VAN VÖUlNHOVENS MUNCHENER BIER. FORNUIZEN, n „DE TIJDGEEST, De Gekroonde Valk. J. REIS, iieritaaiiscie Boenwas, SALMIAK-PASTILLES, W. J. BLITZ, Tandarts, EU JACBTWATEK, P. LUIJTZEN, Koningstraat. Alle voorkomende DRUKWERKEN worden zeer netjes, ten spoedigste^en tegen de laagst mogelijke prijzen afgeleverd door de Handelsdrukkerij van C. DE BOER Jr., Koningstraat, Helder. Verpachting NIEUWE PRACHTVOLLE SORTEERING in het Magazijn jï Amsterdam. C. ADRIAANSE, Ontvangen Ae steeds Menie LUSTRE-, DRILL- ei PANAMA-JASJES. Heeren Lnstre-Jasjes van aff2.75 Drill-Jasjes, tan af f 1.25 ei loop, Drill-Broetaf 1.40. van af 3 kilo. P. 0ETELMANS. a Contant twee procent korting. Nieuwendijk bij den Dam, No. 241, Amsterdam, sterk en net Brabantsch Schoen werk. Goedkoop Verkoophuis. Goedkoop MoopMs, MiHenstraat 213, Finale Uitverkoop van Mat ten, Karpetten, Loopers, Behangselpapier en Borstel werk. SPOTPRIJZEN. Vlamingstraat No. 131. in alle soorten, tot lage p r ij z e n. Hotel en Café „DE ZON," C. DENIJS. Hoofdgracht 85. RIET-GORDIJNEN, HOLSMULLER. S8 moe-iSpjooH Hoest en Verkoudheid FEUILLETON. Oog om Oog-Tand om Tand. eerf asti red :anl O 'P 5 ilhit net Z. toet •ing lutj aer; Z] uit. oorj erb 'Olg ;ekc leis een, ïcef 'Pg< E iet oetr Hel "V i. a aet iefe van i yen E Bat E Mei E via Saïc E Mei K .rok 1 f85 40 162 i 8. •en Bot< Ei f4 [8,1 16, 12, 175 '18 verc pon 2,9( 10,; toep D 'OOI' »cho N >cr •0 c- (tuk 1( :ent tent n. f Oi m A öroc M.J G B Buij ven 3oers aar Erke: ijol, 2 O Blui 16 j. 22 j. >.Ai 14 I 28 tl Ji 25 9 J- 23 6 i 20 3 17 Ve De ONTVANGER der Registratie en Domeinen te Helder, zal op Vrijdag den 27eu Mei 1887, des namiddags 1 uur, in liet lokaal x-Tivoli" aldaar, ten overstaan van Notaris HORDIJK, voor één jaar, ingaande dadelijk en eindigende 31 Maart 1888, publiek verpachten a. DeWierwaard langs de Zuid-Oost zijde van Wieringen en Nieuwiand in 14- perceelen en in massa. b. De Wierwaarden op den Bree- hoorn in één perceel. De perceelen bij opbod, de massa bij inschrijving, waarvan de biljetten in te leveren vóór en te openen na de ver pachting der perceelen. Boekjes, bevattende perceelsbeschrijving en de voorwaardenzijn voor 10 Cents verkrijgbaar bij den genoemden Ontvanger. N. B. Pachters van vischplaatsen bij Wieringen worden opmerkzaam ge maakt op de voor ben gunstige voorwaarden van verpachting. M olenpleln uitstekend in het gebruik als Hoofd-Eau de Cologne, prys 40 Cent. Verkrijgbaar bij JACQUES VAN BOSENDAEL. NI. BIERENBROODSPOT, Spoorstraat. Oesterput iALM tLFT 70 Cent per ons. 20 fcu M II Onze collectie in TAFELKLEEDEN en KARPETTEN biedt dit jaar een zoo groote verscheidenheid aan in alle genres, dat wij gerust met vertrouwen kunnen zeggen, in deze arti kelen hier ter plaatse eenig te zijn, wat uitgebreidheid van keuze en rijkdom van dessins en kleuren oplevert, terwijl de prijzen zoo billijk mogelijk gesteld zijn. Tafelkleeden in rood Flanel of Laken, van af 75 Ct. tot f 2.50 de grootste. Tafelkleeden in Gonje geweven en gedrukt, van af 75 Ct. tot f 2 de grootste. Tafelkleeden in Irlandaise, met koorden en kwasten, van af f 2.50 tot f 5. Tafelkleeden, imitatie-Gobelins, prachtvolle dessins, van af f 6 tot f 12. Tafelkleeden in Plüche of Trijpt, volle grootte, van af 17.50 tot f 15. Tafelkleeden in Chenille,Vilt en andere Meubelstof, verschillende grootten. Tafelklèeden in Wasdoek en Leerdoek, in diverse afmetingen. TAFELVILT per El verkrijgbaar, tienkwarts-breedte voor Lees- en Eettafels, a f2.25. In Karpetten worden in ons binnenlandscb fabrikaat tegenwoordig zooveel kwaliteiten gefabriceerd, dat daar geen rekening meer mede te houden is. Wij leveren dit jaar een geheel ordinaire kwaliteit a 30 Ct. per vierkante El, of een kleed 4 bij 3 of 12-Els a f8.50, een betere soort, a 37 Vs Ct. of f4.50 per 12-Els, een extra zware kwaliteit a 50 Ct. of f6.00 per 12-Els, en onze gunstig bekende eerste kwaliteit a 60 Ct. of f7.00 per 12-Els, andere afmetingen in verhouding. Wij vestigen echter de bijzondere aandacht op onze Damasten of gebloemde Tapijten, waarin iets praehtvols dit jaar wordt aangeboden; in groot 12-Els van af f 12.50 tot f 17.50, verder New Brusselsch in afmeting 41/a bij 31/* a f 22.00, in Trijpt of Velvet a f 30.00, en in Axminster of Kidderminster a f 36.00. Deze soorten worden ook in andere afmetingen geleverd. Groote verscheidenheid in de nieuwste dessins van fijne Fantaisie' Kleeden voor Gang, Deur en Canapés. Keizerstraat. Keizerstraat. Tandheelkundige operatien en bet plaatsen van Kunsttanden wordt verricht in 't Hotel» DE TOELAST," Binnenhaven, iederen Donderdag van 1 tot 2 ure namiddags. Te Schagen Hotel »Vredelust" bij den Heer BRCERSMA, Donderdags- voormiddags. Te Alkmaar Maandags bij de Wed. KOETSVELD, Kaasmarkt, en Zaterdags bij den Heer J. SPIJKMAN, Hotel »den Burg." Levert voor billijken prijs: Blijft zich aanbevelen voor alle mogelijke reparatiën. Geen mooier en fijner KOP en BAK, voor Cadeau in alle soorten, dan in het De fijnste DECORS, tegen den laagsten prijs. Er kunnen nog geplaatst worden Plaatsvervangers en Nummerverwisse- laars voor nazaken. Te vervoegen bij den Agent M. VAN PRAAG, Middenstraat, Helder. Fabrieksmerk gedeponeerd. De zoo zeer gerenommeerde voor Menbels, Marmer en gevernist Bontwerk, van A. Vil. KRUIJS ZOON, 's Bosch, Handelaren in Verfwaren, Vensterglas, Albastine enz., is steeds verkrijgbaar in fleschjes a I71/a Cent; bij de Heeren Jacques Van Rosesdael, Nieuwediep; J. Bbonkers, Alkmaar; de Dames Idema en Pool, MedemblikW. Hoogslag te Zaandam; J. Schüddeboom, Koog a/d Zaan; J. Bienderhoït, Enkhuizen; A. J. Veen, PurmerendJ. P. Karthaus, Haarlem; D. Bloemend aal BovencarspelC. Da- vidson, HoogcarspelD. Lieshout, Wor- merveer M. Van Lent, Bennebroek; J. Nieuwknhuizen AvenbornM. G. An- tonijssen, Beverwijk; J. Beerepoöt, Hem. R. GOVERS. Ondergeteekende maakt zijnen vroegeren geachten begunstigers bekenddat hij zich gevestigd beeft in bet hoek Hof en korte gedempte iVleowe Sloot te Alkmaar. Onder beleefde aanbeveling, bijzonder geschikt voor Winkels, van af f 1,10 per Heter. Een algemeen als goed erkend middel tegen zijn de oplossende en verzachtende van KRAEPELIEN HOLM, Apothekers te Zeist. Prijs per fleschje 20 Cent. Te Helder bij den Heer: L. JELGERSMA Gz., Apotheker. Te Schagen: W. A. HAZEIJ, Apotheker. Roman van Hans Heinrich Schefsky. 18. Bewerkt door AMO. Bovendien bewees men alle eer aan een ge braden baas en vervolgens verdween een pud ding, die a l'anglaise werd roorgediend. In het huis haars vaders had Esther zeker nooit gelegenheid gehad voorname gasten te ont halen, raaar verbazend snel was zij thuis in haar nieuwe rol. Bij de vrouwen is veel aan geboren, wat de mannen met groote moeite leeren moeten.Het gesprek aan tafel werd grootendeels door Reichenau en Leopold gevoerd. Het viel in het oog, hoe weinig Dora sprak en Golinski gaf slechts nu en dan eene opmerking ten beste. Na den maaltyd keerde men in het salon terug; Esther en Dora gingen op den divan zitten en de heeren namen aan de tafel plaats. De vrouw des huizes werd nu ongewoon leven dig. Zij sprak van het aangenaam vooruit zicht prettige buren te krijgen, roemde de landstreek en gaf Dora goeden raad omtrent deze en gene aangelegenheid in de huishou ding. De heeren namen ook deel aan het gesprek en weldra zaten die vyf menschen zoo ge zellig te schertsen en te praten, alsof zij oude kennissen waren, die nu van elkanders ge zelschap genoten. Eindelijk kwam ook de muziek ter sprake. Reichenau verried dat Dora een kunstenares op het klavier wasEsther bestormde haar dadelijk met verzoeken en haastte zich de bougies aan te steken. Dora liet zich niet te vergeefs bidden. Zij nam plaats op het geborduurde tabouret en haar vingers vlogen over de ivoren toetsen van het prachtige in strument. Zij tooverde als het ware. De tonen, die zij deed hooren, verbonden zich tot machtige accoorden, die als op een stroom de harten der hoorders meevoerde. Dora had geen muziek voor zich liggen, het waren fan tasie» die zij gaf. Het was haar eigen Ik, dat zy in klanken afmaaldehaar leven trok langs haar voorbij wilder klonken de tonen, krachtiger werden de accoorden, totdat die bonte mengeling van tonen over ging in een zachte, klagende melodie, die plotseling met een paar schrille dissonanten eindigde. Niemand verroerde zich, allen zaten stom en stil. Esther poogde de tranen te drogen, die langs haar wangen stroomden. Golinski's wilde natuur was bedwongenhij begon deze vrouw als een hooger wezen te beschouwen. Als zij vroeger zijn levenspad gekruist had, dacht hij, wat zou er dan veel anders zijn geworden Hij vermoedde niet, hoe zij met haar engelachtig gelaat reeds in het rijk van den Booze was afgedaald. De marmeren pendule op den schoorsteen mantel sloeg elf uur toen men scheidde en een bediende den gasten een paar prachtig ingerichte kamers als nachtverblijf aanwees. Spoedig waren alle lichten op het slot uit gedoofd en de bewoners van Drakenstein in diepe rust. Golinski alleen kon den slaap niet vatten. Hij wentelde zich op zijn bed heen en weer zonder dat het hem gelukte het beeld der schoone vrouw uit zijn gedach ten te verbannen. Hij had een voorgevoel dat zij een diep ingrijpenden invloed op zijn levenslot zou uitoefenen en toch kon hij zich niet voorstellen, hoe dat zou moeten plaats hebben. Met haar tegenwoordig leven scheen zij niet tevreden te zijnhet scheen hem ook onmogelijk toe, dat zij haar echtgenoot, die minstens twintig jaar ouder was dan zij, liefhad. Als zij echter niets voor Reichenau gevoelde, wie kon hem dan verzekeren, dat haar zuch ten, haar klaagtonen niet een derden persoon golden? Bij deze gedachte kon hij liet niet langer in het bed uithouden; hij stond op, kleedde zich en schoot een zijden slaaprok aan. Op de teenen sloop hij uit de slaapka mer iu het salon en wilde juist de vleugel deuren openen om op het balkon te gaan, toen hy iets zag, dat hem bijna van schrik deed verstijven. Uit een der laatste huizen van het dorp stegen dikke zwarte rookwol ken op, waartusechen groote vlammen langs liet dak opflikkerden. «Brand!" riep Golinski met een donderende stem naar beneden en tegelijkertijd klonk de hoorn van den torenwachter. «Brand! brand!" klonk het door de straten en bliksemsnel plantte deze kreet zich voort, en wekte de bewoners van het dorp uit den slaap. Ook op het slot werd het levendig. Esther, Leopold, Reichenau en Dora stonden op het balkon en zagen hoe de vlammen meer en meer om zich grepen en het gevaar voor de omringende huizen grooter werd. Golinski had den slaaprok tegen een dikke gevoerde jas verwisseld en stoof nu de rots- trappen af naar de plaats van het gevaar. «De heer! onze heer!" mompelden de boe ren en eerbiedig maakten zij plaats voor hem. Zij waren hun heer genegenhij was niet zoo hoogmoedig als de vorige heer, die zijn honden meer achtte dan zijn boeren. Ook had Golinski bij eenige gelegenheden bewijzen ge geven van zijn lichaamskracht en taaie vol harding, waardoor hij grooten indruk had ge maakt op de mannen van het dorp. ,/Aan wien behoort het huis?" vroeg Golinski snel. z/Aan Thomas Wagner," antwoordden ver scheidene stemmen. «Zijn alle menschen uit het huis?" luidde de tweede vraag. «Ja Wagner, zyn vrouw en de kinderen zijn hier!" klonk het antwoord. z/Maar de oude, gekke vrouw is er nog in 1" riep Wagner zelf. //Zij slaapt op den zolder, door haar moet de brand aangekomen zijn; wij hebben haar vergeten, toen wij ons zei ven redden." «Dan is zij al gestikt!" riepen de boeren. «Nu, dat is geen ongeluk ze was toch gek, die oude heks «Zijn er ladders bij de hand?" vroeg Go linski haastig. Toen daarop nja" geantwoord werd, gaf hij last de langste lader tegen het gebouw te zetten. Met verbazing en angst zagen de boeren hem na, toen hij behendig de ladder beklom, een venster intrapte en daardoor in het brandende huis verdween. Vol ontzetting volgden de vier menschen op het balkon zijn handelingen; toen hij in het brandende huis verdween, viel Esther buiten kennis in haars broeders armen. Ook Dora was doodsbleek; zy kruiste haar armen op de borst en staarde met wijdge opende oogen en bevende lippen naar het brandende gebouw. Er verliepen eenige minu ten van folterende spanning. Men hoorde niets dan het knetteren en loeien der vlammen, het kraken der balken en het luiden der brandklok. Daar verscheen plotseling een oude in lom pen gehulde vrouw aan het venster. Met starren blik en over het gelaat hangende haren zag zij er schrikwekkend uit en zij werd nog spookachtiger in de haar omringende vlammen. Een gillend gelach klonk de menigte in de ooren, toen klom zij op het raamkozijn en begon het dak op te klauteren. Maar Golinski volgde haar op den voet, en ondanks haar schoppen, slaan en bijten, droeg hij haar onder zijn arm naar beneden en legde haar zacht in het gras neder. Zijn gelaat was door den rook geheel zwart geworden; zijn kleederen waren op verschei dene plaatsen gescheurd, en een neervallende balk had hem aan het voorhoofd een wond toegebracht, waar het bloed, uitstroomde. Ju belend omringden de boeren hun heer, die zijn leven had gewaagd voor een oude waan zinnige vrouw. Nu nam ook de brand een gunstiger wending. Een weldadige regen kwam de boeren te hulp, zoodat binnen twee uren het vuar geheel gedoofd was. Golinski was naar het slot teruggekeerdschreiend viel Esther hem om den hals en Dora schonk hem een handdruk, die met een vurigen blik ver gezeld ging. Ook Reichenau en Leopold prezen zijn moed en vastberadenheid. Men legde zich echter spoedig weer ter ruste, daar de gasten stel lig den volgenden morgen zouden afreizen. Het slot Drakenstein was een kwartier latei- in duisteren nacht gehuld, en deze maal werd de slaap der bewoners niet verstoord. Het was ongeveer tien uur, toen de gasten met hun gastheer en zijne familie aan het ontbijt zaten. Natuurlijk liep het gesprek by- na uitsluitend over liet gebeurde van den af- geloopen nacht. Golinski moest tot in alle bij zonderheden eene beschrijving geven van zijn stoutmoedige onderneming, en allen luisterden daarbij met gespannen aandacht. z/Zoo was ik door het venster gekomen," vertelde hij; //een verstikkende rook kwam mij dadelijk tegemoet, zoodat ik er over dacht terug te keeren. Maar onwillekeurig stapte ik voorwaarts en vond ik toevallig de klink van een deur. «Deze deur is van de kamer, waarin de oude vrouw slaapt", dacht ik. Daarom drukte ik op de klink en kwam door een smalle opening in een vertrek, waar nog wei nig rook stond. Ik bevond mij werkelijk in een zolderkamertje zonder venster. Overal zag ik rondik bemerkte niets, maar onverwachts hoorde ik een waanzinnig lachen, dat mij door merg en been ging; ik werd er koud van. Maar ook keerde mijn geestkracht terug. De oude zat op een dwarsbalk gehurkt. Ik trok er haar af, maar verloor daarbij mijn evenwicht en viel voorover. De waanzinnige was spoediger op de been dan ik. Zij liep naar de deur en stiet die open. Ik vervolgde haar tot aan het venster en bracht haar naar beneden in veiligheid." Golinski zweeg en nogmaals drukten zijne gasten hunne bewondering uit. Het geratel der wielen waarschuwde allen, dat het rijtuig was voorgekomen. Na een hartelijk afscheid stapten Reichenau en Dora in en Golinski nam op den bok plaats om zijne gasten zelf naar het spoorwegstation te rijden. Na een half uur waren zij aan het station en vijf minuten later floot de locomotief, die hen naar B. zou terugbrengen^ Reichenau reikte Golinski de hand: «Neem onzen hartelijken dank aan voor uw vriendelijke gastvrijheid," zei hij. //Wij hopen op goede buurschap, als wij terugkeeren." z/Tot weerziens!" fluisterde Dora, zijn hand vast in de hare drukkend «tot spoedig weer ziens!" De trein was reeds lang weg en nog stond Golinski in gedachten op het perron. Einde lijk had hij de rechte gevonden maar te laat! Wordt vervolgd. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij van C. DE BOER Jr.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 4