche vrijwilligers bemand, met levensgevaar in zee werd gebracht en te hulp kwam. Ook spreekt hy het verhaal tegen, dat de Franschen door hun houding het on geluk hadden verergerd, en dat de En- gelschen uit de boot waren geweerd. De boot, die verongelukte, was de eerste boot en daarin zaten 15 Eugelschen en acht Franschen; wel een bewijs, dat men de Engelschen niet voor is geweest. Een aandoenlijk voorval wordt nog door den schryver verhaald. Een jonge, schoone vrouw werd har telijk omhelsd door haar jongen echtgenoot en in de eerste boot geplaatst. Het scheen dat hij de boot wilde nazwemmen maar voor het zoover was, kantelde de boot en zag hij allen en ook zyn vrouwtje in het water verdwynen. Hy dook om haar te reddenmaar tevergeefs. Zij verdronken beiden. Hun familieleden zijn naar Dieppe over gekomen. Er is echter nog geen spoor van de lijken gevonden. Sundsval, 13 April. In den stand van het ijs is nog weinig verandering gekomen, zoodat een vroegere heropening der scheepvaart niet te verwachten is. In de laatste dagen was het weder wel zachter, maar in de haven kan het ijs nog door voetgangers worden gepasseerd, Een Dinsdag alhier in de nabijheid aan gekomen stoomschip trachtte door het ijs heen te breken, maar slaagde er niet in en moest met schade terugkeereu. In dien het zachte weder echter aanhoudt, verwacht men dat stoomschepen hier te gen 25 April zullen kunnen binnenko men. De laadplaatsen te Alnösuud zul len ongeveer tegen denzelfden tijd te bereiken zijn, terwijl die te Sköuvik, Wifsta Wart, Eriksdal, Ahlafors en So- rakar tien dagen later zullen zyn geo pend. Die in de bocht van Swartvik, zul len echter vermoedelyk tegen 20 dezer te bereiken zyn. Den 19den Augustus zal een vol komen zonsverduistering plaats hebben die van de Oostzee tot Oost-Siberië zal zichtbaar zijn. Verschillende expedities van sterrekuudigen worden reeds voorbe reid. In de haven van New-York heeft een brand plaats gehad. Een oliereservoir was leeggeloopende olie had zich over het water verspreid en was aangestoken door een sleepboot. De vlammen ver nielden twee piers van de New-York Central-Spmij. De schade wordt begroot op 100,000. doll. Onlangs deed te Londen een jong paartje iukoopen voor het opzetten van hun huishouden. Beiden waren het eens over alles, behalve over de kleur vau hun salonameublement. De bruid wilde dat blauw en de bruidegom rood hebben. Eindelijk bestelde zij huiten hem om een blauw, en hy buiten haar om rood ameu blement. Toen de jonge man en vrouw van de huwelijksreis terugkwamen vonden zij drie ameublementen vau verschillende kleurenrood, blauw en groenwant de vader der bruid, die verzot was op groen, had een ameublement van die kleur voor hen besteld. In hun verontwaardiging zonden zij alles aan den menbelmaker terug. Deze dreigde met een gerechtelijke vervolging. Maar de moeder der jonge vrouw bracht alles in orde. „Mijn dochter," zoo sprak die verstan dige schoonmoeder, „wil blauwe stoelen en sofa, dus moet het blauwe ameuble ment in haar boudoir geplaatst worden. Mijn schoonzoon verkiest rood, dus moet het roode naar zyn kamer. Mijn man wil groen, hij moet het groene ameuble ment dan maar nemen. Het salon is onzijdig terrein; en om daar ieder het zijne te geven, moet gy daar een bonte Japansche garnituur zetten, waarin alle kleuren te zamen voorkomen." Deze wijze raad werd opgevolgd. Zoo waren allen tevreden, en de meubelma ker, die nog een vierde ameublement ver kocht, niet het minst. Dezer dagen werd in de Wurtem- bergsche kamer van afgevaardigden een verslag uitgebracht over den stand der werken aan den dom te Ulm. Daaruit bleekdat in de jongste 40 jaren reeds 3,490.000 mark voor herstellingswerken waren uitgegeven. De nieuwe toren moet 160 meter hoog worden en zal de hoogste zijn van geheel Duitschland. Men ver wacht, dat bet geraamte van den hoofdtoren binnen 2 jaren zal voltooid zijn. Al de paarden van de stoeterij van graaf Andrassy zyn door vergif gestorven. Bij het uitvoeren der doodstraf wordt in Oostenrijk zeer zonderling en men zou kunnen zeggen wrêed, te werk gegaan. De terdoodbrenging van Kreitter, den moordenaar van den uitgever Schlossber- gen, heeft dit weer in de algemeene aan dacht geroepen. Aan een rechten paal, in den grond vastgemaakt, bevindt- zich bovenaan een ijzeren haak. De knechts van den beul heffen den terdoodveroordeelde, behoorlijk geboeid, eenigszins in de hoogtede beul die achter den paal op een bankje staat, slaat den strop om den halsnu laat men den patiënt weer zakken, en de knechts trekken aan zijne beenen tot dat hij dood is. Hier duurde het drie minu ten, vroeger wel vijf tot acht minuten, eer de straf voltrokken was. Het schouw spel is afschuwelijk. Nog een andere by zonderbeid aangaande de strafuitvoering en iets dat alleen in Oostenryk mogelijk is, is dat de nieuwe beul, die Woeusdag voor het eerst optrad, van adel is. De man, die er geen bezwaar 111 ziet zijne aristocratische handen met het bloed zijner uiedemenscheu te bevlek ken, beet Rudolf Edler van Seyfried, eu zag er in zyn onberispelijk salontoilet met zwarte handschoenen en hoogen hoed als een echte gentleman uit. De edelen in Oostenrijk hebben soms een zonder lingen smaak by het kiezen van een be roep Men vindt eT portiers, tramcon ducteurs, ja zelfs straatvegers van adel onlangs was er een Reichsfreiherr von X und Y die het beroep vau coiffeur uitoefende. van den Raad der gemeente Helder van Woensdag 20 April 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Tegenwoordig zijn 13 leden; de hh Hordijk, Tinkelenberg, Maalateed en J. C. Jansen zijn absent. Na de opening der vergadering worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goed gekeurd. Met eenparige stemmen wordt vastgesteld 't primitief kohier van den hoofdelijkeu omslag, dienst 1887, tot een bedrag van f *29.123.26. Door B. en W. wordt mede ter tafel gebracht het voljaars-kohier voor de belasting op de honden, ten bedrage van f 1064.De hh. j Van Neck en Korver hebben bezwaar tegen dit kohier, omdat bij de samenstelling daarvan niet is gelet op de bepalingen, ten vorigen jare gemaakt, tot verhooging van de honden belasting. De voorzitter verzekert, dat 't niet mogelijk is geweest, reeds nu de invoering der verhoogde belasting behoorlijk voor te bereiden, 't Gevolg der discussie is, dat met eenparige stemmen de behandeling van 't kohier van de belasting der viervoeters wordt verdaagd. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt aan mej. C. Elte, uithoofde van haar vertrek naar Amsterdam, met ingang van 16 Mei e.k., een eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de gemeenteschool no. 6. Met algemeene stemmen op één na die van den hr. Govers wordt daarna besloten om de som van pl. ra. f 2300 te bestemmen voor aankoop van een nieuwe brandspuit en tot verbetering van eenige bestaande brand spuiten. Er geschiedt voorlezing van een schrijven van de familie Janzen alhier, inhoudende de aanbieding om de straten, dwarsstraten, stee gen en brandstegen in de Nieuwstad, tot nog toe het eigendom dier familie, kosteloos aan de gemeente over te dragen, onder voorwaarde, dat die wegen steeds tot vrij en algemeen ge bruik bestemd zullen blijven. Door den voorzitter wordt, namens het Dag. Best., voorgesteld deze aanbieding te aanvaar den, met afwijking alleen van de bepaling der kosteloosheid, zullende voor de onkosten van zegels enz. de som van f25 worden gevorderd. Een discussie volgt, waarin bezwaar wordt geop perd vooral tegen het overnemen van brand steegen, die vaak verzamelingen van allerlei vuil doen ontstaan. De voorzitter doet op merken, dat hij zich altijd een grooten vijand van die steegen heeft betoond. 't Voorstel van het Dag. Best. tot het overnemen van de wegen in de Nieuwstad wordt met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de hee- ren Korver, van Gijn en Oudenhoven. De heeren Over de Linden en H. Janzen hielden zich buiten stemming. Op haar daartoe gedaan verzoek, wordt, met eenparige stemmen, aan de Regelings-Commis- sie voor de in Juni a.s. alhier te houden Nij verheids-Tentoonstelling een subsidie verleend ad f50.—. Er wordt gelezen een nieuw verzoekschrift van de klokluiders in deze gemeente om over 1886 alsnog te genieten het gewone salaris, daar zy niet hebben vernomen, dat met den aanvang van dat jaar het genot eener vaste bezoldiging had opgehouden. Na eenige dis cussie, waarbij de heeren van Neck en Korver zich tegen het in overweging nemen van dit adres verzetten, wordt ten slotte, omdat het blijkt, dat er eene vergissing heeft plaats ge had, tot het toestaan van dit verzóek met 11 tegen 2 stemmen besloten. De heeren Korver en van Neck stemden tegen. De navolgende mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen a. dat de h.h. J. C. Jansen, F. S. C. M Wijs en A. C. Roem hunne benoeming tot leden der commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs hebben aangenomen en b. dat bij de 29 Maart 1.1. plaats gehad hebbende verificatie van de boe-- ken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander in volkomene orde is bevonden in kas zijnde de som van f30.080.265. Op voorstel van B. en W. wordt, met een parige stemmen besloten, om opnieuw, voor den tijd van 5 jaren, bij Z. M. den Koning aan te vragen ontheffing van de verplichting om, volgens art. 14a van de wet tot regeling van het Middelbaar onderwijs, alhier een bur gerschool op te richten. Na eene mededeeling des voorzitters omtrent 't gewicht, dat bij de burgerlijke wetten wordt gehecht aan plaatselijke gebruiken en gewoon ten, wordt de vergadering gesloten.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1