't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1487. Woensdag 18 Mei 1887. Vijftiende Jaargang. Krullen en Splinters nlt ie HoolïïsM. NIEUWSTIJDINGEN. Abonnement per 3 maanden binnén de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEEKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Atlvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. V. 't Is Mei. Hoort, op de akkers heffen de vogels hun loflied aau en tusschen liet weelderig groen wiegelen de bloemen in den lauwen zonneschijn.... Houd op! Want als er ooit iemand onverdiend een goeden naam ge kregen heeft, dan is het wel juffer Meimaand. Wat hebben we als kinderen, niet ter harer eer moeten zingen en opzeggen; hoe hartelijk was onze hulde, wanneer onze vingertjes rood van koude neerschreven: «Zoele Meimaand, wij begroeten uwe komst met blij geschal". En toch zij speculeert niet alleen op oner varen kinderzieltjes, groote meuschen tracht zij ook te vangen, waut hier en daar leest men voor de gazen horren der café's: nMei- wijn;" och, waarom heb ik nog niet een bordje gevonden, waarop stond: „heete Mei wijn! 't Is Mei! Ik weet bet vast, want ik heb iemand zien gaan van huis tot huis in een vaal zwart cosluum en met een verschrikkelijk groote portefeuille en daaruit kwamen voor ieder huisvader de zoo geliefde beschrijvings- billetten voor de personeele belasting. Nou, wat zeg je, is 't nu Mei of uiet? Vroeger heb ik mij wel eens laten vertellen, dat er soms mensehen waren, die dat kostbare document met eene verwensching onder hun dak ontvingenmaar och, dat kan, dunkt mij, bijna niet wezen, immers waar vindt men meer belangstelling, meer hartelijkheid en verlangen naar oprechte vriendschap dan juist in de vragen van de Personeele Belasting? Zoodra deze U gezien heeft klinkt de gemoe delijke vraag: «zoo, zoo, woon jc nog altijd in je zelfde huisje? En je huisbaas ook nog wel? Kijk, dat doet me nu eens recht veel genoegen." Dan volgt er belangstellend: «En ben je nog van 't jaar een beetje voor- uitgeboerd, heb ie er soms een huisje of schuurtje bijgehuurd? Niet? Ja, in deze ge meente gaat het niet altijd vooruit, maar 't kon soms wezen, dat je 't ergens anders had gekocht." Nu vraag ik Uis dat belangstelling of niet? Zóó en zóó alleen spreekt ware vriend schap. Zij merkt alles op; het kleinste boe zemt haar belang in, b. v. men zal iets aan venster of schoorsteen veranderd hebben, direct is P. B. met de vraag klaar: «Had je dien schoorsteen het vorige jaar ook? En als ge in haar gezelschap de keuken doorgaat dan volgt er dadelijk een praatje met de «booien." «Hó, dag meisjes! hoe gaat het! Wat zien jelui er patent uit, je bent toch al vast achttien jaar, ook? Wat, al ouder! O, dau ben je een-en-twintig, is 't niet, vrijster En lachend komt gij samen in den tuin, waar zij in een gesprek treedt met uw huisknecht, en hem in de hoogte steekt door te vragen of hij goed met paarden kan omgaan, of er soms daar in dat schuurtje paarden staan en of hij ze liever onder den man dan voor het teutwagentje rijdt? Neen, aan Personeele Belasting kan men alles gerust vertellen, en niet alleen dat, maar men voelt zich gelukkig als huisvader om aau haar boezem zijn hart uit te storten; zij luistert met innige en ware belangstelling. Nu zeg ik toch maar op mijne beurt, dat het iu deze kommervolle dagen van ontrouw en onoprechtheid een uiterst verblijdend ver schijnsel is als oprechte vriendschap nimmer faalt op gezette tijden ons te toonen, dat ware hartelijkheid nog niet de wereld uit is, en bovendien, dan weet men nog eens zeker, dat de Mei in het land is. Evenwel voor den Amsterdammer is er nog een onfeilbaar kenteeken om te observeeren, dat de zon uit den Stier gemarscheerd is, en dat bestaat daarin, dat de Stadsschouwburg sluit en het personeel de zomerkwartieren be trekt. Het is te hopen, dat de Yereeniging liet Ned. Tooneel beter zaken mag maken dan het Paleis voor Yolksvlijt, dat zijn corps de ballet moest afdanken op den eersten van Bloeimaand. Aldus Amsterdam bezit voor sommige lieden eene aantrekkelijkheid minder. Niet zonder een gevoel van diepen weemoed, woonden de trouwe bezoekers de laatste voor stelling dier danseressen bij, en menige telg van den eersten aartsvader pinkte een traan weg, die langs zijn klassieken neus dreigde te vallen, onder het overwegen, hoe ellendig bat lot dier onschuldige deerntjes moest worden, als haar het zoete genoegen van een dansje werd onthouden en zij in haar korte japonne tjes aan de breede poorten van het Paleis werden gezet. En is het inderdaad Diet om medelijden te hebben ook met die kleine voetjes, zoo dun geschoeid, als die zich moeten bewegen over eene bestrating, die het den Amsterdammer sinds jaar en dag zoo lastig maakt, dat hij liever door het gulle zand waadt, dan vol pijn over die ongelijke steenen voort te horten en voort te stooten? Het is toch een schande voor de hoofdstad, een toestand te bestendigen zoodanig, dat men dien in de afgelegenste hoeken van Gelderland of Brabant te_vergeefs zoekt.] Het is wel jammer, dat liet Leger des Heils hier ter stede met trommen en trompet geen optocht mag houden, anders zou [zulk eene wandeling over berg en vallei dien broe ders en die zusters wellicht aanleiding kunnen geven om eene stads-bededag uit te schrijven, opdat het harde hart onzer vroede vaderen vermurwd mocht worden en zij respect gingen gevoelen voor de geblesseerde stelten hunner geliefde medeburgers. Maar wat vertel ik daar van een hard hart? Bewijst de laatste raadszitting niet aller duidelijkst, hoe na wij allen het dagelijksch be stuur aan de ziel liggen. Dat bestuur toch komt leukweg vertellen: «vriendjes, we kun nen het je niet langer verzwijgen, maar het is zoo goed als zeker, dat onze Amsterdam mers meer gas betalen als zij verbranden, en dat doen ze nu al sedert 1 October 1885 zoo iets kunnen we natuurlijk niet langer aanzien, dus na 1 Aug. e. k. nemen we een ander soort brander." De heer Hoineke even wel (zoo tusschen twee haakjes lang geen jabroer in den raad der hoofdstad) vond die brandergeschiedenis een schralen troost en maakte het met de berekening er bij wereld kundig, dat de burgerij van Amsterdam ruim een millioen gulden te veel aan gas had be taald en de gemeente daardoor een onrecht matige winst van 270,000 gulden had genoten. Dat vonden de heeren nu allemaal wel erg, ja, kolossaal erg, maar, of dat snippertje geld nu ook teruggegeven zal worden, daarover lieten zij zich liefst niet uit. Nu, dan zou een mensch ook wel aan het teruggeven kunnen blijven, denkt ons Hoofd der Gemeente; want daar heb je nu b. v. dien socialist Penning, die wil nu absoluut vergoeding hebben voor de plundering en verwoesting van zijn huis op het Waterlooplein, en die vergoeding, ge vraagd op grond, dat hij evenzeer aanspraak maakt op de bescherming der Wet, als elkeen, die vergoeding weiger ik hem. «En wij ook", zeiden al de anderen be halve de heeren Heineken, Kerdijk en Wil- leuraier, die verstand genoeg hadden om de leiding der politie in deze zaak geheel af te keuren en aan wie de moed niet ontbrak te verklaren, dat zulk rooven en buiten zelfs on der de leus van «Oranje" in een beschaafd land niet te pas kwam. Intusschen hoe langer deze zaak hangende blijft, hoe vaker zij besproken wordt, des te beter vaart Penning's cafó er bij, dat na de heropening, of liever na het wegnemen der blindeering, door honderden bezocht wordt, die wel eens zien willen hoe het er uitziet in eene gebombardeerde vesting. En die aan blik is curieus vooral door de pyramide van steenen, als een grootsch gedenkteeken samen gesteld uit die wapens, waarmee het kroost van Abraham volgens Bijbelsche overlevering nog het liefst omgaat. Frigidus. HELDER, 17 Mei 1887. Door den eerstaanwezenden inge nieur der Genie alhier zal op Zaterdag 21 dezer op nieuw worden herbesteedhet houwen van een tweede vredesprivaat bij de bomvrije kazerne in het fort Erf prins (raming f1540.) Yoor de 43 plaatsen aan het Ko ninklijk Instituut voor de Marine alhier, zijn, naar men verneemt, 167 adspiranten. Jl. Donderdag is het Nederl. bark schip »Söderham,« kapt. H. A. Maas, van hier, te Quebec aangekomen. Zaterdagavond omstreeks half tien zag de politie te Rotterdam zich weder genoodzaakt, een paar sociaal-democra ten tijdelijk in het bureau op de Kaas markt te bergen, ten einde hen te be schermen tegen het publiek op de Hoog straat, dat hen te lijf wilde. Het waren nog wel, naar men zegt, een paar hoofdmannen van de partij. Uit Vlijmen wordt aan de N. R. C- gemeldEen allertreurigst voorbeeld van laakbare onvoorzichtigheid met het schie ten is thans voor de tweede maal binnen een paar jaren geleverd. De eerste maal werd een oud man bij gelegenheid van het Doelen-schieten met een prop in zijn been geschoten, ten gevolge waarvan hij weken achtereen ziek is geweest Op den 29en April jl. begaf zich een bruidspaar naar het raadhuis, vergezeld van enkele met geweren voorziene vrienden. Een hunner gaf de bruid een schampschot aan den arm, zoodat haar kleed in brand raakte en de arm verwond werd. Even wel ging de plechtigheid door, doch te- rugkeerende gaf dezelfde onhandige schut ter den bruidegom een schot in een van de beenen, achter in de kuit. Het was een groote wond en 't bleek dat geduchte verwoestingen waren aangericht. Hij werd iu het huis der bruid ingedragen, waar hij Vrijdag is overleden. Door den schrik en spanning is ook de toestand der bruid verre van bevredigend. In hoeverre der gelijke bewijzen van vriendschap, als hier gebracht zijn, gtrafbaar zijn, zal de justitie wel uitmaken. De schuldige aan het in den avond van den 15en April jl. in een gang te Amsterdam te vondeling leggen van een kind, slechts eenige weken oud, kennelijk met het doel om er zich van te ontdoen, zijnde de ongehuwde moeder, werd Vrijdag ochtend op een boerderij in den IJpolder door een rijks-veldwachter in hechtenis genomen en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Donderdagavond is te Haarlem een vrouw in dè verlengde Oraujeboomslaau, die aan de tafel in haar binnenvertrek zat te slapen, door het omvallen van de petroleumlamp, in brand geraakt. Zg had nog de tegenwoordigheid van geest om op straat te vluchten, waar zij door een buurman werd geholpen, die de vlammen heeft uitgedoofd. De vrouw heeft belangrijke en gevaar lijke brandwonden, vooral aan het onderli chaam, en is naar het gasthuis overgebracht. In de noordelijke provinciën werd iu '78 voor l/4 vat boter f63 besteed. Thans worden die cijfers omgekeerd, want in ""87 besteedt men voor 1/i vat f36. Volgens een hier te lande ontvan gen bericht is benoemd bij de gouverne- ments-marine in Indie tot gezagvoerder op het stoomschip »Bogor«, G. N. Z Walliu. In het begin dezer week ontstond te Nijkerk (volgens het D. v. N.) een an- ti-doleerende beweging. Ruim 200 man nen en vrouwen verzamelden zich voor de huizen der doleerenden. De politie kon tegen de overmacht weinig of niets uitrichten. Gelukkig kwam het niet tot dadelijkheden. Men vreest evenwel dage lijks nieuwe botsing. Te Opmeer, bg Alkmaar, is een wagenmaker in een ijlende koorts te water gesprongen. Hoewel onmiddellijk gered, is hij toch aan de gevolgen overleden. Men berekent, dat aan iedere speel tafel in de speelbank te Monaco dagelijks ongeveer 18,000 a 20,000 gulden gewon nen wordt door de bank, d. i. voor de acht tafels ongeveer 160,000 gulden daags. Vermenigvuldigt men deze som met 365 (want dagelijks is het druk aan de bank) dan kan men zich verklaren waarom Mo naco bloeit, waarom de Vorst zoo rijk is, waarom het volk er geen belastingen be taalt en men prachtige huizen bouwt en waarom er zooveel zelfmoorden plaats hebben. Twee jonge meisjes van 18 en 20 jaar stortten zich Dinsdagmiddag, op de zelfde plaats waar koning Lodewijk II van Beieren den dood gevonden heeft in in het Starnbergermeer bij het kasteel Berg en vonden er den dood. Welke be weegredenen tot deze wanhopige daad van beide jonge meisjes die tot den ouden adel behoorden, zoowel als tot het kiezen van deze plaats aanleiding hebben gegeven, is niet bekend. De vuurwerkfabriek van de Ber- lijnsche firma Bock Zonen te Weissen- see, is Vrijdagnamiddag in de lucht ge vlogen. De heer Bock was afwezig. Zijne vrouw en beide zonen zijn letterlijk aau stukken gescheurd. Op verschillende af standen van de plek waar het gebouw heeft gestaan, vond men hunne verkoolde overblijfselen. Van de werklieden was er slechts één aanwezig, en die is behouden gebleven. In de Folies-Bergères te Parijs heeft een magnetiseur in een kooi met leeuwen een meisje gehypnotiseerd. Toen het su jet, stijf als een paal, met het hoofd op een krukje en de voeten op een ander uitgestrekt lag, sprongen de leeuwen, door een dierentemmer opgezweept, over deze menschelijke barrière been. De Britsche Directeuren der Suez- Kanaal-maatschappij hebben aan hunne regeering een verslag over 1886 inge zonden. Volgens dit verslag is de scheep vaart door het kanaal iu 1886, bij ver gelijking met 1885, zoowel wat den ton- nen-inhoud als het kanaalschepen be treft, afgenomen, en zijn derhalve ook de ontvangsten belangrijk vermiuderd. Het aantal schepen is 524, de tonnen-inhoud is 568,097 tonnen en de ontvangsten zijn 5,680,059 frs. minder. Naar den tonnen-inhoud beoordeeld, was 77 pCt. van de scheepvaart door het kanaal onder Britsche vlag, Frankrijk volgt met 81/i pCt. (tegen 9 in 1885, Ne derland met 4 pCt., evenals het vorige jaar, en Duitschland 3.69 pCttegen 3,14 in 1885. In werkelijkheid is Nederland na Engeland de grootste belanghebbende bij het kanaal, immers de Fransche ko loniën hebben geenszins het groote be lang van de Nederlandsche bij de vaart door het kanaal. Londen, 13 Mei. De grootste rijst- lading, ooit door eenig zeilschip ingeno men, werd heden hier verkocht naar een Europeesche haven tusschen Havre en Hamburg. Gemelde lading bestaat uit 3477 ton rijst, geladen in het viermast ijzeren schip »Cowdor", 12 Maart van Bassein vertrokken naar Europa. (De »Cowder," groot 2355 register ton, werd in 1884 gebouwd te Southampton.) De gezagvoerder van het barkschip Wilton Bank," te Falmouth van Pisagaa aangekomen, rapporteert den 23en Maart op 1° 26' ZB. en 25° 38' WL. het schip Occidental" gepraaid te hebben, van Cardiff bestemd naar Acapulco met 55 agen reis, De tweede stuurman van de Occidental" kwam aan boord van de Wilton Bank" en rapporteerde dat de gezagvoerder den 20en M»art door een der Iersche matrozen was doodgeschoten en dat de equipage oproerig was. De vrouw en drie kinderen van yden gezag voerder bevonden zich aan boord en het schip onder bevel van den opperstuurman. Voor de rechtbank te Derby ver scheen onlangs een vrouw die zich aan bigamie (dubbel huwelijk) had schuldig gemaakt. Zij was echter in hare beide huwelijken ongelukkig. Haar eerste man mishandelde haar en verliet haar ver volgens, en bij haar tweeden man, dien zij huwde zonder zich om haar eersten echtgenoot te bekommeren, had zij een ellendig leven. Eindelijk wist haar tweede echtgenoot haar eersten op te sporen. De beide mannen spanden nu samen tegen hun ge meenschappelijke vrouw, en klaagden haar aan voor het gerecht. De rechter was van oordeel dat, zoo ooit, de bigamie in dit geval te veront schuldigen was, en dat de arme vrouw voor haar misdrijf reeds genoeg werd ge straft. Hg veroordeelde haar daarom wel tot gevangenisstraf, maar tot een van 5 minuten, tot groote tevredenheid van het publiek. De vrouw werd in vrijheid gesteld. Maar wie weet, of zij niet in de gevangenis een minder treurig leven zou hebben, dan nu, met haar twee weinig beminnelijke mannen. De hoogste prijs der Antwerpsche premieleening, 100,900 frs., is ditmaal eens in Nederland gevallen. Een weduwe te Oosterbeek verheugt zich in dat bui tenkansje. Jules Simon heeft in de Revue In ternationale, van Rome, een artikel ge schreven, waarin hij ontwapening aan beveelt, in plaats van de gedurige ver meerderingvan strijdkrachten, waarop men algemeen bedacht is. >Ik droom niet," zegt hij, van een al- gemeenen vrede. Ik hoop, dat er eens een Europeesche Statenbond zal zijn, met een jury, om de onderlinge geschillen te rege len, zooals dat in het roemrijk Ameri- kaansch gemeenebest geschiedt." Ont wapening is de eerste stap tot zulk een bond daardoor zouden de treurige heden- daagsche toestanden veel verbeterd wor den. Wanneer een groot deel der man schappen van het leger naar hunne haardsteden teruggezonden werden, zou het leger in geval van nood, toch spoe dig genoeg mobiel gemaakt kunnen worden. De Staat zou ontzaglijke sommen be sparen, welke nu voor het onderhoud der staande legers besteed moeten wor den, en dat geld tot nuttiger doeleinden kunnen aanwenden, en de welvaart des lands zou zeker toenemen, als zoovele flinke mannen, die nu iu kazernes ge vangen gehouden werden, hunne krach ten konden wijden aan werken des vrede8. De groote vraag blijft echter, welke ogendheid, in dezen het voorbeeld zal durven geren. Een Amerikaan, die meer dan twin tig maal naar Amerika overstak, heeft aan den correspondent van de Temps het volgende verhaal gedaan van 'tgeen aan boord der Champagne gebeurde na de aanvaring met de Ville de Rio Janeiro. De passagiers hadden hun eerste ontbijt genuttigd en onze zegsman deed een datje, toen hij gewekt werd door een hevig ge fluit, dadelijk gevolgd door een zwaren schok. De steward" kwam in zijn buten vertelde hem water gebeurd was. Hoe wel er geen dadelijk gevaar is, zeide deze, raad ik u op dek te komen, uw geld bij u te steken en een veiligheidsgordel om te binden." De Amerikaan volgde den raad en kwam boven. Hg had veel ongelukken op zee bijgewoond, maar nooit had hij zulk een treurig schouwspel gezien als op de Cham pagne. De zevenhonderd Italianen waren dol van angst. Daar zij geen woord Frausch verstonden, begrepen ze de ge ruststellende verklaringen der officieren niet. 't Eenige wat zij wel begrepen was, dat er te weinig reddingsloepen waren, dat de eerste-klasse-passagiers zouden voor gaan en dat zij het kind van de rekening zouden worden. Daarom zochten ze de booten te vermeesteren. Twee matrozen, de een gewapend met eer» stok en de ander met een bijl, trachtten de Italianen uit de boot te houden doch zg bezweken voor de overmacht. In één oogwenk was toen de boot, die nog aan de touwen hing, vol, met dit gevolg, dat de touwen braken en allen in zee vielen. Een vreeselgke angstkreet klonk door de luchtmaar het zinkende schip vervolgde zijn weg naar de kust. Dit vreeselijk tooneel bracht de andere Italianen tot kalmte. De noodschoten hadden onderwijl de aandacht getrokken van het Engelsche kolenschip Vulture, dat nu naderde. Wel dra schoof de Champagne op een zandbank en kon de ontscheping beginnen. Eerst gingen de vrouwen en kinderen over en daarna de eerste-klasse-passagiers en de landverhuizers. De Italianen hadden het verkorven en werden dan ook op de Vulture alles be halve aangenaam behandeld. Men beval hun in het ruim te gaan, maar nauwe lijks waren allen beneden of de ladders werden opgehaald zoodat ze feitelijk ge vangen zaten. Ze stonden als schapen op elkaar gepakt en op hun geschreeuw en gejammer werd evenmin gelet als op het geblaat der dieren. Sommigen klom men, vlug als katten, naar boven om te ontvluchtenmaar als zij het hoofd door de opening staken werden ze door de matrozen in het ruim teruggesmeten, waar ze de vreeselijkste verwenschingen uit stootten. Dit duurde tot 's avonds negen uur, toen de haven bereikt werd. Volgens het jaarverslag der Maat schappij Nederland", is het stoomschip Prins Hendrik door het zwellen der la ding zoodanig ontramponeerd, dat het vermoedelijk zal moeten worden ver kocht. Onder Vlijmen heeft een schutter bij een bruiloft eerst de bruid een schamp schot aan den arm toegebracht en daarna den bruidegom in de kuit geschoten. De man is aan de gevolgen overleden. Een vrouw uit Strijen is door den kantonrechter veroordeeld, omdat zg de appelboomen, behoorende tot het huis dat zij verlaten moest, meer dan half had afgezaagd. Marine en Leger. De machinisten 2e kl. S. Louwer en B. Een hoorn legden te Amsterdam met gunstig gevolg examen af voor een hoogeren rang. Men wil weten, dat het voor den dienst ge reed maken van de oorlogsschepen Atjeh en Mar-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1