't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1493. Woensdag 8 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. NIEUWSTIJDINGEN. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BEBEHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adverteutlën van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. HELDER, 7 Juni 1887. Vrijdagavond is door bet kiescollegie der Hervormde Gemeente alhier tot pre dikant beroepen, Ds. H. Van der Hoeven, predikant te Hoogwoud. Uit Wieringen wordt van 2 Juni gemeld Het vaartuig van den heer J. Pott, boekhouder der Oestermaatschappij „Am- steldiep," keerde heden van Nieuwediep terug, en woei nabij Wieringen op zijde. Met veel krachtsinspanning wist de heer Pott zich eenigen tijd op de zijde v/het scheepje vast te houdendoch hij ver keerde in groot levensgevaar. Gelukkig, dat hij in zijnen hachelijken toestand spoedig werd opgemerkt door den Schipper J. Butter en den ambtenaar bij 's rijks belastingen Bakker, die op eenigen af stand bezig waren geweest met het af bakenen van wierwaarden, en juist tijdig genoeg terugkeerdenom met veel moeite den in nood verkeerende te redden. Door de departementen van oorlog en van marine zullen zeer belangrijke bijdragen worden geleverd tot de tentoon stelling van voedingsmiddelen te Amster dam. De voediug bij het leger en de voeding van den zeeman zullen aanschou welijk worden gemaakt, niet door statis tieke tabellen of dergelijke dorre opga ven, maar door al wat daarbij te pas komt, zooveel mogelijk in natura en mis schien in werking te doen zien. Het hoofdgebouw der tentoonstelling is zoo goed als voltooid, en het markt plein met zijn oude huizen zal wel spoe dig gereed wezen. Reeds nu men nog bezig is met het hard maken der wegen en palen en het stellen van lantarenpa len, ziet het er bijzonder gezellig uit. Voor de muziekuitvoeringen zyn de beste korpsen geëngageerd. De ochtend concerten beginnen onmiddellijk na de opening in de volgende maanden zullen ook avond-concerten worden gegeven. Niet muziekuitvoeringen alleen echter zullen op het marktplein worden gege ven er komen ook andere uitspanningen, die nader zullen worden bekend gemaakt. De Staatscourant van 4 Juni bevat de wet van 31 Mei jl., waarbij de gewone verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal wordt vastge steld op den laatsten Dinsdag van Augus tus 1887, in afwyking van art. 100 der kieswet. Blijkens bericht van Zr. Ms. ge zant te Washington, heeft aldaar de on- derteekening plaats gehad van een nieuwe overeenkomst tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika, tot re geling van de uitlevering van misdadigers. In de laatste dagen is er te Sche- veningen tusschen de visschers en hunne reeders een quaestie ontstaan, welke tot heden nog niet is opgelost. De zaak is deze. Met Pinksteren eindigen de meeste sehepen met de schrobnetvisscherijhet vaartuig wordt dan schoongemaakt wat de visschers graaien" noemen en op getuigd voor de haring visschery. Voor deze werkzaamheden genoten de visschers in vorige jaren f 100, welke de beman ning verdeelde, en die van de besomming na afloop van de haringvisschery den zee lieden in rekening werd gebracht. Met dit jaar te beginnen, wordt den zeelieden, volgens besluit van de reederij-vereeni- ging Eendracht", in het geheel slechts f 25 uitgekeerd. De visschers toonen tot heden weinig lust om zich te onderwerpen, en er is thans een werkstaking ontstaan, hetgeen nu minder in het oog loopt, omdat de schuiten toch op het strand zouden staan. Het ongelukkigste is, dat velen, uit vrees van door hun kameraden mishandeld te worden, wel verplicht zijn „het graaien" uit te stellen. De diefstal, waarvan verdacht wordt de voormalige predikant W. J. B., uit Apeldoorn, wiens opsporing door den com missaris van politie te Arnhem wordt ge vraagd, heeft zich volgenderwyze toege dragen Een bekend ingezetene van Arnhem ontving dezer dagen een bezoek van een oud vriend, dien hy ongeveer 17 jaren geleden het laatst ontmoet had. De oude vriend werd zeer gastvrij ontvangen, maar na zijn vertrek kwam de Arnhemsche ingezetene tot de ontdekking, dat zijn gouden horloge, ketting en medaillon waren verdwenen. De gestolen voorwer pen zijn te Zutfen en te Deventer in be slag genomen, terwijl de vermoedelijke dader van den diefstal voortvluchtig is. Volgens een der bladen is te Rot terdam een jongen van 16 jaar getrouwd met een meisje van 18 jaar. Te Scheveningen is Donderdagmid dag een knaapje van anderhalfjaar in een tobbe met water gevallen en ver dronken. Dat het zeer gevaarlijk is een broe dende kip van hare eieren te verwijderen, ondervond dezer dagen een vrouw te Nu- men (N. B.) Toen zij de kip greep, vloog de haan haar in 't gezicht en stak haar een oog uit, terwyl hjj haar nog een tweede wonde toebracht. De toestand der on gelukkige vrouw is bedenkelijk. Voor de rechtbank te Amsterdam is behandeld de zaak vaneen gevaarlijken zakkenroller, Daniël Snijders. Uit de voorlezing van zijn doop ceel" blijkt, dat hij wegens diefstal ver oordeeld is: in 1859 tot 3 jaren,in 1863 tot 5 jaren, in 1868 tot 5 jaren, in 1873 tot 6 jaren en 8 maanden en in 1880 tot insgelijks 6 jaar en 8 maanden. Bekl. heeft alzoo reeds zes-en-twintig jaren van zijn leven in de gevangenis doorgebracht. Een nieuw verblijf op 's lands kosten hangt hem thans weder boven het hoofd. Den lOen April, even voor de Amster- damsche feesten, was het in de Kalver- straat zeer druk. Een bonte menigte doorwandelde de fees telijk versierde straat en voor de ramen van den boek- en plaathandelaar Parson «tond geregeld een troepje kijkers. De bekl., dus zeiden de getuigen, liep aan den linkerkant in de richting naar de Munt, d. i. tegen den stroom in. Voor den winkel van den heer Parson bleef hij staan en op een gegeven oogenblik bracht hy zijn hand in den zak van een der kijkers en haalde daar een groen ding uit. Hij liep er de St. Jorissteeg mede in, maar werd terstond op den schouder getikt door een politie-agent, die door iemand, welke bekl. aan 't werk gezien had, gewaarschuwd was. Voordat de po- litie-dienaar hem beetgepakt had, wierp hij 't voorwerp, dat een groene nécessaire bleek te zijn, weg. Den eigenaar van het voorwerp heeft men niet kunnen op sporen. Bekl. ontkent den diefstal ge pleegd te hebben. Door de St. Jorissteeg loopende, schopte hij toevallig tegen een groen voorwerp, dat op straat lag. Het O. M. requireert 5 jaar en 4 maan den gevangenisstrafde verdediger mr. Koch, dringt op vrijspraak aan. Te Dordrecht is Donderdagmiddag iemand zoodanig door den bliksem getrof fen, dat hy op den grond werd geslagen, de tanden hem los in den mond zaten en zijn gezicht ontvpld was. Te Breda is de bliksem ingeslagen in een huis aan de voormalige Antwerpsche poort, bewoond door den heer Wiek. De straal vernielde het dak, ging door het plafond in de keuken en van daar naar een zijkamer, waar een kast met kleederen in brand geraakte, terwyl het vuur tevens de kleeding der zuster van den heer W. aantastte. Door spoedig aangebrachte hulp werden verdere onheilen voorkomen. Vrij dag bevonden zich de officier van justitie en de rechter-commissaris met den griffier van de rechtbank te Arnhem te Weurt, gemeente Beuningen, vergezeld van twee geneesheeren, tot schouwing van het lyk van den hoofdonderwijzer F. aldaar, die Woensdagnacht jl. aldaar is overleden, en wiens overlijden wordt toe geschreven aan mishandeling, welke door zekeren v. W. uit Beuningen Zondag jl. op hem zou gepleegd zijn. De uitslag van het gerechtelijk onderzoek is nog niet bekend. De commissaris van politie te Arn hem verzoekt opsporing, aanhouding en opzending van een emeritus-predikant laatstelijk woonachtig te Apeldoorn. Hy wordt verdacht van diefstal, den 29 Mei jl. te Arnhem gepleegd van eenige gou den voorwerpen, die reeds zijn in beslag genomen. In het „hoofdkwartier voor Neder land", in de Daniël Stalpertstraat 88 te Amsterdam, is verschenen het eerste nummer van „De Heils-Soldaat, officieel orgaan van het Leger des Heils," ver krijgbaar voor 3 ct. per exemplaar. In dit Blad komt o.a. voor een stryd- zang op de wijze van „Die Wacht Am Rhein" en een dankbetuiging aan de po litie voor haar goede hulp bij het hand haven der orde, met een bede ook voor haar „verlossing". Verder eenige adver tentiën, waarvan de eerste luidtGe vraagd: 10.000 Hollanders, die zich zelf op willen geven, om voor God te leven en Hem te dienen, om Nederland aan Zijn voeten te brengen". Een ander be vat een oproeping om aan den staf-kapt. Tyler, wonende in het hoofdkwartier, geld of meubelen te zenden voor het nieuwe kwartier dat voor officieren in gereedheid gebracht wordteen vierde kondigt aan, dat in het volgende num mer de datum zal worden bekend ge maakt, waarop het vaandel aan het eerste Hollandsche korps zal worden uitgereikt. Aangaande de redding van twee landgenooten, den heer M. en echtgenoote, die bij den brand van de Opéra Comiquec te Parijs tegenwoordig waren, verneemt het N. v. d. D. de volgende bijzonder heden De heer en mevrouw M. hadden plaats genomen in de loges d'avant scène en waren alzoo tamelijk ver van den uit gang verwijderd. Toen de brand be gon, hadden zij tegenwoordigheid van geest genoeg om zich niet terstond in het gedrang te begeven en voorloopig op hunne plaatsen te blijven. Weldra ech ter werd de rook in hunne nabijheid zóó hevig, dat aan langer blijven niet meer te denken was. Daar de gewone uitgan gen op dat oogenblik geheel verstopt waren, beproefden zij een anderen uitweg te zoeken. In de hun volkomen onbekende gangen van het gebouw in het duister rondtas tend, kwamen zij bij een raam, hetwelk zij niet zonder moeite wisten in te slaan, en kregen daardoor toegang tot een bal konnetje, dat op een zijstraat uitkwam. Ook hier waren zij zoodanig door rookwol ken omringd, dat zij niets konden zien. Op hun geroep kregen zij echter gelukkig spoedig antwoord, en tevens de waarschu wing om in geen geval naar beneden te springen. Zij volgden dezen raad op en bleven wachten. Na eenige oogenblikken werden zij met behulp van ladders behouden op de straat gebracht. Hebt uw vijanden lief! Een aandeel van f 500 in de Groninger broodfabriek is publiek verkocht voor f 1015 aan twee bakkers In den nacht van 3 op 4 dezer heeft in de Rembrandstraat te 's-Graven- hage een man op een vrouwspersoon een revolverschot gelost, nadat zy om hem te ontkomen, op straat was gevlucht. De vrouw bleef ongedeeld en de persoon die vuurde, werd door de nachtpolitie gearresteerd. Het wapen werd niet op den dader bevonden. Allerwegen klagen de kellners over de concurrentie, die de »kellnerinnen" hen aandoen. Als de eersten de laatsten eens huw den, zouden zy dan niét beter accor- deeren Door de politie te Arnhem is een Duitscher aangehouden, wiens uitlevering wegens diefstal door de Hamburgsche politie was aangevraagd. Aangezien 'J in het bezit werd bevonden van vele gouden sieraden en eenige loopers, en werd aangetroffen in gezelschap van een te Ede wonenden Duitscher, bestaat het vermoeden, dat hij aan den diefstal, te Ede onlangs gepleegd, niet vreemd zal zijn. Nog geen jaar is er geweest, waarin de inkomsten van de Weesinrichting te Neerbosch zoo groot waren als over het afgeloopen boekjaar. Yan 1 Juni '8631 Mei '87 werd ruim f 127.000 ontvangen, waaronder niet zijn begrepen de ontvang sten van de Weezendrukkerij. Een boereknecht te Tilburg, Fran- cis van Berkel, is gedurende zeventig jaren in dienst bij dezelfde familie, welke hy tot in het derde geslacht trouw en met toewijding gediend heeft. Men zal te Amsterdam denkelijk 15 Juni een weldadigheids voorstelling geven ten voordeele van de slachtoffers van den brand in de Opera-Comique te Parijs. Mej. Yan Zandt heeft haar me dewerking toegezegd. Naar aanleiding van het ernstige ongeluk, dat dezer dagen in de steenko lenmijn bij Glasgow heeft plaats gehad heeft Ellis Lever te Manchester een be looning van 500 pd. uitgeloofd voor een volmaakte draagbare electrische lamp. Meer dan 50,000 mijnwerkers hebben het leven bij de uitoefening van hun be drijf verloren, onder Koningin Victoria's regeering verreweg de meesten kwamen om door ontploffingen, veroorzaakt door slechte lampeneen goede lamp zou dus een ware weldaad zijn. Te Walsall heeft een jongen van 13 jaren zich met strychnine van kant ge maakt,' omdat hij beschuldigd was zes stuivers van zijn patroon, een apotheker, te hebben gestolen. Het feest, in de Parysche Opera ten voordeele van de noodlijdenden dooi den brand der Opera-Comique gegeven, heeft, na aftrek van de kosten, 140,000 francs opgebracht. President Grévy zond 10.000 frc. ten behoeve van de ongelukkigen. De inschrijvingslijst van Figaro is nu gestegen tot fr. 70,659,70. Het onderzoeken van de puinhoopen is nu afgeloopen. In het geheel vond men tachtig dooden. Nog vier der gewonden zijn in het gast huis overleden. Een groot aantal slacht offers zijn vermoedelijk geheel verteerd door de vlammen, welker hitte het ijzer werk roodgloeiend deed worden. De opzichtster van het kleedermagazijn, Mlle Thomas, heeft zich bij den brand bij zonder kloek gedragen. Zij wilde niet vluch ten, voor zij haar geheele personeel, twaalf vrouwen, de een na de andere, naar de reddingsladder had gebracht. Toen eerst sprong zij zelfvan de kroonlijstin de armen der brandwachts. Men vraagt een medaille voor de brave vrouw. Er moet te Seesen (Brunswyk) een mannetjes ooievaar zijn, die nu reeds se dert twee jaren, als een kluizenaar, al leen op zijn nest leeft. Hy had in 1885 twist met zijn wijfje, beet haar, verjoeg haar voor goed, broedde toen zelf de eie ren uit en voedde alleen de jongen op. Na die treurige ervaring van het huwe lijksleven, heeft de ooievaar geen wijfje meer genomen. Sedert 15 jaren is het fort Philippe, aan de Schelde bij Antwerpenvoorzien van Kruppkanonnen van 28 c.M. in mid dellijn. De daarvoor noodige projectielen werden besteld, in ontvangst genomen en weggeborgen, zonder dat men ze be proefd had. De noodige schietoefeningen op het fort hadden plaats met houten projectielen. Onlangs echter, zoo ver haalt de Croniquekwam er orderom bij de schietoefeningen de echte projec tielen te gebruiken. Deze werden uit de magazijnen gehaald, en toen bleek het dat zy 29 centimeter in middellijn wa ren, en dus voor kanonnen van 28 c.M. niet gebruikt konden worden Zoo ziet men, dat er aan de Schelde, zoo goed als aan den IJsel „Kamperstre ken" kunnen voorkomen. Door den orkaan, die op de kust van Britsch Indië gewoed heeft, zijn een aantal arbeiders, die aan een vuurtoren werkten, vier dagen lang zonder eten of drinken geweest, van alle gemeenschap met de kust afgesneden. Shortt's-eiland, bij Chandbally, is in dien orkaan gedeeltelijk door de zee ver zwolgen. Eenige dieven, die, gebruik makend van de verwarring bij den brand in de Opéra Comique" te Parys, kleedingstuk- ken, parapluien en portemonnaies enz, hadden gestolen uit de loge der artisten, of de lijken plunderden, zijn tot 4 en 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Breslau is Maandagavond een moord gepleegd, die veel opzien heeft ver wekt. Een boekdrukkersgezel, Haberland is daar, vlak bij zijn woning, doodge stoken gevonden. De dader, een 17-jari jonkman naar men vermoedt, is nog nie Kiel, 3 Juni. De arbeid voor h~ werk tot aanleg van het kanaal tusschen de Noord- en de Oostzee is heden voor middag door den Keizer geopend. Deze plechtige handeling werd opgeluisterd door het indrukwekkend schouwspel, het welk de Duitsche rijksvloot opleverde. Veertig oorlogsschepen, waaronder acht der zwaarste gepantserde bodems, bene vens een twintigtal torpedovaartuigen, lagen in de prachtige Kieler bocht in drie liniën van slagorde geschaard. Met een geduchte kanonnade werd de Keizer by zijne komst begroet, en terstond daar op begon de plechtigheid, die zoo kort mogelijk duurde, ten einde den hoogbejaar den monarch aan geen vermoeidheid bloot te stellen. Het geheele feestterrein vertoonde een alleszins eigenaardig karakter. Ter plaatse waar het groote invaartbassin voor het nieuwe kanaal wordt gegraven, waren, tribunes opgeslagen, rijk in purper en goud j getooid. In het midden daarvan stond een keizerlijke troon, in den vorm van een groot oorlogschip met volle takelage. Aan den boeg, boven het hoofd des keizers, verhief zich de »Germania" met] zwaard en schild. Aan hare voeten lagenj scheepsbenoodigdheden enz., hoog opge stapeld. De Keizer liep wel zwaar gebukt, maar zag er toch, in weerwil van zijn hoogen leeftijd, nog zeer goed uit. Met dezen en genen had hij een levendig gesprek, en van vermoeidheid was er niets aan hem te bespeuren. Op het laatst der plechtigheid had de vloot zich in parade gesteld, en met da grootste schouwspel werd de luistervolle landeling geëindigd. Te New-York is in hechtenis ge nomen de gezagvoerder van de Fransche stoomboot „Cheribon," die daar den vo rigen Vrijdag met 1100 tusschendekspas- sagiers was aangekomen, 400 meer dan hij wettelijk mocht innemen. Op één enkel schip 400 passagiers te veel! Aan gename passage. EEN AFSCHEID. Vaarwel, o groene wintermaand, Als schoonste reeds zoo lang Door ons gedoopt, geloofd, gewaand; Gij, maand van bloei en zang! Vaarwel! gij moogt vrij scheiden gaan; Erkentelijk zijn wij, Niet voor hetgeen gij hebt gedaan, Maar wijl ge zijt voorbij. Uw reputatie is zeer geschokt, Al heeft een dicht'ren rij Te goeder trouw ons voorgejokt, Als ze U het schoonst gety Van heel den jaarkring noemen dorst; Gij hebt uw goeden naam Verbeurd door hagel, wind en vorst, In weerwil van de faam. Vaarwel, ontaarde! beter U Vóór gij ons weer ontmoet. Wij juichten bij uw komst ook nu; Blij werd ge steeds begroet. Maar zorg, dat ge ons niet weer trakteert Als nu, dus waak er voor, Want als ge uw streken niet verleert, Dan schrappen wij u door. Heldersche Moppen. Mevrouw: Jansje, dat gaat niet, dat soldaat bij je in de keuken komt. Jansje: Nou, dat's wat moois! Hij mag nie' bij mij in de keuken komen; ik mag niet bij hen in de kazerne komenik zou wel eens willer weten, waar we dan bij elkaar moeten komen Kerel, ik filiciteer je; je bent alweervadci van gezonde 2-lingen geworden, naar ik hoor Helaas, ja. Het is toch opmerkelijk, h dat er altijd meer aanbod dan vraag is? Marine en Leger. Het voornemen bestaat om Zr. Ms. schroef stoomschip Alkmaar, in reparatie bij 's-rijks wer te Amsterdam, in stede van op 1 Juli, eerst den lei September a.s. in dienst te stellen. Zr. Ms. instructievaartuig Urania wordt in laatst dezer week alhier verwachtde aan boor geëmbarkeerde adelborsten van het oudste studie jaar zullen alsdan op de stoomkanonneerboote. Ever en Gier overgaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1