't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1492. Zaterdag 4 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. KALENDER DER WEEK. NIEUWSTIJDINGEN. Atoon ti ement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Aclvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 42 m. Onderg. 8 u. 15 m. Zondag 5 H. Drievuldigheid. - V. Maan. Maandag 6 Dinsdag 7 H. Sacramentsdag. - Larame- renmarkt te Schagen. Donderdag Vrydag 10 Zaterdag 11 HELDER, 3 Juni 1887. Indiengelijk men verwachtde Grondwetsherziening omstreeks de helft van deze maand zal zijn ten einde ge bracht, bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten-Generaal den 20 Juni a.s. te doen samenkomen voor het onderzoek der Grondwetsvoorstellen in hare afdeelingen. Deze zouden 't nog in dezelfde week ten einde brengen. Daarna zou de Kamer uiteengaan, ge durende den tijd noodig tot voorbereiding van het openbaar debat, dat zou geschie den hetzij op de gewone wijze (voorloo- pige verslagen en regeeringsantwoorden,) hetzij door benoeming van een zelfstan dige commissie van rapporteurs. Loopt alles naar wensch, dan is de be rekening, dat de Kamer Woensdag 6 Juli de Grondwetsherziening in openbare be raadslaging kan brengen. Omtrent de tusschen de maatschappij Ne derland en den Minister van waterstaat enz. ge sloten overeenkomst betrekkelijk een in te voe ren postpakkettendienst tusschen het moederland en Nederlandsch-Indië deelt het Dagblad mede Met 15 Mei is de dienst van Batavia reeds aangevangeu, (het tijdstip uit Nederland is nog niet bepaald.) De Maatschappij verbindt zich tot het over brengen, door middel harer stoomschepen, voor de reizen van Amsterdam naar Batavia, Padang, Samarang en Soerabaija, en omgekeerd, van pak ketten voor die plaatsen, zonder aangifte van geldswaarde, het gewicht van vijf kilogram niet te boven gaande, welke aan haar te Amsterdam tot dat einde door de Nederlandsche postadminis tratie zullen worden afgegeven of omgekeerd te BataviaSamarangSoerabaija en Padang door het publiek aun de kantoreu van de agen ten der Maatschappij ter verzending naar Neder land of verder gelegen landen zullen bezorgd worden. Voor zoover, gedurende een gedeelte van het jaar, de stoomschepen der Maatschappij niet naar Samarang varen, zullen de voor die plaats be stemde pakketten te Batavia worden afgegeven om van daar met een andere ouderneming naar hunne bestemming te worden verzonden. De Maatschappij of hare agenten verzenden de pak ketten met bet eerstvertrekkend stoomschip. De omvang der pakketten zal 20 dM3. en de afmettng van een hunner vlakken 60 cM. niet mogen te bovengaan. De Maatschappij zal tevens verplicht zijn, met hare stoomschepen naar Batavia, Padang Sama rang en Soerabaija over te brengen of aldaar ter overbrenging naar Nederland aan boord te nemen de pakketten voor of van andere dan de genoemde plaatsen in Nederlandsch Indië. De Maatschappij belast zich met de vervulling der formaliteiten voor de inklaring en vrijmaking van alle roet de stoomschepen in Iudië aange bracht wordende pakketten, alsmede met de be taling, voor rekening der geadresseerden, van het eventueel verschuldigd invoerrecht. Zij zal ove rigens de pakketten zoodra mogelijk na aankomst, kosteloos bij de geadresseerden te Batavia, Pa dang, Samarang en Soerabaija doen bestellen. Het bij vooruitbetaling te kwijten port voor de pakketten uit Nederland voor Batavia, Pa dang, 8amarang en Soerabaija en omgekeerd uit die plaatsen voor Nederland bedraagt f 0.85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kilogram. f 1.35 voor een pakket van meer dan 1 tot 3 kilogram. f 1.85 voor een pakket van meer dan 3 tot 5 kilogram. Dit port wordt voor pakketten uit de ge noemde hoofdplaatsen met bestemming naar ver der dan Nederland gelegen landen verhoogd met 25 cent voor elk land buiten Nederland, dat in het vervoer betrokken is, overeenkomstig de op gaven van de Nederlandsche postadministratie. Bij terugzending van een pakket aan den afzen der wordt opnienw port gegeven, dat echter als dan van den nieuwen geadresseerde is in te vor deren, indien het voor de terugzending niet vol daan is. Voor de Arrond-Rechtbank te Alk maar, die onlangs een persoon wegens meineed tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeelde, werd thans, mede onder verden king veu meineed in dezelfde zaak, tegen een tweeden persoon door bet O. M. 18 maanden, en tegen twee getuigen ieder 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Te Vlissingen sprong een marinier, die uit Rotterdam met verlof was, in de Walstraat uit de nog in beweging zijnde tram. Hij geraakte er onder met het ge volg dat zijn linkerbeen verbrijzeld werd. Per raderbaar naar bet militair hospitaal gebracht, moest onmiddellijk tot de ampu tatie van bet been boven de knie wor den overgegaan. De toestand van den man is overigens vrij wel. Volgens »Veritas" zijn in April ver ongelukt 82 zeilschepen (waaronder 3 Ne derlandsche) en 16 stoomschepen. Zes brandergen zullen te Schiedam gesloopt worden wegens de malaise in het brandersvak. In verband met een artikel, dat voor eenigen tijd in het Rotterdamsch Nieuwsblad werd opgenomen, om te wijzen op de onbillijkheid, dat onderofficieren van bet Nederl-Indisch leger gerepatri eerd, slechts als gewoon soldaat in het Nederlandscb leger dienst konden nemen, vermelden wij met genoegen, dat de Mi nister van Oorlog een beschikking beeft genomen, waarbij bepaald wordt, dat on derofficieren gedetacheerd kunnen worden bij bet leger in Nederlandsch-Indië en dat zij, die na verloop van vier jaar wen- schen terug te keeren, in hun ouden graad bij bet leger bier te lande zullen worden ingedeeld. In de laatste dagen zijn verschei dene getuigen gehoord in de zaak van den moordenaar van den steenhouwers- knecht Brik te Leeuwarden. Het moet al meer en meer blijken, dat de misdaad reeds lang voorgenomen was. De moor denaar blg'ft even kalm en toont niet bet minste berouw over zijne daad. Op den 7 Juni e. k. wordt op ruim 60-jarigen leeftijd uit de strafgevangenis te Leeuwarden, na 20 jaren detentie, ont slagen Jan Siep, indertijd veroordeeld wegens poging tot moord en zware ver wondingen, te Veendam op verschillende personen gepleegd. Gedurende de beide Pinksterdagen vervoerde de A.O.M. te Amsterdam (met inbegrip van de ontvangen overstapkaar- ten 128,000 personenen de Havenstoom- bootdienst 28,524 passagiers. Dinsdagmorgen te 9.23 had er we der aan het station Enschede een treurig ougeluk uit onvoorzichtigheid plaats. Een bejaard koopman, L., wilde nog de rails oversteken, toen de uit Hengeloo ko mende trein hem overviel en bijna on middellijk doodde. Naar men aan de »Sumatra Court." mededeelt, is de gezagvoerder van bet ss. Compta", genoodzaakt geworden bij Atjeb de reis rondom bet eiland Poeloe-Bras te maken, instede van zooals gewoonlgk tus schen dat eiland en den vasten wal door te stevenen. De reden daarvan is, dat aan bet strand op het eiland en aan dat van den daar- tegenoverliggenden vasten wal, door de Atjebers lilla's waren geplaatst en men bij aankomst van bet stoomschip daarop begon te vuren. De gezagvoerder koos toen in bet belang van het schip en de passagiers de wijste partij, maakte rechtsomkeert en stoomde 't eiland om. Op de Kralingsché plas is Maandag een zeilbootje omgeslagen, waarin 5 per sonen zaten. 4 van hen werden gered, doch de 5de werd levenloos opgehaald. Geleerde muizen. In 't voorjaar, bij de schoonmaak, ko men soms rare dingen voor den dag. Buitengewoon is zeker het volgende. Ie mand deelt mede, bij bet opruimen van een latafel, waarin, behalve andere huis houdelijke zaken, zijn bibliotheek is geves tigd, alle gedrukte en geschreven stukken, meest van religieusen aard, gaaf en on geschonden te hebben bevonden, terwijl de muizen voor een goed deel vernield hadden een socialistisch geschrift van zeer vulgairen aard. Alles was volmaakt on aangeroerd gelaten alleen het schotschrift was door de muizen verschrikkelijk ge havend. Het eenige, waaraan in bovenstaande ware gebeurtenis waarde is te hechten, is dat de mededeeling feitelgk juist is. Als men wil, kan men er tevens de moraal uit trekken, dat zelfs de muizen den mensch herinneren aan het gezegdeonder zoek alle dingen en behoud het goede. Het Nederlandsche schip »Sophia," van Rotterdam naar Samarang, is op 24 Mei op zee afgebrand. Het volk is gered. Een zeer hevige brand is Woens dagavond te Hamburg uitgebroken op de Huebenerkade. 6 goederenloodsen zijn geheel vernield. Twee Britsche schepen, City Dortmund en Gladiator, zijn uitge brand en vele omliggende schepen wer den zwaar beschadigd aan takelage, mas ten, enz. Even vóór eeuen was men den brand nagenoeg meester. Ot er menschen- levens verloren gingenis nog niet be kend. De schade wordt geschat op ver scheidene millioenen Marken. Onder de personen, die uit de Ope- ra-comique te Parijs gered werden, be vindt zich ook een Haagsche dame en haar man, de heer M., die hun huwe lijksreisje deden. Van alle kanten beijvert men zich om de nagelaten betrekkingen der slacht offers van deu brand in de Opéra Comique te Parijs, de gewonden en het broodeloos geworden personeel (tusschen 400 en 500 menschen) te hulp te komen. De Comé- die Fraucaise, de j> Volksopera" en de Heer Lamoureux in het Eden-theater" zullen voorstellingen te hunnen voordeele geven. De opbrengst van het Militaire feest in de Opera, dat op 31 Mei bepaald is, zal voor hen zgn, en de ontvangst van het Bloemenfeest" in het Bosch van Boulogne op 4 en 5 Juni te houden, oorspronkelijk bestemd voorde slachtoffers van plichts vervulling", (brandweermannen, politiebe ambten enz.) zal verdeeld worden onder de victimes du devoir en de noodlijdenden door den brand. De Parijsche bladen zullen zich ver- eeuigen tot gemeenschappelijk hulpbetoon, en van vele particulieren kwamen reeds giften in. Een voorstel van den afgevaardigde Achard, om 200.000 fr. voor de noodlij denden te bestemmen, werd in de Kamer et 527 tegen 2 stemmen aangenomen. De beraadslaging over een voorstel van hetzelfde Kamerlid om een commissie te benoemen tot het beramen van maatre gelen om dergelijke rampen voor het ver volg te voorkomen, werd tot later uit gesteld. Bij het zoeken in het puin braken Donderdagavond weer opeens vlammen uit, zoodat er opnieuw spuiten moesten werken. Vele Parijsche dames moeten tegen woordig de gewoonte hebben, in heeren- kleeding uit te gaan. De prefect van politie heeft nu een oud verbod hernieuwd, waarbij het dragen vau manskleederen door vrouwen, die daartoe geen bijzondere verguuniug hebben, met straffen bedreigd wordt. Die bijzondere vergunning wordt slechts verleend ingevolge een verklaring van geneeskundigen, dat die kleeding voor de gezondheid der betrokken dames noodig is. Een vreeselijk vergiftigingsproces is te Weenen voor de rechtbank behan deld. Een boer, Dachoff genaamd, die in een klein Gallicisch dorp woonde, had 2 zoons, van wie de oudste, Jozef, gehuwd en vader van twee kinderen was, die de lievelingen van hun grootvader waren. Marunka, de vrouw van den ouden Dachoff, en hun ongehuwde zoon Peter hadden tegen Jozef's echtgenoote en kinderen haat opgevat, wat nog versterkt werd, toen Peter reden meende te hebben te gelooven, dat zgn vader hem minder zou nalaten, dan ziju gehuwden broeder. Daar hij meende, dat zijne schoonzuster en hare beide kindereu voor een groot deel schuld aan alles hadden en te veel invloed op zgn vader uitoefenden, besloot hg hen van kant te maken, in welk plan hij door zijne moeder werd gesteund. Op zekeren Zondag noodigde Marunka Dachoff hare schoondochter en kleinkin deren te eten. Toevallig gebruikten de gasten niets van een zekere meelspij: piroggi. Marunka en Peter ergerden zich hierover, want de piroggi bevatte een ver gift, dat hen, die er van gebruikt hadden zeker gedood zou hebben. De volgende maal vereenigde de familie zich weer aan tafel, waarvan piroggi de hoofdschotel was. Deze keer had de oude boerin er twee schotels van op tafel gezeteen van de schotels was vergiftigd. »Ziet, kinderen zeide zij, »hoe het mij van daag smaakt, volgt toch mijn voor beeld En waarlijk, de grootmoeder at met veel eetlusteenige uren na den maaltijd kreeg zg evenwel hevige krampen en onder vreeselijke pijnen gaf zij den geest. Zij had namelijk uit den verkeerden schotel gegeten. De anderen hieven in leven, daar zg van den niet vergiftigden schotel gegeten hadden. Nog gaf Peter zijn duivelachtig plan niet op, en eenige weken later gelukte het hem onopgemerkt de spijzen zijner slachtoffers te vergiftigen. De beide kinderen overleden dan ook de moeder bleef in 't leven, daar ze slechts weinig had gegeten, doch hoewel zg er het leven af bracht, is zij geheel verlamd. Peter Dachoff werd schuldig verklaard en ter dood veroordeeld. Uit Philadelphia wordt aan the Ti mes geseind, dat de Regeering der Unie 84 Iersche landverhuizers weigert aan land te gaan, omdat zg de noodige mid delen missen. De bedoelde landverhui zers zgn overgevoerd op kosten der En- gelsche Regeering, omdat zij uitgezette pachters zgn. Zij blijven nu voorloopig aan boord. Uit Eskefjord op IJsland wordt van den 4en Mei geschrevenDe goede ver wachting, welke men van een gunstig voorjaar had, is niet vervuld. Van den 21 en April af had men volslagen winter. Eerst een week lang storm uit het noor den met veel sneeuw en verscheidene graden koude, daarna het uitzicht op den meest gevreesden gasthet drijfijs. Be gunstigd door den noordelijken wind is het drijfijs, dat reeds voor het geheele Noordland lag, naar het zuiden gedreven, is kaap Langenas gepasseerd en alle fjords ten noorden van Hornnas moeten vol ijs zgn. Het zal niet lang duren, of ook wij liggen ingesloten, zoodat ook hier uitzicht is op een witte Mei«. Hoelang het ijs zal blijven liggen, is niet te berekenen somtijds ligt het maanden lang, terwijl het zich op andere tijden slechts vertoont, om dadelijk weer te verdwijnenmaar komt het zoo laat als dit jaar, dan is er alle waarschijnlijkheid, dat het lang blijft gen. Zoo was het b.v. in 1881, toen het ijs van April tot in Juni hier op het Oostlaud lag, terwijl het eerst in Sept. het Noordland verliet, In 1869 lag het hier tot in Augustus, zoodat men dat jaar in het geheel geen zomer had. Een beambte van een der postkan toren te Weenen, met het sorteeren van de aangeteekende brieven belast, heeft zich uit de voeten gemaakt, medenemende een aantal brieven, waarin zich een waarde vau ongeveer fl. 150,000 bevindt. Zgn naam is Philemon Zaliwski, en vermoe delijk is hij door dezen diefstal in bezit geraakt van bankbiljetten, welke hg ge makkelijk kan uitgevenwant men is daar aan het gebruik van papieren zoo gewoon, dat er nooit aan gedacht wordt de nommers op te teekenen. Aan niets anders dan gebrekkig toezicht op het postkantoor is het gebeurde te wijten, en dus is het te hopen dat hierin de zoo noodige verbetering zal komen. Op den Pennsylvania-spoorweg, bij Horse Shoe Bend te Pennsylvania, is een ernstig ongeluk voorgevallen. Het wiel van een waggon van den goederentrein brak en de waggon werd geslingerd te gen twee waggons van een passagiers- trein, die op dat oogenblik op het spoor tegenover voorbij stoomde. Op dezen trein verloren acht menschen het leven en werden zes gekwetst. De fabricage van papieren flesschen, volgens een proces dat uitgevouden is door Mr. L. H. Thomas, van Chicago, wordt, naar men zegt, een belangrijke industrie. Deze flesschen zgn onbreek baar, en van verschillende vormen en afmetingen, om ze geschikt te maken voor de behoeften der verbruikers van zulke artikelen. Zij zgn veel goedkooper te maken dan de gewone flesschen van glas, aardewerk of tin. Zg worden door een bijzondere machine vervaardigd, en bij hunne samenstelling wordt een groot vel papier aan eene zjjde gelijmd, op een wals tot een buis van de begeerde lengte en middellijn gerold. Een buiten ver glaasd bekleedsel, dat bestaat uit de gekleurde etiketten of opschriften voor de flesschen, wordt dan op de buis gelijmd, die naderhand in de vereischte lengten, voor een gegeven aantal flesschen, gesneden wordt. De bovenstukken en de bodems, die soms van hout, en soms van papier zijn, worden er dan in gelijmd, en de halzen der flesschen, als die noodig zijn, bevestigd. De binnenzijde der flesschen wordt dan bestreken met een vloeibaar mengsel, dat verhardt en zuren en alcohol weerstaat, en de flesschen in staat stelt inkt, zwartsel, verven, kleurstoffen en de talrijke andere stoffen te bergen, die nu in glazen of aardewerk flesschen vervoerd worden. Behalve den geringen prgs, heb ben deze flesschen het voordeel van on breekbaar te zgn, en geen verpakkings materiaal noodig te hebben bij vervoer, terwijl er het gewicht veel minder zijnde dan van gewone flesschen een besparing is in de vrachtkosten. Een rijke Amerikaansche dame vor- mist. Volgens een telegram uit New- York worden door den staat pogingen gedaan de verblijfplaats van Sarah Mont- gomeryeen schatrijke Amerikaansche dame, uittevinden, die een reis door Eu ropa heeft gemaakt en waarvan het laatst uit Berlijn berichten zgn ontvangen. Aan al de Amerikaansche legatiën en consuls in Europa zijn brieven gezonden betref- vende die zaak. Het plaatsen van Prijsraadsels is aan de Beiersche bladen verboden. De politie ziet daarin de uitoefening van een verboden loterij. Marine en Leger. De luit. t. z. 2e kl. L. N. de Bruijne en w. Naudin ten Cate, zullen geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. st. „Ceram." Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non activiteit gestelde officieren eoz. 16 JnniLuit. t. z. Ie kl. J. C. van Wessem, 1 officierid. 2e kl. P. van den Broeke en a. A. Flaesoff. van gez. Ie kl. dr. P. Broekhoff Jz off. van adm. 2e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy, van het ramscbip 8tier, allen 0[ non-activiteit; luit. t z. 2e kl. H. van Praag, van het ramschip Stier op het wachtschip tc Willemsoord id. W. Nauden ten Cate, van het wachts. te Willemsoord op non-act. 31 Juni: Luit. z. Ie kl. W. H. Souimin, van non act. op le officier; id. 2e kl. 6. P. Posthnma, van het wachts, te Hellevoetsluis id. 2e kl. W. T. de Booy en P. Banduin, van non-act.off. van gez. le kl. W- Meyboom, van het wachts. te Hellevoetsluisoff. van adm. 2e kl. J, A. M. Korpershoek van der Kooy, thans dienende aan boord van Zr. Ms. rams. Stier, doch met 16 Jnni a.s. non-actief, allen op den rammouitor Draakluit. t. z. le kl. J. C. van Wessem, id., op le offic.id. 2e kl. J. H. Com- mijs, van het wachts. te Amsterdam id. L. j. H. Willinge, id. te Hellevoetsluis; id. K-J. Kar- seboom, van non-act.off. van gez. 2e kl. j. Aaltsz, van het wachts. te Hellevoetsluisoff. van adm. 2e kl. J. C. van Reyn, van non act., allen op den rammonitor Wesp; lnit t. z. le ki. J. Bollaan, id., op le offic.; id. 2e kl. M. W. L. Olivier, id.id. A; H. F. M. Latour, van het wacht9. te Willemsoord; id. A. W. graaf van Hoogendorp, id. te Amsterdam off. van gez. le kl. J. H. Smit, van non-act.off. van adm. 2e kl. A. W. van den Worm, van het wachts. te Willemsoord, allen op den monitor Krokodil; lnit. t. z. le kl. J. D. Ueyning, van het wachts. te Willemsoord, op le offic.id. 2e kl. j. M. w. Kuyl, J. M. Zwanenbeek Panw en J. B. a. Jonckheer, van non act.off. van gez 2e. kl. G. D. Giesberts, van het wachtschip te Willemsoord; off. van adm. 2e kl. A. A. J. Schilt, van het wachts. te Amsterdam, allen op den monitor Hei- ligerleeluit. t. z. le kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf altenstadt en id. 2e kl. A. M. P. C. van de Laar, beiden van non-act. op de rol van het wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van de stoomkanonneerboot Tyr, en belast met het bevel over die boot; luit. t. z. le kl. L. J. K. A. Jeekel en id. 2e kl. H. W. de Joncheere, beiden van non-act. op de rol van het wachts. te Hellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van de stoomkanonneerboot Bever, en be last met het bevel over die boot; luits. t. z. 2e kl. P. Sachse en L. J. van Heioma, beiden van non. act. op het wachts. te Hellevoetsluisluits. t. z. 2e kl. jhr. E G. Wichers en A. E. Zim- nierman, en de off. van adm. 2e kl. j. Beune broek Evertsz, allen van non act. op het wachts. te Amsterdam luit. t. z. 2e kl. J. J. Romein en de off. van adm. 2e kl. A. L. Koops, beiden van non act. op het wachts. te Willemsoord. De machinist 2e kl. J. Van de Vaart wordt geplaatst bij de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1