't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1486. Zaterdag 14 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. EALENDEB DEB WEEE. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 6 m. Onderg. 7 u. 48 m. 2ondag 15 Maandag 16 Vastendag. Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Hemelvaartsdag. Lammeren- markt te Schagen. V rijdag 20 Zaterdag 21 Veemarkt te Hoorn. HELDER, 13 Mei 1887. Door de firma Berkbout Co. zal eerstdaags weder een hernieuwde uitgave van 't Adresboek der gemeente Helder 't licht zien. Van vele zijden kwam de aanmerking, dat de vorige uitgave niet langer aan de eischen voldeed, en geen wonder Welk adresboek kan drie jaren lang correct blijven Meer en meer begint men 't nut van adresboeken in te zienze kunnen in vele gevallen als vraagbaak dienen, niet alleen voor handeldrijvenden, neringdoen den en logementhouders, maar ook voor particulieren. Behalve adressen en advertentiën, welke laatste men gaarne in een dergelijk boek plaatst, daar de publiciteit niet momen teel maar van blyvenden aard is, bevat 't adresboek van den Helder tal van op gaven, die ieder oogenblik tot nut kunnen strekkengemeentebestuur, loodswezen, onderwijs, brandweer, kiezers, enz. We twijfelen derhalve niet, of ook de vernieuwde uitgave zal in ruimen kring aftrek vinden. De Japansche minister van marine heeft Dinsdag jl. 's Rijks Werf alhier en Woensdag 's Rijks Werf te Amsterdam bezichtigd. Eenige Japansche officieren vergezelden den minister. Het goudscbip de »Lutine." Binnenkort zal men het onderzoek naar de schatten in het wrak der »Lutine" voortzetten dit jaar geschiedt dat weder met behulp van de stoomschelpenzuigers »de Tijd" en »de Friesland" en door duikers. Aan bet D. v. N. wordt bericht, dat Z. M. voornemens zou zijn, Minister Heems kerk, tot belooning voor zijn verdiensten bij de behandeling der Grondwets-her- ziening, op te nemen in den Nederland sehen adel, met den titel van baron. Tevens zouden de burgemeesters van Amsterdam en van 's Gravenbage tot den adelstand worden verheven met het prae- dicaat van jonkheer. De tamb. 3e kl. F. H. G. P., van bet korps mariniers, is veroordeeld tot 8 maanden militaire detentie, en de mari nier 3e kl. A. H. N. S. tot 2 maanden idem, beiden voor desertie. Tengevolge van lan dverhuizing naar Noord-Amerika, is de bevolking van De Cocksdorp op Texel in de laatste 13 jaren tot op de helft verminderd. De Parkschouwburg en erve te Am sterdam, onlangs bij publieke veiling ge bracht op f133,000, werd Maandagavond te zes uren in het O. Z. Heerenlogement ingezet op f 500,000 daarboven, en bij afslag opgehouden voor f297,000. Men verneemt, dat het door een nieuwe vennootschap voor deze som zal worden overgenomen. Een man, wonende in de Conrad- straat te Amsterdam, deed bjj de politie aangifte, dat, terwijl hij op een bank in 't Hortusplantsoen in slaap was gevallen, hem een zwartlederen taschwaarin f 42.80 aan specie, is ontvreemdeen andere man, wonende Foeliestraat, kwam verklaren, dat een onbekend persoon, tijdens hij op den O. Z. Voorburgwal op een stoep zat te slapen, zijn zilveren horloge heeft gerold. Men kiest in Arasterdam wel vreemde slaapplaatsen Een hoogst eerbiedwaardig landge noot, dr. C. E. Van Koetsveld, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's Gravenbage, hoopt 24 Mei den 80sten jaardag zyner geboorte te vieren. In geen jaren had men in de ge meente Herwen en Aart en omstreken zulk een last van meikevers als thans. Bij millioenen vliegen ze des avonds rond en zetten zich op vrucht- en andere boomen, die in een etmaal van al hun groen beroofd worden. Wanneer niet spoedig regen met een flinke bries mocht opdagen, dan worden ook de bloesems der boomen aangevallen, en het vooruit zicht op ooft gaat totaal verloren. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch ontving dezer dagen een gift, groot f 2000, van N. te Rotterdam, voor bet nieuw te bouwen weeshuis. Een waschvrouw, wonende aan den Zeedijk te Amsterdam, die goed te dro gen hing, viel drie verdiepingen boog uit het raam en werd, in stervenden toestand, per raderbaar naar het Binnengasthuis gebracht. De gemeenteraad van Zaandam heeft aan Burg. en Weth. een crediet verleend van f 1500, om te onderzoeken of het wensehelijk is, in de straatverlichting na 1890 door een gemeentelijke gasfabriek te voorzien dan wel door electriciteit. Door het breken van den strop viel Dinsdag te Amsterdam een vat tabak, dat aan de Zoutkeetsgracht werd opge- heschen op een der sjouwers, die daar door doodelijk werd gewond. Men scbijft ons van Vlieland Op heden, den ln Mei verliet onze pont schipper I. Klein deze gemeente, door verandering van betrekking. Allen, die met het moeielijke vaarwater de Sloot bekend zijn, of meermalen de dikwijls moeielijke tocht naar de stoom boot medegemaakt hebben, zagen met leedwezen den bekwamen schipper en zee man van hier vertrekken. De gewezen stations-assistent E. J. De Vries, te Leeuwarden, wien indertijd beide beenen werden afgereden, welke vervangen zijn door kunstbeenen voor re kening van de Exploitatie-Maatschappij beeft thans een uitkeering ontvangen van f 6500 in een3, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van f125 door genoemde maat schappij is toegezegd. Deze ongelukkige, die het overigens goed maakt wat zijne gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrijven en een kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. Maandagnamiddag kwam met den trein vau Hoogezand aan de stuurman ter koopvaardij H. Dunt, ruim 40 jaren oud en hoofd van een te Pekela woonachtig gezin. Met de stoomstram zijn reis huis waarts vervolgende, nam hij plaats op een der balkons. Kort na het passeeren van de ophaalbrug over de Veen wijk, alwaar de snelheid veelal grooter wordt, waaide hem de hoed van het hoofd. Zonder zich te bedenkenwaagde hij het uit de in volle vaart zijnde tram te springen om zijn hoofddeksel terug te krijgen, doch de roekelooze man viel, kwam met het hoofd op den straatweg, en onmiddellijk vloeide het bloed uit beide ooren. Een schedel breuk waa het gevolg van de hoogst on voorzichtige daad. De veearts Wight van Winschoten, mede in de tram, verleende bereidvaardig hulp, ook bij het kort daarop vervolgd vervoer naar de woon plaats. De toestand van den man, die, naar men verneemt, gegrond vooruitzicht hadscheepskapitein te wordenmoet zeer zorgwekkend zijn. Een stoker van een Engelsch stoom schip werd Zaterdagnacht in een vrij zon derling costuum door de politie te Am sterdam op de Nieuw markt gevonden. Hij was door onbekende mannen aan gevallen, verwond onder het linkeroog en beroofd van zijn pantalon, waarin f 1.50 aan geld, zijn schoenen en zijn pet. De man weid naar het Binnen-Gasthuis ge bracht en daar verbonden Een photograaf-leerling te Utrecht had het ongeluk, dat hem bij het eten een stukje vleesch in de keel bleef zitten. Alle pogingen, die onmiddellijk in het werk werden gesteld, bleven vruchteloos. De ongelukkige was binnen weinige minuten een lijk. De regeering heeft met de Rotter- damsche Lloyd een contract geslot waardoor de verzending van brieven naar Ned.-Indië zal kunnen plaats hebben elke acht dagen, bij beurten door de maat schappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd. In het Rijksmuseum te Amsterdam zijn thans alle portretten van Hollandsche zeelieden en schilderyen van zeeslagen uit den tijd onzer grootheid overgebracht in de lange benedenzaal ten zuiden van de binnenplaats. De voorwerpen uit Den Haag overgebracht, alle betrekking heb bende op de marine, zijn mede in deze zaal geplaatst, zoodot men thans een in teressant geheel onder de oogen krijgt. Bij de rangschikking is zooveel mogelijk de tijdsorde in acht genomen het oudste stuk is een paneeltje van Aert Antum de aanval der Hollandsche en Engelsche schepen op de onoverwinlijke vloothet jongste is het portret van den nog leven den Jacob Hobein, door Pieneman. Volgens de Belgische bladen lijdt de Belgische Staat, door het veranderen van den weg der Duitsche postverzen dingen (die nu, zooals men weet, gedeel telijk over Vlissiugen in plaats van over Ostende gaan) een verlies van een half millioen frs. per jaar een schade, die voordeel is voor oiis land. Zelfmoord van een militair. Een vreeselijke zelfmoord, onder zeer bijzon dere omstandigheden gepleegd, beeft het grootste opzien verwekt in militaire en burgerlijke kringen te Metz. Een adju dant bij de artillerie bond zich voor den mond van een kanon van 8 duim, na het met schroot te hebben geladen. Daarna bracht hij er zelf bet vuur in. De on gelukkige werd leUèrlijk in stukken ge- In ons vorig nummer werd reeds melding gemaakt van de aanvaring, die op de Normandiscbe kust heeft plaats ge had. Uit de nadere berichten blijkt bet volgende Het stoomschip Champagne, dat juist een jaar geleden zijn proeftocht maakte, vertrok Zaterdagochtend uit de haven van Havre met bestemming naar Amerika. De zee was uiterst kalm, maar er hing een zware mist, zoodat de misthoorn voort durend werkte. Onder de passagiers 100 eerste klasse en 900 tweede klasse en tusscbendeks dacht niemand aan eenig gevaar. Tegen den middag, toen het meerendeel der passagiers op het dek i, sprong plotseling uit den mist een reusachtig gevaarte naar voren en stootte op de Champagne. Dat was het stoom schip La ville de Rio Janeiro, metende 1100 tonnen. De schok was zoo hevig, dat de Champagne nageuoeg op stuur- boorsdzij werd geworpen en een groot gat werd aan bakboordszij, even boven de waterlinie. Onder de landverhuizers waren 700 Italianen. Deze verloren da delijk alle tegenwoordigheid van geest en wilden zich met geweld meester maken van de reddingsloepen. De officieren en matrozen boden een wanhopenden tegen stand. Toch gelukte het den Italianen, een boot, die reeds was neergelaten, te vermeesteren. Er gingen er echter zoo- velen in, dat de boot omsloeg en allen verdronken. De kapitein zag dadelijk, dat hy het schip niet meer uaar Havre zou kunnen terugbrengen, doch dat hij allen zou kun nen redden door het schip op een zand bank te laten loopen. Dit plan werd dan ook met goed gevolg ten uitvoer gebracht. Ondertusscben werden nootschoten gelost, waardoor de Ville de Boideaux opmerk zaam werd gemaakt op bet ongeluk en te hulp kwam. Velen der passagiers en der bemanning van de Ville de Rio Janeiro, die op wrakken ronddreven, werden door dit schip gered. De Champagne ligt op dit oogenblik op de bank aan de Normandische kust ten noorden van Bageux. In 't geheel zijn 36 personen verdronken. Het Noorscbe schipdat door de »Bretagne" is doormidden gevaren, heet »de Heilus." Het is een groote driemas ter. De aanvaring had plaats op 30 mij len afstand van kaap Lizard. In het tijdsverloop van 10 minuten tusschen de aanvaring en het oogenblik dat de driemaster zonk., konden de 17 man der equipage gered en aan boord van de »Bretagne" gebracht worden. Er is hierbij geen enkel menschenleven te betreuren. Zondagochtend is onder een grooten toevloed van belangstellenden de»Vlaan deren" uit Antwerpen naar den Congo vertrokken met den gouverneur-generaal van dien staat Janssens, kapitein Cani- bier, Let hoofd van het personeel, dat de opnemingen voor den spoorweg aldaar moet doen, en tal van andere officieren, secretarissen, ingenieurs enz. aan boord. Bovendien nam de Vlaanderen" voor 300,000 francs aan allerlei goederen mede, o. a. houten buizen uit Zweden, welke uit en in elkaar kunnen gezet worden, huizen van gegalvaniseerd ijzer enz., ook een chalet voor den gouverneur-generaal te Boma, van twee verdiepingen en met een belvedère, waarboven de blauwe vlag met gouden ster van den Congo-staat wapperen zal. Een vreeselijk ongeluk bad Vrij dag middag op een molen nabij het dorp St. Arnual (Lotharingen) plaats. De mole naar wilde aan bet molenrad iets nazien, toen hij eensklaps door het rad aan den mouw werd vastgegrepen, in het kamrad getrokken en geheel vermalen werd, zoo dat de dood dadelijk intrad. De op het geroep van hem aansnellende meid trachtte den ongelukkige er uit te halen en werd eveneens door het rad aangegrepen, zoodat ook zy verloren zou zijn geweest, indien haar japon niet gescheurd was en zij daar door vrij kwam. Met eenige verwondingen kwam zy er af. In de steenkolenmijnen van Penn- sylvauië dreigt weder een werkstaking van 150,000 man. De arbeiders verlan gen een loonsverbooging van 10 percent. Men gelooft echter niet, dat zij hun doel zullen bereiken, omdat de productie van steenkolen in den laatsten tijd bijzonder groot is geweest, en er voor eerst genoeg is, om in de behoefte te voorzien. Een inwoner van Madrid ontbood Vrijdag zijn neef aan zijn sterfbed, om hem een koffer toe te vertrouwen, welke eerst na zijn dood geopend mocht worden. De neef dacht, dat het een erfenis betrof, en liet, na bet overlijden van zijn oom, in tegenwoordigheid van getuigen, den koffer openen. Doch boe groot was aller verbazing, toen men geen geld maar 23 groote dynamietpatronen vond. Door de assises te Manchester is zekere Walter Wood ter dood veroordeeld, wegens moord, in Febr. jl. te Bury op zijn vrouw gepleegd. Hy leefde geschei den van baar en had een poging tot ver zoening aangewend. Zy weigerde en daarom haalde hij een scheermes uit den zak en sneed haar den hals af. Een Ckineescke: Salomo. Een oud Chineesch volkssprookje luidt aldus Twee vrouwen verschenen voor een mandarijn. Zij hadden een klein kind bij zich en elke der beide vrouwen hielden vol dat dit liet hare was. De mandarijn was niet weinig verlegen met het geval en deed wat meer verstandige mannen doen en velen verzuimen hy won den raad iu van zijne gade. Deze bedacht zich eenigen tyd en zeide Breng mij een grooten visch levend hier." Aldus geschiedde. Breng mij nu het kind; maar laten de vrouwen buiten blijven staan." Nu bond de vrouw van den mandaryn de kleertjes van het kind om den viseb en gebood dat deze voor de oogen der beide vrouwen in het water zou worden geworpen. De dienaar gehoorzaamde de visch, zich belemmerd voelende door de kleêren, die hij aan had, spartelde in het water als een kleine drenkeling. Zonder zich een oogenblik te beden ken vloog één der vrouwen naar den waterkant en sprong in den stroom om het kind te redden, »Dat is de moeder!" zeide de echtg noote van den mandaryn. De vrouw werd uit het water gered en het kind werd haar toegewezen. Eigen Haard.") Een vreemden arbeid beeft de ho telhouder W. in Belzig (Anhalt) op zich genomen. Hy heeft zich namenlijk door een weddenschap de verplichting opge legd in twee jaar den geheelen bijbel uit te schrijven. De overeenkomst is notarieel gesloten en heeft als hoofdvoorwaarde dat de afschrijving geheel zonder fouten moet zyn alle punten, komma's,* etc. moeten er in staan, anders krijgt de beer W. de 2000 mark, den prijs voor zyn arbeid, niet. De Parijsche politie zocht onlangs een huurkoetsier, wieus getuigenis in een aanhangige rechtszaak van gewicht kon zynmaar zij wist zijn naam nieten evenmin zijn signalement of het nummer van zyn rijtuig. Het zoeken ging dus bezwaarlijk; maar daar bood een gevan gene in Mazas aanden huurkoetsier dien hij kende, op te sporen. De ge vangene ging nu dagelijks, in gezelschap van twee politiebeambten, de stad in, om den koetsier te zoeken. Zes dagen zoch ten zy te vergeefs, maar den zevenden dag werd de man gevonden. Om den goeden uitslag van hun tocht te vieren, gingen nu de politiebeambten met den gevangene, die op hunne lange wandelingen een soort van vriend van ben was gewordenin een herberg een glaasje bier drinken en kaart spelen. Daar vroeg de gevangene verlof, zich, om een zeer natuurlijke reden, even te verwijderen achter een aangewezen deur. Zyn bewakers stonden dit toe; hij ging, maarhij kwam niet terug. Toen de politie-beambten eindelijk eens naar hem gingen zien, bleek bet, dat de man was gevlucht. De beide gefopte bewakers stonden ee nige dagen geleden terecht wegens mede plichtigheid aan het ontsnappen van den gevangene. Een van beneen oud ge diende, werd veroordeeld tot veertien da gen gevangenisstraf; den ander, die nog pas weinig ervaring in het vak had, werd slechts een geldboete van 16 francs op- Heldersche Moppen. Een wielrijder stoof door een dorpje, waar nog nooit een vdlocipède was gezien. Een jongen kwam het huis binnenloopen en schreeuwde Moeder, kom u eens gauw buiten kijken. Er is een scharensliep dol geworden. o EEN ONGELUK KOMT NOOIT ALLEEN. «Verbeeld je eens, lieve man, terwijl je op reis was, beeft de kat je vogeltje opgegeten." «Je hebt de kat toch goed bestraft?" «Zeker; ik heb haar veertien dagen opge sloten. Onder de hand hebben de muizen je vilten pantoffels vernield en toen heb ik muizen vergif gestrooid, daar heeft je poedel van ge geten en die is toen ongelukkigerwijze ook ge storven." Marine en Leger. De commissie, belast met het afnemen van het admissie examen voor machinistleerlingen te Hel- levoetsluis, bestaat uit den luit t. z. lste kl. C. L. de Jong, den officier machinist lste klasse A. Jongkees, den luit. t. z. 2e kl. jhr. W. F. Van Spengler, den heer D. L. Hardeman, hoofd der school voor m. u. 1. o. te Hellevoetslnis en den heer G. Van Der Zanden, hoofd eener Burger school te Brielle. Het examen vangt aan Dins dag 17 Mei; de keuring der adspiranten heeft den voorgaanden dag plaats. Voor 18 plaatsen hebben zich 81 adspiranten aangemeld, zij werden verdeeld in 7 Ploegen van 10 en 1 van 11. De rnmmonitors„ Draak" en „Hijena," die eerst daags in het Zniderfrontier in dienst worden ge steld, zullen elk voorzien worden van het sein- toestel (systeem Vreede) en het sein toestel (sy steem Mac Leod.) Met 1 Juni a s. wordt de machinist le kl. M. J. A. Hartman, werkzaam bij de conservatie op 's rijks werf te Hellevoetslnis, geplaatst aan boord van de stoomkanonneerboot „Fret", terwijl de ma chinist 2e kl. J. F. A. Mattern en die der 3e kl. A. J. Pieron, beide geplaatst bij den torpedodienst; te Hellevoetsluis, respectievelijk worden geplaatst op 'srijks werf te Amsterdam en op de stoom kanonneerboot „Njord." Voorts worden nog bij den torpedodienst te Hellevoetsluis geplaatst de machinist 2e kl. J. II. Van Vet en de machinisten 3e kl. J. Van Koetsveld, J. Zwart en Overgauw. Met 21 dezer wordt de werving bij de marine van jongens beneden 14 jarigen leeftijd tijdelijk gesloten. De kapt. t. z. G. Doorman, commd. cu dire< tenr van het Kon. Instituut voor de marine ai hier, zal met Sept. a.s. worden vervangen ver moedelijk door den kapt. t. z. C. E. Uhlcnbeck. Zr. Ms. stoomschip „Zilveren Kruis," zal 15 Juni a.s. gereed moeten zijn voor een kruistocht in de Noordzee. De kapt. ter zee D. J. Weys, commandant van genoemden bodem, zon vervan gen worden door den kapt. t. z. J. Loots.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1