't Vliegend Blaadje. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1495. Woensdag 15 Juni 1887. Vijftiende Jaargang. VERGADERING NIEUWSTIJDINGEN. Db NiiyerMils-Tentooflslelliiis. ^.TDonnement per 3 maanden binnen de gemeente50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 VERSCHIJNT DINSDAG- EN VRIJDAGMIDDAG. Uitgevers: BERKHOUT Co., te Helder. Bureaux: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentlöii van 1 tot 5 regels25 Cent Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS MORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. de van den Raad der gemeente Helder, van Vrijdag 10 Jnni 1887. Voorzitter de heer mr. K. J. C. Stakman Bosse. Tegenwoordig 15 ledenabsent de h.h. Over Linden en J. C. Jansen. De tribune is tamelijk bezet. Nadat de vergadering door den voorzitter is geopend, worden de notulen der vorige zitting voorgelezen en goedgekeurd. Met het oog op de in dit jaar te houden ver kiezingen, worden benoemd tot leden van het stembureau de h.h. Hoogenbosch en Van Gijn verder wordt bepaald, dat de overige leden van den raad, voor zooveel noodig 5, als plaatsver vangers znllen optreden. Uit een 3-tal, bestaande nit de dames A. M. Enijk, C. W. Veldhuizen en A. C. Klots, de beide eerstgenoemden alhier, laatstgenoemde te Ede, wordt met 9 stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de gemeenteschool no. 6 alhier mej. Kuijk. De overige stemmen waren aldus verdeeld: 3 op mej. Veldhuizen, 1 op mej. Klots en 2 briefjes in blanco. Aan den br. F. C. van Brussel wordt, op zijn daartoe gedaan verzoek, uithoofde zijner benoeming te Amsterdam, met ingang van 1 Augustus a. s. een eervol ontslag verleend nit zijne betrekking als onderwijzer aan de gemeenteschool no. 1 (te Koegras). Aan de wed. C. Dienaar, wier echtgenoot tal van jaren de gemeente zijne diensten heeft be wezen als veldwachter en als gemeente-bode, wordt, op haar daartoe gedaan verzoek, tijdelijk eene toelage van f 100 's jaars toegestaan. In verband met deze beslissing, deelt de voor zitter mede, dat ingekomen zijn twee memories, betreffende het verleenen van pensioenen en toe lagen aan oude gemeente-ambtenaren, die eervol ontslag hebben bekomen en aan nagelaten we duwen van die ambtenaren. Die memories, of schoon niet van gelijken aard en strekking, inge zonden door de h.h. Maalsteed en Korver, worden na eenige discussie, om bericht en raad in handen gesteld van een speciale commissie, bestaande uit de beide inzenders en verder nit de h b. Hordijk, Hoogenbosch en Van Neck. Voorlezing geschiedt van een missive van den schuttersraad in deze gemeente, inhoudende het verzoek tot machtiging om de som van f 254.385, welke alsnog moet betaald worden ter zake van het opgeheven muziekkorps der dd. Schutterij, te voldoen nit de post van onvoorziene uitgaven en te brengen op de rekening over 1886. Door den schuttersraad wordt opgemerkt, dat hh. officieren der Schutterij zich reeds heel wat uitgaven, ten behoeve van dit muziekkorpshebben moeten ge troosten. De hr. Korver verklaart zich ongezind om dit verzoek toe te staan. Hij noemt de zaak van het muziekkorps een particuliere zaak en 't gaat z. i. niet aan, daarvoor de gemeentekas aan te spreken, 't Geld, dat beschikbaar blijft, om dat geen gevolg is gegeven aan het plan om een derde compagnie aan de Heldersehe Schutterij toe te voegen, mag, naar zijne overtuiging, voor dit doel niet aangewend worden, 't Verzoek van den schuttersraad wordt door den voorzitter krachtig ondersteund. Hij doet uitkomen de bijzondere positie, waarin de schutterij is geplaatst, en be veelt het toestaan der gevraagde gelden aan, ook met 't oog op 't geen elders weieens is geschied, als men aan de wenschen der officieren geen ge hoor verleende. Eindelijk wijst de voorzitter er nog op, dat de beslissing, door den raad te nemen, een zeer voorloopige beslissing is immers ver- eischen èn de begrooting èn de rekening en ver antwoording der Schutterij de bekrachtiging van hh. Gedep. Staten. De heer Oudenhoven spreekt ter handhaving van den eer van 't korps officieren der schutterij, waartoe ook hij behoort- Spreker dringt daarna op stemming aan. Met 8 tegen 7 stemmen wordt 't verzoek van den schuttersraad gewezen van de hand. Vóór stemden de h.h. Maalsteed, Braaksma, Groen, Tinkelenberg, Hoo genbosch, Govers en Verfaille. Toen de uitslag van deze stemming werd medegedeeld, verklaarde de voorzitter, dat hij zich vergist had, en dat hij nn wilde geacht worden vódr te hebben gestemd. De hr. Verfaille deelde hierop mede, dat hij in dat geval zijn vd<5r in „tegen" wilde veranderd hebben. Een nieuwe stemming, door den voor zitter gewenscht, had niet plaats. Tot gemeente-geneesheer wordt, met ingang van 1 October, benoemd de hr. H. Bitter Jr., arts, die zich met 1 Juli a. s. in de gemeente zal komen vestigen. Achtereenvolgens worden vastgesteld deze Ver ordeningen: 1. tot het heffen van begrafenis rechten, waarhij bepaald wordt, dat f 1.f4. en f 6.moet worden voldoen voor 't begraven van lijken respectievelijk van kinderen beneden het jaar, van kinderen van 112 jaar en van personen boven de 12 jaar. De vaststelling van deze verordening gesohiedde met 8 tegen 6 stem men. Tegen stemden de heeren Van Neck, Maalsteed, Beukenkamp, Braaksma, Verfaille en de Voorzitter. De heer Oudenhoven hield zich bniten stemming. 2. tot heffing van mark/gelden. Voor staanplaatsen op gemeentegrond bij gele genheid der kermis zal worden gevorderd, voor een open tafel of wagen f 1.voor een over dekte uitstalling f 2.voor een inductie-toestel f2..voorspellen en groote kramen 25 ct. per vierkante meter en voor caroussels bij inschrij ving- Na eene korte gedachtenwisseling wordt deze Verordening met 13 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Korver, Van Neck en Govers. 3. tot invordering der marktgelden. Na eenige toelichting door den Voorzitter, wordt deze Verordening met alge- meene stemmen aangenomen. 4. tot heffing eener belasting op de honden; als f 5.voor een losloopenden hond, f 3 voor een waakhond en f 2 voor een hond buiten de gemeenschapslinie verblijf houdende. Na de verzekering, door den Voorzitter gegeven, dat de verhoogde belasting reeds dit jaar zal worden ingevorderd, wordt deze Verordening met 12 tegen 3 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren Maalsteed, Braaksma en de Voorzitter. 5. Tot invordering der hondenbelasting. In deze verordening wordt het dragen van penningen door de honden, ten blijke dat de belasting is voldaan, voorgeschreven. Met eenparige stemmen op 1 na die van den Voorzitter wordt deze verordening goedge keurd. Aan de orde wordt nu gesteld het voorstel om opnieuw een deel van het Heldersch Kanaal te doen uitbaggeren en wel het gedeelte tusschen de Molenbrug en de Vischmarkt (raming f 4700). Onderscheidene leden, en vooral de heer H. Janzen, dringen echter op uitstel van behandeling aan en ten slotte wordt bepaald, dat dit onder werp eerst in eene volgende zitting zal aan de orde gesteld worden. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat, als te veel ontvangen in den vorm van *3 Rijksbijdrage in de kosten voor het lager onderwijs, teruggave moet geschieden van de som van f 68.08. b. Dat het primitief beheer voor den hoofde- lijken omslag, dienst 1887, door HH. Gedep. Staten is goedgekeurd. e. Dat de heer J. F. Berk, Hoofd der School No. 3, (Schoolstraat), de onderwijzerswoning al daar met 1 Juli a. s., zal verlaten, zich voorzien hebbende van eene woning tegen een huurprijs van f 300 's jaars. De beslissing over de verdere bestemming der alsdan ontruimde onderwijzerswoning wordt tot eene volgende zitting verdaagd. De zitting wordt hierop gesloten. HELDER, 14 Juni 1887. Zaterdag jl. is door de geneeskundige Staats Commissie te Amsterdam tot arts bevorderd de heer J. P. J. Goedkoop, b. alhier. De f 100,000 is in de afgeloopen 324e Staats-Loterp tot op de 100 laatste nommers in de bus gebleven, zoodat nu door den eventueelen winner wordt ver kregen de som van f 130,000 (f 100,000 prijs en f 30,000 premie.) Als eene bij zonderheid deelt men aan bet D. bl. mede, dat dit geval zich sedert de 229e staats loterij (21 Juni 1859) niet beeft voorge daan. Vóór dien tijd bad hetzelfde plaats gehad nog in de 69e loterij (uitgaande van de Algemeene Staten op 8 Oct. 1779. De f100,000 plus de premie van f 30,000 is te Amsterdam getrokken. Naar men zegt, had een koffiehuishouder een half lot van het nommer, waarop die prijs en premie vielen. Te Haarlem is Vrijdagmorgen nog een twintigste lot in de Staatsloterij ver kocht voor f 100. Vrijdag werd alhier vanwege de N.- en Z.-HollandscheReddingmaatschappij opnieuw een proeftocht gehouden met de reddingsboot, ingericht voor oliestorting, ditmaal in de branding van den Razende Bol en langs de kust bij Falga. Zoowel de boot zelf als de olie-inrichting, volde den thans, nu men met betrekking tot de buisjes de noodige voorzorgen bad ge nomen, volkomen aan de gestelde eischen. Met groot genoegen vermeldt de Ingenieur de tijding, dat de oprichting eener Nederl. maatschappij voor den aan leg en de exploitatie van spoorwegen in de ZuidafrikaaDsche republiek verzekerd is te achten. Men meldt zelfsdat eerlang enkele technici derwaarts zullen vertrekken, om ouder de leiding van den ingenieur R. A. I. Snethlage (thans te Pretoria), een aanvang te maken met de noodige ter reinopname ter voorbereiding van den bouw der lijn, welke Pretoria moet ver binden met den spoorweg op Portugeesch gebied. Omtrent het ontslaan van werklie den aan 's Landswerf te Amsterdam kan de Amst. Ct. nader mededeelensucces sievelijk een 300 a 350 werklieden znllen worden ontslagen, meest allen van de af- deeling „Ketelmakerij". De ongehuwden worden het eerst ontslagen en zoo ver volgens in verhouding van de sterkte der huisgezinnen. De oorzaak is gelegen in gebrek aan werk. Te Hellevoetsluis is een marinier overleden, tengevolge van het inslikken van een stukje glas. Bij vonnis der Amsterdamsche recht bank van heden werd Weisman, de dia mantenkoopman die de vorige week te recht stond onder aanklacht van bedrie- gelijke bankbreuk, van alle rechtsvervol ging ontslagen. De eerste zeebaden zijn te Scheve- ningen genomenin den nacht van Maandag op Dinsdag. Of deze ba den met opzet of bij ongeluk genomen zijn, weten wij niet. Donderdagavond is nit de Waal te Nijmegen opgehaald het lijk van een al daar onbekenden man van middelbaren leeftijd, vermoedelijk schipper of visscher. Het verkeerde in gevorderden staat van ontbinding en is ter herkenning overge bracht naar het lijkenhuis aan de Ko- ninginnelaan. Uit Baarn deelt men mede, dat he den gevankelijk naar Utrecht is overge bracht de 28-jarige J. H., van Amers foort, verdacht van zich te hebben schul dig gemaakt aan het misdrijf ingevolge art. 242 wetboek van strafrecht, gepleegd tegen een 10-jarig meisje te Baarn. De kosten voor een bronzen beeld met voetstuk voor Jan Pieterszoon Koen, te Hoorn, zijn voorloopig geraamd op f 20.000, waarvan alleen te Hoorn reeds f1700 werd bijeengebracht. Het uitvoe rend comité is voornemens een beroep te doen op den geldelijken steun onzer land- genooten. Dezer dagen had te Meppel een niet onaardige vergissing plaats. Twee predikanten, een van de doopsgezinden, de ander van de doleerende partij, zou den daar preeken en kwamen met den- zelfden trein daar aan. Op het perron, waar het druk was, bevonden zich diake nen van beide gemeenten, om hunnen predikant af te halen. Die van de do- leerenden, hunnen man niet kennende, spraken een heer aan en op diens ver zekering, dat hij predikant was, gaf men elkander de hand en toog men stadwaarts. De diaken van de doopsgezindenzijnen predikant wel kennende, maar hem niet vindende, vernam weldra dat de „broe ders" met den (vrijzinnigen) predikant waren weggeloopen. Nog tijdig werd de vergissing hersteld, anders had het kun nen gebeuren dat de doopsgezinde predi kant in de doleerende kerk had gepreekt en omgekeerd Een winkelier te Leiden kwam tot de overtuiging dat in den laatsten tijd verschillende kleedingstukken uit zijn win kel ontvreemd werden, waarvan hij ver dacht zijn 18-jarige naaister. Toen deze wederom om werk kwam, werd zij;gade- ilagen en even alleen zijnde nam zij een broek en vest, waarmede zij zich ver wijderde. Kort daarop door de politie aangehouden zijnde, bleek het dat vele door haar ontvreemde goederen in de bank van leening en in de huizen van koop met recht van wederverkoop waren Schipper N. ten Heuvel, die Woens dagavond met zijn vaartuig nabij Vrees wijk op den Vaartschen Rijn lag, werd er door een anderen schipper opmerk zaam op gemaakt, dat in zijne onmid dellijke nabijheid een kind te water lag. Ten Heuvel zag nu nog even kleertjes boven komen, en begaf zich terstond te water. Met een kloeken sprong had hij dadelijk het kind gered, dat thans bleek zgn eigen dochtertje te zijn. Ameland, 9 Juni. De burgemees ter dezer gemeente, de heer D. W. Crom melin baron van Heeckeren, vierde op 7 Juni zijn vijftig-jarig jubilé in die be trekking. Vrijdag heeft te Scheveningen de commissie uit de Kamer van Koophandel onderscheidene stuurlieden en de oudste matrozen van verschillende reeders ge hoord over het bekende geschil. Als algemeene slotsom van het ver klaarde kan worden vermeld, dat sommige zeelieden erkenden te hebben geweten dat het graaigeld zou ophouden dit jaar te bestaan, anderen dit ontkenden, maar dat allen hierin overeenkwamen, in de meening te verkeeren dat voor het ge reedmaken dèr schuit voor de haring vangst eenige mindere schadevergoeding zou worden gegeven. Ten slotte ver klaarden allen zich bereid het werk te hervatten, wanneer hun f 50 zou worden uitgekeerd als fooi, plus f75 als voorschot. De voorloopige uitslag van dit onder zoek is geweest, dat de commissie de om schreven meeniug der visschers aan de reedersvereeniging heeft kenbaar gemaakt in een schrijven, waarin zjj voorstelt voor ditmaal nog f75 voor iedere schnit be schikbaar te stellen, waarvan 1/i der be somming zal worden terugbetaald. Te Molières (Fransch dep. Tarn en Garonne) brak onlangs een hevig onweder los, en de inwoners beijverden zich de klok te luiden, in den waan een volks geloof ook in Tirol gehuldigd dat daardoor de toorn des hemels van hunne velden zou worden afgewend. Daar sloeg opeens de bliksem, door het heen en we der gaande metaal aangetrokken, in den klokketoren en de kerk, waar een dertigtal geloovigen lagen te bidden. Drie personen werden door den bliksem getroffeneen jonkman en twee jonge meisjes. De beide laatstgenoemden waren terstond dood, de eerste bekwam brand wonden aan armen en beenen. De Engelsche visschersboot »Belle of the Fleet" kwam te Ramsgate bescha digd binnen. De kapitein verklaarde dat, terwijl hg Zaterdagnacht in de Noordzee aan het visschen was, een smak, thuis be- hoorende te Ostende, met opzet door zgn netten zeilde en een gedeelte daarvan wegsleurde. Hiermede nog niet tevreden, zeilden de Ostenders tegen de Belle" aan, beschadigden de boot, veijoegen de be manning met steenen van het dek, spron gen toen over op het Engelsche schip, sneden het grootzeil in stukken en stalen verschillende zaken. Figaro* heeft thans voor de slacht offers van den brand der Opéra-comique een som van 141,000 fr. bijeenge bracht. De ramp van de Opéra-Comiqne zal waarschijnlijk ten gevolge hebbendat het oude Hof burgtheater te Weenen na de jaarlijksche zomersluiting niet meer zal worden geopend. In afwachting van de voltooiing van den schitterenden nieuwen schouwburg aan den Ring, zullen de voorstellingen van'tHofschouwburggezelschap,afwisselend met de Opéra-voorstellingen, in het ge bouw van de Opéra worden gegeven. Het Hof burgtheater is een van de oudste van Europa, het werd 120 jaren onafgebroken gebruikt. De gemeenteraad van Pargs heeft be sloten dat binnen drie maanden alle schouwburgen en café-concerts door elec- triciteit moeten worden verlicht, en dat alle decoratiè'n binnen dezen termijn on brandbaar moeten zgn gemaakt. Voorts nam de raad motiën aan, waarbij de po litie wordt gelaakt en de ministers van binnenlandsche zaken en van schoone kunsten en de heer Carvalho verantwoor delijk worden gesteld voor den brand der Opéra-Comique. hand, waarop hij aandachtig scheen te staten, terwijl zijn horloge in den ketel water lag. o Van Pimpelen, vertel mij eens: Wat is brooddronkenheid Van PimpelenWeet niet serzant. Jij dan, Van Lummelen. Van Lummelen Weet niet, serzant. StomkoppenJij dan, Bakker. BakkerNooit van 'ehoord, serzant. Ezels! Dan zal ik 't jullui vertellen. Als jullui je kemies-brood verkoopt, en je koopt voor de centen jenever, en van die jenever bedrink je je, dkt is brooddronken. Schrijf op Kanton Helder. Zitting 8 Juni 1887. Veroordeeld zgn: 16 personen wegens openbare dronkenschap tot f 3 boete, subs. 1 dag hechtenis. 13 personen wegens openbare dronkenschap bij derde herhaliog tot 7 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting gedurende 3 maanden. 1 persoon wegens openbare dronkenschap bij 4e herhaling tot 14 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting gedurende 6 maanden. 3 personen wegens openbare dronkenschap bij eerste herhaling, boete f 5 subs. 2 dagen hech tenis. 1 persoon wegens openbare dronkenschap bij eerste herhaling, op 3 verschillende tijdstippen, drie boeten a f 5.subs. 2 dagen hechtenis per boete. Heldersehe Moppen. Zeker iemand nam bij het kooken van een ei zijn horloge uit den zak om de seconden te tellen, die het ei koken moest. Een zijner vrienden, in z\jn kamer komende, vond hem met het ei in de Zondag had Musis Sacrum een feestelijk aanzien. Tal van belangstellenden spoedde zich tegen een ure derwaarts om getuige te zijn van de opening der Nijverheidstentoon stelling. Op 't daarvoor bepaalde tijdstip, nam de heer T. Mooy, voorzitter der regelingscommissic, 't woord. Spreker schetste in het kort de ge schiedenis der tentoonstellingen van nij verheid alhier, waarvan deze de derde is; roemde de medewerking, van verschillende zijden ondervonden en toonde zich dankbaar, maar, volgens zijn zeggen, niet voldaan, daar juist de jongelieden, op wie men gerekend had, uit onverschilligheid of andere beweeggronden, hunne medewerking niet hadden verleend. De heer Stakman Bosse, burgemeester, nam toe 't woord, prees 't nut van dergelijke ten toonstellingen en maakte de opmerking, dat de question bruiante van den tegenwoordige:! tijd, de question sociale, die ontstaat door den overvloed van arbeidskracht, niet beter is op te lossen dan door aan die kracht, geschikt heid en geoefendheid toe te voegen, ten einde bekwame werklieden te verkrijgen. De voorzitter verklaarde daarop de tentoon stelling geopend en noodigde ieder uit kijkje te nemen. Behalve den burgemeester, waren tegenwoordig eenige leden van den gemeenteraad en van 't dep. tot nut van 't algemeen. Beide collegiën hebben de onder neming gesteund door bijdragen. Van tijd tot tijd liet de kleine kapel van de stafmuziek zich hooren, onder directie van den heer L. A. Schouten. Wanneer we een blik werpen op 't geheel, dan geven we gaarne de getuigenis, dat de ingezonden voorwerpen smaakvol en oordeel kundig zijn geëtaleerd, 't Bloemenstuk, aan den ingang der zaal, maakt reeds dadelijk een goeden indruk. De voorwerpen, die men vervolgens ziet, zijn te verdeelen in 2 klassenlo. die ter mededinging en 2o. die ter opluistering zijn ingezonden. De eerste verdeelen we ook liefst weder in 2 soorten, en wela. de voorwerpen van practisch nut, waarop de vervaardiger een bestelling kan krijgen en daardoor zijn bestaan verbeteren en b. knutselwerk, dat al zou 't een kooper vinden, niet met de waarde 't arbeidsloon zelfs wordt betaald. Den oordeelkundigen beschouwer is het overge laten te bepalen tot welke soort de tentoon gestelde voorwerpen behooren. Wij bepalen ons tot een algemeen overzicht en vermelden, wat 't meest onzo aandacht trok; maar de lezer bedenke wel, dat wg niet met 't voor zitterschap van de jury zijn belast, en 't dus kon gebeuren, dat we iets, dat werkelijk ver- mcldens waard is, niet 't noodige recht laten wedervaren. We beginnen onze wandeling aan de linkerzijde van de zaal, en wel met den catalogus, uitgave H. A. Stadermann alhier, de hand. Eerstens zien we, ter opluistering, eenige teekeningen van leerlingen der Industrieschool, daartusschen een fraaie schilderij, voor stellende een zeegezicht met oorlogsschepen op den voorgrond van den heer J. C. Leichdes kundigen zullen voorzeker de prachtig geschil derde lucht en zee alle recht laten wedervaren ook van dezelfde hand een zomeravond bene vens Jdecoratieschilderwerk. In 't schilder- en teekenvak zagen we ook inzendingen van onzen genialen plaatsgenoot, den heer J. Dunselman, waarbij zonder tegenspraak de portretten zijner ouders wel 't meestde aandacht trekken. Verder zagen we letterschilderwerk, decoratiewerk, raa- chine-teekeningen, houtstalen en teekeningen in crayon, die van de kunstvaardigheid der inzenders getuigen. Mej. J. Metzelaar had een collectie voor werpen ingezonden, door kinderen der bewaar school vervaardigd, die 't bewijs geven, dat 't gevoel voor schoonheid en regelmaat daar reeds vroegtijdig wordt ontwikkeld. Als we nu de Vleugel-Orphens en Meis- sners noten- sing-apparaat, twee nouveautés op muzikaal gebied, en ingezonden door den heer G. Buhse, hebben bezichtigd, ko men we aan een fraaie collectie koffers en dergelijke artikelen, ingezonden door den heer G. Koppen. Aan 't einde van den muur vinden we de naaimachines van den heer A. Sender- mann, waaronder 't nieuwste en elegantste op dat gebied. Daarbij treft men twee electrische lampen aan van den heer Marryt, waaromtrent

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1887 | | pagina 1