't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. Ho. 1485. Woensdag 11 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT on ZUIDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. PosterU en. LIJST van brieven, enz., geadresseerd aan onbekenden, gedurende de le helft der maand April 1887: Mej. G. Verron, Amsterdam. C. van Straa- len, id. Mej. A. van der Berg, id. Mej. G. Wiegman, id. D. C. Kaan, id. Briefkaarten. G. Bakker, Amsterdam. H. Krun, Ver zonden geweest naar AmerikaJ. Bener, Philadelphia. Verzonden geweest naar En geland B. Proper, Londen. De Directeur van het Postkantoor, POLVLIET. MARiNE-BEGROOTING. Aan het voorloopig verslag is het volgende ontleend Verscheidene leden betuigden hnn leedwezen, dat tengevolge van de aftreding van den vorigen Minister en de optreding van den tegenwoordi- gen Minister het jaar 1887 zal voorbijgaan, zon der dat iets van beteekenis ten behoeve van het materieel der marine verricht wordt. Waar men meende, dat vooral onder de tegenwoordige om standigheden aan het hoofd van het Depart. van Marine een man dient te staan, die weet wat hij wil en van den aanvang af, althans in groote trekken, een gevestigde overtuiging bezit omtrent hetgeen de Marine betreft, daar werd men teleurgesteld door 's Ministers verklaring, dat alvorens te kunnen overgaan tot de ontwik keling een er bepaalde meening over verschillende punten van regeeringsbeleid, hij nog zeer veel zal moeten hooren, zien en lezen. Voor zooveel deze leden onder de bestaande omstandigheden, na kennisneming van 's Ministers beantwoording der aangevoerde bedenkingen, mochten besluiten hun stem aan de begrooting te geven, meenden zij nu reeds te moeten con- stateeren, dat die stem geeoszins de beteekenis zon hebben van een votum van vertrouwen, hetzij in het beleid der regeering in het algemeen, hetzij in dat van" den Minister in het bijzonder. Op andere leden had de hegrooting geen on- gnnstigen indruk teweeggebracht. Zij vertoonde onmiskenbare sporen van zelfstandige werkzaam heid van den eerst voor korten tijd opgetreden bewindsman. Doch vooral was men den minister erkentelijk voor de aanmerkelijk verbeterde in richting van den toelichtenden Staat. Dat de Minister gemeend heeft zich omtrent de taak der marine ten aanzien van 's lands ver dediging, den aanbouw van groote schepen en de opheffing of reorganisatie van een of meer der Rijkswerven nadere overweging te moeten voor behouden, konden deze leden hem niet ten kwade duiden. Met genoegen hadden deze leden be speurd, dat de Minister den aanbouw van torpe dobooten zonder overhaasting wenscht voort te zetten. Gaarne zouden de hier bedoelde leden dezen Minister dan ook verder aan het werk zien. De vertraging in den bouw van verschillende vaartuigen, waarvoor reeds vroeger voldoende sommen waren toegestaau en waarvoor thans opnieuw gelden werden aangevraagd, trok zeer de aandacht. In de afdeelingen is voorts nog het volgende ter sprake gekomen Bescherming der visscherij. In het bijzonder wensoht men de aandacht van den Minister op deze bestemming der marine te vestigen. Ramtorenschip. Welke is de uitslag der voor de ingenieurs der marine opengestelde mededin ging tot het leveren van uitgewerkte plannen voor een ramtorenschip. Steenkolenmagazijnen. Dat de bouw van ko- leumagazijnen te Amsterdam en in 't Zuider- frontier voorloopig achterwege zon blijven, werd door een deel der leden goedgekeurd. Rijkswerven. In afwachting van de te nemen beslissing omtrent het vraagstuk der werven zag men in inkrimping van de werkzaamheden dier inrichtingen geen overwegend bezwaar. Gaarne zoude men te zijner tijd 's Ministers zienswijze vernemen over de opleiding van de scheepsbouwkundige ingenieurs te Delft. Voor den bouw van steenkolenmagazijnen werd de aan dacht gevestigd op het terrein tusschen het Noord zeekanaal en Zijkanaal G naar de Voorzaan, ten Oosten van den Spoorweg AmsterdamZaandam. Wederom werd geklaagd over de omstandig heid, dat vele officieren den dienst reeds op wei nig gevorderden leeftijd verlaten. Men vestigde 's Ministers aandacht op de bezwa ren omtrent de positie van de machinisten der marine. De machinisten ontvangen eene goede opleiding, doch staan, naar men meende, aan vankelijk aan boord met matrozen gelijk, terwijl zij het meestal niet verder kunnen brengen dan tot den graad van onderofficier. Gaarne zoude men bij eene volgende begrooting van den Mi nister vernemen in hoever die bezwaren gegrond zijn. Van verschillende zij do werd de wensch geuit, dat de Minister ernstig zou overwegen in hoever het behoud van het korps mariniers, voor het Dept. van Marine bepaald noodig was. Onder dezen waren er die 't gaarne bestemd zagen tot kern van een vrijwillig korps, waarbij de oefening van Nederlanders, die zich voor den dienst in Nederland en in de koloniën verbinden, zou kunnen plaats hebben. Men wenschte den Minister opmerkzaam te maken op de aanzienlijke uitgaven voor de beide fregatten tot opleiding van jongens, te Amsterdam en te Rotterdam vereischt. De meeste leden keurden het goed dat de Minister afgeleefde werklieden van de werven wenscht te verwijderen en erkenden, dat het niet wel aanging die personen te ontslaan zonder eenige tegemoetkeming in hun levensonderhoud. De vorm waarin de Minister hierin wil voorzien, werd echter niet vrij van bedenking geacht. Alvorens eene beslissing te nemen omtrent de aangevraagde f 6000 ter vergoeding van geleden verliezen aan de opvarenden van Zr. Ms. ram- ichip Schorpioen, tijdens het zinken van dien bodem in 1886, wenschte men te dezen opzichte casu quo de antecedenten te kennen, ten ware hier een geheel nieuw beginsel wordt toegepast. Het denkbeeld werd geopperd de vergoeding tc be perken tot de dek- en onderofficieren en minderen, doch haar niet uit te strekken tot den comman dant en de officieren, die de goederen, die zij aan boord hadden, konden assureeren. De post zou dan tot ongeveer f 3000 dalen. HELDER, 10 Mei 1887. Bij de indeeling van de lotelingen alhier is gebleken dat zich een plaats vervanger had verbonden onder een val- schen naam. is onmiddellijk in verzekerde be waring genomen. De heer Jhr. J. H. P. v. Schmidt auf Altenstadt, gep. kapt. t/z., is benoemd tot eerelid der Marine-Machinisten-Club. In 't Heldersche kanaal viel Zon dagmiddag een 4-jarig jongetje al spelende uit een vlet te water. Een 12-jarige speelkameraad, die gekleed te water sprong, had het geluk hem te redden en behou den op 't droge te brengen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Helmond J. Veenenbos; thans te Texel; te Texel A. J. M. van Lohuizen, thans surnumerair. Dinsdag is in een hotel te Brussel aangehouden een Nederlander volgens de »Meuse" een officier van het N.-L ;eger die zich daar bevond in gezel schap van een Holl. dama van goeden huize. Deze zal zich hebben te verant woorden wegens het voeren van een val- schen naam. Het bericht van de Maasbode", dat bovengenoemde Nederlander zou zijn de 17-jarige Van Resteren, is onjuist. Vol gens een bij zijn familie ontvangen brief bevindt v. K. zich in Algerië. Een der ambtenaren der Haarlem- sche Bank is voortvluchtig. Men verze kert dat er geld gemist wordt, waarvan het bedrag nog niet te bepalen is. Ge noemde persoon heeft ook van particu lieren geld geleend, dat hij bij zijn haas tig vertrek vergeten heeft terug te geven. (Maasb.) Te Deventer werden in ruim een week twee huzaren van het garnizoen met een briefje van ontslag wegge jaagd. Als een merkwaardigheid wordt mede- ïdeeld, dat de heer Oudegeest, emeritus predikant te Engelen, en zijn echtgenoote heden hunne diamanten bruiloft vieren. De zes zonen van dit echtpaar zijn allen ook predikant, respectievelijk te Vucht, EngelenBokstelVlijmen Opijnen en Atjeh, (laatstgenoemde thans met verlof te Leiden.) Te Vlaardingen is de 3e vergadering der haringjagers gehouden, Algemeen was men voor uitbreiding der jagerij dit jaar. Voorloopig werd be paald dit jaar 6 stoombooten als jagers te charteren, welke respectievelijk 22, 25, 80 Juni 5, 9 en 13 Juli te Lerwick reed moeten liggen ter overname der ge vangen haring. De eerste kan 400 ton haring, de tweede 1000 ton, de derde "/lioo ton, de vierde "/3000 de 5e "/aooo en de laatste 2000 ton haring overnemen. .Zelfvangers mogen niet voor 20 Juli binnenkomen, tenzij met 15 last haring per logger en 10 last per bom eigen vangst aan boord. Volgende week zal er weder een ver gadering plaats hebben, waarop alles zal worden geregeld en vastgesteld. De stoomlogger Satoe, die eerst te Pernis en daarna van Vlaardingen ter trawlvisscherij uitging, heeft voor de Vlaardingsche reederij zijn laatste reis gedaan. De heer Dirkzwager, te Maas sluis, heeft het schip gehuurd en het visch- want gekocht, en zal het thans weder met een geheel nieuwe bemanning naar zee zenden. Inmiddels is de oude bemanning, die voor een geheel jaar op de Satoe is aangemonsterd, ontslagen. De Satoe heeft het grootste gedeelte der gemaakte reizen de kosten niet verdiend. Bijzonderlijk met het oog op de vesting-verdediging, is door den korpo raal Tapping en den soldaat Veldman, van het korps genietroepen te Utrecht, onder toezicht van den luitenant Meijer aldaar, een luchtballon vervaardigd, welke uitmuntend aan de verwachting schijnt te beantwoorden. Een logementhouder te Woensel (N.-B.) moest zich wegens een overtre ding voor vier dagen in hechtenis bege ven hij meldde zich bij den cipier aan voorzien van een doos met de noodige toiletartikelen. Bij nader onderzoek bleek echter dat deze voorzien was van twee bodems, waartusschen een 20-tal sigaren, een spel kaarten en een groot stuk kaas verborgen waren. De voor Nederland aangenomen uni form der leden van het »Reddingsleger« moet afwijken van de gewone. De jas is zwart en heeft het model van een gewoon heerenjacquet, alleen de kraag is aan beide zijden getooid met een zilveren S. De uniformpet is het voornaamste onder- scheidingsteeken. Deze is zwart met een breede rooden band, waarop met gele letters geborduurd staat: „Leger des Heils." Boven den band bevindt zich een zilveren insigne bestaande uit een „S," waarin een krais staat met twee elkander krui sende zwaardenhet randschrift is„blood and fin," (bloed en vuur.) Op de jaarlijksche algemeene ver gadering van het „Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond," te Amsterdam op 29 en 30 Mei te houden, zullen o.m. de volgende punten worden behandeld: Afd. Werklieden-vereeniging „Harmonie" te Appingadam: De vergadering spreke zich krachtig uit om van staatswege kos teloos te doen verkrijgen voorbereidend Lager Onderwijs voor alle kinderen uit den werkenden stand, b. de gelegenheid te zien opengesteld, dat jonge lieden uit de lagere klasse, die bekwaamheid ei geschiktheid daartoe be zitten, van het Middelbaar en Hooger On derwijs kunnen orofiteeren. Afd. Amsterdcm: Wat kan het Ver bond doen in zare het tot stand komen van een Wetboe op den Arbeid? Aid. Gorinchem Wat kan het Verbond doen tot bevorder ng van het ambachts- onderwijs, in pla:tsen waar geen am bachtsschool bes taal? Afd. Amsterdam Is het Vrijhandel stelsel in verband met de industrie te handhaven Het is wenschelijk dat het Nederland- sche Werklieden-Verlond pogingen doe, om het gebruik van Sterken Drank, als Volksdrank, tegen te gaan, Havre, 8 Mei. Je transatlantische pakketboot Champagie, Zondagochtend naar New-York vertroien met 800 land verhuizers aan boord, werd tegen het middaguur onder het leerschen van een dikken mist in zee aaigevaren door de stoomboot Ville de Rio, velke onmiddellijk daarna zonk. De Champagne werd nabij Aromanche op de kust gezet. Het aan tal omgekomen persone; wordt op 60 geschat. De bemanning van de Ville de Rio werd gered en met ce passagiers van de Champagne aan bood van een En- gelsche stoomboot naar lavre terugge bracht. In den loop van dit jaar neemt het aantal landverhuizers, diefit Europa naar N.-Amerika vertrokken zin,'toe, zoodat het vermoedelijk dit jaai ongeveer het cijfer zal bereiken van 188'., toen te New- York aan wal zijn gestapt 455,000 per sonen, terwijl in andere I.-Amerikaan- havens nog 165,000 persnen aankwa men. In Jan. kwamen te Jew-York aan 8000, in Febr. over de 11,00, in Maart klom het cijfer tot over 31,000, en in April ging het 37,000 tejoven, zoodat het totaal dat van het vor^e jaar reeds met circa 3000 hoofden o^rtreft. Het meest daartoe is bijgedragei door de Ie ren, de inwoners der drie Scndinavische rjjken en de Duitschers. Algemeen mag worden gezegd dat de aangekomen landverhuizers veel minder behoeftig zijn dan in vroeger jaren. Het oude gilde der kruisboogschut ters van Gent is ontbonden. Graaf Eg- mond en vele andere beroemde mannen behoorden tot het gilde. Het kostbaar ste stuk uit de bezittingen, een zilveren bokaal, geschonken door aartshertog Albert en aartshertogin Isabella, is aan bar. Roth- schild verkocht voor 25000 fr. Na een groot banket bleef een som van 20000 fr. over, welke aan de commissie van weldadigheid werd ter hand gesteld. De overige voor werpen van geschiedkundige waarde wer den aan de stad Gent geschonken. Te Brussel bestaat nog een kruisboogschut tersgilde, bijna zoo oud als dat van Gent, waarvan de leden zich nog oefenen met het oude wapen der middeleeuwen. Een 12-jarige knaap te Hattingen, bij Elberfeld, is bij het uithalen van kraai ennesten door de verwoede kraaien aan gevallen, en zoo gehavend, dat hij bewus teloos uit den boom viel en een arm en been brak. Den volgenden morgen over leed hg aan de talrijke hoofdwonden, hem door de kraaien toegebracht. De jonge Engelsche millionair Mario Stevens had eenige jaren geleden het on geluk door een geweerschot, dat hij op jacht zijnde loste, blind aan beide oogen te worden, en de arme man sloot zich in zijn kasteel op en leefde treurig en een zaam als een kluizenaar. Eenigen tijd geleden kwam hij op de gedachten, om zich weder op de muziek toe te leggen, en op zijn verzoek zond men hem uit Londen een jonge, ouder- looze dame, die hem les in het pianospel zou geven. Natuurlijk moest die dame, die Ella Werdann heetonophoudelijk de vingers van den hulpbehoevenden man op de juiste toetsen brengen, en bij die gelegenheid ontdekte Stevens dat zijn leerares bijzon der mooie en fijne handjes had. Op die handjes raakte onze blinde verliefd, hij vroeg Ella ten huwelijk en binnenkort zal het paar trouwen. De toekomstige mevrouw Stevens is alles behalve mooi en zij is zelfs eenigs- zins mismaakt, maar haar handen zijn bg- zonder fraai en zij waren het, die twee menschen gelukkig maakten. Een voordeelig blad. Een nieuw Parijsch blad van de revanche-partij >l'Ac- tion" biedt zijnen abonné's voordeelen, zooals een blad ze nooit heeft aangeboden. Het heeft een overeenkomst gesloten met verschillende handelshuizen om den abon- kosteloos voedingsmiddelen te ver schaffen. Ieder abonné, zelfs een die zich voor een maand verbindt, heeft slechts zijn quitautie bij het huis Fouquet, rue de Rivoli te toonen, om een bus koffie van 4 ons eerste qualiteit of 5 ons cho colade eerste qualiteit te ontvaDgen. Zulk een bus kost voor niet-abonné's 2.70 francs terwijl het abonnement op de >Action" slechts 2 francs kost en dus kost het maandelijkscha bonnement niet alleen niets, maar men krijgt nog 70 centimes winst. Daarbij belooft de »Action" nog andere voordeeltjes, zooals het middel om goed koop te kunnen leven. Wat zgn die Parijzenaars toch gelukkig en wat een bescheidene redactie, die alleen op anderer voordeel en welzijn bedacht is en zich zelve vergeet Zekere heer Thomas S. Townsend te New-York heeft 26 jaren gearbeid en 25.000 pd. st. besteed aan het verzamelen van alle krantenberichten, die hg over den oorlog van 1860 en den Amerikaanschen burgeroorlog heeft kunnen vinden. Hg heeft thans circa 100 folianten bijeen, elk zoo dik als het grootboek eener bank. Het register alleen beslaat verschillende deelen. De stukken zijn zoo netjes geordend, dat men met gemak de loopbaan van elk man, die een eenigs- zins beteekenende rol heeft vervuld, kan nagaan. Het in zijn soort eenig historisch werk zal vermoedelijk voor de bibliotheek van het Columbia-College worden aan gekocht. Het aantal jongens, dat te Odessa in den laatsten tijd werd geboren, over treft dat der meisjes in zoo ongewone mate, dat de vroedvrouwen er een oorzaak voor hebben gezocht en gevonden. Zij zien er een voorteekeu in van een nade renden oorlog en beweren dat moeder Natuur, die alles zoo goed overlegt, ook hier haar wijsheid toont, door te voren reeds te zorgen, dat de door den oorlog te lijden verliezen aan mannen, door meerdere geboorten van jongens worden aangevuld. Het stoomschip -John Knox" ver trok den 19en April van Greenock naar JMontreal en geraakte den len Mei bij een dikken mist en stormweder op de riffen bij den ingang van het kanaal, toegang verleenende naar de haven. Binnen een half uur was het geheele wrak 400 yard van land, en zonk het met de geheele bemanning, daar van land door den storm geen bijstand ver leend kon worden. De lijken van den gezagvoerder en vijftien man der equipage zijn reeds aangedreven. Yan de 12 an deren, die zich aan boord bevonden, zijn de lijken nog niet gevonden. Het stoom schip ligt; in 30 voet waterde lading kan geborgen worden. Een kus. Een jonge dame beschrijft in haar dag boek den eersten kus aldusDen 5den Mei kuste hg mg voor het eerst. Ik ge voelde mg als in een korf met rozen, die in honing, eau-de-cologne en champagne zwommen, alsof 't een of ander op dia manten voeten over mijn zenuwen liep, en verscheidene kleine gondels met engelen door mijn aderen voeren en alsof door mijn geheele lichaam een tooverachtig regeubooglicht zich verspreidde Een realist daarentegen beschrijft het geluid van een kus als wanneer men aan een drassigen slootkant een rund zgn poot hoort opheffen De natuuronderzoeker zegt: *De kus is het vereenigen van twee aan elkaar tegenovergestelde polen, waaruit hg als een electrische vonk te voorschijn springt." De geneeskundige zegtDe kus is die beweging van de lipspieren, waardoor dev lippen eerst gedrukt en vervolgens lot gelaten worden de kus is daardoor eigen lijk een soort van kramp." De taalkundige noemt de kus »een klanknabootsend woord, daar in den kus het snelle der handeling door den korten vocaal treffend nagebootst wordt." De oudheidkundige zegtDe kus is een gebruik, dat van de Grieken en Romeinen tot ons is gekomen, en over welks ware beteekenis men het nog niet eens is. Waarschijnlijk is hij het zinnebeeld der zonnestralen, die de aarde treffen, en kus sen is dus misschien afkomstig uit het Oosten, evenals de vereering der zon." Ook na een nauwgezette vergelijking dezer beschrijvingen, zal ieder onzer lezers den kus der jonge dame zeker het aan- nemelijkst vinden Marine en Leger. De officier van gezondheid 2de klasse bij de zeemacht J. H. Smit, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met den 16den dezer op non-activiteit gesteld en met 21 dezer vervangen door den benoemden officier van gez. 2e kl.. bij de zeemacht R. Willemsen. Volgens het Marineblad is het nog niet bekend of de Tromp of De Ruijter zal worden aange wezen om naar Holland terug te keeren, wanneer de Van Speijk in O.-Indië zal zijn aangekomen. De stoomketels van bet eerste schip worden slecht, terwijl de machine van laatstgenoemden bodem voortdurend reparatie behoeft. Z. M. heeft aan den heer D. van Dmmpt eervol ontslag verleend als 2e luit. bij de d.d. art.-schutterij alhier. Volgens het „Marineblad" zijn aan het depar tement van marine in Ned.-Indië nog de volgende mutatiën in het vooruitzicht. Tengevolge van de uitbreiding aan de „afdeeling materieel" ge geven, zal de kapt.-luit. t. z. A. P. Tadema den luit. t. z. le kl. J. H. Mijer als chef dier af deeling vervangen. Laatstgenoemde wordt dan adjudant van den commandant der zeemacht in plaats van den luit. t. z. le kl. A. G. Ellis, die belast wordt met het commandement van het schroefstoomscbip 4e kl. „Java." De tegenwoor dige commandant, de luit. t. z. le kl. C. Hoffman, is bestemd om le officier te worden op een der ram torenschepen. In het begin van Juni zal de tegenwoordige chef van het personeel bij hetdepartement van marine in Ned.-Indië, de kapt. t. z. E. C. Uhlen- beck, repatrieereu en waarschijnlijk vervangen worden door den kapt.-luit. t. z. P. Zegers Veeckens. r.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1